Zavřít
Oxfordská univerzita

Oxfordská univerzita

Nejnovější články na Seznamu na téma Oxfordská univerzita
  • Pozitivní zprávy

    Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

    Před 1 dnem
    Na keňském archeologickém nalezišti vědci objevili desítky nástrojů používaných k porcování hrochů nebo rozmělňování hlíz a ovoce. Na základě zkamenělého zubu ze stejné lokality odhalili, že patřily rodu hominidů s názvem Paranthropus, který měl opičí i lidské rysy. O objevu informoval magazín Science.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Jesus Christ Superstar, Kočky, Evita, Fantom opery. Jeden z neúspěšnějších skladatelů dneška Andrew Lloyd Webber slaví 75. narozeniny

    Před 4 dny
    Britský hudební skladatel Andrew Lloyd Webber se narodil 22. března 1948 v Jižním Kensingtonu v Londýně. Jeho otec William Lloyd Webber byl skladatelem a varhaníkem, matka Jean Hermione byla houslistka a klavíristka, a byla to právě ona, která stála u jeho hudebních začátků.
     Komentáře
  • Osel

    Rolls-Royce vyvíjejí mikroreaktor pro Měsíc

    Před 5 dny
    Britští Rolls-Royce dostali finanční injekci od UK Space Agency, kvůli výzkumu a vývoji malých modulárních reaktorů pro lunární základny. Právě takové technologie budou zásadní pro vybudování a provoz lunárních základen. Pokud vše poběží podle plánu, měl by britský lunární reaktor letět na Měsíc v roce 2029.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Matka Leonarda da Vinciho byla kavkazská princezna a otrokyně, tvrdí italský historik

    Před 6 dny
    Matka italského renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho byla kavkazská princezna, která skončila v otroctví. Tvrdí to přední italský filolog a historik renesance Carlo Vecce, který objevil ve státním archivu ve Florencii akt osvobození z otroctví této ženy.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Vědci se podívali dovnitř sopky v Bolívii, aby pochopili její tajemství

    Před 6 dny
    Vědci z Velké Británie a USA se rozhodli nahlédnout do nitra Uturuncu a pomocí inovativní metody jej zmapovat.
     Komentáře
  • Echo24

    Šifra zrození mistra Leonarda. Jeho matka byla kavkazská princezna a otrokyně, tvrdí historik

    Před 8 dny
    Matka italského renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho byla kavkazská princezna, která skončila v otroctví. Tvrdí to přední italský filolog a historik renesance Carlo Vecce, který objevil ve státním archivu ve Florencii akt osvobození z otroctví této ženy. Ten podepsal da Vinciho otec Piero, informovala agentura ANSA. Jiní historici jsou ale k novému poznatku skeptičtí.
     Komentáře
  • České noviny

    Matka Leonarda da Vinciho byla kavkazská princezna a otrokyně, tvrdí historik

    Před 8 dny
    Matka italského renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho byla kavkazská princezna, která skončila v otroctví. Tvrdí to přední italský filolog a historik renesance Carlo Vecce, který objevil ve státním archivu ve Florencii akt osvobození z otroctví této ženy. Ten podepsal da Vinciho otec Piero, informovala agentura ANSA. Jiní historici jsou ale k novému poznatku skeptičtí.
     Komentáře
  • České stavby

    Dark Academia, styl bydlení jako z Harryho Pottera

    Před 11 dny
    Dark Academia je nový trend designu bydlení, který vychází z estetiky starých univerzit a akademických knihoven. Pokud jej budete následovat, napustíte svůj byt hutnou potemnělou atmosférou. Inspirujte se.
     Komentáře
  • Bety

    Většinu domácích prací bude už za pár let dělat umělá inteligence

    Před 11 dny
    Že má většina lidí chlupatého mazlíčka, to je naprosto normální. Za deset let nám prý kromě psa a kočky může dělat společnost i robot, který za nás uklidí, uvaří a ještě dojde na nákup. Co byste na takového spolubydlícího řekli vy?
     Komentáře
  • Euro

    Odpočiň si, udělá to stroj. Odborníci očekávají, že roboti do deseti let zvládnou zhruba 40 procent všech domácích prací

    Před 20 dny
    Díky nástupu chytrých robotů bychom za deset let mohli domácími pracemi strávit o 39 procent času méněOdborníci očekávají, že nejvíce zautomatizované bude třeba nakupovaní potravin. Péči o děti či staré lidi stroje naopak příliš neusnadníNástup technologií by měl pomoci hlavně ženám, které domácími pracemi tráví mnohem více času než muži Výzkumníci z Velké Británie a Japonska požádali odborníky na umělou inteligenci, aby předpověděli míru automatizace u běžných domácích prací za deset let. Z výsledků vyplynulo, že by nám v budoucnu mohly tyto činnosti zabrat o zhruba 39 procent času méně, a to právě díky využití inteligentních robotů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Do penze později než v 68 letech. Do budoucna správné, říká poradce vlády

    Před 26 dny
    V současnosti se blížíme k 65 rokům odchodu do důchodu a bude se to postupně dál zvyšovat, pokud poroste očekávaná délka dožití. To považuju za správné, říká člen NERV Petr Janský.
     Komentáře
  • Vladimír Socha
    naSeznam Médium

    Šourek lidský aneb Pikantní vstup dinosaurů do dějin vědy

    Před 1 měsícem
    Málo známou skutečností je, že dinosauři pronikli do povědomí vědecké obce pikantním jménem - první fosilní exemplář dinosaura byl totiž už v 18. století pojmenován Scrotum humanum („šourek lidský“).
     Komentáře
  • Cool magazín

    Vědci popisují, jak by mohli vypadat mimozemšťané

    Před 1 měsícem
    Podle vědců z Oxfordské univerzity mohou být mimozemské formy života podobnější pozemskému životu, než jsme si mysleli.
     Komentáře
  • Skutečnost

    Proč jídlo v letadle nechutná dobře? Může za to hluk

    Před 1 měsícem
    Jídlo v letadle často hezky voní i lákavě vypadá, ale s chutí to už taková sláva nebývá. Podle výzkumů však nejsou na vině kuchaři, ale hluk v pozadí, který manipuluje vnímání chutí. Další studie ukázaly, jaký vliv mohou mít různě vysoké tóny na vnímání sladké a hořké.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    Nápoj lásky je jen v pohádkách a kouzelném světě? Brzy ho budeme mít i my

    Před 1 měsícem
    Dokážete si představit, že byste byli čarodějky a čarodějové, kteří mají schopnost namíchat elixír lásky? Láska je mocná, a jak víme z pohádek a různých fantasy filmů, když si s ní někdo zahrává, nedopadá to většinou moc dobře. Přesto by ale asi málokdo odolal a občas takový lektvar namíchal někomu, po jehož lásce toužíme nebo ho chceme jen snadno ovládat. protože, kdo je do nás zamilovaný, toho máme v hrsti. Podle magazínu Elle a vědců z Oxfordské univerzity se tato bláhová představa brzy stane realitou.
     Komentáře
  • Proženy

    Traumata z dětství, lesbický poměr a feminismus: Wirginie Woolf nakonec skončila život sama

    Před 1 měsícem
    Vyzývala ke svobodě přemýšlet o věcech, tak jak jsou, a přála si vidět literaturu psanou ženami za sto let – tedy nyní. Silný hlas spisovatelky Virginie Woolf inspiruje dodnes.
     Komentáře
  • Kupi Magazín

    Nutri-Score: Jednoduché značení potravin. Co vše nám o nich prozradí?

    Před 1 měsícem
    A, B, C, D, E – to nejsou jen první písmena abecedy, ale také stupnice, která by spotřebitelům měla právě díky barvám a písmenům pomáhat při výběru nutričně vyvážených potravin. Tomuto jednoduchému kódu se říká Nutri-Score a jde o evropský dobrovolný systém označování nutriční vyváženosti potravin a nápojů na přední straně jejich obalu. Všimli jste si ho už někdy a víte, co vše z něj můžeme vyčíst?
     Komentáře
  • ELLE

    Nápoj lásky: Vědci z Oxfordu ho slibují uvést do pěti let. Pomůže najít lásku, vyřešit vztahové krize i zvládnout rozchody

    Před 1 měsícem
    Jak často si při sledování pohádek říkáme, jak jednoduchý by byl náš život, mít tak lektvar krásy, věčného mládí nebo lásky. Vědci celé roky pracují na tom, aby nám naše sny splnili. Ti z Oxfordské univerzity oznámili, že preparáty způsobující zamilovanost až po uši budou nejdéle do pěti let realitou.
     Komentáře
  • Pravda24

    Prigožin se dere do Kremlu, chce být minimálně ministrem, Putin ho ale veřejně ponižuje

    Před 1 měsícem
    Vztahy Jevgenije Prigožina s Vladimirem Putinem se dostávají do nebezpečné fáze. Zatímco dříve Prigožina zajímaly jen peníze a byznys kolem jeho vojenské skupiny, nyní má zcela zjevné politické ambice. To ale nechce připustit Putin, který pouze využil celou Wagnerovu skupinu pro své vojenské cíle, píše deník Newsweek.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Spojené království: Nedostatek skladovacích kapacit plynu vystavuje zemi riziku vysokých cen plynu

    Před 1 měsícem
    Vládě Spojeného království a společnosti Centrica se nepodařilo dosáhnout dohody o rozšíření největšího britského zásobníku plynu. To vystavuje zemi, která disponuje relativně malými skladovacími kapacitami plynu, do nebezpečí nedostatku plynu pro příští zimu, varují dle deníku Financial times energetičtí experti a poslanci.
     Komentáře
  • fZone

    Zelené plochy mohou snížit úmrtí způsobené horkem o třetinu

    Před 1 měsícem
    Pokud se zelené plochy zvýší na 30 %, pomůže to snížit teplotu ve městech o 0,4 stupně Celsia. Díky tomu se sníží úmrtnost způsobená horkem o 39,5 %. Nejméně zelených ploch je v Lisabonu, hodně jich naopak nabízí Oslo.
     Komentáře
  • MůjLife

    Vědci z Oxfordu varují, že umělá inteligence může být smrtelnější než jaderné zbraně

    Před 1 měsícem
    Experti řekli poslancům britského vládního výboru pro vědu a technologie o nebezpečích neregulovaných technologií umělé inteligence - a nechodili kolem horké kaše.
     Komentáře
  • Svět2000

    Kolik záření obdrží astronaut během šesti měsíců ve vesmíru?

    Před 1 měsícem
    Existují dvě čísla, která pomohou odpovědět na tuto otázku.
     Komentáře
  • TN

    Probdělým nocím odzvonilo. Pět neobvyklých rad vás zbaví nespavosti

    Před 1 měsícem
    Spousta lidí už zajisté slyšela, že ložnice má sloužit pouze k dvěma věcem. Mnoho z nás ale místo toho po ulehnutí do postele projíždí sociální sítě či sleduje televizi. To je přitom jen zlomek důvodů, proč pak celé hodiny bdíme a nemůžeme usnout. Tomu může být ale snadno konec.
     Komentáře
  • Marianne

    „Věděla jsem, že mě chce zabít“ aneb Jaké je tajemství intuice

    Před 2 měsíci
    Někdo svůj špatný, či dobrý, vnitřní pocit považuje za šestý smysl. Psychologové ovšem pro intuici mají logické vysvětlení. Jak tedy vzniká? A je dobré se jí řídit?
     Komentáře
  • WN24

    Čína má k řešení demografické krize čas i nástroje

    Před 2 měsíci
    Čína se potýká s demografickou krizí, která bude nadále zpomalovat tamní, ale i americkou a evropskou ekonomiku. Nástroje pro řešení stárnoucí populace však v rukou má. Soudný den se ještě podle odborníků nekoná.
     Komentáře
  • WN24

    Italská policie zatkla nejhledanějšího šéfa mafie Messinu Denara

    Před 2 měsíci
    Italská policie zatkla nejhledanějšího zločince v zemi Mattea Messinu Denara, šéfa sicilské mafie Cosa Nostra. Před justicí se skrýval 30 let..
     Komentáře
  • Novinky

    Preference určitých potravin aneb Co jídlo naznačí o vaší osobnosti

    Před 2 měsíci
    Kolik lidí, tolik stylů stravování – dala by se zjednodušeně shrnout záliba v jídle. Zatímco jednomu chutná více sladké, někdo nepřežije bez masa, zatímco další člověk je vysazený na vše pálivé. I tyto volby dokážou o každé osobnosti něco málo napovědět.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Nejlepší evropské univerzity: Jak si vedou ve světovém žebříčku?

    Před 2 měsíci
    2023 je rokem, kdy bude podle mezinárodního hodnocení 36 z 100 nejlepších světových univerzit pocházet z Evropy. To je významný nárůst oproti 28 umístěním v žebříčku World University Rankings z roku 2011, píše server Euro News.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    3. ledna 1892 se narodil otec fantasy žánru. J. R. R. Tolkien nevěřil, že s Hobitem uspěje

    Před 2 měsíci
    Datum 3. ledna 1892 znají zejména fanoušci žánru fantasy. V ten den se v jihoafrickém městě Bloemfontein narodil John Ronald Reuel Tolkien. Ten se do dějin zapsal jako legenda hrdinské fantasy. Dal světu knihy jako Pán prstenů, Hobit, mytologický cyklus Silmarillion a řadu pohádek. Jeho díla si získávají fanoušky po celém světě dodnes. Pojďme se na jeho život a tvorbu podívat s podcastem YouRadio Talk Ozvěny minulosti.
     Komentáře
  • Techsvět

    Tento vynález dokáže proměnit téměř každé jízdní kolo v elektrokolo

    Před 2 měsíci
    Londýnský startup Swytch Bike nabízí sady, které uživatelům umožňují přestavět téměř jakékoli jízdní kolo na elektricky poháněné kolo, jak píše server Interesting Engineering.
     Komentáře
  • Tiscali

    Je opravdu nutné používat deodorant? Napoleon to viděl jinak

    Před 2 měsíci
    Stejně jako čištění zubů nebo mytí obličeje se může zdát, že i každodenní používání deodorantu je jedním z rituálů nezbytných pro základní hygienu. Podle odborníků na dermatologii, které oslovil server CNN, je ale takové rozhodnutí pravděpodobně založeno spíše na osobních a kulturních preferencích než na případné zdravotní nutnosti.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Utajený život Mr. Beana: Má krásné dcery, a ačkoliv hraje samé primitivy, je nadprůměrně inteligentní

    Před 2 měsíci
    Rowan Atkinson je populární britský herec a komik, který proslul svojí rolí Mr. Beana. Ačkoliv se jako Mr. Bean jeví jako neuvěřitelný smolař a extrémní trouba, ve skutečnosti má herec nadprůměrně vysoké IQ a má dvě nádherné dcery. Nahlédněte do života jednomu z nejúspěšnějších komiků všech dob!
     Komentáře
  • WN24

    Potřebují lidé skutečně používat deodorant?

    Před 2 měsíci
    Stejně jako čištění zubů nebo mytí obličeje se může zdát, že i každodenní používání deodorantu je jedním z rituálů nezbytných pro základní hygienu. Podle odborníků na dermatologii, které oslovil server CNN, je ale takové rozhodnutí pravděpodobně založeno spíše na osobních a kulturních preferencích než na případné zdravotní nutnosti.
     Komentáře
  • Echo24

    Už se nemyj, za tři dny budu doma, psal Napoleon Josefíně

    Před 2 měsíci
    Stejně jako čištění zubů nebo mytí obličeje se může zdát, že i každodenní používání deodorantu je jedním z rituálů nezbytných pro základní hygienu. Podle odborníků na dermatologii, které oslovil server CNN, je ale takové rozhodnutí pravděpodobně založeno spíše na osobních a kulturních preferencích než na případné zdravotní nutnosti.
     Komentáře
  • České noviny

    CNN: Potřebují lidé skutečně používat deodorant?

    Před 2 měsíci
    Stejně jako čištění zubů nebo mytí obličeje se může zdát, že i každodenní používání deodorantu je jedním z rituálů nezbytných pro základní hygienu. Podle odborníků na dermatologii, které oslovil server CNN, je ale takové rozhodnutí pravděpodobně založeno spíše na osobních a kulturních preferencích než na případné zdravotní nutnosti.
     Komentáře
  • LepšíJá

    Kuřáci jsou vystaveni vyššímu riziku 56 různých onemocnění. Včasné odvykání může zabránit předčasnému úmrtí

    Před 3 měsíci
    Nová studie v Číně zjistila, že kuřáci jsou vystaveni zvýšenému riziku 56 různých onemocnění. Jak byste očekávali, na seznamu je několik typů rakoviny. Existují však také nemoci, které postihují mnoho dalších tělesných systémů od mozku až po játra a slinivku, dokonce i oči.
     Komentáře
  • Respekt

    Lidé se budou s umělou inteligencí vyrovnávat různě. Někdo bude excelovat, jiný se urazí

    Před 3 měsíci
    Jak funguje nový „zázračný“ chatbot a proč umělá inteligence změní pracovní trh, vysvětluje oxfordský expert Jan Kulveit.
     Komentáře
  • Echo24

    Ze studentů Cambridge tvoří heterosexuálové sotva polovinu, vyplývá z průzkumu

    Před 3 měsíci
    Méně než polovina studentů Cambridgeské univerzity se cítí být heterosexuály. Odhalil to anonymní online průzkum pro studentské noviny Varsity, uvedl deník Daily Mail. Přitom před několila málo lety podle jiného průzkumu tvořili studenti, kteří nepochybovali o své heterosexualitě, podstatnou většinu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Kouření cigaret způsobuje až 56 nemocí a polovina lidí zemře. Zachránit se není vůbec jednoduché

    Před 3 měsíci
    Výsledky 15 let trvajícího výzkumu Oxfordské univerzity a čínských výzkumných institucí hovoří tak jednoznačně, jak to jen jde. Kouření nakonec zabije polovinu lidí, kteří se mu oddávají.
     Komentáře
  • Tvůj vesmír

    Kuřáci cigaret mohou být vystaveni vyššímu riziku 56 různých onemocnění, zjistila rozsáhlá studie

    Před 3 měsíci
    Nová rozsáhlá studie v Číně zjistila, že kuřáci jsou vystaveni zvýšenému riziku 56 různých onemocnění, uvádí server News Medical.
     Komentáře
  • Euro

    Čínským městům docházejí peníze. Mohou za to hlavně obrovské náklady na covidové karantény a lockdowny

    Před 3 měsíci
    Většinu nákladů na drahá čínská proticovidová opatření nehradí centrální vláda, nýbrž místní samosprávy Těm však v poslední době docházejí peníze, v důsledku čehož si mnozí lidé například potřebné testy musejí hradit ze svého Některé metropole už i v důsledku nedávných demonstrací striktní lockdowny omezily, konec takzvané politiky nulového covidu se ale nejspíš čekat nedá Politika nulového výskytu covidu se Číně v počátcích pandemie vyplatila. V poslední době se však tamní protipandemické restrikce stávají čím dál více nepopulárními, což dokazují i na místní poměry nebývale rozsáhlé protesty. Městům navíc docházejí peníze na realizaci hromadného testování a vynucování karantény u nespokojených občanů. To se projeví například omezeným fungováním zdejších úřadů.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Záběry kruté proměny ukrajinských měst. Loňskou vánoční pohodu nahradil válečný zmar

    Před 3 měsíci
    Ulice plné vánočních stromků, barevných světel, girland a dalších dekorací. Tak vypadal loni předvánoční čas v Mariupolu, jak ukazuje video, které nyní koluje na sociálních sítích. Je na něm vidět v plné kráse i mariupolské divadlo, které přibližně o tři měsíce později rozbombardovali Rusové v době, kdy se v něm ukrývaly stovky lidí.
     Komentáře
  • Soucitně
    naSeznam Médium

    Rostlinná jídla jsou ekologičtější a přitom výživnější

    Před 3 měsíci
    Studie, publikovaná v recenzovaném časopisu Proceedings of National Academy of Sciences (PNAS), stanovila pomocí nové metody zátěž na životní prostředí u 57 000 potravinových produktů.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    „Nahnědlé, ale ne úplně hnědé“. Příští demokracie zřejmě nebudou podle vkusu dnešních liberálů

    Před 3 měsíci
    Populismus je „vyzmizíkování“ institucí mezi politikem a voličem, nabízí jednoduchou definici politoložka z Oxfordské univerzity Lenka Buštíková. „Reflektovat vůli voliče by měly všechny strany, ale ve chvíli kdy populisté eliminují politické strany, zájmové organizace, odbory, které normálně dělají mediaci mezi voličem a politikem, eliminujete i kontrolu, schopnost stran zkorigovat šílence,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Současný populismus
     Komentáře
  • WN24

    Softwarové bytosti a kyborgové. Vědec popisuje podobu lidstva za milion let

    Před 3 měsíci
    Homo sapiens, jak jej známe, se stane menšinou. Populace se vyvine v geneticky vylepšený druh humanoida, technologicky modifikované kyborgy a softwarové bytosti. Lidstvo nezůstane jediným inteligentním druhem na planetě. Konkurencí se stane umělá inteligence, která nabyde vědomí.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Populismus nezmizí, změní se. Práva žen a menšin už nebudou priorita, demokracie však přetrvá

    Před 3 měsíci
    Současný populismus zosobňovaný třeba politickým stylem Donalda Trumpa uvadá, věří politoložka z Oxfordské univerzity Lenka Buštíková. Populistická horečka podle ní opadá a celosvětovou demokracii čeká spíše „občasná zvýšená teplota“. Budoucnost populismu podle Buštíkové do jisté míry ukazuje třeba polská strana Právo a spravedlnost. „Bohužel je tlačená krajní pravicí k některým strašným věcem kolem LGBT komunity a práva.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Je potřeba, abychom drželi krok se světovým filozofickým myšlením, říká český filantrop Luděk Sekyra

    Před 3 měsíci
    Ještě narychlo sehnat zapomenutou stužku a pak už jen vyrazit na promoci, která zakončí její dvouleté studium na Oxfordské univerzitě.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Proč se sloni bojí včel a jak může věda pomáhat byznysu?

    Před 3 měsíci
    Sloni se bojí včel. Zjistili to vědci z Oxfordské univerzity a výsledkem jejich bádání by mohl být zajímavý článek v přírodovědném časopise. Nebo skvělá strategie pro africké zemědělství. Pěstitelé v Africe totiž dlouho bojovali s tím, že jim sloní stáda devastovala úrodná pole.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědcům z Oxfordu se dostaly do rukou vzorky vlasů Yettiho. Rozbor DNA dopadl velmi překvapivě

    Před 3 měsíci
    Postava Yetiho (někdy i Yettiho, v různých koutech světa nazývaného různě), zkrátka sněžného muže je stejnou chimérou, jako jsou třeba lochneska, mořská panna nebo některé bájné druhy strašidelných tvorů. Sněžní muži by ale mohli být skuteční.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ruské vězení pro americkou superstar: IK-2 Javas uprostřed tajgy

    Před 4 měsíci
    V podivné zóně trestaneckých lágrů daleko od civilizace bude čekat hvězdná americká basketbalistka na zázrak. Devět let tam těžko vydrží.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    VIDEO: U Hlávkovy koleje si připomněli zavražděné studenty. Věnec tam položili Kupka, Hlaváček i Drahoš

    Před 4 měsíci
    Před budovou Hlávkovy koleje si dnes zástupci škol, institucí, politici i veřejnost připomněli oběť studentů vražděných v roce 1939. Po proslovech před dům položili věnce.
     Komentáře
  • Vlasta

    Kvíz: Harry Potter. Otestujte se, jak dobře znáte jeho příběh

    Před 4 měsíci
    Kdyby nebylo několikahodinového zpoždění vlaku, nebylo by na světě vyprávění plné kouzel. Právě při cestování z Manchesteru do Londýna Joanne Rowlingovou osvítil nápad a vymyslela Harryho. Původně šlo o ryze dětskou knížku, kterou sepisovala po kavárnách. Ke čtenářům zamířila v roce 1997 a strhla světovou pottermánii.
     Komentáře
  • Vlasta

    Alkohol: Jedna z největších evolučních výhod lidstva a tajemství Hemingwaye

    Před 4 měsíci
    Na téma nebezpečí alkoholu byly popsány tisíce stránek vědeckých prací. O poznání méně odborníků poukazuje na to, že alkohol je jedna z největších evolučních výhod lidstva. Že bez něj by možná lidská společnost nebyla tam, kde je.
     Komentáře
  • JakZdravě

    Letní a zimní čas: Posouvání hodin může mít negativní vliv na naše zdraví. Hlídat bychom se měli i 2 týdny poté

    Před 4 měsíci
    Přesto, že je podzimní posun času o něco příjemnější než přechod na letní čas na jaře, stále ovlivňuje lidské vnitřní hodiny. Vědci varují před zvýšením případů vážných onemocnění.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Neznámý ekosystém byl nalezen v oceánu poblíž Malediv

    Před 4 měsíci
    Nedávná ponorková mise v Indickém oceánu blízko maledivských ostrovů zaznamenala zajímavý objev. 500 metrů pod hladinou moře našli průzkumníci vzkvétající ekosystém, který doposud nebyl prozkoumán. Místo, kde se velké ryby shromažďují k hodování na mikroskopickém nektonu, nazývají „The Trapping zone“, jak uvádí server Science Alert.
     Komentáře
  • Deník

    Děsivé detaily z exploze sopky Tonga: Vulkanický sloupec dosáhl mezosféry

    Před 4 měsíci
    Obrovský výbuch sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai v Tichém oceánu vytvořil vysoký sloupec popela a vody. Nyní vědci zjistili, že lednová erupce, při níž zemřelo šest lidí, prorazila až do třetí vrstvy zemské atmosféry. Jde tedy o nejvyšší sopečný sloupec, jaký kdy lidé zaznamenali. Informoval o tom portál CNN.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sopka na Tonze vymrštila popel a plyn až do mezosféry, oblak byl nejvyšší v historii

    Před 4 měsíci
    Během výbuchu několik lidí na Tonze zemřelo a podle OSN katastrofa výrazně zasáhla do života velké části ze zhruba 105 tisíc obyvatel souostroví.
     Komentáře
  • Novinky

    Výbuch sopky na Tonze vytvořil nejvyšší zaznamenaný sloup popela

    Před 4 měsíci
    Mohutná erupce sopky na tichomořském souostroví Tonga začátkem letošního roku vytvořila nejvyšší oblak popela, jaký byl kdy na Zemi zaznamenán. Sloup plynů a popela dosáhl výšky 57 kilometrů a pronikl dokonce do mezosféry, tedy do třetí vrstvy zemské atmosféry. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA s odvoláním na vědce z Oxfordské univerzity.
     Komentáře
  • Dotyk

    Potápěč narazil pod hladinou na jiný svět. To jsme nikdy neviděli, žasnou vědci

    Před 4 měsíci
    Oceány naší planety jsou stále z velké části neprozkoumané. Odhalování tajemství jejich hlubin se věnuje řada vědců, včetně odborníků z Oxfordské univerzity, kteří nedávno objevili vzácnou podmořskou oázu života.
     Komentáře
Reklama