Zavřít
Jan Lucemburský

Jan Lucemburský

Nejnovější články na Seznamu na téma Jan Lucemburský
  • Nespěchej

    Dodnes zůstává záhadou, proč Největšího Čecha oženili tak rychle a tak malého. Zřejmě česko-francouzský komplot panovníků

    Před 5 dny
    "Text smlouvy, jejímž obsahem byly dohody o manželství malého Václava s Blankou z Valois, se bohužel nedochoval. I z toho důvodu se nad okolnostmi, za nichž byl sňatek domlouván, vznáší mnoho otazníků. Je zvláštní, že se vzhledem k nízkému věku obou snoubenců nepřistoupilo prozatím jen k zásnubám, jak ostatně povolovalo kanonické právo, ale byl rovnou dojednán sňatek."
     Komentáře
  • Jindřich Kačer
    naSeznam Médium

    Otec vlasti v přestrojení za panoše aneb Nebezpečná cesta Karla IV. od Kresčaku do Čech

    Před 10 dny
    Otec vlasti prožil nelehké dětství a dobrodružné mládí. Byl cílevědomý a odpovědný, ale rád riskoval. Nejistá cesta v přestrojení přes území rivala v boji o římský trůn, Ludvíka Bavora, patří k těm nejodvážnějším Karlovým kouskům
     Komentáře
  • Nespěchej

    Dvě francouzské mouchy jednou ranou aneb Sňatková zdatnost a politika Jana Lucemburského

    Před 15 dny
    Janu Lucemburskému se podařil dvojí dynastický úspěch, v němž figurovali Janova sestra Marie a syn Václav čili Karel IV. Vlastně celou jeho vládu provází snaha podpořit politická spojení také rodinnými vazbami. Zásnubní a sňatkové projekty byly nedílnou součástí politiky všech tehdejších evropských vládců.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Znojemské vinobraní dalo zabrat záchrance. Lidé kolabovali i při koncertu Miraie

    Před 17 dny
    Náročnou fušku má za sebou jihomoravská záchranka, jež od pátku do neděle dohlížela na desetice lidí, kteří vyrazili na historické vinobraní do Znojma. V péči zdravotníků skončilo téměř šedesát lidí. Kolaps návštěvníka dokonce přerušil i vystoupení oblíbené kapely Mirai.
     Komentáře
  • Novinky

    Jihomoravská vinobraní navštívilo 120 tisíc lidí

    Před 17 dny
    Uplynulý víkend měli v kalendáři poznačený tučným písmem všichni milovníci vína, hudby a zábavy. Konala se totiž dvě největší vinobraní na jižní Moravě - ve Znojmě a v Mikulově. Na Znojemské historické vinobraní, které se letos uskutečnilo podevětatřicáté, dorazilo sedmdesát šest tisíc návštěvníků, šestasedmdesátý ročník Pálavského vinobraní si nenechalo ujít čtyřiačtyřicet tisíc lidí.
     Komentáře
  • Náš region

    Vinobraní na jihu Moravy o víkendu přilákalo více než 120.000 lidí

    Před 17 dny
    Návštěvnost obou akcí byla o něco nižší než loni, kdy se také termíny obou festivalů setkaly, tehdy na ně celkem přijelo 132.000 lidí. Údaje…
     Komentáře
  • Znojemský deník

    Znojemské vinobraní: průvod s novou královnou, žízeň po víně a léto v září

    Před 18 dny
    /VIDEO/ Desítky tisíc lidí vítaly v horkém sobotním odpoledni v branách Znojma Jana Lucemburského s chotí Eliškou a ochutnávaly víno i burčák u mnoha stánků v centru města.Počasí druhého zářijového víkendu zvalo skoro ještě někam k vodě, ale ve Znojmě největší zástupy opět mířily do bran královského města. Pestrý historický program, chutná vína a čerstvý burčák opět zaplnily ulice.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Tisíce lidí ve Znojmě pije víno a oslavuje Jana Lucemburského. Vypuklo historické vinobraní

    Před 19 dny
    Ve Znojmě včera začalo Znojemské historické vinobraní. Návštěvníci si kromě vína užijí hudební i divadelní vystoupení, nebo historické přehlídky. Vrcholem akce je historický průvod družiny Jana Lucemburského městem, při kterém postavy předvádí inscenaci soudu a další představení.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Velký přehled vinobraní 2023: Kde ochutnáte nejlepší burčák, kde zažijete retro časy a kudy projde sám Karel IV.

    Před 20 dny
    Podzim je časem vinobraní a v průběhu září se jich po celé republice koná spousta. Vybrat si, kam se vydat, tak může být poměrně těžké. Sesbírali jsme pro vás tipy na ty nejlepší akce, kde si můžete pochutnat na burčáku, víně i mnoha dalších dobrotách, a ještě vás tam čeká spousta zábavy.
     Komentáře
  • Babinet

    Blanka z Valois, bledá kráska s dobrým srdcem. První ženu Karla IV. miloval král i poddaní

    Před 20 dny
    Římsko- německý císař a český král Karel IV. je našim nejoblíbenějším panovníkem a taky „největším Čechem.“ Pro naši zem toho vykonal opravdu mnoho. Byl našim prvním skutečně vzdělaným panovníkem. Předchozí čeští panovníci zpravidla neuměli ani číst a psát a péči o duchovní statky přenechávali mnichům a kněžím.
     Komentáře
  • Zdeněk Mahler
    naSeznam Médium

    Slavná šlechtická sídla Křivoklátska, hrady a zámky

    Před 22 dny
    Vznik středověkých hradů, opevněných dvorců a tvrzí, které čeští králové přibližně od roku 1110 v křivoklátském loveckém hvozdu zakládali, je obestřen řadou nejasností.
     Komentáře
  • Objevím

    Chrám v Panenském Týnci vám nabídne opravdový duchovní zážitek

    Před 22 dny
    Nedokončený chrám v Panenském Týnci pochází z období 14. století. A už po staletí k sobě přitahuje léčitele, psychotroniky, ale i umělce. Nachází se zde prý totiž velice spirituální místo s obrovskou energií, které léčí.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Velký přehled vinobraní roku 2023. Slavnosti vína jsou v září skoro všude

    Před 23 dny
    Pro vinaře je sklizeň hroznů vrcholem celoroční práce. A pro většinu z nás zase zdrojem zábavy a možností dát si skleničku dobrého vína. Kde všude si v září užijete vinobraní?
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Jan Lucemburský se chystá do Znojma. Město ožije historickým vinobraním

    Před 25 dny
    Středověk se vrací po roce opět do Znojma. Historický průvod Jana Lucemburského s družinou, hudební program a spousta dobrého vína a burčáku láká do města desetitisíce lidí. Pořadatelé připravují také několik novinek, mezi nimiž jsou provazochodci, nová královna nebo změna režie.
     Komentáře
  • Prima Fresh

    Největší vinobraní ve Znojmě, Mikulově či v Mělníku lákají návštěvníky na skvělé víno a pestrou zábavu

    Před 25 dny
    Největší oslavy nové sklizně vína trvající rovnou 3 dny? V srdcích našich vinařských podoblastí je pořádají už řadu let. Mělník, Mikulov a Znojmo se během vybraných zářijových víkendů promění ve vinařské nebe s rozmanitými druhy vín i dalších lokálních pochutin. A protože kořeny moravského a českého vinařství sahají až do středověku, nebudou chybět ani odkazy na časy dávno minulé v podobě historických kostýmů a scének. Co vás tedy čeká během návštěv měst vínům zaslíbených?
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Sobotní turnaj Králů odstartuje Den Prahy 6. Oslavy potrvají téměř celé září

    Před 26 dny
    Den Prahy 6 připadá tradičně na 4. září. Součástí oslav jsou koncerty, závody, divadelní představení, akce pro děti i udělování čestných občanství. Letos se oslavy protáhnou až do 24. září.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zemský škůdce: Proč se dal Mikuláš z Potštejna na dráhu loupeživého rytíře?

    Před 28 dny
    Městečku Potštejn v Orlických horách vévodí zřícenina stejnojmenného hradu, který svého času u nás patřil mezi nejvýznamnější a nejrozsáhlejší objekty. Na počátku 14. století zde sídlil Mikuláš z Potštejna, jenž se dal na dráhu loupeživého rytíře.
     Komentáře
  • Expres FM

    Den, kdy bitva o britpop poznala své vítěze: Blur porazili Oasis

    Před 1 měsícem
    26. srpen je 238. den roku, do jehož konce zbývá 127 dní. Svátek slaví Luděk a Luďka. Zajímavostí je, že v tento den padli ve významných bitvách dva čeští králové, Přemysl Otakar II. (1278) a Jan Lucemburský (1346).  Co se stalo v hudebním světě? A kdo slaví narozeniny? Foto: Bontonfilm Navoněné barevné nic: Ve filmu…
     Komentáře
  • Nespěchej

    Její zalíbení ve svatbách došlo hodně daleko. Zasloužila si Markéta Pyskatá své přízvisko?

    Před 1 měsícem
    Jediná dědička Tyrolska a příbuzná Karla IV., jíž se říkalo Pyskatá. Intrikánka, která se spikla proti svému manželovi. To byla Markéta Tyrolská.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Královský hrad Točník se pyšnil největším hradním sálem v Česku. Jeho starší bratr hrad Žebrák také býval luxusním sídlem českých králů

    Před 1 měsícem
    Král Václav IV. si nechal hrad Točník postavit proto, aby měl kam jezdit na lovy a za odpočinkem. V jeho prostorách se nikdy nevěnoval politickým záležitostem. Dříve mu se stejným účelem sloužil hrad Žebrák. Když však vyhořel, bylo třeba postavit náhradu. Nyní je hrad Točník vítaným cílem turistů.
     Komentáře
  • Tiscali

    Hrad, který sužovaly dobývání i požáry - a přesto je tam stále na co koukat

    Před 1 měsícem
    Hrad Landštejn na Jindřichohradecku je jednou z nejpůsobivějších a nejrozsáhlejších tuzemských hradních zřícenin. Láká na romantickou atmosféru a parádní výhled na Českou Kanadu i do nedalekého Rakouska. V minulosti přitom hrad a jeho obyvatelé čelili řadě dramatických situací a hrál roli i v krvavé tuzemské „válce růží“. I přes katastrofy, které Landštejn zasáhly, je tam však stále na co koukat.
     Komentáře
  • Náš region

    Znojemské historické vinobraní bude mít novou režisérku i královnu

    Před 1 měsícem
    Hned několik novinek čeká na návštěvníky Znojemského historického vinobraní, které se letos uskuteční od 8. do 10. září. V kostýmovaném průvodu bude nová představitelka královny, herečka Marta Dancingerová.
     Komentáře
  • České noviny

    Znojemské historické vinobraní bude mít novou královnu, herečku Dancingerovou

    Před 1 měsícem
    Hned několik novinek čeká na návštěvníky Znojemského historického vinobraní, které se letos uskuteční od 8. do 10. září. V kostýmovaném průvodu bude nová představitelka královny, herečka Marta Dancingerová. Průvod má i novou režisérku. Lidé se mohou těšit na ochutnávky vín a řadu hudebních vystoupení. Novináře dnes s programem letošního ročníku seznámili organizátoři.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Skoro štíhlá Halina. Vzpomínkové foto týdne

    Před 1 měsícem
    „Malá vzpomínka na předvánoční autogramiádu v obchodním domě Kotva někdy v roce 1993 nebo 1994. Zleva Vladimír Páral, Halina Pawlowská, Jan Cimický a já. Vzpomínám si, že Vladimír byl poněkud rozčarován, když ho v počtu rozdaných autogramů suverénně trumfla Halina,“ připsal ke vzpomínkovému fotu spisovatel Jan Bauer, který ho někde vyhrabal.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Milovaná Francouzka na českém dvoře: Blanku z Valois zbožňoval Karel i šlechta

    Před 1 měsícem
    Karel IV. byl rozený diplomat. Dokázal vyjednat výhodné sňatky nejen svým dětem, ale především i sám sobě. Tedy až na ten úplně první…
     Komentáře
  • Krajské listy

    V roce 3538 nebudou Slované otroci, slíbil zakladatel waldorfských škol. Svět Tomáše Koloce

    Před 2 měsíci
    Úkolem tohoto textu (jak naznačovali někteří z těch, co o něm diskutovali pod jeho první a druhou částí, které najdete mezi prvními odstavci tohoto článku) opravdu není naznačování nějaké spasitelnosti slovanství, natožpak slovanství krve – přestože daleko dřív, než Slované vyletěli jako první do vesmíru, byli prvním středověkým křesťanským kmenem, který se svolením Říma vedl liturgii ve svém živém jazyce a který poté založil první křesťanské církve nezávislé na Římu: bosenskou (1200), husitskou (1420), kališnickou (1436) a Jednotu bratrskou (1457). V Německu pak vznikla první reformovaná církev, luteránská, až roku 1522.
     Komentáře
  • Magazín

    Byl Karel IV. playboy středověku?

    Před 2 měsíci
    Představte si vysokého svalnatého muže oplývajícího inteligencí a důvtipem, jenž vám řekne miluji tě v pěti jazycích. Dá si s vámi číši vína a vaši čest bude hájit mečem. Tak takový muž skutečně existoval.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Jílovské zlato se stále nenašlo, šanci má každý. Stačí vědět, kde hledat

    Před 2 měsíci
    Svatováclavská koruna je vyrobena ze zlata ze zlatonosného revíru Jílové u Prahy. Místní půda je opravdu bohatá. Věděl to Karel IV., ale dokonce i staří Keltové. Odborníci se přitom shodují, že místní podzemí je stále plné zlata. Najít ho může v podstatě každý.
     Komentáře
  • Novinky

    Nové knihy: Škorupová, Klíma a Moore

    Před 2 měsíci
    S revizorem se už určitě setkal každý z nás. Dlouholetý revizor Vladimír Dyk své humorné i méně humorné historky zpracoval do povídkové knihy Lovci lidí. Jak se dostat ze stresové situace, radí psycholožka Tereza Škorupová ve své publikaci Čas zpomalit. Nabídku dále tvoří i dvě detektivky. Jedna je ze současnosti, z pera investigativního novináře Josefa Klímy, druhá se vrací do doby Jana Lucemburského a napsal ji Jan Bauer. A navrch ještě kniha hlavolamů od renesančního génia Leonarda da Vinciho.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Roucha svaté Ludmily či Karla IV. Po 30 letech práce se podařilo zmapovat textilní sbírku Pražského hradu

    Před 2 měsíci
    Pražský hrad stovky let ukrýval sbírku plnou nejrůznějších vzácných textilií z exotických zemí. Jsou tu například vzácná pohřební roucha svaté Ludmily a Karla IV. nebo slavnostní oděvy českých biskupů. Vědkyním z archeologického ústavu Akademie věd České republiky a Správy Pražského hradu se po třiceti letech bádání podařilo nálezy zmapovat a utřídit.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Na hradě Cimburk se blýská na lepší časy. Chátrající památku zachraňuje parta nadšenců

    Před 2 měsíci
    Milovníci romantických zřícenin mají na Slovácku už dlouhá desetiletí jasný cíl. Poslední feudální pán opustil hrad Cimburk před více než 350 lety, od té doby pustl a chátral. Partě nadšenců se ale podařilo alespoň část hradu zachránit.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Náměšť na Hané: Čekají tu na vás Dolní a Horní zámek a zřícenina hradu

    Před 2 měsíci
    Patnáct kilometrů západně od Olomouce se nachází malebný městys Náměšť na Hané, který by neměl uniknout zvídavým turistům a milovníkům historických pamětihodností. V krajině, kde se úrodná hanácká rovina začíná zvedat do Drahanské vysočiny, byl totiž v minulosti nejprve vybudován hrad, posléze tvrz, ze které se přestavbou stal klasicistní zámek. Městys je dostupný i vlakem, takže šotoušové si zde také užijí řadu zážitků.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Do studny v areálu hradu Loket se trefil největší v Česku zaznamenaný meteorit

    Před 2 měsíci
    Téměř každý z našich hradů a zámků je opředen nějakou tou pověstí, bájí nebo příhodou, zakládající se více či méně na pravdě. Hrad Loket se ale může pyšnit celkem snadno doložitelnou příhodou, která vypadá jako zázrak, ale přitom jde o skutečnost. Do tamní studny na hradním nádvoří totiž v minulosti spadl nejstarší zdokumentovaný meteorit, jaký se na území našeho státu kdy našel.
     Komentáře
  • Chebský deník

    Cheb v proudu času: Milá vzpomínka na staré město prostřednictvím pohlednic

    Před 3 měsíci
    /RETRO GALERIE/ První dochovaná zmínka o Chebu, centrálním městě celého někdejšího Chebska, pochází z roku 1061. Chebské hradiště bylo osídleno v 9. století Slovany. Roku 1146 připadlo Chebsko císaři Fridrichu I. Barbarossovi, který zde kolem roku 1180 nechal postavit dodnes z části zachovaný středověký hrad.
     Komentáře
  • Třebíčský deník

    VIDEO: Barchan v Jemnici. Historický průvod s králem zastavil ve městě čas

    Před 3 měsíci
    Barchan. Jedna z nejstarších slavností v České republice, jejíž historie sahá na počátek 18. století, znovu o víkendu ožila v Jemnici na Třebíčsku. Král Jan Lucemburský s družinou pobíjel loupeživé rytíře. A jeho manželku Elišku Přemyslovnu mu statečně ochraňovali jemničtí obyvatelé.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Politika, to jsou dnes jen samé intriky, nevraživost a kamarádíčkování. Vyprávět by ale mohl už Jan Lucemburský

    Před 3 měsíci
    Smrtí krále Václava III. skončila na českém trůnu vláda Přemyslovců. Co teď? Jindřich Korutanský, který se chopil žezla, české šlechtě nevoněl, a tak bylo potřeba hledat dál. Jak? Římský císař Jindřich VII. Lucemburský „kupodivu“ shledal, že nejlepším pro tuto funkci bude… jeho vlastní syn Jan. Teď už bylo jen potřeba zařídit, aby se všechno podařilo podle plánu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Výborný politik, nebojácný bojovník. Přesto se u nás Janu Lucemburskému říkalo Král cizinec

    Před 3 měsíci
    Jan Lucemburský, syn římského císaře, manžel Elišky Přemyslovny, zvaný Slepý a v zahraničí také známý jako Jan Český. Proč byl tedy v našich zemích cizincem?
     Komentáře
  • Babinet

    Trenčín, krásné město na řece Váhu a Trenčianský hrad stojí za návštěvu

    Před 3 měsíci
    Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Stoletá válka: Konflikt mezi Anglií a Francií, který trval 116 let. Jednou z obětí byl také český král Jan Lucemburský

    Před 3 měsíci
    Stoletá válka (1337–1453) představovala jeden z nejvýznamnějších konfliktů středověké Evropy. Byť probíhala tisíce kilometrů daleko, dotkla se velmi bolestně také českého státu, když v bitvě u Kresčaku v roce 1346 padl český král Jan Lucemburský.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Beatrix Bourbonská, nenáviděná česká královna, která v roce 1337 zázračně přežila císařský řez

    Před 3 měsíci
    Jednalo se nejspíše o první císařský řez v historii, který přežila matka i její dítě. Přitom ještě v 19. století při tomto zákroku umíralo až 90 % rodiček. Beatrix Bourbonská byla druhou manželkou Jana Lucemburského a nevlastní matkou Karla IV.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Restaurátoři opraví tři sochy ze Staroměstského orloje poškozené vandaly

    Před 3 měsíci
    Restaurátoři v úterý sundají a převezou k opravě z pražského Staroměstského orloje tři sochy, které loni v červenci poškodili vandalové.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna. 20 let manželství plných sporů o moc

    Před 4 měsíci
    Ve 14. století usedl na český trůn Jan Lucemburský, který tento post získal díky politickému sňatku s Eliškou Přemyslovnou. Ačkoliv je dodnes připomínán jako mocný vladař, na frontě lásky se mu příliš nedařilo.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Dějiny Olomouce: V 16. a 17. století město sužovalo hned několik morových epidemií

    Před 4 měsíci
    Město Olomouc je srdcem Hané i celé severní Moravy. Dějiny tohoto města jsou po všech ohledech protkány nejrůznějšími příběhy, z nichž ty nejvýznamnější si společně připomeneme v tomto textu.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Královské chutě: Český král Jan Lucemburský miloval francouzskou kuchyni, ale dopřával si i vařeného bobra se sladkou omáčkou

    Před 4 měsíci
    Dnešní terminologií bychom řekli, že to byl frajer a chlap s dokonalou postavou. Tu si český král Jan Lucemburský kromě pravidelného pohybu udržoval i na tehdejší dobu docela zdravým jídelníčkem.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Pohádkový poklad v podobě 3756 stříbrných mincí nalezli archeologové pod povrchem náměstí v Kašperských Horách před 14 lety

    Před 4 měsíci
    Tisíce stříbrných mincí pocházejících z období třicetileté války našli přesně před 14 lety archeologové při přestavbě náměstí v Kašperských Horách. Když zkoumali bývalou hornickou šachtu, kterými je tam podzemí doslova protkáno, netušili vůbec, jaký mimořádný poklad na ně čeká. Archeologové náměstí tehdy zkoumali před jeho kompletní rekonstrukcí. Nález odkryli při začišťování povrchů, kdy ještě neprobíhal regulérní archeologický průzkum.
     Komentáře
  • Novinky

    Zřícenina hradu Kamýk vypráví pověst o půvabné růži i ohnivém přízraku

    Před 5 měsíci
    Ačkoliv není veliká a do jejích útrob nelze nahlédnout, oplývá krásnými výhledy do dalekého okolí. Kamýcká zřícenina je zasazena do malebného kraje Českého středohoří a nalezneme ji ve stejnojmenné obci přibližně pět kilometrů od Litoměřic. Zřícenina se vypíná na čedičové skále v nadmořské výšce 382 metrů. A proč se jí vlastně Kamýk říká? Jde o staročeské synonymum pro skálu či kámen. Uznejme tedy, že pro tento hrad byl název vybrán zcela příhodně.
     Komentáře
  • Expres FM

    Před 675 lety založil Karel IV. první středoevropskou univerzitu

    Před 5 měsíci
    Před 675 lety byla založena nejvýznamnější vzdělávací instituce v českých zemích, která již krátce po svém vzniku získala světový věhlas. Pražská univerzita (později pojmenovaná Karlova po svém zakladateli, českém králi Karlu IV.), se honosí titulem nejstarší univerzity ve střední Evropě. Karel IV. po svém návratu do Českého království chtěl ze země zanedbané během vlády jeho…
     Komentáře
  • Babinet

    Navštivte Rabštejn nad Střelou, nejmenší město střední Evropy s mostem starším než pražský Karlův most

    Před 5 měsíci
    Rabštejn nad Střelou je malebné městečko v okrese Plzeň–sever, které se nachází v údolí řeky Střely. Toto historické místo je obklopeno nádhernou přírodou a nabízí mnoho kulturních i turistických aktivit. Rabštejn nad Střelou je známý pro svou zachovalou středověkou architekturu, včetně hradu a zbytků městských hradeb. Pokud chcete fyzicky nenáročný výlet, kde na vás dýchne historie, jste na správném místě. Navíc se ocitnete v nejmenším městě ve střední Evropě.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Raději zemřít v boji, než ustoupit. Králové, kteří rytířsky padli v bitvě

    Před 6 měsíci
    V minulosti bylo to, aby panovník vedl své vojsko do bitvy, považováno vlastně za nutnost. Ne každá bitva však může být vítězná, a tak někteří králové zaplatili za prohru i životem. Vrcholný středověk však byla doba rytířství a slavně padnout na bitevním poli byla ta nejčestnější smrt, jakou si mohl rytíř přát.
     Komentáře
  • Expres FM

    Založení Nového Města pražského: Karel IV. chtěl postavit biblický Nebeský Jeruzalém na zemi

    Před 6 měsíci
    Letos si připomínáme 675 let od založení Nového Města pražského. Po několika letech projektových příprav vydal Karel IV. 8. března 1348 zakládací listinu města, které se mělo stát obrazem ideálního města symbolizovaného Nebeským Jeruzalémem. Stavba samotná započala uložením základního stavebního kamene hradební zdi dne 26. března 1348. Když se Karel IV. Lucemburk v roce 1333…
     Komentáře
  • Classic Praha

    Jméno Nostic není jen synonymem Stavovského divadla. Kolik slavných osobností vzešlo z tohoto rodu?

    Před 6 měsíci
    Při vyslovení jména Nostic se každému nejspíš vybaví dnešní Stavovské divadlo, u jehož zrodu stál František Antonín z Nostic-Rienecku, český šlechtic, vlastenec, mecenáš a nejvyšší purkrabí Českého království. Seznamte se i s některými z jeho předků - Oto Nosticem, či Janem Hartvíkem. Co jméno, to významný muž, politik, mecenáš.
     Komentáře
  • Babinet

    Tip na výlet: Obec Nečtiny překvapí hradní zříceninou, zámkem, starobylou hrobkou či Stezkou andělů

    Před 6 měsíci
    S příchodem jara se mnoho z nás chystá objevovat krásy i pamětihodnosti naší země. Jedním takovým cílem může být například obec Nečtiny, která se nachází na severu Plzeňského kraje.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Karel IV. neuměl česky a přežil pokus o vraždu. A to není všechno, co jste možná nevěděli

    Před 6 měsíci
    O Karlovi IV. dnes existuje celá řada informací. Většina se přitom zaměřuje na jeho úspěchy a obecně známé věci. Existují však o něm i takové zprávy, které jste možná netušili. Které to jsou?
     Komentáře
  • Vlasta

    5 tipů na výlety v Českém středohoří: Vydejte se po stopách Karla IV., do ZOO nebo na vyhlídku

    Před 6 měsíci
    Také už to cítíte? Ať si kdo chce, co chce říká – jaro se blíží. A s ním i výlety. Vlakem, autobusem, autem nebo pěšky. Co takhle zkusit navštívit České středohoří. Nabízíme hned několik tipů na výlet pro celou rodinu.
     Komentáře
  • i60

    Jihočeská Bechyně slaví. Město na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné založil v roce 1323 Jan Lucemburský

    Před 6 měsíci
    Jihočeské město s téměř pěti tisíci obyvateli se pyšní zámkem, klášterem, zrekonstruovaným náměstím a známými lázněmi. Jeho nejznámějšími majiteli byli Šternberkové či Petr Vok. Starosta města Štěpán Ondřich říká: ,,Bechyně je nejkrásnější město na světě.“
     Komentáře
  • Vito K
    naSeznam Médium

    O malebném Lokti

    Před 6 měsíci
    Loket je malebné městečko nacházející se nedaleko Karlových Varů. Jeho historické centrum je poměrně malinké, ale i tak jsme v meandru řeky Ohře nalezli mnoho zajímavých památek včetně dominantního gotického hradu.
     Komentáře
  • Lifee

    Ponurá historie císařského řezu: Byl smrtící pro matku i dítě, jeden prý přežila manželka Jana Lucemburského

    Před 6 měsíci
    Císařský řez nebyl vždy úspěšným chirurgickým zákrokem. Přestože se jeden z prvních připisuje Beatrix, druhé manželce českého krále Jana Lucemburského, až v 19. století se konečně podařilo přijít na ten správný způsob. Do té doby byl císařský řez, který by přežilo dítě i matka, malým zázrakem.
     Komentáře
  • Refresher

    Kam na výlet: Zřícenina hradu Vrškamýk oplývá tajemnem a samotou

    Před 7 měsíci
    Refresher tě zve na výlet do přírody.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Poslední Přemyslovec na českém trůně. Žena zbožňovaná, s nelehkým životním osudem

    Před 7 měsíci
    Život Elišky Přemyslovny byl protkán sérií nešťastných událostí, které i tak silnou ženu dokázaly postupně udolávat. Jakým způsobem přispěla tato šlechtična k rozvoji českých zemí a jaké nástrahy na ni na její cestě čekaly?
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Jak vypadaly vztahy krále Karla IV.? Odkryli jsme jejich detaily

    Před 7 měsíci
    Král Karel IV. byl ženatý celkem čtyřikrát. Máme ho zafixovaného jako milujícího a věrného manžela a jeho sňatky měly vždy souvislost s politikou.
     Komentáře
Reklama