Zavřít
Čingischán

Čingischán

Nejnovější články na Seznamu na téma Čingischán
  • Nespěchej

    Dědictví Mongolů na podobě dnešního Pekingu

    Před 3 dny
    Největší dobyvatel historie se vynořil ze zapomnění v Mongolsku ve 12. století, kdy stepi severně od Velké čínské zdi obsadily kmeny a klany zapletené do neustále se měnících aliancí, soupeření a sporů. Málokdo ví, že dědictví Mongolů nalezneme i dnes v srdci Pekingu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Otřesná hygiena starých mongolů. Čingischán se nikdy nemyl a nepral prádlo vodou

    Před 10 měsíci
    Mongolská říše zabírala v době svého největšího rozmachu ve 13. a 14 století území o rozloze 33 000 000 kilometrů čtverečních. Žilo zde kolem 100 miliónů obyvatel, jež byli kontrolováni nejvyšším vládcem Čingischánem a jeho sto tisícovým vojskem. To se proslavilo nejen svými agresivními výboji, ale také nezvyklými hygienickými návyky.
     Komentáře
  • Dotyk

    Otřesná hygiena starých Mongolů: Nikdy se nemyli, místo vody používali tuk

    Před 11 měsíci
    Mongolská říše byla druhou největší v dějinách. Za svého největšího rozmachu pokrývala 22 % souše a obývalo ji 100 miliónů lidí. Mongolské kmeny v čele s Čingischánem ale nerozsévaly zkázu pouze prostřednictvím vojska. Děsily také otřesnými hygienickými zvyky.
     Komentáře
  • Dotyk

    Prokletá Halleyova kometa: Jaká je souvislost mezi katastrofami a jejím průletem

    Před 1 rokem
    Nezvyklé úkazy na noční obloze si lidé v minulosti vykládali jako božská znamení. Halleyova kometa zjevující se na nebi každých 74-79 let si získala pověst posla špatných zpráv. Středověcí mniši ji spojovali s šířením epidemických onemocnění, neúrodou a válečnými konflikty.
     Komentáře
  • Náš region

    Před 101 lety vyhlásilo Mongolsko nezávislost na Číně. Jeho hranice sahaly až do Evropy

    Před 2 roky
    Dnešní Mongolsko toho už nemá příliš společného s kdysi nejmocnější světovou velmocí, přesto je však jeho historie velmi zajímavá, leč často přehlížená. Z mocného…
     Komentáře
  • Náš region

    Napoleon I. Bonaparte byl po dlouhou dobu vzorem válečnictví. Známe ale i jiné významné vojevůdce

    Před 2 roky
    I když francouzský vojevůdce a císař Napoleon I. Bonaparte (15. srpna 1769 – 5. května 1821) svedl za svůj život přes šedesát bitev, což je více než Caesar, Alexandr III. Makedonský, Hannibal Barkas a Alexandr Suvorov dohromady a po téměř celé další století byla vojenská teorie i praxe posuzována podle jeho pravidel i přizpůsobována jeho pojetí válečnictví, podíváme-li se hlouběji do dějin, najdeme i tam další, velice schopné vojevůdce…
     Komentáře
  • TechFocus

    Středověké říční civilizace pokořil horší protivník než Čingischán

    Před 2 roky
    Nikoliv mongolská invaze, ale sucho vedlo k pádu vyspělých středověkých civilizací, které byly rozprostřeny podél řek v oblasti Střední Asie. Zdejší prosperita byla závislá na vodě, kterou se zavlažovala pole.
     Komentáře
  • Deník

    Jsem potomek Čingischána, tvrdil sovětský kanibal. Snědl nejméně devět lidí

    Před 2 roky
    Železný tesák byla přezdívka, kterou si během své chmurné kariéry vydobyl Nikolaj Džumagaljev, násilník, vrah a kanibal, který více než deset let děsil obyvatelstvo hned několika republik někdejšího Sovětského svazu. Schizofrenický zabiják se toulal rozlehlou zemí a hledal lidské maso. Policie ho několikrát dopadla, bohužel se však opakovaně dokázal dostat na svobodu a pokračoval ve svém řádění.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Největší dobyvatelé: Čingischán, sjednotitel Mongolů

    Před 2 roky
    Velké dobyvatele historie často spojuje nejen touha po moci, ale také další rysy – například nízký původ či křivdy z dětství. Platí to i pro obávaného Čingischána, kterému zavraždili Tataři otce a jeho i s rodinou vyhnal vlastní kmen.
     Komentáře
  • Deník

    Peking má problém i s Čingischánem. Čína zcenzurovala výstavu ve Francii

    Před 2 roky
    Vedení muzea v Nantes bylo nuceno zrušit výstavu o Čingischánovi. Důvod? Stupňující se požadavky Pekingu na změny v dramaturgii výstavy byly pro francouzské pořadatele už neakceptovatelné.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Čína chce cenzurovat historii, tvrdí Francouzi. Odložili výstavu o Čingischánovi

    Před 2 roky
    Francouzi o tři roky odkládají výstavu o Čingischánovi. Čínská strana chtěla cenzurovat jeho jméno i slova jako "mongolský" či "říše".
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Další zásah ze strany Číny. Francie odkládá výstavu o mongolském vládci

    Před 2 roky
    Muzeum ve francouzském městě Nantes se rozhodlo odložit o tři roky výstavu o zakladateli mongolské říše Čingischánovi kvůli tlaku čínských úřadů. Zásah Pekingu přišel v době, kdy komunistická strana zesiluje diskriminaci Mongolů.
     Komentáře
  • Fights

    Dostal KO za pět vteřin a potom ho ještě uškrtil rozhodčí. Tenhle bojovník měl hodně špatný den

    Před 2 roky
    Ne vždy se v oktagonu zadaří, ale tohle tu ještě nebylo. Podívejte se na smolný moment ukrajinského "Čingischána".
     Komentáře
  • inStory

    Pravda o Velké čínské zdi. Archeologové odhalili po staletí skryté tajemství

    Před 2 roky
    Když totiž vědci zmapovali 740 kilometrů dlouhý úsek severní části zdi, odhalili po staletí skryté tajemství. Zeď ve skutečnosti sloužila ke kontrole obyvatel „Před naším výzkumem si většina lidí myslela, že účelem zdi bylo zastavit armádu Čingischána,“ řekl Gideon Shelach-Lavi z hebrejské univerzity v Jeruzalémě, který vedl dvouletou studii.
     Komentáře
  • TechFocus

    Severní linie Velké čínské zdi nebyla postavena jen kvůli ochraně před nájezdy mongolského dobyvatele Čingischána

    Před 2 roky
    Majestátní Velká čínská zeď, která chránila Čínu před nájezdy mongolských vojsk, měla podle izraelských archeologů ještě jiný, nevojenský účel.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Severní část Velké čínské zdi zřejmě nebyla postavena kvůli Čingischánovi

    Před 2 roky
    Velká čínská zeď pravděpodobně primárně vznikla jako opevnění vůči nájezdníkům ze severu. Nový výzkum izraelských vědců ale naznačuje, že mohla sloužit i mnohem přízemnějším účelům.
     Komentáře
  • Byl jednou jeden...

    Byl jednou jeden... objevitel: Čingischán

    Před 3 roky
    4. díl animovaného seriálu Byl jednou jeden... objevitel.
     Komentáře
  • Fandíme seriálům

    Legends of Tomorrow: Sex loutek nebo Čingischán na skútru, i to nabízí trailer na pátou řadu

    Před 3 roky
    Pátá řada se očividně nebude držet zpátky.
     Komentáře
  • Extrastory

    Kde se nachází Čingischánův hrob, se dodnes neví

    Před 3 roky
    Samotná smrt Čingischána je obestřena tajemstvím. Ví se, že zemřel na jaře roku 1222 v průběhu tažení proti městu Tanguts na horním toku Žluté řeky. Jak přesně zemřel, však ale není známo, a to je jen jedna ze záhad související s jeho koncem.
     Komentáře
  • Náš region

    Vládci největší pevninské říše v dějinách. Jak mongolské kmeny dobývaly svět

    Před 3 roky
    Středověcí Mongolové se živili především jako pastevci, kteří museli často kočovat. Spíše než pospolitým národem byli roztroušenými kmeny, jež bojovaly i mezi sebou. Jako válečníci neměli v době své největší slávy konkurenci – dokázali výborně ovládat malé, ale rychlé koně a současně střílet z luku. Ve 13. století se je však podařilo jednomu muži sjednotit. Tím mužem byl Čingischán, jeden z nejslavnějších vojevůdců a dobyvatelů na světě. Pod jeho velením i vládou následující dynastie Mongolové obsadili přes půl Asie a část Evropy.
     Komentáře
Reklama