Zavřít
Vladislav Jagellonský

Vladislav Jagellonský

Nejnovější články na Seznamu na téma Vladislav Jagellonský
  • Praha.center

    Změny v nabídce pro veřejnost v areálech Pražského hradu a zámku Lány

    Před 2 měsíci
    Od 1. března 2023 dochází k zásadnímu rozšíření nabídky pro veřejnost v areálech Pražského hradu a zámku Lány. Podstatně je rozšířen seznam míst, kam se budou moci návštěvníci podívat.
     Komentáře
  • Hanácké novinky

    Kronikář Kosmas, české i polské město. Nysa vydala komiks o své historii

    Před 2 měsíci
    Polské příhraniční město Nysa oslaví v letošním roce 800 let své existence. Město vydalo při té příležitosti komiks, zabývající se středověkými dějinami za vlády biskupů. Čtenářům přibližuje společnou českou, polskou a německou minulost.
     Komentáře
  • Hanácké novinky

    Před 544 lety stvořila olomoucká dohoda dva české krále

    Před 3 měsíci
    7. prosince roku 1478 uzavřeli Vladislav Jagelonský a Matyáš Korvín v Olomouci dohodu, podle které směli oba dva užívat titul českého krále. Ojedinělou situaci našich dějin dodnes připomíná na Horním náměstí pamětní deska.
     Komentáře
  • Dopolední Region

    3 min

    Podcast
    Jsem hlavně restaurátor, sochy dělám ve svém volném čase, říká Daniel Talavera z Benešova

    Před 4 měsíci

    ·

    3 minuty

    Restaurátor a sochař Daniel Talavera pochází z Poděbrad. V Praze se kdysi seznámil se svou manželkou, se kterou se přestěhovali do Vlašimi a nakonec do Benešova.
     Komentáře
  • Dotyk

    Co vám ve škole neřekli: Jan Žižka nebyl hrdina, ale sprostý zloděj a zlý vrah

    Před 5 měsíci
    Život Jana Žižky je stále opředen tajemstvím. I přesto, že patří mezi sedm nikdy neporažených válečníků historie a jeho jméno často skloňují historici i laická veřejnost. Je považován za hrdinu i prvního českého teroristu.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Želivský klášter: Místo, kde se psala historie, zachránil slavný architekt

    Před 5 měsíci
    Těžko najdeme místo, které toho zažilo tolik jako želivský klášter. Sídlili tu mniši hned dvou řádů. Vzešel odtud husitský vůdce Jan Želivský, to ale jeho zdi před kališníky neuchránilo. Mnohokrát vyhořel, dnes ho můžeme obdivovat díky architektu Santinimu.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Vítězství v bitvě u Moháče otevřelo muslimům dveře do Evropy

    Před 6 měsíci
    Od 14. století čelila křesťanská Evropa osmanské rozpínavosti. Evropské mocnosti na Balkáně pocítily jako první sílu obávaných Janičářů a osmanských děl. Dočasně se je podařilo zastavit až uherským vládcům díky rozsáhlému pásu pevností. Udržovaní pevností a početných posádek však bylo příliš drahé a bylo jasné, že jde jen o dočasné řešení. Bylo tak otázkou času, kdy dojde z rozhodující bitvě mezi muslimským a křesťanským světem.
     Komentáře
  • Dotyk

    Čeští vědci zrekonstruovali tvář královny Judity. Byla ideálem krásy středověku

    Před 7 měsíci
    Říkalo se, že její krása byla dechberoucí. Když však byly před šedesáti lety v benediktinském klášteře v Teplicích poprvé objeveny ostatky Judity Durynské, nebylo možné zjistit, zda královský kronikář ženské půvaby tehdejší české královny nepřehnal. Byla mrtvá už více než osm století. Nyní vědci zrekonstruovali její tvář a jak se zdá, královna Judita byla skutečně ideálem krásy středověku.
     Komentáře
  • Náš region

    Svatba Anny přivedla Habsburky na český trůn. Sama přitom nevěděla, za koho se provdala

    Před 8 měsíci
    Před 519 lety se narodila Anna Jagellonská, uherská, česká a římská královna, manželka Ferdinanda I. Habsburského. Žena, která na český trůn přivedla Habsburky. Jako…
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Totální masakr německých rytířů byl pro Jana Žižku klíčový hned ze dvou důvodů

    Před 8 měsíci
    Bitva u Grunwaldu srazila 15. července 1410 vaz Řádu německých rytířů a umožnila vznik silného Polska. Jan Žižka si z ní odnesl hned dvě zásadní věci.
     Komentáře
  • fZone

    Zvolení Klementa Gottwalda prezidentem i první žena ve vesmíru – Stalo se

    Před 9 měsíci
    Klement Gottwald byl 4. československým prezidentem. Vladislav Jagellonský byl zvolen českým králem v pouhých 15 letech. Do vesmíru se dostala první žena a Amelie Earhartová byla první ženou, která přeletěla Atlantik.
     Komentáře
  • LP-Life

    Oáza klidu v srdci velkoměsta. Jaké je bydlení v blízkosti Stromovky?

    Před 9 měsíci
    Ve Stromovce si to své najde každý. I ten největší milovník rušného městského života si občas potřebuje trochu oddychnout a nabrat sílu v přírodě. A pokud zrovna není dostatek času udělat si výlet do hor nebo lesů, musíme si poradit jinak a najít kus přírody i v centru.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Do Šumperka se vrací slavnosti města. Na programu jsou rytířské ležení, divadlo i koncerty

    Před 9 měsíci
    Divadelním představením pod širým nebem, koncerty, ale i rytířským ležením či velkým večerním průvodem si tento týden připomene Šumperk významnou historickou událost - takzvaný Šumperský sněm z roku 1490. Třídenní slavnosti města se vracejí do ulic po dvouleté nedobrovolné přestávce způsobené pandemií koronaviru.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Do Šumperka se opět vrací slavnosti města odkazující na sněm z roku 1490

    Před 9 měsíci
    Divadelním představením pod širým nebem, koncerty, ale i rytířským ležením či velkým večerním průvodem si tento týden připomene Šumperk významnou historickou událost - takzvaný Šumperský sněm z roku 1490.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Do brněnského archivu se vrátila půl tisíciletí stará Pražská bible

    Před 9 měsíci
    Po více než roce se do archivu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (MUNI) vrátila Pražská bible. Kniha z konce 15. století, která je psaná ve staročeštině a obsahuje iniciály se zlacenými detaily, je nově zrestaurovaná.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Defenestrace: česká specialita, která měnila dějiny Evropy

    Před 9 měsíci
    Pražské defenestrace se staly součástí českého příběhu. Vyprávění o tom, jak v Praze létali úředníci z oken, vrostla do našeho kolektivního vnímání dějin jako něco samozřejmého. Vlastně málokoho napadne, že se jedná o specificky českou záležitost – nikde jinde na světě se války nezačínaly tím, že někdo někoho vyhodil z okna. A už vůbec se nestávalo, že by takový – v podstatě lokální – incident měl devastující účinky pro celou Evropu. Čechům se to povedlo hned dvakrát.
     Komentáře
  • Babinet

    Muzejní noc, letnice ve skanzenu i královský průvod. Střední čechy zvou na další akce pro nadcházející týdny

    Před 10 měsíci
    Podívejte se přehled akcí ze středních Čech, které stojí za pozornost a můžete se na ně těšit v nejbližších dnech. Na své si přijdou dospělí i děti.
     Komentáře
  • VIPosobnosti

    Odraná brána, pozůstatek gotického obranného systému Starého Města

    Před 11 měsíci
    Praha jako architektonická perla proslula ve světě řadou významných a na svou dobu unikátních staveb. Co jí ovšem činí pro architekty magickou, je nevídané propojení a prolínání nejrůznějších stavebních slohů a uměleckých směrů v míře tak hojné, že oko odborníkovo často zůstává stát v němém úžasu.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    FOTOGALERIE: Studenti olomouckého Gymnázia Čajkovského navštívili v rámci programu Erasmus Budapešť

    Před 11 měsíci
    Z Budapešti se před pár dny vrátili studenti Gymnázia Čajkovského v Olomouci. Návštěva se uskutečnila v rámci projektu Erasmus s názvem Zlatý trojúhelník renesance: Beatrice Neapolská, Vladislav II. Jagellonský a Matyáš Korvín. Studenti se podívali také k Balatonu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Černá armáda Matyáše Korvína: Nejstrašnější žoldáci Evropy, většinou Češi

    Před 11 měsíci
    Ve své době patřilo toto vojsko mezi největší v Evropě. Díky tvrdému výcviku, moderní výbavě a promyšlené taktice byli muži Černé armády téměř nesmrtelní. A z velké části ji tvořili Češi.
     Komentáře
  • Dotyk

    Bizarní manželství krále "Bene": Dvanáctiletá ošklivá vdova mu štěstí nepřinesla

    Před 1 rokem
    Barboře Braniborské (1464–1515) bylo osm let, když ji rodiče provdali za hlohovského knížete Jindřicha. O čtyři roky později už byla vdovou. Velmi bohatou vdovou. Nebožtík manžel jí odkázal celé své knížectví, které bylo sice malé rozlohou, ale vynášelo hodně peněz. Čeští pánové usoudili, že by byla vhodnou partií pro mladého krále Vladislava, který se potřeboval oženit. Král jim na to kývl: "Bene."
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak se žilo na středověkých hradech: Chlad, tma a špína. Dnes bychom to nesnesli

    Před 1 rokem
    V Česku je neuvěřitelných 461 hradů a zřícenin. Jejich primární úlohou bylo chránit obyvatele blízkého okolí před útoky nepřátel. Teprve v druhé polovině 15. století vzrůstaly nároky šlechticů na luxusnější život. Není divu, hrad zrovna pohodlím neoplýval.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Z největšího středočeského rybníka v Žehuni mizí bahno, bude z něj kompost

    Před 1 rokem
    Dosud dvacet tisíc metrů krychlových bahna odstranili z Žehuňského rybníka. S úpravami největšího středočeského rybníka začala loni v květnu společnost Kinský dal Borgo, podle které je tam až milion metrů krychlových bahna.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Matka národa Anna Jagellonská: Ve 12 letech zažila bizarní svatbu, manželův nejkrásnější dar nikdy nespatřila

    Před 1 rokem
    Životní příběh známé a oblíbené české panovnice, jako by vypadl z červené knihovny. Až na její nešťastnou smrt.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Za krále dítěte: Jagellonská hvězda na českém trůnu zhasla u Moháče

    Před 1 rokem
    Poslední český král z jagellonské dynastie dosedl na trůn v pouhých deseti letech. Pro svůj nízký věk byl přezdíván „Ludvík Dítě“. Jeho vláda se nevyznačovala velkými státnickými činy snad i proto, že mu bylo vyměřeno tak málo času. Krátce po dvacátých narozeninách utonul v bažinách u Moháče.
     Komentáře
  • Opera Plus

    Pocta Broniusi Kutavičiusovi na Moravském podzimu

    Před 1 rokem
    Na památku nedávno zesnulého litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse († 29. září 2021) zařadili organizátoři festivalu do programu skladatelovo oratorium Poslední pohanské obřady, skladbu, která byla na festivalu provedena již v roce 2017 a setkala se s obrovským úspěchem. Pocta Broniusi Kutavičiusovi na Moravském podzimu.
     Komentáře
  • TV Polar

    Unikátní expozicí Život na Olešnici mapuje badatelka vylidněné, dříve obydlené průmyslové příhraniční území

    Před 1 rokem
    Říčka Olešnice je hraničním tokem s Polskem. Území kolem ní bylo dříve průmyslovým a hustě obydleným kusem země. Dnes po něm není ani památky. Evelína Hametová se rozhodla dějiny tohoto kousku Česka do hloubky zmapovat.
     Komentáře
  • Náš region

    Skutečně Tismická madona chránila místní baziliku i celou obec?

    Před 1 rokem
    Jinak nenápadná obec Tismice, jež se nachází ve středních Čechách nedaleko Českého Brodu, však ukrývá významnou architektonickou památku, kterou je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel byl založen koncem 12. století a jedná se tak o jednu z mála dochovaných románských bazilik na našem území. Vznik této baziliky je zahalen tajemstvím. Předpokládá se však, že ji mohl založit král Vladislav II.
     Komentáře
  • Novinky

    Co rozvalilo michalovickou Putnu, zůstane asi nevyřešenou záhadou

    Před 1 rokem
    Na vysokém pískovcovém ostrohu nad pravým břehem Jizery se tyčí zbytky mohutného hradu. Zaujme hlavně podivně roztržená válcová obranná věž, nazývaná kvůli charakteristickému tvaru Putna.
     Komentáře
  • Náš region

    Tip na výlet: Vydejte se na Tvrz Tuchoraz!

    Před 1 rokem
    Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo, které už nedokáže odolávat zubu času, schodiště s kovovým zábradlím novodobé výroby, po kterém už hradní pán ani jeho hosté nechodí. Tak má vypadat hrad, který očekáváme. Dnes to ale ještě zřícenina není. Nová, nádherná věž. Majitel je spokojen, pan stavitel Květoň se právem dme hrdostí nad uměním svým i lidí, kterým toto dílo svěřil. Po právu se veselí v podhradí, na útraty hradního pána.
     Komentáře
  • Náš region

    Zatmění Slunce se blíží! Víme ale, co to opravdu znamená?

    Před 1 rokem
    Zatmění Slunce. Pro mnoho našich dávných předků osudové znamení, hněv bohů, zázrak. Pro mnoho současníků velmi zajímavý úkaz, za kterým, díky astronomům a jejich výpočtům, cestují často i na opačný konec světa. Zlý démon, který sežral Slunce, se zaháněl zvoněním na zvony, křikem lidí, a modlitbami. Vždy to fungovalo a zářící Slunce se objevilo po několika minutách.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Český král Jiří z Poděbrad doplatil na nezdravý životní styl. Zabila ho nadměrná tloušťka a stres

    Před 1 rokem
    Nezdravý životní styl zabíjel i před několika staletími naše krále. Jeho obětí se stal Jiří z Poděbrad.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Ubrečená kultura obětí. Komentář Štěpána Chába

    Před 2 roky
    Radio Wave, které spadá pod veřejnoprávní rozhlas, odvysílalo dvoudílnou reportáž o análním sexu. Prý je fajn a přináší (stejně jako třeba vyhřeznutí plotýnky, podotýkám) spoustu vjemů, na které člověka společnost neumí připravit. Kolem análního sexu prý bloudí společností předsudky, ty ale podobnými reportážemi vymýtíme ze společnosti. Příští PraguePride proběhne nejspíš pod heslem – anál do každé rodiny – a magistrát do něho nalije zadními vrátky miliony korun.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ze středočeských památek se návštěvníkům otevře jen Křivoklát

    Před 2 roky
    Ze středočeských státních památek se po čtvrtečním zmírnění koronavirových omezení návštěvníkům otevře jen hrad Křivoklát na Rakovnicku.
     Komentáře
  • G

    Křivoklát, hrdý svědek dob minulých, dokázal po požárech vždy vstát z popela. I díky svým šlechtickým majitelům

    Před 2 roky
    Křivoklát patří bezpochyby mezi jednu z našich nejznámějších památek. Tento hrad je jedním z nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Jeho počátky sahají až do 12. století a za doby husitských válek střežily jeho zdi české korunovační klenoty. Oblíbili si ho čeští panovníci, rozkvět mu zajistili poslední šlechtičtí majitelé knížata z Fürstenbergu. Díky nim se hrad zmátořil i z posledního požáru, ke kterému došlo před 194 lety.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Louny potěší všechny milovníky nádherné architektury

    Před 2 roky
    Na první pohled vypadá tohle město, ležící na řece Ohři, vcelku nenápadně. Ale už na ten druhý si můžete všimnout jeho výrazné dominanty – kostela sv. Mikuláše a dalších zajímavých staveb. Většina z nich má jedno společně – navrhl je známý královský stavitel Benedikt Rejt.
     Komentáře
  • Náš region

    Kamenný strážce Juditina mostu

    Před 2 roky
    Pod jeho nehybnou, kamennou tváří, uplynulo již nezměrné množství vody. Více jak osm století hledí na řeku, která přinášela městu věci dobré i zlé. Tvář člověka, který ji dokázal překlenout prvním kamenným mostem. Most je symbol. Symbol, který lidi spojuje a nikoliv rozděluje. To moudří věděli od nepaměti. I ve dvanáctém století.
     Komentáře
  • Náš region

    Vdala se a nevěděla za koho. Svatba Anny přivedla Habsburky na český trůn

    Před 2 roky
    Před 517 lety se narodila Anna Jagellonská, uherská, česká a římská královna, manželka Ferdinanda I. Habsburského. Žena, která na český trůn přivedla Habsburky. Jako dvanáctiletá byla provdána za vnuka Maxmiliána Habsburského, přitom ale ani ona sama nevěděla, za kterého.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Zajetí líného krále: Václava IV. uvěznili vlastní poddaní

    Před 2 roky
    Václav IV. bývá popisován jako nepříliš úspěšný panovník – více než správě země se věnoval lovu a pitkám. Pověstné byly i jeho nekontrolované výbuch vzteku. Situace se vyhrotila v roce 1394, kdy se proti němu vzbouřila vyšší šlechta v čele s moravským markrabětem Joštem
     Komentáře
  • G

    Král Vladislav I. přinesl do Čech italské zlato a symbol lva, královský titul od císaře ale ztratil

    Před 2 roky
    Přestože se tradičně uvádí, že královský titul se v Čechách stal dědičným až v roce 1212 se Zlatou bulou sicilskou, zdá se, že byla tato výsada českým panovník udělena mnohem dříve.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Zbečna si všiml už Kosmas, byl zde spáchán atentát na knížete Břetislava II. Své kouzlo má i Hamousův statek

    Před 2 roky
    Obec Zbečno dnes nepatří mezi nejslavnější místa v Česku. Pravdou ovšem je, že se zde psala historie a řadí se k nejstarším tuzemským vsím vůbec. První doloženou zmínku najdete už v roce 1003 a rozhodně stojí za návštěvu. Už proto, že zde najdete výjimečně zachovalý Hamousův statek.
     Komentáře
  • Novinky

    Pověstmi oplývající hrad Buchlov otevřel své brány i komnaty

    Před 2 roky
    Prastarý královský hrad má jak bohatou historii, tak je opředen mnoha pověstmi. V interiérech je k vidění knihovna, obytné prostory i mumie a množství přírodovědných exponátů, zázračná Lípa nevinny roste po staletí na hradním nádvoří, z věže, kde "větr věje“ je možno dohlédnout až do Vídně.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Dvouletý český král Ludvík Jagellonský při korunovaci plakal. Jeho pětiletá sestra chtěla také korunu

    Před 2 roky
    Českému a uherskému králi Ludvíku Jagellonskému vyměřil krutý osud pouhých dvacet let života. Jaký byl krátký život krále, který po většinu svého života podléhal nátlaku svého okolí a svoji vůli prosazoval jen velmi těžko a zřídka? Jistě ne jednoduchý, i když korunu získal jen pár měsíců po narození…
     Komentáře
  • Novinky

    Jméno Muncifaj nosilo město Smečno ještě v 19. století

    Před 3 roky
    Malé město Smečno na Kladensku, připomínané kolem roku 1250, je plné zajímavostí. Na žádost Bořity z Martinic král Vladislav Jagellonský v roce 1510 nechal přejmenovat Smečno na Muncifaj (Dubovou horu) z latinského Mons fagi. Název, který zní jako z Drdových pohádek, se užíval až do 19. století.
     Komentáře
  • Hrady

    Pravda o Pražském orloji aneb jak 27 párů očí bdí nad jeho chodem

    Před 3 roky
    Kolikrát už vítal Nový rok? Co nám všechno sděluje a kdo nad jeho chodem bdí? Bylo, je a jistě ještě vznikne spousta různých povídaček, příběhů i zaručených verzí o této jedinečné dominantě Prahy. Po několik století již vědci a restaurátoři bádají nad tím, jak asi vzniklo toto monumentální dílo.
     Komentáře
  • Náš region

    Čechy a Morava v bratrovražedném boji. Bitva u Loděnice na jižní Moravě byla ve své době tou nejkrvavější

    Před 3 roky
    Nepříliš šťastně řešený přemyslovský nástupnický řád, podle nějž na český knížecí stolec nastupoval vždy ten nejstarší Přemyslovec, vedl během doby k značným komplikacím. Jedním z jeho důsledků byla snaha českých Přemyslovců ovládnout Moravu, zatímco ti moravští toužili po Čechách. Jako právě teď.
     Komentáře
Reklama