Počasí v zimě bude podle webu Severe Weather ovlivňovat pacifický jev El Niňo a polární vír nad Arktidou. Meteorologové očekávají, že první z jevů přinese do Evropy a Severní Ameriky spíše teplé počasí a větší množství srážek. Uprostřed zimy má ale zeslábnout polární vír, což by znamenalo „propad“ ledového vzduchu od severního pólu, který by na oba kontinenty přinesl mráz.
Ne každý ví o tom, že na Špicberkách se nachází speciální banka nebo trezor, který by v případě katastrofy mohl jednoho dne zachránit lidstvo před hladomorem. K 15. výročí vybudování tohoto zařízení byla vytvořena virtuální prohlídka. Pojďte si ji projít s námi.
Počasí v zimě budou ovlivňovat tři faktory – pacifický jev El Niño, polární vír nad Arktidou a tzv. kvazi bienální oscilace. Meteorologové zaznamenávají, že jev El Niño bude letos velmi silný. Očekávají, že to do Severní Ameriky a do Evropy přinese spíše teplé počasí a větší množství srážek. Uprostřed zimy ale má oslabovat polární vír, což by znamenalo, že ledový vzduch od severního pólu se dostane na jih a přinese mrazivé dny!
Třiapadesátiletý britský otužilec a ekolog Lewis Pugh přeplaval celou řeku Hudson ve Spojených státech od pramene až k ústí, což je 507 kilometrů. Touto akcí chtěl upozornit na význam péče o čistotu říční vody i konkrétně této americké řeky, napsal server BBC News.
Třiapadesátiletý britský otužilec a ekolog Lewis Pugh přeplaval celou řeku Hudson ve Spojených státech od pramene až k ústí, což je 507 kilometrů. Do Battery Parku na newyorském Manhattanu doplaval ve středu, měsíc po zahájení své cesty v jezeře Lake Tear, které je jedním z pramenů Hudsonu. Akcí chtěl Pugh upozornit na význam péče o čistotu říční vody i konkrétně této americké řeky, napsal server BBC News.
Teploty hluboko pod nulou a sněhové závěje. Nad severním pólem už se začal formovat polární vír a mohl by způsobit dlouhou a tuhou zimu, hlásí meteorologové. Do její podoby promluví ještě El Niño, pokud ale vír zkolabuje, ani teplá fáze jižní oscilace podle expertů nic nezmůže.
Věřili byste, že na jedné z nejvýznamnějších tibetských hor, hoře Kailas, se skrývá nejen božská síla, ale i záhadná schopnost zrychlovat čas? Tato hora ležící v blízkosti jezer Manasarovar a Rakšastal v pohoří Kailas na pomezí Indie a Tibetu má mnohem hlubší tajemství, než by se mohlo zdát na první pohled.
Plocha ledu, který v Antarktidě ročně zmizí, se zhruba rovná ploše o rozloze Pyrenejského poloostrova, Madagaskaru nebo náhorní plošiny Čhangthang v severozápadním Tibetu. Klimatické změny a stoupající teplota na Zemi navíc způsobují, že tání ledu se postupně zrychluje. Co by se stalo, kdyby roztál všechen naráz? Vzpomínáte si na závěrečnou scénu z filmu 2012? Asi tak nějak.
Toyota Hilux je jedním z nejprodávanějších modelů japonské automobilky. Spousta jeho generací jezdí doslova po celém světě. Jeremy Clarkson s jedním dojel na severní pól, farmáři v Jižní Africe na něj nedají dopustit a siluety starších generací nezřídka zahlédnete i ve službách ne zrovna hodných hochů různých žoldáckých armád. Za to ovšem Toyota nemůže, ona…
Usínání za letních nocí, zejména těch tropických, může být kvůli horku doslova pekelná záležitost. Naštěstí existuje několik způsobů, jak i v těchto podmínkách kvalitní spánek podpořit. Začít musíte už u samotné přípravy na spánek.
Kluci ze šťastný planety, takhle svou kapelu František Zeman pracovně pojmenoval po nedávném křtu alba Otevřená srdce a rád by tak nazval i druhé album, na němž už začal pracovat. Původně přitom hodlal natočit několik písniček jen tak pro radost.
Polární víry hrají významnou roli v řízení našeho osudu, přinejmenším pokud jde o kruté mrazy, kterým čelíme v zimních měsících. Vzhledem k tomu, že globální teploty se stále plíživě zvyšují, hrajeme stále nebezpečnější hru.
Nové Bulánky čeká důležitý měsíc. 1. 8. začíná online multiplayer a o měsíc později budou bitvy polštářů zdarma pro všechny hráče. Půjde o základní verzi, kterou si bude moci zahrát každý.
Plán na vybudování tábora Century spočíval v testování technologií pro ražbu sněhových tunelů v severozápadním Grónsku, ve skutečnosti však USA napínaly své vojenské síly a možná zvažovaly projekt Iceworm.
NÁZOR / V ruské státní televizi vystoupil plukovník ve výslužbě Konstantin Sivkov, zástupce prezidenta Ruské akademie raketových a dělostřeleckých věd, a navrhl vyhodit do povětří severní pól, aby Západ dostal lekci. Je to prý účinné, levné a výchovné. Výchovné to pro nás nesporně je, jen asi jinak, než si akademik myslí.
Ze Shetland je to prý na severní pól blíže než do Londýna, a je to znát. Nejenom tím, že je tu mnohem větší zima. Kdyby se tu nemluvilo anglicky, a na hlavní ulici v Lerwicku obchody nenabízeli Fish and Chips, člověk by si mohl připadat jako ve Skandinávii.
Byl to nekompromisní, nebezpečný a drahý souboj o prvenství celosvětového významu. Ten, kdo dojde první na severní pól, zaručí si nesmrtelnost. Podle oficiálních zpráv se tak opravdu stalo a pochybným úspěchem se mohl pochlubit americký polárník Robert Peary. Proč je však dodnes nejasné, jestli se mu to doopravdy podařilo?
Moře a oceány skýtají mnohá tajemství, které se lidé snaží odhalit různými technologiemi. Některé z nich ale mohou napáchat více škody, než užitku. Hrozí riziko z podvodního úniku radioaktivních látek?
Roald Amundsen platí za velkého cestovatele, jemuž se za dramatických okolností podařilo dobýt jižní pól. Jeho druhá výprava ale takovým úspěchem nebyla.
Kosmická sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zachytila ohromující podívanou na severním pólu Jupiteru. Na fotografii lze vidět zelenou záři blesku uvnitř jednoho z mnoha vírů, které se vyskytují nad touto částí plynného obra.
V Dobytí severního pólu se uprostřed semináře zasekne opona. Nejde otevřít a vypadá to, že diváci budou muset jít domů. Všechno je ale zinscenované a po pár minutách už opona zase běhá. V této sezoně se ale jednou opona skutečně zasekla, zhruba po 10 minutách hry Němý Bobeš na zájezdě v Ústí nad Labem. Kulisáci ji proto museli otevírat ručně. Docela se nadřeli – v této hře se opona otevře 32 krát.
V Dobytí severního pólu se uprostřed semináře zasekne opona. Nejde otevřít a vypadá to, že diváci budou muset jít domů. Všechno je ale zinscenované a po pár minutách už opona zase běhá. V této sezoně se ale jednou opona skutečně zasekla, zhruba po 10 minutách hry Němý Bobeš na zájezdě v Ústí nad Labem. Kulisáci ji proto museli otevírat ručně. Docela se nadřeli – v této hře se opona otevře 32 krát.
Vědecký časopis Geophysical Research zveřejnil výsledky studie, která opět dokazuje, jak velký vliv má člověk na Zemi. Podle vědců jsme odčerpali tolik podzemní vody, že došlo ke změně sklonu její rotační osy a naše planeta se za pouhých 17 let naklonila téměř o 80 centimetrů na východ.
Norsko s pomocí vrtulníku zachránilo nemocného Rusa z vědecké stanice u Severního pólu. Šlo o dosud nejsevernější evakuaci pacienta na světě, tvrdí norští záchranáři podle agentury AFP.
Norský vrtulník zachránil nemocného Rusa z vědecké stanice u severního pólu. Šlo o nejsevernější evakuaci pacienta na světě, prohlásili norští záchranáři podle serveru The Barents Observer.
Dnes začíná prodej letenek společnosti Scandinavian Airlines na lety v letadlech s elektrickým pohonem. A to přesto, že letadla se ještě nezačala ani stavět.
29. 5. 1953, to je datum dobře známé všem příznivcům horolezectví. Právě v tento den stanuli na vrcholu Mount Everestu Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norgay. Výpravy se původně účastnilo více mužů, první pokus o výstup na vrchol provedli začátkem května Charles Evans a Tom Bourdillon. Ale neuspěli. A tak si věčnou slávu zajistili právě Hillary a Tenzing.
Hned několik generací Čechů prožívalo v dětství tragický i dobrodružný příběh vzducholodi Italia jako svůj vlastní, protože mezi vzdušnými polárníky, kteří s touto vzducholodí ztroskotali v pátek 25. května 1928 nedaleko severního pólu a byli nuceni přežívat ve strastiplných podmínkách na ledové kře, byl i český vědec a spisovatel František Běhounek. Zkáza Italie však poznamenala mnohem více lidských osudů.
Ztroskotání vzducholodi Italia v roce 1928, které se později stalo námětem pro film i knihy, bylo vskutku velkým dobrodružstvím se šťastným koncem pro část posádky. Málokdo ale ví, že na hledání vzducholodi se úspěšně podíleli i čeští spiritisté.
„První písemná zmínka o vzácném onemocnění pibloktoq pochází z roku 1862, konkrétně z deníku manželky prvního muže stanuvšího na severním pólu, Roberta Pearyho.“
Rozinky patří do kategorie pochutin, které rozdělují strávníky na ty, co rozinky mají rádi a na ty, co z dobrých babiččiných buchet rozinky vydloubávají. Každopádně se jedná o delikatesu, která stojí díky svému složení za pozornost.
Hluboko pod permafrostem ve zmrzlých jeskyních se nacházejí statisíce vzorků semen z celého světa. Slouží jako pojistka pro zachování rostlinných druhů v případě nenadálých událostí. Řeč je tu o Špicberském globálním uložišti semen.
Na světě žije asi 5 000 různých druhů berušek. Vyskytují se v mnoha různých barvách a vzorech, ale nejznámější jsou ty s červenými krovkami, na kterých je sedm černých teček.
Dobývání pólů se často neslo v duchu odříkání, vytrvalosti, odolnosti a vynalézavosti. V některých případech ale museli polárníci čelit nepěkným obviněním z podvodů, nebo alespoň z výrazného zkreslování výsledků výprav. Jedním z objevitelů, kteří podle všeho nehráli úplně fér, byl lékař a polárník Frederick Albert Cook.
Mnoho lidí si myslí, že polární záři lze vidět pouze u Antarktidy. Ve skutečnosti však není vůbec těžké ji spatřit i v zemích severní Evropy - nejen na Islandu, ale také ve Finsku nebo Norsku.
Arnold Schwarzenegger zasypal vlastníma rukama díru na silnici. Kde zasype další? Jak často je potřeba prát oblečení? Budou mít fotografové co žrát? V čem jsme lepší než AI? Proč si nekupovat Kinder vajíčka? Pomůžou proti chrápání spíš špunty do uší, nebo vražda? A co dělat, když sedíte vedle někoho, kdo nepoužívá deodorant? V Aktualitě máme na všechno odpověď, ani se nás nemusíte ptát.
Na úbočí arktické hory je vybudovaný sejf, který skrývá semena světových plodin. Jsou tak ochráněny před válkou, nemocemi a jinými katastrofami, které by mohly potkat lidstvo. Sejf je otevřen jen několikrát ročně, běžný turista se do něj ale jen tak nepodívá.
Když se řekne dobytí severního pólu, mnoho Čechů si vybaví skvělé představení Divadla Járy Cimrmana. Minulý týden ale do kin šel norský animovaný film Titina, psí polárnice, který pohledem malé fenky vypráví, jak to tenkrát s tím dobytím bylo, nebo přinejmenším mohlo být.
Když se řekne dobytí severního pólu, mnoho Čechů si vybaví skvělé představení Divadla Járy Cimrmana. Minulý týden ale do kin šel norský animovaný film Titina, psí polárnice, který pohledem malé fenky vypráví, jak to tenkrát s tím dobytím bylo, nebo přinejmenším mohlo být.
Severní pól je pro vědce a jejich zkoumání doslova rájem, protože neustále dochází na něco nezvyklého. Jedním takovým „objevem“ je jev ve tvaru trychtýře, který se děje den, co den v době, kdy Slunce dosáhne svého vrcholu. Jenže i taková anomálie má své pro a proti.
Pětice jeptišek na cyklistických závodech, to je francouzská komedie Sestry v sedle. Armáda nelítostných zabijáků a mocných čarodějů stojí proti hrdinovi filmu Dungeons & Dragons: Čest zlodějů. Pro celou rodinu je animovaný snímek Titina, psí polárnice. Richard Gere i Diana Keatonová hrají v romantické komedii Možná řeknu ano.
Nastudování divadelní hry Dobytí severního pólu v podání ochotnického souboru Dotek vyprodalo v sobotu odpoledne slavonínskou sokolovnu. Ta je v posledních letech díky práci komise místní části vyhledávaným kulturním stánkem.
Start letadla či propařená noc v hudebním klubu. Kdo tyto události zažil, ví, že se jedná o pořádný nápor na sluchové bubínky. Není to však nic proti smrtícímu zvuku, kterému byli vystaveni naši předci.
Pražskými polárníky nazývá český cestovatel Petr Horký bezdomovce, kteří tráví čtyřiadvacet hodin denně v ulicích hlavního města. On přespává ve více než minus třiceti stupních při jižním i severním pólu. Oni sice ve vyšších teplotách, přesto stále v džungli velkoměsta, a navíc bez dostatečného a hlavně kvalitního vybavení.
Jaro už mnozí z nás nedočkavě vyhlížejí, a i když to meteorologické už začalo, na to pravé astronomické si ještě musíme chviličku počkat. Jarní rovnodennost je chvíle, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana. První jarní den přijde 20. března a letos se tak stane přesně ve 22 hodin a 25 minut.
Přestože je Saturn dost daleko od Slunce, uchovává si dostatečně velkou teplotu na to, aby se v jeho atmosféře děly velmi zajímavé věci. Jeho počasí dokonce funguje jako perpetuum mobile.
Doma už nikdo nebude mít kuchyni, rakovina bude vymýcena, muži budou nosit kudrliny a ženy si barvit zuby na černo. To je jen něco málo z novinových článků, které vyšly přesně před 100 lety a předpovídaly, jak bude vypadat rok 2023. Kolik z nich se trefilo a které odkazují spíše na sci-fi filmy, zjišťoval server National Public Radio.
Nový Top Gun: Maverick sklidil loni obrovské úspěchy. Návštěvnost kin doslova lámala rekordy. Není proto divu, že film byl nominován i na Oscara, a to rovnou v šesti kategoriích. O to větším šokem bylo, že jeho hlavní hvězda Tom Cruise se předávání nezúčastnila. Důvod je pěkně dětinský!
Na stříbrném plátně bojoval proti pandemiím, jaderným válkám a katastrofám způsobeným biologickými zbraněmi. Nyní Tom Cruise stojí před skutečně nemožnou misí: přesvědčit úřady arktického souostroví, že nebude rušit jeho lední medvědy, napsal list The Times. Guvernér Špicberků, norského území vzdáleného 960 kilometrů od severního pólu, Cruisovi odmítl povolit 30 přistání vrtulníkem v rámci natáčení druhého dílu nadcházejícího filmu Mission: Impossible Odplata.