Zavřít
Papua-Nová Guinea

Papua-Nová Guinea

Nejnovější články na Seznamu na téma Papua-Nová Guinea
  • Poznat svět

    Korowai:Stromoví lidé bydlí v úžasně praktických a chytrých domech 30 m nad zemí

    Před 15 hodinami
    V našem západním světě, kde většina z nás bydlí v kamenných budovách a domech, je těžké si představit život v korunách stromů. Ale na druhém konci světa, v neproniknutelných džunglích Papuy v Indonésii, existuje kmen, který své domovy staví ve výškách až 34 metrů nad zemí. Jsou to Korowai, fascinující kultura lovců-sběračů, kteří se stali známými díky svým unikátním stromovým domům a exotickému způsobu života.
     Komentáře
  • Zítřek

    Pavel Liška a Jan Révai na dobrodružné výpravě IV: mířili na ně pistolí a ohrožovali mačetami!

    Před 10 dny
    Pavel Liška a Jan Révai strávili sedm nezapomenutelných týdnů prozkoumáváním Papuy Nové Guiney. Všechny vzrušující zážitky jsou pro ně k nezaplacení. Na konci jejich cesty se ale dostali do nebezpečné situace, kdy jim šlo o život.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "V pralese je bezpečnější chodit naboso." Česká vědkyně zkoumala hmyz na Nové Guineji

    Před 10 dny
    Část cest si vědci museli v džungli prosekat sami, vesničani se tak daleko do lesa většinou nepouští.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Hony na čarodějnice stále ještě nepatří do středověku. Papua-Nová Guinea je rozjíždí ve velkém, a to včetně upalování

    Před 11 dny
    Hony na čarodějnice stále ještě nepatří do středověku. Papua-Nová Guinea je rozjíždí ve velkém, a to včetně upalování. Záhadná a tajemná kultura Papuy-Nové Guineje nás zavede do světa, kde se prolínají starobylé víry s moderními výzvami a utvářejí osudy místních obyvatel.
     Komentáře
  • Cestovinky

    „Raději je sníme, než aby si na nich pochutnali červi!“ Kanibalistický rituál dovedl kmen na pokraj vyhynutí

    Před 12 dny
    Čím primitivnější kmen, tím krutější tradice. To vás pravděpodobně napadne ve chvíli, kdy narazíte na další nechutný rituál, který i v dnešních dnech praktikují izolované kmeny.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Strach o život. Jana Révaie a Pavla Lišku přepadli Papuánci s mačetami a pistolí

    Před 15 dny
    Kolegové Pavel Liška a Jan Révai, kteří na Papui Nové Guineji natáčejí další pokračování svého dokumentárního cyklu, zažili další velmi nepříjemné okamžiky. Dle jejich sociálních sítí byli před možným přepadením varováni už před odjezdem, ale doposud bylo vše bez problémů. Nyní jim ale údajně šlo o holý život i všechny jejich věci včetně motorek.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Co by se stalo, kdyby z lesů zmizeli ptáci?

    Před 18 dny
    Dlouhodobý úbytek ptáků a netopýrů může mít vážné dopady na životní prostředí a fungování lesů.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    7 havarovaných letadel z druhé světové války, která můžete navštívit po celém světě

    Před 18 dny
    Pokud patříte mezi milovníky druhé světové války, zde je seznam havarovaných letadel, která můžete navštívit po celém světě.
     Komentáře
  • OnlyU

    Pavel Liška a Jana Révai bojovali v Papui Nové Guineji s přírodou. Týden jedli jen banány

    Před 20 dny
    Projekt Vandráci v podání Pavla Lišky a Jana Révaie pokračuje tentokrát na Papui Nové Guineji. Pánové opět dokumentují celou svou cestu a diváci se mají na co těšit. Zdroj
     Komentáře
  • Zítřek

    Pavel Liška a Jan Révai na dobrodružné výpravě III: 22hodinový pochod džunglí

    Před 23 dny
    Pavel Liška a Jan Révai pokračují ve své dobrodružné výpravě, na které si již několikrát sáhli na pomyslné dno. Jaké nástrahy je potkaly tentokrát a jaké zážitky na ně čekaly?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Tři dny uprostřed divoké džungle. Pavel Liška a Jan Révai si na konci světa sáhli na dno

    Před 29 dny
    „Všichni tři jsme se shodli, že jsme větší fyzické dno nikdy nezažili.“ To jsou slova herce Pavla Lišky, který spolu s kolegou Janem Révaiem a kameramanem Hynkem Bernardem tři dny pochodovali přes nebezpečnou džungli, aby došli do jedné z mnoha izolovaných vesnic, které ostrov Papua Nová Guniea skrývá.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Kmen Dani žije izolačně. Jejich sexuální zvyky se snaží vláda marně modernizovat

    Před 29 dny
    Papuánská kultura je studnicí neuvěřitelných příběhů, zvyků a tradic, které se často zdají jako přímo vytržené z dávných legend. Mezi všemi těmito fascinujícími kmeny a kulturami vyniká kmen Dani, který obývá malebné údolí Baliem na Nové Guineji. Jejich způsob života a zvláštní tradice nás utvrzují v tom, že svět je mnohem pestřejší, než si dokážeme představit.
     Komentáře
  • Magazín Cestovatel

    Vandráci na cestách: Projekt Vagamundos letos vyrazil na Papuu Novou Guineu

    Před 1 měsícem
    Herec Pavel Liška jezdí na motorce od svých 9 let. Nejspíš proto vznikl také projekt Vagamundos, díky kterému se cestovatel dostane do různých koutů světa. Na cestu se dokonce můžete připojit i vy,…
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Vandráci konečně vyrazili vstříc divočině. Pavel Liška už má trápení s motorkou

    Před 1 měsícem
    Pavel Liška a Jan Révai s kameramanem Hynkem Bernardem chystají pokračování Vandráků. Tentokrát půjde o film a expedice by měla trvat dva měsíce. V Papui Nové Guineji čelili byrokracii, která je zbrzdila, nyní jsou ale konečně na cestě a nadšeně sdílejí první zážitky. Zatímco Révai si rýpnul do motorky svého parťáka, Lišku pravděpodobně uchvátily místní dívky.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Současné hony na čarodějnice v Papuy se podobají středověkým, včetně upalovaní

    Před 1 měsícem
    Podivuhodná a záhadná kultura Papuy-Nové Guineje nás zavede do světa, kde starověká víra a moderní problémy spolu provázejí osudy místních lidí. Na tomto ostrově se stále konají hony na čarodějnice, a to navzdory zákazu a snahám vlády zastavit tuto krutou praxi.
     Komentáře
  • Super

    Vandráci Liška s Révaiem uvězněni na ostrově v Tichomoří: Řeší ztracené kufry a zabavené motorky

    Před 1 měsícem
    Herci Pavel Liška (51) a Jan Révai (49) vyrazili s velkým nadšením za novým dobrodružstvím. V rámci natáčení cestopisného pořadu se tentokrát rozhodli na motorkách objevovat Papuu Novou Guineu. Jejich euforie z cesty pominula hned po příletu do města Madang, kde řeší jednu nepříjemnost za druhou.
     Komentáře
  • Objevím

    Sparťanská výchova je proti tomu nic. Chlapci kmene Sambia musí pít sperma náčelníků, aby se stali muži. Vzdor znamená smrt

    Před 1 měsícem
    Sparťanská výchova je často prezentována jako krutá. Chlapci byli vychováváni tak, aby doslova bojovali o život. Mnohem nechutnější a bizarnější je, alespoň z pohledu civilizovaného světa, výchova kmene Sambia. Stát se mužem tohoto kmene je opravdu výzva.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Tato malá žabička je nejmenší obratlovec na světě. Dospělý jedinec je menší než moucha

    Před 1 měsícem
    Nejmenší známý obratlovec na světě je žába velikosti mouchy. Nově nalezený Paedophryne amauensis je s průměrnou délkou 7,7 milimetru o chloupek menší než dosavadní rekordman, jihoasijský druh ryby Paedocypris progenetica, jehož samice měří asi 7,9 milimetru.
     Komentáře
  • Hana Strejcová
    naSeznam Médium

    Papuánci z kmene Dani: Sekání prstů, sexuální abstinence a pouzdro z tykve na mužském přirození

    Před 2 měsíci
    Kmen Dani žijící na Nové Guineji praktikuje dodnes krvavý rituál, při němž si ženy postupně usekávají články prstů na rukou. Muži chodí zcela nazí, pouze s přirozením zakrytým vydlabanou tykví, které se říká koteka. Sexuální půst drží i pět let.
     Komentáře
  • iGlanc

    Co stihnout, než zemřete: 13 inspirujících zážitků, jak prožít život naplno! Od sopky až po let balónem

    Před 2 měsíci
    Čas letí jako splašený. A najednou se může stát, že si uvědomíte, že je na světě spousta věcí, které jste nezažili a které byste chtěli zkusit. Není tedy už nejvyšší čas začít si plnit to, o čem jste dosud jenom snili? A jistě kromě třinácti nápověd najdete spoustu dalších zážitků, které vás lákají.
     Komentáře
  • Super

    Léto je teplé, příroda volá. Nahý Pavel Liška během koupačky ukázal nejen celý zadek

    Před 2 měsíci
    Pavel Liška (51) miluje přírodu a žádný vandr mu není cizí. A k létu a toulání po přírodě patří i svoboda a koupání „na Adama“. I to si herec užil a dokonce pohled na své pozadí sdílel se svými fanoušky.
     Komentáře
  • Novinky

    Terénní bioložka Kateřina Sam: Mám snížený práh strachu

    Před 2 měsíci
    Pracovně doma je desítky metrů nad zemí – v korunách stromů v lesích a džunglích celého světa. Terénní bioložka, ekoložka a ornitoložka Kateřina Sam (38) se totiž zabývá komunikací mezi rostlinami, hmyzem a jejich predátory, hlavně ptáky. Dobrodružství má v krvi a mnohokrát jí šlo o život, včetně nařčení z čarodějnictví. Manžela, s nímž má dvě děti, si přivezla z Papuy – a prý je víc městský člověk než ona, venkovanka od Domažlic.
     Komentáře
  • WN24

    Vyzvedl z moře „úlomky UFO“. Nyní čelí obvinění z krádeže neznámého materiálu

    Před 2 měsíci
    Profesor Avi Loeb z Harvardu vylovil z mořského dna předměty, které mají dle amerického vesmírného velitelství pocházet z jiné sluneční soustavy. Nyní kvůli tomu čelí obvinění z krádeže.
     Komentáře
  • Ekolist

    V zoo Ostrava se poprvé rozmnožily krajty zelené

    Před 2 měsíci
    Ostravské zoologické zahradě se poprvé podařilo rozmnožit krajty zelené. Přestože se tito hadi chovají v 80 evropských zoo, rozmnožují se v nich jen vzácně. Za poslední rok se odchov podařil jen v jedné další zoo, v dánské zahradě v Randersu odchovali šest mláďat, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Smrtící vedra míří do zemí, které ho dosud nepoznaly. Lidstvo není připraveno

    Před 3 měsíci
    Mezi státy, které mají nepěkné a doslova spalující vyhlídky, vědci zařadili i naše sousedy. Opatření, jež by zabránila zbytečným smrtím z horka, přitom podle odborníků téměř jistě zavedou pozdě.
     Komentáře
  • Deník N

    „Dítětem si zkazíte kariéru. Vážně si ho chcete nechat?“ S vědkyněmi otevřeně o vědě a mateřství

    Před 3 měsíci
    Obě patří k vědecké špičce, obě mají mezinárodní úspěch, obě dosáhly na nejcennější evropský ERC grant. Jedna má publikaci v časopise Nature, druhá spolupracovala na publikaci v Science. Bioložka Kateřina Sam je matkou dvou dětí, chemička Hana Macíčková Cahová tří. Ve společném rozhovoru velmi otevřeně mluví o svých vědecko-mateřských zkušenostech. Často drsných, smutných i trapných. Mnohé z nich znají i ženy-matky z jiných profesí.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    Nevídaný úspěch: Vůbec poprvé se v Zoo Ostrava rozmnožili zelení hadi. Háďata jsou však zatím žlutá

    Před 3 měsíci
    Hned deset hadích mláďat vykouklo na chovatele v Zoo Ostrava 23. května 2023. Za posledních dvanáct měsíců se přitom odchov krajty zelené podařil pouze v jedné další zoologické zahradě. Tyto barevné hady z tropických deštných lesů Nové Guinei (Papui) přitom v Evropě chová celkem osmdesát institucí v celkovém počtu 150 jedinců.
     Komentáře
  • TV Polar

    Krajty zelené se poprvé rozmnožily v Zoo Ostrava

    Před 4 měsíci
    Krajty zelené obývají v Zoo Ostrava jedno z akvaterárií v pavilonu Papua. K vidění jsou zde ve své typické poloze na větvích dvě samice a jeden samec. První pokus o rozmnožení proběhl už v loňském roce, ale nebyl úspěšný. V letošním roce se 23. května vylíhlo deset mláďat, která zůstávají v chovatelském zázemí. Přestože se tito zelení hadi chovají v 80 evropských zoo, rozmnožují se jen vzácně. Ostravští chovatelé proto doufají, že bude prvoodchov úspěšný.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Zoo Ostrava se poprvé rozmnožily krajty zelené

    Před 4 měsíci
    Ostravské zoologické zahradě se poprvé podařilo rozmnožit krajty zelené. Přestože se tito hadi chovají v 80 evropských zoo, rozmnožují se v nich jen vzácně.
     Komentáře
  • České noviny

    V zoo Ostrava se poprvé rozmnožily krajty zelené

    Před 4 měsíci
    Ostravské zoologické zahradě se poprvé podařilo rozmnožit krajty zelené. Přestože se tito hadi chovají v 80 evropských zoo, rozmnožují se v nich jen vzácně. Za poslední rok se odchov podařil jen v jedné další zoo, v dánské zahradě v Randersu odchovali šest mláďat, řekla dnes ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
     Komentáře
  • Patriot magazín

    Vzácný úspěch. V ostravské zoo se vylíhlo deset mláďat krajt zelených

    Před 4 měsíci
    Krajty zelené obývají v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jedno z akvaterárií v pavilonu Papua. K vidění jsou zde ve své typické poloze na větvích dvě samice a jeden samec.
     Komentáře
  • Super

    Jan Révai šokoval maminky dnešní doby. V případě potřeby se herec nebojí při výchově dětí použít vařečku

    Před 4 měsíci
    Herec a tanečník Jan Révai (49) si své soukromí velmi střeží. Několik měsíců se mu podařilo tajit, že se oženil s přítelkyní Zuzanou Šulajovou, se kterou randil přes třináct let. Spolu vychovávají dva syny, Jakuba a mladšího Matěje.
     Komentáře
  • WN24

    Spojené státy a Papua-Nová Guinea podepsaly bezpečnostní pakt

    Před 4 měsíci
    Americký ministr zahraničí Antony Blinken při dnešní návštěvě Papuy-Nové Guineje podepsal se souostrovím bezpečnostní dohodu, která mimo jiné usnadní společná vojenská cvičení obou zemí. Informovala o tom agentura Reuters. Papua-Nová Guinea patří ke strategickým státům v tichomořském regionu, kde Spojené státy soupeří o vliv s Čínou.
     Komentáře
  • Svět2000

    „Jaderná rakev“ na ostrově Runit stále straší Pacifik

    Před 4 měsíci
    Hluboko v Pacifiku, na osamoceném ostrově, leží „jaderná rakev“, která se snaží pojmout jámu radioaktivního odpadu od některých z prvních testů atomových bomb.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Biden odvrací platební neschopnost USA. Zklamal spojence v Pacifiku

    Před 4 měsíci
    Americký prezident Joe Biden společně naznačil, že dohoda o zvýšení dluhového stropu s republikány je na dosah. Kvůli hrozící platební neschopnosti zrušil cestu do Austrálie i Papuy Nové Guineje.
     Komentáře
  • Deník

    Potápěč náhodou natočil velmi vzácného tvora. Možná jako jediný na světě

    Před 4 měsíci
    Medúzy už stovky milionů let patří k nejkrásnějším mořským tvorům. Jejich téměř průsvitná těla oblých tvarů se ve vodě přesouvají ladnými pohyby a předvádějí pohádkovou podívanou. Lidé medúzy dobře znají a vědí, že je lépe se jim vyhnout, protože jejich požahání je velmi bolestivé a může být i smrtící. Přesto potápěč Dorian Borcherds nafilmoval mimořádně vzácnou medúzu, a stal se tak druhým člověkem na světě, který ji dokázal natočit. Někteří vědci dokonce tvrdí, že tento druh je tomu minule zachycenému jen podobný a že byl tedy spatřen zcela neznámý druh medúzy.
     Komentáře
  • Svět ve 20 minutách

    22 min

    Podcast
    Ukrajina není připravená na protiofenzivu, ale nemá jinou možnost než ji podniknout

    Před 4 měsíci

    ·

    22 minut

    Ruská propaganda nařizuje médiím, jak mají informovat o nadcházejících událostech. - Evropa neumí vyřešit problém migrace. - Čínský režim stále častěji zakazuje lidem vycestovat. - Špatná právní situace LGBT komunity na Slovensku vyhání její členy do zahraničí. Dnešní výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Gita Zbavitelová.  
     Komentáře
  • Proboha

    Je jedno, kde člověk je a kolik toho udělá, důležité jsou vztahy

    Před 5 měsíci
    Anna Bártů a Tereza Sovová se před pár týdny vrátily z ročního dobrovolnického pobytu na Papui Nové Guinei, kde žily v salesiánské komunitě a učily a ošetřovaly místní děti a dospívající. Na jednom z nejnebezpečnějších míst na světě zažily radost i zklamání, euforii i únavu, hloupost a omezenost, ale taky moudrost, laskavost a vstřícnost. Svoje zážitky a proměny popisují v novém dílu podcastu Příběhy bez filtru.
     Komentáře
  • Hrej

    Nový World Update pro Microsoft Flight Simulator letce zavede do exotické Oceánie a na Antarktidu

    Před 5 měsíci
    Studio Asobo vydalo další mapovou aktualizaci leteckého simulátoru Microsoft Flight Simulator, která tentokrát zkrášluje celý rozsáhlý region. Přináší totiž detaily a doplňky do prostředí Oceánie a Antarktidy, konkrétně do 13 států a 28 závislých území.
     Komentáře
  • Refresher

    Video: Nastalo hybridní zatmění slunce. Tohle uvidíš jen jednou za deset let

    Před 5 měsíci
    Vzácný jev, který přichází jednou za deset let, pozorovali lidé na jižní polokouli.
     Komentáře
  • Voxpot

    Při pokusu o záchranu uneseného pilota v Západní Papui zahynulo nejméně šest vojáků, třicet se pohřešuje

    Před 5 měsíci
    Jakarta – Separatističtí povstalci z Hnutí za svobodnou Papuu se střetli s jednotkami indonéské armády při pátrání po novozélandském pilotovi Phillipu Mehrtensovi, který byl zajat v únoru. Podle deníku The Guardian při pokusu o záchranu zahynulo nejméně šest vojáků a asi 30 se pohřešuje. Separatističtí povstalci v indonéském regionu Papua ve svém prohlášení uvedli, že její […] The post Při pokusu o záchranu uneseného pilota v Západní Papui zahynulo nejméně šest vojáků, třicet se pohřešuje appeared first on VOXPOT
     Komentáře
  • Echo24

    Hledání zajatého pilota: záchranná mise přišla o šest vojáků

    Před 5 měsíci
    Separatističtí povstalci se střetli s jednotkami indonéské armády, které byly nasazeny na záchranu novozélandského pilota, kterého povstalci zajali jako rukojmí v neklidné indonéské provincii Papua, a zanechali po sobě nejméně šest mrtvých a asi 30 pohřešovaných, informoval deník The Guardian s odkazem na nedělní prohlášení papuánských úřadů.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vědci zjistili, proč se novoguinejští pištci neotráví vlastním jedovatým peřím

    Před 5 měsíci
    Pozoruhodný pěvec z Papui-Nové Guineje má tělo pokryté peřím, které obsahuje prudce jedovatý batrachotoxin. Vědci odhalili trik, který ptáky před jedem chrání.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Korowai, stromoví lidé: Své domy staví ve výše 34 metrů nad zemí. Jsou účelné

    Před 6 měsíci
    Korowaiové, stromoví lidé, k jejichž objevení došlo až v roce 1974, žijí vysoko nad zemí v lesních stromových domech a spoléhají se na to, že je jejich prostředí ochrání a uživí. Své domy staví ve výšce 34 metrů nad zemí.
     Komentáře
  • OnlyU

    Kmen Dani: Ženy podstupují amputaci prstů, aby pomohly zmírnit bolest zemřelých

    Před 6 měsíci
    Emocionální bolest je součástí procesu truchlení pro většinu z nás, ale pro ženy z kmene Dani znamená odchod blízkého i bolest fyzickou. Musí si totiž z úcty k mrtvému amputovat horní část prstu. Zdroj
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Samopaly, luky a šípy. Rebelové z Papuy unesli pilota, v bizarním videu zveřejnili požadavky

    Před 7 měsíci
    Novozélandský pilot Philip Merthens, kterého v minulém týdnu unesli separatisté z indonéské Papuy, podle všeho žije. Na internet proniklo video a snímky, které ho zachycují v jejich společnosti. Vzbouřenci prý chtějí Novozélanďana držet do té doby, než indonéská Papua získá nezávislost.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Rebelové s puškami, luky a šípy unesli pilota. Chtějí svobodu Západní Papuy

    Před 7 měsíci
    Separatisté z indonéské Papuy zveřejnili záběry s novozélandským pilotem, kterého unesli minulý týden. Žádají, aby vláda v Jakartě uznala nezávislost regionu. Pilotovi prý neublíží, pokud proti nim Indonésie nepoužije zbraně.
     Komentáře
  • Svět

    Rebelové s puškami, luky a šípy unesli pilota. Chtějí svobodu Západní Papuy

    Před 7 měsíci
    Separatisté z indonéské Papuy zveřejnili záběry s novozélandským pilotem, kterého unesli minulý týden. Žádají, aby vláda v Jakartě uznala nezávislost regionu. Pilotovi prý neublíží, pokud proti nim Indonésie nepoužije zbraně.
     Komentáře
  • Novinky

    Novozélandského pilota zajali papuánští domorodci. Chtějí ho vyměnit za nezávislost na Indonésii

    Před 7 měsíci
    Pilota malých indonéských aerolinek zajali divošsky působící a po zuby ozbrojení rebelové odlehlého regionu na ostrově Nová Guinea, kde minulý týden služebně dosedl s malým letadlem. Chtějí letce vyměnit za nezávislost Západní Papuy na Indonésii.
     Komentáře
  • Travelnews24

    Barevné festivaly Papuy-Nové Guiney. Od válečníků na kánoích po uctívání krokodýlů

    Před 7 měsíci
    Papua-Nová Guinea je země, která se může pochlubit jedinečným kulturním dědictvím. Stát jižního Pacifiku je domovem 600 kmenů, jejichž tradice a zvyky se dědí z generace na generaci. Každý rok se kmeny scházejí, aby je představili na některých z nejfantastičtějších festivalů na planetě.
     Komentáře
  • Novinky

    Indonésii zasáhlo zemětřesení

    Před 7 měsíci
    Zemětřesení o síle 5,1 stupně zasáhlo obytné oblasti poblíž města Jayapura na severu indonéské provincie Papua. Vyžádalo si čtyři mrtvé mezi lidmi, jimž se nepodařilo včas uniknout z plovoucí restaurace, která se v důsledku zemětřesení zřítila do moře.
     Komentáře
  • MyMuži

    Zajímavá historie Melanésanů s blond vlasy

    Před 8 měsíci
    Blond vlasy jsou obvykle spojovány s bělochy nebo běloškami. Existují však určité skupiny lidí s tmavou pletí a světlými vlasy. Označují se jako "Melanésané". Jules Dumont D'Urville poprvé použil termín "Melanésie" v roce 1832 pro označení specifického souboru ostrovů, které se odlišovaly od Mikronésie a Polynésie.
     Komentáře
  • Brain We Are CZ

    10 min

    Podcast
    186: Vztah k Tělu, Bolesti a Smrti | Co se Můžeme Naučit od Domorodých Kmenů? - doc. PhDr. Martin Soukup Ph.D.

    Před 8 měsíci

    ·

    10 minut

    Jaký význam mají TETOVÁNÍ? Co jsou to "HOTELY SMRTI"? Hostem dnešního dílu Brain We Are je kulturolog Martin Soukup, který už několik let zkoumá život obyvatelstva Papuy nové Guyiney. Jaký význam a užitek má bolest v různých kulturách? Můžeme bolesti využít pro rozvoj? Liší se u lidí vnímání barev? Jakou historii má tetování? Kdo je nejstarší tatérka na světě? Můžeme o sobě říct, že jsme 100% Evropani? Co sdílíme a čím se lišíme od Domorodých Kmenů? Vydejte se s námi na cestu lidskými kulturami a zvyklostmi v podání Martina Soukupa. Přejeme příjemný poslech. Podcast vychází v rámci edice nadačního fondu NEURON. [https://www.nfneuron.cz/ceny-neuron]- https://www.nfneuron.cz/ceny-neuron [https://www.nfneuron.cz/ceny-neuron] * Kup si jeden z našich online kurzů Průvodce Mozkem a Myslí [https://kurz.brainya.org/pruvodce-mozkem-a-mysli?fbclid=IwAR1sJ0Qk2Q-p2AEpsJ2JzpuXmMA3dY-fFP6nLbFAwMEl_E_P1clogZJ4BsM&_ga=2.31412991.1132827287.1656945499-279603005.1643801294], nebo Mentální Modely [https://kurz.brainya.org/mentalni-modely?_ga=2.31412991.1132827287.1656945499-279603005.1643801294] a s kódem "BWA30" je tam sleva 30%! * Zadej kód "BWA" pro slevu 10% na vybrané zboží na eshopu uplife.cz [https://www.uplife.cz/] a herbal-store.cz [https://www.herbal-store.cz/]  [https://bit.ly/2TQpe9N] * Sledujte Brain We Are na sociálních sítích: Instagram [http://bit.ly/2FQugtO] ( www.instagram.com/brain_we_are [https://www.instagram.com/brain_we_are] ) nebo Facebook  [https://www.facebook.com/Brainya01] Děkujeme, že čtete a posloucháte Brain We Are. Moc si toho vážíme! A právě teď ovlivňujete i naši další tvorbu. Chcete-li nás podpořit: * Jednorázově      (paypal): http://bit.ly/369xovA                 [http://bit.ly/369xovA] * Sdílením! Sledujte Brain We Are na sociálních sítích: Instagram [https://www.instagram.com/brain_we_are/] - http://bit.ly/2FQugtO [http://bit.ly/2FQugtO] Facebook [https://www.facebook.com/Brainya01/] - https://www.facebook.com/Brainya01 [https://www.facebook.com/Brainya01] Zmíněné odkazy: 149. Díl s Janem Černým https://brainya.org/kmenove-bunky-dlouhovekost-a-chimery-prof-rndr-jan-cerny-phd/ [https://brainya.org/kmenove-bunky-dlouhovekost-a-chimery-prof-rndr-jan-cerny-phd/] Minutáž: 00:00 Úvod  02:00 Zásadní momenty v životě Antropologa 08:00 Papua nová Guinea 14:00 Výzkum u domorodých obyvatel 17:00 Jazyky a Barvy 25:00 Vnímání času u jiných kultur 28:00 Vztah ke smrti  43:00 Vnímání bolesti  50:00 Tetování  55:46 Vnímání, tělesnost a vtělená kognice  60:30 Etnocentrismus - Co se můžeme naučit od ostatních kultur?  01:07:01 Tlak na normalitu
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Kratom je silný přírodní stimulant z Indonéských džunglí. Stále více populární droga však přináší řadu rizik

    Před 8 měsíci
    Kratom je označení pro velice jemný rostlinný prášek, který je získáván ze stromu s názvem Mitragyna Speciosa, který je blízkým příbuzným kávovníku. Až 25 metrů vysoký tropický strom roste převážně v oblastech Jihovýchodní Asie kde je součástí porostu v tamních džunglích.
     Komentáře
  • České noviny

    Mravenci dokáží v moči rozeznat rakovinu, zjistili vědci

    Před 8 měsíci
    Mravenci mají schopnost rozpoznat v moči pach rakoviny. Vyplývá to ze studie, o které informoval server Sky News. Tento hmyz by mohl být využíván jako efektivní a levný způsob identifikace nádorových onemocnění u pacientů.
     Komentáře
  • WN24

    Bahnem pokrytí válečníci či potápění k vrakům. Navštivte tajuplnou Papuu-Novou Guineu

    Před 8 měsíci
    Papua-Nová Guinea může mít stále pověst nebezpečného místa, kde žijí kanibalové, turistický průmysl zde však roste. Dobrodružné cestovatele přitahují krásné túry do přírody, rybaření, jízda na kajaku a potápění. Co vše můžete v této tajuplné zemi zažít?
     Komentáře
  • Dotyk

    Na Jávě se objevuje záhadný lidský druh. Minilidé mohli přežít z pravěku. Vědci hledají důkazy

    Před 8 měsíci
    Tichomoří je oblast, která zahrnuje velké množství ostrovů a je domovem mnoha různých kultur a národů. Některé z nich jsou velmi dobře známé, jako například Melanésané a Polynésané, ale existují menší komunity, o nichž se méně ví. Je možné, že je mezi nimi i domněle již zcela vyhynulý druh člověka?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Kdo to je?“ ptají se domorodí Papuánci, když vidí svou fotku, vypráví antropolog

    Před 8 měsíci
    „Jen to, že původní obyvatelé používají hodiny nebo tužku, znamená vnutit jim něco, co jim nepatří,“ hodnotí kulturolog a antropolog Martin Soukup, který se pravidelně účastní terénních výzkumů na Papui Nové-Guineji. Co pro něj byly „aha momenty“, kdy si uvědomil rozdílnost kultur? Jak vnímá pokrok, který chování i zvyky tradičních kultur mění? A proč si domorodci oblíbili film Rambo? Poslechněte si celý rozhovor.
     Komentáře
  • Ekolist

    V bodech: Dohoda o biodiverzitě má do roku 2030 zajistit ochranu 30 procent pevniny a moří

    Před 9 měsíci
    Výběr hlavních bodů nového dokumentu OSN Globální rámec pro biodiverzitu.
     Komentáře
  • Novinky

    Před 140 lety měl pták vyhynout. Nyní se opět objevil

    Před 9 měsíci
    V lesích Papuy-Nové Guineje byl znovuobjeven pták, vzácný druh tzv. bažantího holuba, o kterém se předpokládalo, že mohl vyhynout již v roce 1882. Od tohoto roku až doteď totiž nebyl vědecky zdokumentován. Nedávno jej však zachytil kamerový záznam a badatelé propukli v jásot, informovala zpravodajská stanice CNN.
     Komentáře
Reklama