Zavřít
Jan Neruda

Jan Neruda

Nejnovější články na Seznamu na téma Jan Neruda
  • Jihlavská Drbna

    Rodáci z Vysočiny: Otec čtyř dětí a rodák z Chotěboře Ignát Herrmann kritizoval vznik pražské zoo

    Před 5 dny
    V Chotěboři na Havlíčkobrodsku se 12. srpna 1854 narodil jeden slavný rodák - spisovatel a novinář Ignát Herrmann. Tento umělec je známý nejen svým dílem, ale třeba i tím, že ve 20. letech 20. století se zapojil do kampaně proti budování pražské zoologické zahrady.
     Komentáře
  • Expres FM

    Hospodský kvíz: Kam chodil na pivo Mozart a který americký prezident navštívil Bohumila Hrabala U Tygra?

    Před 20 dny
    Naše historie se psala u piva. Nejeden významný umělec se inspiroval špinavými zákoutími starých putyk či šerem večerních kaváren. Mnoho z nich se už bohužel ztratilo v hlubinách dějin, některé z nich se přeměnily na turistické atrakce, ovšem pár jich ještě zbývá. Udělejte si s námi výlet po historických pražských podnicích a ukažte, kolik toho…
     Komentáře
  • TV Polar

    Vnitroblok mezi náměstím Jana Nerudy a Hlavní třídou v Ostravě-Porubě prochází kompletní rekonstrukcí

    Před 27 dny
    Vnitroblok mezi náměstím Jana Nerudy a Hlavní třídou prochází kompletní proměnou. Lidé se mohou těšit nejen na nová parkovací místa, ale také novou zeleň, mobiliář i osvětlení.
     Komentáře
  • TV Polar

    Vnitroblok mezi náměstím Jana Nerudy a Hlavní třídou v Ostravě-Porubě prochází kompletní rekonstrukcí

    Před 27 dny
    Vnitroblok mezi náměstím Jana Nerudy a Hlavní třídou prochází kompletní proměnou. Lidé se mohou těšit nejen na nová parkovací místa, ale také novou zeleň, mobiliář i osvětlení.
     Komentáře
  • Vlasta

    Uvidíme se v lázních! Zázračné prameny, elektroléčba, ale i ráj slavných

    Před 1 měsícem
    Umělci tu hledali své múzy, nemocní ztracené zdraví, ostatní odpočinek a zábavu. O lázních se tradují legendy, píší povídky, točí se v nich filmy. Ne každé lázně mají to štěstí, že přežily války, krize a změny majitelů. Ty zaniklé připomínají alespoň názvy budov či pramenů.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Výměna obrubníků, bílá čára a v Nerudově ulici pod Hradem mohou parkovat auta na chodníku

    Před 1 měsícem
    V Nerudově ulice na Malé straně, kousek od Pražského hradu, přibylo zaparkovaných aut. Nově smí stát na chodníku. Praha 1 jen upravila obrubníky a na chodník namalovala bílou čáru. Úprava vyvolala vlnu kritiky. Odpůrci argumentují, že ulice byla rekonstruována mezi lety 2017 a 2020, kdy vznikl široký chodník, na kterém nyní vozy stojí, a podle nich ho tak ničí. Původní úprava byla navíc schválena památkáři.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Nejdříve oslavován, vzápětí zavržen aneb Jak vyučený lakýrník, který propadl operetě, k velké roli přišel. Tajnosti

    Před 1 měsícem
    FOTO Hrdina, navracející se do osvobozené vlasti, byl jen o pouhé dva roky později už představen publiku jako záporák, jehož moudrost a zkušenosti vítězný lid nebyl ochoten akceptovat. Svou jedinou významnou postavu ztvárnil pěvec z karlínského divadla jen díky fyzické podobě.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Recenze: Spisovatel Miloš Urban ze svých oblíbených motivů namíchal retro tatarák

    Před 2 měsíci
    Román Továrna na maso je podobné ohlédnutí za historií místa, jaké provedl Jan Neruda v Povídkách malostranských.
     Komentáře
  • Dotyk

    Smutný příběh muže, který v 16. století zkusil vyletět na Měsíc. Dopadl špatně

    Před 3 měsíci
    "My bychom vzhůru k nebesům a jsme zde Zemí spjatí," hořekoval v roce 1878 Jan Neruda, aniž tušil, že o necelých sto let později lidé přistanou na Měsíci. A my zase nemůžeme tušit, kolik dlouhých století už lidstvo o výletech ke hvězdám snilo. Zmínka o prvním pokusu dosáhnout našeho přirozeného satelitu pochází z raného novověku. Podle čínské legendy byl prvním kosmonautem všech dob mandarín Wan Hu.
     Komentáře
  • Novinky

    Jiří Paroubek – bývalá tvář ČSSD nevylučuje kandidaturu v prezidentských volbách

    Před 3 měsíci
    Jiří Paroubek je český politik, bývalý předseda ČSSD a premiér. Za svou neústupnost až zarputilost si vysloužil nelichotivou přezdívku „buldozer“. Dříve jeden z nejvýraznějších českých politiků se nakonec se stranou rozešel a založil vlastní politické uskupení. S ním však neuspěl a z politiky se stáhl. Několikrát se pak snažil o návrat, ale bez úspěchu. V roce 2021 uvedl, že zvažuje kandidaturu na post prezidenta.
     Komentáře
  • Novinky

    Jedním z nejfotogeničtějších míst pražské Malé Strany je Jánský vršek

    Před 3 měsíci
    K pražským Hradčanům se přimyká turisty obdivovaný Nový Svět, tvořený několika úzkými uličkami. Také podhradí se může pochlubit podobnou enklávou. Jánský vršek na Malé Straně, v místech, kde stála italská kolonie, je velmi příjemnou procházkou se zákoutími plnými krásných starých domů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Poruba chce upravit další dvůr, náklady budou 37 milionů korun

    Před 4 měsíci
    Ostravský městský obvod Poruba upraví další dvůr. Modernizace za 37 milionů čeká prostranství mezi náměstím Jana Nerudy a Hlavní třídou. Rekonstrukce začne tento měsíc a naváže na renovaci samotného náměstí, která skončila loni.
     Komentáře
  • Vlasta

    V Karlových lázních se koupal už Karel IV., Poděbrady miloval Vlasta Burian

    Před 4 měsíci
    Umělci tu hledali své múzy, nemocní ztracené zdraví, ostatní odpočinek a zábavu. O lázních se tradují legendy, píší povídky, točí se v nich filmy. Ne každé lázně mají to štěstí, že přežily války, krize a změny majitelů. Ty zaniklé připomínají alespoň názvy budov či pramenů.
     Komentáře
  • Náš region

    Ostravská Poruba se vybarví květinovými loukami

    Před 4 měsíci
    Ostravský městský obvod Poruba chce rozšířit květinové louky. Loni vytvořená louka ve Francouzské ulici měla u obyvatel úspěch, letos proto obvod připravuje výsadbu na…
     Komentáře
  • Patriot magazín

    Poruba znovu rozkvete. Chystá se květinové království

    Před 4 měsíci
    Hitem loňské sezony v Porubě byla květinová louka na Francouzské ulici. Letos obvod vysadí luční květiny i na dalších místech obvodu.
     Komentáře
  • Frekvence 1

    Obezita byla vždy nemocí chudoby, o zdravé stravování se reformátoři pokoušejí století

    Před 4 měsíci
    Hostem Press Klubu Frekvence 1 Honzy Dědka byl historik stravování a životního stylu Martin Franc. Spolu probrali, proč jsou Češi obézní, jak se měnilo národní jídlo v průběhu času nebo co je pravdy na tvrzení, že jídlo bylo dříve kvalitnější.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    25 min

    Podcast
    Operace Percentage jako příprava na Anthropoid. Průkopník českých paravýsadků vezl vysílačku i slova

    Před 5 měsíci

    ·

    25 minut

    První úspěšný parašutistický výsadek z Velké Británie na území protektorátu proběhl krátce po příchodu Reinharda Heydricha. V době, kdy se domácí odbojové skupiny ocitly pod tvrdým tlakem okupantů. Osamělý parašutista František Pavelka byl tak „předskokanem“ dalších spolubojovníků, kterým se později Heydricha podařilo zlikvidovat.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    21 min

    Podcast
    Dana Drábová: Sledujeme hru se strachem ze všech stran!

    Před 5 měsíci

    ·

    21 minut

    Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v našem Press klubu hovořila o hře se strachem z obou stran. Ukrajina byla zákeřně napadena a z její strany se zveličování nelze divit a samozřejmě stojím na její straně. Česku ale bezprostředně nic ohledně elektráren nehrozilo. Kdyby Rusové chtěli, už jaderné elektrárny zničili.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    28 min

    Podcast
    Martin Franc: Povídání o obezitě v Česku se táhne sedmdesát let!

    Před 5 měsíci

    ·

    28 minut

    Už od padesátých let a začátku tloustnutí populace se říká, že jsme obézní národ. Něco na tom je, ale že bychom byli nejhorší na světě, to je otázka. V oběhu je tohle hodnocení ale dlouhá desetiletí a asi se ho nezbavíme. V době Jana Nerudy byly národním jídlem švestkové knedlíky, nyní bych řekl, že to je pečené vepřové koleno. V Press klubu o těchto tématech pohovořil historik a odborník na dějiny jídla Martin Franc.
     Komentáře
  • Aktuálně

    60 let psaní o hudbě. Spisy Jiřího Černého mají vnitřní náboj společenského románu

    Před 5 měsíci
    Byl u sporů o Semafor i rock’n’roll. Vždy aby se postavil proti věčné tendenci zakazovat a cenzurovat.
     Komentáře
  • LP-Life

    Utajená symbolika erbů a fasád pražských domů: Ochrana majitele i zvučná reklama

    Před 5 měsíci
    Pro někoho malebné ozdůbky domů, pro jiné místa plná krásných příběhů. Labuť, lev nebo rak, všechna tato "znamení" můžete potkat během svých toulek Prahou na domech kolem nás.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Helgoland: Malý ostrov s velkou rolí

    Před 6 měsíci
    Helgoland tvoří na mapě pouhou tečku v Severním moři, za druhé světové války šlo však o významný bod, na nějž si činila nárok německá i britská strana. A zatímco po nacistech tam zbyla síť podzemních tunelů, Britové místo používali mimo jiné pro cvičné bombardování.
     Komentáře
  • České důchody

    Spisovatel Rudolf Křesťan: Jsem zletilý důchodce a trápí mě „kolenovirus“

    Před 6 měsíci
    Spisovatel a bývalý redaktor Rudolf Křesťan letos oslaví 79. narozeniny. Svou profesi ani v důchodu neopustil, stále píše fejetony, přispívá do časopisů a účinkuje v rozhlasu. Díky tomu si udržuje neustále bystrou mysl a smysl pro humor. V rozhovoru pro České důchody se fejetonista zamýšlí nejen nad samotnými důchody a současnou politickou situací, ale také nad radostmi života, které ho činí šťastným.
     Komentáře
  • Novinky

    FOTO: Pražská domovní znamení

    Před 6 měsíci
    Labuť, lev nebo rak. Na taková domovní znamení můžete narazit při vycházce po pražské Malé Straně nebo Hradčanech. Často se k nim vážou zajímavé historky, a navíc v těchto domech mnohdy bydlely i slavné osobnosti, třeba básník Jan Neruda či herec Josef Kemr.
     Komentáře
  • Novinky

    Pražská domovní znamení skrývají zajímavé příběhy

    Před 6 měsíci
    Labuť, lva nebo raka, ty všechny jsme potkali na vycházce po Hradčanech a Malé Straně. Zaměřili jsme se totiž na domovní znamení, ke kterým se leckdy vážou zajímavé historky. Navíc v těchto domech často bydlely slavné osobnosti, ať už to byl básník Jan Neruda nebo herec Josef Kemr.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Za 30 let je v centru první "novostavbou" veřejného zájmu. Praha má továrnu na umění

    Před 7 měsíci
    Vlastní šicí, keramické dílny, fotokomory i výstavní prostory má po bez mála sto letech Pražská uměleckoprůmyslová škola.
     Komentáře
  • Novinky

    „Ty mamlase, tobě to nechutná?“ Svérázný svět číšníků a hostinských

    Před 7 měsíci
    Hostinský z podniku U Krvavého Tondy v pražské Palackého ulici (dnešní Belgická) byl známý krobián a nelida. V roce 1908 chodil podle Jaroslava Haška po lokále a sledoval bedlivě své hosty. Byl to mohutný, svalnatý chlap a vyvolával respekt. Jakmile někdo nedojedl objednanou krmi, zařval na nebožáka: „Ty mamlase, tobě to nechutná? Tak proč sem lezeš?“ A popadl strávníka pod rameny a vynesl jej před dveře.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Jan Urban: Mluvme o Havlových chybách, i tak bude inspirací. Jako symbol hodnot, ne sloganů

    Před 7 měsíci
    V Česku raději mlčíme o antisemitismu Karla Havlíčka Borovského a Jana Nerudy, Masarykově a Benešově zbabělé nepomoci Polsku napadenému bolševickým Ruskem, nedospělých důvodech skutečné popularity komunistické fikce a desítkách dalších kontroverzí, vymykajících se naší potřebě zjednodušeného, černobílého vidění světa. Připomenutí desátého výročí úmrtí Václava Havla do tohoto vzorce více než zapadlo. Česká společnost si zkrátka
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Jan Urban: Havlův vstup do polistopadové politiky byl od začátku omylem

    Před 7 měsíci
    Česká společnost si už dlouho neumí poradit s osobnostmi, které za svého života přesáhly její horizont. A tak je znehybní. Buď z nich vytesá modly, nebo je zamlčí. Dynamický pohled, přijímající a zvažující všechny složité, skvělé i omylné momenty jejich výjimečných osudů, jsme se pořád ještě nenaučili. A tak nějak raději mlčíme o antisemitismu Karla Havlíčka Borovského
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Hudba, přepych a skvostné róby: Jak se rodila tradice tanečních plesů?

    Před 7 měsíci
    Umíš-li chodit, umíš i tančit, říká citát neznámého autora. A lidé skutečně tančí od nepaměti. V 15. století se pak do popředí dostaly plesy, jež dodnes představují nejen vítané zpestření zimy, ale i prestižní společenskou událost.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    21 min

    Podcast
    Krátké 'Les Confessions' kohokoliv z nynějších českých Jean-Jacquů (Jan Neruda, Arabesky)

    Před 8 měsíci

    ·

    21 minut

    Arabesky je Nerudova první prozaická kniha. Jedná se o soubor povídek, jehož jádro tvoří povídky z konce 50. let a počátku 60. let. 19. století. V popředí těchto povídek není děj, ale popisná charakteristika, realistická drobnokresba, úvaha, dialog. Výrazný je humor, ironie, sarkasmus, to vše tvoří jakousi mozaiku. V popředí jsou svérázné figurky, které jsou zachyceny v kontrastním vztahu k prostředí, do kterého jsou zařazeny. Jedná se o lidi z periferie, které společnost vyřadila. Neruda odkrývá jejich smutné a tragické momenty, představuje je jako lidi plnohodnotné, citově bohaté. Tím se staví do opozice proti předsudkům a dobově konvenčnímu pohledu. Neruda zde využívá svých vlastních zážitků, zkušeností, používá známé prostředí, nahlíží na události zdola, podává čtenáři pouze výseky ze životů postav.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    34 min

    Podcast
    Kuplet oblomovský (Jan Neruda, Arabesky)

    Před 8 měsíci

    ·

    34 minut

    Arabesky je Nerudova první prozaická kniha. Jedná se o soubor povídek, jehož jádro tvoří povídky z konce 50. let a počátku 60. let. 19. století. V popředí těchto povídek není děj, ale popisná charakteristika, realistická drobnokresba, úvaha, dialog. Výrazný je humor, ironie, sarkasmus, to vše tvoří jakousi mozaiku. V popředí jsou svérázné figurky, které jsou zachyceny v kontrastním vztahu k prostředí, do kterého jsou zařazeny. Jedná se o lidi z periferie, které společnost vyřadila. Neruda odkrývá jejich smutné a tragické momenty, představuje je jako lidi plnohodnotné, citově bohaté. Tím se staví do opozice proti předsudkům a dobově konvenčnímu pohledu. Neruda zde využívá svých vlastních zážitků, zkušeností, používá známé prostředí, nahlíží na události zdola, podává čtenáři pouze výseky ze životů postav.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    28 min

    Podcast
    Kuplet oněginský (Jan Neruda, Arabesky)

    Před 8 měsíci

    ·

    28 minut

    Arabesky je Nerudova první prozaická kniha. Jedná se o soubor povídek, jehož jádro tvoří povídky z konce 50. let a počátku 60. let. 19. století. V popředí těchto povídek není děj, ale popisná charakteristika, realistická drobnokresba, úvaha, dialog. Výrazný je humor, ironie, sarkasmus, to vše tvoří jakousi mozaiku. V popředí jsou svérázné figurky, které jsou zachyceny v kontrastním vztahu k prostředí, do kterého jsou zařazeny. Jedná se o lidi z periferie, které společnost vyřadila. Neruda odkrývá jejich smutné a tragické momenty, představuje je jako lidi plnohodnotné, citově bohaté. Tím se staví do opozice proti předsudkům a dobově konvenčnímu pohledu. Neruda zde využívá svých vlastních zážitků, zkušeností, používá známé prostředí, nahlíží na události zdola, podává čtenáři pouze výseky ze životů postav.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    32 min

    Podcast
    Z tobolky redaktorovy (Jan Neruda, Arabesky)

    Před 8 měsíci

    ·

    32 minut

    Arabesky je Nerudova první prozaická kniha. Jedná se o soubor povídek, jehož jádro tvoří povídky z konce 50. let a počátku 60. let. 19. století. V popředí těchto povídek není děj, ale popisná charakteristika, realistická drobnokresba, úvaha, dialog. Výrazný je humor, ironie, sarkasmus, to vše tvoří jakousi mozaiku. V popředí jsou svérázné figurky, které jsou zachyceny v kontrastním vztahu k prostředí, do kterého jsou zařazeny. Jedná se o lidi z periferie, které společnost vyřadila. Neruda odkrývá jejich smutné a tragické momenty, představuje je jako lidi plnohodnotné, citově bohaté. Tím se staví do opozice proti předsudkům a dobově konvenčnímu pohledu. Neruda zde využívá svých vlastních zážitků, zkušeností, používá známé prostředí, nahlíží na události zdola, podává čtenáři pouze výseky ze životů postav.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    1 min

    Podcast
    Den a noc (Jan Neruda, Arabesky)

    Před 8 měsíci

    ·

    1 minuta

    Arabesky je Nerudova první prozaická kniha. Jedná se o soubor povídek, jehož jádro tvoří povídky z konce 50. let a počátku 60. let. 19. století. V popředí těchto povídek není děj, ale popisná charakteristika, realistická drobnokresba, úvaha, dialog. Výrazný je humor, ironie, sarkasmus, to vše tvoří jakousi mozaiku. V popředí jsou svérázné figurky, které jsou zachyceny v kontrastním vztahu k prostředí, do kterého jsou zařazeny. Jedná se o lidi z periferie, které společnost vyřadila. Neruda odkrývá jejich smutné a tragické momenty, představuje je jako lidi plnohodnotné, citově bohaté. Tím se staví do opozice proti předsudkům a dobově konvenčnímu pohledu. Neruda zde využívá svých vlastních zážitků, zkušeností, používá známé prostředí, nahlíží na události zdola, podává čtenáři pouze výseky ze životů postav.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    4 min

    Podcast
    O Loretánských zvoncích (Jan Neruda, Arabesky)

    Před 8 měsíci

    ·

    4 minuty

    Arabesky je Nerudova první prozaická kniha. Jedná se o soubor povídek, jehož jádro tvoří povídky z konce 50. let a počátku 60. let. 19. století. V popředí těchto povídek není děj, ale popisná charakteristika, realistická drobnokresba, úvaha, dialog. Výrazný je humor, ironie, sarkasmus, to vše tvoří jakousi mozaiku. V popředí jsou svérázné figurky, které jsou zachyceny v kontrastním vztahu k prostředí, do kterého jsou zařazeny. Jedná se o lidi z periferie, které společnost vyřadila. Neruda odkrývá jejich smutné a tragické momenty, představuje je jako lidi plnohodnotné, citově bohaté. Tím se staví do opozice proti předsudkům a dobově konvenčnímu pohledu. Neruda zde využívá svých vlastních zážitků, zkušeností, používá známé prostředí, nahlíží na události zdola, podává čtenáři pouze výseky ze životů postav.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Oblíbení dětští herci, kterým se ve filmovém světě nepodařilo prorazit. Vzpomínáte na ně? A jak žijí dnes?

    Před 8 měsíci
    Dětské herce mnohdy čeká osud zapomenutých dětských hvězd, pro které zůstane osudovou jen jediná role. Proto s herectvím často končí v nižším věku a věnují se raději jiným zálibám. Jak dnes tedy žijí známí dětští herci, kteří hvězdnou kariéru sice nevybudovali, ale přesto na ně s radostí vzpomínáme?
     Komentáře
  • Čtidoma

    Hrůza a ostuda Prahy. Unikátní Židovské město muselo ustoupit pokroku a modernizaci

    Před 8 měsíci
    Na základě vzpomínek, fotografií a výpovědí pamětníků se muselo jednat o opravdový unikát. Uzavřené Židovské město bylo nerozlučnou součástí tehdejší Prahy už od středověku. Nekompromisní asanace, hygienicky zanedbané, ale geniem loci zaplněné části města téměř vše zničila.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kapela Sto zvířat dnes v Praze s ročním zpožděním pokřtí své nové album

    Před 8 měsíci
    Kapela Sto zvířat dnes v pražském Lucerna Music Baru s ročním zpožděním pokřtí své nové album s názvem 30 let testováno na lidech.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Prostituce za první republiky: Oslovení, které by dnes neprošlo, a vykřičené domy na každém rohu

    Před 8 měsíci
    Nevěstince, vykřičené domy a prostitutky tak nějak patří ke společnosti. Ne nadarmo se s nadsázkou říká, že jde o nejstarší řemeslo. Velmi zajímavé je se tak podívat do minulosti idealizované první republiky. Jak vypadala Praha ve dvacátých letech minulého století? Paradoxně velmi vykřičeně.
     Komentáře
  • i60

    Literární koutek č. 4 - Jak psát fejeton

    Před 8 měsíci
    Fejeton je, stejně jako glosa, publicistický žánr. Setkáte se s ním nejčastěji v novinách nebo časopisech. Název je odvozen původně z  francouzského „feuilleton“, což znamená lístek.
     Komentáře
  • Novinky

    Jihočeským Pískem za památkami i po stopách básníka

    Před 9 měsíci
    V případě zmíněného básníka se jedná o Adolfa Heyduka, jehož památník sídlí v části domu, který si nechal na okraji Písku roku 1900 vystavět. S postavou tohoto Májovce, který jako jediný z tzv. Nerudovy generace se dožil svobodné republiky, seznamuje působivá expozice, spravovaná Prácheňským muzeem v Písku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Božena Němcová dostává od Čechů bídu, říká Karolína a převléká se za ni na TikToku

    Před 9 měsíci
    Karolínu Zoe Meixnerovou začalo během čtyř měsíců na Instagramu sledovat téměř 20 tisíc lidí a byla nominována na cenu Křišťálová lupa.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Královské chutě: Co miloval král Karel IV. a čemu bychom se dnes hodně divili?

    Před 9 měsíci
    I panovníci jsou vlastně jen obyčejní lidé, i když se narodili do zlaté kolébky. Chutě ale mají jako kdokoliv jiný - něco vidí na talíři rádi, jinému jídlu se vyhýbají. Jak na tom byl náš nejznámější král Karel IV.? Chutnalo by nám jeho oblíbené jídlo?
     Komentáře
  • A2larm

    České, příliš české. Etnocentrický liberalismus Karla Havlíčka Borovského

    Před 10 měsíci
    Karel Havlíček je dodnes oceňován pro svou kritiku panslavismu a politický realismus. Zároveň ovšem odmítal samostatnost Slováků a českým Židům vzkázal, že se mají vzdát jak svého židovství, tak německého jazyka. Přetiskujeme esej z aktuálního čísla A2.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Kam teď s Piráty: Odchod do opozice s ANO a SPD, paběrkování ve vládě, nebo se nad nimi STAN smiluje?

    Před 10 měsíci
    Už Jan Neruda se ptal "kam s ním"? Aktuálně jde o Andreje Babiše a Piráty. I když Miloš Zeman lídra hnutí ANO pověří, pravděpodobně svoji vládu v parlamentu neprosadí. Jde zřejmě "jen" o to, jak dlouho bude spolu s Milošem Zemanem "tahat" čas. Na stole jsou tři varianty.
     Komentáře
  • TV Polar

    Nový mobiliář, chodníky i zeleň. Porubská náměstí Družby a J. Nerudy procházejí revitalizací

    Před 10 měsíci
    V Ostravě-Porubě probíhá 2. etapa rekonstrukce náměstí Jana Nerudy. Výsledkem bude nejen nový povrch okolních komunikací, ale také více parkovacích míst, kterých je v obvodu nedostatek.
     Komentáře
  • Forum 24

    Jan Neruda jako vizionář zla: V čem svým antisemitismem hrozivě předběhl dobu?

    Před 11 měsíci
    Tento týden uplynulo 130 let od úmrtí Jana Nerudy, autora půvabných Povídek malostranských, ale také brutálně přímočarého pamfletu Pro strach židovský. Nerudovy postoje bývají omlouvány či alespoň zlehčovány tím, že nešlo o antisemitismus rasový, nýbrž politický, o snahu prosadit české národní zájmy v konfrontaci s německým živlem, reprezentovaným nejednou – zejména v liberálním prostředí – Židy.
     Komentáře
  • České noviny

    Vydavatelství audioknih AudioStory ke svému 30. výročí nabídne více novinek

    Před 11 měsíci
    Vydavatelství audioknih AudioStory k 30. výročí svého vzniku vydává více novinek věnovaných tomuto jubileu. Patří mezi ně tituly 1984 George Orwella nebo Milenec lady Chatterleyové od Davida Herberta Lawrence. Rodinná společnost AudioStory, průkopník vydávání audioknih v českém prostředí, se snaží o produkci, o kterou budou mít lidé trvalý zájem. Některé tituly vycházejí opakovaně v reedicích. V rozhovoru s ČTK to uvedla majitelka a producentka vydavatelství Jindřiška Nováková.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jan Neruda: Literární génius měl bouřlivý osobní život. Jak to bylo s jeho antisemitismem?

    Před 11 měsíci
    Gigant české literatury, který napříč žánry vytvořil jedny z našich nejzásadnějších děl 19. století. To byl Jan Neruda, jemuž však literární úspěchy mnoho osobního štěstí nepřinesly.
     Komentáře
  • Náš region

    Muž, který dal jméno Barrandovu. Kdo byl Joachim Barrande?

    Před 11 měsíci
    Joachim Barrande. Muž, který dal jméno Barrandovu, a možná dal českému národu i velkého básníka. Podivín, který za nemalé peníze kupuje bezcenné „kamenné brouky“ od místních lidí. Kdo byl Joachim Barrande, významný český paleontolog, a jaká byla jeho cesta z rozbouřené Francie do Čech?
     Komentáře
  • Novinky

    Kapela Sto zvířat učinila z Ledáren Braník hudební ráj

    Před 1 rokem
    Ledárny Braník se staly pro letošní léto jedním z center hudebního života v Praze. Tento prostor u Vltavy v něj zvelebil produkční tým pražského Lucerna Music Baru. Trávu se mu sice na ploše pod pódiem zatím vysadit nepodařilo, přesto vznikl útulný hudební koutek, který po celé léto nabízí přitažlivé koncerty. Jejich série má jednotící název Lucerna Music Bar Open Air.
     Komentáře
  • České noviny

    Skupina Sto zvířat představí v Braníku novou sestavu

    Před 1 rokem
    Skupina Sto zvířat dnes vystoupí se svým novým koncertním programem na letní scéně Lucerna Music Baru v pražských Ledárnách v Braníku. Kapela loni v říjnu vydala nové album 30 let testováno na lidech, ze kterého zahraje více než polovinu písní doplněných o osvědčené hity. V sestavě na konci roku došlo k výrazné personální změně, kdy na rytmické posty nastoupili Jakub Červinka (kytara), Jan Neruda (baskytara) a Jakub Nývlt (bicí).
     Komentáře
  • Čtidoma

    Tragický konec Bedřicha Smetany. Hluchý a nezvladatelný dožil v blázinci

    Před 1 rokem
    Kdo byl v naší historii největší Čech? Před několika lety lid zvolil v podobné celorepublikové anketě nejdříve Járu Cimrmana.
     Komentáře
  • Vitalia

    Po letech manželství mi řekl, že mu nevadím… aneb O vztahu se schizoidem

    Před 1 rokem
    Tornádo neboří jen domy, sesouvá i roky udržované vztahy. Tak jako v případě páru žijícího v jedné z vesnic, které nedávno postihla živelná katastrofa.
     Komentáře
  • Novinky

    Kapela Sto zvířat představuje klip k písni Rodinný foto a míří do Ledáren Braník

    Před 1 rokem
    Pražská skupina Sto zvířat vydala loni v říjnu album 30 let testováno na lidech. Nyní z něho představuje videoklip k písničce Rodinný foto. Zároveň hlásí koncert na letní scéně Lucerna Music Baru v Ledárnách v pražském Braníku.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Velharticích ukrývali před Jiřím z Poděbrad korunovační klenoty, aby nemohl být korunován

    Před 1 rokem
    Starší generace mají hrad Velhartice spojený s jeho majitelem Buškem, který měl s králem Karlem IV. vypít nejednu číši vína. Tak to alespoň pojal Jan Neruda ve své básni.
     Komentáře
  • Náš region

    Jubilejní zemská výstava: Česká chalupa ukázala život na venkově

    Před 1 rokem
    Velkou atrakcí jubilejní výstavy se stala Česká chalupa. Odpovídala dobovému zájmu o „lidové umění“, i když okouzlovala především měšťáky. Venkované, jak psal dobový tisk, „se kol sebe jaksi tupě rozhlíželi“ a nechápali, proč „tohle harampádí, které jsme u nás už dávno všechno zahodili“, se tady má obdivovat. Dlaskův statek se stal jedním ze vzorů pro Českou chalupu.
     Komentáře
  • Novinky

    Hospody jako epicentra kulturního a politického dění, řadu legendárních vzal čas

    Před 1 rokem
    Fenomén instantní komunikace na sociálních sítí ani důsledky karantény, která uzavřela nadlouho všechna pohostinská zařízení, nic nezmění na významu míst, kde se nejen pije, ale také se tam střetávají ideje a tříbí nápady. A rozhodně to platí v Čechách, v zemi Švejka, hrabalovských pábitelů i undergroundu všeho druhu, jakkoli se to bojovníkům proti metle lidstva alkoholu nelíbí.
     Komentáře
  • TV Polar

    Nerudovo náměstí v Ostravě-Porubě prochází rekonstrukcí. Přibudou i parkovací místa

    Před 1 rokem
    Náměstí Jana Nerudy v Ostravě-Porubě po letech prochází rekonstrukcí. Momentálně se pracuje ve střední části, kde byly ve špatném stavu zejména asfaltové chodníky. Práce by měly skončit už v květnu.
     Komentáře
Reklama