Zavřít
Otto Wichterle

Otto Wichterle

Nejnovější články na Seznamu na téma Otto Wichterle
  • Super

    Miss Sokolová už není sama. Sbalila o 25 let staršího českého miliardáře, který má tři dcery

    Před 23 dny
    Někdejší vítězka Miss České republiky, modelka Kateřina Sokolová, (33) zase září štěstím. Na udílení cen Český lev 2023 se objevila s novým mužem.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Wichterle nebo Husserl. Prostějované budou moci pojmenovávat sdílená kola

    Před 1 měsícem
    Se začátkem března se v Prostějově spustí provoz služby typicky růžových sdílených kol. Jejich uživatelům nabízí možnost výběru jména pro jednotlivé bicykly. Na konci roku ukáže společnost statistiky, na kterém kole jezdili uživatelé nejčastěji.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Těžký úděl Brejchové: Slavná herečka je trvale upoutána na lůžko. Jak letos stráví Vánoce?

    Před 3 měsíci
    Jana Brejchová si díky svému půvabu a šarmu vysloužila přezdívku „česká Bardotka“ a okouzlila řadu slavných mužů. V posledních letech se však kvůli špatnému zdravotnímu stavu stáhla z veřejného života do ústraní. Jak bude trávit letošní svátky?
     Komentáře
  • Kafe

    Smutné Vánoce Terezy Brodské: Jana Brejchová si se svátky příliš hlavu nelámala

    Před 3 měsíci
    Herečka Tereza Brodská má na období Vánoc v dětství smíšené vzpomínky. Jako malá je totiž často slavila bez své maminky Jany Brejchové. Herečka na svátky odjížděla do Ameriky za Milošem Formanem a dceru nechávala se svou sestrou. Brodská na smutné svátky dodnes vzpomíná s bolestí v srdci.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Tereza Brodská o Vánocích. Jak je trávila s Janou Brejchovou a Jaromírem Hanzlíkem?

    Před 3 měsíci
    Herečka Tereza Brodská (54) měla v dětství vánoční svátky velmi různorodé. Až do svých šesti let je trávila u své tety Blanky, které říkala mami. Do dvanácti let pak s vlastními rodiči Vlastimilem Brodským a Janou Brejchovou, po jejich rozvodu pak s Jaromírem Hanzlíkem, s kterým tehdy její matka žila. Jaké sváteční chvíle byly nejhezčí? A jak prožije letošní Štědrý den? Nejen o tom promluvila hvězda seriálu ZOO v exkluzivním rozhovoru pro web Prima Ženy.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Prostějovskou reálku čeká rozšíření. Nové přírodovědné učebny a dílny vyjdou na 77 milionů

    Před 4 měsíci
    Prostějovská reálka a zákalní škola se dočkají rozšíření. Nad spojovacím krčkem v dvoupatrové nadstavbě vzniknou nové přírodovědné a polytechnické učebny, dílny, sklady a několik tříd školní družiny včetně kabinetu. Na investice kolem 77 milionů korun chce město získat dotace z Evropské unie.
     Komentáře
  • Vitální senior

    Kontaktní čočky. Ze zbytečného objevu přelomovým vynálezem

    Před 4 měsíci
    Začátkem roku 1961 označilo československé ministerstvo zdravotnictví výzkum kontaktních čoček za neperspektivní. Otto Wichterle se ale nevzdal, po letech bádání vynalezl téhož roku první prototyp měkkých kontaktních čoček. Tímto objevem český vědec, který by 27. října oslavil své 109 narozeniny, změnil život milionům lidí po celém světě. Vývoj kontaktních čoček však pokračoval dál.
     Komentáře
  • Hobbykuk

    Kontaktní čočky: Nechtěný objev, který pomáhá milionům lidí

    Před 5 měsíci
    Když začátkem roku 1961 označilo československé ministerstvo zdravotnictví výzkum kontaktních čoček za neperspektivní, Otto Wichterle se nevzdal. Po letech bádání se mu v den Vánoc téhož roku podařilo vynalézt pomocí domácí stavebnice Merkur první prototyp měkkých kontaktních čoček. Pravděpodobně tehdy netušil, jakou revoluci tím ve světě způsobí…
     Komentáře
  • Česko živě

    Ne všechny kontaktní čočky jsou pro oko dobré, vysvětlují optometristé

    Před 5 měsíci
    Když začátkem roku 1961 označilo československé ministerstvo zdravotnictví výzkum kontaktních čoček za neperspektivní, Otto Wichterle se nevzdal. Po letech bádání se mu v den Vánoc téhož roku podařilo vynalézt pomocí domácí stavebnice Merkur první prototyp měkkých kontaktních čoček.
     Komentáře
  • Deník

    Legendární české hračky: Merkur pomáhal vynálezcům, céčka se stala hitem náhodou

    Před 5 měsíci
    Koupit dítěti hračku je dnes úkol vskutku nelehký. Vybírat lze z takového množství, že se z toho jednomu zatočí hlava. Správná hračka by navíc měla být nejen krásná, ale také nenásilným způsobem pomáhat malým slečnám a gentlemanům v rozvoji. A i když vybíráme sebepečlivěji, může se stát, že drahá krásná věc nakonec zůstane zapomenutá v rohu pokojíčku. Existují však takové, které rozhodně v zapomnění jen tak neupadnou. Připomeňte si s Deníkem fenomenální české hračky a jejich vzrušující příběhy.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    České vynálezy, které ohromily svět. Věděli jste, že kamenotisk, tužka verzatilka, Semtex anebo puška zadovka jsou českými vynálezy?

    Před 8 měsíci
    Určitě si sami vzpomenete na spoustu tipů na objevy českých badatelů. Nejspíše vám budou známá jména jako například Otto Wichterle, Johan Gregor Mendel, Viktor Kaplan či Josef Ressel. Budeme se ale věnovat jiným jménům. Sice méně známým, nicméně jejich objevy si svět pamatuje dodnes.  I když je naše země v porovnání se světem malá rozlohou, je velká svými slavnými vědci. Víte, jaké vynálezy proslavily majora Františka Kašíka či Sylvestra Krnku? Anebo jaký český unikát ve své továrně v roce 1913 začal vyrábět Josef Veselý?
     Komentáře
  • Hobbykuk

    Pravidla pro nošení kontaktních čoček

    Před 8 měsíci
    Kontaktní čočky nosí zhruba deset procent Čechů, kteří mají potíže se zrakem. Častěji je volí mladí lidé, zejména ženy. Nošení kontaktních čoček má ale svá pravidla. Pokud se jimi jejich nositelé neřídí, riskují nepříjemné záněty očí i trvalé poškození zraku.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vojna z chlapců chlapy neudělá, zjistil mladý vědec. Za výzkum dostal prestižní cenu

    Před 9 měsíci
    Pětadvacet mladých vědců české Akademie věd dostalo Prémii Otto Wichterleho. Za výzkum trilobitů, významu vojny nebo úprav pitné vody.
     Komentáře
  • RetroMania

    Silonky se poprvé na československém trhu objevily v roce 1950. Dodnes neodmyslitelně patří do šatníku většiny žen

    Před 9 měsíci
    Černé, tělové, se švem nebo bez? Silonky se na československém trhu objevily v roce 1950 a české ženy se do nich beznadějně zamilovaly. Dnes neodmyslitelně patří do každého dámského šatníku.
     Komentáře
  • Komora Plus

    Unikátní „kontaktní čočky“ vyléčí děti z rakoviny

    Před 1 rokem
    Zní to jako bulvární titulek, ale i přes určitou nepřesnost je pravdivý. Čeští vědci vyvíjí speciální implantát, který poslouží k léčbě retinoblastomu – očního nádoru u dětí. Implantáty svým tvarem připomínají trochu větší a hlubší kontaktní čočky. Toto přirovnání je o to trefnější, že vznikají na tomtéž pracovišti, kde působil vynálezce měkkých kontaktních čoček Otto Wichterle. A dokonce se k jejich výrobě používá i stejný materiál.
     Komentáře
  • Komora Plus

    Čeští chemici vylepšili hojení ran a popálenin

    Před 1 rokem
    Nižší riziko infekce a rychlejší léčbu nabízí zdravotnický prostředek z laboratoře Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Jeho základ tvoří polymer, který Otto Wichterle použil k vynálezu kontaktních čoček. Chemici ho obohatili o látky urychlující hojení. Patentovaný výrobek už zamířil na pulty lékáren, čímž výzkum tak trochu předběhl sám sebe.
     Komentáře
  • ZdravéRady

    Užitečné informace o roztoku na kontaktní čočky

    Před 1 rokem
    Kontaktní čočky jsou samozřejmou součástí života milionů lidí. O optické pomůcce ke korekci očních vad, která by se nasazovala přímo na oko, teoreticky uvažoval už Leonardo da Vinci.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Kontaktní čočky slaví šedesátiny. Jak kousek průhledného gelu usnadnil život brejlounům

    Před 1 rokem
    Měkké kontaktní čočky patří přesně mezi ty vynálezy, za které jejich autor nějakým omylem nezískal Nobelovu cenu. Pro nás brejlouny je Otto Wichterle člověkem, který nás zbavil jha nepohodlných brýlových obrouček a umožnil nám fungovat prakticky bez omezení. Kontaktní čočky za 60 let své existence prodělaly neuvěřitelný vývoj.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Automobilový ráj socialismu: Před 60 lety se v Moskvě konal tak trochu jiný autosalon

    Před 1 rokem
    Většina automobilových serverů se koncem roků předhání v podávání přehledů o automobilových novinkách příštího roku nebo o trampotách toho minulého. Při pohledu na obrázky je často člověku smutno ze vzájemné podobnosti nových modelů. Zveme vás na prohlídku docela jinačího autosalonu, který se konal právě před šedesáti lety.
     Komentáře
  • Deník

    Kouzlo punčoch: Když byly vaše babičky dětmi, nosila je jen šlechta

    Před 1 rokem
    Punčochy na podvazek i ty samodržící a punčochové kalhoty – některé jsou spíš sexy, jiné zahřejí, další umějí obojí. Velké představení přinesl časopis Glanc.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Marie Antoinetta. Trpký konec královny provokativního luxusu

    Před 1 rokem

    ·

    18 minut

    Kvůli nákladným koníčkům, které ohrožovaly finanční stabilitu země, se jí přezdívalo Madame Deficit. Poddaní ji nenáviděli a když vypukla Velká francouzská revoluce, velmi rádi jí to spočítali. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Kritiky

    Toulky po Evropě - zajímavosti, které v učebnicích nenajdete

    Před 1 rokem
    Máte rádi cestování? Chcete se dozvědět mnoho zajímavostí z různých evropských států? Víte, že Bělorusové nevyznávají žádné náboženství, že Bulhar Stamen Grigarov vynalezl jogurt? Či kdo byl Otto Wichterle? Pokud vás zajímá historie a zeměpis, tak právě vám je určena novinka nakladatelství Fragment, jejíž autorem je Jiří Martínek.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    18 min

    Podcast
    Sixtinská kaple. Unikátní fresku tvořil Michelangelo pět let

    Před 1 rokem

    ·

    18 minut

    Na stropě Sixtinské kaple je unikátní malba s výjevy ze Starého zákona. Jejím tvůrcem je italský sochař a malíř Michelangelo Buonarroti. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    19 min

    Podcast
    Nataša Gollová. Dva životy hvězdy stříbrného plátna

    Před 1 rokem

    ·

    19 minut

    Když se řekne Nataša Gollová, většina posluchačů si vybaví Evu, co tropí hlouposti, nebo film Kristián. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    20 min

    Podcast
    28. říjen 2018. Den vzniku Československa

    Před 1 rokem

    ·

    20 minut

    Československo vzniklo přesně na den před 103 lety a fakticky existovalo s krátkým přerušením druhé světové války až do roku 1992. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
     Komentáře
  • Extra

    Otto Wichterle by slavil 108: K vynálezu čoček tento génius použil Merkur

    Před 1 rokem
    Když se řeknou kontaktní čočky, mnozí Češi si vybaví jméno Otto Wichterle. Právě geniální český chemik, který by dnes oslavil 108. narozeniny, totiž přišel na to, jak nepohodlné sklo nahradit plastem. Při vývoji čoček přitom použil dětskou stavebnici Merkur.
     Komentáře
  • Refresher

    Dáda Patrasová vrací úder Felixovi: Kdo by ho chtěl, mám o 13 let mladšího

    Před 1 rokem
    Zpěvačku a herečku Dádu Patrasovou (65) současná situace, kdy se Felix Slováček (78) bolestivě rozchází se svou expřítelkyní Lucií Gelemovou (38), jak prozradila redakci eXtra.cz, docela baví. Zvlášť to, když manžel jí po letech ve všem ohledně své bývalé múzy dává za pravdu. Že by se ale Felix pokorně vrátil a Dáda sedm let ponížení jen tak zapomněla –⁠⁠ úplně takto to zrovna nevidí.
     Komentáře
  • PražskýDEN

    Otto Wichterle vadil nacistům i komunistům. Jeho revoluční vynález změnil vidění světa milionům lidí

    Před 1 rokem
    Přesně přes 108 lety se narodil světoznámý český chemik, vynálezce gelových kontaktních čoček a kandidát na Nobelovu cenu za chemii Otto Wichterle. Jeho životní příběh je neobyčejně pestrý, ale také trochu smutný. Větší úcty se mu totiž dostalo až po roce 1989. Výročí narození dnes připomíná dokonce i vyhledávač Google.
     Komentáře
  • SMARTmania

    Google Doodle dnes odkazuje na Ottu Wichterleho, vynálezce kontaktních čoček

    Před 1 rokem
    Společnost Google dnes svátečně upraveným logem na své domovské stránce připomíná výročí 108 let od narození Otty Wichterleho, světoznámého českého chemika a vynálezce silonu a měkkých kontaktních čoček. Doodle (speciálně upravené logo Googlu) zobrazuje vědce s jeho slavným čočkostrojem, který si před šedesáti lety sestavil doma z dětské stavebnice Merkur.
     Komentáře
  • Svět Ženy

    Kvíz: Jak dobře ovládáte přírodopis? Vyzkoušejte si test pro 8. třídu základní školy

    Před 1 rokem
    Kolik si toho z přírodopisu ještě pamatujete? Své znalosti si můžete prověřit v našem kvízu. Konkrétně se zaměříme na učivo 8. třídy. Zvládli byste test, kterým by bez problémů prošly děti školou povinné? Otestujte si své znalosti a zjistěte, jak na tom jste s látkou druhého stupně základní školy.
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Kontaktní čočky: Jaké varianty existují a které je možné nosit i delší dobu

    Před 1 rokem
    Alternativou brýlí, které korigují oční vady, jako jsou krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus, jsou kontaktní čočky. V současné době existuje několik druhů podle materiálu, doby použitelnosti či způsobu korekce. Je možné nosit čočky i na noc?
     Komentáře
  • Události247

    Nová zbraň pro boj s Parkinsonovou chorobou. Australští vědci přicházejí s revolučním řešením

    Před 1 rokem
    Speciální gel zatím testují za zvířatech. Během několika let by ale mohl být použitelný u lidí a výrazně napomoci v léčbě neurologických chorob.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Zkoumají atomy, nacionalismus i kaktusy. Akademie věd ocenila nejlepší české mladé vědce

    Před 1 rokem
    Celkem čtyřiadvacet mladých vědců a vědkyň si letos odneslo ocenění Akademie věd České republiky, Prémii Otto Wichterleho pro rok 2021. Cena je už od roku 2002 udělována výzkumníkům, kteří dosahují špičkových výsledků ve svých oborech, jsou nositeli vědeckých titulů a je jim méně než pětatřicet let.
     Komentáře
  • iFILMcz iKINO

    Kdo stál u zrodu kontaktních čoček nebo silonu? Otto Wichterle v posledním dokumentu

    Před 1 rokem
    Profesor Otto Wichterle, rodák z Prostějova, zakladatel makromolekulární chemie a duchovní otec hydrofilních čoček a dalších bio materiálů. Jaký byl impuls, který jej vedl k výzkumu hydrogelů? Jak dopadla aféra se silonovým vláknem? Vše se dozvíte v posledním dokumentu, který byl se světově proslulým českým vědcem a vynálezcem natočen Theodorem Mojžíšem.
     Komentáře
  • iFILMcz interview

    Vše jsem řekl, nenatáčejte mě! Prof. Wichterle v posledním dokumentu T. Mojžíše však řekl víc

    Před 1 rokem
    Vše jsem řekl, nenatáčejte mě! Zaskočil Otto Wichterle režiséra Theodora Mojžíše hned na začátku natáčení dokumentu. Nakonec vznikl poslední rozhovor s nejslavnějším českým vědcem. Patří do série mnoha poutavých filmů dokumentaristy Theodora Mojžíše, který čerpá ze svého rodného kraje a mapuje životy slavných osobností. A že jich v Prostějově žilo! Svá témata čerpá prý na ulici!
     Komentáře
  • Aktuálně

    Tady se sci-fi stává realitou. Nahlédněte do ústavu, který nastartoval Wichterle

    Před 1 rokem
    Pražské sídliště Petřiny skrývá vědecké pracoviště, které patří ke světové špičce. Jejich polymery vylepšují léčiva, operace, elektroniku i recykláty.
     Komentáře
  • TVguru

    Daniel Stach a Gabriela Cihlářová z redakce vědy České televize obdrželi jako první novináři v historii medaili Učené společnosti

    Před 1 rokem
    Redaktor a moderátor Daniel Stach a dramaturgyně a editorka České televize Gabriela Cihlářová získali prestižní Medaili za zásluhy o rozvoj vědy Učené společnosti. Medaili, kterou zpravidla dostávají významní vědci, udělila Učená společnost novinářům vůbec poprvé. Dalšími dvěma novými nositeli se stali vědec Jan Krekule a genetik Milan Macek.
     Komentáře
  • Expres FM

    Legendární skútr, na kterém se půvabná Audrey Hepburn s Gregory Peckem proháněla Římem, slaví výročí

    Před 1 rokem
    Před 185 lety poprvé vyšel Máchův Máj. Narozeniny slaví Milionář z chatrče Dev Patel nebo tenistka Nicole Vaidišová.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Měkké kontaktní čočky ohromily svět a Blanka Brůnová byla u toho

    Před 2 roky
    Oční lékařka Blanka Brůnová, která stála v roce 1965 u zrodu prvního aplikačního střediska kontaktních čoček, slaví 90. narozeniny a stále přednáší vysokolským studentům.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Měkké kontaktní čočky z Československa ohromily svět a Blanka Brůnová byla u toho

    Před 2 roky
    Oční lékařka Blanka Brůnová stála v roce 1965 u zrodu prvního aplikačního střediska kontaktních čoček, 14. března slaví 90. narozeniny a stále přednáší vysokolským studentům.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Na očích se rozhodně nevyplatí šetřit. Kolik stojí oční vada?

    Před 2 roky
    Řešení očních vad je hned několik, ani jedna metoda ale není ve výsledku zrovna laciná. Třeba používání kontaktních čoček po dobu dvaceti let se může vyšplhat i na 120 tisíc korun. Za hubičku nejsou ani kvalitní brýle, kterých je za celý život se změnami v počtu dioptrií zapotřebí hned několik. Za co se nevyplatí vyhazovat peníze, a na čem naopak při korekci zraku není radno šetřit?
     Komentáře
  • Autosalon

    Před šedesáti lety se v Moskvě konal autosalon, který měl s Ženevou či Paříží pramálo společného

    Před 2 roky
    Prohlédněte si unikátní fotky z automobilové sekce Výstavy úspěchů sovětského hospodářství.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vyrobil prášek ničící chemické bojové látky. Mohl by čistit i vodu, říká vědec Henych

    Před 2 roky
    Ničí chemické bojové jedy i pesticidy. Za vynález prášku degradujícího toxické látky dostal vědec Jiří Henych koncem června prémii Otta Wichterleho.
     Komentáře
  • České noviny

    Prémii Otto Wichterleho získalo 22 talentovaných mladých vědců

    Před 2 roky
    Autoři projektů zaměřených na ochranu biodiverzity, ekonomickou sociologii, mykologii či imunitní systém získali prémii Otto Wichterleho. Akademie věd ČR (AV) letos ocenila 22 talentovaných vědců a vědkyň. Prémii 330.000 korun přebrali od předsedkyně AV Evy Zažímalové v pražské Lannově vile.
     Komentáře
  • Echo24

    Primátor – vidlák se chlubí rodištěm, Wichterlemu chybně přisoudil Nobelovu cenu

    Před 2 roky
    Pražským primátorem nemusí být jen ten, kdo se v Praze narodil, ale i ten, kdo v ní zakotvi, říká šéf pražské radnice Zdeněk Hřib. Ten se v příspěvku na facebooku hrdě přihlásil ke svému vesnickému původu. Reagoval tak na slova předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandry Udženiji, která o něm řekla, že je „vidlák ze Slavičína“.
     Komentáře
  • Lifee

    Historie silonek: Za rozvojem stojí Čech, jejich výroba se nemění již 60 let

    Před 2 roky
    Jaro se nám již ukazuje v plné síle a tak je nejvyšší čas uložit kalhoty do skříně a vytáhnout sukně či šaty. Jelikož rána jsou ještě chladná určitě byste neměla zapomínat na silonky.
     Komentáře
  • Magazín

    Měkká kontaktní čočka spatřila světlo světa již před téměř 60 lety

    Před 3 roky
    Otto Wichterle si s myšlenkou výroby měkkých kontaktních čoček pohrával již o přibližně 10 let dříve, než spatřil světlo světa první model. Díky počátečním potížím a zákazu ministerstva zdravotnictví se však události pohnuly až v momentě, kdy na Štědrý den roku 1961 vyrobil svůj první prototyp stroje na výrobu čoček z proslulé stavebnice Merkur.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sedmimetrový žralok na zámku. Zlínská galerie vystavuje sochy Michala Gabriela

    Před 3 roky
    Na výstavu lákají socha žraloka vážící šest a půl tuny, umístěná před zlínským zámkem, nebo ocelová podobizna jiného zvířete na nádvoří.
     Komentáře
  • Novinky

    Šedesát let Ústavu makromolekulární chemie AV ČR: od kontaktních čoček po polymery

    Před 3 roky
    Ústav makromolekulární chemie Akademie věd ČR na pražských Petřinách, kde se zrodily první hydrogelové kontaktní čočky, slaví letos 60 let od založení Otto Wichterlem. Za tu dobu se stal v oblasti polymerní chemie ve světě respektovaným vědeckým pracovištěm, výzkum se posunul od studia jednoduchých makromolekul k vývoji polymerů na míru. I proto se instituci říkalo „továrna na myšlení“.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Kdo je v českém panteonu? Kromě Havla a Gotta už nikdo

    Před 3 roky
    Poslední službou Karla Gotta Čechům byla v minulých dnech připomínka, jak málo vzorů dnes vlastně mají.
     Komentáře
Reklama