Pohled na potemnělou Zemi je při nočním letu dechberoucí. Nekonečná záplava světel signalizující, kde jsou města a vesnice, klikatící se cesty, přístavy či přísně střežené hranice států, pak lákají k okýnkům letadel zástupy malých i velkých. Pro ty, na které zbylo jen místo „dole“, pro milovníky romantických nočních výhledů i obdivovatele nekonečného vesmíru vyrábí brněnská hvězdárna obří nafukovací model noční Země - Temnalónu.
Polární záře patří k nejvyhledávanějším a nejkrásnějším atmosférickým jevům, a nejčastěji ji vidíme ve skandinávských zemích. Jak ale nádherný úkaz vzniká?
Polární záře je charakteristická pro severské státy, avšak výjimečně je možné ji spatřit i v Česku. V noci na pondělí se na nás usmálo štěstí, uvedl server Novinky.
Polární záře je v Česku velmi vzácná. K vidění je v Evropě obvykle jen ve skandinávských zemích, občas může být sledována na severu Polska či Německa. V Česku se pozorovatelům příliš často nestává, aby polární záři mohli zahlédnout, v pondělí večer se však tato vzácná příležitost naskytla.
Nečekaně výrazná polární záře se v noci na pondělí objevila nad Českem, na tmavé obloze byla viditelná z celého Česka. Zemské magnetické pole bylo totiž narušené kvůli erupcím na slunci. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Nad celým Českem byla v noci z neděle na pondělí vidět polární záře. Nebývalý jev potvrdil Český hydrometeorologický ústav. Na sociálních sítích hlásili lidé záři například na Plzeňsku v Praze či v Havířově. Na sociálních sítích se objevila řada fotek. Nebývalý jev byl vidět letos už podruhé. Polární záře se v severních částech republiky objevila už v únoru.
Polární záře! Tento vzácný jev byl v noci z neděle 23. na pondělí 24. dubna 2023 vidět i na jihu Čech. Také jste tenhle úžasný přírodní úkaz zachytili? Pošlete nám fotky.
Již za soumraku se v neděli nad Českem objevila vzácná polární záře, velkolepé nebeské představení, které se v našich končinách opakuje výjimečně v rozmezí dlouhých let. Polární záře sahala až do zenitu a hrála nejenom zelenou, ale i červenou a odstíny růžové. Viditelná byla po celé republice, jak informoval Český hydrometeorologický ústav.
Lidé napříč Českem mohli v noci na dnešek sledovat nejkrásnější přírodní úkaz v podobě polární záře. O tom, že by se mohlo poštěstit tuto krásu spatřit i v našich končinách informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a nemýlil se. Polární záři fotili nadšenci i pouhým mobilem například na Rokycansku nebo severním Plzeňsku. Úchvatné snímky pořídil také Vladislav Hosnedl z Meteostanice Chotěšov, pro kterého je zachycení polární záře nad Šumavou splněným snem.
Nevšední zážitek čekal v noci na pondělí obyvatele Česka. I u nás totiž byla k vidění po dlouhé době polární záře. Viditelná však byla především na fotografiích. Zahlédnout pouhým okem bylo možné pouze část barev, které na nočním nebi hrály.
Aplikace na předpovídání polární záře v neděli navečer nelhaly. Když se totiž jejich alarmy rozezní, i když se nacházíte v České republice, je zjevné, že erupce na Slunci narušily zemské magnetické pole vskutku nemálo. Polární záře totiž bývá k vidění obvykle jen na samotném severu Evropy, velmi sporadicky může být sledována na severu Polska či Německa. V Česku je její pozorování spíše vzácný svátek. Ten v noci na pondělí nastal.
Obyvatelé Česka mohli v noci na pondělí zahlédnout na nebi polární záři. Viditelná byla po celé republice. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. Tento přírodní úkaz je v tuzemsku poměrně vzácný.
Mnoho lidí si myslí, že polární záři lze vidět pouze u Antarktidy. Ve skutečnosti však není vůbec těžké ji spatřit i v zemích severní Evropy - nejen na Islandu, ale také ve Finsku nebo Norsku.
Slovenský fotograf Filip Hrebenda je samouk. Brzy poté, co si začal do hor brát fotoaparát, zaznamenal úspěchy v mezinárodních soutěžích. Nejraději fotí v takových podmínkách, za kterých by většina z nás nevylezla z domu. „Modrá obloha a sluníčko není nic pro mě,“ říká.
Pomyslnou díru na Slunci, která je zhruba 18-20krát větší než planeta Země, zachytili vědci pracující s vesmírnou observatoří NASA jménem Solar Dynamics Observatory (SDO). Sluneční vítr s dírou související o rychlosti 2,9 milionu km/h by k nám měl dorazit v pátek.
Pro většinu lidí jsou Shetlandské ostrovy místem, které existuje jako synonymum vzdálené krásy, jedinečné a oddělené od pevniny. Zimní výlet do této destinace je však životním zážitkem.
Možná jste zaznamenali, že polární záře byla na konci února k vidění i v Česku, což je jev v našich končinách velmi výjimečný. Tuto dechberoucí scenérii mohli navíc obdivovat také astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, uvádí server Science Alert a iRozhlas.
Koncem letošního února byla nad územím České republiky viditelná polární záře a následně se vzedmula vlna zvědavosti, o co přesně kráčí. Co tento úkaz znamená a jak vzniká? Kde je běžně viditelná a jak se dá předem zjistit, kde se ukáže? A co to vlastně znamená "Aurora Borealis"? V tomto článku najdete odpovědi na všechny tyto otázky.
Pilot společnosti easyJet udělal v pondělí večer nad oceánem otočku o 360 stupňů, cestujícím chtěl zajistit co nejlepší výhled na polární záři. Během manévru v kabině ztlumil světla, pasažérům se tak naskytl skutečně unikátní pohled na tento přírodní jev.
Barevné světelné úkazy ve vysoké atmosféře jsou u nás vzácné. Přesto byly v posledních dnech pozorovány na více místech v Česku. Pokud se chcete podělit o svůj snímek, pošlete jej autorovi článku.
Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější. Vyjádřili se k tomu i astronomové. Podle nich se úkaz v ČR ukazuje jako slabě červená záře, někdy může být i do zelena.
Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění vzácná polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a astronoma Petra Horálka by v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější.
V neděli mohli lidé z území střední Evropy včetně Česka pozorovat slabou polární záři, vyvolanou mimořádnou sluneční aktivitou. Podle meteorologů se zřejmě vzácný úkaz objeví znovu a silněji i v pondělí. Pokud nastane, nejlépe má být vidět spíše severněji a mimo větší města.
Erupce na Slunci a následná geomagnetická bouře daly v neděli v noci vznik úchvatnému úkazu, který patří k těm nejkrásnějším na obloze. Přestože je polární záře typická pro polární oblasti, vzácně se objevuje i u nás. Na přelomu týdne ji tak zaznamenali na severu Čech. Je šance, že by polární záře mohla nad Českem zazářit i v noci z pondělí na úterý.
V severních Čechách lidé v neděli 26. února pozdě večer pozorovali na hvězdné obloze velmi vzácný úkaz. Šlo o polární záři, která je výsledkem geomagnetické bouře způsobené slunečními erupcemi. Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude polární záře v Česku v noci na úterý 28. února ještě výraznější, a tak se máme skutečně na co těšit.
V Česku byla v noci na pondělí vidět polární záře. Lidé ji mohli pozorovat nad českým severním obzorem. Přírodní úkaz, který je v tuzemsku poměrně vzácný, se podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě může na obloze objevit znovu v noci na úterý.
V noci z neděle na pondělí byly v České republice pozorovatelné nad severním obzorem polární záře. Vznikly v důsledku geomagnetické bouře. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a astrofotograf z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity Petr Horálek.
Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění vzácná polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a astronoma Petra Horálka by v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější.
Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění vzácná polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a astronoma Petra Horálka by v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější. Vědci ale upozorňují, že prognózy výskytu polární záře jsou v těchto zeměpisných šířkách velmi nejisté.
Polární záře je astronomický jev, který se vyskytuje především v polárních oblastech planety a je doprovázen světelnými úkazy na noční obloze. V noci z neděle na pondělí byla polární záře netradičně viditelná také v severních oblastech Česka, což přilákalo pozornost mnoha nadšených pozorovatelů.
Již několik dní pozorují obyvatelé severu na noční obloze neobvyklou červenou záři. Tento znepokojivý jev však není důsledkem požáru, ale skutečné bitvy v ionosféře, jak píše server Space. Země totiž bojuje proti mimořádně silnému útoku slunečního větru a své úspěchy slaví tím, že oblohu osvětluje polární září. Proč je polární záře tentokrát obzvlášť krvavá?
Kosmické počasí působí nejen ve vesmíru, ale i na Zemi, jak potvrdila nová studie. Mezinárodnímu vědeckému týmu se podařilo porozumět tomu, jak se pomalé kmitání magnetického pole šíří z oblasti slunečního větru, která je od Země vzdálená i 100 tisíc kilometrů, až k zemskému povrchu, kde jej zaznamenávají pozemní magnetometry.
Je to roční období, kdy dochází k charakteristickému zázraku v důsledku interakce částic slunečního větru se zemskou atmosférou. Toto zobrazení nebeské klenby je vzácné (v závislosti na pohybu Slunce a klimatických podmínkách), ale pokud zjistíte dostatek údajů, měli byste být schopni ho zachytit. Sestavili jsme seznam 10 nejlepších cílů, kde sledovat polární záři.
Na Lofoty se většina lidí nikdy nepodívá, přestože tato je tato téměř osm tisíc kilometrů dlouhá cesta odměněna dle zásluhy. Na jejím konci totiž ty odvážné a na zimu vyzbrojené čeká drsná, ale veskrze malebná krajina, Laponci a polární záře. Anebo polární noc. Vzhledem k zeměpisné šířce jsou Lofoty rovněž místem s největší teplotní anomálií.
Polární záře nepřestává fascinovat nejen obyčejné smrtelníky, ale i odborníky, kteří se jejím pozorováním zabývají. Pokud by vás tento fenomén fascinoval natolik, máme pro vás několik míst, kam se můžete vydat. A kupodivu nemusíte jezdit ani daleko, protože polární záři lze pozorovat i z České republiky!
Sluneční bouře způsobila 3. listopadu dočasnou trhlinu v magnetickém poli Země. Vzniklá díra umožnila energetickým částicím proniknout hluboko do atmosféry planety a vyvolat extrémně vzácné růžové polární záře, jak píše server Live Science.
Pokud jste někdy navštívili Norsko, věříme, že jste si nenechali ujít jedinečnou příležitost vidět polární záři plující po obloze v celé její kráse. Zažít tento magický jev je snem mnoha cestovatelů. Přemýšleli jste ale, jaké by to bylo, kdybyste měli možnost zahlédnout polární záři z výšky?
Podivný modrý pruh světla pozorovali obyvatelé laponské vesnice Abisko. Přišlo jim ale zvláštní, že se světlo nehýbe, jako klasická polární záře. Odborníci si myslí, že světlo mohla způsobit ruská ponorka, která testuje balistické střely. Informoval o tom web Daily Mail.
Jsme zvyklí na to, že si s námi občas vesmír i příroda hrají podle vlastních pravidel. Co ale znamenala podivná modrá polární záře, která se jen před několika dny objevila nad Švédskem? Máme se bát, nebo radovat z mimořádného světelného představení?
Polární záře jsou sice krásné na pohled, jsou ale ve skutečnosti výsledkem slunečních erupcí, které jsou pro Zemi velmi nebezpečné. Kromě jiného jsou totiž důvodem, proč se ozonová díra stále zvětšuje.
V drsné přírodě Islandu, pouhých třicet minut jízdy od Reykjavíku, leží tato jednoduchá prosklená chata, ze které se naskýtá nezapomenutelný panoramatický výhled na hory i polární záři. Navíc se chata nachází blízko jedné z nejaktivnějších sopek jménem Hekla, což jí dodává na atraktivnosti.
Pozemšťané se opět mohou kochat něčím, co ze zemského povrchu v této podobě spatřit nelze. Nově zveřejněné video ukazuje průlet Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nad Indickým oceánem zahaleným polární září a poté i nad Korálovým mořem u Austrálie. Kosmický jev se odehrál poté, co naši planetu v neděli zasáhla geomagnetická bouře, napsal týdeník Newsweek.
Dechberoucí světelný úkaz tančící vysoko v atmosféře, typický pro polární oblasti. Tak zná většina pozemšťanů jev zvaný polární záře. Aurory však lze spatřit i jinde ve vesmíru. Jedním takovým místem je i náš planetární soused, Mars. Právě zde astronomové už dříve odhalili vícero typů polární záře, a to přestože rudá planeta nemá vlastní magnetické pole. Jedna z polárních září však vědce nyní velmi překvapila.