Podle několik let starého názoru proslulého astrofyzika Stephena Hawkinga má lidstvo pouze 600 let na to, aby se přemístilo na jinou planetu a zachránilo tak svou existenci
Slavnému švédskému hokejistovi Börjemu Salmingovi byla diagnostikována nevyléčitelná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jednasedmdesátiletý bývalý obránce to oznámil v prohlášení na sociálních sítích organizace zámořské NHL Toronta Maple Leafs, v jejímž dresu odehrál v 70. a 80. letech šestnáct sezon. Stejnou nemocí trpěli například ecpremiér Stanislav Gross nebo fobalista Marián Čišovský.
Jedním z důvodů velké popularity Teorie velkého třesku je bezpochyby i to, že sitcom za dobu svého vysílání přivítal řadu hostujících hvězd a zajímavých osobností, mezi nimiž najdete herce z Hvězdných válek, představitele superhrdinů nebo uznávané vědce.
Samozřejmě si zde nebudeme hrát na odborný zdravotnický web, pouze jsmen se rozhodli, že vám zprostředkujeme informace o několika méně známých nemocech. Začneme však…
O Francouzích se říká, že se již narodili s romantickými geny. Přece jen jsou především v amerických filmech zobrazeni jako lamače srdcí a svůdní atraktivní milenci. Proto bychom se měli kouknout na tyto francouzské romantické filmy.
V Británii se připravuje film o rozhovoru britského prince Andrewa, který poskytl v roce 2019 stanici BBC ve snaze očistit své jméno kvůli stykům s americkým miliardářem Jeffreym Epsteinem i obviněním, že se sám zapojil do sexuálního zneužívání nezletilých. Informoval o tom list The Guardian. Kauza 62letého syna Alžběty II. otřásla pověstí královské rodiny a princ Andrew kvůli ní zanechal veřejných povinností.
Nejprve přišla neuvěřitelně rychlá inflace, díky níž se vesmír zvětšoval. Následovalo ochlazení, ve kterém se objevily hierarchie sil, symetrie, částice, černé díry, hvězdy a galaxie.
Před deseti lety, 4. července 2012, vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) oznámili, že objevili novou subatomární částici, která by mohla být Higgsovým bosonem. Higgsův boson, po němž vědci pátrají desítky let, je jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky, protože potvrzuje platnost současné teorie vzniku vesmíru a vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost. O rok později britský fyzik Peter Higgs a belgický vědec François Englert obdrželi díky objevu Nobelovu cenu za fyziku.
Kdyby černé díry v laboratořích byly skutečně jen fikcí, nebylo by to tolik omílané téma. Jak se zdá, budoucnost jejich poznání je možná blíž, než si mnozí z nás dovedou představit.
Britskému vědci Peteru Scottu-Morganovi lékaři diagnostikovali v roce 2017 velmi vzácnou a vážnou nemoc motorického neuronu. Muž se ale nechtěl se svým osudem smířit, a proto se rozhodl proměnit v kyborga, kterému budou v obstarávání životních funkcí pomáhat stroje. Za tímto cílem podstoupil sérii nebezpečných operací. Po urputném boji s nemocí nyní 64letý Brit zemřel.
Stephen Hawking byl známý svou prací o problematice černých děr a teorie relativity. Slavný fyzik, který zemřel ve věku 76 let, však měl také několik předpovědí o budoucnosti. Jedna z nich se týká dokonce vyhynutí lidstva, kterému dle něj nelze zabránit.
Život mimo naši Zemi je už dlouhá léta v popředí zájmu výzkumníků a odborníků všech profesí, ale i konspiračních teoretiků a milovníků záhad. Velkou senzaci nyní rozpoutalo tvrzení jednoho ufologa, který tvrdí, že na Marsu nalezl důkazy o pozůstatcích humanoidních lebek. Co je na tom pravdy?
V dnešní době, díky moderním technologiím, dokážeme mnohé, dokonce i to, v co by naši předkové nikdy nevěřili, že je možné. Vědci dokonce nasimulovali Velký třesk, aniž by samozřejmě stvořili Boha! A samozřejmě dokázali, že boží existence není k vytvoření vesmíru potřeba. Doufejme, že některé hranice zůstanou nepřekročeny i s dalším vývojem technologií!
Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by měl zamířit do nejvzdálenějších koutů naší galaxie s nadějí, že by jej mohly zachytit potenciálně inteligentní mimozemské civilizace.
LGBTQ+ komunita už dávno není tabuizované téma. Podívejte na výběr desíti nejvýraznějších filmových rolí, kde slavní herci a herečky ztvárnily opačné „pohlaví“.
Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by se měl vysílat do nejvzdálenějších koutů naší galaxie s nadějí, že by jej mohly zachytit potenciálně inteligentní mimozemské civilizace. Pro zvědavé mimozemšťany chtějí nabídnout kódovaný záznam, který má obsahovat například základní principy matematiky a fyziky, informace o lidstvu a také o Zemi v případě, že by adresáti chtěli na vzkaz odpovědět. Napsal o tom britský deník The Guardian.
Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by se měl vysílat do nejvzdálenějších koutů naší galaxie s nadějí, že by jej mohly zachytit potenciálně inteligentní mimozemské civilizace. Pro zvědavé mimozemšťany chtějí nabídnout kódovaný záznam, který má obsahovat například základní principy matematiky a fyziky, informace o lidstvu a také o Zemi v případě, že by adresáti chtěli na vzkaz odpovědět. Napsal o tom britský deník The Guardian.
Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by se měl vysílat do nejvzdálenějších koutů naší galaxie s nadějí, že by jej mohly zachytit potenciálně inteligentní mimozemské civilizace. Pro zvědavé mimozemšťany chtějí nabídnout kódovaný záznam, který má obsahovat například základní principy matematiky a fyziky, informace o lidstvu a také o Zemi v případě, že by adresáti chtěli na vzkaz odpovědět. Napsal o tom britský deník The Guardian.
Bratři Phil a Paul Hartnollovi založili Orbital zhruba v roce 1989, své třicáté narozeniny tedy již drobet propásli. Avšak posledních několik měsíců postupně uvolňují nové verze svých dnes již klasických tracků. Nenápadně jimi poukazují na fakt, že se dočkáme nové kompilace, jež se ohlédne za celou kariérou tohoto tvůrčího dua. "30 Something", jak se sbírka bude jmenovat, ovšem nebude tradiční výběrovkou, ale souborem nově vzniklých verzí a rarit.
O vývoji BCI čipů (rozhraní mozek-počítač) informujeme rádi – patří mezi nejzajímavější a nejperspektivnější technologie současnosti, které by mohly zlepšit život milionům lidí s různým fyzickým postižením. Nejnovější sofistikovaný BCI čipů umožnil 36letému německému muži, zcela paralyzovanému, komunikovat s lékaři a rodinou. Muž trpí Lou Gehrigovou chorobou – amyotrofickou laterální sklerózou známou pod zkratkou ALS. Progresivní, neurodegenerativní onemocnění postihuje mozek a míchu a pacient je po určité době zcela paralyzován, přestože jeho mentální dovednosti zůstávají nepostižené
Už od útlého věku se učíme, že vše, co v našem světě existuje, dokážeme popsat pomocí rozměrů délky, výšky a šířky. To jsou tři dimenze prostoru. Když k nim přidáme čas, jejich počet stoupne na čtyři. Podle vědců jich však může být mnohem více.
Nová teorie navrhuje, že informace o tom, co se děje uvnitř černé díry, se může dostat opět ven. Neporuší přitom žádný z důležitých principů obecné teorie relativity.
Výběr těch nejlepších romantických snímků, které jsou na Netflixu ke zhlédnutí, dost závisí na tom, zda zvládáte angličtinu, číst titulky anebo potřebujete český dabing.
Zhroucením hvězdy dojde ke vzniku černé díry, která pohlcuje vše okolo sebe. Paradox se zabývá tím, že pokud černá díra pohltí objekt, jeho informace by měla zůstat na povrchu černé díry. Pokud by však došlo k zániku černé díry, informace zanikne. Tento předpoklad je však proti fyzikálním zákonům, které tvrdí, že informace nemůže být zničena. Podle nové studie mají černé díry „kvantové vlasy“, ze kterých se informace dostávají ven z černé díry.
Mezinárodní tým vědců hlásí pokrok v řešení jedné z největších otázek fyziky - takzvaného informačního paradoxu černých děr, na který poprvé upozornil v 70. letech minulého století legendární Stephen Hawking.
Klasický pohled na černé díry říká, že nemají vlasy. Jen hmotnost, rotaci a elektrický náboj. Ve spojení s Hawkingovým zářením je to smrtící kombinace, která vede k informačnímu paradoxu černých děr. Astrofyzikální kadeřníci se s tím ale nehodlají smířit a přicházejí s tím, že černé díry mají kvantové vlasy.
Jakou sílu může mít první láska? Právě o tom se přesvědčí bývalí spolužáci ze střední, kteří se čtvrt století neviděli. A v životním příběhu Stephen Hawking nebylo nic běžného. Ale bez lásky by určitě své nemoci nedokázal vzdorovat tak dlouho.
Bývaly doby, kdy se zdálo, že vědecké poznatky naprosto vylučují Boha. To se ale mění. Nejenže se dosud nikomu nepodařilo existenci Boha vyvrátit, nejzáhadnější vědecké otázky a možné odpovědi se překvapivě blíží těm teologickým. Oba tábory jen nazývají diskutované jevy odlišnými jmény.
Vědci možná vyřešili slavný paradox černých děr Stephena Hawkinga. Záhadu, která vědce mátla téměř půl století. Podle dvou nových studií se odpověď skrývá v něčem, čemu se říká "kvantový vlas", napsali na webu Metro.
„Jakkoli se může zdát život špatný, vždy se dá něco dělat a uspět. Dokud existuje život, existuje naděje,“ prohlásil kdysi slavný vědec Stephen Hawking.Byl velkým zastáncem pozitivního myšlení. Naučte se, jak přemýšlet jako on, pomůže vám to překonat těžké časy.
Říká se, že nic netrvá věčně. Podle vědců čeká zánik i vesmír. Existuje několik teorií, jak k absolutnímu konci všeho dojde. S nejzajímavější přišel známý britský fyzik Stephen Hawking. Říká, že vesmír zničí jedna částice.
Že nevíte, kdo je Steve Hawking? Tento britský fyzik, kosmolog a spisovatel se například jako první zabýval kosmologickou teorií, která by vycházela ze sjednocení obecné teorie relativity a kvantové mechaniky. A také se potýkal se závažným onemocněním amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Ale nás bude zajímat jeho soukromý život, zejména jeho manželka Jane.
Kolonizace Marsu by mohla být nejlepší šancí, jak zajistit přežití lidského druhu v budoucnosti. Aby se naše těla přizpůsobila nehostinným životním podmínkám na Marsu, budou se vyvíjet způsobem, který by mohl skončit vznikem zcela nového druhu člověka, píše server Business Insider.
V naší sluneční soustavě se astronomům život mimo naši vlastní planetu objevit nepodařilo, a tak se porozhlížejí jinde. Mile je překvapilo, že těleso podobné Zemi našli hned u nejbližší hvězdy Proximy Centauri vzdálené od nás pouhé čtyři světelné roky.
Poprvé od jeho smrti v roce 2018 budou mít fanoušci slavného kosmologa možnost nahlédnout zblízka do nitra jeho mysli, načmárané na jeho tabuli. Cambridgeský kosmolog zemřel ve věku 76 let a zanechal po sobě tabuli pokrytou čmáranicemi, rovnicemi a kreslenými obrázky, nad kterými si mnozí odborníci drbou hlavu, uvedl web Express.
Přichází v různých tvarech i velikostech. Jejich podoba se pohybuje od roztomilosti přes neutralitu až po naprostou děsivost. Pokud jde o jejich záměry, většinou nejsou moc dobré.
Lidem s nevyléčitelnou diagnózou dává naději prožít poslední okamžiky doma. A příbuzným pocit, že v tom nejsou sami. Lidský život se neustále prodlužuje, jeho kvalita však nikoli. Nejen proto se dostává do popředí paliativní péče.
Vévodkyně Kate (40) si ke čtyřicátým narozeninám nadělila krásné snímky, kterými se pochlubila na sociálních sítích. Ovšem v královské rodině není jediná, kdo letos slaví jubileum. V červnu čekají 40. narozeniny i prince Williama (39) .
Ještě poměrně nedávno to vypadalo, že fyzika už ví o vesmíru skoro všechno: Einsteinova teorie relativity dokonale vysvětluje makrosvět, zatímco kvantová mechanika objasňuje děje na úrovni subatomových částic.
Občas se používá přirovnání „láska jako z filmu“. Někdy je ale právě láska v reálném životě inspirací k natočení dechberoucího romantického filmu. A jsou to příběhy tak neuvěřitelné, že by kolikrát nenapadly ani toho nejlepšího scenáristu. My jsme pro vás vybrali pět filmů, které jsou právě na takové velké lásce z reálného života založeny.
Zvládání deprese je náročné a rovněž vzpamatovávání se z ní. Bývalý guvernér Kalifornie, akční megastar a celkově vynikající Arnold Schwarzenegger dodává lidem odvahu.
Před 80 roky se narodil Stephen W. Hawking, slavný vědec bojující půl století s nevyléčitelnou chorobou ALS. Český teoretický fyzik Jiří Bičák se s ním potkával na přednáškách i při neformálních příležitostech, hodně se o něm dozvěděl od společných přátel. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS přemýšlí, zda je namístě srovnávat Hawkinga s Einsteinem a o čem vypovídá, že se tahle kapacita ráda objevovala i v televizních seriálech typu Simpsonovi a Teorie velkého třesku.
Stephen Hawking byl nejznámějším vědcem moderní éry. Jeho život fascinoval lidi celá desetiletí a vyvrcholil jeho oscarovým ztvárněním ve filmu Teorie všeho. Název filmu je narážkou na jeho vědecký život. Hawking strávil roky hledáním jediné teorie, která by popsala náš vesmír. A navzdory vysilující nemoci (amyotrofická laterální skleróza) byl jedním z největších popularizátorů vědy, který své myšlenky zprostředkoval milionům lidí. Právě dnes by oslavil osmdesátiny.
Astronomové objevili dvě planety, které jsou podobné té naší. Dospěli k tomu na základě výpočtů. Nikdo ale neví, jestli je na těch planetách život a jestli se jejich obyvatelé náhodou nechystají k nám
Kontroloři mise si mohou odškrtnout další důležitou splněnou položku při sestavování kosmického dalekohledu Jamese Webba (JWST) během jeho putování vesmírem k cíli. Došlo k usazení jeho sekundárního zrcadla.