Zavřít
Oxfordská univerzita

Oxfordská univerzita

Nejnovější články na Seznamu na téma Oxfordská univerzita
  • Seznam Zprávy

    Riziko „mozkové mlhy“ či demence je zvýšené i dva roky po covidu-19

    Před 14 hodinami
    Lidé, kteří prodělali covid-19, čelí i dva roky po nákaze koronavirem zvýšenému riziku mozkových problémů včetně demence nebo ztrátě kognitivních funkcí, běžně označované jako „mozková mlha“.
     Komentáře
  • České noviny

    Studie: Riziko "mozkové mlhy" či demence je zvýšené i dva roky po covidu-19

    Před 14 hodinami
    Lidé, kteří prodělali covid-19, čelí i dva roky po nákaze koronavirem zvýšenému riziku mozkových problémů včetně demence nebo deficitu kognitivních funkcí, běžně označovaného jako "mozková mlha". Uvádí to studie britských vědců publikovaná tento týden v odborném časopise The Lancet Psychiatry, založená na analýze záznamů o téměř 1,3 milionu pacientů po covidu-19. Autoři také soudí, že vlna koronavirové varianty omikron byla spojená s podobným výskytem neurologických a psychiatrických problémů jako varianta delta, jakkoli byla méně smrtící.
     Komentáře
  • Nespěchej

    V jakém okamžiku jsme se stali lidmi?

    Před 3 dny
    Nové výzkumy věnované genomům našich předků neandrtálců a denisovanů vnesly nové světlo do aktuálních poznatků o evoluční historii druhu Homo sapiens. K čemu vědci došli?
     Komentáře
  • Newstream

    Brexit připravil Británii o levné pracovníky z EU. Nejvíc tím trpí tamní bary a restaurace

    Před 4 dny
    Počet občanů Evropské unie, kteří se stěhují do Británie, po brexitu prudce klesl. Odchod Británie z EU totiž omezil přístup do země především málo placené pracovní síle, uvádí výzkum, na který se odvolává britský list The Guardian. Dramatický pokles migrace ze států Evropské unie tvrdě zasáhl především britské pohostinství.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V tisícovce nejlepších vysokých škol na světě je osm z České republiky

    Před 4 dny
    První tři místa obsadily americké školy, za Harvardovou univerzitou následuje Stanfordova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT).
     Komentáře
  • Novinky

    Mezi tisícovku nejlepších univerzit světa se dostalo osm VŠ z Česka

    Před 4 dny
    Mezi 1000 nejlepších vysokých škol na světě se v letošním žebříčku zařadilo osm českých univerzit, o jednu více než loni. První desítce seznamu nejlepších škol ARWU (Academic Ranking of World Universities) vévodí americké a britské univerzity, 1. místo si podvacáté v řadě vysloužila Harvardova univerzita. Nejlepší českou je podle žebříčku Univerzita Karlova, která skončila na děleném 301.-400. místě.
     Komentáře
  • Echo24

    Nejlepší univerzitou světa je dál Harvard. Univerzita Karlova se v žebříčku propadla do čtvrté stovky

    Před 4 dny
    Mezi 1000 nejlepších vysokých škol na světě se v letošním žebříčku zařadilo osm českých univerzit, o jednu více než loni. První desítce seznamu nejlepších vysokých škol ARWU (Academic Ranking of World Universities) vévodí americké a britské univerzity, první místo si už podvacáté v řadě vysloužila Harvardova univerzita. Nejlepší českou školou je podle žebříčku Univerzita Karlova, která skončila na děleném 301.-400. místě.
     Komentáře
  • České noviny

    Mezi 1000 nejlepších vysokých škol na světě se dostalo osm z České republiky

    Před 4 dny
    Mezi 1000 nejlepších vysokých škol na světě se v letošním žebříčku zařadilo osm českých univerzit, o jednu více než loni. První desítce seznamu nejlepších vysokých škol ARWU (Academic Ranking of World Universities) vévodí americké a britské univerzity, první místo si už podvacáté v řadě vysloužila Harvardova univerzita. Nejlepší českou školou je podle žebříčku Univerzita Karlova, která skončila na děleném 301.-400. místě.
     Komentáře
  • Flowee

    Vědci konečně zjistili, jak se ve starověké Číně vyráběl ve velkém bronz

    Před 4 dny
    Experti z Británie po sto letech díky "nožovým mincím" identifikovali tajemné prvky ve starověkém čínském textu Kchao-kung ťi. Ty jsou klíčem k pochopení výroby kovů ve starověké Číně
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vědci z Oxfordu vynalezli levnější protézu poháněnou dechem

    Před 7 dny
    Jsou drahé, náročné na údržbu a málokdy pro děti a dospívající. Rozvojové země o nich mohou spíše jen snít. Stále trvající problém s náhradami končetin teď ale našel řešení u oxfordských vědců a jejich přelomového designu.
     Komentáře
  • Flowee

    Pijete jako duhy? Zestárnete dřív, než stačíte říct borůvkovej koláč

    Před 10 dny
    Nebuď zvědavý, budeš brzo starý, říkalo se kdysi. Podle nové studie by to ale spíš mělo být "nebuď opilý, budeš brzy starý". Alkohol ve velkém množství a po dlouhou dobu urychluje biologické stárnutí
     Komentáře
  • Aktuálně

    Mozek nenechá žáky jít spát brzy, uvádí studie. Ředitelé ale výuku od devíti nechtějí

    Před 11 dny
    Nový ministr školství vychází ze zahraničních studií, podle kterých může brzké vstávání u dospívajících vést až k depresím a psychickým poruchám.
     Komentáře
  • Kupi Magazín

    Na výlet i pracovní schůzku. Bez termosky se neobejdete v zimě ani v létě. Jak vybrat tu pravou?

    Před 14 dny
    Dobře izolující termoska už dávno není pouze vybavením cestovatelů a dobrodruhů, skvělou službu vám udělá i na rodinném výletě nebo doma při nachlazení. V parném létě udrží vaši vodu ledově chladnou, v zimě vás i po několika hodinách venku zahřeje horký čaj. Kvalitní termoska, která účinně izoluje, má ale svá specifika. Jak poznat skutečně funkční termosku a jak vybrat tu pravou, vám poradí náš článek.
     Komentáře
  • FMZine

    Mezipatra opět na Prague Pride

    Před 15 dny
    Polské drama Strachy v nás z prostředí katolického venkova, diskuze o asexualitě nebo pubquiz. Mezipatra přinášejí na Prague Pride bohatý doprovodný program.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Festival Mezipatra nabídne na akci Prague Pride doprovodný program

    Před 15 dny
    Pod názvem Identita zde queer filmový festival během pěti dnů nabídne vědomostní týmovou hru Pub quiz, projekci současných queer snímků, debaty o asexualitě a LGBTQ+ komunitách na Blízkém východě nebo workshop o sexuální výchově.
     Komentáře
  • Svět2000

    Někteří výzkumníci si myslí, že žijeme v počítačové simulaci

    Před 16 dny
    Můžeme být součástí vědeckého experimentu nebo můžeme být pro někoho zábavou. Ale tak či onak nejsme to, co si myslíme, že jsme.
     Komentáře
  • Svět2000

    Tyto věci podle vědy urychlují stárnutí

    Před 16 dny
    Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě objevilo čtyři faktory, které mohou předcházet téměř 80 % chronických onemocnění spojených se stárnutím.
     Komentáře
  • WN24

    Smrti nelze uniknout. Evoluční biologii nepřekoná ani věda, uvádí studie

    Před 17 dny
    Lidstvo se snaží uniknout smrti od nepaměti. Zatímco ve středověku alchymisté připravovali své elixíry nesmrtelnosti, dnes se jí snaží dosáhnout věda. Temná studie britských vědců však nyní zjistila, že smrti se uniknout nedá. Nesmrtelnost je mýtem, jehož nelze dosáhnout ani vědou, natož lektvary.
     Komentáře
  • Nedd

    Smrti neuniknete. Biologické hodiny se nedají zastavit

    Před 18 dny
    V životě máte jen dvě jistoty – daně a smrt. Tento výrok, jehož autorem je přírodovědec, politik a vynálezce Benjamin Franklin, neplatí absolutně. Daním, jak ukazují četné případy, se leckdo vyhnout dokáže, ne však smrti.
     Komentáře
  • inStory

    Studie potvrdila, o čem se dlouho spekulovalo. Alkohol opravdu urychluje stárnutí

    Před 21 dny
    Zpomalit stárnutí si přejí všichni. Kosmetické firmy se předhánějí v produktech, které zaručeně zatočí s vráskami a zpevní stárnoucí pleť, kosmetika pro muže se stala už běžnou součástí našich životů.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Špatné zprávy pro pijany: Alkohol urychluje biologické stárnutí

    Před 22 dny
    Podle nového výzkumu alkohol zkracuje telomery, koncové části chromozomů, které představují klíčový mechanismus stárnutí. Pijani se tím okrádají o kus života.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Oproti umělé inteligenci jsme šimpanzi. Zničí nás spíš než jaderná válka, říká vědec

    Před 22 dny
    Systém inteligentnější než my nás může ohrozit způsoby, které ani nebudeme chápat, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz vědec z Oxfordu Jan Kulveit.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Etiketa musí stranou. Jezte s otevřenou pusou a rukama, požitek je větší, radí vědci

    Před 22 dny
    Kultivované stravování podle vědců z Oxfordské univerzity lidské smysly příliš omezuje. Bez sluchových či hmatových vjemů je zážitek z jídla neúplný.
     Komentáře
  • Deník

    Pocta pro přírodovědce Attenborougha. Pojmenovali po něm nejstaršího predátora

    Před 24 dny
    Britští vědci objevili 560 milionů let starou fosilii nejstaršího predátora. Pojmenovali ji po slavném britském přírodovědci Davidu Attenboroughovi. Živočich byl pravděpodobně předchůdcem žahavců, kmene, pod nějž dnes patří například medúzy. Podle odborníků se jednalo o jednoho z prvních tvorů s kostrou.
     Komentáře
  • inStory

    Pijete víc jak čtyři drinky týdně? Pak jsou nevyhnutelné změny na mozku a poškození kognitivních funkcí, zjistila rozsáhlá britská studie

    Před 25 dny
    Jsou lidé, kteří toho možná vypijí víc, jak čtyři drinky denně, natož týdně. Není na tom ale nic zábavného z nekonečné řady důvodů.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Exotická hrozba: Ve Velké Británii přibývá uštknutí cizokrajnými hady

    Před 28 dny
    Britové si oblíbili chov hadů. S exotickými domácími mazlíčky ale přicházejí i problémy.
     Komentáře
  • Zdravotnický deník

    Nárůst sebevražd, problémy s medikací i větší agrese. Vlna veder zhoršuje duševní zdraví

    Před 29 dny
    Vysoké teploty, které nyní panují na mnoha místech Evropy, mají i méně očekávané negativní zdravotní dopady. Problémy spojené s extrémním horkem se netýkají pouze osob, které v důsledku vedra kolabují a dostávají se s akutními obtížemi do nemocnic.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Akademička z Oxfordu: Protestující na Šrí Lance jsou oběti hospodářského selhání. Požadují odpovědnost

    Před 1 měsícem
    Špatná ekonomická situace, nedostatek jídla a znemožněný přístup k základním potřebám: kousky skládačky, které dohnaly tisíce lidí na Šrí Lance k demonstracím a dosavadního prezidenta Gotabaju Radžapaksu k následné rezignaci. Doktorka Thiruni Kelegamaová v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz komentuje aktuální vývoj v zemi. „Problém, na který bychom se měli zaměřit, je, co dělají ozbrojené složky. Jejich úkolem je vyvolat v lidech strach,“ říká.
     Komentáře
  • Ekolist

    Změna klimatu je podle vědců příčinou letošních veder a záplav

    Před 1 měsícem
    Extrémní počasí - od nadprůměrných vln veder po neobvykle silné lijáky - způsobilo v letošním roce dramatické změny po celém světě. Vlivem extrémního počasí zahynuly tisíce lidí a další miliony musely opustit své domovy. Vědci tvrdí, že mnohé z letošních katastrof lze přiřadit k důsledkům změny klimatu, informovala agentura Reuters.
     Komentáře
  • ČT24

    Ne, lidstvu se nedaří stále hůř. Globální data ukazují pravý opak

    Před 1 měsícem
    Přestože válečné konflikty a zhoršující se finanční a energetická krize mohou vést k domněnce, že se lidstvu daří hůře a hůře, podle řady ukazatelů se naopak má stále lépe. Server Euronews prozkoumal veřejně dostupná data týkající se některých podstatných ukazatelů blahobytu světové populace a vyjmenovává pět oblastí, ve kterých se podmínky lidstva neustále zlepšují.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Luxusní důchod ve vile s výhledem na moře. I tak si žijí padlí diktátoři

    Před 1 měsícem
    V Saúdské Arábii nalézají politický azyl diktátoři, kteří by ve svých zemích stanuli za korupci a další zločiny před soudem. Zbytek života v luxusu by zde mohl strávit i svržený srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa.
     Komentáře
  • WN24

    Změna klimatu je podle vědců příčinou letošních veder a záplav

    Před 1 měsícem
    Extrémní počasí – od nadprůměrných vln veder po neobvykle silné lijáky – způsobilo v letošním roce dramatické změny po celém světě. Vlivem extrémního počasí zahynuly tisíce lidí a další miliony musely opustit své domovy. Vědci tvrdí, že mnohé z letošních katastrof lze přiřadit k důsledkům změny klimatu, informovala agentura Reuters.
     Komentáře
  • České noviny

    Reuters: Změna klimatu je podle vědců příčinou letošních veder a záplav

    Před 1 měsícem
    Extrémní počasí - od nadprůměrných vln veder po neobvykle silné lijáky - způsobilo v letošním roce dramatické změny po celém světě. Vlivem extrémního počasí zahynuly tisíce lidí a další miliony musely opustit své domovy. Vědci tvrdí, že mnohé z letošních katastrof lze přiřadit k důsledkům změny klimatu, informovala agentura Reuters.
     Komentáře
  • Deník

    Legendární Lawrence z Arábie: Šokoval Turky a vyhrál klíčovou pouštní bitvu

    Před 1 měsícem
    Byl to zřejmě největší triumf legendárního Lawrence z Arábie neboli britského důstojníka, cestovatele, arabistu a hlavního organizátora arabského povstání proti turecké nadvládě Thomase Edwarda Lawrence. Před 105 lety, dne 6. července 1917, dobyli jeho muži rudomořský přístav Akaba.
     Komentáře
  • Bety

    Orální sex prospívá především seniorům

    Před 1 měsícem
    Když se hovoří o orálním sexu, většinou si lidé představují velmi mladou partnerskou dvojici, málokdo vidí své rodiče nebo prarodiče. A to kvůli předsudkům, které panují a které podporuje i věda a výzkum. Když se zabývá sexualitou seniorů, většinou zkoumá spíš dysfunkce, nikoli jejich aktivní pohlavní život. Přitom mnozí senioři jsou sexuálně aktivní do konce života. Právě orální sex je přitom pro ně nejvhodnější praktikou a senioři věnující se orálnímu sexu patří mezi ty šťastnější.
     Komentáře
  • Proženy

    Po čem ženy touží v posteli? Krom předehry také po sexuální rozmanitosti

    Před 1 měsícem
    Pokud jde o ženské touhy, jejich tajemství není zas až tolik tajemné. V podstatě jim stačí velmi málo. Na které z těchto pěti věcí si zakládáte zrovna vy? Nebo je k uspokojení potřebujete úplně všechny?
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci spočítali, kdy se setkáme s mimozemskými civilizacemi. Nabízí dvě možnosti

    Před 1 měsícem
    Před 70 lety položil italsko-americký jaderný fyzik Enrico Fermi svým kolegům otázku týkající se existence života mimo náš svět. Od té doby provedli vědci mnoho analýz, s cílem prokázat, že mimozemská civilizace skutečně existuje. Otázkou však zůstává, proč ji nevidíme?
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Duševní hygiena by měla být více zastoupena ve školní docházce, říká Češka studující experimentální psychologii v Oxfordu

    Před 1 měsícem
    Marie Polášková je jednou z „vyvolených“ Čechů, kteří se dostali na prestižní Oxfordskou univerzitu. Její cesta k tomuto snu ale nebyla kvůli Brexitu vůbec jednoduchá. Brzy by měla dokončit magisterské studium a poté chce znalosti i nabyté zkušenosti převést do praxe v České republice.
     Komentáře
  • Nedd

    Politici žijí déle než zbytek populace. Rozdíl je překvapivě vysoký

    Před 1 měsícem
    Chcete se dožít vyššího věku? Staňte se politikem. Průzkum ukazuje, že tato kategorie lidí na světě pobývá déle.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kdo byla dáma s hranostajem? Zvíře z da Vinciho obrazu skrývá pikantní tajemství

    Před 1 měsícem
    Když se řekne Leonardo da Vinci, většině se vybaví jeho nejslavnější obraz, Mona Lisa. Ale pak je tu ještě jeho o málo méně slavná Dáma s hranostajem. Nad tímto obrazem se navíc dlouhou dobu vznášelo mnoho otazníků. Podívejme se na ně společně. Zdá se totiž, že tajemství obrazu Dámy s hranostajem bylo konečně rozluštěno.
     Komentáře
  • Deník

    Proč je Neptun modřejší než Uran? Záhadu vyřešily teleskopy, NASA chystá misi

    Před 1 měsícem
    Neptun a Uran jsou si natolik podobní, že jim vědci často přezdívají planetární dvojčata. Tyto ledové obry však dělí jeden velký rozdíl. Jejich barva. Nová pozorování vesmírných a pozemních teleskopů konečně odhalila, co za rozdílem v barevném tónu stojí. NASA nyní po více než třech dekádách zvažuje novou misi k Uranu, aby odhalila další fascinující fakta o plynných obrech.
     Komentáře
  • Svět2000

    Žijeme v simulaci? Problém s hypotézou ohýbání mysli

    Před 1 měsícem
    Žijeme v simulaci? Problém s hypotézou ohýbání mysli. Je vše, co známe a zažíváme, simulací vytvořenou nějakou neviditelnou a nepoznatelnou entitou?
     Komentáře
  • Nedd

    Teenageři, kteří se učí matematiku, mají výkonnější mozky

    Před 1 měsícem
    Obliba matematiky na školách klesá. Zatímco v roce 2013 si maturitu z matematiky zvolilo 39 procent středoškoláků, letos jen 17 procent. Pozoruhodná studie přitom naznačuje, že deficit matematiky může mít důsledky na mozky dětí a dospívajících.
     Komentáře
  • Gulu

    Přínos cvičení pro kardiovaskulární systém je neomezený

    Před 2 měsíci
    Výzkumníci tvrdí, že jakékoliv cvičení, bez ohledu na to, jak intenzivní nebo jak dlouhé, prospívá zdraví vašeho srdce.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Z českých online médií mají největší týdenní zásah Seznam Zprávy

    Před 2 měsíci
    Seznam Zprávy si v průzkumu Digital News Report drží první příčku v týdenním zásahu mezi online médii. Nadále se také těší vysoké důvěře čtenářů. Studie si také všímá startu podcastové platformy Seznamu Podcasty.cz.
     Komentáře
  • Novinky

    Astmatický záchvat může vyvolat i bouřka

    Před 2 měsíci
    Souvislost mezi bouřkami a následnými astmatickými záchvaty potvrdilo již několik vědeckých studií. Děje se tak nejčastěji v období pylové sezony, a tedy v průběhu června a začátkem července. Odborníci v této souvislosti hovoří o jevu nazývaném „hromová horečka“.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    17 min

    Podcast
    Kolaps #73: Vladimír Špidla - Zdroje pořád jsou. Jde jen o to, jak je využijeme

    Před 2 měsíci

    ·

    17 minut

    V nakladatelství Prostor právě teď vychází kniha s názvem Špidla aneb Zdroje jsou…, v níž někdejšího premiéra, ministr, eurokomisaře a nynějšího ředitele Masarykovy demokratické akademie Vladimíra Špidlu zpovídá novinář Luboš Beniak. V tomto knižním rozhovoru Špidla rekapituluje a reflektuje svou politickou kariéru a přináší detailnější vhledy do svého politického myšlení i rozhodování. Podobným směrem se vine i rozhovor Vladimíra Špidly s moderátory našeho podcastu Kolaps. Došlo na nesrovnalosti s Milošem Zemanem, válku v Iráku i úpadek sociální demokracie.
     Komentáře
  • Refresher

    Čtyři dny práce, tři dny volna. Tisíce Britů se účastní šestiměsíčního experimentu

    Před 2 měsíci
    Tisíce Britů začaly v pondělí testovat čtyřdenní pracovní týden. Odstartovala tím šestiměsíční zkouška, ze které výzkumníci z Cambridge, Oxfordu a Bostonu získají další informace o působení práce na blahobyt člověka.
     Komentáře
  • inSmart

    Čtyřdenní pracovní týden: Britský experiment začíná

    Před 2 měsíci
    Dneškem začal pokus, kterého se účastní 70 společností a 3 300 zaměstnanců. Cílem je zjistit, zda je čtyřdenní pracovní týden se zachováním plného platu a produktivity schůdný. Experiment podniká britský thinktank Autonomy a výzkumníci z Cambridgeské a Oxfordské univerzity a také americká Boston College. Pokus potrvá šest měsíců, a je založen na modelu 100-80-100: 100 % platu za 80 % odpracovaného času s produktivitou zachovanou přinejmenším na 100 %. Podobné pilotní projekty se dějí po celém světě, primárně však v nejvyspělejších ekonomikách – namátkou USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko nebo z evropských států Španělsko, Skotsko nebo Island.
     Komentáře
  • WN24

    Ve Velké Británii startuje největší experiment čtyřdenního pracovního týdne

    Před 2 měsíci
    Ve Spojeném království startuje experiment čtyřdenního pracovního týdne, největší, jaký byl kdy proveden. Tisíce zaměstnanců z desítek společností mají po šest měsíců vykonávat své zaměstnání pouze čtyři dny v týdnu. Za projektem stojí nezisková organizace 4 Day Week Global, která spolupracuje s prestižními britskými univerzitami.
     Komentáře
  • Nedd

    Náš svět připomíná katastrofický film. Zazní na konci lidstva hudba?

    Před 2 měsíci
    Skončí lidé jako 99 procent jiných druhů, nebo na světě zůstanou navěky?
     Komentáře
  • Bety

    Člověk k životní spokojenosti potřebuje tři až pět blízkých přátel

    Před 2 měsíci
    Přátel by nemělo být moc ani málo. Ačkoli jsme za celý svůj život schopní navázat zhruba 150 přátelských vztahů, ne všechny jsou pro nás opravdu důležité. Klíčová je první pětka!
     Komentáře
  • Techsvět

    Humanoidní roboti pomáhají vyrábět lidské šlachy. Kam to posune medicinu?

    Před 2 měsíci
    Humanoidní roboti pomáhají v laboratoři získat šlachy s optimálními vlastnostmi pro budoucí implantaci lidem.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vědci vytvořili robota, který funguje stejně jako lidská ruka. Bude to zásadní průlom v medicíně

    Před 2 měsíci
    Chirurgické roboty hrají v medicíně stále důležitější roli a brzy možná budou schopny překonat další překážku, a to výrobu odolné a funkční šlachové tkáně pro transplantaci.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    12 min

    Podcast
    Kolaps #72: Anna Hájková - Nejsou horší a lepší oběti holocaustu

    Před 2 měsíci

    ·

    12 minut

    Hostem nejnovějšího dílu podcastu Kolaps byla historička Anna Hájková působící na Univerzitě ve Warwicku. Věnuje se studiu každodenního života obětí holocaustu, rozvíjí queer historii v kontextu holocaustu a zabývá se i tím, jakou roli v tomto temném období lidských dějin hrála třeba sexualita. Do češtiny byla nedávno přeložena její kniha Poslední ghetto. Všední život v Terezíně, kterou v roce 2020 vydalo prestižní vydavatelství Oxfordské univerzity. Jedná se o publikaci, která v mnoha ohledech mění naše představy o životě v terezínském ghettu za druhé světové války. Podpořte vznik knižního Nakladatelství Alarm v naší crowdfundingové kampani: www.darujme.cz/projekt/1206304
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Proč se najednou šíří celosvětově? Opičí neštovice halí záhada

    Před 2 měsíci
    Epidemiologové zkoumají, proč se opičí neštovice začaly nezvykle šířit mimo tradiční země v Africe.
     Komentáře
  • Interesting

    10 nejslavnějších zázraků všech dob

    Před 2 měsíci
    Opravdu se zázraky dějí? Opravdu existují andělé? Zdá se, že věda má logické důvody pro neobvyklé jevy, které odporují přírodním a vědeckým zákonům, ale pro věřící lidi nejsou vědecká vysvětlení nezbytná. Zde je 10 kontroverzních náboženských zázraků, které neustále zajímají lidi z celého světa.
     Komentáře
  • Jímeto

    Dejte si pozor na pivní břicho. Zvyšuje riziko rakoviny prostaty

    Před 3 měsíci
    Vědci a lékaři neúnavně pracují na snížení počtu úmrtí na rakovinu jakéhokoliv typu. Jednou z nejčastějších je pak rakovina prostaty, k níž podle nejnovějších výzkumů přispívá i nadváha a nedostatek spánku.
     Komentáře
  • Fit s rozumem

    Proč by měli muži více pomáhat v domácnosti

    Před 3 měsíci
    Úklid domácnosti sice nepatří k oblíbeným činnostem, nicméně pořád platí, že v čistém prostředí se přece jenom žije lépe. Bohužel ne každý si může dovolit nechat domácí práce na profesionálech. Je tedy třeba rozdělit si role. Kdo by měl pomáhat komu a kolik času úklidem tráví senioři?
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Studie zjistila, že mláďata slonů se pohybují se stádem hned po narození

    Před 3 měsíci
    Podle výzkumníků z Oxfordské univerzity jsou nejnovější poznatky o chování novorozených slonů a stád pozoruhodné.
     Komentáře
Reklama