Zavřít
Teorie relativity

Teorie relativity

Nejnovější články na Seznamu na téma Teorie relativity
  • České noviny

    Antihmota reaguje na gravitaci stejně jako hmota, uvedli vědci

    Před 3 hodinami
    Vědcům v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě se podařilo udělat další důležitý krok k pochopení antihmoty. Poprvé demonstrovali, že antihmota reaguje na gravitaci stejně jako hmota, tedy padá. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Na vlnách gravitace: O tajemstvích kosmologie s profesorem Jiřím Podolským

    Před 4 dny
    Jak porozumět vesmíru a fyzikálním procesům, jež v něm probíhají? Co přineslo vědcům zachycení gravitačních vln? Jak vyřešit Einsteinovy rovnice obecné teorie relativity z roku 1915? I těmito otázkami se mimo jiné zabývá profesor Jiří Podolský
     Komentáře
  • inSmart

    Zmýlil se Albert Einstein, nebo američtí vědci? Rozpínání vesmíru zpomaluje neznámý jev

    Před 4 dny
    Růst velkých kosmických struktur ve vesmíru zpomaluje a rozchází se s obecnou teorii relativity slavného fyzika Alberta Einsteina. Astronomové nemají ponětí, proč k tomu dochází. Zatím věda nezná ani skutečnou příčinu jeho rozpínání. Jediné, co vědci mají, jsou spekulace.
     Komentáře
  • Nedd

    Ve vesmíru ‚cosi‘ brzdí růst

    Před 6 dny
    Nové měření růstu kosmických struktur se rozchází s předpověďmi obecné teorie relativity. Vysvětlení tohoto rozporu může být klíčem k nové fyzice.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci přišli s novou teorií černých děr: Neroztrhají vás, ale vymažou minulost a umožní žít více životů

    Před 12 dny
    Pád do černé díry zatím nebyl pro žádného tvora atraktivní. Jednoduše proto, že by nepřežil. Matematik Peter Hintz ale tvrdí, že ve vesmíru mohou existovat i taková hmotná tělesa, která by člověka nechala žít. Zároveň by během svého průletu mohl spatřit nekonečný počet možných budoucností.
     Komentáře
  • Filmtoro

    9 promyšlených detailů z vězně z Azkabanu, které jste dosud přehlíželi

    Před 22 dny
    Harry Potter a vězeň z Azkabanu patří mezi nejoblíbenější díly ze série o mladém kouzelníkovi. Dodnes přitom skrývá řadu detailů, které mnozí diváci přehlédli a je to škoda. Pojďme se na ně podívat.
     Komentáře
  • Flowee

    Konec paniky: Proč není třeba se schovávat před 5G signálem nebo elektromagnetickou tsunami

    Před 1 měsícem
    Choroby spojené s elektromagnetickými vlnami nebyly nikdy prokázány. Vznikají spíš proto, že se o těchto nemocích mluví.
     Komentáře
  • Filip Yao
    naSeznam Médium

    Jak Ernst Mach ovlivnil Einsteinovu teorii relativity a filozofii vědy

    Před 1 měsícem
    Jméno, které známe všichni v souvislosti s rychlostí letadla. Ale známe všichni osobu, která je jejím nositelem a darovala mu takovou slávu?
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Co je tajemný „éter“ a co s ním má společného Albert Einstein a jeho teorie relativity?

    Před 1 měsícem
    Internetem se momentálně šíří „zaručené zprávy“ o tajném prvku zvaném éter, který prý kdysi objevil ruský vědec Dmitrij Ivanovič Mendělejev. Nevíme, zda jde jen o chybu překladu, nepochopení nebo záměrnou manipulaci, nicméně onen dávný éter bylo něco zcela jiného. Článek z roku 1924 vám popíše, co podle tehdejších teorií éter skutečně byl a co měl společného s Einsteinovu teorií relativity.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Jakou maximální rychlostí může rotovat černá díra?

    Před 1 měsícem
    Černé díry se v některých aspektech dotýkají samých hranic fyziky. Jak je to s jejich rychlostí? Může se černá díra otáčet rychlostí světla?
     Komentáře
  • Nedd

    Vědci se nejspíš blíží k největšímu objevu od Einsteinovy relativity

    Před 1 měsícem
    Překvapivé kmitání částice, která se chová jako dětská hračka, nás patrně přibližuje k převratnému objevu páté základní síly. Její odhalení by změnilo fyziku, kterou známe.
     Komentáře
  • Novinky

    Vědci jsou na stopě páté základní přírodní síly

    Před 1 měsícem
    Další krok na cestě k potvrzení existence páté základní síly hlásí američtí vědci z fyzikální laboratoře Fermilab nedaleko Chicaga, píše stanice BBC. Od roku 2021, kdy poprvé výsledky oznámili, sesbírali více dat a dvakrát snížili pravděpodobnost, že jde o statistickou chybu. Experimentální fyzici pracují se subatomárními částicemi zvanými miony, které se v urychlovači částic nechovají způsobem vysvětlitelným pomocí platné teorie.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Svatý grál částicové fyziky. Vědci jsou blíž objevu páté základní síly

    Před 1 měsícem
    Prokázání páté interakce by mohlo vést k objasnění některých velkých fyzikálních záhad posledních desetiletí.
     Komentáře
  • České noviny

    Vědci v americkém Illinois se blíží objevu páté základní interakce

    Před 1 měsícem
    Další krok na cestě k potvrzení existence páté základní síly hlásí američtí vědci z fyzikální laboratoře Fermilab nedaleko Chicaga, píše web stanice BBC. Od roku 2021, kdy poprvé výsledky oznámili, sesbírali vědci více dat a dvakrát snížili pravděpodobnost, že jde o statistickou chybu. Experimentální fyzici pracují se subatomárními částicemi zvanými miony, které se v urychlovači částic nechovají způsobem vysvětlitelným pomocí platné teorie.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Cestování časem není podle vědců nesmysl. Má ale své podmínky

    Před 1 měsícem
    Snad každý by chtěl občas cestovat v čase. Jakkoli jsou nám tyto možnosti běžně odepřené, věda se zamýšlí nad několika teoriemi, jež by nám mohly alespoň drobné podvody s časem umožnit. Jaké to jsou?
     Komentáře
  • Deník

    Jak jednou zanikne celý vesmír? Vědci už tuší, prostě se vypaří

    Před 1 měsícem
    Skupina nizozemských badatelů přezkoumala studii legendárního Stephena Hawkinga o zániku černých děr vyzářením světla a dospěla k závěru, že může mít širší platnost. Podobné jevy jednou ukončí existenci celého vesmíru, domnívají se.
     Komentáře
  • iBydlení

    Jak zajistit astronautům ve vesmíru gravitaci?

    Před 1 měsícem
    Je známým faktem, že dlouhodobý pobyt ve stavu beztíže má negativní dopady na lidský organismus, který není na pobyt v prostředí bez pozemské gravitace stavěný. S tím, jak astronauté tráví ve vesmíru stále více a více času je proto stále palčivější otázka, jak jim působení gravitační síly zajistit. Jaké možnosti máme?
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Vyvrací teorii velkého třesku: Je nejstarší známá hvězda skutečně starší než vesmír?

    Před 1 měsícem
    Hvězda HD 140283 byla pro svůj extrémní věk nazývána "Metuzalémskou hvězdou". Její stáří se odhaduje na více než 14 miliard let.
     Komentáře
  • Svět2000

    Je možné cestovat vesmírem rychlostí warp a nebo červí dírou?

    Před 1 měsícem
    Někdy rychlost warp prostě nepřipadá v úvahu. Jak tedy překonat obrovské vesmírné vzdálenosti? Samozřejmě skokem červí dírou.
     Komentáře
  • Forum 24

    Ministerstvo průmyslu a obchodu již léta propaguje perpetuum mobile

    Před 1 měsícem
    Ani výměna vlády nepřiměla úředníky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), aby z ministerstvem provozovaného poradenského webu mpo-efekt.cz smazali naprosté nesmysly o průmyslovém využití perpetuum mo…
     Komentáře
  • Svět2000

    Supermasivní černá díra chrlí vysokoenergetický proud směrem k Zemi

    Před 2 měsíci
    Mise NASA pozorovala supermasivní černou díru, jejíž vysoce energetický proud míří přímo k Zemi.
     Komentáře
  • Svět2000

    Oppenheimer, otec atomovky, pracoval na černých dírách dřív, než jsme věděli, že existují

    Před 2 měsíci
    Zatímco Oppenheimer pracoval na tomto teoretickém problému dlouho předtím, než jsme znali neutronové hvězdy a černé díry jako skutečné objekty, vědomí, že existují, nevyřešilo všechny záhady, které je obklopují.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Einstein předpokládal deformaci světla vesmírnou temnou hmotou. Vědci naznačují, že měl pravdu

    Před 2 měsíci
    Vesmír je stále ještě neprobádaným místem s mnoha nejasnostmi. Na základě nové vesmírné mapy nyní vědci přišli s variantou, že deformace světla vesmírnou temnou hmotou odpovídá teorii Alberta Einsteina.
     Komentáře
  • Svět2000

    Jak se červí díra může stát strojem času

    Před 2 měsíci
    Pokud jsou výpočty správné, stroje času by mohly být přirozeně se vyvíjející fenomén.
     Komentáře
  • iBydlení

    Relativita času potvrzena. Vesmír na svém počátku běžel pětkrát pomaleji

    Před 2 měsíci
    Jedním ze základních poznatků souvisejících s rozpínajícím se vesmírem je dilatace času, kdy se události ve vzdáleném vesmíru jeví jako pomalejší ve srovnání s událostmi blíže. Tento jev byl dosud pozorovatelný pouze u velmi vzdálených supernov, další přímé důkazy zatím chyběly. Nejnovější výzkum však mění situaci.
     Komentáře
  • inSmart

    Čas v mladém vesmíru běží pětkrát pomaleji, zjistili australští vědci

    Před 2 měsíci
    Čas v mladém vesmíru běží pětkrát pomaleji, ukázala studie založená na měření kvazarů sloužících vědcům coby vesmírné „hodiny“. Experti tímto zjištěním potvrdili jeden z principů Einsteinovy teorie relativity, podle které se vesmír rozpíná a čas v jeho vzdálených koutech by měl ubíhat pomaleji. Čím je člověk starší, tím mu ubíhá čas rychleji. Tento efekt však nezažívá pouze člověk, ale i vesmír. V našem případě za tím stojí psychika, ve vesmíru zase fyzika, vyplynulo ze studie publikované v odborném časopise Nature Astronomy.
     Komentáře
  • Echo24

    Čas v raném vesmíru plynul pětkrát pomaleji než nyní, zjistili vědci

    Před 2 měsíci
    Už z Einsteinovy teorie relativity vyplývá, že by pro nás raný vesmír běžel mnohem pomaleji než současný vesmír. Zpětně to vyzkoumat se ukázalo jako velmi obtížné, australským astrofyzikům se to ale díky pozorování 190 kvazarů podařilo. „Když se podíváme zpět do doby, kdy byl vesmír starý něco málo přes miliardu let, zjistíme, že čas tam plyne pětkrát pomaleji,“ uvedli astrofyzici. Informoval o tom například server Sci.News.
     Komentáře
  • Nedd

    Astronomové viděli v mladém vesmíru plynout čas pětkrát pomaleji

    Před 2 měsíci
    Vědci poprvé pozorovali pomalu běžící čas v mladém vesmíru. Jejich pozoruhodný výzkum potvrzuje závěry Einsteinovy relativity.
     Komentáře
  • Nedd

    Čas v mladém vesmíru ubíhal pětkrát pomaleji. Prozradil to tikot ‚kvasarových hodin‘

    Před 2 měsíci
    Vědci poprvé pozorovali pomalu běžící čas v mladém vesmíru. Jejich pozoruhodný výzkum potvrzuje závěry Einsteinovy obecné teorie relativity.
     Komentáře
  • Expres FM

    Začal mluvit ve čtyřech letech, ve škole nevynikal a nerad se česal: Albert Einstein, jeden z největších géniů historie

    Před 2 měsíci
    Albert Einstein je jednou z největších osobností, které chodily po naší planetě. Málokdo ví, co vlastně teorie relativity popisuje, ale všichni si pamatují, že jejím autorem je muž s rozcuchanými vlasy, který na fotkách klidně vypláznul jazyk. Kdo ale ve skutečnosti byl Albert Einstein, jeden z nesporných géniů dvacátého století?   Albert Einstein se narodil v…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Einstein měl pravdu. Vědci zaznamenali vesmírné „hučení“

    Před 2 měsíci
    Už Albert Einstein předvídal jejich existenci. Vědci teď ale získali důkaz o existenci gravitačních vln na velmi nízkých frekvencích.
     Komentáře
  • Flowee

    Nejslavnější Hawkingova předpověď může znamenat, že vše ve vesmíru se vypaří jako pára nad hrncem, tvrdí vědci

    Před 3 měsíci
    Stephen Hawking, jedna z nejvýznamnějších postav moderní fyziky, vydal v roce 1974 teorii, že se černé díry postupně vypařují. Toto vypařování bylo označeno jako Hawkingovo záření. Nyní vědci dodali této teorii trochu zlověstnou příchuť. Tvrdí, že k vypaření je odsouzeno vše ve vesmíru.
     Komentáře
  • Žít Prahu

    Slavné osobnosti v Praze: Kde bydlely a kam chodily na kávu?

    Před 3 měsíci
    Praha vždy lákala slavné osobnosti. Ovšem svého času mohli jste tu mohli potkat osobnosti skutečně světového významu – jednoho z nejznámějších fyziků, excentrického vynálezce i hudebního génia. O které šlo, vám prozradíme v nejnovějším díle seriálu Žít Prahu. Kde bydleli či kam chodili na pivo lidé, kteří se navždy zapsali do světové historie? 1. Albert Einstein Dnes je Einstein nejznámějším vědcem všech dob, ale ve své době měl otec teorie relativity problém sehnat profesorské místo na univerzitě. Pak přišla záchrana v podobě nabídky z Karlovy univerzity v Praze. Slavný fyzik tu mezi lety 1911 a 1912 strávil 3 semestry. Během svého pobytu byl častým hostem setkání intelektuálů v domě U Bílého jednorožce a na kávu rád zašel do Café Louvre. I díky zázemí, jež Einsteinovi Praha poskytla, mohl začít v klidu pracovat právě na teorii relativity. 2. Nikola Tesla Slavný vynálezce a vizionář začal v roce 1880 navštěvovat Karlovu univerzitu poté, co musel kvůli svému bohémskému životu opustit studia ve Štýrském Hradci. Bydlel ve skromném bytě v ulici Ve Smečkách, kde jej dnes připomíná busta. Tak jako Tesla nikdy nezapomněl na Prahu, a především svého profesora fyziky Ernesta Macha, nezapomněla Praha na Teslu. V Dejvicích najdete v ulici, jež nese jeho jméno, největší památník Nikoly Tesly na světě! 3. Wolfgang Amadeus Mozart Geniální hudební skladatel našel v Praze druhý domov. Zatímco ve Vídni přijímalo publikum jeho díla vlažně, to zdejší vítalo každou operu s nadšením. To ilustruje i známý výrok hudebního génia „moji Pražané mi rozumějí“ a opera Don Giovanni, již Mozart složil speciálně pro Prahu a která měla v roce 1787 světovou premiéru ve Stavovském divadle. Svůj pobyt skladatel nejprve spojil s domem U Tří zlatých lvů a později s vilou Bertramka. Napadá vás ještě nějaká světová osobnost, která pobývala v Praze a na kterou jsme zapomněli? Dejte nám vědět v komentářích! 00:00 Světové osobnosti v Praze 00:41 Albert Einstein 02:26 Nikola Tesla 03:49 Wolfgang Amadeus Mozart Vážíme si vaší podpory, díky! Daniel, Lukáš, Honza, Martina, Květa, Ruda
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Einsteinovy děti v Praze: Luděk Zakl svůj původ myslel vážně, Ladislav Smoljak spíš žertoval

    Před 3 měsíci
    Slabost Alberta Einsteina pro davy jeho obdivovatelek byla poměrně známá, přesto se mu dařilo většinu avantýr utajit. Jenže co když jsou spekulace o jeho českých dětech pravdivé?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Zvláštní energetický jev mnohokrát překročil rychlost světla. Fascinovaní vědci ho prověřili

    Před 4 měsíci
    Astronomové se nechali fascinovat vysokoenergetickým proudem vyslaným z místa kolize dvou neutronových hvězd.
     Komentáře
  • Techsvět

    Astronomové objevili monstrózní černou díru. Váží jako 30 miliard Sluncí

    Před 5 měsíci
    V centru galaxie vzdálené asi 2,7 miliardy světelných let se skrývá kosmický kolos. Narazili na něj britští astronomové. Jedná se o jednu z nejhmotnějších černých děr, které kdy byly objeveny. Její hmotnost je o více než 30 miliard větší než hmotnost Slunce.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Kvíz: Fyzika pro základní školy. Ukažte, jak umíte převody jednotek a pokuste se testem projít bez chyby

    Před 5 měsíci
    Vítáme Vás u testu z fyziky, konkrétně z převodů jednotek! Fyzika je (neoblíbená) věda, která se zabývá zkoumáním přírodních jevů a procesů pomocí matematických a experimentálních metod. Tento test Vám umožní ověřit Vaše znalosti a poskytne Vám zpětnou vazbu o Vašem současném stavu znalostí. Zvládnete test bez chyby?
     Komentáře
  • SMARTmania

    Je to tady! Google spouští konkurenci pro ChatGPT. Jak se dostat na čekací listinu?

    Před 6 měsíci
    Po Microsoftu spouští svého konverzačního chatbota i Google Bard zatím ale není pro všechny, v Česku jej zkusíte jedině přes VPN Microsoft 8. února letošního roku spustil nový vyhledávač Bing poháněný umělou inteligencí a zahájil tak velkou vyhledávací revoluci.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Cestování v čase není nemožné. Stačilo by, abychom vnímali rotaci vesmíru

    Před 6 měsíci
    Zajímavá a čistě hypotetická teorie o tom, jak by lidé mohli cestovat vesmírnými časoprostory za pomoci několika patrných změn v rozpínajícím se vesmíru.
     Komentáře
  • Petřelec
    naSeznam Médium

    Tanec mezi singularitami

    Před 6 měsíci
    Singularita obecně označuje nějakou skutečnost, která nesnese srovnání, je pouze sama o sobě, je výjimečná, jedinečná a nepřenositelná. Ve fyzice označuje bod, kde končí vliv příčiny a následku.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Stalin se pokoušel zkřížit své vojáky s opicemi. Projekt řídil Ivanov, přezdívaný Rudý Frankenstein

    Před 6 měsíci
    20. století bylo dobou velkých nápadů, které měly od základů změnit celé kontinenty. Geografie ale nebyla jedinou věcí, kterou se lidé snažili technologicky změnit.
     Komentáře
  • Nedd

    Je mobil těžší, když je plný dat? Dá se to spočítat a výsledek vás může překvapit

    Před 6 měsíci
    Zdánlivě jednoduchá otázka nemá jednoduché vysvětlení. Musíme si pomoci teorií relativity od Alberta Einsteina. V žádném případě se ale nezbavujte dat, pokud získáte pocit, že váš mobil ztěžkl.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Einsteina všichni milovali, i když mu nerozuměli. Připouštěl si jedinou velkou chybu

    Před 6 měsíci
    Albert Einstein se nesmazatelně zapsal do dějin vědy. I pro něj ale byly některé věci za hranicí chápání.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Jak by mohl Měsíc přispět k detekci gravitačních vln?

    Před 6 měsíci
    Bylo by možné detekovat gravitační vlny pomocí interference laserového svazku po odrazu na Měsíci?
     Komentáře
  • Techsvět

    Cestování časem je možné díky laserům. Vědec už sestrojil i prototyp

    Před 6 měsíci
    Ronald Mallett má za úkol vyvinout skutečný funkční stroj času využívající lasery. Tento koncept ho fascinuje od dětství a nyní je mu 77 let. Dříve vyučoval fyziku na univerzitě v Connecticutu a stále věří, že rotující laserová smyčka dokáže vždy ohnout čas, jak uvádí web Interesting Engineering.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vilém Famm: Víra v život věčný. Vaše dopisy

    Před 7 měsíci
    Jedno je jasné, nikdo z nás se tomu nevyhne. Nepovedlo se to zatím nikomu. Ani ta Čachtická paní se z vlastní smrtelnosti nevylhala a prostě vzala za své. I Metuzaléma si vzala zubatá. Všichni tam musíme. Jenže ne všichni podle svých představ a víry půjdeme na stejné místo. Vilém Famm si vzal na paškál téma života – smrt. A co je po smrti.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Slavný vědec Stephen Hawking se vzepřel osudu. Mnohonásobně přežil vlastní smrt

    Před 7 měsíci
    Vědec Stephen Hawking se jako teoretický fyzik stal globální celebritou. Za svou slávu vděčil geniální mysli, ale také zdravotním problémům, které ho uvěznily nehybného na vozíček pro hendikepované. Navzdory pesimistickým prognózám, jež ho v mládí odsoudily k brzké smrti, se dožil neuvěřitelných 76 let.
     Komentáře
  • Osel

    Červí díry by mohly být nejvýkonnějšími teleskopy na obloze

    Před 7 měsíci
    Pokud existují červí díry, měly by při příhodné souhře okolností fungovat jako supervýkonné gravitační čočky. Byl by to pro výzkum vesmíru hned dvojí jackpot. Červí díry by pro nás mohly zviditelnit nesmírně vzdálené objekty a zároveň by se gravitačním čočkováním mohly prozradit. Jejich objev by byl přelomovou událostí celé vědy.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Dopis Alberta Einsteina a jeho pohled na záhadné UFO nad Washingtonem v roce 1952

    Před 7 měsíci
    Večer 19. července 1952 došlo na obloze nad Washingtonem k bizarnímu incidentu, který trval až do časných ranních hodin 20. července.
     Komentáře
  • Cool magazín

    Vědci prokázali, že na Zemi jsou přítomny neviditelné mimozemské entity

    Před 8 měsíci
    Přední vědci, kteří pátrali po důkazech existence antihmoty ve vesmíru, nedávno oznámili, že narazili na dosud neznámou "neviditelnou formu života" zde na Zemi, která nás dost možná všechny špehuje!
     Komentáře
  • Poznat svět

    Víme, jak postavit stroj času, říkají vědci. Je jen otázka, kdy se to povede

    Před 8 měsíci
    Vydat se do budoucnosti či minulosti ve stroji času nemusí patřit je do sci-fi. Ve skutečnosti je to možné. Jen je zapotřebí dořešit pár „maličkostí“ a můžeme vyrazit. Koneckonců, v čase už cestujeme, i když zatím jen o vteřiny. Co tedy skutečnému cestování v čase člověku brání?
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak byste vnímali časoprostor, kdybyste letěli rychleji než světlo? Vědci mají zvláštní odpověď

    Před 8 měsíci
    Na to, že úhel pohledu hraje důležitou roli i ve fyzice, upozorňuje nová studie vědců z univerzit ve Varšavě a Oxfordu. Ti se rozhodli, že zjistí, jak by náš svět vypadal, pokud by se na něj dívali pozorovatelé pohybující se rychleji než světlo ve vakuu. Výsledek je překvapil.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Když bůh hraje s vesmírem kostky. Vyšla kniha o tom, jak vědci nerozumí světu

    Před 8 měsíci
    Strašlivá závrať o zlomových vědeckých objevech byla nominovaná na prestižní Mezinárodní Bookerovu cenu. Není to ani román, ani esej.
     Komentáře
  • Cool magazín

    Fyzikové tvrdí, že observatoře gravitačních vln by mohly objevit i obří mimozemské lodě

    Před 8 měsíci
    Observatoř LIGO je fyzikální experiment zaměřený na detekci gravitačních vln.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    UFO: jsou to lidé pocházející z budoucnosti? Co mají v úmyslu s naší planetou?

    Před 8 měsíci
    Dozvíte se, jak UFO manipuluje s planetou Zemí. A opravdu pochází UFO z budoucnosti?
     Komentáře
  • České noviny

    Leden a únor nabídnou vhodné podmínky pro pozorování jasné komety

    Před 8 měsíci
    Zimní noční oblohu rozzáří jasnější kometa, zájemci ji mohou pozorovat malými dalekohledy. Nejlepší podmínky pro sledování komety nabídne druhá polovina ledna a první polovina února, sdělila dnes v tiskové zprávě platforma Astrofyzikální proGResy z Opavy. V této době by lidé daleko od měst mohli kometu spatřit i pouhým okem, pomocí dalekohledu by měli rozeznat i ohon komety. Nacházet se bude vysoko nad obzorem, převážně nad severním.
     Komentáře
  • Techsvět

    Černé díry tvoří přirozené stroje času

    Před 8 měsíci
    Černé díry tvoří přirozené stroje času, které umožňují cestovat do minulosti i budoucnosti. Neočekávejte však, že v dohledné době navštívíme dinosaury.
     Komentáře
  • Partička

    Legendární hra Seznamka: Jožin z bažin, Otesánek a Wabi Daněk

    Před 8 měsíci
    Vtrhne k vám jako uragán! Kdo? Co? No přece Partička s Michalem Suchánkem, Richardem Genzerem, Igorem Chmelou, Ondřejem Sokolem, Michalem Novotným a Danielem Danglem. Přinášíme vám výběr toho nejzábavnějšího z legendární „Párty", „Co by nikdo neřekl" a spousty dalších nezapomenutelných her. Více improvizační zábavy na iprima.cz.
     Komentáře
  • inSmart

    Jak posílat zprávy napříč dalekým vesmírem? Jako ve sci-fi, skrz červí díry

    Před 8 měsíci
    Využití červích děr bylo donedávna možné pouze ve sci-fi příbězích. Podle nejnovějších studií to však vypadá, že by se tento fenomén dal využít například ke komunikaci s kosmickými sondami. Červí díry dnešní vědě slouží jako pomocné teoretické objekty ve vesmíru, které pomáhají řešit například Einsteinovy rovnice a podporují teorii relativity. Jedná se o matematické propojení černých děr s jejich protějšky, bílými dírami, skrze tzv. Einsteinův-Rosenův most. Přestože jejich přítomnost v dosud známém vesmíru nebyla zatím prokázána, lze ji na základě výpočtů s poměrně vysokou spolehlivostí předpokládat. V případě, že by pak takováto tělesa v kosmu skutečně existovaly, dalo by se jejich jedinečných vlastností vhodně využít.
     Komentáře
  • TechFocus

    Podle nové studie je teoreticky možné cestovat časem i bez paradoxů

    Před 9 měsíci
    Otázka, jestli je možné cestovat v čase, vědce nepřestává fascinovat. Z řady známých filmů víme o existenci paradoxů, které s sebou cestování časem přináší.
     Komentáře
Reklama