Zavřít
Měsíc

Měsíc

Nejnovější články na Seznamu na téma Měsíc
  • WN24

    Zatím žádný signál z Měsíce. ISRO se pokusí o reaktivaci přistávacího modulu Vikram

    Před 9 hodinami
    Indická vesmírná agentura ISRO uvedla, že se snaží kontaktovat svůj přistávací modul a rover na Měsíci. Právě totiž začíná nový lunární den. Zatím však neobdržela žádné signály.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Poklad na jezeře Titicaca: Jak se žije na „pradávných“ ostrovech z rákosí?

    Před 15 hodinami
    Na skále uprostřed jezera Titicaca, vklíněného mezi dnešní Peru a Bolívii, stvořil bůh Kon Tiki Virakoča nejen Slunce a Měsíc, ale i první lidi. Někteří z nich se pak usadili na březích, zatímco jiní se jali budovat umělé ostrovy a obývají je dodnes. Tak alespoň zní domorodá incká legenda…
     Komentáře
  • Echo24

    VIDEO: Stovky lidí v maskách vyly na Měsíc, identifikují se jako psi

    Před 22 hodinami
    Před berlínským nádražím Potsdamer Platz se v úterý večer shromáždily stovky lidí v psích maskách. Společně se dorozumívali jen štěkotem a vrčením. Video ze sešlosti se na internetu během tří dní stalo virálním hitem. Není bez zajímavosti, že německá média akci nezaznamenala a všímají si až ohlasu, který setkání vyvolalo ve světě. Ten zaznamenal například magazín Focus.
     Komentáře
  • Fonetech

    Webbův teleskop odhalil zdroj uhlíku na Jupiterově měsíci. Je na ledové Europě oceán plný života?

    Před 23 hodinami
    Teleskop Jamese Webba detekoval na ledovém Jupiterově měsíce Europa oxid uhličitý, který zřejmě pochází z podpovrchového oceánu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Indie ztratila spojení s vozítkem na Měsíci. Dva týdny bylo ve spánkovém režimu, kvůli lunární noci

    Před 1 dnem
    Indie se pokusila obnovit spojení se svým přistávacím modulem a robotickým vozítkem na Měsíci, tyto snahy ale zatím nebyly úspěšné. Podle agentury Reuters to uvedla Indická organizace pro výzkum vesmíru (ISRO). Ve svých pokusech bude pokračovat.
     Komentáře
  • Novinky

    Sonda OSIRIS-REx má o víkendu odevzdat vzorky sesbírané na planetce Bennu

    Před 1 dnem
    Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se v neděli pokusí o jedinečný manévr. Ve výšce 102 tisíc km nad Zemí uvolní schránku se vzorky z asteroidu Bennu, která o několik hodin později dopadne v poušti amerického státu Utah. Pokud se akce podaří, bude to pro NASA první úspěšně dopravený vzorek z planetky. Patrně půjde i o největší vzorek, jaký kdy lidstvo na podobných planetách odebralo.
     Komentáře
  • Vít Janda
    naSeznam Médium

    Elon Musk - čtvrtá kosmická velmoc

    Před 1 dnem
    Zatímco Rusko jako první vypustilo umělou družici, ba i poslalo člověka do vesmíru, Američané zvítězili v rozhodující bitvě o Měsíc. Teď se však nenápadně dere do popředí nejen Čína, ale především Muskova firma SpaceX.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Elektrony z magnetického pole Země se zřejmě podílejí na tvorbě lunární vody

    Před 1 dnem
    Planetární vědci si posvítili na mechanismy, které vedou k produkci vody na Měsíci. Jejich zjištění naznačují možnou souvislost s vysokoenergetickými elektrony z magnetického ohonu Země.
     Komentáře
  • České stavby

    Když se nové barvy do pokoje vybírají podle znamení zvěroktuhu, nekončí to dobře

    Před 1 dnem
    Jak přesvědčit kupce o tom, že nehezká barva kouřové šedi nebo velmi sytě karmínová červeň jsou tím nejlepším odstínem, které si k vymalování domácnosti má pořídit? Snadno. Marketingovou fintou, chytrou pastí na hlupáky. Zeptejte se ho, v jakém se narodil znamení.
     Komentáře
  • SMARTmania

    Galaxy S24 Ultra má přijít o 10× periskop. Samsung vidí budoucnost ve vysokém rozlišení

    Před 2 dny
    Smartphony Galaxy Ultra tvoří už několik let vrchol nabídky v portfoliu konvenčních smartphonů Samsungu. Korejský výrobce do nich nasazuje ty nejlepší technologie, především klade důraz na fotovýbavu – dopřává jim jednak hlavní fotoaparáty s vysokým rozlišením, a také dvojici teleobjektivů s různými stupni optického přiblížení. Chystaný model Galaxy S24 Ultra na tom nemá být jinak, ačkoliv podle informátora Ice Universe bude jeho papírová fotovýbava výrazně ochuzena.
     Komentáře
  • Fonetech

    Výpočty vědce NASA zmátly. Podle všeho jsme uzavřeni v obrovské bublině z temné hmoty

    Před 2 dny
    Vědci zjistili, že je naše galaxie Mléčná dráha obklopena velkou bublinou z temné hmoty. Záhadou zůstává, odkud přesně se vzala.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Astrofotograf zachytil úžasný snímek ISS při průletu kolem Měsíce

    Před 2 dny
    Domácí astrofotograf Andrew McCarthy zachytil úžasný pohled na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), která prolétá okolo Měsíce.
     Komentáře
  • Techsvět

    Obrovský teleskop na Měsíci umístěný v kráteru. To je ambiciózní plán astronomů

    Před 2 dny
    Dalekohledy jsme postavili na různých místech na Zemi a některé jsme dokonce vyslali do vesmíru. Každý nový teleskop plný technologických inovací vedl k úžasným objevům o vesmíru. Jaká by tedy měla být další observatoř, která by výrazně rozšířila naše znalosti? Vhodným místem pro vybudování observatoře by byl povrch Měsíce, jak píše server Universe Today.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Desetkrát NASA: Poznejte nejvýznamnější střediska americké vesmírné agentury

    Před 2 dny
    Nejúspěšnější kosmická organizace světa začínala se čtyřmi laboratořemi a osmi tisíci zaměstnanci. Dnes pro NASA pracuje téměř 18 tisíc lidí ve 155 střediscích. Deset z nich pak hraje důležitou roli ve velkých projektech.
     Komentáře
  • Fonetech

    Úžasná fotka odvrácené strany Měsíce. NASA přelstila tmu a rozzářila kráter, který nespatřil denní světlo po miliardy let

    Před 3 dny
    Aparát ShadowCam zkonstruovaný NASA odeslal na Zemi snímek, který zachycuje odvrácenou stranu Měsíce, jak ji lidstvo ještě nikdy nevidělo.
     Komentáře
  • Jiří CB Benýšek
    naSeznam Médium

    Sen o tom, jak byl opraven železniční most na Výtoni

    Před 3 dny
    Přemýšlím o tom již dlouho. Most léta chátrá a přitom by mu pomohlo ho jen obyčejně natřít.
     Komentáře
  • Refresher

    Dobrá zpráva pro všechny hipstery z Letný. Lidé by na Marsu mohli přežít díky kombuche, zjistili vědci

    Před 3 dny
    Kombucha jako spása lidstva? Podle vědců a vědkyň může být hipsterský nápoj klíčem k přežití lidí na Marsu či na Měsíci.
     Komentáře
  • Techsvět

    Pneumatiky s tvarovou pamětí, které vznikly ve spolupráci s NASA, se nikdy nepíchnou. Je v nich vzduch, ale není pod tlakem

    Před 3 dny
    Společnost Smart Tire Company se sídlem v USA vyvíjí pneumatiky pro jízdní kola s tvarovou pamětí již dva roky. Nyní si můžete pneumatiky s názvem Metl koupit prostřednictvím kampaně na Kickstarteru.
     Komentáře
  • Techsvět

    Problém s řídkými kostmi astronautů při pobytu ve vesmíru může být vyřešen novým lékem. Byla potvrzena účinnost léku na osteoporózu v mikrogravitaci

    Před 3 dny
    Osteoporóza, nemoc, která oslabuje kosti, postihuje miliony lidí po celém světě. Co tři sekundy si někdo zlomí kost kvůli této nemoci. V současné době, kdy pilotované vesmírné mise na Měsíc a Mars nabírají na tempu, jsou vědci aktivně zaměřeni na hledání způsobů, jak ochránit astronauty před nevyhnutelnými účinky dlouhodobých vesmírných letů, včetně rychlého poklesu hustoty kostí.
     Komentáře
  • Fonetech

    Zelená kometa Nishimura přežila průlet kolem Slunce. Vrátí se ještě někdy, nebo ji lidstvo vidělo naposledy?

    Před 4 dny
    Lidstvo mohlo v uplynulých týdnech pozorovat zelenou kometu Nishimuru, která vznikla na okraji sluneční soustavy. Vrátí se ještě někdy?
     Komentáře
  • Fonetech

    Tenhle vynález nadchne všechny cyklisty: Do pneumatik pro jízdní kola míří technologie NASA použitá na Marsu

    Před 4 dny
    Technologie vyvinutá pro vozítka americké NASA, která jezdí na Měsíci a Marsu, se po letech konečně dostává i do běžných jízdních kol.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Přelomový objev. Tajemná skrytá síla vytváří na Měsíci vodu

    Před 4 dny
    V současnosti víme, že na Měsíci je led. Na druhou stranu je méně jasné, odkud pochází. Nová studie naznačuje, že ke vzniku zmrzlé vody na měsíčním povrchu přispívají vlny elektronů, které přicházejí nepřímo ze Země a Slunce.
     Komentáře
  • Nedd

    Zapomeňme na dvojče Země. Naši potomci budou žít ve vesmírných stanicích

    Před 5 dny
    Jak budou vypadat budoucí lidská sídla ve vesmíru? Mnozí futurologové předpokládají, že výhodnější, než budovat kolonie na cizích planetách bude stavět vesmírné habitaty s umělou gravitací.
     Komentáře
  • Fonetech

    Vědci se snaží zjistit, co vytváří vodu a led na Měsíci. Nová studie ukazuje na elektrony

    Před 5 dny
    Na Měsíci je led s vodou. Nachází se v nejchladnějších částech polárních oblastí, zjistila NASA. Vědci se nyní snaží zjistit, jak vlastně vzniká.
     Komentáře
  • CDR

    Čína chce postavit vesmírnou loď jako ze známé „bondovky“. Bude mít přes 1 km

    Před 5 dny
    Mezinárodní vesmírná stanice je pozoruhodné dílo, které slouží pro vědecké výzkumy týkající se pobytu lidí ve vesmíru či nejrůznějších pokusů ve stavu bez tíže. V současné době je ale Mezinárodní vesmírná stanice, která je široká 109 metrů, již na konci své životnosti a NASA přemýšlí o její náhradě. Mezitím ale Čína přemýšlí, jak posunout svůj vlastní vesmírný program zase o kousek dál.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Sluncetřesení bývá 40 000krát větší než ničivě zemětřesení, které srovnalo se zemí San Francisco

    Před 5 dny
    Anglicky sunquake, hezky česky sluncetřesení, je analogicky podobné zemětřesení, s tím rozdílem, že to jsou vlastně seizmické vlny na Slunci, vyvolané sluneční erupcí. Takže v nitru hvězdy hoří termojaderný reaktor, který může pořádně „zavařit“ lidstvu.
     Komentáře
  • Fonetech

    Měsíc se vzdaluje od Země, zjistila NASA. Každý rok o necelé 4 centimetry

    Před 6 dny
    Lidstvo Měsíc od nepaměti fascinuje. Ale věděli jste, že vzdálenost mezi naší planetou a Měsícem se každý rok o tři až čtyři centimetry zvětšuje?
     Komentáře
  • Fonetech

    Vědci NASA přišli na to, jak lze dýchat na Marsu. Kyslík pro lidi vyrobí směšně malé zařízení

    Před 6 dny
    Americká NASA hlásí, že na Marsu vyrobila velké množství kyslíku. Obstaralo ho zařízení velké jako toaster. Jak funguje?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Megaraketa NASA nás dovede ke kolonizaci vesmíru. Podívejte se, jak přesně funguje

    Před 6 dny
    Supertěžká nosná raketa NASA je velkou nadějí pro plánované mise programu Artemis, díky nimž se agentura chystá udělat ráznější kroky v dobývání vesmíru. Plánování rakety začalo coby součást aktu Kongresu NASA Authorization Act of 2010, podle něhož měla NASA vytvořit systém pro vypouštění nákladu a posádek do vesmíru.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Nejlepší vlastnosti jednotlivých znamení zvěrokruhu: Ryby jsou empatické, Raci citliví

    Před 6 dny
    Každé z dvanácti znamení zvěrokruhu má určité charakterové vlastnosti, které ho činí výjimečným. Každé má své přednosti i nedostatky. Podívejme se na to z té lepší stránky. Jaké vlastnosti mohou vašemu znamení zvěrokruhu ostatní závidět?
     Komentáře
  • Krajské listy

    Tajemný zvonek Rudolfa II. Záhady života

    Před 6 dny
    Sbírka Rudolfa II. (1552-1612) čítala nepřeberné množství předmětů nejrůznějšího druhu. Některé mu nutně byly bližší než jiné a sloužily zřejmě k jeho osobní potřebě. O jaké předměty přesněji šlo? To můžeme jen hádat. I když se traduje, že většinu Rudolfových drahocenností ukořistili Švédové, řada dalších je dodnes uložena v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. A mezi nimi je i nenápadný zvonek.
     Komentáře
  • Vesmírné zprávy

    Mise na Měsíc: Jak probíhá instalace prvního motoru centrálního stupně rakety

    Před 6 dny
    Příprava mise Artemis 2, při které se lidé po více než půl století vrátí k Měsíci, pokračuje. Na Michoud Assembly Facility byl 11. září do centrálního stupně rakety SLS určené pro tuto misi usazen první ze čtyř raketových motorů RS-25. Ve druhém tématu bude řeč o dění, které souvisí s přípravou druhého integrovaného letu Super Heavy Starship. Třetí dnešní téma se bude věnovat startu rakety Alpha od Firefly Aerospace, který proběhl jen s minimální přípravou. 0:00 Úvod a představení témat 0:44 Instalace prvního motoru centrálního stupně SLS pro Artemis 2 2:49 Příprava kosmické lodě Starship 5:42 Start v šibeničním tempu
     Komentáře
  • Fonetech

    NASA vyšle k asteroidu Apophis sondu. Dříve vědci věřili, že je pro život na Zemi hrozbou

    Před 7 dny
    Podle prvních odhadů existovala dvouprocentní pravděpodobnost, že tento 340 metrů dlouhý asteroid zasáhne Zemi. Pozdější analýzy však tuto možnost naštěstí vyloučily.
     Komentáře
  • AutoForum

    Vzhled Cybertrucku přišel i designérům Tesly tak odporný, že chtěli udělat vlastní, Musk to zatrhl

    Před 7 dny
    Nový životopis Elona Muska odhaluje poměrně bolestivý zrod elektrického pick-upu. Tomu skuteční profesionálové dávali palec dolů ještě před premiérou, jenže co je názor odborníků proti rozhodnutí šéfa Tesly? (Petr Prokopec)
     Komentáře
  • Forum 24

    Duchovní vývoj Igora Chauna: Buddha, Ježíš, Rajchl…

    Před 7 dny
    KOMENTÁŘ / Igor Chaun chystá před sobotní demonstrací proti Fialově vládě a orientaci naší země na Západ rozhovor s Jindřichem Rajchlem. Mužem, který hlasitě hájí zájmy ruského agresora a ve jménu mír…
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Co v astronomii znamená barycentrum?

    Před 7 dny
    Barycentrum je klíčovým pojmem v astronomii a astrofyzice. Co přesně označuje a kde se nachází?
     Komentáře
  • iRozhlas

    Čeští vědci vytvořili meteostanici pro sledování vesmírného počasí. První přístroj je na oběžné dráze

    Před 8 dny
    Čeští vědci vyvinuli malé meteostanice pro vesmír. Budou sledovat, jak prší proudy nabitých částic. Ty mohou být nebezpečné pro elektroniku i pro astronauty, kteří třeba poletí na Měsíc. První přístroj už mají na oběžné dráze a nedávno začal pracovat.
     Komentáře
  • G

    Sověti na Měsíci: Sonda Luna 2 byla prvním člověkem vyrobeným objektem, který dosáhl povrchu jiného nebeského tělesa

    Před 8 dny
    14. září roku 1959 se ve vesmírném souboji se Spojenými státy americkými dostal Sovětský svaz zase o jeden mezník dál. Sovětská sonda toho dne přistála na povrchu Měsíce a stala se tak prvním člověkem vyrobeným objektem vyslaným ze Země, který dosáhl měsíčního povrchu. Právě tato událost poskytla Sovětům krátkodobou výhodu ve „vesmírných závodech“ a podnítila ještě větší úsilí Spojených států o rozvoj vlastního vesmírného programu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Video: Japonci letí k Měsíci s párem robotů. A navíc ukážou „jiný“ vesmír

    Před 8 dny
    Závod v dobývání Měsíce pokračuje. Nově o místo na jeho povrchu usilují Japonci, kteří tam vyslali unikátní sondu, roboty. Na orbitu kolem Země poslali i teleskop, který ukáže dosud neviděné. Seznam Zprávy vše ukazují i na videu.
     Komentáře
  • Tech

    Video: Japonci letí k Měsíci s párem robotů. A navíc ukážou „jiný“ vesmír

    Před 8 dny
    Závod v dobývání Měsíce pokračuje. Nově o místo na jeho povrchu usilují Japonci, kteří tam vyslali unikátní sondu, roboty. Na orbitu kolem Země poslali i teleskop, který ukáže dosud neviděné. Seznam Zprávy vše ukazují i na videu.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Vědci našli u Aljašky v oceánu neznámý zlatý kulovitý objekt. Může jít o vejce

    Před 9 dny
    Záhadné nálezy v mořských hlubinách nepřestávají překvapovat a provokovat náš lidský intelekt. Možná je to přirozené, vždyť lidstvo zná povrch Měsíce lépe než tajemství vlastní planety. Není se tedy čemu divit, že když expediční tým Seascape Alaska 5 narazil na něco, co lze nejlépe popsat jako "zlatou kouli", vyvolalo to vědeckou i mediální senzaci.
     Komentáře
  • Kupi Magazín

    Toto jsou nejpopulárnější druhy slaných a sladkých pečiv z celé Evropy. Které české zabodovalo?

    Před 9 dny
    Sladké a slané pečivo. Po celé Evropě se pečením nebo smažením připravuje v nejrůznějších podobách, tvarech, příchutích, náplních i konzistencích. A magazín TasteAtlas zveřejnil začátkem září žebříček stovky nejoblíbenějších z nich, které pochází ze zemí napříč celou Evropou. Tipnete si, které dvě české ikony se na seznamu objevily, které pečivo skončilo v první desítce a které jednoznačně zvítězilo?
     Komentáře
  • Nedd

    Reaktory na Měsíci budou pohánět palivové články o velikosti semínek máku

    Před 9 dny
    Uplatní se nová technologie určená pro lunární základnu také v pozemské energetice?
     Komentáře
  • Tipsport extraliga

    Anketa: Kdy Jaromír Jágr debutoval v lize?

    Před 10 dny
    Rudé právo, tenkrát za 50 haléřů, ten den na titulní stránce referovalo o tom, že „soudruh Miloš Jakeš je na pracovní návštěvě okresu Gottwaldov“ a že pro změnu „soudruh Gustáv Husák ukončil návštěvu KLDR.“ Začínal 30. Strojírenský veletrh v Brně, v Soulu se chystala olympiáda… A jsme-li u sportu, tak 13. září 1988, tedy přesně před 35 lety, rovněž došlo k jedné nenápadné premiéře – za Kladno poprvé v československé lize nastoupil jistý Jaromír Jágr.
     Komentáře
  • Euro

    Jako z bondovky. Vědci představili plány unikátního hyperteleskopu, který bude umístěn přímo do měsíčního povrchu

    Před 10 dny
    Výzkumníci zveřejnili plány na výstavbu optického teleskopu v kráteru jediné přirozené družice ZeměDíky využití existujícího terénu je zkonstruování tohoto zařízení mnohem jednodušší než u jakýchkoliv dříve navržených projektůStále je ale potřeba vyřešit několik zásadních problémů, mezi něž patří třeba měsíční prach či seismická aktivita Výkonné dalekohledy slouží vědcům k pozorování a prozkoumávání vesmíru již po mnoho let. Výrazný pokrok v těchto technologiích jim umožnil dospět k mnoha zásadním objevům, což je i důvod, proč neustále vznikají nové observatoře. No a nyní výzkumníci přišli s návrhem, který počítá s vybudováním teleskopu přímo na povrchu Měsíce.
     Komentáře
  • Marianne

    Přichází novoluní ve znamení Panny: Čas udělat pořádek a uspořádat si život podle sebe

    Před 10 dny
    Deváté novoluní letošního roku se pojí se zemským znamením realistické a pořádkumilovné Panny. Odehraje se v noci na pátek 15. září, přesně ve 3:39 středoevropského času. Jak ovlivní postavení Měsíce v novu náš život? Jsou tu nové příležitosti pro duchovní růst, zlepšení vztahů i očistu těla.
     Komentáře
  • Fonetech

    Čína chce postavit kilometr dlouhou vesmírnou loď. Ale je to vůbec možné?

    Před 10 dny
    Asijská velmoc, povzbuzená svými nedávnými úspěšnými misemi na Měsíc, se vážně zabývá stavbou kosmické lodi, jakou svět ještě nikdy neviděl.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Měsícem každý lunární den otřásají pravidelná „lunotřesení“

    Před 10 dny
    Algoritmy strojového učení prozkoumaly stará data misí programu Apollo a potvrdily, že se na Měsíci pravidelně objevují otřesy
     Komentáře
  • Mobilenet

    (R)evoluční iPhone 15 Pro (Max) s USB-C láká na titan, tlačítko a 5× teleobjektiv

    Před 10 dny
    Titanový rámeček je odolnější, ale také lehčí, navíc má broušenou povrchovou úpravu. Výrazného vylepšení se dočkala rovněž grafická jednotka. Zatímco iPhone 15 Pro si zachovává 3× teleobjektiv, verze Pro Max má nově 5× optický zoom.
     Komentáře
  • Extra

    Detaily pohřbu Yvonne Přenosilové: Ulehne vedle Kafky a Lustiga

    Před 11 dny
    Legendární zpěvačka Yvonne Přenosilová (†76) v pondělí náhle zemřela. Její pohřeb proběhne již tento čtvrtek a dle informací Lidovek se uskuteční na Novém židovském hřbitově na Žižkově ve 14:00 hodin. Rozloučení bude veřejné, mohou tedy přijít všichni její fanoušci.
     Komentáře
  • Fonetech

    Bláznivý nápad? Vědci chtějí přeměnit kráter na Měsíci na výkonný hyperteleskop

    Před 11 dny
    Lidstvo chce dohlédnout až na samotnou hranici vesmíru. Vědci NASA proto navrhují výstavbu výkonného teleskopu v měsíčním kráteru.
     Komentáře
  • Flowee

    Pověra, nebo fakt? Neobvyklá souvislost mezi fází měsíce a ženskou plodností

    Před 11 dny
    Mnohé kultury věří, že existuje duchovní spojení mezi ženským cyklem a cyklem Měsíce. Co o tom říká věda?
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak bude vypadat svět za 100 let: 20 předpokládaných změn: Kolonizace Marsu, manipulace s počasím

    Před 11 dny
    Představa světa za sto let, v roce 2123, je jako cesta do říše neznáma a možností. I když se některé předpovědi mohou zdát jako science fiction, vycházejí z reálných scénářů, které by mohly zásadně změnit náš život. Futurolog shrnul 20 předpokládaných změn do roku 2123.
     Komentáře
  • Fonetech

    Zásadní objev: NASA se na Marsu podařilo vyrobit kyslík. Psovi stačí na 10 hodin dýchaní

    Před 12 dny
    NASA se podařilo něco, co může navždy změnit budoucnost lidstva. Rover Perseverance totiž na Marsu vyrobil kyslík.
     Komentáře
  • Vlasta

    Lunární kalendář na tento týden: Jezte hořčík, meditujte a zaměřte se na čištění pleti

    Před 12 dny
    Jestli ještě nemáte plány na nový týden, můžete si ho rozplánovat podle lunárního kalendáře.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Proč neodsoudila ruskou válku: Západní představy o Indii byly mylné

    Před 12 dny
    Indie dala na víkendovém summitu G20 jasně najevo, že chce nově používat název „Bhárat“ oproštěný od koloniální zátěže. Nedávno navíc zaujala i úspěšnou misí na Měsíc. „Snaží se zařadit mezi velmoci,“ říká indolog Jiří Krejčík.
     Komentáře
  • 5:59

    29 min

    Podcast
    Dobývá Měsíc a „mění“ jméno. Indie na cestě k velmoci

    Před 12 dny

    ·

    29 minut

    Pozornost světa se o víkendu stáčela do Indie k setkání lídrů G20. Summit upoutal i tím, že hostitelská země vystupovala pod jménem „Bhárat“, který je oproštěný od koloniální zátěže státu. A zároveň nedávno sklidila globální zájem indická úspěšná mise na Měsíci. Co to ukazuje o rostoucích ambicích nejlidnatější země světa? Kam má Indie namířeno? Host: Jiří Krejčík [https://opf.flu.cas.cz/cz/10-lide/355-jiri-krejcik] - indolog z Oddělení politické filosofie a výzkumu globalizace na Filosofickém ústavu Akademie věd ČR Článek a další informace najdete na webu Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236597] Sledujte nás na sociálních sítích Twitter [https://twitter.com/zaminutusest] a Instagram [https://www.instagram.com/zaminutusest/]. Náměty a připomínky nám můžete psát na e-mail zaminutusest@sz.cz [zaminutusest@sz.cz]
     Komentáře
  • Aktuálně

    Indický modul objevuje záhadný jižní pól Měsíce. Lidem má pomoci ještě dál do vesmíru

    Před 12 dny
    Ukryté ledy by mohly v budoucnu lidem pomoci přežít na Měsíci nebo doplnit palivo rakety na delší let, upozorňují vědci.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    K Zemi závratnou rychlostí míří nová kometa Nišimura. Kdy a kde ji lze nejlépe pozorovat?

    Před 12 dny
    Nově objevená kometa označená C/2023 P1 a pojmenovaná Nišimura po svém objeviteli, vesmírném fotografovi Hideo Nišimurovi. Příští týden se nejvíce přiblíží k Zemi. V úterý bude vzdálená „pouhých“ 125 milionů kilometrů, informoval web televize CNN. Její pozorování ale nebude nic jednoduchého a bude vyžadovat určité vybavení.
     Komentáře
  • Techsvět

    První kočka ve vesmíru. Jak byla pařížská toulavá kočka Félicette vyslána daleko od Země

    Před 13 dny
    Za několik týdnů oslaví vědci zabývající se vesmírem pozoruhodnou událost, a to 60. výročí vypuštění první kočky do vesmíru, což je astronautický výkon, který se již nikdy neopakoval.
     Komentáře
Reklama