Zavřít
Jižní polokoule

Jižní polokoule

Nejnovější články na Seznamu na téma Jižní polokoule
  • Deník

    Vědci objevili nový druh dinosaura s pancířem. Podobá se slavným stegosaurům

    Před 19 hodinami
    Když paleontologové objevili před nedávnem v severní Patagonii foslní pozůstatky malého dinosaura, jenž působil, jakoby byl zakut v plátové zbroji s pichlavými hroty, uvědomili si, že jsou možná na stopě něčeho významnějšího, než je pouze jeden nový dinosauří druh. Jak se zdá, může jít o celou novou, dosud neznámou čeleď opancéřovaných dinosaurů.
     Komentáře
  • Ruik

    World Series of Darts po návratu do Austrálie nezklamala a přinesla dramatické finále

    Před 2 dny
    Po více než 1000 dnech se světová šipkařská série vrátila na jižní polokouli a přinesla opět kvalitní hru do Austrálie. Osmička vyzyvatelů se potkala proti osmi hráčům vybraných organizací PDC. Šampionem se stal Nizozemec Michael van Gerwen, když ve finále zdolal světovou jedničku Gerwyna Price 8:5.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Záhadná chýše na povrchu Měsíce vzbudila velkou pozornost mezi vědci i laiky. Vypadá jako „přístřešek“ mimozemšťanů

    Před 4 dny
    Lidská mysl je občas velmi kreativní, a to obzvlášť, když se setká s něčím neobvyklým. Záhadný objekt na povrchu Měsíce vzbudil velké diskuze.
     Komentáře
  • Ruik

    Turnaje Players Championship otevřely šipkový srpen, Sedláček s Gawlasem bojují o kartu

    Před 10 dny
    Profesionální šipky se po krátké pauze po turnaji World Matchplay vrátily na scénu. Turnajová série Players Championship přinesla opět skvělou kvalitu. Té se musela přizpůsobit i česká dvojice Adam Gawlas a Karel Sedláček. Trojice podniků odstartovala měsíc, který se ponese hlavně ve znamení turné World Series of Darts na jižní polokouli. Hlavně Adama Gawlase provázel […]
     Komentáře
  • Novinky

    Velikonoční ostrov se po dvou letech opět otevře turistům

    Před 14 dny
    Velikonoční ostrov se tento týden po dvou letech opět otevře turistům. Pro návštěvníky tohoto chilského území v Tichém oceánu ale budou platit přísná opatření. Všichni s výjimkou dětí do tří let budou muset mít testy na koronavirus, budou se muset prokázat pozvánkou od místního obyvatele a předložit potvrzení o rezervovaném ubytování na ostrově.
     Komentáře
  • Echo24

    Co na podzim přinese covid Česku. Austrálie se vzpamatovává z nejhoršího měsíce

    Před 14 dny
    Počet nově nakažených nemocí covid-19 v Austrálii klesá. Červenec byl přitom pro ni nejhorším měsícem od začátku pandemie, zemřelo během něj 1821 lidí, což představuje 16 procent všech obětí nemoci. I tak je jejich počet výrazně menší než v Česku, které má přitom oproti Austrálii ani ne poloviční populaci.
     Komentáře
  • Travel Adventure

    Jižní Amerika nadchne náročné cestovatele. Nabízí přírodu, památky i poznávání bájných kultur

    Před 19 dny
    Kontinent na jižní polokouli toho ale může nabídnout mnohem více, a to nejen v létě. Na své si zde přijdou obzvláště milovníci přírodních zajímavostí a historie. Chile, Bolívie, Peru a další jihoamerické země totiž lákají na hory, pouště i města bájných předků. Jestliže hledáte ideální místo pro netradiční dovolenou, země Jižní Ameriky rozhodně stojí za prozkoumání. Jižní Amerika je velmi rozlehlá a rozmanitá. Na rozdíl od té Severní ale není typická velkoměsty a rušným nočním životem. Země zaujmou spíše milovníky přírody, fotografy a turisty, kteří se nezaleknou výšlapu na sopku nebo celodenního výletu po národním parku. Přesto že je Jižní Amerika poměrně vzdálená, pro české turisty není nedostupná. P
     Komentáře
  • Nedd

    Nalezeno místo na Marsu, odkud přiletěl ikonický meteorit Černá kráska

    Před 1 měsícem
    Důvtipní vědci, důmyslný algoritmus a výkonný počítač stojí za objevem kráteru, ze kterého přiletěl na Zemi nejstarší meteorit z Marsu.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Protinožci v bojích Velké války: Svéhlaví válečníci z jednotek ANZAC

    Před 1 měsícem
    Do prvního celosvětového konfliktu se významně zapojili také muži z britských kolonií a dominií. Vysokou prestiž si vydobyli vojáci z Austrálie a Nového Zélandu. Drsní muži z jižní polokoule bojovali a krváceli na mnoha bojištích, čímž značně přispěli ke konečnému vítězství Dohody.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Paleontologové objevili v Argetině kostru neznámého dinosaura, připomínajícího Tyrannosaura rexe

    Před 1 měsícem
    Tým paleontologů v Argentině objevil nový druh masožravého dinosaura, který měl mohutné čelisti, v porovnání s tělem však kratičké přední končetiny.
     Komentáře
  • Techsvět

    Oko na Marsu nahání husí kůži. Co snímek sondy odhaluje?

    Před 1 měsícem
    Nový snímek pořízený sondou na oběžné dráze Marsu ukazuje, že se na povrchu rudé planety rozprostírá kráter o velikosti města, který vypadá jako obrovské oko hledící ke hvězdám, informuje web Sciencealert. Tyto satelitní snímky nám mohou pomoci lépe pochopit geologii a historii Marsu!
     Komentáře
  • Novinky

    Z Austrálie poprvé odstartovala raketa NASA. A rozhodně ne naposledy

    Před 1 měsícem
    Vesmírné středisko Arnhem Space Centre (ASC) v odlehlém regionu australského Severního teritoria si v neděli 26. června odbylo premiéru, když z něj úspěšně odstartovala raketa Black Brant IX amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Ta do výšky 350 kilometrů vynesla přístroj, který vědcům umožní měřit mezihvězdné rentgenové záření.
     Komentáře
  • WN24

    Historický okamžik. NASA uskutečnila první start do vesmíru mimo USA

    Před 1 měsícem
    Americká agentura NASA poprvé v historii odpálila první raketu do vesmíru mimo USA, konkrétně ze střediska, které se nachází v odlehlém Severním území v Austrálii. Do výšky 350 kilometrů vynesla přístroj, který pomůže měřit mezihvězdné rentgenové záření. Startu „požehnala“ domorodá kultura, která region spoluvlastní.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Německý trenér Doll si do Jakarty nevybral jen Kúdelu, ale i Krmenčíka. Oba už jsou na místě

    Před 1 měsícem
    Persija Jakarta – indonéský fotbalový klub, který v Česku ještě před týdnem téměř nikdo neznal. Nyní se stal novým zaměstnavatelem hned dvou nedávných českých reprezentantů. Po obránci Ondřeji Kúdelovi míří do čtvrté nejlidnatější země světa také útočník Michael Krmenčík. A podle Daniela Smejkala ze zastupující agentury IFM-M nemusí jít o poslední přestup z české ligy.
     Komentáře
  • České stavby

    Je to strom anebo není, blahočet je pravěkou podivností, která ohromí

    Před 1 měsícem
    Blahočet je podivnost, která ohromí. Má za sebou dlouhou historii, pojí se s ním řada legend. A přitom můžete tuto exotickou krásku z jižní polokoule klidně pěstovat doma.
     Komentáře
  • Fonetech

    Nový snímek Marsu odhaluje kráter děsivě podobný obrovskému strašidelnému oku

    Před 2 měsíci
    Sonda vyfotila na povrchu rudé planety kráter o velikosti města s tmavým zbarvením uprostřed, díky kterému vypadá jako obrovské oko hledící ke hvězdám.
     Komentáře
  • Deník

    Nový snímek Marsu odhaluje kráter, který se podobá obrovskému děsivému oku

    Před 2 měsíci
    Vesmírná loď obíhající Mars pořídila fotografii, která jakoby vypadla z nějaké oživlé noční můry. Z povrchu rudé planety jakoby tiše hledělo hrůzné obří oko s tmavou duhovkou. Jeho průměr odpovídá většímu městu.
     Komentáře
  • Techsvět

    NASA vypustí tři rakety ze soukromého australského vesmírného přístavu. O co jde?

    Před 2 měsíci
    NASA tento měsíc vypustí výzkumnou raketu z odlehlého severu Austrálie, což bude první start agentury z komerčního kosmického přístavu mimo území Spojených států, píše ABC News.
     Komentáře
  • Ekolist

    Před rokem bylo moře kolem Antarktidy uznáno za nový oceán

    Před 2 měsíci
    Před rokem, 8. června 2021, uznala americká kartografická společnost National Geographic moře kolem Antarktidy za nový, pátý světový oceán. Společnost toho dne na twitteru oznámila, že změní atlasy světa a moře kolem Antarktidy změní na Jižní oceán. Vědci o pojmenování vod v nejzazší části jižní polokoule vedli spory, oficiální použití nového termínu v mapách je ale důležitým mezníkem.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Na jižní polokouli Slunce se objevila nová a neobvyklá sluneční skvrna

    Před 2 měsíci
    Sluneční skvrny jsou oblasti s nejsilnějším magnetickým polem, a proto jsou dobrým ukazatelem sluneční aktivity.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    V první australské továrně na zplyňování biomasy se lidský odpad proměnil v obnovitelné zdroje energie

    Před 2 měsíci
    Logan, městečko jižně od Brisbane, se stal prvním místem na jižní polokouli, které přeměnilo lidský odpad na obnovitelnou energii otevřením prvního australského závodu na zplyňování biomasy.
     Komentáře
  • Novinky

    Deset tisíc nakažených denně. Subvarianty koronaviru v JAR rozdmýchaly pátou vlnu

    Před 3 měsíci
    Jihoafrická republika za uplynulý den zaznamenala 9757 nových případů koronavirové nákazy. Denní počet nově prokázaných případů se tam od středy do čtvrtka zvýšil asi o 60 procent. Podle některých epidemiologů již v zemi nastala pátá vlna infekcí, uvádí BBC.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Oblohu ovládne vzácný černý Měsíc. Kde a kdy ho můžete sledovat?

    Před 3 měsíci
    Žádný pravověrný astronom sice termín černý Měsíc nepoužívá, ale pokud v jednom kalendářním měsíci můžeme sledovat dva novy, nazývá se ten druhý „černý“. K takovému úkazu dojde i 30. dubna 2022, kdy noc ještě více potemní a na jižní polokouli navíc nastane částečné zatmění Slunce.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Zajímavé zjištění o Neptunu: jeho teplota se nečekaně mění

    Před 3 měsíci
    Astronomové zjistili, že teplota na Neptunu v poslední době vykazuje určité abnormality. Například v roce 2019 NASA zveřejnila snímky Neptunu procházejícího masivními bouřemi během letního období na jižní polokouli planety. Nyní se opět objevily teplotní změny.
     Komentáře
  • inStory

    Léto na Neptunu trvá 40 let. Počasí tomuto období ale neodpovídá

    Před 4 měsíci
    Neptun je složitá planeta. O bíhá kolem Slunce ve vzdálenosti asi 30krát větší než Země a cesta kolem Slunce mu opravdu trvá.
     Komentáře
  • TechFocus

    Astronomové zaznamenali překvapivé změny teploty v atmosféře Neptunu

    Před 4 měsíci
    Mezinárodní tým astronomů využíval uplynulých 17 let řadu pozemních teleskopů včetně dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře ke sledování teploty atmosféry planety Neptun. Podařilo se tak odhalit překvapivý pokles globální teploty následovaný dramatickým oteplením jižního pólu v posledních letech.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Astronomové zaznamenali překvapivé změny teploty v atmosféře Neptunu

    Před 4 měsíci
    Mezinárodní tým astronomů sledoval posledních 17 let teplotu atmosféry planety Neptun. Podařilo se jim odhalit překvapivý pokles globální teploty následovaný dramatickým oteplením jižního pólu v posledních letech.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Studie odhalila, že teplota Neptunu prochází zcela nečekanými změnami

    Před 4 měsíci
    Nová studie odhalila, že planeta zažila překvapivý pokles globální teploty, zatímco na jižním pólu došlo k podobně neočekávanému oteplení.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Jihoafrický stříbřenec pcháčohlavý: Rostlina, kterou ani požáry nezabijí

    Před 4 měsíci
    Rostlině s pozoruhodným českým názvem stříbřenec pcháčohlavý se v angličtině říká královská nebo obří protea, případně medový hrnek. Stříbřenec je skvěle adaptován na krajinné požáry díky velmi silnému stonku, jenž je opatřen mnoha spícími pupeny, chráněnými silnou kůrou, z nichž po požáru vyraší nový život.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Když se Magellanova mračna k sobě přitisknou, zrodí se nové hvězdy

    Před 4 měsíci
    Stejně jako dva skladatelé, kteří se vzájemně inspirují, i Magellanova mračna plodí nové hvězdy pokaždé, když se obě galaxie setkají.
     Komentáře
  • Lifee

    Jarní rovnodennost: Nastal čas utopit Moranu a přivítat bohyni Vesnu, třeba pořádným úklidem

    Před 4 měsíci
    Jarní rovnodennost slavili Keltové, Mayové, Římané i Germáni. Říkali tomu červené svátky nebo veliké noci. Důležitou postavou těchto oslav byla i bohyně Ostara. Nezapomínalo se však ani na tradice a zvyky, kterými se lidé loučili se zimou. Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co nám může příchod jara nabídnout.
     Komentáře
  • Sports24

    Domácí na jihu, hosté na severu. Fotbalový stadion v Brazílii dělí zemské polokoule

    Před 4 měsíci
    Brazilský stadion ve městě Macapá budí obdiv u nejednoho fotbalového nadšence. Hřiště, které je vybudované nedaleko řeky Amazonky protíná středem rovníková čára. Při hře tedy hráči nejenom hrají za jiný tým, ale také za jinou polokouli. Tím se fotbalový svatostánek řadí mezi ty nejzajímavější na světě.
     Komentáře
  • Techsvět

    Podle vědců máme 13 let na to, abychom našli další Zemi. Jak by mohla vypadat?

    Před 5 měsíci
    Brzy se možná dozvíme o několika vzdálených planetách, které mají dýchatelnou atmosféru podobnou té pozemské, napsali na webu Forbes.
     Komentáře
  • Dotyk

    V roce 2018 ostřeloval záhadný vesmírný objekt vlnami Zemi. Pak ale zmizel

    Před 5 měsíci
    Co víme o radiových signálech přicházejících z vesmíru? Jsou známkou života ve vesmíru nebo mají zcela jiný původ? Takovéto radiové signály nebyly doposud pozorovány a vědcům potvrdily to, co bylo doposud jen teorií.
     Komentáře
  • fZone

    Auckland – město plné zážitků – Osobní průvodce Novým Zélandem

    Před 5 měsíci
    Dnešní díl se zaměří na největší město Nového Zélandu – Auckland. Ve městě je nejvyšší budova na jižní polokouli a její návštěvu byste neměli vynechat. Podíváme se i na to, kam si zajít na výlet nebo kolik stojí parkování v centru.
     Komentáře
  • Techsvět

    Rusko chce vybudovat sledovací vesmírné stanice v Argentině a v Africe

    Před 5 měsíci
    Rusko jedná s Argentinou a s Afrikou o sledovacích vesmírných stanicích Spektr-M, informoval server vpk.
     Komentáře
  • Techsvět

    Vědci zjistili, že dinosauři na severní polokouli Země vymřeli na jaře

    Před 5 měsíci
    Vědci našli důkazy, že k ničivému dopadu meteoritu došlo před 66 miliony let v období jara. Srážka meteoritu se zemí způsobila vyhlazení tří čtvrtin živočišných druhů a vytvořila kráter pod názvem Chicxulub, v dnešním Mexiku.
     Komentáře
  • Travelnews24

    Peru je rozlehlá země a má mnoho různých ekosystémů. Kdy je nejlepší čas na návštěvu?

    Před 5 měsíci
    Peru můžete navštívit kdykoli během roku. Určitá roční období ovšem nabízejí různé scenérie, možnosti a samozřejmě rozdílné počasí. Kdy je nejlepší čas na návštěvu Peru?
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    12 senzačních faktů o tučňácích! Jsou monogamní, nemají zuby a pijí slanou vodu

    Před 6 měsíci
    Tučňáky zná většina z nás ze ZOO nebo z televize. Jsou to nelétaví ptáci, obratní plavci, na souši chodí kymácivě a jejich ocas jim slouží k udržení rovnováhy. Web Treehugger ale ví o tučňácích víc, než jen tohle. Věděli jste třeba, že nemají srst ale peří? Pojďte si o tučňácích přečíst ještě více zajímavostí.
     Komentáře
  • Náš region

    Zoologická a botanická zahrada Plzeň láká na květy rostlin z jižní polokoule

    Před 6 měsíci
    Plzeňská zoologická a botanická zahrada zve návštěvníky na netradiční podívanou, tentokrát do své botanické části. V expozici Svět sucha, dříve známé jako Sukulentní skleník, začaly vykvétat rostliny z jižní…
     Komentáře
  • Světoběžník

    Wittenoom je nejznečištěnějším místem jižní polokoule, kde i dýchání vzduchu může vést ke smrti

    Před 6 měsíci
    Wittenoom se nachází v Austrálii asi 13 hodin jízdy z Perthu. Pro místní je to prokleté místo plné azbestu.
     Komentáře
  • Ekolist

    Teploty oceánů rostly i v roce 2021, tvrdí studie

    Před 7 měsíci
    Světové oceány se oteplovaly i v roce 2021. Tvrdí to mezinárodní studie vědců z Itálie, USA a Číny, kterou zveřejnil časpois Advances in Atmospheric Sciences. Vědci vypracovali odhad, kolik tepla světové oceány absorbovaly. Údaj podle studie meziročně vzrostl o 14 zettajoulů. Světová spotřeba elektrické energie přitom tvoří zhruba 0,5 zettajoulu. Růst teploty oceánů je podle vědců významným ukazatelem změn klimatu.
     Komentáře
  • Novinky

    Teploty oceánů rostly i v roce 2021, tvrdí studie

    Před 7 měsíci
    Světové oceány se oteplovaly i v roce 2021. Tvrdí to mezinárodní studie vědců z Itálie, USA a Číny, kterou zveřejnil časpois Advances in Atmospheric Sciences. Vědci vypracovali odhad, kolik tepla světové oceány absorbovaly.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Významný ukazatel změny klimatu: teploty oceánů rostly i v roce 2021

    Před 7 měsíci
    Světové oceány se oteplovaly i v roce 2021. Tvrdí to mezinárodní studie vědců z Itálie, USA a Číny, kterou zveřejnil časopis Advances in Atmospheric Sciences.
     Komentáře
  • Dotyk

    Majungasaurus, postrach pravěku: Strašlivý kanibal oběť kousal, dokud nepošla

    Před 7 měsíci
    O majungasaurovi, který byl v období křídy vládcem jižní polokoule, máme mnoho informací, protože se nalezla velká spousta kosterních pozůstatků, včetně celé kostry. Ukázalo se, že tento kanibalský dinosaurus dokázal svou kořist usmrtit podobně jako lev. Setkat byste se s ním nechtěli.
     Komentáře
  • Prima Living

    Araukárie je odolný pokojový jehličnan, který nahradí vánoční stromeček

    Před 7 měsíci
    Mnozí lidé začínají v posledních letech přemýšlet nad tím, jak nahradit obvyklý vánoční stromek, smrček, borovici nebo jedličku, aby nemuseli každoročně zmařit život jednoho stromu. Umělé vánoční stromečky však za adekvátní náhradu považuje jen málokdo. Věděli jste, že existuje jehličnan, který můžete celoročně pěstovat v bytě?
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    Vyproštění 2: Chris Hemsworth by býval do Česka raději nejezdil

    Před 8 měsíci
    Také jsou tu nejnovější fotky ze zasněženého krušnohorského natáčení.
     Komentáře
  • Auto-mania

    Renault Austral: tak se bude jmenovat nové SUV francouzské značky

    Před 8 měsíci
    Slovo Austral, pocházející z latinského "australis", je rozšířené v mnoha evropských jazycích. Je napsáno v plném znění a uvádí francouzský původ výrobce.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Páry albatrosů se stále častěji rozcházejí. Mohou za to klimatické změny, tvrdí vědci

    Před 8 měsíci
    Albatrosi patří mezi druhy ptáků, kteří jen zřídka opouštějí své partnery. V důsledku oteplování oceánů ale podle vědců nemají na výběr.
     Komentáře
  • Refresher

    Nepovedená proměna Dominiky Gottové: Boty jak po babičce a pomsta kadeřníka

    Před 8 měsíci
    Dominika Gottová (48) se po měsících vrátila v pátek do Prahy, aby představila svou novou píseň, kterou nazpívala s italským zpěvákem a producentem Gabrielem Grillottim. A aby jí to na pondělním setkání s novináři slušelo, rozhodla se zajít do salonu krásy, kde se změnila k nepoznání, bohužel ne v tom dobrém slova smyslu. Posuďte sami z fotek, které zveřejnila, jak to nejstarší dceři Karla Gotta (ne)sluší?
     Komentáře
  • Poznat svět

    Co by se stalo, kdyby přišla jaderná válka: Scénář od první minuty až po sto let

    Před 9 měsíci
    Dění ve světě a krize na Blízkém východě nutí lidi často přemýšlet nad tím, zda hrozí třetí světová válka. Co by se stalo s lidstvem v případě, že by došlo k úmyslnému nebo náhodnému odpálení nukleárních zbraní? Jaké by pro nás měla jaderná válka důsledky? Přežil by to vůbec někdo?
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Nevídaný úkaz na nejsušší poušti. Vykvetl tam život

    Před 9 měsíci
    Poušť nemusí být nutně nehostinným místem. Dokazuje to sever Chile, kde se rozkládá poušť Atacama. Ta je veřejnosti známá výjimečným fenoménem – jednou za čas na ní kvetou květiny.
     Komentáře
  • Ekolist

    Lidé ovlivňovali planetární atmosféru zásadním způsobem dávno před průmyslovou revolucí

    Před 9 měsíci
    V souvislosti s globálním oteplováním bývá často zmiňována první polovina 19. století, jako období, kdy člověk začal industrializací poprvé výrazněji ovlivňovat svou činností planetární klima. Aktuální studie polárních badatelů, uveřejněná v žurnálu Nature přesouvá počátek lidského vlivu ale o hezký kousek nazpět. Na jižní polokouli „zatápěli“ atmosféře Maoři už ve 13. století.
     Komentáře
  • Novinky

    Nejsušší poušť světa rozkvetla. Stává se to jednou za zhruba šest let

    Před 9 měsíci
    Do chilské pouště Atacama přilákal v těchto dnech návštěvníky výjimečný fenomén — nejsušší poušť světa rozkvetla. Někteří jev označují za zázrak, odborníci ale mají vysvětlení. Semínka rostlin se přizpůsobila místním podmínkám a dokážou několik let „spát” v půdě, pak jim stačí i několik milimetrů srážek, aby z pouště udělala barevnou podívanou.
     Komentáře
  • Ekolist

    Na severu Chile rozkvetla poušť Atacama, stává se to jednou za zhruba šest let

    Před 9 měsíci
    Na sever Chile do pouště Atacama přilákal v těchto dnech turisty a experty z různých oborů výjimečný fenomén - nejsušší poušť světa rozkvetla. Někteří tento jev označují za "zázrak" či "záhadu", odborníci ale mají vysvětlení. Semínka rostlin této oblasti se přizpůsobila místním podmínkám a dokážou několik let "spát" v půdě, pak jim stačí i několik milimetrů srážek, aby z pouště udělala barevnou podívanou. Informoval o tom deník El País.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Před 51 lety vyhlásilo Fidži nezávislost na Velké Británii

    Před 10 měsíci
    Velká Británie přišla o další kolonii. Jak to vypadalo, když Fidži vyhlásilo nezávislost?
     Komentáře
  • inStory

    Může za globální oteplování skutečně průmysl? Led v Antarktidě prozradil, že problémy s uhlíkem se datují před 14. století

    Před 10 měsíci
    Analýza šesti vrtů jádra ledu odebraných z nejjižnějšího kontinentu odhalila podstatný nárůst černého uhlíku už od 14. století.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Počasí se mění. V Česku stoupají teploty dvakrát rychleji oproti průměru

    Před 10 měsíci
    Letošní léto opět ukázalo, že se mění klima a jaké dopady – i nečekané – to má na životy lidí. Informací je dost, viník se však často hledá jinde.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

    Před 10 měsíci
    Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim. Slunce vstoupí ve 21:21 středoevropského letního času do znamení Vah, kdy se střed Slunce nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Den bude stejně dlouhý jako noc. Dny se budou dál zkracovat do 21. prosince, na kdy tento rok připadne zimní slunovrat.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Konec léta, dnes začíná podzim. Den a noc budou stejně dlouhé

    Před 10 měsíci
    Astronomické léto dnes definitivně končí a nastává podzimní rovnodennost. Slunce vstoupí ve 21:21 středoevropského letního času do znamení Vah, kdy se střed Slunce nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. A právě proto dnešní den bude stejně dlouhý jako noc.
     Komentáře
Reklama