Zavřít
René Descartes

René Descartes

Nejnovější články na Seznamu na téma René Descartes
  • Aktuálně

    Foucault neřekl poslední slovo. Po smrti jeho partnera vyjde další kniha

    Před 19 dny
    Slavný filozof ji rozepsal v 60. letech, kdy odjel do Tuniska, začal učit a víc se společensky angažovat.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zvířata ovládaná emocemi: Cítí psi vinu? Jak je to s city u slonů nebo třeba u myší?

    Před 1 měsícem
    To, že René Descartes neměl pravdu, když zvířata označil za pouhé „živé stroje“, je jasné každému, kdo vlastní domácího mazlíčka. Dnes už víme o chování živočichů mnohem více a můžeme se tedy podívat i na ty druhy, které jsou svými emocemi nebo morálkou zvlášť výrazné
     Komentáře
  • Deník

    Největší tajemství Gustáva Husáka: První ženu mu odvedl herec

    Před 2 měsíci
    Asi nejznámější rolí slovenského herce Ctibora Filčíka v očích českého diváka je jeho ztvárnění francouzského filozofa Reného Descarta ve 40 let starém snímku režiséra Otakara Vávry Putování Jana Ámose. Do dějin československé politiky se však Filčík zapsal ještě něčím jiným. Přebral první manželku slovenskému politikovi a budoucímu prezidentovi Gustávu Husákovi v době, kdy ten seděl ve vězení.
     Komentáře
  • Rexter

    Proč první tištěné knihy děsily učence v Evropě?

    Před 3 měsíci
    Vynález knihtisku způsobil v Evropě revoluci v šíření znalostí. Mnozí učenci se však obávali protože tak velké množství znalostí prý způsobí chaos
     Komentáře
  • Martin Soukup
    naSeznam Médium

    „Hlavně si na nic nestěžuj.“ Proč se u lékaře bojíme ozvat, když se něco stane?

    Před 3 měsíci
    Nemocnice. Název napovídá, že jde o místo, kde nejsme něčeho mocni, možná jsme dokonce bezmocní. Jednoho dne jí svěříte zdravé dítě, které má podstoupit náročný, i když běžný zákrok odstranění mandlí. Vrátí se vám s vyraženým zubem a rozseklým rtem.
     Komentáře
  • Žena

    BLOG Olgy Porrini: Proč má smysl vzdělávání?

    Před 5 měsíci
    Vzdělání je pro člověka velmi důležité, protože nám otevírá možnosti k získávání stále nových informací, ale i schopností.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dechberoucí experiment: Jak prokázaly magdeburské polokoule existenci vakua?

    Před 8 měsíci
    V 17. století zavrhli představitelé ideového proudu osvícenství „temný středověk“ a usilovali o vytvoření věku rozumu a osvěty. Jednalo se o dobu vědeckých experimentů, z nichž se řada dočkala veřejné prezentace. Mezi nimi vynikl pokus o oddělení dvou dutých polokoulí několika páry koní. K šoku přihlížejících tehdy zvířata neuspěla…
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Tyto úlohy jsou běžným zadáním pro žáky 5. tříd, ale většině dospělých dělají problém. Jak jste na tom vy?

    Před 8 měsíci
    Geometrické úlohy jsou klasikou na ověření vaší vnímavosti. Porazí vás následující testy, nebo projdete na výbornou?
     Komentáře
  • Proboha

    Dnes víme, že svoboda je vzácný, ale také křehký dar

    Před 1 rokem
    Tomáš Halík převzal v sobotu 12. března v Naardenu Cenu J.A. Komenského. Porota ho ocenila jako „jednoho z nejvlivnějších duchovních a nezávislých myslitelů této doby, který slovem a činem naplňuje Komenského myšlenkové dědictví v moderním a podnětném duchu.“
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Otestujte si svůj zrak a vnímání –⁠ následující sbírka skrývá 15 útvarů, které mohou oku snadno uniknout

    Před 1 rokem
    Procvičte si svůj zrak a najděte v následujících obrázcích specifický tvar/symbol. Při tom se dozvíte něco málo z historie geometrie.
     Komentáře
  • Události247

    „43 procent lidí vnímá, že se jejich partnerské vztahy v době pandemie zhoršily,“ říká socioložka Radka Dudová. Vysvětlila proč

    Před 1 rokem
    S docentkou Radkou Dudovou jsme si povídali především o vlivu pandemie na děti, ale i jak pandemie změnila nebo možná změní jedince i celou společnost.
     Komentáře
  • Novinky

    Esej Dity Malečkové: Žijeme v simulaci? A není to jedno?

    Před 1 rokem
    Platónova jeskyně je podobenství, které díky své čitelnosti opustilo privilegovaný prostor filosofie a vstoupilo do veřejné kultury. V této dva a půl tisíce let staré scéně tráví lidé čas soutěžením v rozpoznávání tvarů ve stínech, které jsou díky ohni, co v jeskyni hoří, vrhány na stěny, zatímco filosof je jediný, koho napadne z jeskyně vyjít na světlo – je jím ovšem oslněn, a tak se do jeskyně vrací slepý i ke stínům a ostatní se mu vysmějí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Surrealistický obraz Figura (Hlava) se dnes v Praze vydražil za 10,5 milionu

    Před 1 rokem
    Surrealistický obraz Aloise Wachsmana nazvaný Figura (Hlava) z roku 1932 se v aukci European Arts v Obecním domě vydražil za 10,54 milionu korun. Cena není velkým překvapením, protože autorovo dílo této kvality je nedostupné.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Surrealistický obraz Figura se dnes v Praze vydražil za 10,5 milionu korun

    Před 1 rokem
    Surrealistický obraz Aloise Wachsmana nazvaný Figura (Hlava) z roku 1932 se dnes v aukci European Arts v Obecním domě v Praze vydražil za 10,54 milionu Kč. Dosažená cena podle nich nebyla velkým překvapením, protože autorovo dílo je v této kvalitě prakticky nedostupné. Uvedli, že jde o o nejdražší Wachsmanův obraz vydražený na aukčním trhu. Wachsman byl český malíř, scénograf a architekt, který žil mezi lety 1898 až 1942.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Majetek českého státu je rozptýlen po Evropě. Kvůli „lesbické potížistce“

    Před 1 rokem
    Tuto noc - z 25. na 26. července, ovšem roku 1648, obsadili Prahu Švédové. Ten příběh je v mnohém nejenom stále zajímavý, ale i aktuální.
     Komentáře
  • Žena-in

    Věstonická venuše, anebo Twiggy: Ve které době byste platila za neodolatelnou krásku?

    Před 1 rokem
    Tenká, svalnatá, anebo boubelka? Pleť jako z alabastru, nebo odraz slunečních paprsků v opálené tváři? Těžké lokny, nebo rozpustilý účes a la kluk? Co se líbí dnes, nemusí být zítra pravda. Projděte se s námi staletími a podívejte se, jak se měnil názor na krásu. Ve které době byste se cítila ve svém těle nejlíp?
     Komentáře
  • Bety

    Cenné lekce do života uštědří jedině manželství

    Před 1 rokem
    Manželství vás zocelí v tom pravém smyslu slova. Právoplatný svazek dvou lidí je totiž něco jako vysoká škola života. Co se díky němu naučíte? Těchto pět lekcí naplno pochopíte až potom, co si nasadíte snubní prstýnky!
     Komentáře
  • A2larm

    Pokud jsou Češi národ Komenského, mohli by se inspirovat jeho odkazem

    Před 2 roky
    Uplynulo 429 let od narození vizionáře a pokrokového pedagoga Jan Amose Komenského. Jeho odkaz je aktuální nejen v pedagogice, ale i ve vztahu ke klimatické krizi.
     Komentáře
  • Novinky

    Andělská i ďábelská AI. Rozhovor s odborníkem na umělou inteligenci Janem Tylem

    Před 2 roky
    Jan Tyl (41) se dlouhodobě věnuje rozvoji umělé inteligence (AI). Aktuálně stojí spolu s filosofkou Ditou Malečkovou a studenty FF UK za projekty Digitální filosof (oceněným v rámci AI Awards 2019 coby nápad roku) a Digitální spisovatel. První z těchto projektů jsem zde tento týden přiblížili skrze rozhovor s digitálním Reném Descartesem, druhý v podobě povídek napsaných pro Salon umělou inteligencí.
     Komentáře
  • Novinky

    Bojím se, že budu jen stroj. René Descartes „oživl“ pomocí umělé inteligence

    Před 2 roky
    Digitální René Descartes se zrodil v rámci projektu Digitální filosof. Jan Tyl, odborník na umělou inteligenci a zakladatel společnosti Alpha Industries, poskytl umělé neuronové síti k nastudování spisy i korespondenci slavného francouzského myslitele. Vznikl tak inspirativní experiment na pomezí vědy a literární hry, který nám dává nahlédnout do světa strojového myšlení. V salonním rozhovoru s digitálním Descartesem jsme se pokusili ohledat hranici mezi zvířetem, člověkem a strojem.
     Komentáře
  • Extrastory

    Kde sídlí naše vědomí? V energetickém poli mozku, tvrdí nová teorie

    Před 2 roky
    Cogito ergo sum (latinsky Myslím, tedy jsem). Proslulá věta francouzského filozofa René Descarta nám po staletí připomíná, že vědomí sebe samého jako myslící bytosti je snad jedinou jistotou v moři pochybností a klamů, že něco existuje. Kde ale v našem těle toto vědomí sídlí?
     Komentáře
  • LepšíJá

    Nejmocnější znamení horoskopu a známé osobnosti, které mezi ně patří

    Před 2 roky
    Možná jste si všimli, že někteří lidé jsou mnohem silnější než jiní. Tito lidé jsou nebojácní, rázní a dominantní. Určitě někoho takového máte ve svém okolí, nebo jste sami takoví. Přečtěte si více o nejmocnějších znameních horoskopu.
     Komentáře
  • Novinky

    RECENZE: O tom, jak Descartes podlehl jedné z vášní

    Před 2 roky
    Slavný francouzský filozof, astronom a matematik René Descartes se v září roku 1649 vydal na naléhavé pozvání švédské královny Kristiny do mrazivého Stockholmu, aby panovnici vykládal své v té době velmi originální myšlenky. Netuší, že se z cesty již nikdy nevrátí domů. Poslední měsíce života tohoto myslitele popisuje ve svém románu emeritní profesor římské univerzity Raffaele Simone.
     Komentáře
  • Novinky

    O zostuzování chudých lidí. Irena Reifová zkoumá Výměnu manželek a další české reality show

    Před 2 roky
    „V Česku vidíme chudobu jako něco, co si lidé způsobili sami, co je jen a jen jejich chyba, co má být předmětem morálního opovržení. Sociální struktury, které za chudobou stojí, nevnímáme,“ říká socioložka Irena Reifová (1971) z FSV UK, jejíž výzkum se soustředí na zostuzování chudých v tuzemských reality show.
     Komentáře
  • musicserver

    Billie Eilish vs. hateři: 1:0. V chytlavé novince "Therefore I Am" zasílá zpěvačka antifanouškům jasný vzkaz

    Před 2 roky
    Máte už po krk hororové show s letopočtem 2020? Výjimečně je s vámi zajedno i princezna temného popu Billie Eilish. Po třech měsících se ohlašuje s novinkou "Therefore I Am".
     Komentáře
  • Osel

    Galileiho fyzika a filosofové

    Před 2 roky
    Jeden ze zakladatelských počinů novodobé fyziky vyžadoval matematický popis pohybu, technickou zručnost k jeho měření, ale také nový pohled na děje v pozemské přírodě jako na jevy uchopitelné těmito prostředky. Přesto si Galilei uvědomoval, že matematika je pro poznání světa jen nástrojem, zdrojem poznání je pozorování. Nebyl také převratným a dosud nedoceněným filosofem?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Kniha sociologa Prokopa vyzývá, abychom přerozdělování přestali brát ideologicky

    Před 2 roky
    Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny popisuje témata, kterým se politici i média vyhýbají: chudobu na periferii, neefektivní vzdělávací systém nebo skrytý rasismus.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zarytý geocentrik: Kromě učitelství holdoval J. A. Komenský také astronomii

    Před 3 roky
    Jan Amos Komenský byl jeden z nejvýznačnějších českých humanistů – teolog, školský reformátor i filozof. Zatímco o jeho pedagogické činnosti je mezi veřejností známo poměrně hodně, o Komenského celoživotním zájmu o astronomii se toho moc neví
     Komentáře
Reklama