Zavřít
Tycho Brahe

Tycho Brahe

Nejnovější články na Seznamu na téma Tycho Brahe
  • Jaroslav Král
    naSeznam Médium

    Císař Rudolf II: Miloval alchymii, nebeské zákony, umění i půvabnou milenku

    Před 3 dny
    Většina lidí má císaře Rudolfa II. v paměti především v podání Jana Wericha v jedné z jeho nejslavnějších rolí. Skutečný císař a jeho život jsou však o poznání bohatší a zajímavější, co se dělo na jeho dvoře?
     Komentáře
  • Utajené příběhy českých dějin

    Slavní hvězdáři na dvoře Rudolfa II. Kde končí mýty a začíná pravda?

    Před 2 měsíci
    Rudolfínskou Prahu si často spojujeme se jmény velkých astronomů Tychona Brahe a Jana Keplera. Lišili se původem i povahou. Extrovertní bouřlivák Tycho pocházel z nejvyšších společenských kruhů, užíval si života i astronomické praxe. Kepler vzešel z velmi chudých poměrů a po celý život musel čelit ranám osudu. Stal se uzavřeným introvertem a věnoval se teoretickým výpočtům. Oba hvězdáře ovšem spojovala oddanost vědecké pravdě a zvolenému oboru. Oba dva však byli považováni také za věhlasné astrology. Byla pro renesanční učence astrologie jenom klíčem k pokladnám mocných? Zrod moderní vědy tak přímočarý rozhodně nebyl. Neodehrával se jako střet přežitého tmářství a pokrokového rozumu, jak nám sugerují obvyklá líčení osudů Koperníkových nebo Galileových. Historická realita byla často úplně jiná. Kdo byl v tehdejších sporech „padouchem“ a kdo „hrdinou“, není zdaleka tak jednoduché, jak se zdá. Nakolik byly činy evropských vzdělanců ovlivněny politikou a špionáží? A jak se s poměry své doby vyrovnávali oba astronomové, kteří našli domov v rudolfinské Praze? Jaký byl jejich vztah? A jaké byly příčiny záhadné Brahovy smrti? Mohly jeho skutky inspirovat Shakespeara k sepsání Hamleta? Co vypověděl astronomův hrob? Historie naší země je plná otazníků a témat, o kterých se nemluví. Odhalte jejich tajemství na primaplus.cz
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Před 21 lety se v centru Prahy propadla dlažba a odhalila starou alchymistickou laboratoř

    Před 3 měsíci
    Praha stále vydává nová tajemství, která se někdy skrývají i pod povrchem. Jedno takové tajemství vydala v roce 2002, kdy se v Haštalské ulici propadla dlažba. V podzemí domu byla objevena ztracená alchymistická laboratoř císaře Rudolfa II.
     Komentáře
  • OnlyU

    Tycho Brahe: Přišel v souboji o nos, který byl nahrazen zlatou protézou. Ta ho možná postupně zabíjela

    Před 4 měsíci
    Stejně tak jako jeho život, i jeho smrt byla velmi zajímavá. Tycho Brahe byl slavný dánský astronom se zlatým nosem, který údajně zemřel na prasknutí močového měchýře poté, co se nemohl vzdálit z hostiny dříve než samotný císař. Co je ale na pověsti skutečně pravda? Zdroj
     Komentáře
  • Krajské listy

    Tajemná smrt Tycha Braha. Záhady života

    Před 5 měsíci
    Narodil se 14. prosince 1546 na zámku Knudstrup v Dánsku. Nebylo mu ani třináct let, když ho poslal pěstoun (strýc) na vysokou školu do Kodaně, a tam, při zatmění slunce 21. srpna roku 1560, se v něm probudila touha po poznání nebeských těles a jejich zákonů. Vesmíru se pak věnoval celý svůj život...
     Komentáře
  • Extra

    Chyby ve filmu Pekařův císař: Na scéně je možné zahlédnout jeřáb i kameramana

    Před 5 měsíci
    Historická komedie Císařův pekař - Pekařův císař zanedlouho oslaví tři čtvrtě století a stále se jedná o jeden z nejoblíbenějších českých filmů vůbec. Jeho rozpočet byl na tu dobu astronomických 27 milionů korun, a když se režie ujal Frič, nezastavil se ani na této částce, jelikož jak popsal historik Taussig pro MF Dnes, mnoho scén se muselo přetáčet a herců přeobsadit. I přes takovou sumu se však ani tento snímek nevyvaroval mnoha chyb.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Nový svět: krásné i tajemné pražské zákoutí skrývá dávnou historii i pověsti

    Před 6 měsíci
    Návštěvu Pražského hradu má za sebou asi každý Čech, minimálně z doby, kdy jsme jezdili na školní výlety. Byli jste se ale podívat také na Novém světě? Tahle maličká, ale o to malebnější historická čtvrť Prahy se doslova lepí na naši národní chloubu, ale turistů je tady o poznání méně. Přitom právě tady je možné cítit genius loci tak silně, že neujde ani těm nejotrlejším a nejsvětaznalejším cestovatelům.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Tycho Brahe byl bezpochyby prototypem naprosto geniálního a zároveň šíleného vědce. Už jeho dětství napovídá, že nemohl být zcela normální

    Před 6 měsíci
    Dánský astronom Tycho Brahe vyvinul řadu astronomických přístrojů a založil v Dánsku observatoř. Svými měřeními určil polohu více než 777 hvězd, čímž umožnil cestu budoucím objevům. Jeho život byl zároveň plný podivných i šílených skutečností.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jak zemřel Tycho de Brahe? Moderní testy odhalily nejpravděpodobnějšího viníka

    Před 7 měsíci
    Tycho Brahe byl zajímavou osobností, jejíž život zasloužil stejnou pozornost, jaké se dostalo jeho smrt. Jak je to nakonec s úmrtím slavného astronoma?
     Komentáře
  • Vitalia

    Slavný lékař Jan Jessenius: Řezal lidi a nakonec skončil se sťatou hlavou

    Před 7 měsíci
    Dějiny jsou plné pohnutých osudů. Osudů lidí, kteří zasvětili svůj život nějakému poslání. Těch, kteří se snažili pomáhat druhým a něco po sobě zanechat. Jedním z nich byl i lékař Jan Jessenius, o kterém se dějiny zmiňují hned v několika souvislostech. Byl nejen významným lékařem, ale patřil rovněž k sedmadvaceti popraveným českým pánům na Staroměstském náměstí. Jak se zrodila jedna z nejvýznamnějších osobností 16. století, která žila v našich zemích? Ján Jesenský, známý též jako Jan z Jesenu či Jan Jessenius, byl velmi nadaný a ctižádostivý mladík. Viděl kolem sebe neustále umírat lidi, což v jeho době – narodil se v prosinci roku 1566 – bylo poměrně běžné, protože se spoustou potíží si tehdejší medicína zkrátka nemohla poradit. Rozhodl se nicméně právě proto prozkoumat tajemství života a smrti. K tomu mu posloužila nejen medicína, ale i filozofie, kteréžto obory studoval na univerzitách ve Wittenbergu, Lipsku a Padově.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Astrofotograf zachytil Mezinárodní vesmírnou stanici při průletu kráterem Tycho

    Před 8 měsíci
    Astrofotograf Andrew McCarthy dokázal pořídit tento úžasný snímek Mezinárodní vesmírné stanice prolétající kráterem Tycho.
     Komentáře
  • Novinky

    Praha vědců a astronomů aneb Kde hrál Einstein na housle

    Před 8 měsíci
    Vydali jsme se pražským Starým Městem po stopách matematiků, fyziků a astronomů. Dozvěděli jsme se, kde hrál Albert Einstein na housle, který slavný astronom působící v Praze přišel v mládí o špičku nosu nebo jakému matematikovi „vděčíme“ za to, že platíme pokuty za rychlou jízdu.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Císařův moudrý astronom dostal padáka od nacistů i komunistů. Tajnosti slavných

    Před 8 měsíci
    FOTO / VIDEO Selského synka z Moravy vyhodili nacisté z rozhlasu na minutu, pak o něj bojoval v pražském povstání. Nakonec ho ale kvůli odchodu z KSČ definitivně odstavili na vedlejší kolej.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Ke Slunci se vrací kometa, kterou naposled pozorovali neandertálci

    Před 8 měsíci
    Ke Slunci se blíží dlouhoperiodická kometa, která byla naposled k vidění před 50 000 lety, kdy o ovládnutí planety soupeřil Homo sapiens s neandertálci.
     Komentáře
  • Extra

    Ani legendární Císařův pekař se neobešel bez chyb: Ve filmu můžete spatřit kameramana i jeřáb

    Před 8 měsíci
    Film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem v hlavní roli patří mezi legendy české kinematografie. Oblíbený snímek o císaři Rudolfu II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi patřil mezi nejdražší ve své době. Přesto se ale veselohra, která nemůže chybět na televizních obrazovkách během Vánoc, neobešla bez chyb. Věděli jste například, že ve filmu můžete spatřit kameramana, jak informuje portál Kfilmu?
     Komentáře
  • Memento Historia

    Jak fungoval nejstarší navigační nástroj, Jakobova hůl?

    Před 9 měsíci
    Jakobova hůl, nebo také Jákobova hůl je jeden z nejstarších a nejjednodušších přístrojů, který se používal pro astronomická i geodetická měření. Nejčastěji využívali Jákobovu hůl námořníci k měření úhlu mezi horizontem a nějakým nebeským tělesem (Slunce, Měsíc nebo hvězda). To bylo používáno k určení kurzu lodi na základě polohy hvězd.
     Komentáře
  • Proženy

    Kvíz pro znalce dějin a Císařova pekaře: Čím byl posedlý Rudolf II. a jak se říkalo alchymistům?

    Před 10 měsíci
    Obraz Rudolfa II. v myslích mnoha Čechů utváří především komedie Císařův pekař a Pekařův císař, kde platil za pošetilého panovníka, kterého kdekdo ošálí. Rudolfínská Praha ovšem rozhodně měla něco do sebe. Co o této pozoruhodné části našich dějin víte?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Před 421 lety záhadně zemřel slavný astronom Tycho Brahe. Byla to vražda, anebo nemoc?

    Před 11 měsíci
    Smrt legendárního astronoma Tycha Brahe se řešila stovky let. Co za ní doopravdy stálo?
     Komentáře
  • LP-Life

    Ciťte se jako slavní spisovatelé a režiséři. Jaké je bydlení v nejkrásnější části Prahy?

    Před 1 rokem
    Okolí Pražského hradu na vás dýchne historií. Když se řekne nejkrásnější část Prahy, mnohým z nás se hned vybaví Nový svět. Malebný kout přilehlý Pražskému hradu, který je tak trochu skrytý před každodenním ruchem turistů.
     Komentáře
  • Vitalia

    Léčivé účinky rostlin podle živlů a planet. Z čeho vycházeli staří ranhojiči a alchymisté?

    Před 1 rokem
    Jak staří alchymisté a ranhojiči léčili některé neduhy? Nabízíme krátký exkurz do minulosti, kde se využívala léčivá moc bylin i dalších zaručeně účinných prostředků. Tušíte, co byl například takzvaný bezoár? V přírodě je to zařízeno tak, že na řadu nemocí existuje i pomoc. Naši předkové hodně sázeli na léčivou moc rostlin a staří alchymisté, ranhojiči či léčitelé si bylinky šikovně zaškatulkovali podle jejich moci a účinku. Propojená symbolika pak vycházela i z přiřazení účinků rostlin k jednotlivým živlům nebo planetám. To byla velká pomoc pro hledání toho správného léku na nějaký neduh.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Císařův hvězdář: Tycho de Brahe udělal kariéru na pražském dvoře Rudolfa II.

    Před 1 rokem
    Dánský astronom Tycho de Brahe se řadí k nejlepším a nejpřesnějším pozorovatelům hvězdné oblohy evropských dějin. Kromě pražského rudolfínského dvora krátce pobýval i v Benátkách nad Jizerou, a z tamějšího zámku tak učinil centrum tehdejší špičkové evropské vědy
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak zemřel Tycho Brahe: Zlou smrt si přivodil sám, ale prasklý měchýř to nebyl

    Před 1 rokem
    Proslul jako největší astronom renesanční doby. Tycho Brahe si konstruoval vlastní úhloměrné přístroje bez optiky, s nimiž byl zhruba dvacetkrát přesnější, než jeho kolegové té doby. Není divu, že jeho práci chtěl poznat i sám Rudolf II. Bohužel, dva roky po přestěhování do Prahy Brahe zemřel. Spekulovalo se, že byl otráven nebo, že mu praskl močový měchýř.
     Komentáře
  • Proboha

    Kalendárium: Muž, který četl Boží myšlenky

    Před 1 rokem
    Evangelický teolog, astronom, astrolog a matematik. To vše, a ještě víc byl Johannes Kepler, od jehož narození uplyne 27. prosince 450 let. „Zabývat se astronomií znamená číst Boží myšlenky,“ řekl a celý svůj život se toho držel. Tyto dva pohledy, věda a víra, jsou zdánlivě neslučitelné. Ovšem jen na první pohled.
     Komentáře
  • Deník

    Nejstarší prokázaná otrava. Vědci našli v tisíce let starých kostech stopy rtuti

    Před 1 rokem
    V kostech lidí, kteří byli před pěti tisíci let pohřběni ve Španělsku a v Portugalsku, se našly důkazy o otravě rtutí. Informuje o tom nová studie. Ve Španělsku se dodnes nacházejí jedny z nejznámějších dolů na rudu cinabarit, nazývanou česky také rumělka (díky jasně červenému zbarvení jejích krystalů). Právě cinabarit je hlavní rudou rtuti.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    7+1 perel astronomie: Komety jsou nejkrásnějším nebeským kýčem

    Před 1 rokem
    Na obloze se odehrává sedm představení, jež by měl alespoň jednou zažít každý pozemšťan. Jak nepřijít o nebeské události století? Proč se vyplatí cestovat i přes půl světa za prchavým okamžikem při pohledu na nebe? A které úkazy nás v blízké budoucnosti čekají?
     Komentáře
  • Hovory

    23 min

    Podcast
    Ve filmovém archivu jsou nízké platy. Ze zdražování se mě zmocňuje úzkost, přiznává ředitel Bregant

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Šéf Národního filmového archivu (NFA) Michal Bregant upozorňuje, že kinematografie nejsou jen filmy. „Teď do toho spadají různé audiovizuální tvary, které hraničí s internetem a počítačovými hrami,“ jmenuje. Nedílnou součástí jsou také písemnosti .
     Komentáře
  • Hovory

    24 min

    Podcast
    Poezie není dřina, je to řemeslo a talent. Potřeba je cit k češtině a rytmu, radí básník Jan Kašpar

    Před 1 rokem

    ·

    24 minut

    Poezii se věnuje celý život. Sám o sobě tvrdí, že to nejlepší vymyslel do svých dvaceti let. „Potom jsem se už nic nenaučil. Jenom jsem opakoval ta schémata, o kterých jsem si myslel, že jsem je přinesl já. Pravda to byla na půl – některé jsem někde opsal, nebo se je naučil,“ glosuje svoji tvorbu novinář, pedagog, a především básník známý jako Jan Kašpar vlastním jménem Jan Havel.
     Komentáře
  • Hovory

    23 min

    Podcast
    Práce na zahrádce mě naučila najít balanc, sáhla jsem si tam i na dno sil, přiznává Klára Issová

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Herečka Klára Issová říká o sobě, že je perfekcionistka. Pochází to podle ní asi z dětství. „Nebyly jsme úplně chválené děti. Navíc jsem byla nejmladší, takže jsem měla pocit, že bratry musím hodně dohánět,“ vzpomíná. Člověk ale podle ní pochvalu potřebuje. A to nejen v dětství.
     Komentáře
  • Hovory

    25 min

    Podcast
    28. října vznikl stát, ne republika. Hlavně aby se udržela státní správa, přibližuje šéf muzea Lukeš

    Před 1 rokem

    ·

    25 minut

    Originál zákona o vzniku Československého státu je uložen v Národním muzeu, v jehož čele stojí Michal Lukeš: „Ten dokument vystavujeme. Je to na kousku papíru. A je to velký důkaz toho, že muži 28. října přemýšleli racionálně, reálně a měli v uvozovkách převrat v rukou. To, že Alois Rašín napsal, že vzniká stát a nikoliv republika, protože to on ještě nevěděl, znamená, že i v těch bouřlivých a nadšených hodinách věděli, že musí udržet státní správu.“
     Komentáře
  • Hovory

    23 min

    Podcast
    "Říct, že nebudeme brát žádné cizince, je hloupost," říká v Hovorech Pavla Jazairiová, cestovatelka, spisovatelka a novinářka, která poslední desetiletí sledovala globalizaci světa a zvláště Indie

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Sama přitom podporuje obranu Evropy před islámských fundamentalismem. Ale přijde řeč i na české venkovské problémy, závislosti mládeže a absence rodičovské péče. Ptá se David Šťáhlavský.
     Komentáře
  • Hovory

    23 min

    Podcast
    Hostem Hovorů je hudebník a lovec zvuků Tomáš Šenkyřík

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Jak vystudovaný hudební vědec natáčel mimo jiné romské hudebníky a jejich autentický folklór, ale také zvuky vody? Zaznamenal je pod hladinou řeky Svratky, nebo v mokřadu poblíž jihomoravských Židlochovic. O tom, proč je dobré naslouchat vodě, si s Tomášem Šenkyříkem bude povídat Petr Vizina.
     Komentáře
  • Hovory

    21 min

    Podcast
    Rudolf II. udělal pro vědu nejvíc to, že se potkali Tycho Brahe a Kepler, říká historik umění

    Před 1 rokem

    ·

    21 minut

    „Alchymie byla v podstatě experimentální věda, která měla cíle ležící mimo reálné možnosti, a to nejen tehdejších alchymistů, ale i současné vědy. Nicméně měla svou velice propracovanou teorii, v jejímž rámci byly tyto cíle logické a měly své opodstatnění a odůvodnění. Čili můžeme říci, že z tohoto hlediska vztahu teorie a praktického ověření to nebylo v principu příliš odlišné od současné vědy,“ říká expert Ivo Purš.
     Komentáře
  • Fajntip

    Pohled do historie: Jak vlastně vznikl horoskop?

    Před 1 rokem
    Horoskopy nejsou ryze moderní záležitostí, ale mají svou dávnou historii. Kde se vlastně vzaly a jaké zajímavosti v dějinách horoskopů najdeme?
     Komentáře
  • Deník

    Záhadná smrt Tycha de Brahe. Podezřívali z ní dánského krále i Keplera

    Před 1 rokem
    Snad každý slyšel legendu o tom, jak dvorská etiketa nedovolila slavnému astrologovi Tychovi de Brahe vzdálit se včas na toaletu a praskl mu močový měchýř. Historka je to pěkná, ale nepravdivá. Smrt dánského učence však zůstávala dlouho záhadná.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    7+1 perel astronomie: Kosmický ohňostroj supernov (1)

    Před 1 rokem
    Na obloze se odehrává sedm představení, jež by měl alespoň jednou zažít každý pozemšťan. Jak nepřijít o nebeské události století? Proč se vyplatí cestovat i přes půl světa za prchavým okamžikem při pohledu na nebe? A které úkazy nás v blízké budoucnosti čekají?
     Komentáře
  • Dotyk

    Smrt Tycha Braha: Prasklý močový měchýř je nesmysl, jeho konec byl mnohem horší

    Před 2 roky
    Tycho Brahe proslul jako významný dánský astronom i jako oběť pozoruhodné smrti. Podle pověsti se během hostiny s císařem neodvážil vstát od stolu a odskočit si na malou. Nutkání zadržoval tak dlouho, až mu praskl močový měchýř. Z pohledu dnešní medicíny však něco takového není možné. Na co tedy vědec zemřel?
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak zemřel Tycho Brahe: Nemřel na prasklý močový měchýř, bylo to mnohem horší.

    Před 2 roky
    Tycho Brahe přijel do Prahy kvůli neshodám s dánským králem v roce 1599. Zatímco svůj život zasvětil zkoumání mystérií vesmíru, jeho smrt se stala záhadou pro historiky, vědce i lékaře. Obecně rozřížená teorie je, že slavnému hvězdáři praskl močový měchýř, není pravdivá. Stále se totiž objevují nové teorie, co astronoma zabilo.
     Komentáře
  • SFDB magazín

    Pekařův císař: Jaké zranění si Werich při natáčení přivodil a jakých historických omylů se tvůrci dopustili?

    Před 2 roky
    Filmy Císařův pekař a Pekařův císař patří k nezapomenutelným filmovým rolím Jana Wericha.
     Komentáře
  • Novinky

    Horoskop | Střelec: Obecná charakteristika devátého znamení zvěrokruhu

    Před 2 roky
    Znamení Střelec vládne v astrologii hvězdám od 23. listopadu do 22. prosince. Lidé narození v tomto období bývají dobrodruhové a milují společnost, jako všichni ale i oni mají své nedostatky: občas jsou netaktní a příliš impulsivní.
  • TechFocus

    Astronomové objevili téměř tisíc vzácných vesmírných objektů díky spojení lidské a umělé inteligence

    Před 2 roky
    Výzkumný tým z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky a Fakulty informačních technologií ČVUT použil poprvé v astronomii metodu umělé inteligence nazvanou aktivní hluboké učení, která je založena na interaktivní¬m vylepšování předpovědí mnohovrstvé konvoluční neuronové sítě na základě názoru experta.
     Komentáře
  • Flowee

    Nevěříte horoskopům? Ony ale vědecký základ mají, tvrdí americký fyzik

    Před 2 roky
    Alexander Boxer ve svém díle Schéma nebe tvrdí, že by moderní věda měla vlastně astrologii děkovat. Nejenže z dnešního pohledu sbírala data, ale přispěla i k mnoha převratným objevům ve fyzice.
     Komentáře
  • Středočeská NEJ

    Zámek Benátky nad Jizerou - místo schůzek s hvězdami

    Před 2 roky
    Kdysi tu pozoroval noční oblohu slovutný hvězdář Tycho Brahe. A dodnes zde bloudí duch generála císařské armády Jana z Werthu. Zámek v Benátkách nad Jizerou ale nabízí mnohem víc. Konečně hlavně díky němu jsou Benátky městem svateb.
     Komentáře
  • Portál řidiče

    Poznejte Nový Svět v Praze a nahlédněte do oken slavných Čechů

    Před 2 roky
    Může se zdát, že znáte každý kout Prahy, ale přeci jen se tu nachází místo, na kterém se zastavil čas a kde kdysi žili slavné české osobnosti. A možná jste o jeho existenci dlouho nevěděli, tak jako já.
     Komentáře
  • G

    Záhadná smrt Tycha Braheho: Otrávil věhlasného astronoma kolega Kepler pomocí rtuti?

    Před 2 roky
    Tycho Brahe je známý astronom, astrologa alchymista, který slavně působil na dvoře Rudolfa II.. Původně dánský badatel našel v Praze 16. století uznání a pohodlí, ale také smrt - zemřel těsně po začátku století sedmnáctého, podle pověsti na protržení močového měchýře. Pozdější zkoumání jho ostatků ale odhalily v jeho těle obsah rtuti. Znamená to snad, že byl Tycho Brahe otráven?
     Komentáře
  • Náš region

    Slavné osobnosti v názvech ulic. V Praze 1 o nich budou informovat tabulky

    Před 2 roky
    Pro vysvětlení a poučení místních a (někdy snad i) turistů budou sloužit nové modré tabulky. Kdo byl Neruda, Palacký, Havlíček nebo Jungmann, ale také po kom je pojmenovaná třeba Kampa? Od jara příštího roku se tak v Praze 1 objeví informační tabulky, které budou nejen v ulicích nesoucí jména slavných osobností, ale také třeba na známých náměstích a nábřežích.
     Komentáře
  • Drbna

    Cedulky vysvětlující názvy ulic se během příštího roku začnou objevovat v Praze 1

    Před 2 roky
    Radnice Prahy 1 plánuje ve vybraných ulicích v centru metropole rozmístit modré smaltované tabulky, vysvětlující, po kom jsou pojmenovány. Podle mluvčího městské části by se první cedulky mohly ve městě objevit na jaře příštího roku. Radnice vytipovala ulice, kde by měly tabulky být, a nyní bude jednat o souhlasech s majiteli domů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Proč se Kampa jmenuje Kampa? Názvy ulic v Praze vysvětlí cedulky

    Před 2 roky
    Radnice Prahy 1 plánuje ve vybraných ulicích v centru metropole rozmístit modré smaltované tabulky, vysvětlující, po kom jsou pojmenovány.
     Komentáře
  • Náš region

    Proč se ulice jmenuje právě takto? V Praze 1 se objeví vysvětlující cedulky

    Před 2 roky
    Radnice Prahy 1 plánuje ve vybraných ulicích v centru metropole rozmístit modré smaltované tabulky, vysvětlující, po kom jsou pojmenovány.
     Komentáře
  • Náš region

    Zemřel přirozenou smrtí a nikoliv rukou vraha. Poslední večeře u Petra Voka

    Před 2 roky
    Ta filmová scéna je příliš známá a oblíbená. Skupinka intrikánů, císař Rudolf II. a vážený, prošedivělý muž, oděný v černém. Právě vysvětluje císaři postavení planet a nešťastný travič marně hledá pohár, do kterého vhodil zrnko jedu. Poháry se změnily v nebeská tělesa, a krouží po desce stolu. Názorné pro císaře, panika pro ostatní.
     Komentáře
  • G

    Rudolf II. udělal z provinční Prahy evropské kulturní centrum, ale i ráj šarlatánů a podvodníků

    Před 3 roky
    Císař Rudolf II. byl na jednu stranu vzdělaným panovníkem z rodu Habsburků a také milovníkem umění, na druhou pak také maniodepresivní podivín. Do historie našich zemí se zapsal jako poslední habsburský panovník a poslední na úrovni císaře, který z Prahy učinil sídelní město. Dne 22. září 1575 byl v Praze slavnostně korunován českým králem. Je to tedy přesně 445 let.
     Komentáře
  • Náš region

    Člověk, který dosáhl hranice možného a stal se po Bohu dalším stvořitelem

    Před 3 roky
    Náhrobek, popsaný hebrejskými písmeny a pokrytý kamínky, je velmi zvláštní a velmi často navštěvované místo. Starý židovský hřbitov. Cedulka v češtině je už jen jaksi navíc. Odpočívá zde učenec, který pro magickou pověst Prahy, i tohoto místa, udělal mnohem více, než zástupy jiných.
     Komentáře
  • Náš region

    Stojí na rohu Staroměstského náměstí a skrývá nádherný lustr, který církvi věnoval ruský car

    Před 3 roky
    Vidět Staroměstské náměstí v Praze už jaksi patří ke společenskému bontónu návštěvníků hlavního města. Vidět orloj, dětem koupit limonádu a trdelník a potom s peněženkou, ve které je pouze jízdenka na vlak, vyrazit k domovu. Že přeháním? Staroměstské náměstí lze vidět stokrát a pokaždé jinak. Stále se zde dá najít něco, co jste při minulé návštěvě přehlédli.
     Komentáře
  • Náš region

    Něco tady nesouhlasí. Tycho Brahe se do dalekohledu nikdy nepodíval

    Před 3 roky
    Hraběnka Stradová spí na nebesích. Tato věta způsobí paniku mezi dvořany císaře Rudolfa. Jistě, pekař Matěj Kotrba je silný, a přestože paní hraběnka svojí vahou připomíná pytel mokré pšenice, na nebesa luxusní, renesanční postele ji stejně dokáže vynést. Žena v nejlepších letech, žádné telátko, které ještě včera nosilo dětské střevíčky.
     Komentáře
  • Drbna

    Od půlky srpna budou v borovanském klášteře k vidění Poklady z diecéze

    Před 3 roky
    V neděli 16. srpna se v areálu borovanského kláštera slavnostně otevře nová, stálá expozice Poklady z diecéze. Borovany tento den návštěvníky uvítají bohatým programem plným dobových vystoupení, řemeslných dílen i mobilního planetária.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Chudá čtvrť je dnes jen pro vyvolené. Nový Svět patří mezi nejkrásnější místa Prahy

    Před 3 roky
    Nový Svět už svým romantickým názvem předznamenává něco opravdu výjimečného. Když se zatouláte mezi malé domečky v úzkých uličkách nedaleko Pražského hradu, zjistíte, že se jedná o jedno z nejpozoruhodnějších míst Prahy. Dnes velmi lukrativní lokalita pro bydlení měla však v minulosti velmi odlišnou roli. Bydlela zde totiž ta největší chudina hlavního města.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Perkův dalekohled v Ondřejově prošel modernizací. Teď je ještě výkonnější

    Před 3 roky
    Největší český teleskop s dvoumetrovým zrcadlem, Perkův dalekohled v Ondřejově u Prahy, má za sebou rozsáhlou modernizaci. Díky investici za tři miliony korun je zařízení, umístěné v astronomické observatoři, nyní výkonnější a umožňuje i pozorování málo jasných objektů. Získalo navíc zobrazovací kameru, kterou lze pořizovat přímé snímky vesmírných objektů.
     Komentáře
  • Novinky

    V Plasích vystavují armilární sféru, renesanční astronomický skvost

    Před 3 roky
    Země je středem vesmíru, kolem ní se točí Slunce, Měsíc i hvězdy. Alespoň podle unikátního astronomického přístroje z časů císaře Rudolfa II., který je nyní k vidění v Centru stavitelského dědictví v Plasích na severním Plzeňsku.
     Komentáře
  • Magazín

    Edward Kelley – znalec alchymie, ale také podvodník a smolař

    Před 3 roky
    Středověk nebyl žádnou romantickou pohádkou. Alchymista nikdy nevěděl, zda se ráno probudí v paláci, nebo ve vězení.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Co říkají hvězdy: Astrologie patřila v 16. století k nejoblíbenějším vědám

    Před 3 roky
    Největšího rozkvětu dosáhlo hvězdopravectví v 16. a na počátku 17. století. Sestavováním horoskopů se zabývala řada významných učenců, z nichž někteří působili v českých zemích.
     Komentáře
  • Novinky

    Nové knihy: Hana Kneblová, Ivan Truchlik a Christopher Long

    Před 3 roky
    Dobu do trvání odsunutého Eura na příští rok nám zkrátí v nabídce knih tohoto týdne výpravná publikace Historie mistrovství Evropy ve fotbale. Mimo to se lze dočíst i leccos zajímavého o době císaře Rudolfa II., nebo si lze zkonfrontovat Kafkovu Proměnu s její modernější verzí. Jako bonus lze chápat atraktivní obrázkovou encyklopedii o letadlech či lodích.
     Komentáře
Reklama