Zavřít
Jaroslav Heyrovský

Jaroslav Heyrovský

Nejnovější články na Seznamu na téma Jaroslav Heyrovský
  • Novinky

    Mladí čeští fyzici vezou z Rumunska stříbro

    Před 2 hodinami
    Kritické myšlení, analýza dat, prezentace i obhajoba získaných výsledků. Na 35. ročníku Mezinárodního turnaje mladých fyziků v rumunském Temešváru zastupoval Česko tým pěti středoškoláků. Po náročných kolech získal v mezinárodní konkurenci stříbrnou medaili a umístil se těsně za vítězným týmem z Německa. Podle Akademie věd ČR jde o velmi náročné klání, které se vymyká běžným vědomostním soutěžím.
     Komentáře
  • Komora Plus

    Nepotřebný zemní plyn? Nepalme ho, vyrobme z něj cennou surovinu

    Před 1 měsícem
    Zemní plyn může být i zadarmo. V dnešní době energetické krize takové tvrzení zní jako nesmysl, ale je pravdivé. Problém je, že z takového plynu nemáme žádný užitek. Vzniká totiž jako odpad při těžbě ropy. Na to, aby se sbíral a dále využíval, je ho v místě těžby málo, a tak se jeho zpracování nevyplatí. Protože zemní plyn tvořený metanem má drastický skleníkový efekt, ihned se spálí. Takto vznikne oxid uhličitý, který je sice ikonickým skleníkovým plynem, ale výrazně mírnějším než metan. Čeští fyzikální chemici mají ale lepší nápad. Nepotřebný metan chtějí přeměnit na velmi užitečný metanol.
     Komentáře
  • Komora Plus

    Restaurátoři už nemusí ničit památky

    Před 2 měsíci
    Zní to jako protimluv. Restaurátoři přece historické předměty zachraňují, proč by je tedy měli ničit? Samozřejmě, že poněkud přeháníme. Problém je v tom, že některé restaurátorské postupy jsou pro ošetřovanou památku náročné a restaurátoři musí být při své práci velice opatrní, aby pozitiva zásahu jasně převážila nad případnými negativy. Jejich činnost teď můžou značně usnadnit vědci z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR. Vyvinuli speciální emulzi, která jednoduše a šetrně odstraní vrstvy, kterých se zbavit je zatím velmi obtížné. Nová látka už míří do praxe díky novému spin-offu.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Počet českých nositelů Nobelovy ceny? Myslíte, že dva? Chyba – je jich desetkrát víc! Svět Tomáše Koloce

    Před 3 měsíci
    Autor této rubriky si jako první v českých médiích dal tu práci a dohledal všechny nositele Nobelovy ceny spjaté s Českou republikou rodištěm, bydlištěm, či předky. Jejich počet i jejich příběhy čtenáře tohoto textu určitě udiví…
     Komentáře
  • Komora Plus

    Seká se vám počítač? Oceníte nový vědecký objev!

    Před 4 měsíci
    Rychlost a výkonnost počítačů, mobilů a dalších elektronických zařízení závisí na operační paměti RAM. Jenže materiály používané v současných paměťových zařízeních, např. křemík, dosáhly svých mezí a další zmenšování a zrychlování už prakticky není možné. K trudnomyslnosti ale není důvod. Výzkumníci z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR objevili zajímavé vlastnosti jodidu chromitého – materiálu, který otevírá cestu k dosud nemožnému.
     Komentáře
  • TechFocus

    Sto let od vynálezu polarografie, odkaz Jaroslava Heyrovského čeští vědci stále rozvíjejí

    Před 5 měsíci
    Právě před 100 lety provedl Jaroslav Heyrovský sérii experimentů a z naměřených výsledků pochopil, že se mu podařil průlomový objev. V roce 1959 za něj získal Nobelovu cenu a polarografie byla po řadu let jednou z nejpoužívanějších analytických metod na světě.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    16 min

    Podcast
    Magazín Experiment: Vše, co jste chtěli vědět o rozmnožování zeber, ale báli jste se zeptat

    Před 6 měsíci

    ·

    16 minut

    00:00 témata magazínu;00:20 výzkum ochrany genofondů ve královodvorském safari;04:15 překážky odběru spermatu zeber v Africe;08:17 Marcela Linková o zastoupení žen ve vědě;14:08 100 let metody polarografie Jaroslava Heyrovského
     Komentáře
  • Komora Plus

    Uplatní se levné baterie, které nevybouchnou?

    Před 6 měsíci
    Vyrobená je ze slané vody, zinku a grafitu. Tedy materiálů, které jsou velmi levné a zároveň nevýbušné a nehořlavé. Řeč je nové nabíjecí baterii, kterou si nechali patentovat vědci z Fyzikálního ústavu a Ústavu fyzikální chemie Akademie věd ČR. Zdá se, že by mohla vyřešit problém, který současné baterie mají. Tedy právě cenu a to, že občas explodují. Záleží ale na tom, jestli se podaří nalézt vhodného komerčního partnera.
     Komentáře
  • Deník

    Sto let polarografie: Nobelista Heyrovský k nám přivedl svět, říká pamětník

    Před 6 měsíci
    Každou sobotu v pracovně natahoval hodiny držiteli Nobelovy ceny za chemii. Jaroslava Heyrovského poznal na sklonku jeho života. Vědecký pracovník Lubomír Pospíšil nedávno oslavil jednaosmdesát let. Vzpomínky na objevitele polarografie, jehož vídával denně v laboratořích současného Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského v Praze, má ale stále v živé paměti. „Je mýtus, že se jedovatá rtuť podepsala na Heyrovského zdraví,“ říká v rozhovoru pro Deník stále aktivní vědec.
     Komentáře
  • i60

    Sto let od objevu polarografie. Profesor Jaroslav Heyrovský za ni získal Nobelovu cenu za chemii

    Před 6 měsíci
    Přesně před 100 lety Jaroslav Heyrovský provedl v laboratoři sérii experimentů a z naměřených výsledků pochopil, že se mu podařil průlomový objev. V roce 1959 za něj získal Nobelovu cenu a polarografie byla po řadu let jednou z nejpoužívanějších analytických metod na světě.
     Komentáře
  • Deník

    Královna polarografie. Od Heyrovského „šťastné“ rtuťové kapky uplynulo 100 let

    Před 6 měsíci
    Před sto lety, v únoru 1922, se zrodila polarografie. Spíš než principy vědecké metody lidé už ze školy znají jejího objevitele - Jaroslav Heyrovský se stal vůbec prvním Čechem, který získal Nobelovu cenu. Polarografie kdysi proslavila Československo ve vědeckých kruzích celého světa, do Prahy se sjížděli zájemci o analytickou metodu z nejrůznějších ústavů, univerzit a laboratoří.
     Komentáře
  • Epeníze

    Nová nabíjecí baterie patentována: Je levná a bezpečná

    Před 6 měsíci
    Problémy s hořícími bateriemi nejsou až tak časté, nicméně v pravidelných intervalech se informace o tomto neslavném fenoménu v médiích objevují. Tak jako tak by ale měla přijít přítrž. Vědci Akademie věd ČR totiž patentovali baterii, jež hořet nebude. Zkonstruovali speciální model, který zvládne prakticky všechno.
     Komentáře
  • TN

    Čeští vědci patentovali výjimečný vynález. Má vyřešit hoření baterií

    Před 6 měsíci
    Další úspěch pro Akademii věd ČR. Její odborníci totiž vyrobili vysokonapěťovou baterii, která nebude hořet, ani vybuchovat. Zároveň je podle vědců levná a má vysokou kapacitu.
     Komentáře
  • Náš region

    Nehoří a nevybuchují. Čeští vědci vynalezli revoluční nabíjecí baterie

    Před 6 měsíci
    Čeští vědci vyvinuli a patentovali technologii, která může pomoci vyřešit problém hořlavosti nabíjecích baterií. Experimentální vysokonapěťová a nehořlavá baterie zkonstruovaná odborníky z Akademie věd…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Čeští vědci vyvinuli levnou a nehořlavou vysokokapacitní baterii

    Před 6 měsíci
    Čeští vědci vyvinuli a patentovali technologii, která může pomoci vyřešit problém hořlavosti nabíjecích baterií. Experimentální vysokonapěťová a nehořlavá baterie zkonstruovaná odborníky funguje na principu elektrochemické reakce.
     Komentáře
  • EnergoZrouti

    Přijde revoluční levná baterie z Česka? Vědci z Akademie věd k tomu mají blízko

    Před 6 měsíci
    Čeští vědci získali patent na vynález nové baterie, která má oproti současným bateriovým článkům mnoho výhod jako je například nehořlavost a nemožnost výbuchu. Zároveň může fungovat efektivně i za nízkých teplot.
     Komentáře
  • fZone

    Čeští vědci patentovali nové baterie. Jsou levné, nehoří a mají vysokou kapacitu

    Před 6 měsíci
    Vědci Akademie věd ČR patentovali vynález, který by mohl vyřešit problémy s hořícími bateriemi. Experimentální vysokonapěťová baterie funguje na principu elektrochemické reakce. Vydrží 500 cyklů vybití a opětovného nabití a její kapacita je srovnatelná s komerčními nikl-metal hydridovými bateriemi.
     Komentáře
  • TechFocus

    Čeští vědci vyvinuli novou nabíjecí baterii. Nehoří, nevybuchuje, je levná a má vysokou kapacitu

    Před 6 měsíci
    Vědci Akademie věd ČR patentovali vynález, který by mohl vyřešit problémy s hořícími bateriemi. Experimentální vysokonapěťová baterie, kterou zkonstruovali ve Fyzikálním ústavu a Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR, funguje na principu elektrochemické reakce.
     Komentáře
  • Novinky

    Čeští vědci patentovali nehořlavou baterii

    Před 6 měsíci
    Čeští vědci vyvinuli a patentovali technologii, která může pomoci vyřešit problém hořlavosti nabíjecích baterií. Experimentální vysokonapěťová a nehořlavá baterie zkonstruovaná odborníky z Akademie věd ČR (AV) funguje na principu elektrochemické reakce. AV o technologii informovala v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Je levná, nehoří a nevybuchuje. Čeští vědci přišli s novou technologií výroby baterií

    Před 6 měsíci
    Podle výzkumníků baterie vydrží 500 cyklů vybití a opětovného nabití a má kapacitu srovnatelnou s komerčními nikl-metal hydridovými bateriemi.
     Komentáře
  • České noviny

    Čeští vědci vyvinuli levnou a nehořlavou vysokokapacitní baterii

    Před 6 měsíci
    Čeští vědci vyvinuli a patentovali technologii, která může pomoci vyřešit problém hořlavosti nabíjecích baterií. Experimentální vysokonapěťová a nehořlavá baterie zkonstruovaná odborníky z Akademie věd ČR (AV) funguje na principu elektrochemické reakce. AV o technologii informovala ČTK v dnešní tiskové zprávě. Podle akademie baterie vydrží 500 cyklů vybití a opětovného nabití a má kapacitu srovnatelnou s komerčními nikl-metal hydridovými bateriemi. Zároveň je vyrobena z velmi levných materiálů.
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci umí díky unikátnímu spojení dvou metod zjistit vady grafenu

    Před 6 měsíci
    Grafen má velmi unikátní vlastnosti a mohl by vylepšit mnoho součástek a přístrojů. Pro úspěšné využití tohoto 2D materiálu v praxi je podstatné detailní pochopení jeho fyzikálně-chemických vlastností - včetně role strukturních defektů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: V Libni vyvíjejí neviditelné materiály budoucnosti. A zkoumají vzdálený vesmír

    Před 7 měsíci
    Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského navazuje na svého zakladatele - vynálezce polarografie a prvního Čecha, který získal Nobelovu cenu.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    21. prosince: Den, na který se předpovídal konec světa

    Před 7 měsíci

    ·

    3 minuty

    Lidstvo od nepaměti fascinuje otázka, kdy nastane konec světa. V našich dějinách přichází mnoho proroctví, které zvěstují soudný den. Nejznámější údajnou předpovědí konce světa byl bezpochyby den 21. prosince 2012. Na tento den připadal totiž poslední den mayského kalendáře. Mayové ale čas vnímají cyklicky. Kalendářem se nesnažili vyjádřit konec světa, ale konec jednoho dlouhého cyklu, který začíná znovu.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    3 min

    Podcast
    20. prosince: Den, kdy se narodil Jaroslav Heyrovský

    Před 7 měsíci

    ·

    3 minuty

    Jediný český držitel Nobelovy ceny za chemii, Jaroslav Heyrovský, se narodil 20. prosince 1890. Prestižní ocenění získal zejména za objevení polarografie. Jedná se o vědeckou metodu, kterou se dá zkoumat přítomnosti a koncentrace neznámých látek v roztoku. Heyrovského metoda má pak nejrůznější použití. Například při dobývání rud, při léčbě nemocí nebo při čištění životního prostředí.
     Komentáře
  • Náš region

    Před 62 a 37 lety získali dva Jaroslavové Nobelovu cenu, bude nějaká další?

    Před 8 měsíci
    Nobelova cena se uděluje každoročně od roku 1901 na základě poslední vůle švédského vědce a průmyslníka Alfreda Nobela. Uděluje se pravidelně 10. prosince a…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vnučka Heyrovského: Nechci Štrougala ve vězení, stačí odsoudit bezpráví

    Před 8 měsíci
    Odsouzením starých zločinů se justice zbaví stínů minulosti, zdůrazňuje Neela Winkelmannová, která se zasadila o stíhání bývalých komunistických politiků za smrtící zákroky na hranicích.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Projekt Dějiny sebevědomí představí známé i zapomenuté československé osobnosti

    Před 8 měsíci
    Proslulé i zapomenuté osobnosti českých a slovenských dějin představí rozsáhlý knižní projekt Dějiny sebevědomí: Diplomaté bez pasu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Rektorem Univerzity Pardubice se má stát chemik Libor Čapek

    Před 9 měsíci
    Rektorem Univerzity Pardubice by se pro následující čtyřleté období měl stát současný prorektor pro vědu a rozvoj Libor Čapek z Fakulty chemicko-technologické.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Sixtinská kaple. Unikátní fresku tvořil Michelangelo pět let

    Před 9 měsíci

    ·

    18 minut

    Na stropě Sixtinské kaple je unikátní malba s výjevy ze Starého zákona. Jejím tvůrcem je italský sochař a malíř Michelangelo Buonarroti. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Nataša Gollová. Dva životy hvězdy stříbrného plátna

    Před 9 měsíci

    ·

    19 minut

    Když se řekne Nataša Gollová, většina posluchačů si vybaví Evu, co tropí hlouposti, nebo film Kristián. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    28. říjen 2018. Den vzniku Československa

    Před 9 měsíci

    ·

    20 minut

    Československo vzniklo přesně na den před 103 lety a fakticky existovalo s krátkým přerušením druhé světové války až do roku 1992. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    František Filipovský. S Louisem de Funèsem se nikdy nepotkali

    Před 9 měsíci

    ·

    19 minut

    Jeden z nejobsazovanějších českých herců se narodil v Přelouči. Jeho hlas je neodmyslitelně spjatý s francouzským hercem Louisem de Funèsem, kterého daboval v desítkách filmů. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Jaroslav Heyrovský. První český nositel Nobelovy ceny za metodu polarografie

    Před 9 měsíci

    ·

    19 minut

    Když se řekne první československý laureát Nobelovy ceny, každému se jistě vybaví jméno elektrochemika Jaroslava Heyrovského. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Češi s Nobelovou cenou. Čapek se nedočkal a Heyrovský byl označen za kolaboranta

    Před 10 měsíci
    Karel Čapek se Nobelovy ceny za literaturu nikdy nedočkal, a to byl nominován rovnou sedmkrát. První Čech, který tuto prestižní cenu získal, byl vědec Jaroslav Heyrovský, který proměnil až svou osmnáctou nominaci. Muž, jenž se zasloužil o proslavení Československa a hlavně provedl revoluci v chemickém oboru, byl ztělesněná skromnost. Jaké těžké zkoušky musel překonat?
     Komentáře
  • Nedd

    Nobelova cena za chemii udělena tvůrcům geniálního nástroje pro stavbu molekul

    Před 10 měsíci
    Královská švédská akademie věd ve středu vyhlásila držitele Nobelovy ceny za chemii. Jsou to Němec Benjamin List a Američan David MacMillan. Prestižní ocenění dostali za vývoj nového způsobu konstrukce molekul – asymetrické organokatalýzy.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ostravské studio ČT představí vynálezy osmi českých vědců

    Před 1 rokem
    Ostravské studio České televize připravilo pokračování dokumentární série České zázraky. Osm dílů přinese další příběhy českých vědců a jejich vynálezů či objevů, které zásadně změnily život lidí na celém světě k lepšímu.
     Komentáře
  • TechFocus

    Unikátní fluorescenční technika umožňuje zobrazit proteinové komplexy

    Před 1 rokem
    Seskupování molekul do funkčních proteinových komplexů je zcela zásadní pro správné fungování mnoha biologických procesů.
     Komentáře
  • G

    Jaroslav Heyrovský: Osmnáctkrát nominovaný laureát Nobelovy ceny byl také obviněn z kolaborace

    Před 2 roky
    Dnes uplynulo přesně 53 let od smrti jednoho ze dvou českých laureátů Nobelovy ceny, Jaroslava Hyerovského. Loni tomu navíc bylo 60 let od doby, kdy z rukou švédského krále Gustava Adolfa VI. převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za chemii za objev polarografie. Společně s básníkem Jaroslavem Seifertem není však jediný, kdo získal Nobelovu cenu a narodil se na území Česka.
     Komentáře
  • Novinky

    Před 60 lety obdržel Jaroslav Heyrovský Nobelovu cenu. Jako první Čech

    Před 2 roky
    Prvním českým nositelem Nobelovy ceny se 26. října 1959 stal v té době osmašedesátiletý Jaroslav Heyrovský, který ocenění získal v oboru chemie za objev polarografie. Díky ní se dá elektrolýzou určit pomocí rtuťové kapkové elektrody i nepatrné množství látek v roztoku. První polarograf zkonstruoval profesor Heyrovský v roce 1925. Na Nobelovu cenu byl, než ji získal, navržen třikrát.
     Komentáře
  • TV Polar

    Výstava na Gymnáziu P. Bezruče představí J. Heyrovského, nositele Nobelovy ceny

    Před 2 roky
    Na gymnáziu Petra Bezruče probíhá výstava s názvem „Příběh kapky“. Výstava je věnována českému vědci, nositeli Nobelovy ceny za chemii, akademikovi Jaroslavu Heyrovskému.
     Komentáře
Reklama