Zavřít
František Josef I.

František Josef I.

Nejnovější články na Seznamu na téma František Josef I.
  • Poznat svět

    Českou sfingu najdete na Kokořínsku. Císař František Josef II. by zaplakal!

    Před 1 dnem
    Když se řekne "sfinga," většina z nás si okamžitě vybaví obřího lva s lidskou hlavou, který střežil pyramidy v Egyptě. Ale málokdo ví, že i v České republice můžete najít vlastní verzi této legendární bytosti. Ačkoli to možná nezní jako typická česká atrakce, skalní reliéf sfingy na Kokořínsku je fascinujícím důkazem toho, jak historie a umění mohou spojit minulost a přítomnost do jednoho tajemného místa.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Tafelspitz aneb jídlo pro císařpána: Slavná rakouská specialita z vařeného hovězího skvěle chutná s českou vejmrdou

    Před 1 dnem
    Vídeňská, respektive rakouská kuchyně, to není jen vídeňský řízek nebo sachr. Vídeňské restaurace nabízejí ještě jednu specialitu – Tafelspitz. Česky se tomuto kousku hovězího říká tabulová špička a proslavila se hlavně jako oblíbené jídlo císaře Františka Josefa I.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Horká brambora ve středu Evropy. Česko se otepluje skoro dvakrát rychleji, než činí světový průměr

    Před 3 dny
    Od roku 1961 se světová teplota zvýšila o 1,2 °C, ale oblasti se oteplují různě rychle. V České republice vzrostla průměrná roční teplota za šedesát let o dva stupně.
     Komentáře
  • Super

    Nataša Gollová žila s homosexuálem a opilcem. S filmovým milovníkem krátce po rozchodu natáčela melodrama

    Před 5 dny
    „Malá něžná rukavička zbloudilá, vůní svojí na vás mi tu vzpomíná, stín váš je tu se mnou, v tmu se dívám, vám ruku jemnou v duchu líbám...“ to jsou slova písně, kterou složil zamilovaný, leč chudý klavírista Arne Brant krásné Mařence Berkové, jež je dcerou zámožného bankéře.
     Komentáře
  • Náš region

    Turnhalle neboli jablonecká sokolovna slaví 125 let

    Před 6 dny
    Stalo se tak díky rozhodnutí členů tělocvičného spolku Turnverein (většinou němečtí obyvatelé) postavit novou tělocvičnu, která nahradí původní budovu v dnešní Jugoslávské ulici. Slavnostní…
     Komentáře
  • Jímeto

    Vídeňský řízek nepochází z Rakouska. S českými surovinami je ho podle odborníků nemožné připravit

    Před 6 dny
    Možná si říkáte, že na klasickém vídeňském řízku není co zkazit. Připravit ho přece dovede úplně každý. Víte ale, že i tohle jídlo má nějaká svá pravidla? Kde se řízek vlastně vzal a jak přesně by měl podle odborníků vypadat?
     Komentáře
  • iReceptář

    Řízek podle Franze Josefa I.

    Před 6 dny
    Křupavý a šťavnatý řízek je doslova neodolatelný a často se doma servíruje jako sváteční jídlo. Zkuste si tuto pochoutku připravit podle oblíbené varianty Franze Josefa I. Máme pro vás recept, který císař doslova miloval.
     Komentáře
  • Deník

    Život Sisi skrývá ještě mnoho tajemství. Svou smrt si přála, říká badatelka

    Před 8 dny
    V září před 125 lety italský anarchista Luigi Lucheni u Ženevského jezera přistoupil k vysoké štíhlé dámě v černém a ostrým pilníkem ji bodl do srdce. Onou ženou, která následkům zranění podlehla do pár desítek minut, byla rakouská císařovna Alžběta Bavorská zvaná Sisi. Její příběh dosud fascinuje odborníky, filmové tvůrce i milovníky historie. Dosud neznámé detaily o Sisi odhaluje autorka publikací o císařovně Dagmar Beňaková. „Sisi skrývá ještě mnoho tajemství,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Hnízdečko lásky: Konopiště se stalo pro Františka Ferdinanda skutečným domovem

    Před 9 dny
    Romantický zámek u Benešova máme nerozlučně spjatý s postavou následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Jak se mu tady žilo?
     Komentáře
  • knihoMolka
    naSeznam Médium

    Dvojí život královny Alžběty

    Před 11 dny
    Od smrti královny Alžběty uběhlo právě 125 let. Nejde o omyl, protože tentokrát nejde o Alžbětu II, britskou královnu, ale její jmenovkyni Alžbětu Bavorskou, známou celému světu jako Sissi.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Císařovna Sissi byla symbolem krásy. Trpěla ale mnoha neduhy, nejen těmi fyzickými

    Před 11 dny
    Jméno Sissi znají dnes nejen zájemci o historii Rakouska-Uherska, ale prakticky všichni. I více než 120 let po své tragické smrti je krásná císařovna stále ikonou.
     Komentáře
  • Za Plzní

    Oslavy v Černošíně se vydařily (video, foto, audio)

    Před 12 dny
    Černošín o víkendu slavil a měl co! Letos je to už 150 let, kdy byl povýšen na město císařem Františkem Josefem I.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Nelahozeves, Zlonice, Praha i Vysoká. Zásadní místa Dvořákova života

    Před 14 dny
    Třebský kostelík nedaleko Vysoké si skladatel zamiloval natolik, že mu věnoval nové varhany. Pokřtěny byly 8. září 1894.
     Komentáře
  • Kritiky

    Druhá série dobového dramatu společnosti Netflix "The Empress" se bude tento měsíc natáčet v Praze

    Před 15 dny
    Zatímco probíhající stávka SAG-AFTRA zastavila a odložila řadu velkých produkcí v České republice, menší tituly se nadále natáčejí podle plánu. Příští týden by se měla v centru Prahy natáčet druhá série seriálu The Empress (Císařovna), německojazyčného seriálu společnosti Netflix o císařovně Alžbětě Rakouské (Sisi).
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Historie zámku Zbiroh: Poznejte osudy hradu tří císařů

    Před 17 dny
    Historie zámku Zbiroh se začala psát už na sklonku dvanáctého století, veřejnosti však své brány otevřel roku 2005. Proč tak pozdě?
     Komentáře
  • Žďárský deník

    Setkání císařů ve Velkém Meziříčí: nechyběli muži v uniformách a dobová kuchyně

    Před 19 dny
    Tak se zase sešli. Rakousko-uherský císař František Josef I. a německý císař Vilém II. se po 114 letech opět setkali o víkendu na zámku ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Na oslavu setkání uspořádali velké manévry. Císařské slavnosti přivedly do města fanoušky historie z celé republiky.
     Komentáře
  • Krajské listy

    První světovou válku vyhlásil Čech. Pátrání Bruno Solaříka

    Před 20 dny
    Slavný manifest rakousko-uherského císaře, známý pod názvem Mým národům, byl podepsán 28. července 1914. František Josef I. v něm oznámil občanům mocnářství, že jejich jménem zahájil válku, o níž se tehdy ještě nevědělo, že bude světová. Směřoval k vyhlášení tak velké války i samotný manifest, napsaný notabene nadaným novinářem z Čech?
     Komentáře
  • Autosalon

    Nebrat karty je nesmysl. Tady je přijímají i pouliční umělci, hlásí Pepa z Britských ostrovů

    Před 20 dny
    Fotr na tripu se z cesty po Velké Británii a Irsku diví tomu, že Češi tak lpí na hotovosti
     Komentáře
  • Bejvávalo

    Rok 1930: Velkolepé oslavy 100. narozenin císaře Františka Josefa I.

    Před 21 dny
    Mohou panovat spory, zda byl císař a král František Josef I. z historického pohledu spíše kladná nebo záporná postava našich dějin, nicméně rozhodně byl významnou osobností a navíc rekordně dlouho panujícím vládcem. Článek z roku 1930 vám popíše, jak tehdy monarchisté v již samostatném Rakousku oslavili výročí jeho nedožitých stých narozenin.
     Komentáře
  • iGlanc

    Řízkové hody: Z kýty, krkovice, telecího nebo kuřecí. Češi řízky milují, ten pravý nedělají skoro nikdy

    Před 24 dny
    Klidně se můžeme považovat za národ řízkařů. Obalovaný plátek kýty či krkovice patří k našim národním pokrmům. Není se čemu divit, když pro Evropu objevil řízek Čech. I když to bylo ve Vídni.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Obětuji všechno, aby nedošlo k válce proti Rusku, řekl Franz Ferdinand d´Este – a zemřel. Pátrání Bruno Solaříka

    Před 27 dny
    „Kerýho Ferdinanda?“ ptal se Švejk paní Müllerové, když mu přinesla tu velkou zvěst, „já znám dva Ferdinandy.“ Podobně bychom se mohli ohledně 28. června 1914 zeptat: Kerej atentát? Dyť byly dva. Respektive šest. A měly zajímavou souvislost…
     Komentáře
  • Apetit

    Dobošův dort ohromil císařovnu Sissi i celou Evropu. Josef Doboš byl tehdejší cukrářská superstar, zemřel ale v chudobě

    Před 28 dny
    Je několik dortů, které se nesmazatelně zapsaly do cukrářské historie. Ať už je to Red velvet, Šarlota nebo třeba Sachr. Mezi tyto legendy rozhodně patří i Dobošův dort. Maďarský dezert, který pobláznil celou Evropu a získal si i samotnou císařovnu Sissi.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Císař František Josef I. miloval obyčejný chléb a kyselé mléko, neodolal vařenému hovězímu masu „tafelspitz“

    Před 1 měsícem
    Na trůně seděl dlouhých sedmašedesát let. Do historie se císař František Josef I. zapsal jako pilný a trochu nudný úředník, kterého poddaní zrovna v lásce neměli. Předposlední rakousko-uherský císař, který se narodil 18. srpna 1830, byl přitom nenáročný muž, a to i v jídle.
     Komentáře
  • Novinky

    Úspěšný informatik se po čtvrtstoletí vrátil do Brna. Kus Vídně přivezl s sebou

    Před 1 měsícem
    Většinu života strávil ve Vídni, kde studoval střední i vysokou školu, vybudoval úspěšnou kariéru v oblasti informačních technologií a téměř pětadvacet let v Rakousku žil. Osud ale devětatřicetiletého Jana Holze po letech v zahraničí znovu zavál do rodného Brna, kde společně s bratrem otevřel gastronomický podnik zaměřený na rakouskou kuchyni v čele s pravými vídeňskými řízky.
     Komentáře
  • musicserver

    Hlukové lázně Brutal Assault poprvé: bahno, metalová matematika i rituální meditace

    Před 1 měsícem
    Festival Brutal Assault, každoroční hlukové lázně, má v mém koncertním kalendáři vždy speciální místo. Můžete vidět za rok desítky vystoupení, malých klubovek i těch stadionových, můžete strávit čas na x festivalech všelijakých formátech, ale Brutal Assault je jenom jeden. Šestadvacátý ročník začal v bahně.
     Komentáře
  • Expres FM

    Lovil kožešiny, soudil i lynčoval: Dobrodruha Jana Eskymo Welzla zavedl život z Moravy až na daleký sever

    Před 1 měsícem
    Zábřežský rodák Jan Welzl – dobrodruh, lovec kožešin a samozvaný soudce známý jako Eskymo Welzl nebo Arctic Bismarck – zanechal nesmazatelnou stopu ve světě dobrodružné literatury. Narodil se roku 1868 a jeho cesta ho zavedla z moravských ulic až na daleký sever, kde za lovem a obchodem s odvahou putoval od Země Františka Josefa po…
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Sex, drogy a valčíky aneb bouřlivý život smetánky v 19. století

    Před 1 měsícem
    Zpěváci, herci, influenceři. Lidé, jejichž životy nás zajímají a rádi si přečteme o jejich dalším skandálu. 19. století ale také mělo svoje celebrity, které si ničím nezadaly s těmi dnešními. Sex i drogy, jen místo rokenrolu poslouchaly valčík.
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    ,,Prosím, nestřílejte do obličeje.“ Mexické dobrodružství stálo císaře život. Nepomohlo ani sombrero

    Před 1 měsícem
    Byl mezi lidmi dokonce oblíbenější než jeho slavnější bratr a jeho manželka svým půvabem soupeřila s údajně nejkrásnější ženou tehdejší Evropy. V dalekém Mexiku si však ctižádostivý Maxmilián sympatie nezískal a zaplatil za to svým životem.
  • Deník

    Josefov se oblékl do černého. Na metalový svátek dorazily tisíce fanoušků

    Před 1 měsícem
    /FOTO, VIDEO/ Takřka 18 tisíc lidí si našlo cestu v uplynulých čtyřech dnech na již 26 ročník festivalu Brutal Assault. A ti, co přijeli, rozhodně nelitovali. Jak je totiž zvykem, hostila pevnost v Josefově na Náchodsku přes 150 kapel. Počet to byl v historii festivalu rekordní. A přijeli muzikanti z Čech, ale i ze zahraničí. Mezi nimi opět i metalové legendy.
     Komentáře
  • Novinky

    Na ruskou základnu na Arktidě míří čtyři ruské válečné lodě

    Před 1 měsícem
    Nejméně čtyři lodě ruské Severní flotily a několik stíhacích letounů MiG-31 se společně vypravily na ruskou vojenskou základnu v Arktidě. Do stejných míst zamířil na inspekci i ruský ministr obrany Sergej Šojgu a šéf Rosatomu Alexej Lichačov.
     Komentáře
  • České noviny

    Šojgu byl na inspekci na ruské základně na Arktidě, kam míří ruské válečné lodě

    Před 1 měsícem
    Nejméně čtyři lodě ruské Severní flotily a několik stíhacích letounů MiG-31 se společně vypravilo na ruskou vojenskou základnu v Arktidě. Do stejných míst zamířil na inspekci i ruský ministr obrany Sergej Šojgu a šéf Rosatomu Alexej Lichačov. Početné ruské jednotky v Arktidě budou nacvičovat ochranu suverenity Ruska. S odkazem na prohlášení Severní flotily a ruského ministerstva vnitra o tom dnes informovala ruská státní agentura TASS. O inspekci informovala i agentura Reuters.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Nová komentovaná prohlídka seznámí s úspěšnými podnikateli, kteří ale upadli v zapomnění

    Před 1 měsícem
    Plzeň a průmysl k sobě neodmyslitelně patří, přičemž každý si asi vybaví jméno je jako je například Emil Škoda. Do života a podoby západočeské metropole promlouvali i mnozí další, ale historie na ně skoro zapomněla. Napravit se to snaží speciální komentované procházky, které zájemce seznámí například s příběhy podnikatelů jako byl Jan Cingroš, Tomáš Khüre nebo například stavitel Martin Stelzer.
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Princ Rudolf a jeho sebevražda, která možná změnila osud Evropy

    Před 1 měsícem
    Kdyby se roku 1889 na svém loveckém zámečku v Mayerlingu nezastřelil, stal by se císařem obří říše, pod kterou spadaly i naše země. Mohl rakousko-uherský korunní princ Rudolf zabránit rozpadu mocnářství a tím i ovlivnit životy mnoha dalších generací?
  • Hanácká Drbna

    Zapomenutá regionální osobnost Tomáš Člupek dostal Zlatý záslužný kříž od císaře Františka Josefa

    Před 1 měsícem
    Významnou regionální osobností byl pedagog, hudebník, botanik a člen Českobratrské církve evangelické Tomáš Člupek. Od jeho narození nedávno uplynulo sto sedmdesát let. Významný činitel Českobratrské církve evangelické stál u založení prostějovského sboru.
     Komentáře
  • Příbram

    „Trochu pomaleji, já už nemohu..“ Antonína Dvořáka překvapil už v mládí svou cílevědomostí a energií Josef Theurer

    Před 1 měsícem
    Nejen hudební umělec, ale také rektor příbramské Báňské univerzity. Theurer za svůj život vzdělal mnoho lidí po celé České republice.
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Chcete se mít jako princezna? Deprese, anorexie i sex s mužem, kterého nesnášíte

    Před 1 měsícem
    Začalo to už v dětství. Růžové šatičky, korunky z papíru a místo koně chudák labrador. Snad každá z nás chtěla být princeznou. Kromě finančního zabezpečení na tom ale v minulosti nic tak lákavého nebylo. Být princeznou chtělo odvahu a pevné nervy.
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Bratr rakouského císaře v ženských šatech? Výstřední Bubi byl známý svými skandály. Létaly i facky

    Před 1 měsícem
    Měl rád hezké muže a nebál se to dávat najevo, což často vyústilo v pořádný skandál. Bubi nebo Luzivuzi, to jsou přezdívky arcivévody Ludvíka Viktora, který mnohokrát způsobil staršímu bratrovi Františku Josefovi těžkou hlavu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Část je pouze fiktivní, přesto je nejdelší u nás: Kolonáda v Mariánských Lázních

    Před 1 měsícem
    Do pravé ruky pohárek s pramenem, do levé oplatku, a rázem je z vás lázeňský švihák. A právě takové můžete potkat v kteroukoliv roční dobu v západočeském lázeňském městě, které se pyšní nejdelší kolonádou v České republice. Vydáme se po stopách slavných návštěvníků, kteří tudy své kroky vedli před dvěma sty lety. Vítejte v Mariánských Lázních.
     Komentáře
  • Žena-in

    Ochutnávka ovocných knedlíků na Konopišti: Nádvoří provoní oblíbené jídlo Ferdinanda d´Este

    Před 1 měsícem
    Tato akce nadchne všechny nadšence do kultury a historie, kteří jsou zároveň velkými milovníky ovocných kynutých knedlíků, stejně jako byl arcivévoda Františka Ferdinanda d´Este. Slavnost ovocných knedlíků se na Konopišti uskuteční už tento víkend.
     Komentáře
  • Expres FM

    Co vedlo k 1. světové válce a kde bylo podepsáno příměří? Ukažte v kvízu své znalosti dějepisu

    Před 1 měsícem
    28. července 1914 začala 1. světová válka, krvavý konflikt Trojspolku a Dohody, do kterého se zapojily desítky zemí na obou stranách. Zahynulo na 18,5 milionu lidí, z toho téměř deset milionů vojáků. Víte ale, jaká událost válku rozpoutala, nebo kde bylo uzavřeno příměří? Otestujte své znalosti v našem kvízu.  O svůj výsledek i dojmy z…
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Záhada svatebních šatů císařovny Sissi – dodnes se nejspíš neví, co vlastně měla ve svůj nejvýznamnější den na sobě

    Před 1 měsícem
    Záhada svatebních šatů císařovny Sissi: O životě Alžběty Bavorské, rakouské císařovny přezdívané Sissi, se toho ví opravdu hodně. Ale co měla na sobě, když se 24. dubna 1854 provdala za Františka Josefa I., to s určitostí známo není. Zdá se to nemožné, ale na svatbu byli pozváni jen vybraní hosté, žádní novináři nebo ilustrátoři.
     Komentáře
  • Apetit

    Co jedla císařovna Sissi: Dietní eskapády panovnice, která za vosí pas platila vysokou daň

    Před 2 měsíci
    Byla módní ikonou své doby, která určovala trendy. Alžbětu Bavorskou, známou pod přezdívkou Sissi, celý svět obdivoval pro vysokou štíhlou postavu a půvabnou tvář. Císařovna však za svou krásu a vosí pas zaplatila příliš velkou daň.
     Komentáře
  • TVguru

    Hvězdně obsazený film se skvostnou výpravou připomíná jednu z největších milostných tragédií

    Před 2 měsíci
    Také v letošním prázdninovém televizním bazaru lze objevit pořady, které mnozí diváci ještě neviděli nebo se jim už vytratily z paměti.
     Komentáře
  • Proženy

    Kdo vynalezl knedlík? Přou se Češi, Němci i Rakušané. Jaká je jeho historie a jak se liší od noku

    Před 2 měsíci
    Česká kuchyně bez knedlíků? To si nedovedeme vůbec představit. Na jídelním lístku jsou snad v každé restauraci a s oblibou je vaří i české hospodyňky. Většina z nás proto připisuje knedlíku české autorství. Stejný nárok si ovšem dělají v Rakousku, Bavorsku nebo Číně. Kdo ho tedy vynalezl a kdy se poprvé knedlík objevil na našem stole?
     Komentáře
  • Vím, co jím

    Cestovatelský seriál: Rakouská kuchyně v kostce

    Před 2 měsíci
    Pokud se vám při označení „rakouská kuchyně“ vybaví vídeňská káva, vídeňský řízek a Sacher, potom vězte, že to je jen začátek. Pokud plánujete návštěvu u našich sousedů, potom budete mít příležitost užívat si mnohem více místních specialit. I když spousta z nich vám bude povědomých.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Láska, která vyhasla v Sarajevu: Tragický osud následníka trůnu a jeho ženy Žofie

    Před 2 měsíci
    Jednou z nejznámějších lásek v dějinách je příběh Františka Ferdinanda d'Este, rakousko-uherského arcivévody, a jeho ženy hraběnky Žofie Chotkové. Tento vztah byl osudový a měl tragický konec, jenž nakonec ovlivnil dějiny. Šlo o sarajevský atentát, který rozpoutal 1. světovou válku.
     Komentáře
  • Knihkupec

    "Asi nejsilněji na ni zapůsobil ostrov Korfu," říká v rozhovoru o knize inspirované cestami císařovny Sisi autorka Dagmar Beňaková

    Před 2 měsíci
    Krásná, extravagantní a v neposlední řadě vášnivá cestovatelka, taková byla císařovna Alžběta Rakouská, ve své rodině zvaná Sisi. Její zajímavá osobnost i životní příběh inspirovaly spisovatelku Dagmar Beňakovou, která jí věnovala už dvě knížky. A třetí se právě připravuje k vydání…
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Mlsání na císařském dvoře: Sisi milovala fialkové bonbony, Franz Josef zas obyčejnou bábovku

    Před 2 měsíci
    Vídeň a její kavárny. Tato rakouská tradice je úzce spjata s hoteliérstvím, protože právě v těch nejproslulejších podnicích nikdy nechyběla ani kavárna, která nabízela i originální hotelový moučník. Císař František Josef měl sladké dokonce velmi rád.
  • Michaela Hanelová
    naSeznam Médium

    Dovolená v 19. století by pro nás nebyla: Za rakouské monarchie se nesmělo ani do vedlejší vsi

    Před 2 měsíci
    Dovolená se stala nedílnou součástí moderního života. V 19. století bylo cestování odlišné. V době rakouské monarchie bylo cestování omezené. Vypravit se do sousední vesnice bylo luxusem vyhrazeným jen pro pár privilegovaných.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Poslední český král zemřel v chudobě, neměl ani na doktora. Jeho role je rozporuplná

    Před 2 měsíci
    Je to příběh panovníka, který se své vlády ujal ve vší vážnosti, a nutno dodat, že svými kroky ve funkci politika budoucím nezávislým národům v mnohém pomohl. Vládu však Karel I. přebral v nelichotivé době války a to, co bylo po ní, už habsburské monarchii rozhodně nepřálo. Jeho život tak končí v chudobném vyhnanství.
     Komentáře
  • Matěj Kačaba
    naSeznam Médium

    Naše staré hodiny odbíjejí vteřiny. Zbývá jich již pouze devadesát

    Před 2 měsíci
    Hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) jsou symbol, který reprezentuje odpočet času k možné globální katastrofě.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    V Jablonci oprášili myšlenku na oživení bývalých městských lázní

    Před 2 měsíci
    Už takřka třicet let zavřené městské lázně v Jablonci nad Nisou se možná v dohledné době opět probudí k životu. Město opět oživilo myšlenku na jejich obnovu a využití. Už po několikáté tak v posledních letech svitl chátrajícím lázním plamínek naděje.
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Kateřina Schrattová: Z oblíbené herečky císařovou láskou, kterou mu schválila i krásná manželka Sisi

    Před 2 měsíci
    A nejen to. Císařovna Alžběta dokonce Františku Josefovi darovala Kateřinin obraz k Vánocům a jejich vztah od začátku podporovala. Chtěla osamělému manželovi vynahradit svou častou nepřítomnost a mladá herečka se císaře s radostí ujala.
  • Dotyk

    Byl T. G. Masaryk synem císaře Františka Josefa I.? Důkazy tomu napovídají. Srovnejte např. podobu!

    Před 2 měsíci
    Mládí Tomáše Garrigue Masaryka zahaluje rouška tajemství. Jak se obyčejný měšťanský kluk dostane pod ochranu bohatých mecenášů, kteří ho dokáží vytáhnout z každé bryndy? To je otázka, jež badatelům nedává spát. Existuje na ni totiž jediná kontroverzní odpověď.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Císařpán František Josef I. umíral tak, jak žil. Jeho poslední slova nepřekvapila

    Před 2 měsíci
    Jak umírá panovník? Císař František Josef I. prožil své poslední hodiny tak, jako celý svůj život. V řádu a nikdy nekončící práci, v níž chtěl pokračovat i příští den. Co zavinilo smrt panovníka, kterému patřil trůn celých osmašedesát let a jak vlastně odešel ze světa?
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Kterak se koruna svatého Štěpána ocitla v držení armády USA

    Před 2 měsíci
    Základ nynější maďarské tzv. Svaté koruny (Szent Korona), jednoho z uznávaných symbolů maďarské státnosti, spadá do doby několik desetiletí od smrti toho, k němuž je vztahována – tedy Štěpána I., jenž byl roku 1000 korunován prvním uherským králem a jenž, v důsledku církevní kanonizace v období po své smrti roku 1038, vstoupil do povědomí jako svatý Štěpán (Szent István). Její dnes spodní část byla v roce 1074 poslána králi Gejzovi I.
     Komentáře
  • Květa Houšková
    naSeznam Médium

    Rebelka na vídeňském dvoře: Z milované vnučky císaře pána soudružkou, která jezdila Rolls-Roycem

    Před 2 měsíci
    Dědeček jí dovolil téměř vše. Byla přeci jediným dítětem jeho tragicky zemřelého syna. Prosadila si i svatbu s milovaným, avšak málo urozeným mužem, kvůli kterému ztropila pořádný skandál, když na jeho milenku vytáhla revolver a vystřelila.
  • Runwayonline

    Prázdninové tipy na výlety pro celou rodinu: Jízda na drezíně, hledání pokladu či legendární rally

    Před 2 měsíci
    S příchodem prázdnin vyvstávává základní otázka. Kam vyrazíme na výlet? Kdo nestihl dovolenou u moře, smutnit rozhodně nemusí. Například severní či střední Čechy toho celý červenec nabízí skutečně mnoho. Kam jet a co zažít? Přinášíme vám hned několik tipů, kde to rozhodně stojí za to. Míst, kde se s celou rodinou pobavíte, je v Česku […]
     Komentáře
  • iRozhlas

    Vyšlo poslední tištěné vydání nejstarších novin na světě. Wiener Zeitung bude po 320 letech digitální

    Před 2 měsíci
    V pátek vyšlo po téměř 320 letech poslední vydání rakouských novin Wiener Zeitung. Jednalo se o nejstarší stále vydávaný deník na světě. O konci tištěné verze na jaře rozhodl rakouský parlament. Noviny Wiener Zeitung byly dlouhodobě považovány za synonymum kvalitní žurnalistiky a za součást vídeňské kavárenské kultury.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Jazykovědma prozrazuje: Proč se říká „dostat világoš“?

    Před 2 měsíci
    Fráze „dostat világoš“ se v češtině používá ve smyslu „dostat výprask“, „drtivě prohrát“ či „dostat pořádně vynadáno“. Jak tato fráze vznikla?
     Komentáře
Reklama