Zavřít
První republika

První republika

První republika byla obdobím v historii Československa, konkrétně v letech 1918 až 1938. Do myslí Čechů i Slováků se zapsala především pro svou elegantní módu, bujarý kulturní život a snahu o přiblížení se k západu.
  • Vznik ČSR

  • Československo

  • Život za první republiky

  • Móda

  • Kulturní život

  • Tomáš Garrigue Masaryk

  • Seriál První republika

  • Naše nej...

    15 min

    Podcast
    Prvorepublikovou vilu Čeňka Zemánka v Holicích nepřehlédnete. Můžete si ji dokonce koupit

    Před 17 hodinami

    ·

    15 minut

    Francouzská okna a fasáda z neomítaných cihel. To je typický rukopis slavného architekta Otakara Novotného. Před více než sto lety ho ke spolupráci na projektech svého domu a sokolovny získal holický lékař a mecenáš Čeněk Zemánek.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    V Bruselu otevřela česká kavárna. Představuje dílo architekta Josefa Hoffmanna

    Před 19 hodinami
    Pokud v příštích šesti týdnech zamíříte do Bruselu, můžete si přímo v historickém centru zajít do české kavárny. Projekt s názvem Café Hoffmann organizuje v belgické metropoli České centrum na počest architekta a designéra Josefa Hoffmanna. Na místě si můžete posedět třeba na klasických židlích podle Hoffmanových návrhů ze třicátých let nebo se zapojit do některého z tematických rukodělných workshopů.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    S otcem a sestrou se Michal David neviděl dlouhých deset let. Spojil je až Ivan Vyskočil

    Před 1 dnem
    Michal David patří mezi nejznámější české hudebníky, jeho hity jako Non Stop či Děti ráje ovládly v 80. letech většinu tuzemských diskoték. Zpěvák, skladatel a hudební producent v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS moderátorce Radce Červinkové povyprávěl o dospívání bez otce, se kterým se dílem náhody setkal až v osmnácti letech. Spojit je tehdy měl herec Ivan Vyskočil.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Otce a sestru neviděl 10 let. Proč se táta neozval, netuším, svěřil se Michal David

    Před 1 dnem
    Populární zpěvák, skladatel a producent Michal David se v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS moderátorce Radce Červinkové svěřil s tím, že dlouhých deset let neviděl svého otce a sestru, kteří v jeho osmi letech emigrovali do Švýcarska. Shodou náhod je měl po letech spojit herec Ivan Vyskočil.
     Komentáře
  • Tajný učitel
    naSeznam Médium

    Mnichovská dohoda aneb jak jsme si zase hráli na oběť

    Před 1 dnem
    Kolem Mnichovské dohody vznikl další mýtus v našich dějinách, abychom si mohli zase pobrečet, jak za nic nemůžeme, protože my se přece chtěli bránit.
     Komentáře
  • Česká historie
    naSeznam Médium

    Jak dobře znáte Jana Opletala? A víte, kdo byl Václav Sedláček?

    Před 2 dny
    Podzim je ve znamení dvou státních svátků. Prvním je 28. říjen, druhým 17. listopad. Mezi těmito daty se toho hodně událo i v roce 1939. A právě s tímto obdobím je pevně spojeno jméno Jana Opletala.
     Komentáře
  • Novinky

    KOMENTÁŘ: Svatý Václav jako oběť (propagandy) – Alex Švamberk

    Před 2 dny
    Svátek 28. září není církevní, jak by se z podoby oslav mohlo zdát. Svatý Václav je také symbolem české státnosti. Jeho podobizna se objevovala už na středověkých mincích. I z tohoto důvodu se k němu hlásil Karel IV., byl připomínán za první republiky, kdy se konaly velké oslavy tisíce let od jeho vraždy. Proto také byl jeho kult v pobělohorské době odsouván do pozadí.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Generální prevence mocných a zničený život nejúžasnější Viktorky Jiřiny Štěpničkové. Tajnosti slavných

    Před 3 dny
    VIDEO Když si dali záležet, dokázali zneužít téměř všechno. Nejkrásnější předválečnou herečku proměnili komunističtí mocipáni v exemplární případ, aby nahnali jiným strach. Někteří kolegové se o ni přece jen rvali jako o život, jiní ale žádali trest smrti. Tajnosti slavných
     Komentáře
  • Aktuálně

    Čtvrtina žáků je z Ukrajiny a zvládáme to. Kutná Hora ukazuje, jak začlenit uprchlíky

    Před 3 dny
    ...
     Komentáře
  • Zítřek

    1,4 milionu obyvatel Spojených států se hlásí k českým kořenům

    Před 5 dny
    Podle sčítání lidu, které v USA proběhlo v roce 2020, se k českým kořenům nebo identitě hlásí 1,4 milionu obyvatel Spojených států amerických. Mezi bělošskými etnickými skupinami byla česká etnika šestnáctá nejčastější.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Korunu jí srazil blesk, ale žije staletí. Kamenice by bez památného stromu nebyla nad Lipou

    Před 6 dny
    V dalším díle pořadu Prima Česko jsme se vydali do města, kde se všechno točí kolem až 800 let staré lípy. Tak moc si jí místní váží, že po ní pojmenovali celé město – Kamenice nad Lipou. Památný strom je opředený mnoha legendami, dokonce se v jeho koruně i tančilo. A hned vedle je zámek, kde nestraší, naopak, návštěvníci si sem jezdí hrát.
     Komentáře
  • České noviny

    Výstava k výročí v Čapkově památníku představuje nové originální dokumenty

    Před 6 dny
    Výstava k výročí v Čapkově památníku představuje nové originální dokumenty. K vidění je rukopis, který Čapek psal prvorepublikovému premiérovi Antonínu Švehlovi či autentické materiály nechávající nahlédnout do redakční práce v době první republiky. Dokumenty památník nedávno získal ze soukromé kolekce. Expozice je k vidění nejméně do konce ledna příštího roku, řekl ČTK na oslavě 60 let existence Památníku Karla Čapka ve Staré Huti jeho ředitel Zdeněk Vacek. Odpoledního oficiálního zahájení akce se účastnila více než stovka návštěvníků, další postupně přicházeli.
     Komentáře
  • Příbram

    Výstava k výročí v Čapkově památníku představuje nové originální dokumenty

    Před 6 dny
    K vidění je rukopis, který Čapek psal sekčnímu šéfovi prvorepublikového premiéra Antonína Švehly či autentické materiály nechávající nahlédnout do redakční práce v době první republiky.
     Komentáře
  • Garáž

    Vysmívaný náklaďák se po revoluci snažil vrátit několikrát. Avia chtěla jít ve stopách úspěšné Tatry, nevyšlo to

    Před 7 dny
    Avia v době socialismu proslula nákladními vozy, licenčním produktem francouzského Saviemu. Nákladními vozidly se s přestávkami zabývala i po revoluci, poslední takový produkt se přestal vyrábět teprve nedávno. Proč to nevyšlo?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Září 1938: Mobilizace! A vzápětí konec zlatých časů první republiky

    Před 7 dny
    Všeobecná mobilizace! Psalo se datum 23. září 1938 a za hranicemi Československa se shromažďovala vojska německého wehrmachtu. Do zbraně bylo povoláno téměř 1 250 000 Čechoslováků, aby bránili svou vlast před Hitlerovou okupací. Nadšení ale velmi rychle vystřídalo rozčarování a přišel konec dobrých časů.
     Komentáře
  • i60

    Nová vlast v džungli aneb Jak Češi budovali kolonie v Brazílii

    Před 8 dny
    Regionem, kam Češi hojně mířili, a to dokonce už za první republiky, byla Latinská Amerika. Když pročítáme meziválečný československý tisk, nacházíme zajímavé informace o zakládání různých kolonizačních družstev a společností, které lákaly zájemce o nový začátek v teplých krajích.
     Komentáře
  • Děčínský deník

    Novou šéfkou zámku v Lánech se má stát bývalá ředitelka zámku v Děčíně

    Před 8 dny
    Od října by měl mít zámek v Lánech, který slouží již od první republiky prezidentům, novou ředitelku. Tou by se měla stát bývalá ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková, která vedla nejvýraznější památku ve městě 12 let. V Lánech by měla nahradit Kateřinu Rýdlovou, která dala k poslednímu zářijovému dni výpověď.
     Komentáře
  • Newstream

    V Baťově areálu vznikne nová Fabrika za miliardy. Zaplní ji obchody a sportoviště

    Před 8 dny
    Lokalita bývalé Baťovy továrny ve Zlíně stojí před další fází proměny. Tuzemská společnost Cream Investments získala stavební povolení pro výstavbu polyfunkčního komplexu ve východní části areálu. Projekt, nazvaný Fabrika, za zhruba 3,5 miliardy korun zahrnuje tři budovy označené 24-25-26, které ve spodních patrech propojí prosklený monoblok. Novodobou Fabriku navrhl architekt Vít Máslo z renomovaného pražského ateliéru CMC architects.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Hitlerovi bychom vzdorovali s více než milionem mužů. Vojenský historik popsal, jak dlouho by obrana vydržela

    Před 8 dny
    Ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Vojenský historik Eduard Stehlík popsal, jak dlouho by obrana vůči Hitlerovi vydržela. Možnost bránit se ale nakonec ani nedostalo.
     Komentáře
  • Olomoucký Report

    Majitelé veteránů zakončí sezonu velkým okruhem z Lipníku na hrad Helfštýn

    Před 9 dny
    Více než stovka majitelů historických motocyklů a aut zakončí tuto neděli letošní sezonu velkým okruhem z Lipníku nad Bečvou na hrad Helfštýn.
     Komentáře
  • Novinky

    Nový dům s věcmi z půdy

    Před 10 dny
    Ingrid původně toužila po prvorepublikovém bytě. Ovšem její manžel, který má krásné vzpomínky na chvíle z dětství strávené u dědy na chalupě, si přál postavit dům v podobném stylu a ona se ráda nechala k novostavbě stodolového typu se sedlovou střechou přemluvit.
     Komentáře
  • Flowee

    S Petrem Ryskou o Praze za první republiky, kokainu a děvách lehčích mravů

    Před 10 dny
    Druhý díl rozhovoru se zakladatelem projektu Praha Neznámá o životě chudých i bohatých, drogové scéně, napuchlém Hugo Haasovi, prostituci i turismu v prvorepublikové Praze
     Komentáře
  • Výlevy

    Koncerty Na Slamníku jsou pražskou kultovní legendou

    Před 11 dny
    Historie hostince Na Slamníku sahá do 17. století. Legendární hospoda v pražském Bubenči byla v první polovině 19. století pojmenovaná podle krejčovské slavnosti „Slamník“, tehdy německy zkomoleno jako „Štrozok“.
     Komentáře
  • ePřehledně

    Jaké vlastně byly důchody za první republiky. Co si za ně lidé mohli koupit?

    Před 11 dny
    První Československá republika je v mnoha ohledech považována za zlaté období. Bylo to období, kdy se utvářely nejen hranice státu, ale i celková sociální struktura. V této době došlo k zavedení osmihodinové pracovní doby, nemocenského pojištění a podpory v nezaměstnanosti. Tyto reformy přinesly běžným občanům větší finanční jistotu a sociální začlenění.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Zázračný pramen v Sudějově přitahuje Středočechy i dnes: Na vodu z pramene si vystojíte frontu

    Před 14 dny
    O mnoha vodních pramenech se v Čechách traduje, že jsou zázračné. Lidé tomu v minulosti opravdu věřili. Vždy to souviselo s nějakým zázračným uzdravením nemocného. Sudějovský pramen si tuto představu uchoval dodnes. Na vodu se tady stojí fronta.
     Komentáře
  • Hana Strejcová
    naSeznam Médium

    Retro cukrovinky: Za socialismu jsme mlsali Atlasky či Lipo. Mnoho sladkostí se jim dnes nevyrovná

    Před 14 dny
    Za minulého režimu rozhodně nebyl takový výběr sladkostí, jako máme v obchodech dnes. Avšak některé cukrovinky byly natolik oblíbené, že na ně mnozí lidé stále vzpomínají. Některé, jako například Deli, Lipo, Pedro nebo Tatranky, se vyrábí dodnes.
     Komentáře
  • Ekonomický magazín

    Schmarcz: Jsou sportovní úspěchy důležitější než ty hospodářské? Pro poslance plánující nové “ministerstvo bafuňářů” zjevně ano

    Před 15 dny
    Průmyslu hrozí stagnace, zaostávání, kolaps. Růst ekonomiky a produktivity se zasekl. Jeden by čekal, že za této situace se začne plánovat “ministerstvo prosperity” zaměřené na hospodářský rozvoj, výzkum a inovace. Místo toho slyšíme, že prý nutně potřebujeme ministerstvo sportu, na čemž pracuje skupina poslanců.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Stará vila u Berounky prokoukla. Rekonstrukce přinesla prvky moderní bydlení.

    Před 16 dny
    Vzít cizí myšlenku a přenést ji do dnešní doby vyžaduje odvahu i cit. Rekonstrukce vytvořila novou podobu vily donedávna opomíjeného prvorepublikového architekta. Nová okna pod charakteristickým zvlněním střechy jako by vile spící v minulosti otevřela oči.
     Komentáře
  • České noviny

    Pieta připomněla hrdinství a statečnost československých letců v RAF

    Před 16 dny
    Příběhy československých letců britského Královského letectva (RAF) ukazují, že i v malé zemi vyrůstají jedinci, kteří se dokážou nesmazatelně zapsat do světových dějin. Při dnešním pietním shromáždění na pražském Klárově to uvedl velitel armádních vzdušných sil Petr Čepelka. Současní armádní letci podle něj na odkaz těchto svých předchůdců navazují, snaží se jej rozvíjet a předávat dalším generacím.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Připomeňte si v našem kvízu Četnické humoresky. Seriál plný okamžiků, při kterých se tají dech

    Před 18 dny
    O tom, jak to v době První republiky bylo s četnictvem, vypráví seriál Četnické humoresky.  Hned tři série a téměř 40 dílů, plných jak detektivních případů, tak i osobních příběhů jednotlivých četníků. Jak dobře tento český seriál znáte?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Mám mnoho tváří. A akordeon dýchá se mnou, vypráví muzikantka Havelková. Jak vzpomíná na čas u cirkusu?

    Před 18 dny
    První akordeon dostala v 11 letech. Teď se s akordeonem v náručí stává slavnou sólovou zpěvačkou. „Poslouchala jsem Radúzu, s rodiči jsme chodili na její koncerty, byla pro mě bohyní a chtěla jsem být jako ona,“ vypráví Rozálie Havelková, zpěvačka, která vyrostla za zvuků swingové hudby, kterou provozuje její otec Ondřej. Na čem aktuálně pracuje? A kdy přijde další deska? Poslechněte si rozhovor.
     Komentáře
  • Jímeto

    Restaurace pod taktovkou socialismu: Rozdělení do cenových skupin a chlebíčky z automatu

    Před 18 dny
    Za dob socialismu neměli lidé zdaleka tolik možností, jak trávit volný čas, a proto byly návštěvy restaurací vítanou společenskou aktivitou. I když tehdejší gastronomie neměla nejlepší pověst, na některé podniky dodnes nostalgicky vzpomínáme. V minulém režimu musely na všechno být normy, tabulky a kategorie, čemuž se samozřejmě nevyhnuly ani restaurace. Ty spadaly pod komunální podnik Restaurace a jídelny, který sdružoval podniky v daném obvodu nebo okrese.
     Komentáře
  • Novinky

    Památkáři obnovují historickou raritu: fíkovnu v Lysicích

    Před 19 dny
    Památkáři obnovují historickou fíkovnu zámku v Lysicích na Blanensku, která se do jara příštího roku stane jediným plně funkčním zařízením svého druhu nejen v České republice, ale také ve střední Evropě. Jde o obdobu skleníku, v němž se do první republiky pěstovaly fíky, mnohým dobře známé ze Středomoří. Lysická fíkovna je technickým unikátem.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Domácí

    Památkáři obnovují historickou raritu: fíkovnu v Lysicích

    Před 19 dny
    Památkáři obnovují historickou fíkovnu zámku v Lysicích na Blanensku, která se do jara příštího roku stane jediným plně funkčním zařízením svého druhu nejen v České republice, ale také ve střední Evropě. Jde o obdobu skleníku, v němž se do první republiky pěstovaly fíky, mnohým dobře známé ze Středomoří. Lysická fíkovna je technickým unikátem.
     Komentáře
  • Novinky

    Producent Zlaté labutě či Vyprávěj Filip Bobiňski: Část diváků dá přednost streamovacím platformám už asi napořád

    Před 19 dny
    Redakce, Vyprávěj, První republika, Kukačky, Zlatá labuť, minisérie Guru, to jsou asi nejznámější projekty společnosti Dramedy Productions. Televizím roky dělá seriály takzvaně na klíč. Ty je pak nasazují do hlavních vysílacích časů. „Trh se po covidu změnil. Všichni počítáme i s diváky na platformách,“ říká za firmu jeden z jejích zakladatelů Filip Bobiňski.
     Komentáře
  • Novinky

    Jiří Hána: Asi nepůsobím jako úplně sympatický člověk

    Před 20 dny
    Televizní diváci si ho teď nejvíc pamatují jako sympatického kriminalistu ve Specialistech či jako odpudivého gestapáka ve Zlaté labuti. Za hlavní těžiště své práce však 46letý herec Jiří Hána považuje divadlo, kde vytvořil desítky různorodých rolí. Za svým životním snem přitom nemíří ani před kameru, ani na jeviště, ale do vesmíru.
     Komentáře
  • Forum 24

    Hledali sovětský ráj. „Vy jste špioni!“ uslyšeli hned za hranicemi

    Před 21 dny
    Štěpánovi Antonijovi a Vasilině Mesárové bylo sedmnáct let, když se na začátku druhé světové války rozhodli utéct přes hranice do Sovětského svazu. Hnala je nenávist k maďarským okupantům a víra v kom…
     Komentáře
  • Česko živě

    Marika Šoposká: Fáberka není nijak zvlášť sympatická, říká o seriálu Oktopus

    Před 21 dny
    V České televizi se objevila v seriálech Vyprávěj i První republika. Ve StarDance se protančila až do pátého kola. Režisér Jan Pachl ji obsadil do své povídky Srdce ženy v cyklu Škoda lásky a do detektivního seriálu Cirkus Bukowsky. Teď se po boku Miroslava Krobota objeví jako mladá a talentovaná kriminalistka Fáberová.
     Komentáře
  • Forum 24

    Pavel Tigrid je stále aktuální. Každý zodpovídá sám za svůj život

    Před 22 dny
    NÁZOR / Před několika dny jsme si připomněli smutné dvacáté výročí, kdy poslední srpnový den v roce 2003 dobrovolně opustil tento svět spisovatel, publicista a politolog Pavel Tigrid, který bezesporu…
     Komentáře
  • Krajské listy

    Co by Fialovi řekl Masaryk. Svět Tomáše Koloce

    Před 23 dny
    O fackách, které naše vláda v těchto dnech dostává od Masaryka, vlády Islandu, Slovinska a Francie – plus o jedné mezinárodní od Edvarda Beneše.
     Komentáře
  • knihoMolka
    naSeznam Médium

    Byla sprostá, že i dlaždič by záviděl

    Před 24 dny
    Když dotyčná ve středních letech nastoupila do tramvaje, spolu s ní se dostavil i neumlkající proud nadávek a invektiv vůči všemu a všem.
     Komentáře
  • LP-Life

    MBPFW: Dovala, Kürthi, Němec a Tobias Equipment ze sebe vydali to nejlepší. Ukázali dospělé a nadčasové kolekce

    Před 24 dny
    Na pražském týdnu módy se v neděli přestavili hned čtyři známí návrháři. Jejich kolekce byly natolik odlišné, že by si je nikdo nespletl .a přesto něco společného měli.
     Komentáře
  • Žatecký a lounský deník

    VIDEO: Při výměně potrubí nad Pšovem se našly tři tisíce let staré hroby

    Před 25 dny
    Tři tisíce let staré hroby s lidskými zlomky kostí a keramikou. To se v minulých dnech podařilo odhalit archeologům při nedávno zahájené rekonstrukci vodovodního přivaděče mezi Pšovem na Podbořansku a Čeradicemi na Žatecku.
     Komentáře
  • Jakub Coufal
    naSeznam Médium

    Volby - právo nebo povinnost

    Před 25 dny
    Volby se u nás konají pravidelně téměř každý rok, někdy i vícekrát. Účast je různá, ale není nijak vysoká. Politici by se měli zamyslet, proč tomu tak je a co s tím mohou udělat. Za první republiky to vyřešili, volby měli povinné. Vraťme to.
     Komentáře
  • Super

    Známý filmový milovník Gustav Nezval prožíval tajnou lásku s představitelkou Viktorky. Debutoval v romantice pro dívky

    Před 26 dny
    Dívčí romány, tzv. růžová knihovna, měly v knihovničkách našich babiček své nezastupitelné místo. Za první republiky vycházela spousta takových příběhů, například Jiskra se nebojí života, Dcerušky paní Veselé, Sextánka nebo Přednostovic Madlenka. Tyto románky popisovaly hlavní hrdinky jako moderní mladé dámy – dost často to byly „správné žáby z gymnasia hrající tennis“ –, a je zcela pochopitelné, že jejich příběhy končily očekávaným happy endem. V podobném duchu se točily i filmy určené dívkám a mladým ženám.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Idealisté a komunisté. Čechoslováci bojovali proti Frankovi za vlastní i s podporou SSSR, říká historik

    Před 27 dny
    Paragraf, který zakazuje českým občanům službu v cizí armádě, fungoval i za první republiky. Výjimku tehdy i teď dává pouze prezident, srovnává historik Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu. „Dobrovolníci odcházející do Španělska se vystavovali nebezpečí postihů, že po návratu budou postavení před soud. K některým takovým případům skutečně došlo,“ připomíná Plachý v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Strážní věž i mučírna. Zvon majestátní klatovské dominanty býval slyšet až v Plzni

    Před 28 dny
    Stavěla se rovných deset let od roku od 1547 do roku 1557. Pětipatrová věž, vysoká téměř 82 metrů, je jednou z dominant Klatov. Její původní funkce byla ochranná. Měla místní varovat před nebezpečím, před nepřáteli či požáry. Kdysi tu žily celé rodiny, zatímco jiní zde doslova zažívali muka. Dalším cílem pořadu Prima Česko byla Černá věž v Klatovech.
     Komentáře
  • A2larm

    Meziválečná Rudá Jezerka jako možná odpověď na krizi bydlení

    Před 28 dny
    Rozmach státem podporovaného družstevního bydlení během první republiky může být inspirací i dnes.
     Komentáře
  • Novinky

    FOTO: Czech Cabaret Show od září nabídne dechberoucí akrobacii, ale i lechtivou burlesku

    Před 28 dny
    Kabaretní vystoupení dosahovala velké popularity už za první republiky, tuto zašlou slávu se snaží s novým dvouhodinovým vystoupením obnovit Czech Cabaret Show. Kombinaci tance, zpěvu, akrobacie, úchvatných kostýmů a světel divákům připravila herečka a režisérka Nikol Prokešová, která se na spolupráci domluvila s pražským divadlem Hybernia. Šedesát umělců se představí v show inspirované francouzským a americkým kabaretem 21. září a poté pravidelně dvakrát do měsíce.
     Komentáře
  • iGlanc

    Robert Urban: Uvěřil jsem v osudovou lásku, v to, že láska umí překonat rozdíly

    Před 29 dny
    Výraznou tváří na sebe upozornil v seriálech První republika a Zoo. Nedávno si ho diváci mohli na obrazovkách všimnout v upoutávkách na nový dvanáctidílný romantický seriál Eliška a Damián. O víkendu má novinka s Robertem Urbanem a Emmou Smetanou v hlavních rolích premiéru.
     Komentáře
  • Super

    Lesby ze Zlaté labutě bodují: Alena s Irenou vzbudily ohlas u LGBT komunity i v zahraničí

    Před 29 dny
    U nás není moc děl, kde by na větší ploše otevřeně a citlivě prožívaly lásku dvě ženy. Navíc v době první republiky, kdy se o homosexuálních vztazích prakticky nemluvilo a byly něčím nevhodným. V seriálu Zlatá labuť zažívá vdaná Irena Mašková, podnikatelka, milostný román s „obyčejnou“ prodavačkou Alenou. A tohle téma rezonuje.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Hledali sovětský ráj. „Vy jste špioni!“ uslyšeli hned za hranicemi

    Před 30 dny
    Štěpánovi Antonijovi a Vasilině Mesárové bylo sedmnáct let, když se na začátku druhé světové války rozhodli utéct přes hranice do Sovětského svazu. Hnala je nenávist k maďarským okupantům a víra v komunistický ráj, kde není bídy. Ocitli se v pekle – v gulagu.
     Komentáře
  • Deník

    Otrava muchomůrkou zelenou? Jde o závod s časem, život zachránit lze

    Před 30 dny
    Vědcům se podařilo identifikovat hlavní zdroj otravy muchomůrkou zelenou i najít účinnou protilátku. Je jí indocyaninová zeleň, která se používá k odhalení onemocnění srdce a jater. Objev nabízí nový způsob léčby otravy.
     Komentáře
  • Finmag

    Toyen, Kupka, Filla...? Zažíváme zlaté roky obchodu s uměním, hlásí investoři

    Před 1 měsícem
    Když padají akciové trhy, kvalitní umění jde nahoru. Že ale hodnota obrazů českých avantgardistů jen během posledních let soupla o řád, překvapilo i Alexandru Bízkovou, předsedkyni představenstva fondu Pro arte. Robert Mečkovský z představenstva fondu proto věří, že zažíváme zlatá léta obchodu s uměním. „Je evidentní, že trh je teď mnohem rozvinutější,“ říká.
     Komentáře
  • Apetit

    Co ukrývá Pavlišovák? Originální specialita z Náchodska, kterou jinde nenajdete

    Před 1 měsícem
    Každý kout naší země nabízí regionální jídla. V západních Čechách mají chodské koláče, na jihu země si dáte typické drbáky nebo bosáky nebo borůvkový žahour, na Českotřebovsku jabkance. Pojďte se s námi teď podívat na Náchodsko. Posvítíme si na jednu skutečně osobitou specialitu. Tušíte jakou?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Tomáš Holomek - první Rom na české vysoké škole

    Před 1 měsícem
    Pověst Romů nebyla v časech Rakousko-Uherska a naší první republiky většinou moc dobrá. Historický článek z roku 1933 vám ale přiblíží příběh jednoho mladého muže romského původu, který se tento osud rozhodl změnit a nakonec se stal prvním romským advokátem v Československu.
     Komentáře
  • Petr Vrzáček
    naSeznam Médium

    Pan J. v hledáčku Státní bezpečnosti

    Před 1 měsícem
    Vyrovnávání se s minulostí je předpokladem dalšího rozvoje každého národa, zvláště pak toho s totalitní minulostí. Jedná se o dlouhodobý a bolestný proces. Ve vlastním zájmu jej však musíme podstoupit.
     Komentáře
  • Novinky

    Igor Orozovič: Jsem staromódní, ale snažím se neustrnout

    Před 1 měsícem
    Zpěvák, textař a herec Igor Orozovič (39) si na nedostatek práce nemůže stěžovat. Sám říká, že v poslední době nestíhá a těší se, až si odpočine. Milovník retra a gramofonových desek se i v hudbě snaží překračovat svou komfortní zónu, lásku k šansonu ale nezapře.
     Komentáře
  • Hana Mudrová
    naSeznam Médium

    Víření kolem věření

    Před 1 měsícem
    Víra v Boha je jen pro staré a nemocné, moderní člověk ví, že žádný fousatý dědeček na obláčku neexistuje. Neviděl ho Gagarin ani Remek. Nebo?
     Komentáře
  • Marketa Kadlecova
    naSeznam Médium

    Umíme být tak konzervativní, jako byla šlechta před sto lety?

    Před 1 měsícem
    Na zámku ve Velkém Meziříčí byla zahájena výstava o Františku Harrachovi, majiteli panství od roku 1908. Toto krátké zamyšlení není jen pozvánkou k návštěvě zámku, ale také inspirací pro dnešní postoje k novinkám.
     Komentáře

Obdobím první republiky byla označována éra v Československu v letech 1918 až 1938. První republika začala vznikem Československa a skončila okupací německých vojsk na počátku druhé světové války.


Za dob Rakouska-Uherska bylo Československo zlatou žílou průmyslu. Život za první republiky v očích běžného občana ale tak růžový nebyl. Období bylo mimo jiné ovlivněno chudobou po první světové válce a světovou ekonomickou krizí, kterou spustil krach na newyorské burze roku 1929.


Dnes si toto období lidé pamatují převážně díky osobité módě a stylovému oblečení, které se teď opět nosí. Módní návrháři i návrhářky se inspirovali hlavně západními trendy.


Velkého úspěchu se dočkal seriál První republika z produkce ČT1. Tři úspěšné řady o několika dílech jsou stále dostupné v archivu České televize, konkrétně v internetové sekci iVysílání.

Obdobím první republiky byla označována éra v Československu v letech 1918 až 1938. První republika začala vznikem Československa a skončila okupací německých vojsk na počátku druhé světové války.


Za dob Rakouska-Uherska bylo Československo zlatou žílou průmyslu. Život za první republiky v očích běžného občana ale tak růžový nebyl. Období bylo mimo jiné ovlivněno chudobou po první světové válce a světovou ekonomickou krizí, kterou spustil krach na newyorské burze roku 1929.


Dnes si toto období lidé pamatují převážně díky osobité módě a stylovému oblečení, které se teď opět nosí. Módní návrháři i návrhářky se inspirovali hlavně západními trendy.


Velkého úspěchu se dočkal seriál První republika z produkce ČT1. Tři úspěšné řady o několika dílech jsou stále dostupné v archivu České televize, konkrétně v internetové sekci iVysílání.

Reklama