Zavřít
Bylinky

Bylinky

Nejnovější články na Seznamu na téma Bylinky
  • Plné zdraví

    Toužíte po lepším spánku? Pomoci mohou i bylinky

    Před 1 dnem
    Kvalitní spánek může být ovlivněný spoustou negativních aspektů. Obrazovky telefonů, počítačů či televize, LED světla a také světla pouličních lamp mohou negativně ovlivňovat kvalitu spánku. Pokud patříte mezi ty, kterým dělá potíže usnout, nebo se v noci budíte, zkuste bylinky. Jejich síla je neuvěřitelná. Navíc mohou mít méně vedlejších účinků, než klasické léky, které si můžete zakoupit v lékárně.
     Komentáře
  • Náš dům

    Jaká jsou nejlepší a nejúčinnější přírodní antibiotika

    Před 1 dnem
    S příchodem podzimu slábne naše imunita, a je proto se na období sychravých dní dobře vybavit. K posílení obranyschopnosti nestačí jen dobrá strava a pobyt na slunci. Zvyklostí je i sběr přírodních bylinek, které mají často i léčivé účinky. Některé působí dokonce i jako přírodní antibiotika, v případě onemocnění se to může hodit.
     Komentáře
  • SnadnoBydlet

    Spolehlivá bariéra proti pavoukům. Není vidět, a přesto ji nepřekročí

    Před 1 dnem
    Trápí vás nevyžádaní obyvatelé vašeho domova se čtyřmi páry nohou? Boj proti stále se objevujícím pavoukům vám možná přijde nekonečný. My vám ale dnes poradíme, jak se jich snadno a mírumilovně zbavit jednou provždy.
     Komentáře
  • Prima Fresh

    Připravte vyhlášenou libečkovou sůl z Esky a uchovejte tak vůni výrazné bylinky na zimu

    Před 1 dnem
    Libečková sůl vítala hosty v restauraci Eska tak dlouho, až se stala jedním ze symbolů podniku. Jak ji vyrobit, když právě nemáte cestu do Karlína anebo přemýšlíte, jak kulinárně zpracovat úrodu bylinek ze zahrady?
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Kočičí tymián dostane naše mazlíčky do nálady

    Před 1 dnem
    Nejen lidé potřebují zelené rostlinky ke svému životu. Bylinky pro kočky jsou pro naše čtyřnohé kamarády velice důležité, protože jim čistí žaludek. Neustálým olizování svého těla se do jejich trávicího ústrojí dostává větší množství chlupů. Kdyby kočky neměly přístup k zelené trávě, mohly by se u nich objevit zdravotní potíže. Jaké rostlinky jsou pro naše domácí mazlíčky vhodné?
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Stres a deprese můžete zahnat bylinkami. Zkuste meduňku či levanduli

    Před 2 dny
    Stres a deprese občas potkají každého z nás. Pokud je zažíváte dlouhodobě, mohou ovlivnit zdraví člověka. A to velmi nepříznivě. Mohou vést k srdečním onemocněním, poruchám spánku a také k obezitě. Abychom zabránili nepříznivým účinkům stresu na náš organismus, bude dobré soustředit se nejenom na léky, které nám může předepsat lékař, ale také na pomoc z přírody. A samozřejmě také na způsobu, jak stres odstranit.
     Komentáře
  • Nápady návody

    Jak využít kopřivy. Nejsou jen do nádivky

    Před 2 dny
    Kopřivy, které lze nasbírat prakticky kdekoliv, třeba jen podél cesty vedoucí k vám domů, můžete využít nejen do vaší nádivky. Běžnou kopřivu dvoudomou lze uplatnit kromě kuchyně i v léčitelství. Je tak na čase přestat vnímat kopřivy jako plevel a začít o nich uvažovat jako o užitečné rostlině.
     Komentáře
  • Babinet

    Kočičí bylinná terapie: Přidat se mohou i jejich majitelé

    Před 2 dny
    Šanta kočičí se již dlouhá staletí používá jako léčivá rostlina a také jako ochucovadlo. Jelikož obsahuje halucinogenní látky, i když jen v poměrně malém množství, její sušené listy kdysi lidé kouřili, aby tak alespoň na nějaký čas zapomněli na strasti běžného života. Žvýkání kořene se zase doporučovalo osobám plachým, aby jim dodalo více odvahy a průbojnosti.
     Komentáře
  • Bydlení snů

    Kopr pomůže ochránit uskladněné potraviny před moly

    Před 2 dny
    V minulosti se lidé obávali zlých duchů, proto pro ochranu domova používali různé bylinky nebo amulety a závěsy. Bylinky nesloužily jen k odrazení nebezpečných sil, ale také konkrétních nepřátel, například potravinových molů. Právě proti nim se používal kopr, jehož semínka se umisťovala do špajzu.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Co pomáhá na pálení žáhy? Vyzkoušejte bylinky

    Před 2 dny
    Trápí vás často pálení žáhy? Tento zdravotní problém můžete vyřešit i bez pastilek nebo nápojů z lékárny. Vyzkoušejte bylinky, které vám pomohou podobně jako léčiva a jsou zcela přírodní!
     Komentáře
  • Prostřeno

    Delší mládí voní po balkonových bylinkách

    Před 2 dny
    Jako velký příznivce bylinek doma s láskou pečujete o bazalku, rozmarýn i tymián? Zkuste je využít i zevně. Zpomalují tvorbu vrásek, chrání pleť před poškozením a zachovávají její pružnost a elasticitu.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Mrkvové placičky: Šťavnaté placky s cibulkou a bylinkami chutnají luxusně, jsou skvělou přílohou, ale nahradí i hlavní jídlo

    Před 3 dny
    Nemusíme připravovat placky pouze z brambor nebo cukety. Výbornou variantou jsou i placičky z mrkve. Nejenže mají skvělou chuť, ale také nádherně vypadají. Máme pro vás chuťové variace, jak si placičky upravit.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Jaké bylinky proti bolesti zubů opravdu pomáhají?

    Před 3 dny
    Kdy použít bylinky proti bolesti? Třeba pokud nás začnou bolet zuby. To vždy hledáme rychlý způsob, jak bolest porazit. Většinou stejně skončíme u zubaře, ale pokud se jedná o menší problém, můžeme si před touto návštěvou pomoci právě bylinkami.
     Komentáře
  • Gardening

    Proti cholesterolu lze bojovat přirozeně. Víc než speciální léky pomohou domácí tinktury

    Před 3 dny
    Kardiovaskulární onemocnění jsou obrovským rizikem pro každého z nás. Nezdravý životní styl, hodně stresu, málo spánku a nevhodná strava jsou rizikovými faktory, na které bychom měli neustále myslet. Velkým rizikem je také vysoký cholesterol, se kterým většina lékařů bojuje pomocí léků. Můžete se ale obejít i bez nich. Pomohou vám tinktury, které si jednoduše vyrobíte doma.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Bylinky pro imunitu můžeme mít i na svojí zahrádce

    Před 3 dny
    Nepříznivé podzimní počasí se každým dnem blíží a vyvstává otázka, zda jsme na podzimní nachlazení připraveni a zda je naše imunita připravena bojovat s nepříznivými vlivy. Naše imunita totiž ovlivňuje schopnost organismu bránit se proti škodlivým látkám, patogenům (např. virům, bakteriím, houbám a parazitům) a některým vlastním buňkám, které se mohly stát nebezpečnými (např. rakovinným buňkám).
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Bazalka posvátná: královna všech bylin. Připravte si z ní čaj

    Před 4 dny
    Bazalka posvátná (Ocimum sanctum) je oblíbená zejména v indické kuchyni. Ájurvéda ji považuje za jednu z nejzdravějších bylinek na světě. Má příjemnou chuť a vůni. Můžete ji použít do celé spousty pokrmů. Abyste si ji ale užili každý den, dopřejte si čaj z ní připravený. Tento čaj si můžete zakoupit pod názvem „Tulsi“. Má celou spoustu zdravotních přínosů, na které se nyní podíváme.
     Komentáře
  • StyleUp

    Sůl během vaření můžeme nahradit bylinkami nebo kořením

    Před 4 dny
    Nikdo z nás si nedokáže představit vařit bez trochy soli. Díky ní je pokrm dobrý a vyniknou všechny chutě. Pokud to ale se solí budeme přehánět, mohou se objevit zdravotní problémy. Pro některé z nás tak bude lepší sůl nahradit jiným kořením nebo bylinkami. Které jsou vhodné a proč je pro nás sůl nezdravá? Sůl najdete skoro v každém produktu Dá se vůbec sůl nahradit?
     Komentáře
  • Zdravotnictví a medicína

    Svízel patří k nejpočetnějším rostlinným rodům. Patří sem i řada léčivých bylin

    Před 4 dny
    Prakticky po celém světě dnes rostou byliny z rodu svízel, které jsou známé z mnoha různých důvodů. Pěstitelé se jim snaží vyhýbat, protože jsou schopné poměrně rychle zaplevelit celá pole. Některé z nich, jako je například svízel syřišťový nebo svízel přítula, však mají pozitivní vliv na fungování lidského organismu, a proto se sbírají také jako léčivky.
     Komentáře
  • Recepty prima nápadů

    Pestře a zdravě s bazalkou: Od pěstování po využití v kuchyni!

    Před 4 dny
    Bazalka pravá patří mezi jednoleté bylinky, které si každý rok budete muset vypěstovat ze semen. Perfektně se hodí nejen na dochucení jídel, ale nesmí chybět ani v některých čajových směsích, nebo dokonce v kosmetice.
     Komentáře
  • Gardening

    Cena cukru stoupá, existuje ale skvělá alternativa. Doma vypěstovaná stévie osladí život zdravě

    Před 4 dny
    Cena potravin v Čechách pořád roste. Cukr není žádnou výjimkou a jeho cena je stále vyšší. Mnoho lidí ho chce také nahradit zdravější variantou, protože cukr má velmi negativní vliv na naše zdraví. Stévie je skvělým způsobem, jak toho dosáhnout.
     Komentáře
  • OnlyU

    Slaná mrkvová roláda: Vychutnejte si ji s česnekovým sýrem nebo italskými bylinkami a špenátem

    Před 5 dny
    Nejspíš každý z vás už někdy ochutnal sladký mrkvový koláč nebo dort. Už jste ale slyšeli o slané mrkvové roládě? Jde o pokrm, který kombinuje lehké a jemné těsto ze zeleniny obvykle se sýrovou náplní. Pohostěte s ním návštěvu a udělejte na své okolí dojem. Zdroj
     Komentáře
  • Na Míru

    Vyrobte si svůj sušák na bylinky

    Před 5 dny
    Bylinky v kuchyni či v lidovém léčitelství jsou opět v módě a představují neocenitelnou složku našeho kulinářského snažení i domácího léčení. Víte, jak ale bylinky správně sušit? Míra vám předvede, jak si vyrobit takový bylinkový sušák.
     Komentáře
  • Receptovník

    Sůl během vaření nahradíme kořením nebo bylinkami

    Před 5 dny
    Sůl je oblíbeným dochucovadlem. Problém je, že stačí pouze malé množství, což neumíme odhadnout. Většina lidí přesoluje jídla, a co je nutno ještě dodat, různé potraviny obsahují rovněž sůl. Takže když se to za celý den sečte, zkonzumujeme více soli, než bychom měli. Dlouhodobé přesolování jídel se negativně projeví také na zdraví lidského organismu. Jak se tedy naučit správně solit a čím můžeme sůl nahradit?
     Komentáře
  • Vím, co jím

    Trápí vás nadýmání a plynatost? Pomoc najdete v bylinkách

    Před 6 dny
    Nadýmání vzniká nadměrným nahromaděným plynů v trávicím traktu. Z velké části jej mají na svědomí bakterie v tlustém střevě. Nadměrná plynatost či nadýmání se mohou být důsledkem některého onemocnění nebo se objevit jen po určité dietní chybě. Na pomoc si v takovém případě můžeme přizvat bylinky, které prospějí samotnému procesu trávení a často si poradí i se zmírněním plynatosti.
     Komentáře
  • Receptovník

    Bylinky obohatí pokrmy i nápoje na pět skvělých způsobů

    Před 7 dny
    Zahradní bylinky jsou v září plné chuti a aromatického bohatství. Toto období nabízí bohatou úrodu, kterou můžete využít k obohacení svých receptů. V tomto článku vám představíme pět způsobů, jak můžete využít zahradní bylinky ve své kuchyni a proměnit své pokrmy v nezapomenutelný zážitek. Čerstvé bylinky v salátech Září je stále dostatečně teplé na to, aby se mohly pěstovat oblíbené bylinky, jako je bazalka, petrželka nebo koriandr. Přidejte je do letních salátů pro výrazné a osvěžující chutě. Kombinace čerstvých bylinek, rajčat, okurek a olivového oleje vytvoří lahodný letní salát.
     Komentáře
  • Kondice

    Divizna, šípek nebo rakytník. Trojice pro podzimní sychravé období

    Před 7 dny
    Podzim už klepe na dveře. I když nás ještě čeká několik teplých dní, chladná rána už značí nadcházející podzim, který nás vybízí k uzemnění. K tomu, abychom ještě využili sílu přírody naplno, a krok za krokem nás připravuje na období, kdy bychom měli co nejvíc posílit imunitu. Stále kratší a kratší dny bez dostatku sluníčka se na našem zdraví mohou neblaze projevit. A kde bychom našli více síly než v přírodě? Pojďte si s námi projít seznam bylinek a rostlin, které se vyplatí mít během podzimních dní po ruce.
     Komentáře
  • Ženy sro

    Co si přečíst v září: objevte nejlepší knihy o bylinkách

    Před 8 dny
    Máte rádi bylinky? Sbíráte je, jíte, vaříte z nich nebo se s nimi léčíte? Pak si nenechte ujít knihy o bylinkách, jež vás budou bavit.
     Komentáře
  • JakZdravě

    Bylinka z nebes: Tymián může pomoci na krevní tlak, kašel i akné

    Před 8 dny
    Tymián má doma mezi kořením každá kuchařka. Málokdo ale ví, při kterých onemocněních se vyplatí po tymiánu sáhnout jako po domácím léku. Připravte si z něj odvar.
     Komentáře
  • Jsme kočky

    Jahody, med a goji: rozpal svého miláčka afrodiziaky!

    Před 8 dny
    Je pořád unavený z práce, ale ty toužíš po nekonečné noční jízdě? Dala bys všechno za to, aby ti dal do těla jako dřív? Vsaď na afrodiziaka, která se tváří maximálně nenápadně! Patří k nim jahody, skořice, bylinky nebo dokonce čokoláda.
     Komentáře
  • Kondice

    Rýmu a nachlazení zaženete i bylinkami. Například šípkem nebo levandulí

    Před 8 dny
    Jen se dny trochu ochladily, mnoho z nás začalo tradičně kýchat, prskat a smrkat. Pokud cítíte, že nejde o nic výjimečně závažného, možná vám postačí léčba pomocí bylinek. Ukážeme vám, které bylinky pomohou na rýmu, kašel i na nachlazení.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Důležité zásady, aby rozmarýn na zahradě přežil zimu: zvolte vhodnou odrůdu a hlavně pozor na vodu

    Před 8 dny
    Rozmarýn rozhodně patří mezi top nejoblíbenějších bylinek, aby také ne, jeho jedinečnost spočívá především v typické vůni, která mnohým připomene jeho v létě prožitou dovolenou. Jenže, často lidé dělají několik zásadních chyb při jeho zazimování a rozmarýn naši zimu, byť jsou poměrně mírné, nezvládne. Jak tedy rozmarýn správně zazimovat, abychom nemuseli každoročně kupovat nový? Dodržte tyto 3 zásady.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Bylinky můžeme uchovat na zimu a využít v kuchyni jejich aroma

    Před 9 dny
    Podzim je skvělým obdobím pro sklizeň všech bylinek na zahradě nebo na parapetu. Musíte ale také vědět, jak je správně uchovat. Jedině díky tomu vám vydrží po celou zimu a budete ze své úrody těžit.
     Komentáře
  • Gardening

    Mátový čaj příjemně zklidní žaludek a uvolní napětí. Při pálení žáhy ale ještě víc přitíží

    Před 9 dny
    Pálení žáhy je jeden z nejčastějších žaludečních neduhů, který trápí mnoho lidí. Můžete si na něj samozřejmě koupit léky, ale hodně lidí vám také poradí domácí léky. Některé z nich jsou sice dobré, ale mnoho z nich také radí lidem mátové čaje nebo odvary. To je ale velká chyba. S pálením žáhy vám máta nepomůže a budete se cítit ještě hůře.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami

    Před 9 dny
    Používáte bylinky na klouby? Jakmile nás začnou bolet kolena, záda, kyčle nebo ramena, většinou sáhneme po prášcích nebo mastičkách z lékárny. Co to zkusit přírodní cestou? Každou z bylinek si můžeme pěstovat i na vlastní zahradě.
     Komentáře
  • StyleUp

    Plíce pomohou vyčistit eukalyptus, plicník a oregano

    Před 9 dny
    Kravské mléko a výrobky z něj jsou sice zdraví prospěšné, roste však počet těch, kteří mají laktózovou intoleranci. A nejnovější výzkumy naznačují, že zatímco v dětství savci obvykle mléko dobře tráví, v dospělosti s tím mohou mít lidé potíže. A tak je vhodné zvážit, zda v jídelníčku neponechat jen zdravé bílé jogurty a tvarohy a mléko jako takové nenahradit nějakou rostlinnou alternativou. Někteří lidé pak namítnou, že mléko je jedním z nejlepších zdrojů vápníku. To je sice pravda, ale v tomhle směru není zdaleka jedinou běžně dostupnou potravinou. Existují dokonce různé druhy zeleniny, které mají vápníku více než mléko. A jsou bohaté i na další důležité látky.
     Komentáře
  • Receptovník

    Ryby v září se hodí grilovat, péct i k přípravě hřejivé polévky

    Před 10 dny
    Září je skvělým obdobím pro čerstvé ryby. U nás najdete hlavně sladkovodní ryby, na které je nyní ideální čas. Navíc je venku stále ještě celkem hezky a teplo, takže si je můžete vychutnat venku na grilu s přáteli a rodinou. Poradíme vám hned několik způsobů, jak je připravit.
     Komentáře
  • iReceptář

    Tužebník jilmový: Všichni ho považují za plevel, ale málokdo tuší, že je to přírodní aspirin

    Před 10 dny
    Na tužebník jilmový můžeme snadno narazit třeba při procházce podél řeky. To, že to ale není obyčejný plevel, ale téměř zapomenutá léčivá bylina, která má podobné účinky jako aspirin, jste asi netušili. Podívejte se, jak tužebník poznat a jak ho můžete využít.
     Komentáře
  • Recepty prima nápadů

    Bylinný čaj či mastička na míru: Zásoby, které v zimních dnech oceníte

    Před 10 dny
    Proč nevyužít bohatství bylinek z vlastní zahrádky a připravit si zásobu čaje na zimu? Jeho výroba je snadná a přináší radost nejen milovníkům bylinek. Z bylinek je navíc možné připravit i tinktury a masti.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Zvadlé bylinky nevyhazujte. Vdechněte jim život aneb osvědčené triky

    Před 11 dny
    Používáte bylinky při vaření? Nestihli jste spotřebovat všechny, které jste si natrhali na zahrádce nebo koupili v obchodě či na trhu? Bylinky vám zvadly a je vám líto je vyhodit? Rozhodně to nedělejte. Poradíme vám osvědčené triky. Díky tomu budou vaše bylinky opět jako čerstvě utržené.
     Komentáře
  • iReceptář

    Červi ve střevech: 5 příznaků, že je máte a 5 bylinek, které je zlikvidují

    Před 11 dny
    Žijete v představě, že je vaše tělo čisté jako lilie, nebo že si každý svého parazita pěstuje, aniž by o tom věděl? Ač se někdy tvrdí, že až 80 % populace má nějakého parazita, pro toto tvrzení neexistuje žádný důkaz. Které příznaky provázejí parazitická onemocnění a které byliny pomohou?
     Komentáře
  • Příroda

    Jak poznat správného bylinkáře?

    Před 11 dny
    V dřívějších dobách, kdy dostupnost lékaře nebyla takovou samozřejmostí jako dnes, byl bylinkář nebo vesnický léčitel důležitou součástí společnosti. Nejčastěji tuto pozici zaujímaly ženy, tzv. „babky kořenářky“, ale výjimkou nebyli ani „dědkové kořenáři“, tedy muži.
     Komentáře
  • Zdravotnictví a medicína

    Čekanka se užívá na podporu funkce jater i trávení. Kořen a květy se sbírají na podzim

    Před 11 dny
    Čekanku obecnou najdete podél cest i na pastvinách, kde ji poznáte podle sytě modrých květů. Tato bylinka se už celá léta sbírá pro své léčivé účinky a běžně je k dostání jako součást bylinkových čajů na podporu funkce jater a žlučníku. Zajímá vás, jaké má čekanka další využití?
     Komentáře
  • Marianne

    Zelená lékárna: Pravý čas léčit ... na bylinky je čas po celý rok

    Před 11 dny
    Některé bylinky se dají sbírat celé, doslova od hlavy po paty a klidně celý rok. Rozhoduje druh i to, na jakou část jejich rostlinného těla si člověk dělá zálusk.
     Komentáře
  • JakZdravě

    Na spánek i lepší náladu: Rozmarýn může mít pozitivní vliv na kognitivní funkce

    Před 11 dny
    Rozmarýn je vhodné začlenit do domácí lékárničky. Pomůže vám překonat nespavost, zlepší imunitu, trávení i krevní oběh. Urychlí hojení ran a zlepší funkce mozku.
     Komentáře
  • Kondice

    Mochna husí: Zázračná rostlinka, která pomůže k uzdravení střev

    Před 12 dny
    Definice plevelu je taková, že se jedná o rostlinu, která na zahrádce roste proti vůli pěstitele. Je neuvěřitelné, kolik zahrádkářů naštvaně ze zahrádky vytrhává tuto rostlinku. Její účinky na lidské zdraví jsou totiž opravdu unikátní.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Způsoby, jak si uchovat bylinky na zimu: přestaňte za ně utrácet nehorázné peníze a zkuste metodu s olejem nebo octem

    Před 12 dny
    Bylinkám se v této době ještě na zahradě stále daří, pokud je tedy nenapadlo padlí nebo neožírá nějaký ten škůdce. Každopádně pokud si říkáte, jak nejlépe si své oblíbené bylinky uchovat i na zimu, kdy budeme za každý aromatický lísteček vděčný, máme pro vás pár zásad a rad, jak bylinky uchovat co nejlépe a nejdéle. Sami uvidíte, jaký způsob konzervace bylin se vám nejlépe osvědčí, nicméně jsou určité zásady, které se dodržet zkrátka musí. Které to jsou a na co nesmíme při uchování bylinek zapomenout?
     Komentáře
  • DIAstyl

    Bylinky, které pomůžou s nachlazením i při následné rekonvalescenci

    Před 12 dny
    Podzim – to jsou kromě krásných barevných odstínů i každoročně se tetelící viry a bakterie, které nás pronásledují snad na každém kroku. Pokud se obáváte chřipky, nachlazení nebo koronaviru, sáhněte po vhodných přírodních prostředcích a nezvané útočníky jednoduše vyžeňte. Neocenitelná rostlinná říše, která je základem medicíny a nedílnou součástí kulturního dědictví lidstva, nám však může pomoci i při následné rekonvalescenci.
     Komentáře
  • iReceptář

    Nejlepší přírodní antibiotikum teď roste všude. Stačí si natrhat do zásoby

    Před 12 dny
    To se ví, že i mezi bylinkami a potravinami se najdou takové, které jsou léty prověřené a osvědčené. Které z nich lze ale označit za přírodní antibiotika? Jaké jsou nesilnější? A co sbírat, abyste si doma udělali zásobu na dobu, až to bude potřeba?
     Komentáře
  • Zdravotnictví a medicína

    Hloh obecný se doporučuje při kardiovaskulárních potížích. Léčivé jsou květy, listy i plody

    Před 12 dny
    Trápí vás problémy se srdcem, nespavost nebo třeba vysoký krevní tlak? V tom případě můžete vyzkoušet produkty z hlohu obecného, který roste divoce prakticky na celém území České republiky, ale hojně se pěstuje také na zahradách. Sbírají se hlavně jeho květy, které se pak suší a připravují ve formě odvaru. Pozitivní účinky ovšem mají také mladé listy nebo plody.
     Komentáře
  • iReceptář

    Kopr a petržel naložte do oleje nebo octu. Skvělá je z nich i bylinková sůl

    Před 13 dny
    Skliďte honem poslední bylinky a připravte si je tak, aby vás mohly těšit celý další rok. Jejich zpracování může být docela jednoduché a nenáročné. Žádné komplikované recepty, speciální pomůcky či ingredience. Kopr, petržel a další bylinky si dopřejte ve formě bylinkové soli, octa nebo oleje. V kuchyni se vám budou hodit.
     Komentáře
  • Flowee

    Končíte s antikoncepcí? Byliny, doplňky i strava, které pomáhají obnovit přirozený cyklus

    Před 13 dny
    Hledáte přirozenou cestu, jak po ukončení antikoncepce zharmonizovat svůj cyklus? Pak jste tady správně.
     Komentáře
  • Vlasta

    Přírodní antibiotika stoupají na oblibě. Zázračná je šalvěj, lichořeřišnice, ale i obyčejný křen

    Před 13 dny
    Většina z nás má zkušenost s antibiotiky v tabletách, která nám předepíše lékař. S receptem utíkáme do lékárny, kde nám magistra doporučí k antibiotikům přibrat ještě probiotika, jelikož užíváním dochází k narušení střevní mikroflóry. Co takhle ale zkusit léčbu podpořit přírodní cestou?
     Komentáře
  • JakZdravě

    Oregano není obyčejné koření, může pomoci v boji proti bakteriím

    Před 13 dny
    Oregano je skvělé koření ze Středomoří, které nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů. Pomůže vám v boji proti bakteriím a je vhodné i při zánětu.
     Komentáře
  • EgoMan

    Nálev z oregana, šalvěje a rozmarýnu je považován za elixír dlouhověkosti

    Před 13 dny
    Všichni chceme zpomalit proces stárnutí a prodloužit si život. Musíme samozřejmě dodržovat pravidla zdravého životního stylu. Kromě toho existuje také elixír mládí, který si můžeme připravit doma. Velkou výhodou je fakt, že je velmi levný a přinese nám do života jen dobré věci. Poradíme vám, jak si tento jedinečný zázrak připravit a kdo by ho konzumovat neměl. Kouzlo modrých zón Délka života se neustále zvyšuje, ale v některých částech světa se lidé dožívají extrémního věku nad 100 let. Právě těmto oblastem se říká modré zóny. Patří mezi ně například ostrov Ikaria v Řecku, Sardinie v Itálii, Kostarika nebo Japonsko.
     Komentáře
  • Prima Living

    Nejznámější kuchyňské bylinky. Jídlu dodají šmrnc majoránka, bazalka, pažitka, petrželka a libeček

    Před 14 dny
    Voňavé bylinky a zelené koření jsou odjakživa součástí naší kuchyně. Jeden oceňuje jejich jedinečné aroma, které jídlo i kuchyň příjemně provoní, druhý nedá dopustit na jejich jemně pikantní kořenitou chuť, která dodá pokrmům šmrnc, třetí preferuje byliny jako dekorativní ozdobu a čtvrtý sází na příznivý vliv bylin a koření na na trávení. Byliny můžeme používat čerstvé, sušené i mražené, to už je jen na nás.
     Komentáře
  • Vlasta

    Jak správně skladovat česnek: Do lednice nepatří, do mrazáku však ano

    Před 14 dny
    Česnek je velký přírodní zázrak a máte-li možnost koupit kvalitní, udělejte to bez váhání. Nejlepší je udělat si už teď zásoby na sychravý podzim a zimu. Víte, jak správně skladovat česnek?
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Rohlíčkovi mají na zahradě Sušenku. A bufet pro včeličky

    Před 14 dny
    Malá zahrádka Libušky Rohlíčkové je místem pohody a odpočinku, kde vedle sebe najdete malé stromky, Buddhu, bylinky do kuchyně i Sušenku. Podívejte se na video, jak je vše uspořádané.
     Komentáře
  • iReceptář

    Divoké bylinky, které sbíráme v září: řepík, pýr i zlatobýl

    Před 15 dny
    I když už se léto chýlí ke konci a spousta rostlin odkvétá, některé luční bylinky jsou právě nyní v plné síle. Nezmeškejte tuto příležitost a vydejte se na jejich sběr co nejdříve. Udělejte s pořádné zásoby. V zimním období vám pak prokážou velikou laskavost.
     Komentáře
  • iReceptář

    Nejlepší přírodní antibiotikum teď roste všude. Stačí si natrhat do zásoby

    Před 15 dny
    To se ví, že i mezi bylinkami a potravinami se najdou takové, které jsou léty prověřené a osvědčené. Které z nich lze ale označit za přírodní antibiotika? Jaké jsou nesilnější? A co sbírat, abyste si doma udělali zásobu na dobu, až to bude potřeba?
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Bylinky mohou být pro děti nebezpečné. Zde je jejich seznam

    Před 16 dny
    I když mohou být bylinky velmi prospěšné při léčbě některých chorob, mohou být taktéž nebezpečné. A to například tehdy, když se používají v nadměrném množství nebo dlouhodobě. Děti nejsou jen zmenšeninou dospělého, a proto u nich bylinky nepodáváme v neomezeném množství. Některými bylinkami můžeme jejich zdravotní stav zhoršit. Pravidlem je, podávat dětem jen ty bylinky, u kterých si ověříte, že je to bezpečné. A v doporučeném množství.
     Komentáře
Reklama