Zavřít
Tomáš Akvinský

Tomáš Akvinský

Nejnovější články na Seznamu na téma Tomáš Akvinský
  • Novinky

    Student katolické školy ve Francii ubodal učitelku. Tvrdí, že byl posedlý

    Před 1 měsícem
    Šestnáctiletý student ve středu dopoledne v jihofrancouzském městěs Saint-Jean-de-Luz pobodal v katolické škole 50letou učitelku španělštiny. Ta na následky zranění zemřela. Nezletilý útočník skončil v policejní vazbě. K činu ho prý donutily hlasy, které slyšel.
     Komentáře
  • Proboha

    Není spravedlivá válka sama o sobě rozporuplný pojem?

    Před 1 měsícem
    Papež František dospívá k výslovnému – a to vůbec není samozřejmé – ospravedlnění ukrajinského válečného úsilí. Tím vlastně opouští obvyklou standardní nadstranickost a vědomě riskuje obvinění z toho, že vlastně žehná válce, zbraním. Pro podobné prohlášení tedy musí mít silné důvody.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jak jsem vyhodil kolegu za zprávu, že Bůh existuje. Omlouvám se mu

    Před 2 měsíci
    Co byste řekli zprávě, která nemusí nutně přijít jen o Vánocích, ale právě při těchto svátcích bývají lidé více nastavení na její obsah. Ta zpráva zní: Potvrzeno! Bůh existuje! No není to vážně ...
     Komentáře
  • Proboha

    Kalendárium: Život Edith Steinové je symbolem odvahy k velkým změnám

    Před 5 měsíci
    Edith Steinová, zvaná Terezie Benedikta od Kříže, se nebála životních výzev a odvážně přijímala změny z nich plynoucí. Jako křesťanka židovského původu byla svatořečena papežem Janem Pavlem II. 11. října 1998.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Jak se z vážených dam staly štvanou zvěří: Jejich krása a chytrost podkopávala církevní hodnostáře

    Před 6 měsíci
    Kdysi to byly vážené dámy. Míchaly lektvary života, uzdravovaly muže zraněné v bojích. V antickém Řecku měly vážnost a cenili si jich i učenci a racionálně smýšlející filozofové, kteří věděli, jakou má příroda moc (obzvláště v rukou ženy).
     Komentáře
  • Zdravotnictví a medicína

    Hysterie se připisovala ženám, které nesplňovaly sociální očekávání. Jak se tento problém léčil?

    Před 6 měsíci
    Znáte člověka, který se za každou cenu snaží být středem pozornost, neustále vyhledává dramatické situace a přehnaně vyjadřuje své emoce? Zatímco dnes by sklony k teatrálnímu chování mohly znamenat, že pacient trpí histriónskou poruchou osobnosti, v minulosti by jeho stav lékaři označili za hysterii. Tu si spojovali hlavně s ženským pohlavím, duševní slabostí a sexuální frustrací.
     Komentáře
  • G

    Papežská bula Ad extirpanda: Kterak Inocenc IV. oficiálně povolil středověké inkvizici mučení kacířů

    Před 10 měsíci
    Středověká inkvizice se zapsala do historie jako nechvalně proslulá, užívající mnohdy ohavné praktiky a v absolutním rozporu s jakoukoli představou o víře. S tímto úkazem velice úzce souvisí papežská bula Ad extirpanda, která ve 13. století oficiálně povolila inkvizici použití takzvaného práva útrpného neboli tortury či mučení. Inkvizice od té doby mohla s papežským svolením mučit heretiky, kteří zbloudili a odklonili se od hlavní církevní větve. Bula však zároveň stanovila přesně dané podmínky, za kterých mohl daný inkvizitor k tomuto právu mučení přikročit.
     Komentáře
  • Proboha

    Setrvání v nerozhodném postoji je také rozhodnutí

    Před 11 měsíci
    Ve studiu ctností pro magazín Křesťanská Revue pokračuje Jan Zámečník.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak se líčily ženy ve středověku: Velmi výrazně. Podívejte se na video

    Před 11 měsíci
    Středověká kosmetika byla postavena zejména na přírodních ingrediencích. Líčení tehdejších žen se od dnešního lišilo, většinou bylo velmi výrazné. Přestože církev líčení odsuzovala a zdůrazňovala ženy tak, jak je Bůh stvořil, ženy se chtěly líbit, takže se zkrášlovaly. Někdy dokonce až nebezpečně. Jaké líčení ale bylo v oblibě?
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak se chovali muži k ženám ve středověku? Skvěle, měli bychom se od nich učit

    Před 1 rokem
    Středověkou ženu si představujeme buď jako princeznu v krásných šatech, kterou opěvuje trubadúr, nebo jako ztrhanou matku, věčně se sklánějící nad polem a ohništěm, čekající, odkud padne facka od jejího manžela. Vztah mezi muži a ženami byl ale, i v „období temna", podobný dnešnímu.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Thierry Escaich podal na svém varhanním recitálu energický výkon

    Před 1 rokem
    Téměř plnou obsazeností sálu se mohl pyšnit varhanní recitál francouzského varhaníka a skladatele Thierry Escaicha, který se konal v Lichtenštejnském paláci v rámci dopoledních koncertů Českého spolku pro komorní hudbu. Jako host byl pozván barytonista Roman Hoza, jehož přesvědčivý pěvecký výkon mile zpestřil varhanní repertoár.
     Komentáře
  • Lifee

    Pohnutý osud lesbické jeptišky: Benedettu měli lidé rádi, ale církev to nedokázala překousnout

    Před 1 rokem
    Katolická církev má k homosexualitě po staletí prazvláštní přístup. Mluví o tom i životní příběh jeptišky Benedetty Carlini, která prý konala zázraky, ale kvůli lesbické orientaci ji církev neměla moc ráda. Jejím osudem se zabývá nizozemský režisér Paul Verhoeven, jehož film Benedetta se hraje i v českých kinech.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadal život středověké prostitutky v nevěstinci patřícímu církvi?

    Před 1 rokem
    Jedním z největších protimluvů je nesporně spojení církve a nevěstince nebo děv, jež toto nejstarší povolání vykonávají. Existuje však jedna historicky zajímavá výjimka, a tou je rovnou 1000 prostitutek zaměstnaných církví v Londýně ve 12. století! Tehdy bylo v londýnské čtvrti Southwark osmnáct licencovaných nevěstinců, jež provozovala církev a vysoké výdělky šly na stavbu kostelů a další církevní povinnosti.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nežádejme od Vánoc méně, než opravdu nabízejí, říká kněz a učitel Satoria

    Před 1 rokem
    Karel Satoria říká, že nadělování vánočních dárků má v sobě podobnou symboliku jako zásnuby.
     Komentáře
  • Proboha

    Komentář: Koho dnes ještě zajímá hřích?

    Před 1 rokem
    Hřích je zvláštní kategorie. Z vědeckých disciplín se vážně objevuje pouze v teologii – a i tam se najdou hlasy, které tento pojem považují za přežitý a zbytečný. Nejjednodušší by bylo celý tento článek vyřídit tím, že hřích je středověká manipulativní kategorie, do níž bylo třeba člověka natlačit, aby církev mohla rozehrát celý svůj rejstřík různých léků na lidskou hříšnost. Jenomže to je pořád pohled zvenku. Je to pohled někoho, kdo je přesvědčen, že se ho hřích netýká.
     Komentáře
  • Fajntip

    Andělský horoskop: Berani, co pro vás chystá Archanděl Ariel na rok 2022?

    Před 1 rokem
    Energie archanděla Ariela je čistá jako sama Matka země. A není to jen tak náhodou. Tento anděl byl Bohem pověřen, aby dohlížel na zvířata a přírodu, zároveň však také aby trestal ty, kteří těmto hodnotám ubližují.
     Komentáře
  • Finmag

    Umělá inteligence je pro duchovní výzvou, říká teolog Štěch

    Před 1 rokem
    „Víra v technologie představuje jakousi novodobou eschatologii – víru v to, že technologie spasí člověka a s ním i svět,“ říká František Štěch z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Nové technologie, a umělá inteligence zvláště, je podle něj pro křesťanské církve velmi zajímavé téma umožňující znovu promýšlet podstatu lidství i samotné náboženské víry.
     Komentáře
  • Vitalia

    Stres je život. Žít s ním snadné není

    Před 1 rokem
    Stres je souputník lidského života. Zátěž, napětí, svízel, což jsou jen některá synonyma slova stres, bývají spojena s tragédiemi i s drobnými problémy. Souvisí se smutkem i s radostmi… Jak se zbavit starostí a začít žít?
     Komentáře
  • Deník

    Chcete dům za 26 korun? Italská vesnice je nabízí, má to ale podmínku

    Před 1 rokem
    Vdechnout ulicím nový život se nyní snaží v italské obci Maenza. Inspirovali se dalšími vylidněnými italskými městy, které již podobný experiment vyzkoušely, a nabízí k prodeji domy za pouhé jedno euro, tedy asi šestadvacet korun.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jak vysvětlit hromadný kolaps studentů v Sokolově? Davová psychóza je dávný souputník lidstva

    Před 1 rokem
    Dvacet studentů střední policejní školy v Sokolově náhle zkolabovalo při slavnostním předávání vysvědčení. Zmíněný kolaps se nejprve objevil u jedné dívky, pak u druhé a během několika minut bylo takto postižených dvacet přítomných…
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    V Brně se lidem mimořádně otevře unikátní kapucínská knihovna

    Před 1 rokem
    Brněnští kapucíni chystají pro návštěvníky o letních prázdninách speciální program, jehož hlavním tahákem bude otevření unikátní barokní knihovny. Knižní fond, jenž čítá bezmála osm tisíc svazků, se otevírá jen ve zcela mimořádných událostech. Součástí okruhu je také prohlídka zdejší hrobky, v níž odpočívá přes čtyřicet těl.
     Komentáře
  • Proboha

    Jak může pravda osvobozovat?

    Před 1 rokem
    Tři velké věci, které musíme opustit jsou: neúměrný tlak být úspěšným, neúměrná vůle mít pravdu. Je to úlet ega, a přece se k vůli této potřebě rozpoltilo církve, přičemž obě strany byly zajatci vlastního ega.
     Komentáře
  • Žena

    Blog Olgy Porrini: Proč překonat závist

    Před 1 rokem
    Závidíte jí dlouhé vlasy, super práci, dobrého partnera, prostě vás napadá, že ona má všechno a vy nic. Pokud tomu tak je, semínko závisti je zaseto.
     Komentáře
  • Vitalia

    Stručný návod, jak se (ne)zbláznit

    Před 1 rokem
    Věnováno (nejen) klientovi psychologa, který prohlásil: „Všechno je tak na nic, že jediné, co mi teď ještě zbývá, je zbláznit se.“ Tady máte návod, jak na to.
     Komentáře
  • Vitalia

    Nemoc mi pomohla k síle říkat věci tak, jak jsou. A den je vlastně báječný

    Před 1 rokem
    ROZHOVOR – Paní Pavla má závažné plicní onemocnění. S dýcháním jí pomáhá stroj na výrobu kyslíku. Ten má deset stupňů. Před půlrokem stačilo, aby pracoval na jedničku. Nyní musí být na šestce. „Vím, že život končí smrtí,“ říká Pavla, „ale je lepší si uvědomit svou sílu než jen svou bezmoc či nemoc.“
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Proměny lidského myšlení: 7 knih, které změnily svět

    Před 1 rokem
    Říká se, že pero je mocnější než meč, a v případě některých knih to platí dvojnásob. Byly přeloženy do stovek jazyků a svým obsahem dokázaly měnit svět. Které z nich stojí v dějinách v první linii?
     Komentáře
  • Kafe

    Tresty za nevěru v českých zemích v průběhu historie od posměšných až po kruté

    Před 2 roky
    Ve znění Desatera je problematika nevěry zmíněna hned dvakrát. "Nepožádáš manželky bližního svého" a "Nesesmilníš". Tato dvojitá pojistka však v praxi, jak to tak bývá, často nefungovala. Nejstarší řemeslo se provozovalo od léta do zimy, mladí lidé experimentovali jako dnes, a kdo to ututlal, mohl se těšit z přízně milenky či milence. Když vás ale nachytali, nebylo to vůbec příjemné.
     Komentáře
  • Kafe

    Tresty za potrat: Co hrozilo ženám napříč historií

    Před 2 roky
    Umělé přerušení těhotenství bylo a je stále kontroverzním tématem, které vyvolává silné emoce a vždy rozproudí vášnivé diskuze. Umělé přerušení těhotenství se však objevilo současně se samotným těhotenstvím a porodem. Dá se říct, že existuje od té doby, co existuje vztah mezi mužem a ženou.
     Komentáře
  • Novinky

    Kapucíni zvou do hrobky a nově také do kláštera v centru Brna

    Před 2 roky
    Nejen do své hrobky, v níž jsou mumifikované ostatky bratří i slavného barona Františka Trencka (1711–1749), nejslavnějšího vězně z brněnského Špilberku, ale dokonce přímo do svého kláštera zve nyní turisty řád brněnských kapucínů.
     Komentáře
  • Echo24

    Na Gottově zádušní mši zazpívá Štefan Margita s Evou Urbanovou

    Před 3 roky
    Pro operního pěvce Štefana Margitu bude vystoupení na zádušní mši za Karla Gotta, kterou bude 12. října v katedrále sv. Víta sloužit arcibiskup Dominik Duka, velkou poctou. Slavný tenorista společně s Evou Urbanovou zazpívá skladbu Panis angelicus (Andělský chléb) od Césara Francka. „Je to veliká zodpovědnost a veliká pocta. Měl jsem Karla Gotta moc rád a velice si ho vážím. Takže samozřejmě udělám vše pro to, abych zazpíval co nejkrásněji,“ řekl v pondělí světově uznávaný pěvec.
     Komentáře
  • České noviny

    Pro Margitu bude vystoupení na rozloučení s Gottem velkou poctou

    Před 3 roky
    Pro operního pěvce Štefana Margitu bude vystoupení na zádušní mši za Karla Gotta, kterou bude 12. října v katedrále sv. Víta sloužit arcibiskup Dominik Duka, velkou poctou.
Reklama