Zavřít
Run magazine

Run magazine

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Run magazine
  • Run magazine

    Posilovna pro běžce: dřep

    Před 1 dnem
    Doby, kdy běžci stačilo pouze běhat, jsou již minulostí. Když chceš efektivně trénovat a vyhnout se zranění, je zapotřebí komplexní přístup a posilovna je jeho neoddělitelnou součástí. Proto vznikla i tato rubrika, ve které tě provedu nejvhodnějšími cviky pro běžce. Začneme dřepem.
     Komentáře
  • Run magazine

    Běžecké pomůcky nejen proti bolesti

    Před 4 dny
    Obuj boty a můžeš vyrazit – tohle se často říká o běhu s dodatkem, že jde o materiálně nejjednodušší sport. Běžeckých pomůcek je ale celá řada. My se dnes podíváme na takové pomůcky, které nějakým způsobem souvisejí se zdravím pohybového aparátu. Které z nich mají smysl?
     Komentáře
  • Run magazine

    Běhej přirozeně, radostně a s lehkostí Díl 2. Postoj a náklon aneb Celým tělem jedním směrem

    Před 8 dny
    Ke zjištění, jakým způsobem zacházíme běžecky s našimi těly, nepotřebujeme státnice z klinické biochemie. K základnímu posouzení postoje a držení trupu kolikrát vystačí i dobře naleštěná výloha obchodního dómu. Druhá věc je si tyhle zdánlivé prkotiny uvědomit, či dokonce na nich zapracovat. Je rozhodně proč. Přirozený běh je báječnou souhrou těla i duše. V úvodní kapitole seriálu o něm jsme začali ze všech možných i nemožných stran rozebrali středobod všeho – pánev.
     Komentáře
  • Run magazine

    Mentální příprava v orientačním běhu

    Před 9 dny
    Je hlava při závodění důležitá? Bezpochyby. Jak jinak vysvětlit, že atlet není schopen zopakovat výkony z tréninku i v závodech? A proč biatlonista, který v tréninku střílí jednu čistou položku za druhou, při závodě udělá dvě chyby? Mentální příprava má proto důležité místo v každém sportu, včetně orientačního běhu.
     Komentáře
  • Run magazine

    Alkohol špeky nerozpustí

    Před 11 dny
    Dej si panáka, alkohol rozpouští tuky. Bílé víno nemá skoro žádné kalorie, to můžeš. Pivo podpoří trávení, to při hubnutí potřebuješ… Podobné věty můžeš slyšet poměrně často, bohužel jsou ale od pravdy daleko. Alkohol totiž hubnutí jednoznačně komplikuje.
     Komentáře
  • Run magazine

    Single život versus život ve vztahu: Jak to může ovlivnit vaši postavu

    Před 12 dny
    Blíží se první máj, svátek lásky, což může být pro některé osamělé jedince frustrující. Nezoufejte! Nakonec svou spřízněnou duši přeci jen potkáte. A než se tak stane, možná vás potěší, že jako svobodní máte větší šanci dosáhnout své životní formy. Nebo je to přesně naopak?
     Komentáře
  • Run magazine

    5 příčin večerního hladu, které vám brání zhubnout

    Před 14 dny
    Dala jste si na Nový rok předsevzetí, že zhubnete? Začala jste sportovat, změnila jídelníček, ale večer či dokonce v noci vás přepadává neutuchající hlad, i když jste se navečeřela? Víme, co za tím vězí a jak nočnímu hladu předcházet.
     Komentáře
  • Run magazine

    Ladíme formu

    Před 16 dny
    Forma. Pět prokletých písmenek, které mnohdy rozhodnou o našem úspěchu či neúspěchu v závodě. Když chceš, aby přišla, nestačí jen poctivě trénovat, důležité je i správě formu vyladit. Jak toho co nejlépe dosáhneš?
     Komentáře
  • Run magazine

    Jak si vybrat správnou běžeckou obuv? Běžecká diagnostika je základ. A není pouze pro profesionály.

    Před 17 dny
    Sortiment běžeckých bot je velmi pestrý. V nabídce jsou boty neutrální, pronační, minimalistické, s nulovým dropem… Když zvolíme boty z kategorie, která pro nás není vhodná, můžeme si běh velmi znepříjemnit nebo si způsobit i zranění. Diagnostika se skládá ze dvou částí. Statická část probíhá na tlakové desce, kde několik tisíc senzorů změří rozložení tlaku na tvých chodidlech. Z výsledných snímků vyčteme tvar nožní klenby, což pro nás může být první vodítko k výběru správné obuvi.
     Komentáře
  • Run magazine

    5 potravin, které vypadají zdravě, ale rozhodně s nimi nezhubnete

    Před 25 dny
    To co jíme, zásadním způsobem ovlivňuje náš zdravotní stav. Jaké potraviny by podle odborníků neměly ve zdravém jídelníčku vůbec figurovat, ať už z hlediska zdraví nebo hubnutí? A které naopak zařadit? Ochucené mléčné výrobky Mléčné výrobky plné cukru a aromat místo skutečného ovoce nejsou prospěšné z hlediska zdraví ani štíhlé postavy. Například ochucený jahodový kefír obsahuje okolo 12 gramů přidaného cukru na 100 ml, přičemž velikost celého balení je 450 ml.
     Komentáře
  • Run magazine

    Pravidelná stolice aneb zdraví začíná ve střevech

    Před 25 dny
    Téměř 70 procent imunitního systému se soustředí do trávicího traktu. Střevní mikrobiom se tak vysokou měrou podílí kromě trávení, i na vývoji imunitního systému. Jakou další roli má střevní mikroflóra a jak si ji udržet zdravou?
     Komentáře
  • Run magazine

    Pusť to z kopce bez zábran!

    Před 1 měsícem
    Opakované výběhy kopců nesou ovoce, ve stoupáních při trialových závodech předbíháš jednoho soupeře za druhým… Jenže co je to platné, když se v seběhu dostanou všichni zpátky před tebe. Řešení je jediné: začít systematicky trénovat právě i seběhy. Co je tedy klíčové, pokud chceš i z kopce dolů běhat rychleji? Zlepši techniku Je důležité rozlišit, z jakého kopce běžíš. Pokud není příliš prudký a nečíhají na něm žádné terénní nástrahy (asfalt, širší rovná lesní či polní cesta), můžeš směle nechat gravitaci, aby pracovala za tebe.
     Komentáře
  • Run magazine

    Budování výkonnosti z dlouhodobého hlediska

    Před 1 měsícem
    Bavit se triatlonem třeba i několik desetiletí není až takový problém. Zajistit, aby v průběhu let naše výkonnost nejen nestagnovala, ale naopak rostla, to už je o dost větší oříšek.
     Komentáře
  • Run magazine

    Na závod v psím počasí

    Před 1 měsícem
    Na období, kdy se budeme moci postavit na start závodu jen v trenkách a tričku či tílku, se těšíme všichni. Jenže v březnu ještě zima neřekla poslední slovo, jaro zatím čeká v předsíni a váhá, zda má již vstoupit. Na trati tě tedy může překvapit takřka cokoliv. Jak se tedy na závod v této době vybavit? V březnu tě může na startu překvapit úplně cokoliv – někdy teplo jako v létě, jindy ale zase déšť, velký vítr nebo poletující sníh a také teploty, které budou spíše velet obléct si zimní kabát než běžecké oblečení.
     Komentáře
  • Run magazine

    Pomoc, natrh‘ jsem si sval

    Před 1 měsícem
    Natržený sval může být svým způsobem horší než zlomenina. Takové poranění se totiž velice špatně hojí a často dává o sobě vědět i několik let. Jak ho co nejefektivněji léčit?
     Komentáře
  • Run magazine

    Jaro volá: do sedel!

    Před 1 měsícem
    Ne každý triatlonista má doma trenažer a ne každý je vyznavačem zimní cyklistiky. Pokud i ty patříš do skupiny, která toho v zimě na kole moc nenatrénovala, je nejvyšší čas to změnit, protože sezóna se kvapem blíží. Na kole trávíme v rámci triatlonu nejvíc času, takže se tréninkové úsilí vynaložené v této disciplíně pravděpodobně projeví na tvém celkovém výkonu více než běžecký či plavecký trénink. Na rozdíl od běhu také kolo mnohem méně zatěžuje pohybový aparát, a proto můžeš tréninkové dávky navyšovat o něco více.
     Komentáře
  • Run magazine

    Cesta k úspěšné maratonské premiéře

    Před 1 měsícem
    Legendární Emil Zátopek prý kdysi řekl: „Chcete-li něco vyhrát, běžte sto metrů. Chcete-li něco prožít, běžte maraton.“ A jako ve všem, i tady platí, že každý zážitek je nejsilnější, když je to poprvé. Jak to ale udělat, aby to byl zážitek nejen silný, ale i pozitivní? To, že se maratonu říká královská disciplína, není náhoda, protože tato trať je oříškem úplně pro každého. Když někdo začíná běhat, přijde mu naprosto nepochopitelné, že se těch dvaačtyřicet kilometrů dá vůbec uběhnout.
     Komentáře
  • Run magazine

    20 důvodů proč zkusit orienťák

    Před 1 měsícem
    Potřebuješ opět najít další běžeckou motivaci nebo chceš zkusit něco jiného než obyčejné běhání? Vyzkoušej orienťák! Tady máš dvacet důvodů, proč zabrousit právě do tohoto sportovního odvětví. Orienťák je „zelený sport“. Závody se konají v přírodě, hlubokých lesích a hájích, které tě odstřihnou od okolního světa. Bližší kontakt s přírodou už si dopřát nemůžeš. Cestu mezi kontrolami si každý běžec volí sám, můžeš běžet přes kopce, po cestě i přes bažinu, tvořivosti se meze nekladou. Číst dále 20 důvodů proč zkusit orienťák na .
     Komentáře
  • Run magazine

    Běhej přirozeně, radostně a s lehkostí. Díl 1.

    Před 1 měsícem
    Pánev – protože tam to všechno začíná. Přirozený běh, chi-running, běh bez úsilí, natural running. O fenoménu slýcháme vcelku často, přesto si kdekdo nadále klade otázku: CO TO JE? Ruku tomu nepodáš, ani v masně se k tlačence přikoupit nedá, nevyspíš se z toho. K čemu je to tedy dobré?
     Komentáře
  • Run magazine

    Co jíst ve dnech odpočinku?

    Před 1 měsícem
    Odpočinkové dny nejsou v tréninkovém plánu jen tak, ale hrají důležitou roli při adaptaci těla na zátěž. Proto také rozhodně není jedno, co v jejich průběhu jíme. Máme pro tebe pár pravidel, která se vyplatí dodržovat.
     Komentáře
  • Run magazine

    Chuchelský háj: Zapomenuté místo pražských výletů a běžecký ráj

    Před 2 měsíci
    Často vyrážíme za krásnou přírodou, za skalami a kopci daleko nejen do různých koutů republiky, ale třeba přes půl planety. Jenže jsou místa, která máme přímo za humny a častokrát o nich ani nevíme. Jedním takovým je Chuchelský háj, kam se z centra dostaneš za půl hodiny.
     Komentáře
  • Run magazine

    Já snad přiberu i z vody!

    Před 2 měsíci
    Jíš méně, běháš, a přesto nehubneš, nebo dokonce přibíráš. Při pohledu na váhu s tebou cloumá vztek. Jak je to sakra možné? Opravdu lze přibrat, i když jíš méně, nebo je to celé trochu jinak?
     Komentáře
  • Run magazine

    Zdravé tělo od budíku po večerku. Ergonomie běžných denních činností

    Před 2 měsíci
    Už jsi vyladil(a) techniku svého běhu k dokonalosti? Správně došlapuješ, máš dobrou kadenci a napřímená záda? Pořídil(a) jsi super boty, trenéra i formu? A přesto tě neustále něco bolí? Možná v tvém případě nehraje roli to, jak běháš, ale jak se ke svému tělu chováš mimo trénink.
     Komentáře
  • Run magazine

    Dlouhá cesta na vrchol

    Před 2 měsíci
    Návodů, jak trénovat, aby sis právě letos zlepšil osobák, už byla sepsána celá řada. Mnohem méně často se ale píše o tom, že cesta k hranicím vlastních možností trvá dlouhé roky. Kudy se tedy vydat, pokud chceš osobáky překonávat nejen letos, ale i třeba za deset let?
     Komentáře
  • Run magazine

    Přerušovaný půst: pomůže zhubnout, podpoří zdraví

    Před 2 měsíci
    Ještě nedávno se doporučovalo pět jídel denně, dnes ale stále častěji slyšíme termín „přerušovaný půst“ spočívající naopak ve vynechávání jídel. Opravdu ti tato metoda pomůže zhubnout? A neohrozí tvoji výkonnost?
     Komentáře
  • Run magazine

    Cesta k prvnímu půlmaratonu

    Před 2 měsíci
    Máš za sebou pětku i desítku a věříš, že nastala ta správná doba posunout se dál? Jako další logickou výzvu vidíš půlmaraton? Jenže stejně jako desítka nejsou dvě pětky, tak ani půlmaraton nejsou dvě desítky a kilometr navíc. Tohle přesvědčení už se totiž stalo osudným pro mnohé běžce.
     Komentáře
  • Run magazine

    Dejte nohám hlavně prostor

    Před 2 měsíci
    Rozhovor s fyzioterapeutkou Hanou Holoubkovou o tom, co chtít od svých chodidel a běžeckých bot Kolem běžeckých bot koluje stále více nejasností, polopravd a domněnek. Abychom si v tom udělali aspoň trochu jasno, popovídali jsme si o problematice biomechaniky běhu s fyzioterapeutkou Hankou Holoubkovou. Hanka je totiž jak výborná fyzioterapeutka tak ještě lepší běžkyně.
     Komentáře
  • Run magazine

    5 špatných rozhodnutí, které k hubnutí nevedou

    Před 2 měsíci
    Když rozhodujeme hubnout, obvykle si děláme seznam konkrétních kroků, které nám k tomu pomohou. Mezi ně však občas zařadíme taková, které nám nejen nejsou k užitku, ale dokonce mohou hubnutí spíše komplikovat. Které kroky na cestě k vysněné hmotnosti tedy představují jednoznačné šlápnutí vedle? Co krok, to omezení Často se při hubnutí musíme zříct něčeho, co nám chutná, jenže už to, že tyto kroky označujeme jako „omezení“, v nás vytváří negativní postoj. Číst dále 5 špatných rozhodnutí, které k hubnutí nevedou na .
     Komentáře
  • Run magazine

    Posilování pro triatlonisty

    Před 2 měsíci
    Posilování by se mělo táhnout celou tvou triatlonovou přípravou – kromě posezónního odpočinku není žádné období, kdy bys ho mohl(a) s klidným svědomím vynechat. Jeho podoba se ovšem bude v průběhu roku lišit. Triatlon je vytrvalostní sport, tudíž je logické, že by jeho vyznavači měli rozvíjet především silovou vytrvalosti, tedy schopnost udržet dostatečnou úroveň síly po co nejvyšší počet svalových stahů.
     Komentáře
  • Run magazine

    Tělocvičny ožívají!

    Před 2 měsíci
    Co v zimě? Orientační běžci dle povětrnostních podmínek vyhledávají různé možnosti tréninku. Někdo preferuje lyžování, jiní odlétají do Portugalska nebo Španělska za tréninky v dunách, velkou popularitu zažívají noční tréninky, ale co když je opravdu hodně sněhu? Pak ožívají tělocvičny!
     Komentáře
  • Run magazine

    Zimní běžecké trápení: suchá pokožka

    Před 2 měsíci
    Běhat v zimě je fajn, avšak extrémní počasí – vítr, chlad, sněžení a střídání teplot – může pěkně potrápit naši kůži. Pak i ti, které jindy kosmetická péče absolutně nezajímá, začnou řešit, co s tím.
     Komentáře
  • Run magazine

    3x o artróze. Pohled ortopeda aneb klouby potřebují pohyb

    Před 3 měsíci
    Neběhej, zničíš si kolena! Tuhle větu sice slýchají běžci často, do pravdy má však zatraceně daleko. Paradoxně totiž platí, že v případě nejčastějšího kloubního onemocnění, artrózy, je právě pohyb tou nejlepší prevencí. Jak tedy můžeš své klouby účinně ochránit?
     Komentáře
  • Run magazine

    Zimní vytrvalecká výzva – Jizerská 50 Díl 3. Poslední hodiny před startem

    Před 3 měsíci
    Pro někoho je to vrchol lyžařské sezóny, pro vrchol sportovního úsilí – záleží na tom, jak ses na tento závod s dlouholetou tradicí zvládl připravit. Co tě tedy na Jizerské 50 čeká a jak ji co nejlépe zvládnout? Lyžařský maratón, lidově „lauf“, je přece jen trochu odlišný závod od těch běžeckých či cyklistických. Na lyžaře jsou kladeny požadavky jednak z pozice nároků na silové a vytrvalostní schopnosti, ale také z nároků na správnou lyžařskou techniku, která je poměrně náročná.
     Komentáře
  • Run magazine

    Přiveď intervaly k dokonalosti díky moderní technice

    Před 3 měsíci
    Intervalové tréninky jsou jedním ze základních kamenů v přípravě atletů. V našich končinách se o jejich propagaci zasadil zejména Emil Zátopek, a i přes to, že dnes jsme s výzkumem postoupili o mílové kroky, intervaly jsou s námi stále. Jak ti s jejich využitím může pomoci sporttester?
     Komentáře
  • Run magazine

    Škodlivé potraviny, které odstranit z jídelníčku

    Před 3 měsíci
    Nekvalitní, zejména průmyslově zpracované potraviny, mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a po jejich konzumaci přichází brzy znovu hlad. Které konkrétní potraviny z jídelníčku vyřadit nebo jejich příjem alespoň omezit? Najdou se škodlivé potraviny i v regálech zdravé výživy?
     Komentáře
  • Run magazine

    Může za přibírání na váze věk? Aneb tloustneme s přibývajícím věkem nebo jsou to výmluvy?

    Před 3 měsíci
    S přibývajícím věkem mnohem snadněji přibíráme tuk a naopak může být složitější zhubnout. Jak se nám mění tělesné složení a opravdu může za přibírání na váze náš věk? A pokud ano, dá se proti tomu účinně bojovat? Hledali jsme odpovědi. Více tuku, méně svalů Stárnutí s sebou skutečně nese změnu v množství tělesného tuku, přičemž nejde zrovna o změnu k lepšímu. „ Realita je taková, že se zvyšujícím se věkem dochází k nárůstu tukové tkáně a zároveň dochází i k pozvolné ztrátě svalové hmoty,“ říká Tereza Kompánková, hlavní trenérka z Fitness Clubu Contours a dodává, že obecně máme nejlepší tělesné složení z hlediska zastoupení svalů a tuků kolem 20.
     Komentáře
  • Run magazine

    Projezte se k lepší imunitě. Těchto 5 druhů potravin vám pomůže zůstat zdraví i přes zimu

    Před 3 měsíci
    Co jíst během zimy pro zdraví, štíhlou linii a zahřátí? Vybrali jsme pro vás potraviny, které jsou výživově hodnotné, plné vitamínů a minerálních látek, dokážou nastartovat imunitu a k tomu všemu skvěle chutnají. Doplníte o ně svůj jídelníček? Nebojte se jíst kaloricky bohatší stravu Zimní jídelníček by se měl od toho letního odlišovat. V zimě si totiž tělo přirozeně žádá kaloricky bohatší a výživnější stravu.
     Komentáře
  • Run magazine

    4 tipy, jak před novým rokem začít se zdravým životním stylem

    Před 3 měsíci
    Máme pro vás čtyři jednoduché rady, díky kterým můžete začít se zdravějším životním stylem takřka ze dne na den. Nepotřebujete k tomu žádné speciální pomůcky, přípravky a nemusíte mít ani strach z toho, že to nezvládnete.
     Komentáře
  • Run magazine

    Jak zvládnout dvoufázový trénink

    Před 3 měsíci
    Pokud se chystáš na triatlon a chceš ho hlavně dokončit, vystačíš si se šesti tréninky týdně. Jakmile se ale přidají výkonnostní ambice, stane se alespoň párkrát do týdne nezbytností dvoufázový trénink. Jaká pravidla je přitom třeba dodržovat?
     Komentáře
  • Run magazine

    Pohybový aparát v době těhotenství

    Před 4 měsíci
    I při práci fyzioterapeuta platí, že není nad osobní zkušenost. A protože jsem nedávno porodila, chtěla bych napsat pár slov o tom, jak jsem tuto cestu vnímala z profesního hlediska. K jakým změnám v oblasti pohybového aparátu tedy v těhotenství dochází a jak řešit případné problémy?
     Komentáře
  • Run magazine

    3 plavecké tréninky pro triatlonisty

    Před 4 měsíci
    Zatímco v běhu a cyklistice se dá dosáhnout relativně velkého zlepšení za poměrně krátkou dobu, v triatlonu je to běh na dlouhou trať. Právě teď, v začátcích přípravy na další sezónu, je tedy vhodné se zaměřit právě na úvodní disciplínu triatlonu. Jak na to? Když se do triatlonu pustí běžec (cyklista), tak mu délka cyklistických (běžeckých) částí v rámci jednotlivých triatlonových distancí přijde přiměřená, zato plavání mu ale připadá neúměrně dlouhé.
     Komentáře
  • Run magazine

    Zkus první OCR závod už příští rok!

    Před 4 měsíci
    Letošní běžecká sezóna je z větší části již za námi a řada běžců už směřuje pozornost na termínovku příštího roku. Pokud zvažuješ, že zkusíš kromě běhu i nějaký OCR závod, máme pro tebe pár tipů, jak se na příští sezónu připravit. Když v roce 2013 přišla první vlna Spartan Race, málokdo tušil, jak moc se tento sport stane populární. Kolik lidí bude mít chuť shodit pracovní obleky a ponořit se až po hlavu do bláta. Číst dále Zkus první OCR závod už příští rok! na .
     Komentáře
  • Run magazine

    Vyzrajte (nejen) technikou na počasí

    Před 4 měsíci
    Trailové běhání i skyrunning se těší stále větší oblibě, vždyť hory a příroda tak dobíjejí, avšak počasí tu může být velmi nevyzpytatelné. Aby sis vše plně užil a vrátil do cíle v pořádku, je potřeba dodržet několik zásad a není od věci zapojit i tu nejmodernější techniku. Už od dětství mi rodiče vtloukali do hlavy, že na horách se počasí mění z minuty na minutu. Jenže znáš to, na všechno si člověk musí přijít sám. Číst dále Vyzrajte (nejen) technikou na počasí na .
     Komentáře
  • Run magazine

    Čas na úklid lékárničky

    Před 4 měsíci
    Existuje mnoho názorů a rad, co všechno by měla obsahovat domácí lékárnička. Málo se ovšem mluví o tom, jak bychom ji měli udržovat v pořádku. Prošlé či špatně skladované léky nám totiž mohou spíše uškodit než pomoci. Základním pravidlem je, že je třeba sledovat exspiraci, tedy dobu účinnosti léčivého přípravku, a ty s prošlým datem nekompromisně vyřazovat. „U některých léků, jako jsou třeba sirupy nebo oční kapky, je navíc třeba sledovat kromě klasické exspirace i dobu použitelnosti po otevření.
     Komentáře
  • Run magazine

    Následuj indiána. Na půl cesty mezi chůzí a během.

    Před 4 měsíci
    Chceš běhat? Tak začni chůzí a poté přejdi na indiánský běh. Tuhle větu slýchají začátečníci běžně, a pro řadu dnešních běžců už je to typický způsob, jak začali svoji běžeckou kariéru. Jenže i indiánský běh svá pravidla, která z něj činí efektivní způsob rozvoje vytrvalosti.
     Komentáře
  • Run magazine

    Orienťácká příprava „na sucho“

    Před 4 měsíci
    Zapomeň na strach, příprava „na sucho“ nemá nic společného s globálním oteplováním ani nedostatkem srážek. Jedná se o přípravu orientačních běžců mimo les, tedy o studování mapových podkladů a terénů či zimní přípravu v tělocvičně. Světová i domácí konkurence se podobně jako v ostatních sportech vyrovnává také v orienťáku. Ten, kdo chce uspět, proto musí být na závody stoprocentně připraven po fyzické i taktické stránce.
     Komentáře
  • Run magazine

    Jak vyprat? Není to žádná věda!

    Před 4 měsíci
    Praní běžeckého oblečení není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Na druhou stranu to není ani žádná věda. Pojďme se podívat na základní pravidla a také na to, jestli je vlastně nutné je dodržovat. Většina běžců při otázce na praní poví, že hlavně bez aviváže. Ale proč? Účinná látka v aviváži, která má za cíl změkčit látku a snížit mačkavost, totiž tvoří na oblečení tenkou elektricky vodivou vrstvu a ucpává poplypropylenová vlákna, která mají za úkol odvádět pot od těla.
     Komentáře
  • Run magazine

    Desítka pod čtyřicet naslepo

    Před 4 měsíci
    Představ si to, zaběhnout desítku pod čtyřicet minut. Tempíčko patnáct kilometrů v hodině, to už se přece nechá šlapat. A když už v tom snění budeš, přivři oči. Rázem ti naskočí základní představa o stálém rozpoložení zrakově postižených, kteří „hoblují“ tuto snovou metu rekreačních běžců závod co závod.
     Komentáře
  • Run magazine

    10 zásad bezpečného běhu

    Před 4 měsíci
    Krátící se podzimní dny pro velkou část běžců znamenají nutnost tréninku za tmy. A zatímco chlapi přitom musejí řešit jen to, aby nešlápli do díry v asfaltu a viděli je řidiči aut, holky navíc musejí mít vždy na paměti i riziko útoku nějakého agresora. Jak ho snížit na minimum?
     Komentáře
  • Run magazine

    Zimní vytrvalecká výzva – Jizerská 50 Díl 2. Podzimní specifická příprava

    Před 4 měsíci
    Chystáš si zpestřit zimní přípravu účastní na nějakém lyžařském maratonu, třeba na oblíbené Jizerské 50? V minulém čísle jsme ti poradili, jak zahájit přípravu, i když je sníh ještě v nedohlednu. A přestože nejspíš nenapadne ani v listopadu, je už nejvyšší čas na specifičtější tréninkové prostředky.
     Komentáře
  • Run magazine

    Listopad, čas nových začátků

    Před 4 měsíci
    Normální lidé si nové začátky obvykle spojují s Novým rokem, ti školou povinní možná ještě se zářím. V případě běžců je však měsícem nových začátků jednoznačně listopad. Právě tady se totiž pokládají základy pro formu na příští sezónu. Jak tedy do přípravy vykročit co nejlépe? Řada běžců to sice stále ještě nerada slyší, ale je to věc, kterou neokecáš: Prvním krokem při přípravě na následující sezónu je důkladný odpočinek po té předchozí. Minimem by měly být dva týdny – bez běhání a ideálně i bez jiných náročnějších pohybových aktivit, ale klidně to mohou být i týdny čtyři, zvlášť když tě trápí nějaká zranění. Číst dále Listopad, čas nových začátků na .
     Komentáře
  • Run magazine

    Zátěžové testy: klíč k efektivnímu tréninku

    Před 4 měsíci
    Když se chceš zlepšovat, nestačí běhat hodně. Klíčem k úspěchu je také správné nastavení intenzity zátěže. Zátěžové testy ti přitom mohou pomoci nejen pro určení intenzity jednotlivých tréninků, ale navíc můžou odhalit slabiny v metabolických systémech, které se na tvém výkonu podílejí. Jak ale vybrat ten pravý?
     Komentáře
  • Run magazine

    Partneři elitních vytrvalců: neměnili bychom!

    Před 5 měsíci
    „To by bylo, mít doma elitního běžce. Mohla bych se s ním chlubit před holkama, a třeba bych i já pak běhala trochu rychleji,“ zasní se mnohá rekreační běžkyně. Jak to ale vidí běžci a běžkyně, kteří doma špičkového vytrvalce opravu mají? Vesměs tvrdí, že je to opravdu fajn.
     Komentáře
  • Run magazine

    Otestováno při běhu: menstruační kalíšek

    Před 5 měsíci
    Pokud jsi žena, tak víš, že mít „své dny“ může být někdy pěkně náročné, a to obzvlášť při běhu –nejenom fyzicky, ale také organizačně. Stále více jsou proto mezi běžkyněmi oblíbené menstruační kalíšky. Je to opravdu taková pecka? Vyzkoušela jsem na vlastním těle! Pánové nechť prominou, a popřípadě tento text rovnou přeskočí. Plně chápu, že v tomto směru rozhodně nemusejí vědět všechno. Pro ženy – běžkyně je však téma menstruace zásadní, protože ho v plodném věku musejí řešit zhruba šestinu svého života, a rozhodně nechtějí tuto nemalou část zařazovat tréninkovou pauzu. Číst dále Otestováno při běhu: menstruační kalíšek na .
     Komentáře
  • Run magazine

    Běžecký (koordinační) žebřík není jen na lezení

    Před 5 měsíci
    Ve výčtu skvělých cvičebních pomůcek pro běžce nelze opomenout tu, jenž nám pomáhá zlepšovat hlavně naše koordinační schopnosti. Řeč je o běžeckém žebříku, někdy nazývaném koordinační. Pomůcka je to vhodná pro všechny věkové kategorie i pro nejrůznější sportovní odvětví. Koordinace je jednou ze základních běžeckých, respektive sportovních dovedností, důležitá pro rozvoj každého sportovce, běžce nevyjímaje, a potřebná je mnohdy i v reálném životě. Podmínkou výtečné koordinace je schopnost zvládat i pohyby, které sportovec obvykle nevykonává, jako jsou mimochodní pohyby (současné pohyby stejnostranných končetin) či nepravidelně se opakující pohyby dolních končetin, a tím je mozek a celá pohybová soustava připravena na zvládání náročných situací.
     Komentáře
  • Run magazine

    Sociální sítě: pomohou ti zhubnout?

    Před 5 měsíci
    Aktivitu na sociálních sítích máme spojenou spíše s tloustnutím: kdo tráví čas zíráním na displej, obvykle moc nezhubne. Přesto se ale mohou sociální sítě stát překvapivě užitečným společníkem na cestě za štíhlou linií. Jaká pravidla tedy na sítích dodržovat? Zapomeň na foodporno Prohlížet si fotky dortíků, koláčů či řízků přes celý talíř, zatímco přesvědčuješ sám sebe, že po misce hlávkovém salátu už fakt nemáš hlad, to je čirý masochismus. Číst dále Sociální sítě: pomohou ti zhubnout? na .
     Komentáře
  • Run magazine

    Proč by i maratonci měli občas sprintovat?

    Před 5 měsíci
    Je jasné, že sprinteři budou v tréninku sprintovat skoro pořád. Běh rychlostí blížící se vlastnímu maximu by ovšem měli do přípravy zařazovat i vytrvalci. Své výkonnosti tím totiž mohou prospět poměrně zásadně.
     Komentáře
  • Run magazine

    Fascie: opomíjený důvod bolesti

    Před 5 měsíci
    Už jsi toho nastudoval spoustu o technice běhu, botách a tréninku, víš, jak uvolnit svaly, zregenerovat po závodě, jak se protáhnout, byl jsi u fyzioterapeuta, na masáži, aromaterapii, akupunktuře, rázové vlně i v sauně, a přesto tě trápí opakující se bolesti? Příčina se může skrývat ve fasciích. Tělo ukrývá nejedno tajemství a věda je postupně objevuje. Jedno z nejnovějších jsou právě fascie.
     Komentáře
  • Run magazine

    Vše má svůj čas aneb rozdíly v tréninku dětí a dospělých

    Před 5 měsíci
    Ten slastný okamžik vítězství, dosažení vysněné mety, překonání osobního rekordu… Po tom všem toužíš, ať jsi závoďák nebo hobby běžec, to si nemusíme namlouvat. A stejně, často i více, touží po vítězství i děti či dorostenci. Jak by se ale jejich cesta k němu měla lišit od cesty dospělých. Výsledný úspěch je bez ohledu na věkovou kategorii jen špičkou ledovce, jehož hlavní „hmota“ je založena především na poctivém tréninku. Jeho optimální sestavení je ale u běžců mnohdy velká alchymie. Číst dále Vše má svůj čas aneb rozdíly v tréninku dětí a dospělých na .
     Komentáře
  • Run magazine

    Neváhej a běž: Do práce i z ní

    Před 5 měsíci
    Komutace je nechutně složitý výraz původem ze světa elektrotechniky. Mezi běžci se však v poslední době stále více rozšiřuje jeho přenesený význam, totiž běhání do práce, někdy i zpátky. Aby ne, v dnešní uspěchané době. Času na trénink ubývá, proč tedy nespojit příjemné s užitečným? Dobříšský právník Martin Vavříček si s gustem vyťápne necelé tři kilometry na spoj do Prahy. Známý třebíčský ultranezmar Štěpán Dvořák kolikrát místo klimbání v autobuse směr dukovanská atomka běží či šlape po svých celou třicítku.
     Komentáře
Reklama