Zavřít
Fridrich I. Barbarossa

Fridrich I. Barbarossa

Nejnovější články na Seznamu na téma Fridrich I. Barbarossa
  • Deník

    Cheb bývalo město bez budoucnosti. Lidi za covidu naštval Babiš a začali jednat

    Před 19 dny
    Když po válce nastal odsun Němců, město se vylidnilo. Každý trochu schopnější odtud šel pryč. Potom přišly jen sociálně slabé rodiny, které k místu neměly žádný vztah. Nynější generaci čtyřicátníků ale přestalo být jedno, co se v Chebu děje. Za covidu je naštval Andrej Babiš a objevili Petra Pavla.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Skutečně byla tak krutá? Poznejte historii svaté inkvizice

    Před 3 měsíci
    Světlo plamenů vrhá hrůzostrašné stíny na obličej vyšetřovatele i soudce v jedné osobě. Křik upalovaného hříšníka již dávno ustal, avšak v uších přítomných bude znít ještě dlouho. Čarodějnice nebo heretik, jaký je rozdíl? Autorita ve středověkém světe je jen jedna a není radno si s ní zahrávat. Další duši se nepovedlo zachránit, přiznává zklamaný inkvizitor a odchází od hořící hranice řešit další případ nevěrného manžela nebo pouhé bylinkářky. Kdo mu však dal tu pravomoc soudit? Kde se vzala inkvizice?
     Komentáře
  • Výlety

    3 min

    Podcast
    Dominantou chebského hradu je Černá věž. Byla postavena ze sopečného kamene

    Před 5 měsíci

    ·

    3 minuty

    K největším turistickým lákadlům západočeského Chebu patří bezesporu majestátní hrad. Podle nejnovějších poznatků jde o údajně vůbec nejstarší kamenný hrad u nás, který slavný Fridrich Barbarossa nechal na konci 12. století přestavět na císařskou falc – jedinou stavbu svého druhu na našem území.
     Komentáře
  • Forum 24

    Královec je náš, ale jen trochu a název Kaliningrad je ostuda

    Před 5 měsíci
    Na sociálních sítích a s nimi spojených diskusních fórech to vypadá tak, jako by ožil jakýsi český imperialismus a expanzionismus. Internetové hashtagy a memy hlásají, že ruský Kaliningrad, dříve ...
     Komentáře
  • Chebský deník

    RETRO: Takový byl Cheb. Prohlédněte si unikátní historické pohlednice města

    Před 9 měsíci
    První dochovaná zmínka o Chebu, centrálním městě celého někdejšího Chebska, pochází z roku 1061. Chebské hradiště bylo osídleno v 9. století Slovany. Roku 1146 připadlo Chebsko císaři Fridrichu I. Barbarossovi, který zde kolem roku 1180 nechal postavit dodnes z části zachovaný středověký hrad.
     Komentáře
  • G

    Zločiny českých panovníků: otec pogromů Karel IV. a výbušný Václav IV.

    Před 1 rokem
    V české historii existují postavy, které platily za nedotknutelné. S tokem času se mění i pohled na dějiny. Myslím, že nastal čas velikány našich dějin demýtizovat.
     Komentáře
  • Dotyk

    Čeští křižáci na křížových výpravách: Byli nejbrutálnější, král si z nich zoufal

    Před 1 rokem
    11. května 1189 vypravil z Řezna římský král a císař Fridrich I. Barbarossa vojsko čítající zhruba 40 tisíc mužů. Měli namířeno do Jeruzaléma, aby ho vyrvali ze spárů vojenského velitele Saladina. V tu chvíli chudák Fridrich netušil, že 3. křížová výprava se zapíše do historie jako ta, v níž musel krotit české křižáky.
     Komentáře
  • Náš region

    Staletý příběh tříkrálový, který je v naší kultuře dobré znát

    Před 1 rokem
    Kdy končí Vánoce? To je dobré vědět. Až na svátek svatých Tří králů, tedy v našem kalendáři 6. ledna, právě dnes. Tehdy vrcholí v…
     Komentáře
  • Novinky

    Půvabné Pardubice nejsou jen městem perníku

    Před 1 rokem
    Pardubice nabízejí několik prohlídkových tras, my jsme si vybrali cestu historickým centrem města, tedy stezku Viléma z Pernštejna. Dozvěděli jsme se, proč má město ve znaku půl koně, odkud se vzal název místní dominanty Zelené brány nebo kde se nachází nejstarší dochovaný malovaný akt u nás. Můžeme vyrazit.
     Komentáře
  • Cestovinky

    7 tipů na celoročně otevřené hrady a zámky. Kam za vínem nebo útrpným právem?

    Před 1 rokem
    Milujete honosné sály, věže skýtající široký rozhled po okolí, pozůstatky dávného života šlechty, nebo zkrátka jen holdujete historii? S příchodem zimy nemusí váš koníček hibernovat!
     Komentáře
  • Aktuálně

    Měl přes 35 tisíc knih. Italové rozdělí pozůstalost a archiv Umberta Eca

    Před 2 roky
    Do Milána a Boloně zamíří 35 tisíc knih, které vlastnil Umberto Eco. Jsou mezi nimi i díla citovaná v jeho prózách, jako inkviziční příručka Kladivo na čarodějnice nebo spis od teologa z románu Jméno růže.
     Komentáře
  • Náš region

    Došlo k odměňování věrných. Účel světí prostředky

    Před 2 roky
    Účel světí prostředky. Ano, tento výrok se přisuzuje obávaným a nemilovaným jezuitům, kteří nejsou v Čechách zrovna v oblibě. Ale to je jiný problém. Středověk sice dbal na rytířskou čest, ale současně mocným nebylo vůbec proti srsti, přebíhat z tábora do tábora, nechat si slibovat tučná obročí, za pomoc proti konkurentovi, ať už s královskou či císařskou korunou. Ani český král Přemysl Otakar I. nebyl jiný. Díky jeho nestálosti si nyní musí středoškoláci pamatovat datum 1212, jako velmi významné v českých dějinách.
     Komentáře
  • Náš region

    Tip na výlet: Nejméně sympatický panovník v Čechách založil v Roudnici románský hrad

    Před 2 roky
    Lidé se odpradávna usídlovali poblíže vodních zdrojů. Řeka byla přímo ideálním místem. Osada, či později město, bylo aspoň z jedné strany chráněno vodu. Připočtěme zdroj vody k pití, rybolov a lodní dopravu, ze které se dalo vybírat clo, a máme všechny výhody pohromadě. Takovým místem byl i pradávný brod přes řeku Labe, v místech, kde se dnes nalézá město Roudnice nad Labem. Jméno, které bylo získáno podle pramene, který zde vyvěral. Místo, osídlené už na úsvitu dějin.
     Komentáře
  • Náš region

    Statečný rytíř Bruncvík není jen legendou. Měl i svou živou předlohu

    Před 2 roky
    Podle všeho jí byl příslušník německého šlechtického rodu Welfů zvaný Heinrich der Löwe čili Jindřich Lev (1129 – 6. 8. 1195) svého času nejmocnější říšský kníže. A i když ochočeného lva nikdy neměl, jeho život byl značně dobrodružný i tak.
     Komentáře
  • G

    Král Vladislav I. přinesl do Čech italské zlato a symbol lva, královský titul od císaře ale ztratil

    Před 2 roky
    Přestože se tradičně uvádí, že královský titul se v Čechách stal dědičným až v roce 1212 se Zlatou bulou sicilskou, zdá se, že byla tato výsada českým panovník udělena mnohem dříve.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Karel IV.: Otec vlasti a protižidovských pogromů. Dopustil se panovník zločinu?

    Před 3 roky
    Karel IV. je pro nás otec vlasti, vítěz hlasování o největšího Čecha. Podle německé ZDF je zároveň i jedním z dvaceti největších Němců. Jenže v Německu se na císaře Karla dívají jako na kontroverzní osobnost. Autora ústavy, která přetrvala téměř pět století, ale zároveň na prvního panovníka, který výslovně schválil vraždění Židů.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Tajemný horský masiv Untersberg lákal i Adolfa Hitlera

    Před 3 roky
    Míst, jimž bývá přisuzován magický potenciál, je nespočet. Jedním z nich je hřeben Untersberg v rakouských Alpách. Legendy jej vnímají jako bránu do jiných světů, cestu k nesmrtelnosti nebo sídlo ducha Karla Velikého. Místem byl fascinován i Adolf Hitler.
     Komentáře
  • G

    Kunhuta Štaufská: Česká královna a nešťastnice, které na pohřeb nepřišli ani manžel a syn

    Před 3 roky
    Jako „Den královen“ by se dal označit možná ten dnešní. Právě na 6. února totiž připadá moment, kdy na britský trůn nastoupila po smrti svého otce Jiřího VI. Alžběta II. – i když korunovaná byla až o rok později. Zároveň byl v roce 1228 korunován českým králem Václav I. a s ním i jeho žena Kunhuta Štaufská nebo chcete-li Švábská. Kunhuta byla vnučkou císaře Fridricha Barbarossy, kterému se přezdívalo Rudovous. Proč asi, že? A byla zrzkou i Kunhuta?
     Komentáře
  • Sport

    Dvořákův dvojbob byl na SP v Königssee desátý

    Před 3 roky
    Dominik Dvořák s brzdařem Dominikem Suchým obsadili v závodu Světového poháru dvojbobů v Königssee desáté místo a po nevydařeném úvodu sezony se potřetí za sebou prosadili do nejlepší desítky. Opět zvítězil německý suverén Francesco Friedrich, i po velké chybě v druhé jízdě měl v cíli více než půlsekundový náskok před Justinem Krippsem z Kanady.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Francouzský Augustus: Francouzský král Filip II. se stal hrdinou bitvy u Bouvines

    Před 3 roky
    Bitva u Bouvines, v níž si změřili síly nejmocnější panovníci Evropy, by se dala stručně charakterizovat jako střet epických rozměrů, jehož hvězdou se stal francouzský král Filip II.
     Komentáře
  • Hrady

    Císařská falc v Chebu, jediná stavba svého druhu u nás

    Před 3 roky
    Na návrší nad jedním ze zákrutů horního toku Ohře vzniklo v devátém století slovanské hradiště, na jehož místě si v první polovině 12. století postavil svůj hrad markrabě bavorské severní marky Děpolt II. z Vohburgu. Mocný rod Roku 1167 pak Chebsko získal Fridrich I. Barbarossa z mocného rodu Štaufů pozdější římský císař, jenž se rozhodl přebudovat románský hrad na velkolepou falc, což je termín užívaný pro sídlo císaře.
     Komentáře
  • Náš region

    Čechy a Morava v bratrovražedném boji. Bitva u Loděnice na jižní Moravě byla ve své době tou nejkrvavější

    Před 3 roky
    Nepříliš šťastně řešený přemyslovský nástupnický řád, podle nějž na český knížecí stolec nastupoval vždy ten nejstarší Přemyslovec, vedl během doby k značným komplikacím. Jedním z jeho důsledků byla snaha českých Přemyslovců ovládnout Moravu, zatímco ti moravští toužili po Čechách. Jako právě teď.
     Komentáře
  • Novinky

    Podle Ohře se to nádhernými památkami jen hemží

    Před 3 roky
    Nejsou tak okázale zdobné jako zámky na Loiře, impozantní jako hrady na Rýnu. Přesto se kolem toku Ohře skví celá řada historických objektů, včetně romantických zřícenin. Rozhodně stojí za návštěvu, mnohé se zapsaly svou důležitostí do dějin.
     Komentáře
Reklama