Hygiena je nezbytnou součástí každodenního života. Pokud se však nevysprchujete jeden den, nemusíte se bát, že byste dělali něco špatně. Většinou je tomu přesně naopak.
Myjete se správně? Nejspíš ne! Doktorka odhalila 6 částí těla, na jejichž očistu naprostá většina lidí úplně zapomíná – a neumytým pupíkem tento seznam…
Na internetových diskuzích se lidé často dohadují, zda se sprchovat ráno, večer nebo ráno i večer. Uživatelka TikToku Allison tuto debatu posunula ještě dál…
Vlasy jsou velice důležitou součástí našeho zevnějšku a také způsob, jakým můžeme vyjádřit nějakou vlastní osobnost. Péči o vlasy bychom proto neměly podceňovat. V souvislosti s tím se nabízí hned jedna zásadní otázka – „Jak často umývat vlasy?“
Pro mnohé je každodenní sprcha nejen součástí hygieny, ale také vhodným místem pro relaxaci, odpočinek a trochu soukromí po skončení celého hektického pracovního dne. Pro některé to naopak je příjemný začátek dne. Mnoho lidí se však při sprchování dopouští nevědomých chyb, které oslabují jejich pokožku. Podívejte se s námi, čemu se vyvarovat!
Určitě se v populaci lidí najde hodně osob, které čas sprchování využívají i k tomu, že se hezky uleví, tedy vymočí se. Existuje ale důvod, proč to rozhodně není dobrý nápad.
Bez ohledu na to, zda se sprchujete ráno nebo večer, i vy pravděpodobně patříte k lidem, kteří si neumývají jednu malou část těla. A právě na zmíněném místě vědci před několika lety objevili 1458 druhů bakterií, které byly dosud zcela neznámé! Vědci během studie zjistili u 60 účastníků celkem 2 368 různých bakterií. To je další důvod, proč být při sprchování opatrnější.
Současná doba si žádá zvláštní úpravy. Zdá se, že životní energií se bude muset šetřit v celé Evropě, protože jí v podstatě není dostatek. Jinak by přeci nemohli být tak drahé.
Pro někoho je představa koupele či sprchy pod studenou vodou šílenstvím, zatímco jiní vyzdvihují zdravotní benefity této procedury. Ledovou lázeň využívá mnoho sportovců mimo jiné k rychlejšímu zotavení po zranění. Mezi fanoušky ledové vody patří na příklad Cristiano Ronaldo. Přináší však koupel ve studené vodě opravdu takové výhody oproti běžné sprše?
Většina z nás si je vědoma nebezpečí, které představují silné bouřky. Ne každý však ví, že kromě jednotlivých vysokých stromů, sloupů veřejného osvětlení, vysokých stožárů nebo kabelů vysokého napětí je třeba se během nich vyhnout sprchování, koupání a mytí nádobí. Vysvětlujeme proč.
V létě se všichni víc potí a zároveň se i koupou v řekách, rybnících a přírodních koupalištích, což nahrává častějšímu sprchování. Existuje něco jako škodlivá norma osobní hygieny? Je vůbec možné se umývat až příliš?
Myslíte si, že je možné se sprchovat příliš často. Nebo málo? Má frekvence koupání vliv na zdraví? O tom, jak často byste se měli sprchovat, vám řekne doktorka Shari Sperlingová, certifikovaná dermatoložka. V tomto případě vlastně neexistuje žádné pevné pravidlo, ale váš individuální typ pleti může být nakloněn tomu či onomu.
Máte po sprchování často pocit napjaté nebo svědící pokožky? Tento jev trápí mnoho žen a lze jej vysvětlit několika způsoby. Máme pro vás možné příčiny i tipy, jak se svědění po sprše zbavit...
Influencerka Reina, která na TikToku sdílí videa jako @reindrrop, se veřejně přiznala, že se sprchuje pouze jednou týdně. Osobní hygiena je podle ní časově náročná, a navíc nechce plýtvat vodou ani kosmetickými přípravky. Že se Reina myje pouze jednou týdně, údajně nevadí ani jejímu manželovi. Co na tento přístup říkáte?
Zajímalo nás: Je vůbec nutné se denně sprchovat? Ukázalo se, že se můžete obejít bez drhnutí celého těla, a přesto udržet tělesný pach pod kontrolou, pokud použijete strategické čištění.
Teplá či studená voda? Rychlovka, nebo naopak dlouhý proces, při kterém použijete celou řadu pečujících produktů? Průběh vaší hygienické rutiny o vás řekne víc, než si vůbec myslíte!
Když se mění roční období, měníme mnoho věcí, například letní oblečení za teplejší zimní nebo lehčí večeře za vydatnější polévky. Bohužel zima s sebou často přináší i změny na naší pleti, pokožka se stává sušší, křehčí.
Co více potěší než večerní sprcha po náročném dni? Stačí vlézt pod proud horké vody a užívat si voňavých mydlinek, kterými si potíráte tělo. Napadlo vás ale, že mycí houba, kterou právě používáte, nemusí být tak čistá, jak se zdá?
Jaké mýdlo používat a jak správně zacházet s holicím strojkem? A proč si místo dlouhé horké koupele raději dopřát vlažnější sprchu, a to nejen v zimě? Nedělejte v koupelně chyby, které vám pleť neodpustí!
Po dlouhém a náročném dni je teplá sprcha nebo vana vítaným rituálem, který zbavuje stresu. Mnoho lidí se však konkrétně při sprchování dopouští mnoha chyb. Nejste i vy vystaveni nebezpečí, které se s každou očistnou kúrou zvyšuje?
Obzvlášť po náročném dni si příjemnou sprchu rád dopřeje asi každý. Někdo si vystačí s kratším otužováním, kdežto jiní si rádi vychutnají delší postávání pod proudem teplé vody. Jenže jak se ukazuje, ani jedna z těchto variant není správná. Našemu tělu prý prospívá něco úplně jiného.
Hodně lidí až přehnaně dbá o svoji hygienu, jenže to může být stejně škodlivé, jako její zanedbávání. Všeho s mírou. Nic se nemá přehánět, říká lékař Carissa Stephens.
Trávíte raději čas ve sprše pod proudem vody nebo relaxujete ve vaně? I když si každý oblíbil jiný způsob provádění denní hygieny, ideální je, čas od času své návyky změnit.
Sprcha je součástí naší každodenní rutiny, ale umíte se vůbec sprchovat správně? Lékárník Abbas Kanani z anglické online lékárny Chemist Click odhalil, jak správně…
Dát si ráno po probuzení sprchu je stejně osvěžující jako hrnek voňavé horké kávy. Sprchování večer po návratu z práce samozřejmé, stejně tak po hodině ve fitku, po sexu... Někteří z nás si běžně dopřávají sprchu i několikrát denně. A nad lidmi, kteří se pravidelně nemyjí, ohrnujeme nos – zejména v MHD. Proto je aktuální trend sprchování jen jednou za několik dní překvapivý. O to víc, že se k němu veřejně přiznávají světové celebrity.
Sprcha je místem, kde si každý rád odpočine nebo se naopak nastartuje do nového dne. Prožíváme ji každý den, proto je dobré vědět, co v ní nikdy nedělat, říká lékařka Melinda Ratini.
Koupete se vždy večer nebo ráno, protože to tak prostě děláte odjakživa? Možná se pak cítíte svěže a čistě, vaše tělo tím ovšem trpí. Teplá voda s mýdlem vám může zadělat na astma, alergii, cukrovku nebo autoimunitní poruchu!
Ranní sprcha vás dokáže velmi spolehlivě nastartovat, ale pokud nejste právě ranní ptáče, nezoufejte. Večerní sprchování vám totiž přinese mnoho výhod.
Nový trend? Slavní herci, herečky a další se veřejně vyjadřují k tzv. de-bathingu. Kdo se veřejně přiznal, že sprchování omezuje? A co by na to řekla taková postava Škopkové z českého filmu Slunce, seno...?
Nezaměnitelné aroma eukalyptu neboli blahovičníku je známé asi každému. Tento bojovník nejen proti ucpanému nosu je součástí sprejů, olejíčků, ústních vod, ale i dalších kosmetických výrobků. Jeho benefity ovšem můžete čerpat i tak, že si jeho lístky zavěsíte do sprchy.
Kam se hrabe zlato či diamanty. Nejcennější surovinou se brzy stane zdánlivě obyčejná voda. V některých zemích už je nyní nedostatkovým zbožím, přitom v České republice vodou stále plýtváme a mnohé domácnosti nedokážou využít potenciál té dešťové.
Sprchování sice slouží zejména k očistě pokožky, ale mnozí tuto činnost vnímají i jako součást každodenní relaxace. Horká voda po náročném dni člověka příjemně uvolní.
O svém každodenním sprchování pravděpodobně příliš nepřemýšlíte. Jde o otázku každodenní rutiny. Možná se ale nesprchujete tak, jak by bylo zdrávo. Vaše pokožka může trpět. Po osprchování může být suchá a svědící. Mnohdy bývá dokonce hodně náchylná infekci. My se proto na nejčastější chyby při sprchování podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.
Výhody otužování jsou známy už dávno. V poslední době tomuto fenoménu propadlo mnoho lidí. Přidáte se k nim? Posilovat imunitu můžete začít i v domácích podmínkách, ale jen pomalu a opatrně.
Je prokázáno, že otužování posiluje imunitu. Je dokázáno, že otužilý člověk se nemocem z nachlazení vyhne mnohem lépe a pokud jimi onemocní, je průběh takové nemoci mnohem lehčí a především se rychleji vyléčí.
V dnešní době se zkoumá mnoho věcí, dokonce i to, jak ekologicky chodit na “malou“. Pokud patříte mezi ty, kteří chtějí ulevit naší planetě a snažíte se ji nezatěžovat, zkuste metodu šetření vodou, kterou potvrzují i vědci.
Klimatizace, lednice, myčka, trouba, pračka, osvětlení, televize, voda. To jsou asi největší žrouti energie v domácnosti a také i peněz. Poradíme vám, na čem všem můžete v létě ušetřit.
Představa středověkého života, kdy se lidé koupali třeba jen jednou za rok, je pro většinu z nás něco naprosto nemyslitelného. V současnosti se necháváme vodou doslova rozmazlovat.
V roce 2020 se chystá největší zdražení vody pro české domácnosti za několik posledních let. Zdražovat se bude v letošním roce téměř vše. S úsporou vody si můžeme v domácnostech poradit díky chytrým technologiím, kvalitním bateriím, využití myček a perlátorů, termostatických baterií nebo duálnímu splachování.
Máte rádi sprchování, ale nesnášíte po něm vytírat podlahy od vody? Zabránit tomu můžete zástěnami. Jsou sice trochu dražší, vodu by ale měly udržet ve sprše.