Zavřít
Alžběta Báthoryová

Alžběta Báthoryová

Nejnovější články na Seznamu na téma Alžběta Báthoryová
  • Nová Bystřice

    Přehled dubnových akcí

    Zde vám přinášíme souhrn všech akcí, které se uskuteční v měsíci dubnu.


    BESEDA MILANA ZACHA KUČERY: ALŽBĚTA BÁTHORY A ČACHTICKÉ PODZEMÍ

    • středa 5. dubna 2023, 18.00 hodin, poslechový sál městské knihovny


    CHARITATIVNÍ BAZAR

    • pátek 14. dubna 2023, 14.00 - 17.00 hodin, KD Koruna
    • sobota 15. dubna 2023, 9.00 - 12.00 hodin, KD Koruna

    Všechno oblečení, boty, doplňky, hračky, ložní prádlo, nádobí, zkrátka cokoli, co už doma nepotřebujete a chcete to poslat dál, můžete nosit do informačního střediska nebo městské knihovny od pondělí 3. dubna.


    KŘEST KNIHY MARIE ŠPAČKOVÉ POHÁDKY Z ČESKÉ KANADY II

    • pátek 14. dubna 2023, 17.00 hodin, poslechový sál městské knihovny


    POHÁDKY Z KAPSY; HRAJE DIVADLO POHÁDKA

    • sobota 22. dubna 2023, 10.00 hodin, KD Koruna


    DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ SBOROVNA; HRAJE DIVADELNÍ SPOLEK VOJAN STUDENÁ

    • sobota 22. dubna 2023, 19.00 hodin, KD Koruna

    Vstupenky za 100 Kč jsou v prodeji od 3. dubna 2023 v informačním středisku.


    NOVOBYSTŘICKÉ ČÁRY

    • neděle 30. dubna 2023, Mírové náměstí, městský park

    17.00 hodin, Mírové náměstí - stavění májky

    19.00 hodin, městský park - Čarodějnická maturita

    20.30 hodin, městský park - Orient magic show (fakír Ben Ghan)

    21.00 hodin, městský park - zapálení vatry, diskotéka (hraje DJ Zavik)


    FOLKOVÉ KONCERTY V KOSTELE SV. KATEŘINY

    • neděle 30. dubna 2023, kostel sv. Kateřiny

    19.00 hodin - Bára Zmeková

    21.00 hodin - Louka

    23.00 hodin - Doris


    Více informací o jednotlivých akcích najdete na webových stránkách města nebo na našem facebooku.

     Komentáře
  • Nová Bystřice

    Beseda Milana Zacha Kučery: Alžběta Báthory a čachtické podzemí 5. 4. 2023 18:00

    Alžběta Báthoryová se coby krvavá grófka zapsala do kulturního povědomí celého světa. Západoslovenské Čachtice nejvíc spojované s jejím jménem, jsou protkány sítí skutečných podzemních chodeb - ať už jde o ty v zahradě jejího zámku nebo třeba ty pod kúrií jejího zetě Juraje Drugheta, nebo ty pod tzv. umíráčkem. Jak všechny tyto věci souvisely a jaká grófka byla, naznačí Milan Zach Kučera, český spisovatel, dokumentarista a ředitel televize CS MYSTERY. Přednáška se uskuteční ve středu 5. dubna od 18.00 hodin v poslechovém sále knihovny, vstupné bude dobrovolné.

     Komentáře
  • OnlyU

    Kateřina z Komárova využila nabyté moci. Týrání služebnictva se stalo předmětem legend

    Před 18 dny
    Méně známá předchůdkyně čachtické paní Kateřina z Komárova, některými přezdívaná Karlštejnská bestie, je bezesporu zajímavou historickou postavou. O jejím osudu víme především na základě legend a pověstí, i tak ale krutost, kterou se prý vyznačovala, vyráží dech. Zdroj
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    21 min

    Podcast
    Firmu Remington na psací stroje založil mladý kovář, který si dokázal sestavit vlastní pušku

    Před 1 měsícem

    ·

    21 minut

    Psací stroj je tu s námi už 150 let. Od té doby sice stačil zastarat, ale i nastavit standard pro počítačovou klávesnici. Možná právě vám se na něj doma práší a už několikrát jste si říkali, že půjde z domu. V Příbězích z kalendáře zjistíte, že pomocí psacího stroje se dá vypátrat vrah i autor protirežimního letáku. Že firmu Remington, která je jako první začala vyrábět, založil šikovný mladý kovář, který si dokázal sestavit vlastní pušku.
     Komentáře
  • OnlyU

    Manželka Juraje Jakubiska musela zaplatit milionové odškodné za sražení chodce. On sám se zadlužil kvůli filmu Bathory

    Před 1 měsícem
    V pátek 24. února přišla smutná zpráva o úmrtí známého režiséra Juraje Jakubiska, který podlehl rakovině. Měl velký sen natočit film o uherské hraběnce Alžbětě Báthoryové, který si nakonec splnil. Ale bohužel se mu zároveň stal osudným. Zadlužení nepomohla ani jeho manželka, která musela zaplatit milionové odškodné za sražení chodce. Zdroj
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Otakar Vávra. Nestor českého filmu

    Před 1 měsícem

    ·

    19 minut

    Otakar Vávra se narodil 28. února 1911 v Hradci Králové. Původně studoval architekturu, ale postupně mu učaroval film, jako nové umění 20. století. Víte, které filmové hvězdy byly jeho milenkami? A jaké výhody našel ve své dlouhověkosti? To prozradí Příběhy z kalendáře.
     Komentáře
  • TVguru

    Juraj Jakubisko věděl, že je lepší být mladý a bohatý než starý a nemocný, ale dopadl špatně. Přišel i o střechu nad hlavou

    Před 1 měsícem
    O víkendu zemřela další filmová legenda, režisér Juraj Jakubisko, který byl často srovnán se svým uměleckým vzorem Federicem Fellinim.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Kateřina z Komárova. Česká „Čachtická paní“

    Před 1 měsícem

    ·

    19 minut

    Říkalo se jí „karlštejnská bestie“ nebo „krvavá Kateřina“ a v dějinách české šlechty jen těžko hledá sobě rovnou. Naštěstí. Přiznala se ke čtrnácti vraždám, ale obětí má na svědomí zřejmě mnohem víc. Nikdo už také nespočítá další stovky týraných a tisíce těch, kteří se před jejím řáděním jen třásli strachy. Kateřina z Komárova proslula sadistickými praktikami dávno předtím, než se narodila její slavnější „kolegyně“, uherská hraběnka Alžběta Báthoryová zvaná Čachtická paní.
     Komentáře
  • Lifee

    Karlštejnská bestie: Česká Čachtická paní stahovala poddané z kůže, soud ji poslal do hladomorny na Pražském hradě

    Před 1 měsícem
    Víte, proč je česká šlechtična Kateřina z Komárova přirovnávána k neblaze proslulé Čachtické paní? Také si totiž libovala v mučení a brutálních vraždách svých poddaných. Její řádění skončilo 27. února 1534, kdy byla uvězněna v Bílé věži (Mihulce) na Pražském hradě.
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    Zemřel režisér Juraj Jakubisko

    Před 1 měsícem
    Zřejmě nejznámější slovenský režisér, autor Tisícročné včely či Bathory, už není mezi námi.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Umíral jako chudý muž. Zesnulý režisér Jakubisko dlužil téměř 77 milionů korun

    Před 1 měsícem
    Režisér Juraj Jakubisko, který v pátek zemřel ve věku 84 let, patřil k nejuznávanějším představitelem svého oboru v Česku a na Slovensku. Jedno jeho dílo se mu ovšem stalo prokletím a dostalo ho až na pomyslné dno – velkofilm o mocné uherské hraběnce Alžbětě Báthoryové. Zadlužil se a své závazky nebyl schopen do konce života splatit.
     Komentáře
  • TN

    Odešla legenda slovenského filmu Juraj Jakubisko (84)

    Před 1 měsícem
    Ve věku 84 let zemřel světoznámý slovenský režisér Juraj Jakubisko. Smutnou zprávu potvrdila slovenské stanici RTVS jeho dcera Janette Jakubisková.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vilém Famm: Víra v život věčný. Vaše dopisy

    Před 1 měsícem
    Jedno je jasné, nikdo z nás se tomu nevyhne. Nepovedlo se to zatím nikomu. Ani ta Čachtická paní se z vlastní smrtelnosti nevylhala a prostě vzala za své. I Metuzaléma si vzala zubatá. Všichni tam musíme. Jenže ne všichni podle svých představ a víry půjdeme na stejné místo. Vilém Famm si vzal na paškál téma života – smrt. A co je po smrti.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Dávné a bizarní způsoby, kterými se ženy zbavovaly vrásek. Používaly trus i krev

    Před 1 měsícem
    Díky vědeckým výzkumům jsou v dnešní době dostupné krémy, které zamezí tvoření vrásek. Stejně tak si kdokoliv může zajít na jejich vyplnění na estetickou kliniku. Ženy v minulosti ale takové možnosti neměly a tak se snažily vráskám předejít a zbavit se jich způsoby, které se v dnešní době dají považovat za dost bizarní. Na tváře si tak například mazaly i zvířecí trus.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Krvavá pleťová maska: Proč si ženy potírají obličej menstruační krví?

    Před 2 měsíci
    Pro spoustu žen je menstruace obdobím, kdy trpí hněvem matky přírody, proklínají bolest a doplňují lahve s horkou vodou. Pro jiné je to však podle mínění lidí ideální doba, kdy můžete přirozeně vstřebávat živiny prostřednictvím pokožky, spojit se se svým ženstvím a vrátit se zpět k Zemi. Proč to ale ženy dělají?
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci zrekonstruovali tvář Čachtické paní. Byla čarovně krásná a krutost byste do ní neřekli

    Před 2 měsíci
    Ačkoliv je její pověst spíše hrozivá, ve skutečnosti byla Čachtická paní čarovně krásná a krutost byste do ní řekli jen sotva. Vědci totiž zrekonstruovali její tvář.
     Komentáře
  • Badatelé

    Konec dohadů o Alžbětě Báthory: Pravda vyplývá ze spisu

    Před 2 měsíci
    Debaty o tom, zda byla krvavá hraběnka skutečně vražedkyně, anebo oběť pomluv, jsou věčné. Ale bohužel i zcela zbytečné. Jasné indicie se skrývají přímo ve vyšetřovacím spise a v rodinné korespondenci. Připomeňme, že Alžběta Báthoryová se narodila 7. srpna 1560 a v patnácti letech se provdala ta Františka Nádasdyho. Když její muž v lednu 1604 zemřel, stala se jednou z nejbohatších žen v uherském království. Nádasdy před svou smrtí požádal svého přítele, palatina (královského místodržícího) Juraje Thurza o ochranu rodiny. Krvavá hraběnka se vyznačovala neobyčejnou krutostí k poddaným, která postupně přerostla v plánovité mučení a vraždění. Případ vyvrcholil na konci prosince 1610, kdy Thurzó vtrhl do čachtického zámku, a jak později sám napsal v dopise své ženě, našel tam jednu dívku umučenou a druhou Báthoryová právě mučila. „Když naši vyslaní lidé a služebnictvo přišli do zámku, našli tam mrtvou dívku, druhá kvůli mnoha ranám a mučení už umírala. Kromě toho seděla ještě jedna zraněná žena a další, které ta prokletá osoba nechávala pro jiné příležitosti, tam čekaly pevně spoutány.“ Thurzó následně hraběnku na míst odsoudil k doživotní internaci na hradě Čachtice. Jako palatin měl toto právo. Zdá se v tom být rozpor. Slíbil svému příteli, že rodinu ochrání a namísto toho hraběnku zavřel. Ve skutečnosti tak rodinu zachránil před potupným odsouzením, veřejnou popravou a ztrátě majetku. Svým odsouzením Báthoryové předběhl krále, kterému by při veřejném odsouzení připadnul majetek bohaté rodiny. Nepravdy a legendy Asi nejznámější dílo obhajovatelů Alžběty Báthoryové je kniha Báthory: Život a smrt od Tünde Lengyelové. Kniha se ve snaze Báthoryovou očistit bohužel vydává na pole nepravd. Lengyelová například tvrdí: „Nenašel se ani řádek, který by byl nějakým způsobem konstatoval nebo komentoval vyšetřování, vedené proti ní a jejímu personálu, chybí dokonce zmínky o tom, že se vůbec nějaké vyšetřování vede.“ Toto tvrzení jednoznačně vyvrací fondy státního archivu v Bytči na Slovensku, kde […]
     Komentáře
  • Extra LIFE

    Konec Alžběty Báthoryové: Řádění Čachtické paní skončilo dva dny po Vánocích

    Před 3 měsíci
    Alžběta Báthoryová neměla přezdívku krvavá hraběnka pro nic za nic. Mluví se o tom, že se podílela na mučení a zabití stovek mladých dívek. Konec jejího řádění nastal 26. prosince 1610.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Hromadná vražedkyně Kateřina Bechyňová z Lažan – Báthory strčila do kapsy a její řádění zastavil známý kronikář

    Před 3 měsíci
    Hromadná vražedkyně Kateřina Bechyňová z Lažan: V českých luzích a hájích je velice dobře známé jméno Alžběty Báthoryové jako masové vražedkyně. Ovšem v 16. století byla neblaze proslulá i Kateřina z Komárova, která měla na svědomí mnoho utrpení a vražd.
     Komentáře
  • Badatelé

    Zavraždila posledního Pernštejna karlštejnská bestie? Záhada odolává

    Před 4 měsíci
    Je to jeden z nejzáhadnějších zločinů naší minulosti. 17. března 1534 náhle umírá kandidát na krále. Umírá dva dny po karlštejnské bestii, kterou odsoudil k smrti. Karlštejnská bestie svému soudci slíbila, že ho stáhne s sebou. Kateřina z Komárova, žena karlštejnského purkrabího Jana Bechyně z Lažan umírá v době, kdy se manžel odsouzené za smrt své ženy mstí svým nepřátelům. Je to náhoda nebo zločin? Každopádně je to záhadné úmrtí, které se archeologové evidentně dodnes bojí. V pardubickém chrámu svatého Bartoloměje je na čestném místě hrobka nejvyššího českého šlechtice a královského kandidáta Vojtěcha z Pernštejna. Hrobka muže, který při volbě českého krále prohrál s Habsburky, je prokletá. Je evidentně prokletá tak dobře, že archeologové dodnes dělají co mohou, aby se nejzáhadnější smrt v našich dějinách nikdy nevyšetřila. Na začátku podivného příběhu je zapomenutá kauza české Alžběty Báthoryové, Kateřiny Bechyňové z Lažan. Sadistická vražedkyně, přezdívaná Karlštejnská bestie, žaluje u komorního soudu Václava Hájka z Libočan, a sice pro pomluvu. Náš slavný kronikář byl v té době děkanem karlštejnské kapituly a pravděpodobně pana purkrabího taktně napomenul, aby si dal na choutky své ženy pozor. Ze soudu pro pomluvu soud s vražedkyní Následuje žaloba pro pomluvu urozené paní. Hlavním soudcem v několik let se vlekoucím sporu je právě Vojtěch z Pernštejna. Celý soud se nese ve znamení strachu. Manžel Kateřiny, karlštejnský purkrabí Jan Bechyně z Lažan, si dává dobrý pozor, aby poddaní nic neřekli. Díky statečnosti několika svědků se ale soud zcela obrací a nakonec je Karlštejnská bestie odsouzena za 14 přiznaných vražd. Bylo jich pravděpodobně víc. Větší skandál ale nechce soudce vyvolávat. Vyhrožování poddaným tedy nezabralo na všechny. Jan Bechyně mezitím už soukolí pomsty rozjel. Hájek z Libočan je obviněn z krádeže na karlštejnské kapitule, přivázán pod koně a potupně odvezen z Karlštejna. Bechyňovi ale si ale ve vyhrožování troufají i na nejvyššího královského hofmistra.
     Komentáře
  • Blanenský deník

    Mráz přichází z hradu. Klenot Čachtic byl tichým svědkem činů Alžběty Báthoryové

    Před 4 měsíci
    Na první pohled vcelku běžná zřícenina hradu v Malých Karpatech v okrese Nové Mesto nad Váhom na Slovensku láká turisty již pěknou řadu let, a to nejen díky krásného výhledu do širokého okolí. Čachtický hrad je totiž opředen řadou mýtů a legend. Hraběnka Alžběta Báthoryová v něm prý mučila a zabíjela mladé dívky. Za zdmi tohoto prastarého hradu však jistojistě vyprchal život právě Alžběty Báthoryové, která byla za své činy ve středověku odsouzená k trestu doživotního žaláře. Nahlédnout do historie na vlastní oči se vydala paní Stanislava Škvareninová z Blanska, které děkujeme za dnešní příspěvek.
     Komentáře
  • Dotyk

    Čachtická paní nebyla vražedkyně, ale nešťastná oběť. Toto je její pravý příběh

    Před 4 měsíci
    Alžbětu Báthoryovou, daleko více známou pod jménem Čachtická paní, obestírá legenda bezmála upírská. I malé děti vědí, že se tato krutá žena údajně koupala v krvi panen a spáchala bezpočet krutých a nelítostných vražd. Jenže. Jak se ukázalo, skutečnost je zcela jinde. Alžbětino jméno bylo záměrně zhanobeno.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Alžběta Báthory: Strašidelný příběh o krvavé hraběnce

    Před 5 měsíci
    Historie je plná děsivých a podivných příběhů. Mezi ně patří i život hraběnky Báthory, jejíž jméno se neodmyslitelně spojilo s krví. Ačkoliv se historie pře s fikcí, faktem je, že během života vykonala několik krutých činů. Zdá se, že musela být naprosto bez svědomí.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Krvavá paní Báthoryová: V krvi panen se nekoupala, obvinili ji ale z mučení a vražd

    Před 5 měsíci
    Stačí ta tři slova a každý hned ví, o koho jde. Uherská šlechtična Alžběta Báthoryová přitom stejně tak mohla být jen nevinnou obětí intrik – anebo genetické zátěže svého rodu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak ve skutečnosti vypadala krvavá Čachtická paní: Z rekonstrukce tváře mrazí

    Před 6 měsíci
    Brutální sériová vražedkyně pravděpodobně během 20 let zmrzačila, mučila a zavraždila 650 mladých žen, čímž se stala nejsmrtonosnější vražedkyní v historii. Jak ve skutečnosti vypadala krvavá Čachtická paní? Z rekonstrukce její tváře mrazí.
     Komentáře
  • Badatelé

    Česká Alžběta Bathoryová: Odhalené záznamy strhujícího soudního procesu

    Před 7 měsíci
    Jméno Alžběta Bathoryová zná celý svět. Čachtická paní měla daleko krutější předchůdkyni v Čechách. Případ Kateřiny z Komárova odhalují staré záznamy Komorního soudu v Praze. Zalistujme téměř 500 let starými zápisy.
     Komentáře
  • Deník

    Krvavá hraběnka? Šlechtičnu Amálii z Bubna-Litice provázela strašidelná pověst

    Před 8 měsíci
    Hrůzně znějícím přízviskem „krvavá hraběnka“ počastovaly české a slovenské dějiny hned několik šlechtičen. Nejznámější z nich je bezpochyby slavná uherská „grófka“ Alžběta Báthoryová, ale svou krvavou paní mají i Čechy a Morava. Nejméně známá – a nejspíše nejnevinnější – je ta moravská. Její jméno zní Amálie z Bubna-Litice.
     Komentáře
  • Dotyk

    Železná panna není záležitostí středověku. Naposledy byla použita ve 20. století

    Před 8 měsíci
    Kat se plíživými kroky blížil k muži, který se krčil na hnijící slámě. Jednou rukou ho zvedl a odtáhl ke dřevěné bedně ve tvaru člověka. Když ji otevřel, objevilo se tisíc ostrých železných hrotů. „Dovnitř!" přikázal popravčí a přirazil dvířka. Vyděšeného vězně obklopila tma. Cítil, jak se ho špičky dotýkají. Čekalo ho několik hodin výslechu.
     Komentáře
  • Cestovinky

    Sedm divů Česka: Hrad Karlštejn ukrývá tajné chodby i brutální tajemství

    Před 9 měsíci
    Budí odpradávna úctu. Zraje jako víno. Vypíná se k oblakům a kolují o něm nejrůznější báje a pověsti. Takový je Karlštejn. A co vy? Jak vnímáte informaci, že tady strašila Čachtická paní a do hradu se nikdy nepodívala žena? Rádi uvedeme věci na pravou míru a prozradíme vám o dalším ze Sedmi divů Česka i to, co jste možná nechtěli vědět.
     Komentáře
  • Proženy

    Elixíry mládí máte doma: Proč je tak blahodárný med, voda nebo přepuštěné máslo

    Před 10 měsíci
    Jak se co nejdéle nejen cítit, ale i vypadat mladší? Nemusíte utrácet tisíce, stačí sáhnout po tom, co je kolem vás. Tohle jsou opravdové elixíry, jen o jejich schopnostech dost možná nevíte!
     Komentáře
  • S ženskou za kniplem

    Kde řádila Čachtická paní? Hrady dolního Pováží nebo Kopanice z výšky

    Před 11 měsíci
    V dnešním díle se vydáváme na Slovensko do dolního Pováží. Navštívíme hrad Trenčín, hrad Beckov, Čachtický hrad, hrad Tematín, Piešťany, Myjavu, Bradlo s památníkem M. R. Štefánika anebo Velkou Javořinu....
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jak Drákula změnil vnímání upírů? Jeho autor vycházel z Čachtické paní i potlačené sexuality

    Před 11 měsíci
    Bram Stoker se inspiroval u několika historických postav a prakticky redefinoval žánr upírských hororů.
     Komentáře
  • Lifee

    Bathory: Alžběta musela jako malá přihlížet popravám. Vyrostla v krvelačnou panovnici právě kvůli tomu?

    Před 1 rokem
    Kdo byla Alžběta Báthory? Dle Guinessovy knihy rekordů největší masová vražedkyně v dějinách. Na přelomu 16. a 17. století měla pro své potěšení umučit až 650 mladých žen. To je část jejího života, kterou znají snad všichni. Co dalšího se Alžbětě Báthory v životě přihodilo? Nemohl za její krutost nějaký traumatický zážitek z dětství?
     Komentáře
  • G

    Upíři v Čechách: upíří kněžna Eleonora a nemrtvý správce ze Žďáru

    Před 1 rokem
    Upíři a démoni jsou vděčným tématem dnešní popkultury. Příběhy o nich jsou staré jako lidstvo samo. Je na nich však něco pravdy? Báli se naši předci oprávněně?
     Komentáře
  • Expres FM

    Psychopatické osobnosti z historie, které svět šokovaly svým chováním: Krutý Ivan Hrozný, krvežíznivá Alžběta Báthory a další

    Před 1 rokem
    Výskyt psychopatů v populaci se odhaduje asi na jedno procento. Někteří psychopati se zapsali i do světových dějin svou krutostí, bezcitností a tyranií. Patří mezi ně například krutý vládce Ivan Hrozný, krvežíznivá hraběnka Báthory či „bestie na císařském trůně“ Caligula.
     Komentáře
  • Náš region

    Brutální šlechtična snesla srovnání i s Alžbětou Báthoryovou. Na Karlštejně prohodila děvečku záchodem do hradního příkopu

    Před 1 rokem
    Kateřina z Komárova, provdaná Bechyňová z Lažan nebyla nijak zvlášť známou českou šlechtičnou, proslula „pouze“ brutálními vraždami svých poddaných, která bývá srovnávána i s Alžbětou Báthoryovou. Kateřina…
     Komentáře
  • G

    Vlad Narážeč: příběh skutečného Drákuly

    Před 1 rokem
    Draculu zná většina lidí coby postavu z hororu Brama Stokera. Ta měla však reálnou předlohu v knížeti Vladu Draculovi, zvaném Narážeč. Jak brzy zjistíme, jeho skutky byly natolik brutální, že později se šířící pověst o tom, že byl upír, má své odůvodnění.
     Komentáře
  • Expres FM

    Historky o Čachtické paní patří mezi nejděsivější příběhy historie: Jak unikla spravedlnosti a proč je její smrt obestřena záhadou?

    Před 1 rokem
    Kruté zločiny Čachtické paní Alžběty Báthoryové patří mezi nejznámější a zároveň nejděsivější příběhy historie. Na hradě ve Slovenských Čachticích se totiž podle slov historiků odehrávaly velké krutosti. Ty měla mít na svědomí právě hraběnka, která krutě věznila a mučila mladé dívky. Zjistěte, které z legend o Čachtické paní se skutečně zakládají na pravdě, a které z nich jsou naopak poněkud přibarvené, nejspíš inspirované příběhy o upírech.
     Komentáře
  • Bety

    Lidé podstupují pro mladší vzhled nepochopitelné věci

    Před 1 rokem
    Jak zastavit stárnutí, vyhnout se vráskám a povadlé pleti? Tak takovou otázku si lidé kladou již několik století. Ve svých zoufalých pokusech se pak uchylují k více či méně nadějným pokusům, z nichž některé jsou doslova šílené! Taky si na obličej přikládáte ptačí trus?
     Komentáře
  • Babinet

    Bude někdy skutečně odhaleno tajemství krvavé šlechtičny?

    Před 1 rokem
    Postavu krvelačné šlechtičny Alžběty Báthoryové zná snad každý. Napsáno o ní bylo mnoho knih a natočeno několik filmů. Asi nejznámějšími díly jsou román od Joža Nižnánského ,,Čachtická paní“, který se dočkal i pokračování, a film Juraje Jakubiska ,,Bathory“, jež líčí tuto dámu v poněkud jiném světle, než bylo obvykle zvykem.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Čachtická paní mučila dívky odpudivými praktikami. Co všechno se dělo ve sklepeních?

    Před 1 rokem
    Alžběta Báthoryová má vskutku nelichotivou pověst. Jako hraběnka lačnící po krvi mladých žen se navždy zapsala do historie svými děsivými metodami, které prováděla ve sklepeních.
     Komentáře
  • Proženy

    Most jako z Hobita a kostelík přestěhovaný z Norska! Do hodiny od hranic najdete krásné turistické cíle! Tak kam o víkendu vyrazíte?

    Před 1 rokem
    Nejsou sice v Česku, ale skoro by mohly. Od hranic se totiž nacházejí opravdu jen kousek. Krásná místa našich sousedů často leží doslova za humny. Podívejte se, kam se vydat autem na víkend nebo i jednodenní výlet.
     Komentáře
  • Náš region

    Největší česká vražedkyně mučila poddané k smrti. Inspirovala svými činy Báthoryovou?

    Před 1 rokem
    Když se dnes vysloví jméno Alžběta Báthoryová či její přezdívka Čachtická paní, nejen historikovi naskočí představa krvelačné hraběnky, jedné z největších masových vražedkyň ve slovenských a maďarských dějinách. Málokdo už ale ví, že i česká historie má svou krutou šlechtičnu. Na rozdíl od uherské hraběnky, jež byla především literaturou a filmem zpopularizována, česká vražedkyně není dnes už příliš známá a ani se nedochoval žádný její portrét. Existuje však několik dobových záznamů o jejích brutálních činech, kterými se známější vražedkyni z Uher hravě vyrovnala. A to ještě několik desítek let předtím, než se Čachtická paní vůbec narodila.
     Komentáře
  • Fajntip

    Život Alžběty Bathoryové, známé jako ČACHTICKÁ PANÍ a legendy o jejích zločinech

    Před 1 rokem
    Čachtická paní se narodila pravděpodobně 7. 8. 1560 v Nyírbátoru a zemřela 21. 8. 1614 v Čachticích, po čtyřletém vězení ve vlastním sídle. Jen málo žen v historii inspirovalo tolik badatelů, romanopisců a filmařů, jako tato uherská hraběnka.
     Komentáře
  • Cestovinky

    Nejkrásnější místa Slovenska: hororový hrad s pohnutou minulostí pořádně utajený klenot

    Před 1 rokem
    Plánujete letní dovolenou a vyrážíte k našim slovenským sousedům? Poradíme, kam si během výletu nebo dovolené zajet a na jakých místech pořídit dokonalou fotku.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Tajuplné slovenské hrady: kus historie a nádherná příroda

    Před 1 rokem
    Jste-li milovníkem historie a české hrady a zámky máte dávno v malíčku, rozhodně neváhejte navštívit památky i u našich sousedů. Slovensko je jimi přímo poseté. V článku vám nabízíme několik tipů na výlet za historií jen kousek od našich hranic.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Ve stínu krvavé Báthory. Česká čachtická paní Kateřina z Komárna proslula bezcitnými vraždami poddaných

    Před 2 roky
    Hraběnka Alžběta Báthory se dočkala mnohem větší pozornosti než její předchůdkyně Kateřina z Komárna. Krutost, s kterou se museli smířit jejich poddaní, byla však velmi podobná. Právě 27. února 1534 byla česká čachtická paní uvězněna v Bílé věži na Pražském hradě. Čím se konkrétně provinila?
     Komentáře
  • Babinet

    Temná minulost karlštejnského panství

    Před 2 roky
    Dlouhá historie Karlštejna napsala jeden příběh, u kterého asi nikomu nebude moc veselo. Za zdmi jednoho z nejvýznamnějších hradů, stejně jako na panství v Pičíně, byla na začátku šestnáctého století krutě mučena řada nevinných poddaných, zejména žen. Tyto činy měla na svědomí šlechtična Kateřina Bechyňová z Lažan, manželka Jana Bechyně, který byl v šestnáctém století karlštejnským purkrabím. Za svobodna se jmenovala Kateřina z Komárova a měla spravovat manželovo panství v Pičíně.
     Komentáře
  • Náš region

    Báthoryová jako modla konspirátorů. Znala čachtická paní účinky adrenochromu?

    Před 2 roky
    Krvavá hraběnka Alžběta Báthoryová je v Guinessově knize rekordů za vraždu šesti set mladých dívek a dětí uvedena jako nejproduktivnější vražedkyně všech dob. Soudní proces za její zločiny, o kterém někteří tvrdí, že byl vykonstruovaný kvůli jejímu bohatství, začal právě před 400 lety. Byla čachtická paní obětí politických čachrů, šílenou sadistkou nebo v touze po věčném mládí vyplavovala mučením do krve svých obětí adrenochrom? To je otázka, která i dnes spoustu lidí vzrušuje, jak potvrzuje i její zapojení do jedné z nových konspiračních teorií.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Předchůdkyně čachtické paní Kateřina z Komárova: Majitelka panství v Pičíně týrala svoji čeleď

    Před 2 roky
    O čem by se v minulosti zpívalo v kramářských písních na jarmarcích, kdyby se nestávaly nejrůznější mordy a loupeže.
     Komentáře
  • Lifee

    Den, kdy praskly krvavé orgie: Před 410 lety se svět poprvé dozvěděl o čachtické paní

    Před 2 roky
    Datum 26. 12. 1610 se do historie zapsalo krvavým písmem. Vyšla totiž najevo zvěrstva spáchaná Alžbětou Báthory. Ta věřila tomu, že krev mladých panen jí dokáže zajistit věčné mládí. Co ji přivedlo k takovému přesvědčení? A čemu musely čelit nebohé služebné na hradě čachtické paní?
     Komentáře
  • Novinky

    Romantický hrad Beckov si prý nechal vystavět bláznivý šašek od svého pána

    Před 2 roky
    Tato teorie vychází z jedné z pověstí, skutkem ale je, že hradní dominanta nad Váhem byla postavena v 13. století a neodolala ani dobyvačným choutkám Pána Tater a Váhu, tedy Matúše Čáka Trenčanského. Již dříve neunikl vápencový vrch pozornosti dávnověkých obyvatel kraje, kteří zde stavěli svá sídla, v časech Velkomoravské říše zde vyrostlo slovanské hradiště.
     Komentáře
  • Proženy

    7 nejkrásnějších míst na Slovensku, která stojí za návštěvu. Je libo hrad či raději krásy přírody?

    Před 2 roky
    Odzbrojující horská panoramata, léčivé termální prameny, kraje s mysteriózní historií i jeden z nejkrásnějších zámků v Evropě. Procestovat sousední Slovensko tam a zpět je víc než dobrý nápad! Která místa během své výpravy určitě neminout?
     Komentáře
  • Extrastory

    Darja Saltykovová zabila přes stovku služebných jen pro legraci

    Před 3 roky
    My máme Čachtickou paní, Rusové mají Darju Saltykovovou. Bohatá aristokratka si libovala v krutém mučení svých sluhů, které většinou končilo jejich smrtí. Zabila takto 138 osob, a dlouho trvalo, než si pro ni přišla spravedlnost.
     Komentáře
  • G

    Čachtická paní Alžběta Báthory

    Před 3 roky
    Pravděpodobně každý se již ve svém životě někdy setkal s příběhy, po kterých mu naskočila husí kůže. Veřejnost dobře zná jména jako je Josef Mengele, Josef Stalin, Andrej Čikatilo či Josef Fritzl. Že všech těchto skutečných osobností a jejich osudů má člověk sevřený žaludek, ale málokterý z pánů se vyrovná Čachtické paní.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Předchůdkyně čachtické paní Kateřina z Komárova: Krutá majitelka panství v Pičíně týrala svoji čeleď

    Před 3 roky
    O čem by se v minulosti zpívalo v kramářských písních na jarmarcích, kdyby se nestávaly nejrůznější mordy a loupeže. Také české země mají svou “čachtickou paní”. Tou je dnes již neznámá šlechtična ze 16. století Kateřina z Komárova, která měla na svědomí více než deset zavražděných poddaných. Jak se na její běsnění přišlo a jaký ji stihl trest?
     Komentáře
  • FMZine

    Démonická hra o trůny (Requiem: Upíří rytíř 2)

    Před 3 roky
    Třináctidílné Requiem je v českém překladu těsně před svou polovinou a zatím to vypadá, že Millsovo tvrzení, že jde o „démonickou Hru o trůny“, sedí.
     Komentáře
  • Kafe

    Saltyčicha: Pro ruskou čachtickou paní žádala trest smrti sama Kateřina Veliká

    Před 3 roky
    Ruská masová vražedkyně Darja Nikolajevna Saltykovová, postrach carského Ruska 18. století. Bestiálním způsobem mučila, týrala a vraždila. Počet jejich obětí čítá více než stovku nevolníků, převážná většina z řad mladých dívek a žen. Jméno Saltykovová – mezi lidem všeobecně přezívaná „Saltyčicha“, se stalo synonymem bestiálního zacházení s nevolníky.
     Komentáře
  • Náš region

    Proti Turkům bojoval s pověstnou krutostí. Bez ní by však byla křesťanská Evropa ztracena

    Před 3 roky
    Turkobijec František I. Nádasdy (6. října 1555 – 4. ledna 1604) se do dějin zapsal svou věrností králi a zemi, srdcem i duší, talentem a věrností vojáka a velitele a také jako manžel Alžběty Báthoryové známé jako Čachtická paní.
     Komentáře
Reklama