Zavřít
Vítězslav Nezval

Vítězslav Nezval

Nejnovější články na Seznamu na téma Vítězslav Nezval
  • Krajské listy

    Nezvalova křehká Manon mohla ovládnout filmové plátno. Žárlivá Baarová ale nesnesla konkurenci. Tajnosti slavných

    Před 11 dny
    Vášnivá láska mistra romantického dramatu z ní měla udělat hvězdu, musela ale ustoupit démonické krásce, za níž stáli tehdejší mocní. Zářila tedy alespoň na jevišti a děti si užívaly její pohádky.
     Komentáře
  • Novinky

    Nevšední život českého avantgardisty. Aktéři milostného trojúhelníku zemřeli během pár dní

    Před 14 dny
    Karla Teigeho znali současníci především jako kritika a teoretika umění. Jen málokdo věděl o jeho netradičním životě. Ráno posnídal s družkou, den strávil u milenky a večer se zas vrátil domů. Všichni aktéři milostného trojúhelníku zemřeli tragicky v rozmezí několika dnů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vyjádři se přes perník. Knihy Helen Oyeyemi se nestydí za to, že jsou vymyšlené

    Před 29 dny
    V Praze, kde žije, ji zná málokdo, její romány ale recenzují všichni od Financial Times po New York Times. Teď vystoupila na Colours.
     Komentáře
  • Novinky

    Básník Vojtěch Vacek: Živá literatura je důležitá asi ve všem

    Před 2 měsíci
    Vojtěch Vacek je básník, organizátor literárních akcí a mimo jiné i spolutvůrce počítačových her. Za svou druhou básnickou sbírku Měňagon (vydalo nakladatelství Pavel Mervart, 2021) nedávno získal Cenu Jiřího Ortena, určenou tvůrcům do 30 let. Porota ho ocenila coby „talent, jaký se objevuje jednou za čas“.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nový český aukční rekord. Kubištův Staropražský motiv byl prodán za 123,6 milionu

    Před 2 měsíci
    Obraz malířky Toyen s názvem Samotáři z roku 1934 se na nedělní aukci v Praze prodal za 54 milionů korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Vítězslav Nezval. Nadšený astrolog, přelétavý milovník a geniální básník

    Před 2 měsíci

    ·

    19 minut

    Jeden z největších českých básníků, se narodil 26. května 1900. Ve 20. letech jej oslovil víceméně salonní komunismus, i když v 50. letech prožíval deziluzi. Věrný zůstal i většině starých přátel z avantgardy, které hájil i proti politice strany. Stejně věrný bohužel nebyl v partnerském životě. Své celoživotní partnerce připravil řadu trpkých chvil. Zemřel na silný zápal plic před půlnocí 6. dubna 1958 o neděli velikonoční, jak si jako velmi zdatný astrolog sám předpověděl.
     Komentáře
  • Brněnský deník

    Zatmění Měsíce nad Brnem: podívejte se na poutavou fotosekvenci z hvězdárny

    Před 2 měsíci
    Západ Měsíce zvěčnil na svých fotografiích pracovník Hvězdárny a planetária Brno Pavel Gabzdyl. „Jedná se o dvacetiminutovou sekvenci zapadajícího Měsíce, který se zvolna nořil do zemského stínu,“ přiblížil autor.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Touží po lásce, ale ještě více po bohatství. Ostravské divadlo uvádí operu Manon

    Před 3 měsíci
    Nejznámější dílo Julese Masseneta režíruje Jiří Nekvasil ve francouzském originále, nastudoval ho Francouz Bruno Ferrandis.
     Komentáře
  • Patriot magazín

    Do Divadla Antonína Dvořáka míří opera Manon. Poprvé ji ostravští diváci uslyší ve francouzštině

    Před 3 měsíci
    Nejznámější operu Julese Masseneta Manon uvidí ostravští diváci opět po 53 letech.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Česká premiéra po 53 letech: v Ostravě ale Manon zazní poprvé ve francouzštině

    Před 3 měsíci
    Massenetova opera ve francouzštině a s francouzským dirigentem
     Komentáře
  • A2larm

    „Boje a zápasy“ – surrealismus proti realitě války

    Před 3 měsíci
    Další díl pořadu Antifascist Art ukazuje, že angažovanému antifašistickému umění se ve třicátých letech nevyhýbali ani surrealisté, kteří pracovali s podvědomím.
     Komentáře
  • Náš region

    V Českých Budějovicích začala obnova chodníků

    Před 4 měsíci
    Už několik dní se pracuje na opravě chodníku na Pražské, kde se vylepšuje okolí u zastávky MHD U Trojice. Nový povrch bude podél místní komunikace…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Třebíč bude měnit fungování parkovišť v centru. První bude na Karlově náměstí

    Před 5 měsíci
    Třebíč bude postupně zavádět nový způsob fungování parkovišť v centru města. Chce spoléhat na kamery a automatické zjišťování registračních značek, někde také na závory.
     Komentáře
  • Novinky

    Jana Pidrmanová: K mužům na mateřské mám obrovský obdiv

    Před 5 měsíci
    Maminku malého chlapce hraje v novém českém filmu Srdce na dlani. Sama má doma dvě děti, kluka a holčičku, od nichž si občas odskočí na divadelní prkna. „Jakmile se znovu postavím na jeviště, pocit, že jsem herečka, se vrátí,“ tvrdí Jana Pidrmanová (36), která ihned po studiích zakotvila v Národním divadle.
     Komentáře
  • Břeclavský deník

    Břeclavské baví jukebox na poezii: přehrává Skácela i Hradišťan, podívejte se

    Před 8 měsíci
    Stačí devětkrát zatočit klikou, zmáčknout tlačítko a zaposlouchat se do tónů, které vydává neotřelý jukebox na poezii. Právě takový, který nese název Poesiomat, na podzim zakotvil na pěší zóně před břeclavským gymnáziem.
     Komentáře
  • Žena-in

    Kvůli štíhlejšímu obličeji nemusíte hned držet dietu. Vsaďte na konturování

    Před 8 měsíci
    Co vlastně je to konturování o kterém se všude mluví? V podstatě se jedná o sofistikovanou hru světla a stínů, při které můžete pomocí líčení opticky změnit tvar svého obličeje. I když to na první pohled může vypadat složitě, chce to jen trochu cviku.
     Komentáře
  • Novinky

    Tajemná Toyen: Prahou po stopách slavné malířky

    Před 9 měsíci
    Její obrazy se prodávají za desítky milionů korun a na výstavu Toyen: Snící rebelka, která koncem srpna skončila ve Valdštejnské jízdárně na pražské Malé Straně, se stály fronty. Pozornost malířka, vlastním jménem Marie Čermínová, která se narodila v Praze, ale většinu života prožila v Paříži, přitahovala už ve své době. Zamilovaní do ní byli třeba básníci Vítězslav Nezval či Paul Éluard.
     Komentáře
  • TVguru

    Smutný konec nemocné a opuštěné Hany Hegerové. „Nestojí to za nic,” stěžovala si

    Před 9 měsíci
    Česká televize může díky bohatému a bezesporu unikátnímu archivu připomínat významné osobnosti naší kultury. Bohužel se však velmi často spoléhá pouze na archivní záběry. Kvůli tomu, že téměř rezignovala na natáčení nových hudebních či zábavných pořadů, některé umělce, co již odešli na věčnost, tak nezaznamenala na sklonku jejich kariéry..
     Komentáře
  • Přehledně 24

    Pravá tvář, nebo umělecký počin: Neznámá ze Seiny fascinuje svým klidným výrazem i více než 120 let po sebevraždě

    Před 9 měsíci
    Výraz její tváře značí klid, mír a vyrovnanost. A to i přesto, že neznámá dívka se šla v 80. letech 19. století dobrovolně utopit do řeky Seiny. Koutky má mírně zvednuté, vypadá to, že se usmívá. Oči má zavřené, vypadá to, jako by spala. Nikdo neví, kdo to je, ale dodnes všechny fascinuje.
     Komentáře
  • Třebíčský deník

    Studoval zde básník Nezval i eurokomisařka. Gymnázium v Třebíči slaví 150 let

    Před 10 měsíci
    Když jeho první studenti usedli do lavic, svět byl zcela jiný než ten náš. Ve Vídni se tančily valčíky, v Americe pouhých šest let předtím skončila občanská válka a Paříž právě obsadila pruská vojska. Psal se rok 1871 a císař František Josef I. podepsal dekret o zřízení c. k. slovanského nižšího gymnasia v Třebíči. Sto padesát let poté, právě tuto sobotu, si Třebíčané onu poslední významnou událost připomněli velkolepými oslavami.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Evropu dobyl inka s pumou na vodítku. Jak učitel s českou stopou přepsal dějiny

    Před 10 měsíci
    Laurent Binet učil na Slovensku, jezdil za přítelkyní do Prahy a překládal Nezvala. Teď se vrátil na Svět knihy s románem, ve kterém Inkové dobudou Evropu.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Domečky jako pro panenky. Ve Zlaté uličce žila chudina Prahy a nebylo zde k hnutí

    Před 10 měsíci
    Jedná se o jednu z nejkrásnějších historických památek Pražského hradu. Většinu ze svého dlouhého příběhu se však jednalo o nuznou a chudinskou čtvrť, kterou si vybudovali na vlastní náklady zaměstnanci Pražského hradu. Právě 16. září 1597 povolil císař Rudolf II. střelcům při branách vybudovat něco, co dnes známe pod pojmem Zlatá ulička. Jaká je její historie?
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    17 min

    Podcast
    Radoslav Brzobohatý. Přežil třikrát svoji smrt během 24 hodin

    Před 11 měsíci

    ·

    17 minut

    Přežil třikrát svoji smrt. Životně nebezpečné okamžiky předpověděl Radoslavu Brzobohatému režisér Vojtěch Jasný. Napsal Jindřich Bíč. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Tiscali

    Neslyšící Beethoven mohl komponovat díky udělátku na klavíru

    Před 11 měsíci
    Tisíc hluchých lidí bloudí beze jména a jen v jednom z nich jsme našli Beethovena, píše Vítězslav Nezval v básni Edison. Ale jak mohl slavný skladatel komponovat, když neslyšel?
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Jan Sladký Kozina aneb Kde končí historie a začíná legenda

    Před 11 měsíci

    ·

    19 minut

    Vůdce chodského povstání Jan Sladký Kozina se narodil 10. září 1652, tedy před 369 lety. Spíše než život jej proslavila jeho smrt, respektive věta, kterou pronesl těsně před popravou. Napsal Tomáš Kaucký. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Antonín Dvořák. První český skladatel, který opravdu dobyl svět

    Před 11 měsíci

    ·

    19 minut

    Kdyby děti vždy dělaly to, co si přejí jejich rodiče, svět by nejspíš nikdy neměl své nejlepší vědce a umělce. Nejinak tomu bylo v případě nejznámějšího českého hudebního skladatele. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Novinky

    Toyen: Sbohem! Já jsem malíř smutnej!

    Před 1 rokem
    Měla klasický oválný obličej, ze kterého zářily jasné, třpytivé oči... „Nikdy na ni nemohu vzpomenout, aniž bych byl hluboce dojat. Toyen, s očima podobajícíma se světelným pláním...,“ napsal o ní francouzský básník André Breton.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Obrazem: Žižka žene lidi palcátem a další neobyčejné pohledy na Prahu z výšky

    Před 1 rokem
    Fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka fotografoval pohledy z věží na život v pražských ulicích. Ve středu snímky slavnostně předal primátorovi Prahy.
     Komentáře
  • Forum 24

    Luza ucítila krev: O jednom prázdninovém výletu Václava Černého

    Před 1 rokem
    Červencový den roku 1945. S batohem na zádech prochází letní náchodskou krajinou profesor Václav Černý, literární vědec, filosof a esejista. Zná tu kdejakou zkratku, polní cesty a výhledy z kopců, vždyť jsou to jeho rodné končiny.
     Komentáře
  • Novinky

    Esej Ondřeje Slačálka: Ztracený sen o vládě rozumu. Sto let od založení Komunistické strany Československa

    Před 1 rokem
    Svět, ze kterého právě před sto lety vzešlo založení Komunistické strany Československa, si dnes umíme představit jen obtížně, a to bez ohledu na to, že položil základ i našemu světu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Z dělnice vyrostla ve svobodomyslnou malířku. Výstava Toyen už čeká na diváky

    Před 1 rokem
    Toyen o sobě hovořila v rodě mužském a sympatizovala s anarchisty. Z dělnice z továrny na mýdla ve štruksových kalhotách a chlapecké blůze vyrostla v jednu z nejsvobodomyslnějších malířek 20. století. Její díla už teď ve Valdštejnské jízdárně čekají na diváky.
     Komentáře
  • Tiscali

    Všichni jsme mladí, měšťácký Západe!

    Před 1 rokem
    Zatímco v mnoha zemích světa jsou u moci staří a ještě starší politici, Evropa u svých lídrů často sází spíše na mládí. Čím to je?
     Komentáře
  • Příbram

    Dobříš zdemoluje budovu bývalého kina, na místě vznikne park

    Před 1 rokem
    Stavba dobříšského kina byla dokončena v roce 1951. Po sedmdesáti letech bylo rozhodnuto, že budova bude srovnána se zemí.
     Komentáře
  • Mix24

    Nejvíce líbanou ženou na světě je mrtvá dívka ze Seiny. Dlouho po své smrti zachraňuje životy

    Před 1 rokem
    Již přes 60 let praktikují studenti medicíny základy kardiopulmonální resuscitace na figuríně přezdívané resuscitační Andula. Stlačují její hrudník a dýchají vzduch do jejích plastových úst. Ukázalo se, že obličej známé figuríny není vymyšlený. Je to totiž tvář neznámé dospívající dívky, kterou nalezli mrtvou v pařížské Seině koncem 19. století.
     Komentáře
  • Příbram

    Otakar Mrkvička mladší byl nadaný malíř, ilustrátor, scénograf i divadelník

    Před 1 rokem
    Jeho otec byl známým příbramským fotografem a majitelem ateliéru. Původně ale chtěl být malířem. Syn Ota po něm zdědil všechny vlohy a splnil tak nejen svůj sen, ale i otcův.
     Komentáře
  • Forum 24

    Před 60 lety zemřel kníže české poezie Jan Zahradníček. Komunisté ho věznili 9 let

    Před 1 rokem
    Je tomu právě šedesát let, co zemřel významný básník a oběť komunistického bezpráví Jan Zahradníček. Devět roků strávil bez jakéhokoli provinění v komunistickém vězení, než z něj vyšel s podlomeným zdravím. Po pěti měsících na následky strádání i mučení zemřel.
     Komentáře
  • Deník

    Apokalypsa v Třebíči, na Karlovo náměstí vjely bagry a náklaďáky. Kvůli opravám

    Před 1 rokem
    Doslova apokalyptický pohled se nabízí na Karlově náměstí v Třebíči. Začala zde dlouho očekávaná revitalizace. Střed náměstí okolo soch Cyrila a Metoděje, kde býval stánek s občerstvením, jsou hromady hlíny, písku a štěrku.
     Komentáře
  • Náš region

    Skutečný život ikony chilské poezie. Necitelnost a pokrytectví

    Před 1 rokem
    Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil otevřeným prosazováním komunistické politiky. Horlivým komunistou byl ostatně po celý svůj život. Jeho literární sláva a politická angažovanost přitom odsunula do pozadí, a vypadá to, že záměrně, jeho chaotický život jako člověka. Jaký tedy doopravdy byl?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Recenze: Novák je diletant, o Kunderovi a literatuře tak vůbec má chabou představu

    Před 2 roky
    Jan Novák napsal knihu o Milanu Kunderovi s takovou představou o literatuře, s jakou by prošel u maturity jen na těch nejzanedbanějších středních školách.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Praha jinak. Fotograf vystoupal ve věžích čtyři kilometry, aby zachytil kouzlo ulice

    Před 2 roky
    V pražské galerii Czech Photo Centre začíná výstava neobvyklých pohledů do pražských ulic, jejichž autorem je fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka.
     Komentáře
  • Deník

    Socha ukrývala vzkaz ze třicátých let. Podepsal ho třebíčský zachránce Židů

    Před 2 roky
    Barokní socha svatého Šebestiána, která má svoje místo u kostela sv. Martina v Třebíči, je v rukou restaurátora. Koncem dubna letošního roku ji včetně soklu rozebral odborník a převezl do ateliéru Jana Vodáčka do Kamenného Malíkova. Na místo ji vrátí v září.
     Komentáře
  • Deník

    Kvetoucí sakury zahalily Most do růžové, vytvořily pohádkové ulice

    Před 2 roky
    V Mostě rozkvetly sakury s růžovými květy. Letos je na oblíbená stromořadí nezvyklý pohled, protože lidé pod nimi chodí v rouškách nebo respirátorech kvůli pokračující pandemii koronaviru.
     Komentáře
  • Lifee

    Výročí smrti Vítězslava Nezvala: Předpověděl, že zemře o Velikonocích, měl románek s herečkou Lilly Hodáčovou

    Před 2 roky
    Spoluzakladatel poetismu, skvělý básník, spisovatel a vůdčí osobnost českého surrealismu. Ženy mu padaly k nohám, muži záviděli šarm a toužili se s ním přátelit, a státníci… ti mu dávali medaile. Z nich můžeme zmínit například zlatou medaili Světové rady míru.
     Komentáře
  • Náš region

    Život se stihomamem. Slavný český básník Ivan Blatný se obával, že ho chce unést KGB

    Před 2 roky
    Mladý Ivan Blatný se rozhodl pro naprosto nesmiřitelný řez. Nechal za sebou kariéru i majetek, a přestože se živil jako básník slovem, emigroval do Anglie bez schopnosti domluvit se anglicky. Život v exilu byl však více než těžký a Blatný velmi rychle zkolaboval. Jeho mozek mu vypověděl službu a třicetiletý muž začal trpět stále větším stihomamem.
     Komentáře
  • Deník

    Odkaz Němcové? Od Seiferta a Kafky až po Babičku vulgaris

    Před 2 roky
    Dílo Boženy Němcové obdivoval i Franz Kafka. Jeho přítel Max Brod se vší vážností tvrdil, že Kafkův Zámek je do jisté míry inspirován Babičkou. K těm, kdo se otevřeně přihlásili k odkazu naší „národní“ spisovatelky, patří Jaroslav Seifert, František Halas nebo Vítězslav Nezval.
     Komentáře
  • Náš region

    Proslulý pohled na Prahu. Okno ateliéru malíře Jana Slavíčka

    Před 2 roky
    „…pohled na Prahu, jak se rozprostírá před oknem Slavíčkova ateliéru. Kolik studií velkých i malých, podložených ryze konstruktivním a čistě spontánním procesem, předcházelo malířskému zobrazení tohoto pohledu. Jím jako by byl Jan Slavíček povolán, aby svým způsobem, svou metodou pokračoval v díle svého geniálního otce, největšího a nejzázračnějšího malíře Prahy, Antonína Slavíčka.“ (Vítězslav Nezval)
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zažít avantgardu. Dům U Kamenného zvonu vystavuje umělce z Devětsilu

    Před 2 roky
    Pražská výstava skupiny Devětsil evokuje meziválečnou éru. Avantgardisté zpočátku věřili, že umění už brzy nebude potřeba.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Blatný by se dožil 100 let, brněnská nakladatelství znovu vydávají jeho sbírky

    Před 2 roky
    Po desetiletích opět vyšly první čtyři sbírky Ivana Blatného. Jeden z nejvýznamnějších českých básníků by v prosinci oslavil 100. narozeniny.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Až příliš lehký portrét. Divácký vítěz Karlových Varů nechává vyprávět Jiřího Suchého

    Před 2 roky
    Jiří Suchý vypráví a filmaři jen naslouchají. Olga Sommerová mu vystavěla vkusný pomník, ale je to obraz Suchého, jak se vidí sám.
     Komentáře
Reklama