Česká literatura má hluboké kořeny sahající až do středověku. Její význam v dějinách je značný. Jak dobře ji znáte? Zkuste si náš kvíz a budete mít jasno.
Jedním z nejhorších strachů vůbec je strach z pohřbení zaživa. Tato fobie se nazývá tafefobie. A jako každá fobie má i tato svou příčinu: skutečně se v minulosti stávalo, že pohřbili někoho, o kom se pouze domnívali, že je mrtvý. V dobách, kdy medicína nebyla ještě na takové úrovni, došlo k mnoha strašným omylům. Které ze známých historických osobností trpěly strachem z pohřbení zaživa, a které dokonce i takto pohřbili?
Tak jako má populární hudba svou vrcholnou etapu v šedesátých letech minulého století, výtvarné umění dosáhlo svého vrcholu na přelomu 19. a 20. století, kdy realismus a romantismus začaly ustupovat a začaly se prosazovat moderní styly jako symbolismus, impresionismus nebo secese.
Náměstí Vítězslava Nováka v Ostravě-Porubě prochází kompletní revitalizací. Proměnou získá nejen více parkovacích míst a nové chodníky, ale také přívětivější a pestrobarevnější park, který je významným krajinným prvkem.
Jan Neruda a Vítězslav Hálek byli překvapivě akční cestovatelé. Oba – před více než 150 lety – navštívili Cařihrad a Neruda k tomu přidal ještě Palestinu a Egypt
Spojuje v sobě geny dvou uměleckých rodů, přesto nechtěla dlouho o herectví ani slyšet. „Přišlo mi víc věcí mnohem zajímavějších, třeba přírodní vědy. Teď už jsem přesvědčená, že jsem si vybrala správně,“ tvrdí pětadvacetiletá herečka Antonie Rašilovová, která svými rysy nezapře ani jednoho ze svých rodičů.
Milá, bezprostřední a přirozená žena, která si na nic nehraje. Tak vnímají známí a přátelé herečku, dabérku a především textařku Gábinu Osvaldovou. Gabriela Osvaldová ale není zdaleka jen úspěšnou dvorní textařkou slavné zpěvačky Lucie Bílé. V rozhovoru s ní se dozvíte, jaká byla její oblíbená divadelní role, na kterém ostrově psala některé muzikály, na čem právě pracuje i jakou dovolenou plánuje.
Rodinné fotografie, deníky, památníky – to všechno pomáhá historikům mapovat dějiny. A pomoci mohou i ty, které třeba vy máte doma. Historický ústav Akademie věd vytváří Databázi dějin všedního dne, do které může přispět každý. Pro odborníky mohou být zajímavé i zdánlivě obyčejné věci.
Rodinné fotografie, deníky, památníky, to všechno pomáhá historikům mapovat dějiny. A pomoci mohou i ty, které třeba vy máte doma. Historický ústav Akademie věd vytváří takzvanou databázi dějin všedního dne, do které může přispět každý. Pro odborníky mohou být zajímavé i zdánlivě obyčejné věci.
Zkusil a zvládal ve fotbale pomalu všechno… Roli kapitána pražské Sparty v dobách její největší slávy, kdy získávala jeden mistrovský titul za druhým a v pohárové Evropě porážela takové velikány, jakými byli a jsou madridský Real nebo Barcelona. Roli jejího trenéra, stejně jako trenéra české reprezentace, s níž vyhrál kvalifikaci o postup na EURO 2000 bez ztráty jediného bodu, což se předtím nikomu v celém světě nepovedlo. Ale vyzkoušel si i práci generálního sportovního manažera, prezidenta klubu, což mu ovšem nebránilo, aby nesestoupil z kanceláře na hřiště a vedl sparťanský tým. Dokonce i předsedou Komise rozhodčích Jozef Chovanec po dva roky byl…
Sladká chuť čerstvě utrženého ovoce a spousta dalších vzpomínek z dětství. To vše se skrývá za jediným receptem, který se předává z generace na generaci. Babiččiny jahodové knedlíky zkrátka nic nepřekoná.
Mystery Press i letos pokračuje ve vydávání vynikajících historických detektivek z pera Edith Mary Pargeter, která je ovšem mnohem známější pod svým pseudonymem Ellis Peters. Britská spisovatelka, jež mimochodem překládala z češtiny a slovenštiny (do svého rodného jazyka přeložila díla Jana Nerudy či Bohumila Hrabala), se ale u nás i ve světě proslavila svou detektivní sérií s bratrem Cadfaelem. Do češtiny ji ovšem nepřeložila, o to se postarala Stanislava Pošustová-Menšíková, jejíž jméno jistě znají čeští čtenáři Pána prstenů a dalších děl J. R. R. Tolkiena.
Jan Neruda není jen autorem líbezných Povídek malostranských, ale také pamfletu jménem Pro strach židovský. Byl tento spisovatel, žurnalista a čelný představitel takzvaných májovců ve skutečnosti antisemitou?
ROZHOVORY NA OKRAJI Se skvělým performerem a básníkem o japonském beatniku Nanau Sakakovi, o poetice života, přírody, o múzách, o pořádání nekonformních koncertů i veřejných čteních. I o kavárně Mezi Řádky na Smíchově, kde pořádá každý měsíc besedy s pozvanými básníky.
Omeletky se dnes zabývají stářím. Minulý týden jsem ze šatníku vyřazovala oblečení, které mi bylo beznadějně malé. Moje desetiletá neteř sledovala, jak ze skříně vytahuji modré, úzké kalhoty. „No tedy,“ podivila jsem se, „Tyhle jsem musela nosit, když jsem měla 80.“ Neteř znejistěla a zeptala se: „A teď je ti kolik?“ V Omeletkách uslyšíte povídku Haliny Pawlowské Když najdu své kořeny. A Vašek Šanda doporučí film, ve kterém hraje stáří mimořádnou roli.
Sudetští Němci dnes večer na úvod sudetoněmeckého sjezdu, který v Řezně potrvá do neděle, rozdali své kulturní ceny. Za literaturu a publicistiku byla vyznamenána Tina Strohekerová, která svou prací upoutala pozornost na takřka zapomenutého česko-německého spisovatele Josefa Mühlbergera.
Zajímavý recept, kterým uctíte památku básníka a fejetonisty Jana Nerudy. „Jeho“ sušenky jsou jako stvořené pro četbu u jarního deště, tak si je nezapomeňte přibalit na chatu nebo rovnou na dovolenou!
V Omeletkách si dnes budeme povídat o hladu. Manžel o mně říkal, že pořád koukám, co bych snědla, abych zhubla. Celý život bojovat s váhou je utrpení. A bavit se s lidmi, kteří vám neustále radí, jak to udělat, abyste byli štíhlí a přitom oni nikdy neztloustli, to je děsně vyčerpávající. V Omeletkách uslyšíte povídku Věry Zikanové s názvem Jak jsme si porozuměli s pohodlím. A Halina Pawlowská prozradí recept básníka Jana Nerudy na skopové maso.
Národní divadlo patří mezi naše nejdůležitější národní symboly. Jeho základní kámen byl položen 16. května 1868, čímž vlastně započala snaha vlastenců vybudovat pouze české divadlo. Věděli jste, že základní kámen Národního divadla ve skutečnosti není jenom jeden? A proč se Jan Neruda nevyjádřil ohledně stavby zrovna lichotivě?
Andrej Babiš je konzervativec. To je zpráva dne a následuje výbuch smíchu. Jak se mu to stalo? Jednoduše. Chystá se na evropské volby a chce zaujmout voliče obranou údajných národních zájmů, které pop…
České muzeum hudby připravilo pro první jarní dny dvě menší výstavy, které je možné navštívit ještě tento týden. Do 17. dubna se návštěvníci muzea mohou dozvědět leccos zajímavého o Stavovském divadle a také o vztahu básníka Jaroslava Vrchlického a jeho díla k hudbě.
Král Václav IV. se dle dobových pramenů příliš dobré pověsti netěšil. Spíš než na trůně, seděl v sedle koní a věnoval se svým zálibám. Píše se o něm, že byl rozporuplný. Na jednu stranu milý, příjemný a nesmírně vzdělaný, na druhou lenivý, vzteklý opilec. Proč se to o něm povídá?
DO HLOUBKY Letos si připomínáme 165 let od vzniku jarního almanachu Máj, který české společnosti představil mladou literární generaci. Mezi ní i Rudolfa Mayera (13. října 1837 Nová Hospoda u Skránčic – 12. srpna 1865 Loučim), který svůj tragický a těžký život vepsal do své poezie.
Říkalo se jí „věčná nevěsta“ a byla nejen první, ale i nejznámější láskou klasika naší literatury Jana Nerudy. Seznámili se v listopadu 1852 v Linkových tanečních kursech v pražské Michalské ulici. Neruda byl skvělý tanečník, do kursů chodil už od svých 17 let, tedy od podzimu 1851. Během plesové sezony vymetal se svými přáteli jeden ples za druhým, v mládí byl považován za lva salonů...
Chilský básník Pablo Neruda, který zemřel ve věku 69 let v roce 1973 dva týdny po vojenském převratu Augusta Pinocheta, byl otráven. Uvedla to rodina tohoto nositele Nobelovy ceny za literaturu, která se odvolává na novou zprávu mezinárodních expertů. Ta má být oficiálně zveřejněna ve středu, ale Nerudův synovec z ní citoval už v pondělí. Informovala o tom agentura EFE.
Josefa Kemra snad všichni znají díky filmu Na samotě u lesa či z legendárního seriálu Chalupáři. Jeho herecký rejstřík byl však mnohem širší, svým povoláním žil 24 hodin denně. Možná méně známá skutečnost vychází z jeho působení na Malé Straně. Mimochodem, Jan Neruda by z něj měl obrovskou radost.
O její kráse se můžeme dočíst jen v starých archivech, užívali si jí naplno totiž jen milovníci divadla. Než se konečně zrodil film, stačila vyrůst z romantických lásek a zůstaly jí jen tvrdohlavé, přísné a cílevědomé matky a manželky.
Proč se na ostrově v Atlantiku mluví česky? Jakým naším básníkem jsou inspirovány verše hymny? Vyjde Arma Reforger i na PlayStation? Na tyto a další otázky odpovídá zajímavá přednáška Ivana Buchty.
Manžel kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové je vlivný právník. Jan Neruda vlastní podíl v největší advokátní kanceláři v České republice Havel&Partners. Pokud by se stala Nerudová prezidentkou, hrozil by mu střet zájmů. Jak řekla v předvolebním rozhovoru pro Novinky, v takovém případě by manžel zvážil přerušení činnosti. A věnoval by se charitě.
Manžel kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové je vlivný právník. Jan Neruda vlastní podíl v největší advokátní kanceláři v České republice Havel & Partners. Pokud by se stala Nerudová prezidentkou, hrozil by mu střet zájmů. Jak řekla v předvolebním rozhovoru pro Novinky, v takovém případě by manžel zvážil přerušení činnosti. A věnoval by se charitě.
Ačkoliv by si řada zvířat v olomoucké zoo na jehličnatém stromečku pochutnala, vedení zahrady žádá, aby lidé odstrojené vánoční stromečky nenosili. Mohou na nich být zbytky ozdob, háčky nebo pozůstatky chemického ošetření. O likvidaci stromečků se každoročně starají technické služby.
V Porubě skončila rekonstrukce vnitrobloku mezi Hlavní třídou, náměstím Jana Nerudy a ulicí 17. listopadu. Ta začala letos na jaře a probíhala ve dvou etapách.
V Porubě skončila rekonstrukce vnitrobloku mezi Hlavní třídou, náměstím Jana Nerudy a ulicí 17. listopadu. Ta začala letos na jaře a probíhala ve dvou etapách.
Pokud by se Danuše Nerudová nedostala do druhém kola prezidentských voleb, kde by se proti sobě postavili Petr Pavel a Andrej Babiš, tak by podpořila, i přes výhrady, „samozřejmě“ Pavla. Ten se ve středu nechal slyšet, kdyby to bylo naopak, tak si svou podporou Nerudové už není jistý.
/FOTOGALERIE/ Medvědí služba prokázala svému 25letému příteli - recidivistovi ženu, která osočila městské policisty v Pardubicích z útlaku a diskriminace, když s ním řešili krádež metaxy z, u níž ho hlídka přistihla. Proti strážníkům si na pomoc zavolali státní policisty, kteří shodou okolností v sousední ulici dokumentovali ukopnutá zpětná zrcátka u několika zaparkovaných aut. Jak se vzápětí ukázalo, přivedla je nechtěně přímo za pachatelem.
Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Mikoláš Aleš, Vlasta Burian… stovky významných českých osobností odpočívají na hřbitově při kostele sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Díky panu Jaroslavu Černému z Pardubic a jeho fotografiím se můžete podívat na jejich nárobky a v dušičkovém čase zavzpomínat na vše krásné a nezapomenutelné, co po sobě tito mimořádní lidé zanechali.
I na začátku listopadu jsou květinové louky v Ostravě-Porubě ještě plné barev. Protože se ale chystá jejich pokos, lidé si mohou přijít luční kvítí natrhat. Ale jen na některá místa.
Herec a dabér Marek Vašut absolvoval pražskou jazykovou základní školu v Ostrovní ulici. Po maturitě na gymnáziu Jana Nerudy pokračoval ve studiu a roku 1983 ukončil DAMU v Praze. Své první role hrál v Národním divadle v Brně. Diváci si ho pamatují z oblíbené české komedie Román pro Ženy. Marek Vašut je navíc velmi společenský a před nedávnou dobou se zúčastnil premiéry komedie Miloslava Šmídmajera Za vším hledej ženu. A to by nebyl Marek, aby nebyl v obležení hned několika žen.
Mariánské Lázně chtějí letos dokončit Stezku spisovatelů, připomínající známé literáty, kteří měli nebo mají k lázeňskému městu vztah. Včera byl osazen panel věnovaný básníkovi Vítězslavu Nezvalovi.
Stezka spisovatelů v Mariánských Lázních bude o jeden panel bohatší. Už v příštím týdnu se v Anglické ulici objeví panel věnovaný moravskému básníkovi Vítězslavu…
Poruba postupně komplexně mění vnitrobloky. Mnohé z nich jsou v původním stavu a neodpovídají tak požadavkům dnešní doby. Aktuálně skončila první etapa revitalizace vnitrobloku mezi Hlavní třídou a náměstím Jana Nerudy.
Poruba postupně komplexně mění vnitrobloky. Mnohé z nich jsou v původním stavu a neodpovídají tak požadavkům dnešní doby. Aktuálně skončila první etapa revitalizace vnitrobloku mezi Hlavní třídou a náměstím Jana Nerudy.
Pánbůh humoru. Tak Zdeněk Svěrák označuje Jana Wericha. S Ladislavem Smoljakem počátkem 70. let vyhlíželi v Malostranské besedě, kdy už konečně přijde do Divadla Járy Cimrmana. A jednou skutečně přišel. V rezatém saku, s brýlemi bez obrouček a vystrojený jako Jan Neruda. Jeho návštěvu si Zdeněk Svěrák pečlivě zaznamenal do svého deníku.
V Chotěboři na Havlíčkobrodsku se 12. srpna 1854 narodil jeden slavný rodák - spisovatel a novinář Ignát Herrmann. Tento umělec je známý nejen svým dílem, ale třeba i tím, že ve 20. letech 20. století se zapojil do kampaně proti budování pražské zoologické zahrady.
Naše historie se psala u piva. Nejeden významný umělec se inspiroval špinavými zákoutími starých putyk či šerem večerních kaváren. Mnoho z nich se už bohužel ztratilo v hlubinách dějin, některé z nich se přeměnily na turistické atrakce, ovšem pár jich ještě zbývá. Udělejte si s námi výlet po historických pražských podnicích a ukažte, kolik toho…
Vnitroblok mezi náměstím Jana Nerudy a Hlavní třídou prochází kompletní proměnou. Lidé se mohou těšit nejen na nová parkovací místa, ale také novou zeleň, mobiliář i osvětlení.
Vnitroblok mezi náměstím Jana Nerudy a Hlavní třídou prochází kompletní proměnou. Lidé se mohou těšit nejen na nová parkovací místa, ale také novou zeleň, mobiliář i osvětlení.
Umělci tu hledali své múzy, nemocní ztracené zdraví, ostatní odpočinek a zábavu. O lázních se tradují legendy, píší povídky, točí se v nich filmy. Ne každé lázně mají to štěstí, že přežily války, krize a změny majitelů. Ty zaniklé připomínají alespoň názvy budov či pramenů.
V Nerudově ulice na Malé straně, kousek od Pražského hradu, přibylo zaparkovaných aut. Nově smí stát na chodníku. Praha 1 jen upravila obrubníky a na chodník namalovala bílou čáru. Úprava vyvolala vlnu kritiky. Odpůrci argumentují, že ulice byla rekonstruována mezi lety 2017 a 2020, kdy vznikl široký chodník, na kterém nyní vozy stojí, a podle nich ho tak ničí. Původní úprava byla navíc schválena památkáři.
FOTO Hrdina, navracející se do osvobozené vlasti, byl jen o pouhé dva roky později už představen publiku jako záporák, jehož moudrost a zkušenosti vítězný lid nebyl ochoten akceptovat. Svou jedinou významnou postavu ztvárnil pěvec z karlínského divadla jen díky fyzické podobě.
"My bychom vzhůru k nebesům a jsme zde Zemí spjatí," hořekoval v roce 1878 Jan Neruda, aniž tušil, že o necelých sto let později lidé přistanou na Měsíci. A my zase nemůžeme tušit, kolik dlouhých století už lidstvo o výletech ke hvězdám snilo. Zmínka o prvním pokusu dosáhnout našeho přirozeného satelitu pochází z raného novověku. Podle čínské legendy byl prvním kosmonautem všech dob mandarín Wan Hu.
Jiří Paroubek je český politik, bývalý předseda ČSSD a premiér. Za svou neústupnost až zarputilost si vysloužil nelichotivou přezdívku „buldozer“. Dříve jeden z nejvýraznějších českých politiků se nakonec se stranou rozešel a založil vlastní politické uskupení. S ním však neuspěl a z politiky se stáhl. Několikrát se pak snažil o návrat, ale bez úspěchu. V roce 2021 uvedl, že zvažuje kandidaturu na post prezidenta.
K pražským Hradčanům se přimyká turisty obdivovaný Nový Svět, tvořený několika úzkými uličkami. Také podhradí se může pochlubit podobnou enklávou. Jánský vršek na Malé Straně, v místech, kde stála italská kolonie, je velmi příjemnou procházkou se zákoutími plnými krásných starých domů.