Zavřít
Max Planck

Max Planck

Nejnovější články na Seznamu na téma Max Planck
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Nejstarší pěstní klíny nalezené v Británii nevyrobili lidé našeho druhu

    Před 6 dny
    Moderní metoda datování pazourkových pěstních klínů z britského Canterbury odhalila, že vznikly před 600 tisíci lety. To je mnohem dříve, než vůbec vznikl náš druh Homo sapiens.
     Komentáře
  • Flowee

    Mor není nemoc středověku. Je hrozbou i dnes, proto vědci vyvíjí nové vakcíny

    Před 7 dny
    Mor se může zdát být prastarou nemocí, ale bakterie, která jej způsobuje, přetrvává u hlodavců a blech po celém světě. Vědci varují, že by se mohl znovu objevit ve formě, kterou naše antibiotika nedokáží léčit, a způsobit tak další pandemii
     Komentáře
  • Svět2000

    Astronomové objevili obří atomový mrak táhnoucí se přes Mléčnou dráhu

    Před 8 dny
    Nově objevené vlákno vodíku jménem Maggie, se táhne tisíce světelných let přes Mléčnou dráhu, je jednou z největších struktur, jaké byly v galaxii objeveny.
     Komentáře
  • Techsvět

    Kde se vzal černý mor? Vědci konečně našli jeho zdroj

    Před 15 dny
    Vědci se domnívají, že se jim podařilo vyřešit téměř 700 let starou záhadu původu černé smrti, nejsmrtelnější pandemie, která se v polovině 14. století přehnala Evropou, Asií a severní Afrikou. Zjistili místo i rok vzniku nákazy.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Černá smrt se začala šířit z Kyrgystánu pomocí obchodních cest. S objevem přišli evropští vědci

    Před 15 dny
    Černá smrt přišla od jezera Issyk-kul v dnešním Kyrgyzstánu. S tímto tvrzením přišla skupina vědců, která zkoumala ostatky ze 14. století. Odhalili tak původ nejvražednější pandemie v historii. Studie vědců z německého Institutu Maxe Plancka, Univerzity v Tubinkách a Univerzity ve skotském Strilingu dokázala s velkou mírou jistoty vypátrat bezprostředního předka bakterie, která způsobila černý mor.
     Komentáře
  • Nedd

    Vědci vyřešili záhadu starou 700 let. Zjistili, odkud se vzala černá smrt

    Před 15 dny
    Dýmějový (bubonický mor), který se ve 14. století prohnal Evropou, Asií i severní Afrikou a zabil desítky milionů lidí, pocházel z dnešního Kyrgyzstánu, nikoli z Číny, jak se dosud předpokládalo.
     Komentáře
  • Deník

    Dýmějový mor ve středověku zabil miliony lidí. Teď vědci objevili jeho původ

    Před 16 dny
    Šíření dýmějového moru v polovině 14. století je považováno za nejsmrtonosnější pandemii v dějinách lidstva. Napříč kontinenty zemřely nejméně desítky milionů lidí, a to zejména v Evropě, Asii a severní Africe. Téměř sedm set let bylo kvůli nedostatku přesvědčivých důkazů záhadou, co nemoc způsobilo. Vědci se nyní domnívají, že objevili její původ.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Místo, kde se objevila černá smrt, bylo objeveno po více než 600 letech

    Před 16 dny
    Vědci zjistili původ epidemie moru, které se říkalo "černá smrt", více než 600 let poté, co se dostala do lidské populace.
     Komentáře
  • Zdravotnický deník

    Lékaři mají vysokou důvěru ve vakcinaci proti covid-19. Povědomí o jejich konsensu může zvýšit proočkovanost

    Před 17 dny
    Veřejnost v otázce očkování velmi důvěřuje lékařům, přesto jejich postoje vnímá vlivem médií značně zkresleně a domnívá se, že odborníci jsou rozděleni zhruba půl na půl. Pokud by však lidé měli k dispozici kompletní informace o tom, že drtivá většina z lékařů je proti covid-19 očkována, snáze by se sami nechali přesvědčit očkování.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak poznáte, že máte neandrtálské předky? Udělejte si jednoduchý test

    Před 21 dny
    První Homo sapiens byli značně promiskuitní. Nepřitahovali se pouze navzájem, ale rádi plodili potomky i s dalšími pralidmi, které potkali na svém putování Asií a Evropou. Pozůstatky mezidruhového křížení najdeme v našich genech dodnes.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Konflikt ve vesmíru. Zoufalí Rusové se snaží ukrást německý teleskop

    Před 22 dny
    Ruská vesmírná agentura Roskosmos má problémy, protože s ní nechtějí západní partneři spolupracovat. Její šéf Rogozin vyhrožuje „únosem“ německého teleskopu, který je umístěn na ruské sondě.
     Komentáře
  • Techsvět

    Rusko vs. Německo. Násilné převzetí moci by se mohlo odehrát ve vesmíru

    Před 22 dny
    Ruská vesmírná agentura Roskosmos chce znovu spustit teleskop, který Německo odstavilo kvůli invazi na Ukrajinu, píše server Space. Odborník varuje, že to může být nebezpečné.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Vyšší hladina testosteronu pomáhá mužům najít a udržet si práci

    Před 22 dny
    Pohlavní hormon ovlivňuje řadu tělesných i osobnostních rysů. Jak se projevuje v souvislosti s úspěchem na trhu práce?
     Komentáře
  • Dotyk

    Lidská DNA nese stopy tajemného tvora, inteligentního, ale nepodobného člověku

    Před 24 dny
    Už dříve se předpokládalo, že současně s rodem Homo sapiens žila záhadná linie hominidů, která z neznámého důvodu vyhynula a za sebou nenechala žádnou stopu. Genetická analýza dnešních Západoafričanů však odhalila malou část DNA, jež pravděpodobně na tohoto tajemného tvora odkazuje.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci bojují proti obchodu se šimpanzi zkoumáním jejich DNA

    Před 26 dny
    Vědci poprvé zmapovali místa výskytu volně žijících šimpanzů na základě zkoumání jejich DNA. Získali tak podrobné informace o migraci tohoto ohroženého druhu. Databáze navíc v budoucnu může pomoci v boji proti nelegálnímu obchodu s těmito zvířaty. O studii, která vyšla na začátku měsíce v časopise Cell Genomics, informovala agentura AFP.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Lidé nevědí, že 96 procent lékařů doporučuje očkování proti covidu-19

    Před 29 dny
    Ačkoli naprostá většina lékařů vakcínám důvěřuje a podporuje je, mezi veřejností je rozšířeno přesvědčení, že názory lékařů jsou rozděleny zhruba půl na půl.
     Komentáře
  • TechFocus

    Lékaři podle průzkumu vakcínám věří. Kdyby to lidé věděli, nechali by se očkovat více

    Před 1 měsícem
    Jeden z neprestižnějších vědeckých časopisů světa Nature v nejnovějším čísle publikoval výzkumná zjištění týmu českých vědců. Jejich empirický výzkum dokládá, že velká část veřejnosti má zkreslené představy o názorech lékařů na očkování proti covidu-19.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Vědci našli pod oceánem skryté hory cukru

    Před 1 měsícem
    Oceán přeci jenom není samá sůl. Dle nové studie pole mořských řas skrývají sladký poklad. Nová studie odhalila, že ekosystémy mořské trávy, které jsou ponořené pod vlnami, skrývají velké zásoby cukru.
     Komentáře
  • Techsvět

    Šimpanzi mají složitější jazyk, než jsme si mysleli. Jak se dorozumívají?

    Před 1 měsícem
    Šimpanzi jsou složitější zvířata, než si mnozí myslí. Ukázalo se, že tyto opice vytvářejí složité hlasové sekvence, což potvrzuje existenci strukturovaných jazykových struktur. Tento objev by také mohl hodně napovědět o vývoji lidského jazyka.
     Komentáře
  • TN

    Pokrok v léčbě covidu-19. Vědci vyvinuli přístroj, který předpoví průběh nemoci

    Před 1 měsícem
    Vědci z několika světových institucí vynalezli přístroj, který by měl v ranném stádiu onemocnění covidem-19 rozpoznat, jestli pacientovi v dalších dnech může jít o život. Na základě výsledků z rozboru krve by tak mohli lékaři předejít komplikacím a zahájit včasnou léčbu, která by ohroženým lidem mohla zachránit život.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Bolí vás hlava a chce se vám spát? Za vaše problémy může krvavý úplněk

    Před 1 měsícem
    Bolí vás hlava, třesou se vám svaly, chce se vám spát a máte pocit, že vás přejel tank? Možná máte v sobě nějaký virus, možná trpíte alergií na různé pyly, možná jste přetažení z práce a z péče o rodinu... A možná patříte mezi citlivé lidi, na které silně působí vliv měsíce.
     Komentáře
  • Dotyk

    V hlubinách oceánu jsou skryté obrovské hory cukru, zjistili k úžasu vědci

    Před 1 měsícem
    Oceán nás neustále překvapuje nově objevenými živočichy podivného vzhledu a prastarého původu. Až dosud však nikdo netušil, jaké obrovské tajemství skrývá na první pohled zcela obyčejná podmořská tráva. Mezi své kořeny si ukládá cukr, vyrobený při fotosyntéze. Za dlouhá tisíciletí ho nashromáždila obrovské množství. Nic ale není tak sladké, jak se tváří. Hory cukru na mořském dně mohou být tikající bombou pro ekologii .
     Komentáře
  • WN24

    Cukr uložený v oceánech by naplnil miliardy plechovek Coca-Coly

    Před 1 měsícem
    Oceány jsou významným uložištěm cukru ve formě sacharózy, zjistili vědci. Mořská tráva cukr produkuje během fotosyntézy pro metabolismus a za účelem růstu. Nadbytek slunečního světla ale způsobuje, že tato podvodní vegetace vyrobí více cukru, než zvládne spotřebovat či uložit. Přebytečnou sacharózu pak hromadí u svých kořenů.
     Komentáře
  • Deník

    Vědce vzrušil nový objev. V oceánech se skrývají celé hory cukru

    Před 1 měsícem
    Na oceánském dně je ukryto obrovské množství cukru, o němž se dosud nevědělo. Onou bonanzou, která je ukrývá, jsou podmořské louky pokryté mořskou trávou. Ukázal to nový výzkum.
     Komentáře
  • Techsvět

    Mořské trávy jsou kouzelné. Vědci objevili, že se díky nim skrývá na dně moří obrovské množství cukru

    Před 1 měsícem
    Jediné kvetoucí rostliny rostoucí v moři jsou kouzelné mořské trávy. Jeden kilometr čtvereční ukládá téměř dvakrát více uhlíku než suchozemské lesy, a to dokonce 35krát rychleji. Díky tomu jsou mořské trávy jedním z nejúčinnějších globálních pohlcovačů oxidu uhličitého na Zemi.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Řítí se na nás „smrtonosné hvězdy“? Vědci vypočítali, že mohou postrčit komety, které pak zasáhnou Zemi

    Před 1 měsícem
    Kolize s obří kometou je jednou z nejdestruktivnějších událostí, jaká se může planetě přihodit. V minulosti k tomu již došlo.
     Komentáře
  • CzechSight

    Prohlédněte si nejdetailnější 3D rekonstrukci lidského mozku

    Před 2 měsíci
    Pohled na mozek, jaký jsme dosud neměli možnost vidět. Amsterdamští vědci představili v posledním vydání prestižního časopisu Science Advances dosud nejdetailnější trojdimenzionální strukturu lidského mozku. Pomáhat bude vědcům, lékařům i studentům při výuce.
     Komentáře
  • Osel

    Kde domov tvůj, Avare?

    Před 2 měsíci
    Mezinárodní tým výzkumníků z několika odborů upřesnil původ a strukturu společnosti Avarů. Kočovný kmen před téměř 1500 lety osídlil úrodnou Karpatskou kotlinu, kde založili přes 200 let trvající říši.
     Komentáře
  • Volty

    Časové krystaly v kvantovém počítači

    Před 2 měsíci
    Ve výzkumu zveřejněném na konci loňského roku v časopise Nature tým vědců ze Stanfordovy univerzity, Google Quantum AI, Institutu Maxe Plancka pro fyziku komplexních systémů a Oxfordské univerzity podrobně popisuje vytvoření časového krystalu pomocí kvantového výpočetního hardwaru Sycamore společnosti Google.
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Odkud do Evropy přišli záhadní Avaři? Odpověď nabízí genetika

    Před 2 měsíci
    Tajemné kočovné etnikum Avarů se do Evropy zřejmě dostalo velmi rychle a z obrovské vzdálenosti, ukazuje to výzkum genetiků z Institutu Maxe Plancka.
     Komentáře
  • Lupa

    ČVUT porazila Oxford a v počítačovém vidění je mezi nejlepšími v Evropě

    Před 3 měsíci
    Fakulta elektrotechnická ČVUT se dostala mezi čtyři nejlepší evropská pracoviště v oboru počítačového vidění (computer vision). Ukazuje to žebříček Computer Science Rankings. FEL ČVUT se umístil za univerzitami ETH Zurich (Švýcarsko), TU Munich a Max Planck Society (obě Německo). Až na dalších příčkách jsou například izraelský Technion, Imperial College London nebo University of Oxford. Dobré umístění má FEL ČVUT rovněž v robotice, kde je fakulta v Evropě osmá. V sekci Economics &…
     Komentáře
  • Flowee

    Tři, dva, jedna, teď: Co se děje v lidském mozku, než odstartujeme?

    Před 3 měsíci
    Jako děti jsme před startem sprintu stáli přikrčeni a připraveni, ale čekali jsme na výkřik "Teď!". Jako dospělí například čekáme, až se na semaforu rozsvítí zelená a rozjedeme se v autě. Nová studie zkoumá, jak mohou podněty v našem okolí spustit plánovaný pohyb
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Mezidruhová swingers párty před 45 000 lety: Naši předci se s neandertálci křížili překvapivě často

    Před 3 měsíci
    Když se do Evropy dostali jedni z nejstarších lidí, setkali se nevyhnutelně s neandertálci. Ti tu žili už v době před 45 000 lety a vzájemné randění jen kvetlo.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Svět, kde padají z nebe diamanty. Vědci zkoumali atmosféru zcela unikátní planety

    Před 3 měsíci
    Objevování a výzkum vzdálených exoplanet je velice náročnou vědeckou disciplínou, která mnohdy připomíná hledání jehly v kupce sena. Astronomové používají techniku, během které sledují nepatrný pokles světla, které hvězda vyzařuje, což znamená, že ji právě minul obíhající objekt, nejpravděpodobněji tedy exoplaneta.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Nová studie naznačuje, že epidemie černé smrti nemusela být tak zničující, jak se dosud myslelo

    Před 3 měsíci
    Vedoucí práce historik Adam Izdebski jednoznačně zpochybňuje, že mor zabil více jak polovinu obyvatelstva kontinentu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Byla středověká černá smrt jen epidemií moru nebo šlo o zkázu vytvořenou lidmi?

    Před 3 měsíci
    Nová studie vědců z Institutu Maxe Plancka pro vědu o dějinách lidstva o černé smrti tvrdí, že dřívější údaje o úmrtnosti na tuto metlu lidstav nejsou přesné. Cílem studie věnované pylu bylo zjistit, zda historická tvrzení, že černá smrt zabila polovinu evropské populace mezi lety 1346 a 1352 n. l., byla přesná či nikoli. Norský historik Ole Benedictow, přední odborník na mor, odhadl, že nemoc vyhubila 65 procent evropské populace, což se však zdá značně nadnesené.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Na extrémní exoplanetě WASP-121 b mohou z mračen pršet drahokamy

    Před 4 měsíci
    Z téměř 5 000 dosud potvrzených exoplanet, patří přes 300 do kategorie horkých Jupiterů. Patří mezi ně i exoplaneta WASP-121 b, která je ale zároveň označována jako „prototyp“ pro ultra horký Jupiter. Podmínky na tomto podivném světě jsou podle vědců opravdu bizarní
     Komentáře
  • Nedd

    Mořský ďas, přírodní záhada, které vědci nepřišli na kloub

    Před 4 měsíci
    Je to unikátní ryba. Jak vzhledem, tak bizarním způsobem, kterým se páří. Je za ním její imunitní systém, který vědci dodnes nepochopili.
     Komentáře
  • Zdravé Zprávy

    Pandemie moru České království významně nezasáhla

    Před 4 měsíci
    Největší středověká pandemie moru ze 14. století nezasáhla podle vědců všechny regiony stejně. Zatímco například ve Skandinávii měla zdrcující vliv, na českém území při ní pokračoval hospodářský i demografický růst.
     Komentáře
  • inStory

    Houbovým společenstvím se na Arktidě daří díky mrtvé organické hmotě

    Před 4 měsíci
    Houby jsou jednoduché organismy vyskytující se od hlubokých oceánů po mělké útesy po celém světě. Vědecké expedice na Arktidě zjistily, že se na dně Severního ledového oceánu nacházejí celé „zahrady” těchto hub.
     Komentáře
  • Deník

    Tajemství „pravěkých Pompejí": Moderní lidé byli v Evropě dřív, než se myslelo

    Před 4 měsíci
    Francouzští vědci zjistili, že Homo sapiens se do Mandrinské jeskyně ve Francii nastěhoval rok poté, co ji opustili neandrtálci. A to již o téměř deset tisíc let dříve, než se dosud předpokládalo.
     Komentáře
  • Novinky

    Mor neřádil ve středověké Evropě stejně ničivě, ukázala unikátní metoda

    Před 4 měsíci
    Největší středověká pandemie ze 14. století nezasáhla podle vědců všechny regiony stejně. Zatímco například ve Skandináviii měla zdrcující vliv, na českém území při ní pokračoval hospodářský i demografický růst.
     Komentáře
  • Techsvět

    Umělé slunce dosáhlo nového rekordu ve výrobě energie

    Před 4 měsíci
    Evropští vědci dosáhli významného úspěchu na cestě k výrobě energie pomocí fúzního plazmatu. V největším fúzním zařízení na světě JET v Culhamu nedaleko Oxfordu ve Velké Británii vytvořili stabilní plazma s výkonem 59 megajoulů energie, napsal server Numerama.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Vědci objevili chybějící článek ve vývoji kosmu. Je jím obří struktura uvnitř naší galaxie

    Před 5 měsíci
    Vesmír je tvořen z velké většiny vodíkem, který je také více než tři čtvrtiny veškeré viditelné kosmické hmoty. Zbytek hmoty tvoří helium a pak malé procento dalších prvků.
     Komentáře
  • TN

    Vědci odhalili nejstarší sociální síť na světě. Používat ji začali lidé v Africe

    Před 5 měsíci
    První sociální síť na světě vznikla před 50 tisíci lety a usnadňovala komunikaci lidem na africkém kontinentu. Takové jsou závěry výzkumu dvou německých vědkyň, které uveřejnil uznávaný odborný časopis Nature. Na rozdíl od svého moderního elektronického ekvivalentu tato prastará komunikační síť používala jako prostředek ke sdílení korálky vyrobené ze skořápek pštrosích vajec.
     Komentáře
  • Osel

    Dědictví po neandertálcích je v nynější pandemii tragédie, nebo záchrana?

    Před 5 měsíci
    Od jednoho z nejuznávanějších genetiků současnosti jsme si nedávno mohli přečíst, že: "Je do očí bijící, že genetické dědictví po neandertálcích má tak tragické následky v současné pandemii..." Nyní se nám ale od stejného výzkumného kolektivu dostává informace, že jsou to neandertálci, komu vděčíme za to, že jsme k nemoci covid-19 odolní. Jak to tedy je?
     Komentáře
  • Flowee

    Vědci rozplétají 50 000 let starou sociální síť z korálků. Fungovala i jako měna

    Před 5 měsíci
    Podle nové studie afričtí pravěcí lovci a sběrači obchodovali na obrovském území s korálky ze skořápek pštrosích vajec. Šlo tak vlastně o sociální síť, která vzkvétala už před 50 000 lety a táhla se přes tisíce kilometrů po celé Africe
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Archeologové v Africe odhalili 50 tisíc let starou „sociální síť“

    Před 5 měsíci
    Archeologové popsali nejstarší známou „sociální síť“ na světě. Spletenec sociálních vztahů podle nich spojoval obyvatele východní a jižní Afriky už před 50 tisíci lety. Důkazem jsou stovky dochovaných korálků se stejným vzorem.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Nedávno objevená struktura Maggie je možná nejdelší v Mléčné dráze

    Před 5 měsíci
    Gigantické protáhlé mračno atomárního vodíku „Maggie“ měří asi 3 900 světelných let a je zřejmě nejdelší svého druhu v naší Galaxii.
     Komentáře
  • Nedd

    Astronomové objevili největší strukturu v galaxii, vlákno dlouhé 3900 světelných let

    Před 5 měsíci
    Z mračna vodíku, které se táhne Mléčnou dráhou, můžeme získat poznatky o vzniku hvězd.
     Komentáře
  • Techsvět

    Archeologové nalezli DNA neandrtálců v prastarých sedimentech

    Před 5 měsíci
    Analýza starověké DNA zachované v sedimentech je nově vznikající technologie umožňující odhalit minulou přítomnost lidí a jiných zvířat na archeologických lokalitách. O tom, jak se DNA uchovává v sedimentech, je však známo jen málo, píše web mpg.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Einsteinova teorie opět obstála: Tentokrát v unikátním systému pulzarů

    Před 5 měsíci
    Němečtí vědci z Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii otestovali „pevnost“ Einsteinovy obecné teorie relativity, tentokrát na systému dvojice pulzarů. Teze slavného teoretického fyzika opět obstála na jedničku…
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Němečtí vědci zpřesnili odhadovanou hmotnost černé díry v centru naší Galaxie

    Před 5 měsíci
    Kolik přesně váží supermasivní černá díra v srdci naší Galaxie? Otáčí se? Chovají se objekty v její blízkosti přesně tak, jak očekáváme podle Einsteinovy obecné teorie relativity? Odpovědi na tyto otázky hledali vědci z Institutu Maxe Plancka
     Komentáře
  • Nedd

    Přáli byste si žít na rajské planetě?

    Před 6 měsíci
    Žít na nějaké lepší planetě – takové novoroční přání se vám patrně v příštím roce nesplní. Zatím jsme žádnou rajskou planetu neobjevili. Aspoň ale víme, jak by měla vypadat. Vědci pro ni sestavili kritéria.
     Komentáře
  • WN24

    Stěhovavým ptákům by při dlouhých letech mohlo pomáhat světlé peří

    Před 6 měsíci
    Některé druhy ptáků se vydávají na trasy dlouhé tisíce kilometrů. Dle vědců by pro ně kromě stavby těla mohlo být výhodou i světlé peří. Během letu by jim totiž mohlo pomáhat při ochlazování.
     Komentáře
  • Volty

    Mozek podobný lidskému pomáhá robotovi dostat se z bludiště

    Před 6 měsíci
    Bludiště je mezi psychology oblíbeným zařízením pro hodnocení schopnosti učení myší nebo potkanů. Ale jak je to s roboty? Mohou se naučit úspěšně procházet všmi zatáčkami a odbočkami labyrintu?
  • inStory

    Dlouholetá studie extrémních hvězd znovu prokázala, jak je Einsteinova teorie relativity pravdivá

    Před 6 měsíci
    Tým astronomů pozoroval více než 16 let dvojici pulsarů nazvanou PSR J0737−3039A/B a zjistil, že relativistické efekty lze měřit načasováním jejich pulsů, přesně tak, jak se předpovídalo a očekávalo. Pulsary jako důkaz "Studovali jsme systém kompaktních hvězd, který je bezkonkurenční laboratoří pro testování teorií gravitace v přítomnosti velmi silných gravitačních polí,“ říká astronom a astrofyzik Michael Kramer z Institutu Maxe Plancka.
     Komentáře
  • TechFocus

    Astronomové sledovali pohyb hvězd kolem černé díry v centru Galaxie

    Před 6 měsíci
    Astronomové pořídili dosud nejhlubší a nejostřejší záběry okolí superhmotné černé díry v centru naší Galaxie, jaké jsou dnes k dispozici. Nové snímky přibližují střed Mléčné dráhy 20krát více, než bylo možné před VLTI (Very Large Telescope Interferometr), a umožnily odhalit v blízkosti černé díry dosud nezpozorovanou hvězdu.
     Komentáře
  • Události247

    Podle nové studie snižují respirátory riziko nákazy skoro na nulu. Důležité ale je, jak je člověk nosí

    Před 6 měsíci
    Mnozí odpůrci protikoronavirových opatření se snaží namítat, že mnohé příkazy nedávají smysl. Roušky a respirátory podle některých prý neumí vir zastavit.
     Komentáře
  • Osel

    Jak denisované pomohli Homo sapiens zabydlit Tibet

    Před 6 měsíci
    Řada nových studií vnáší světlo do historie záhadných denisovanů. Stále ještě toho ale víc nevíme, než víme.
     Komentáře
Reklama