Zavřít
James Cook

James Cook

Nejnovější články na Seznamu na téma James Cook
  • Nespěchej

    Prapředci Maorů, prvních kolonizátorů Nového Zélandu, byli pravděpodobně Tchajwanci. Přeplouvali tisíce km podle důmyslné navigace

    Před 5 dny
    Odkud se vzala kultura, která na přivítanou vyplazovala jazyk, ukazovala bělmo očí, chvěla prsty a švihala stehny? Překvapiví jsou její předci i vzdálené místo, odkud připluli první kolonizátoři Nového Zélandu.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    Jsou kérky stále IN? Kdo si tetování nejčastěji nechává odstranit? A co dalšího byste o něm měli vědět?

    Před 9 dny
    Podle tattoodo.com činil v roce 2021 v USA roční obrat oficiálních tetovacích salonů přes 1,6 miliardy dolarů, přičemž zdobení kůže se těší větší oblibě u zástupkyň něžného pohlaví. A právě ony si ho spíše nechávají odstranit na rozdíl od mužů. Zatímco ženy preferují oblast kotníku, u mužů dominují paže.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jak vzniklo největší město na Aljašce a co s tím měli společného dávní Inuité

    Před 1 měsícem
    Anchorage bylo založeno v roce 1914 jako hlavní základna pro stavbu Aljašské železnice vedoucí na sever do Fairbanksu. Malá stanová osada se postupně se rozrůstala a nyní je z ní největší aljašské město. Jeho původní historie však sahá mnohem dál, kdy bylo místo obydleno původními obyvateli, Inuity.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Letem jídelním světem: Slavný louisianský sendvič s rajčaty, majonézou a rostbífem je skvělou rychlou večeří pro každého

    Před 1 měsícem
    Ačkoli vznik sendviče, jak ho známe dnes, se připisuje Johnu Montaguovi, 4. hraběti ze Sandwiche, kombinace chleba či pečiva plněných masem nebo sýrem, doplněné zeleninou a ochucené kořením se užívaly od pradávna.
     Komentáře
  • Žena-in

    Umělec tvoří slavné obrazy tak, že je píše na starém psacím stroji

    Před 1 měsícem
    Místo toho, aby se spoléhal na štětec a barvu, vytváří James Cook umění prostřednictvím písmenek. Umělec sídlící ve Spojeném království již několik let využívá svou stále rostoucí sbírku historických psacích strojů k výrobě jedinečných uměleckých děl složených výhradně z písmen a symbolů na klávesnici.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vědci objevili klíč ke stoupající hladině moří

    Před 1 měsícem
    Geny Turquetovy chobotnice si uchovávají vzpomínky na tání předchozího antarktického ledového příkrovu a vyvolávají obavy, co by mohlo přinést další tání, jak uvádí web Canada Today.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Nejvyšší krásy Nového Zélandu – na Mount Cook cvičil i jeden z nejslavnějších horolezců světa a jméno má po oslavném objeviteli

    Před 1 měsícem
    Nejvyšší krásy Nového Zélandu – Mount Cook: Na Nový Zéland jezdí turisté nejčastěji kvůli krásné přírodě a vysokým vlnám, případně tu obdivují kulisy, použité při natáčení slavných filmových trilogií Pán prstenů a Hobbit. Ovšem na své si přijdou i ti, kteří se nechávají oslňovat krásou nejvyšší vrcholů.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Ztracený kontinent opět nalezen. Stále je však opředen mnoha tajemstvími

    Před 1 měsícem
    Téměř 400 let trvalo objevení osmého světového kontinentu nazývaného Zélandia. V minulosti jej marně hledali známí mořeplavci včetně Jamese Cooka. Nyní už přesně víme, kde leží, stále však neumíme vysvětlit mnohé jeho záhady.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Příjezd trestanců změnil celý kontinent. Austrálie pod tlakem Británie

    Před 2 měsíci
    Kolonizace Austrálie a zakládání trestaneckých kolonií měly na zemi a její rozvoj významný vliv. Trestanci, kteří přišli v prvních letech existence kolonie, pomohli utvářet politické a sociální struktury země a dědictví trestního systému je v moderní Austrálii stále patrné.
     Komentáře
  • Deník

    Polární kruh překročen, ohlásil před 250 lety James Cook. Horší byla cesta zpět

    Před 2 měsíci
    Právě před 250 lety, dne 17. ledna 1773, si kapitán James Cook zapsal do lodního deníku následující slova: „Asi ve čtvrt po 11. hodině jsme překročili polární kruh… a jsme nepochybně první a jedinou lodí, která kdy překročila tuto linii.“ Ten den tak padla další hranice v objevování nejzazších koutů světa. Hodně objevů však mělo lidstvo i samotný Cook ještě před sebou.
     Komentáře
  • Prima Living

    8 tipů, na co je dobrý tea tree olej a jak australský léčivý poklad využít

    Před 3 měsíci
    Kajeput střídavolistý, známý spíše jako australský čajovník, je unikátní svými účinky, místem, kde ho můžete nalézt, i způsobem, jakým se z něj získává oblíbený olej tea tree. Mánie okolo něj odstartovala ve dvacátých letech minulého století a nyní se čirý nebo zlatavý esenciální olej se svěží až pronikavou vůní opět vrací na výsluní. Máme pro vás osm tipů, jak využít tenhle australský léčivý poklad.
     Komentáře
  • StyleUp

    Jedinečný lék i bezkonkurenční čistič: využijte účinky čajovníkového oleje naplno

    Před 3 měsíci
    Čajovníkový olej je v Evropě známý již od 18. století, ale na jeho jedinečné vlastnosti jsme zapomněli. Těch si všiml už anglický mořeplavec James Cook, který tuto jedinečnou látku dovezl do Evropy z Austrálie. Čajovníkový olej nemá ale jen zdravotní benefity. Využít ho můžete také v domácnosti, protože snadno odstraní nečistoty a plísně. Jak ho doma nejlépe využít?
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Vědci objevili s pomocí žraloků modré plíce planety. Největší mořská louka je velká skoro jako Česko

    Před 4 měsíci
    Nová studie o objevu mořské louky vyšla v časopise Nature Communications. Podílelo se ní 7 parybích „asistentů“ – žraloků tygřích. Proč je objev pro lidstvo skvělá zpráva? Mořská tráva totiž pohlcuje uhlík až 35krát rychleji než deštné pralesy. „Mořská louka má velký význam pro ekosystém a obyvatele Baham. Bez přehánění platí, že když chráníte žraloky – chráníte lidi,“ tvrdí americký mořský biolog Austin Gallagher. Jak vědci louku objevili? A co znamená modrý uhlík?
     Komentáře
  • EgoMan

    Čajovníkový olej patří mezi nejcennější druhy vůbec. Doma pomůže vyřešit zapeklitý problém

    Před 5 měsíci
    Čajovníkový olej je v Evropě znám již od osmnáctého století. Přišel k nám z Austrálie díky anglickému mořeplavci Jamesi Cookovi.
     Komentáře
  • Runwayonline

    Nejkrásnější místa planety: Cookovy ostrovy, ráj v srdci jižního Pacifiku

    Před 6 měsíci
    Cookovy ostrovy představují dokonalý tropický ráj, který dosud odolává masovému turismu. Místním paradoxem je, že slavný britský mořeplavec, jehož jméno souostroví nese, jej vlastně neobjevil. Cookovy ostrovy tvoří celkem 15 ostrovů.
     Komentáře
  • Vlasta

    V minulosti tetování přežili jen lidé s dobrou imunitou. Čím se tetovalo?

    Před 6 měsíci
    Lidé se tetují od pradávna z různých důvodů, ať už estetických, rituálních nebo třeba léčebných. Už Ötzi, mumifikovaný muž z Alp, si tetováním zřejmě ulevoval od artritidy. A nejinak je tomu i dnes. „Vnímám dvě linie. Jednou je ta módní, estetická a atraktivní – hezky se ,dozdobit‘, aby lidé zaujali společnost a své protějšky, a pak tou druhou, asi méně častou, ve které jde řadě lidí a členů subkultur o prožitek, rituál, niternost a další významy,“ vysvětluje etnolog a historik kultury Martin Rychlík.
     Komentáře
  • Novinky

    Na chilském souostroví objevili nový ptačí druh

    Před 6 měsíci
    Na Ostrovech Diega Ramíreze, malém souostroví nacházejícím se v Drakeově průlivu jižně od mysu Horn, odhalili chilští vědci nového opeřence. Dosud neznámý ptačí druh z čeledi hrnčiříkovitých dostal latinské jméno Aphrastura subantarctica. Minulý týden o tom informovala agentura Reuters.
     Komentáře
  • inStory

    Nový vědecký výzkum přišel s překvapivými závěry. Žraloci prochází významnou evolucí a nejméně devět druhů si osvojilo chůzi po souši

    Před 7 měsíci
    Nový vědecký výzkum žraloků přišel se zajímavými a možná i dost překvapivými závěry. Žraloci, pro většinu lidí velmi obávaní mořští tvorové, procházejí evolucí a osvojili si schopnost chodit po souši.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Přeceňovaný vitamín C: Jaké jsou nejčastější mýty o jeho účincích?

    Před 7 měsíci
    Něco na vás „leze“, proto sáhnete do lékárničky, abyste svoje tělo trochu vzpružili. Jedním z prvních prostředků, po kterých pravděpodobně sáhnete, bude vitamín C. Možná však není tak prospěšný, jak si po celou dobu myslíme.
     Komentáře
  • Dotyk

    Obři se záhadnýma očima na čtyřúhelníkovém ostrově: Jedna z největších záhad

    Před 7 měsíci
    Nuku Hiva je největší ostrov Polynésie. Kromě toho, že je největší z Markézských ostrovů, je proslulý především svými tajemnými kamennými sochami. Obři se záhadnýma očima na tomto čtyřúhelníkovém ostrově jsou jednou z největších záhad světa.
     Komentáře
  • Bydlení snů

    Čajový olej má tradiční využití v kosmetice, i domácnost zbaví nepříjemných problémů

    Před 7 měsíci
    Znáte čajový olej? Lidé ho používají již od 18. století a k nám se dostal díky mořeplavci Jamesi Cookovi. Ten si všiml léčivých vlastností, které tento olej má. Využívali ho pak námořníci s kožními problémy.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Zázračný olej z dalekého zámoří dnes používají hospodyňky po celém světě. Jeho účinky jsou neocenitelné

    Před 7 měsíci
    Čajovníkový olej je v Evropě známý už od 18. století. Dostal se k nám z Austrálie díky anglickému mořeplavci Jamesi Cookovi a jeho společníkovi, botanikovi Josephu Banksovi.
     Komentáře
  • ČT24

    Plíseň vyhubila stovky druhů obojživelníků, záchranou mohou být probiotika

    Před 8 měsíci
    Australská studie se pokusila lépe popsat nemoc, která po celém světě ničí desíty let žabí populace. Nemoc ovšem nedecimuje všechny druhy žab stejně, podle biologů může být její dopad ovlivněn podobou mikrobiomu u jednotlivých druhů. Takové zjištění by mohlo do budoucna změnit způsob, jak proti nákaze bojovat.
     Komentáře
  • České stavby

    Je to strom anebo není, blahočet je pravěkou podivností, která ohromí

    Před 9 měsíci
    Blahočet je podivnost, která ohromí. Má za sebou dlouhou historii, pojí se s ním řada legend. A přitom můžete tuto exotickou krásku z jižní polokoule klidně pěstovat doma.
     Komentáře
  • Runwayonline

    Nejkrásnější ostrovy světa: Havaj, ráj surfařů i milovníků romantiky

    Před 9 měsíci
    Příjemně znějící původní polynéská jména ostrovů, metropole Honolulu, pláže Waikiki, nejvyšší hora světa, sopka Mauna Kea, symbol počátku americké války v Pacifiku Pearl Harbor, ráj rostlin, pralesů, vodopádů, kaňonů, pláží… To je prostě „Havaj“!
     Komentáře
  • Super

    Největší provokatérka z Met Gala, která přišla nahoře bez, má nádhernou sestru. Posuďte sami

    Před 10 měsíci
    Krásnou tvářičkou i štíhlou postavou může Poppy Delevingne směle konkurovat své sestře Caře (29) . Stejně jako ona se věnuje modelingu i herectví, přesto jejího věhlasu nikdy nedosáhla. Výčet jejích spoluprací se slavnými značkami ale také není krátký. Za zmínku stojí určitě kampaně pro Shiatzy Chen, Burberry, Marca Jacobse či Louis Vuitton.
     Komentáře
  • Jímeto

    Meloun: Ovoce bylo objeveno před 5 000 lety. Dá se zpracovat kůra i pecky

    Před 10 měsíci
    Ovoce, které milujeme od dětství, je spojováno hlavně s létem a jen těžko si lze představit pravou letní pohodu bez sladkého a šťavnatého občerstvení, které má navíc celou řadu zdravotních benefitů.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Olej tea tree nanášejte na vlasy

    Před 11 měsíci
    Používá se jako silný antiseptický prostředek pro hojení vředů, popálenin a řezných ran, uplatňuje se při léčbě bakteriálních a plísňových infekcí, puchýřů, oparů, akné a různých dalších stavů. Čajovník ale taky dělá dobře vlasům. Povolejte ho na lupy a obnovu škod!
     Komentáře
  • Ekolist

    OSN prověřuje, zda by měl být Velký bariérový útes zařazen mezi ohrožené památky

    Před 1 rokem
    Tým expertů OSN zahájil inspekci Velkého bariérového útesu, který by Výbor pro světové dědictví UNESCO mohl zařadit mezi ohrožené přírodní památky. Odborníci mají během své návštěvy posoudit, zda australská vláda dělá dost pro ochranu útesu před různými nebezpečími, včetně změn klimatu, píše agentura AFP.
     Komentáře
  • České noviny

    OSN prověřuje, zda by měl být Velký bariérový útes zařazen mezi ohrožené památky

    Před 1 rokem
    Tým expertů OSN dnes zahájil inspekci Velkého bariérového útesu, který by Výbor pro světové dědictví UNESCO mohl zařadit mezi ohrožené přírodní památky. Odborníci mají během své návštěvy posoudit, zda australská vláda dělá dost pro ochranu útesu před různými nebezpečími, včetně změn klimatu, píše agentura AFP-
     Komentáře
  • LP-Life

    Gigantické Rusko? Zdání klame. Mapy některé státy zkreslují

    Před 1 rokem
    Státy ležící u rovníku jsou na mapě menší než ty u pólů. Mapy mají být odrazem reality. Jenže z mocenských nebo ekonomických důvodů byly mnohdy upraveny v režii státníků.
     Komentáře
  • Náš region

    Jak Havajské ostrovy přišly o svobodu. Nebo bylo vše jinak?

    Před 1 rokem
    Spojené státy americké jsou jednou z hlavních světových velmocí, které určují chod světových dějin. Stejně jako třeba Rusko nebo Čína. Bohužel jsme si v…
     Komentáře
  • fZone

    Přilétáme na Nový Zéland. Co dál? – Osobní průvodce Novým Zélandem

    Před 1 rokem
    Tentokrát se podíváme na to, jaké jsou možnosti transferu z letiště do města a na co si dát pozor při řízení. Zaměříme se také na to, jaká je skladba obyvatelstva a kdy se začala psát historie Nového Zélandu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Proč Austrálie hoří? Důvodem jsou vyhubená zvířata i kolonizace

    Před 1 rokem
    Požáry v Austrálii sežehly během posledních let rozsáhlá území, v plamenech a hustém kouři umírali lidé i zvířata. Nová studie, na níž se podílel i Petr Kuneš z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, dokazuje, že jde o následky lidské činnosti v dobách dávno minulých.
     Komentáře
  • TechFocus

    Našli jsme vrak slavné plachetnice Endeavour, prohlásili australští vědci

    Před 1 rokem
    Australští vědci prohlásili, že u pobřeží amerického státu Rhode Island konečně objevili vrak plachetnice Endeavour slavného kapitána Jamese Cooka. Američtí partneři jsou však s podobnými prohlášeními zatím opatrní.
     Komentáře
  • Techsvět

    Unikátní objev: Vědci tvrdí, že po dvaceti letech pátrání našli legendární loď kapitána Cooka

    Před 1 rokem
    Australské národní námořní muzeum oznámilo, že vrak lodi nalezený u pobřeží Spojených států byl potvrzen jako loď Endeavour, napsal Evening Standard.
     Komentáře
  • Novinky

    Našli jsme vrak legendární lodi Jamese Cooka, tvrdí Australané

    Před 1 rokem
    Potápěči ohledávají na oceánském dně u pobřeží amerického státu Rhode Island vrak lodi. Má jít o zbytky plachetnice HMS Endeavour kapitána Jamese Cooka (1728-1779), legendárního britského mořeplavce a objevitele. Alespoň to tvrdí zástupci Australského národního námořního muzea. Američtí kolegové jsou však jiného názoru.
     Komentáře
  • Deník

    Našli jsme ikonickou loď Jamese Cooka, věří vědci. Stále ale zůstává řada otázek

    Před 1 rokem
    Američtí a australští archeologové se přou o místo posledního odpočinku lodi HMS Endeavour, která patřila britskému mořeplavci, objeviteli a výzkumníkovi, kapitánu Jamesi Cookovi. Podle Američanů jsou závěry Australanů předčasné.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Australané tvrdí, že objevili loď Jamese Cooka. Prý se mýlí

    Před 1 rokem
    Australští archeologové oznámili, že u pobřeží USA nalezli vrak lodě Endeavour, na které slavný britský objevitel James Cook doplul až k nezmapované Austrálii. Američtí kolegové jejich tvrzení zpochybňují.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Australané tvrdí, že objevili loď Jamese Cooka. Prý se mýlí

    Před 1 rokem
    Australští archeologové oznámili, že u pobřeží USA nalezli vrak lodě Endeavour, na které slavný britský objevitel James Cook doplul až k nezmapované Austrálii. Američtí kolegové jejich tvrzení zpochybňují.
     Komentáře
  • Dotyk

    Plavba hříchu: Australští osadníci neměli ženy. Poslali jim lodí 226 žen z ulice

    Před 1 rokem
    Když loď Lady Juliana téměř po roce od vyplutí konečně dorazila k australským břehům, kolonizátoři se nestačili divit. Vstříc jim vyšly ženy s velkými břichy, některé dokonce své potomky již kolíbaly. Nemůžeme se tedy divit, že námořní historik Charles Bateson nazval loď „Plujícím bordelem“.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Havajská monarchie byla proti americkému kolonialismu bezmocná. K anexi dopomohla Španělsko-americká válka

    Před 1 rokem
    V roce 1893 sesadil výbor, tvořený americkými cukrovými plantážníky, havajskou královnu. Proamerické síly dokonce povolaly námořní pěchotu, aby převrat podpořila.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jak se žije v zemi zničené tsunami? Vliv mají nadpřirozené síly i LGBT

    Před 1 rokem
    Jak izolovaná část světa dokáže přežít výbuch sopky a tsunami, jak funguje společnost rozdělená podle nadpřirozených sil a co překvapilo i Jamese Cooka? Tongu zničenou tsunami v rozhovoru představuje antropolog Rick Feinberg.
     Komentáře
  • Novinky

    Velká Británie hlásí: Koronavirus je na ústupu

    Před 1 rokem
    Zdá se, že nákaza omikronem ve Velké Británii je na ústupu, píše server deníku Daily Mail. Počet případů nákazy koronavirem ve Spojeném království klesá sedmý den za sebou.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Cookovy ostrovy: Země nezvyklých zákonů

    Před 1 rokem
    I když představují dokonalý tropický ráj, tichomořské Cookovy ostrovy dosud odolávají masovému turismu. Návštěvníky toho však patrně zarazí mnohem víc: K místním paradoxům například patří, že slavný britský mořeplavec, jehož jméno souostroví nese, jej vlastně neobjevil
     Komentáře
  • MůjLife

    Zařaďte do podzimního jídelníčku fermentovanou zeleninu a nemoci se vám vyhnou obloukem

    Před 1 rokem
    Hledáte zaručenou radu, jak posílit imunitu a vyzrát nejen na sezónní virózy? Připravte si doma fermentovanou neboli kvašenou zeleninu. Jedná se o levný, snadný a hlavně zdravý způsob, kterým doplníte energii, dostanete organismus do formy a vyléčíte nejeden neduh. Nezáleží na tom, jaký stravovací systém upřednostňujete, kvašená zelenina se dá přidat ke všemu. Proti gustu žádný dišputát.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Dobrodruh Wiliam Marsters zanechal zvláštní odkaz: Na atolu Palmerston žijí jen jeho potomci. Pozemský ráj, nebo spíš peklo?

    Před 1 rokem
    Jde o jednu z nejizolovanějších rodin na celém světě a přitom nejde o žádný domorodý primitivní kmen. Umíme si to vůbec představit? Tisíce kilometrů od pevniny je ostrov a na něm právě vy a jen další vaši příbuzní. Kormě partnera a dětí také rodiče, prarodiče, sourozenci, tchyně s tchánem, švagrové a jejich potomci. A to všechno bez jakéhokoliv rychlého spojení s ostatní civilizací, bez možnosti rychlého úniku z jejich stálé společnosti.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Troufnete si na školní test pro žáky 6. třídy? Majorita starších Čechů propadla, s odstupem času si nic nepamatují

    Před 1 rokem
    Ze školních osnov si toho většina z nás příliš nepamatuje, ačkoli základní školu jsme absolvovali všichni, ta je povinná.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Největší slovenský dobrodruh utekl z ruského vězení, ošálil Francouze i Američany a stal se králem Madagaskaru

    Před 1 rokem
    Ráno 23. září 1771 se v obchodním přístavu v portugalském Macau objevila v místních vodách nezvyklá a značně pochroumaná loď. Šlo o galeotu Svatý Petr a Pavel, na jejíž palubě se nacházelo 65 mužů a žen pestrého původu i vzezření. V posádce nechyběli ruští trestanci, zběhlí vojáci, lovci kožešin nebo bývalí úředníci. Velel jim 30letý plukovník, který o sobě tvrdil, že je baronem a titul mu propůjčila sama uherská královna Marie Terezie.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Kvíz: Jak ovládáte látku druhého stupně ZŠ? Vyzkoušejte si test pro 6. třídu

    Před 1 rokem
    Kolik si toho ze školy ještě pamatujete? Své znalosti si můžete prověřit v našem kvízu. Konkrétně se zaměříme na učivo 6. třídy. Zvládli byste test, kterým by bez problémů prošli šesťáci? Otestujte si své znalosti a zjistěte, jak na tom jste s látkou druhého stupně základní školy.
     Komentáře
  • Deník

    James Cook: nebál se odvážných rozhodnutí, poslední mu ale zajistilo krutou smrt

    Před 1 rokem
    Zmapoval Nový Zéland a objevil Havajské ostrovy. Mořeplavec James Cook patří mezi nejslavnější objevitele, prozkoumal totiž značnou část Tichomoří. Už méně se ale ví, že se musel vypracovat zcela od píky nebo že právě díky němu námořníci tolik neumírali na kurděje.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Plavba bezejmenné kozy

    Před 1 rokem
    Slavné mořeplavce, kteří obepluli svět - Magalhaese, Drakea či Cooka -, zná každý. Kromě nich to však dokázala i jedna obyčejná anglická koza. A to hned dvakrát.
     Komentáře
  • Deník

    Brána pekla i ráj predátorů. Nejnebezpečnější pláže světa ukrývají děsivé pasti

    Před 1 rokem
    Že máte pláž spojenou s dovolenou a bezstarostným sluněním? Na světě však existují místa, která mají do dovolenkového rozjímání daleko. Lidé tam totiž leckdy mohou být vystaveni i smrtelnému riziku. I přesto však tato místa lákají. Seznam TOP 10 nejnebezpečnějších pláží sestavil Server Travelden.co.uk.
     Komentáře
  • inStory

    Antarktida byla pravděpodobně objevena ještě tisíc sto let před tím, než ji našli západní dobyvatelé

    Před 1 rokem
    První lidé, kteří objevili Antarktidu, nebyli námořníci ze Západu, ale spíše Polynésané, kteří před 1300 lety našli nejchladnější kontinent, jak tvrdí nová studie. .
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Nejhříšnější plavba: 226 žen z ulice na cestě do australské trestanecké kolonie

    Před 1 rokem
    Jak to dopadne, když na sklonku 18. století na jednu loď naložíte 226 žen z ulice, odsouzených za nejrůznější drobné prohřešky, a pošlete je do trestanecké kolonie? Inu, plavba se trochu protáhne…
     Komentáře
  • Žena-in

    Salote Tupou III., největší královna nejmenšího království na světě

    Před 1 rokem
    A to doslova! Království Tonga je malý státeček v Polynésii, který budete na mapě těžko hledat. Skládá se ze 177 různě velkých ostrovů, z nichž je jen necelá pětina obydlených. Tyto ostrovy objevili Holanďané v 17. století, když podnikali cesty za obchodem se vzácným kořením, drahými látkami a vzácnými surovinami.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vstoupil jsem do obrazu Zdeňka Buriana s druhohorními velerostlinami. S cestovatelem Milošem Beranem poprvé na Nový Zéland

    Před 1 rokem
    A to do národního parku Abel Tasman a okolí mysu Farewell… Příštích několik dílů cestopisu budeme věnovat jižnímu ostrovu Nového Zélandu, který jsme s přáteli objeli v roce 2015 v průběhu asi tří týdnů autem kolem dokola. Navštívili jsme většinu známých národních parků, které se zde nachází. Milovníkům nedotčené divoké přírody Nový Zéland vřele doporučuji, určitě nebudou zklamáni. Ubytovat se můžete v řadě kvalitně vybavených kempů.
     Komentáře
  • Novinky

    Obyčejně vyhlížející modrý dům ukrývá starobylé poklady

    Před 1 rokem
    Milovníkům hodně výjimečného bydlení se vztahem k historii bude na první pohled běžný dům s bledě modrou fasádou v anglickém Hastingsu připadat jako pohádka. Stojí totiž na útesu, v němž jsou jeskyně, které v průběhu tisíciletí sloužily nejrůznějším účelům. Nyní v nich je koupelna.
     Komentáře
  • Expres FM

    19. duben: Z výrobní linky sjel první Žigulík

    Před 1 rokem
    V roce 1897 se poprvé konal Bostonský maraton. Narozeniny slaví nejslavnější český házenkář Filip Jícha, čtyřicetiletý je dnes hokejista Martin Havlát.
     Komentáře
  • Novinky

    Jeden z nejodlehlejších hotelů světa je na prodej. Je ukrytý v džungli

    Před 1 rokem
    Vlastnit kus osobního ráje je nyní zase o něco snazší. V Austrálii jde totiž do aukce resort Bloomfield Lodge, který magazín Forbes v minulosti označil za nejlepší odlehlý hotel světa. Je ukrytý v zelených lesích státu Queensland, přístupný je však jen po moři nebo vrtulníkem. Nachází se také nedaleko Velkého korálového útesu. Jeho počáteční cena je proto astronomická.
     Komentáře
Reklama