„My jsme zkrátka rozhodovali a v březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten stejný člověk, ale už přišel v nějakém čase a ty, který měli přijít, nepřišli…“
21. únor je Mezinárodní den mateřského jazyka. Mateřským jazykem většiny lidí žijících v České republice je čeština. A protože je často uváděna ve výčtu nejsložitějších jazyků světa, není divu že i rodilí mluvčí s ní mívají obtíže. Jak jste na tom vy? Otestujte své znalosti mateřštiny!
Ovládat naprosté základy gramatiky našeho mateřského jazyka by měl každý. Přesto se občas každému z nás povede udělat chybu. Zkuste svoje znalosti češtiny otestovat. A začněte od těch jednodušších věcí, které se učí žáci prvního stupně základní školy.
„Teprve když češtinu rozložíte na malé kousky, pochopíte, jak je to šíleně těžký jazyk,“ říká lektorka Lenka Táborská. Šestým rokem učí češtinu cizince, angličtinu nebo jiný jazyk jako pomocníka při tom využívá minimálně.
Ať už volby vyhraje kdokoliv, zase se dočkáme spousty komentářů, jak vyjadřování nového prezidenta přispělo k jeho vítězství a zda bylo čestné, či naopak proti jakýmsi pravidlům „slušné komunikace“.
Vyskladnit. Tohle slovo je nejvýraznější. Hojně se používá i zlikvidovat, ale to má alespoň nějaký názvuk skutečného obsahu. Když něco zlikvidujete, tak to prostě už není. Ale když „něco“ vyskladníte? Třeba slepice?
Čeština je neuvěřitelně bohatý jazyk, kdy stále vznikají nová slova. Naproti tomu některá slova pomalu upadají v zapomnění, většinou kvůli tomu, že věci, které označovala, se již zkrátka nepoužívají, nebo se pro dané věci objevil nový výraz, který se ujal lépe. Otestujte své znalosti ohledně slov, která se dnes již příliš nepoužívají!
Synonyma jsou velká zábava! Když je bravurně ovládáte, znamená to, že máte bohatou slovní zásobu a cit pro jazyk. Jak jste na tom právě v této oblasti, to si můžete ověřit v docela těžkém češtinářském kvízu.
V případě válečných zranění nebo zranění na válečném území spíše než kvalita je důležitá rychlost. Většina těchto zranění se proto ošetří hned na území Ukrajiny. Ukrajinské lékaře určitě nechme v českých nemocnicích pracovat, ale za důstojných podmínek pro ně samotné i pro náš zdravotnický systém, tvrdí Dr. Zdeněk Mrozek, lékař a viceprezident České lékařské komory.
Píše se vánoční, nebo Vánoční? Těšíme se na Štědrý den, nebo štědrý den? A jak je to s tím novým rokem? To všechno jsou otázky, se kterými se mnozí z nás během Vánoc potýkají. Pojďme na ně jednou provždy najít správnou odpověď!
Český jazyk patří beze sporu k nejtěžším jazykům světa. Od první třídy se trápíme diktáty, poučkami a výjimkami. Nyní je načase otestovat vaše znalosti. Zvládnete projít naším testem bez jediné chybičky?
Samotné slovo „krkolomná“ je krkolomné. My jsme si pro vás připravili ovšem další jobovky – jedení/jezení, tchyně/tchýně či shlédnou/zhlédnout. Otestujte si, jak tato matoucí slova ovládáte, v našem kvízu.
I když patří český jazyk mezi krásné jazyky, tak jeho plné porozumění není snadné. Troufáte si na záludný kvíz? Pokud ano, můžete se připravit na potrápení vašich mozkových závitů, jen málokdo zvládne na všechny odpovědi reagovat správně. Patříte mezi ně?
V Mariánských Lázních na Chebsku bude pokračovat výuka českého jazyka pro cizince. Povede ji tým lektorů z bývalého střediska Ústavu jazykové a odborné přípravy,…
Hra se slovy (z francouzštiny kalambúr) je ozdobou hovoru i literárních děl. Estetický účinek slovních hříček je dán tím, že jsou zvláštním druhem vtipu. A český jazyk často představuje studnici nápadů.
Philip Waka Njeka původem z Keni přijel do Česka studovat medicínu. Po úspěšném absolvování studia pracoval v oddělení interní medicíny, nyní působí na gastroenterologii v Příbrami. Za svou práci si vysloužil nominaci na cenu Anděl mezi zdravotníky. Podle něj jsou někteří příbramští pacienti nejprve trochu nejistí, když je ošetřuje, poté mu ale často děkují za záchranu života.
Osmina školou povinných dětí z Ukrajiny nezačala chodit do českých škol a neučila se ani on-line. Ukazuje to výzkum společnosti PAQ Research a Sociologického ústavu AV ČR. I k zápisu dorazilo méně dětí, než se očekávalo.
Dnes už není výjimkou, že lidskou práci hravě zvládají roboti. Jeden takový rozváží objednávky v kavárně v pražském obchodním centru. Zákazníci si ho pochvalují, úsměv vykouzlí na tváři hlavně dětem, protože robot i reaguje na dotek a mluví. Zvládne i překážky v prostoru a na jedno nabití vydrží celý den.
Nejtěžší úlohou letošních maturit z češtiny byla otázka na funkční styl úryvku z knihy Paměť mojí babičce spisovatelky Petry Hůlové. Až za ní skončil obávaný Émile Zola. Zkuste si nejtěžší úlohy i vy, včetně těch z matematiky.
Ukrajinští uprchlíci se musí kvůli shánění práce učit česky. Jazykové školy ale mají přeplněné kapacity. V kurzech zdarma tak už není místo. Běženci, kteří jsou často zcela bez peněz, by si tak měli platit za individuální přístup.
Krátký oddechový formát pravidelně na Streamu. Ideální pro všechny fanoušky křížovek i začátečníky. Nevíte si rady a tempo je pro vás rychlé? Jednoduše pozastavte video. V tajence: Vymřelá druhohorní rostlina.
Multimediální expozice návštěvníkům odhalí rozdíly mezi nářečími českého jazyka, chybět nebudou ani záznamy již zaniklých nebo velmi vzácných nářečních jevů. Výstava se opírá o moderní audiovizuální a interaktivní prvky.
Spolu s příchodem tisíců válečných uprchlíků do Česka se výrazně zvýšila poptávka po kurzech českého jazyka. Některé jazykové školy Ukrajincům nabízejí výuku češtiny zdarma. Učit se bezplatně česky uprchlíci mohou například také v integračních centrech nebo v rámci kurzů, které připravily kraje.
Když je člověku 25 let, má spoustu plánů do života. Pokud však žije v zemi, která se ocitne ve válce, vezmou plány za své. „Nevidím teď budoucnost, nevím, co bude zítra. Doufám, že vše brzy skončí,“ říká pětadvacetiletá Viktorie, která utekla z bombardovaného Charkova.
Váleční uprchlíci z Ukrajiny nechtějí Čechům „zůstat sedět na krku“. Tak svou motivaci učit se český jazyk vysvětlila lékařka Larysa. Do Čech dorazila se dvěma už dospělými dcerami z Lutska za západě Ukrajiny. Nyní patří mezi ty, kteří dochází do Centra na podporu integrace cizinců v Benešově na lekce češtiny.
Vedení Karlovarského kraje chce mladým běžencům pomoci, proto pro ně zřizuje kurzy českého jazyka. Ty budou probíhat na třech gymnáziích a obchodní akademii. Podle…
Dospělí uprchlíci z Ukrajiny dostali díky Královéhradeckému kraji možnost učit se zdarma český jazyk. Zájem o kurzy je nad očekávání velký. Kapacita je momentálně plná a další nábor zájemců musel být dočasně pozastaven. Výuka zatím probíhá přímo v sídle kraje a studující mohou využít i bezplatné hlídání dětí.
Krajské asistenční centrum pomoci v Hradci Králové je zaplněné z více než devadesáti procent. Uprchlíci, kteří sem dorazili z Ukrajiny, mají nyní možnost učit se zdarma český jazyk. Výuku organizuje Královéhradecký kraj přímo ve svém sídle v centru města. Zatím se přihlásilo dvanáct zájemců.
Královéhradecký kraj dnes ve svém sídle v centru Hradce Králové zahajuje výuku češtiny pro ukrajinské uprchlíky. Lekce jsou zdarma a jsou určeny pro dospělé občany Ukrajiny. Zatím se přihlásilo 12 zájemců.
Co vám říkali rodiče, když jste byli malí? Čím vás dobromyslně hubovali nebo i trochu strašili? K jakým zvláštním výrazům sáhli, které jste pak třeba už nikdy neslyšeli? Každý si snad vybaví pár úsloví nebo rčení, které mu rodiče adresovali, když byl malý, a které nejsou běžné.
Čeština je krásný, ale záludný jazyk. I pro rodilé mluvčí často představuje spíš španělskou vesnici než oblast, kterou dobře znají a snadno se v ní orientují. Pojďme se podívat na úskalí, která v psaném projevu čekají na nejednoho Čecha, ale ne každý se s nimi vypořádá bez zaškobrtnutí. Patříte i vy mezi smolaře českého pravopisu, nebo dnešní výčet zvládáte levou zadní?
Profesionální služby, kreativní myšlení, jsme jedna velká rodina… Mnoho lidí používá běžně slovní spojení, která jsou nesmyslná, ba až směšná, avšak nikdo si to neuvědomuje. Říká je čím dál více lidí, a proto jsou považována za normální.
Lušti s námi! Krátký oddechový formát pravidelně na Streamu. Ideální pro všechny fanoušky křížovek i začátečníky. Nevíte si rady a tempo je pro vás rychlé? Jednoduše pozastavte video. V tajence: Hodnost královského námořnictva.
Fejeton je, stejně jako glosa, publicistický žánr. Setkáte se s ním nejčastěji v novinách nebo časopisech. Název je odvozen původně z francouzského „feuilleton“, což znamená lístek.
Krátký oddechový formát pravidelně na Streamu. Ideální pro všechny fanoušky křížovek i začátečníky. Nevíte si rady a tempo je pro vás rychlé? Jednoduše pozastavte video. V tajence: Mohutné stromy nebo česká piva.
V newsletteru Pod čarou každou sobotu Matouš Hrdina popisuje společenské trendy, které sice vídáme všude kolem sebe, ale v přílivu každodenního zpravodajství trochu zanikají mezi řádky. Přečtěte si ukázku.
Češi milují křížovky. Nový krátký oddechový formát pravidelně na Streamu. Ideální pro všechny fanoušky křížovek i začátečníky. Nevíte si rady a tempo je pro vás rychlé? Jednoduše pozastavte video... V tajence: Trendy čtvrť v New Yorku. Malebná a s moderní atmosférou.
Češi milují křížovky. Nový krátký oddechový formát pravidelně na Streamu. Ideální pro všechny fanoušky křížovek i začátečníky. Nevíte si rady a tempo je pro vás rychlé? Jednoduše pozastavte video... V tajence: Nezaměstnaná postava z filmu Hej-rup!
Nový krátký oddechový formát pravidelně na Streamu. Ideální pro všechny fanoušky křížovek i začátečníky. Nevíte si rady a tempo je pro vás rychlé? Jednoduše pozastavte video...
Na přání šéfredaktora tohoto portálu, pana Jana Rašky, a po dohodě s ním otevírám novou rubriku – Jazykový koutek. Budu se v ní věnovat nejčastějším chybám v češtině, které jsem zaznamenala v televizních zprávách a reportážích, na některých webech i na tomto portále.
Některá zkratková jména se tak vžila, že už se ani neví, že se ve skutečnosti jedná o zkrácení několika slov. Tuzex, Čedok, alobal, politruk. To jsou slova, která starší generace používala běžně. Ale kdo dnes ví, z čeho jsou složená?
Tak jsme se to učili ve škole. Nemusíme zrovna volat. Prostě oslovujeme. Pro oslovení má čeština 5. pád. S koncovkami. Čeština spisovná. Nikoli čeština hovorová.
I když Zdeněk Svěrák nedlouho po promoci „zběhl“ z povolání učitele českého jazyka, zůstal mu svým způsobem věrný. I jako scenárista či divadelník vypráví příběhy, ve kterých dbá na krásu českého jazyka.
Co se stane, když nezvládnu dobrovolnou ústní zkoušku? Do kdy musím splnit předepsané hodiny pracovní povinnosti, abych nemusela skládat didaktický test? Co když budu nemocný? Odpovídáme na otázky kolem maturity.
Přiznávám se, že jsem byla jakoby na horách a bylo tam strašně dobře. Pokud se někomu takto věta zdá být v nepořádku, gratulujeme, má cit pro jazyk. Mnoha lidem však připadá úplně normální. Tato slovní spojení jsou běžně používána.