Přemýšlíte o vlastním chovu včel, ale bojíte se, že nemáte dost zkušeností? Chtěli byste si to zkusit předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení?
Dojedli jste med a koukáte na rozkvetlou louku a říkáte si, co kdybych si vyráběl med sám? Jenže k tomu potřebujete včelstvo. Tedy, nejen to, ale i úl a hromadu další věcí a právě o nich si povídáme se včelařem, který má úlů i zkušeností opravdu hodně. A protože je informací k chovu včel hodně, rozhodli jsem se včeličkám věnovat podrobněji v několika dílech. Vítejte u prvního z nich.
/FOTO, VIDEO/ Jaroměřští včelaři letos oslaví 155. výročí trvání svého spolku, který dnes nese název Základní organizace Českého svazu včelařů, z.s., Jaroměř. Svým datem založení v roce 1868 patří k několika vůbec nejstarším včelařským spolkům u nás. A nejen to, svým počtem členů a počtem včelstev, která chovají, patří k největším včelařským spolkům v Královéhradeckém kraji. I jaroměřští včelaři prožívají chovatelské radosti a starosti. Mezi ty patří letos především obava z parazitického roztoče.
Kilo medu za 300 korun? Podle včelařů i ekonomů to už brzy bude realita. Na vině je drahý cukr, kterým se včely dokrmují, aby přežily zimu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) za to tepe obchodní řetězce, ty se ale brání.
Vláda bude v letech 2023 až 2027 dávat na podporu včelařství 110 milionů korun ročně. Polovina těchto peněz půjde z evropského rozpočtu, zbytek z českého státního rozpočtu, řekl novinářům po jednání vlády ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Kabinet dnes schválil příslušné nařízení.
Vláda bude v letech 2023 až 2027 dávat na podporu včelařství 110 milionů korun ročně. Polovina těchto peněz půjde z evropského rozpočtu, zbytek z českého státního rozpočtu, řekl novinářům po jednání vlády ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Kabinet dnes schválil příslušné nařízení.
Jak poznat kvalitní med? Dobrého včelaře? Dobrý a poctivý včelař se vám rozpovídá o těchto kouzelných tvorech. U medu to je rozhodně těžší, určitě záleží na ceně nebo vizuální kontrole.
Není med jako med. Liší se v obsahu, struktuře i původu. Věnujte chvilku času jeho výběru a budete mít jistotu, že si domů odnášíte sklenici pravého medu.
Včelstev po celém světě ubývá kvůli řadě nemocí. Americké ministerstvo zemědělství nyní schválilo novou vakcínu proti včelímu moru. Jde o vůbec první očkování pro včely na světě.
Včelaři ze Studénky a okolních obcí se před dvěma lety sdružili v novém spolku Poodří. Svou práci se teď snaží více propagovat mezi veřejností, a kromě hlavního produktu včel, medu, prezentují i výrobky z vosku.
Včelaři ze Studénky a okolních obcí se před dvěma lety sdružili v novém spolku Poodří. Svou práci se teď snaží více propagovat mezi veřejností, a kromě hlavního produktu včel, medu, prezentují i výrobky z vosku.
Dobré soužití mladé a starší generace patří k základním prvkům civilizované společnosti. Jednou z možností je společné sdílení koníčků. K těm, pro jejichž provozování věk prakticky nehraje žádnou roli, patří včelařství.
Včelaři hlásí mimořádně povedenou sezónu. Letos se jim podařilo vytočit více medu než v minulých letech. Navíc je podle nich díky dobrému počasí a dostatku nektaru velmi kvalitní. Ceny se včelaři zatím snaží držet víceméně na loňské úrovni, zdražili maximálně o 10 procent.
Jak rozpoznat šizený med: Med miluje téměř každý, v dnešní době alergií ho však ne každý může jíst. Pokud patříte k těm šťastným, kterým nevadí, máte k dispozici nejen dobrotu nebo alternativní sladidlo, ale i zdraví prospěšnou a léčivou potravinu, jen dbejte na to, abyste za svoje peníze dostali opravdu kvalitní med a ne jen znehodnocený cukerný roztok.
Novojičínští včelaři se v poslední době snaží svou práci více popularizovat před veřejností. Jednak by rádi mezi sebe získali nové členy, současně ale ukazují, že práce kolem včelstev nikdy nekončí
V arboretu ve vsetínském Semetíně byl dokončen výukový včelín. Šlo o vítězný projekt participativního rozpočtu města za loňský rok. Stavba byla dokončena v závěru…
Medové povídání. Našimi hosty jsou totiž včelaři Ivana Šabaková a Ing. Radim Kupka, předseda královéhradeckého spolku včelařů. Ještě než se dostaneme přímo ke včelaření, tak připomeneme i historii, protože letos slavíme 150 let od vzniku včelařských spolků v České republice.
Po krátké odmlce se vracíme s pravidelnými novinkami, které se týkají zvířat. Chyběly vám? Nám velmi, a proto jsme se rozhodli, že o nich zase napíšeme. Například ústecká zoologická zahrada zaznamenala světový úspěch. Narodilo se tam mládě medvěda malajského, jak informovaly České noviny.
Rakytník patří mezi módní keře, které se v posledních letech objevují v českých zahradách. I přes pomalý růst, kyselou chuť a drobné plody schované mezi ostrými trny se tento odolný keř dokázal prosadit.
Speciální buňky pro divoké včely, jež si nedávno nechala patentovat britská společnost, mohou poskytnout domov ohroženým solitérním opylovačům. K záchraně hmyzu tak dokážou pomoct i ti, kdo nevčelaří.
Včelí pyl je málo známý produkt. Je to ale škoda, protože obsahuje stejně cenné složky jako med a je považován za superpotravinu. Najdeme v něm vitamíny A, B1, B2, B3, kyselinu listovou a řadu minerálů. Pyl zlepšuje obranyschopnost organismu, zvyšuje počet červených krvinek a upravuje látkovou výměnu. Jedná se o pyl, který včely nasbíraly a přinesly do úlu. Zde se mísí s medem, nektarem a včelími slinami. Jak pyl vypadá?
Hustá, zlatá a neuvěřitelně sladká hmota je oblíbená již po staletí. Med je nejen sladký, ale také velmi zdravý. Ve vaší kuchyni by vám rozhodně neměl chybět.
Víte, že med patří k nejčastěji falšovaným potravinám? Přitom dobrý med není jen náhražka cukru, ale jde o potravinu plnou živin a vitaminů. Poradíme, jak poznat kvalitu i jak tohle "tekuté zlato" správně skladovat.
Jistě každý z nás už slyšel spoustu "zaručených pravd", které o medu kolují. Nesmíte ale věřit všemu, co kde zaslechnete. Připravili jsme pro vás článek, kde si posvítíme na ty nejčastější.
Oceňovaný dokumentarista Miroslav Janek natáčel dva roky včelaře a jejich včelstva. Vznikl film Všechno dobře dopadne, který bude mít premiéru na festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě. V čem může být včelí společenství pro lidi inspirativní? „Fascinuje mě, jak se včely dokáží domluvit, myslet na společenství a nemyslet na sebe,“ popisuje režisér snímku. Co se během natáčení o včelách naučil? Poslechněte si celý rozhovor.
Staré venkovské sídlo Bella Vista znovu otevírá své brány, farma s jabloňovými sady se již brzy chystá přivítat žáky do školy vaření, kterou povede nadaná Isabel Johansenová, jež v kuchyni svede nejrůznější kouzla. Základní ingrediencí všech receptů má být med, a tak se Isabel rozhodne najmout včelaře na výpomoc. Ovšem Cormac O'Neill, jenž se připlete rozzuřenému roji včel do cesty, není včelařem, nýbrž reportérem, který chce sepsat biografii Isabelina dědečka, Magnuse Johansena.
Číst ještě neumí, ale o včelách vám toho poví hodně. Šestiletá Eliška Svitáková z Petrůvky má opravdu netradiční zálibu. Je to totiž malá včelařka. Kdybyste tipovali, že jde o rodinnou tradici, která se zde dědí z generace na generaci, byli byste opravdu vedle. Včelařit začala se svým tatínkem teprve před dvěma lety.
Letošní rok byl pro včelaře spíše nadprůměrný. Zejména jaro hodnotí kladně, v létě jim uškodilo sucho. Nejlepší vzorky medu z hor a nížin, luk i lesů mohli zájemci ochutnat na Staré radnici v Brně. Pracovní společnost nástavkových včelařů tam uspořádala osmý ročník výstavy a konference Med roku. Vzorky dodali včelaři z celého Česka.
O tom, že cukr škodí, už víme desítky let, a přesto je jen málo domácností, kde by se bílý rafinovaný cukr nevyskytoval. Navíc zcela vědomě krmíme pochoutkami plnými cukru naše děti.
Život včel popularizovali novojičínští včelaři na akci Zázraky z přírody, která se konala na Masarykově náměstí. V proskleném rámu si lidé mohli včelky prohlédnout i pěkně zblízka.
Zazimování včelích úlů je každoroční podzimní starostí včelařů. Včely by bez jejich pomoci zimu nepřežily a pořizovat si na jaře vždy nová včelstva je trochu drahý koníček. Včelíny a úly je proto potřeba na zimu přemístit na místa, kde budou chráněny před mrazem a nepřízní počasí. Umíte si představit, jak to vypadá, když se stěhuje včelí úl?
Včelí vosk je jedinečný produkt, který může nahradit mnoho kosmetických produktů, které máte doma. Použít ho můžete při péči o obličej, tělo i vlasy. Má hydratační, elastické a změkčující vlastnosti.
Dostát se musí všem tradicím. Královský včelař proto oznámil včelám královny Alžběty II., že panovnice zemřela. Řekl jim také, že jejich novým pánem je nyní Karel III., a vyzval je, aby se k němu chovaly dobře.
Prý bude skokově zdražovat med, dočetl jsem se v novinách. Rozhovor s jihočeským včelařem panem Martinem Menhartem vysvětluje proč. Je to neradostná, ale předvídatelná informace. Ubývá včel, ...
Možná jste o tom nikdy neslyšeli, ale včelí pyl může velmi ovlivnit vaše zdraví. Má více výhod než včelí med, a proto se vyplatí mít ho v lékárničce pokaždé při ruce. Obsahuje cenné složky a živiny, které podpoří vaše zdraví i v případě, že jste nemocní. Najdete v něm vitaminy A, B, nebo dokonce kyselinu listovou. Co je to vlastně včelí pyl a kde ho koupit? Jaké vlastnosti má včelí pyl?
V Praze je více než 800 včelařů, kteří chovají téměř 6 500 včelstev. Za poslední tři roky jich v hlavním městě přibylo zhruba 1000. Nejčastěji lidé chovají včely ve starších rodinných domech například v Troji, Libni a Dejvicích. Ve městech se objevuje také takzvané střešní včelaření. Klub střešních včelařů odhaduje, že na střechách svých sídel chová včely zhruba 50 firem a veřejných institucí, z toho v Praze jich je 16, informovala Státní veterinární správa (SVS).
Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku provoní dnes med a medovina. Akce nazvaná Den medu a medoviny se tam uskuteční už podevatenácté. Klade si za cíl vyzdvihnout práci domácích včelařů, návštěvníci ale budou moci ochutnat také med a medovinu ze zahraničí, řekl ČTK správce archeoskanzenu Lubomír Sláma.
Rupert Grint, který se proslavil zejména jako Ron Weasley ve fantasy románech o Harry Potterovi, dnes slaví 34. narozeniny. Herec se zrzavými vlasy není typickou celebritou, má Instagram teprve od roku 2020, což vás možná překvapí.
Chov včel máme spojený především se sběrem medu a případně i ceněného včelího vosku. Mnozí mohou znát i propolis, blahodárnou pryskyřici, kterou včely sbírají pro zpevňování úlu. Zajímavým produktem je však i včelí pyl, který se z úlu odebírá již před tím, než se z něj stane med. Jak se využívá? A čím může být prospěšný?
Kraj Vysočina, který se prezentuje svým zemědělským zaměřením, přičemž je tady včelaření tradičním oborem, má velký počet včelařů na svém území poměrně rovnoměrně rozprostřený.…
Sucho, prudké deště a kůrovcová kalamita – to vše ovlivňuje sklizeň medovicového neboli lesního medu. Toho bude letos ještě méně, než včelaři předpovídali. Výrobci jsou proto nuceni dovážet ho ze zemí Evropské unie – zejména ze Španělska, ale i ze zámoří – především z Argentiny a z Uruguaye.
Krajští radní odsouhlasili poskytnutí celkem 15 milionů korun na projekty v oblasti životního prostředí. Podpoří tak zadržování vody v krajině, zemědělce i včelaře. Dotace ještě v srpnu projednají krajští zastupitelé.
Včelí pyl není tolik známý jako med, ale rozhodně patří mezi produkty, které by neměly chybět ve vaší lékárničce. Pyl je mnohem výživnější než samotný med, v některých zemích je dokonce považován za superpotravinu.
Pro milovníky medu máme dobrou zprávu. Včelaři letos stočili více medu než v minulých dvou letech a nezaostává prý ani kvalitou. Snad jen ceny jsou vyšší, podle včelařů je odpovídající cena za práci a rostoucí náklady minimálně 200 korun za kilogram
Včelí farma v Račicích na Třebíčsku měla letos v porovnání s posledními roky jednu z lepších sezon. Nejvíc získala prvního květového medu. Protože lesy…
V České republice je dlouhodobě v průměru osm včelstev na kilometr čtvereční a včelstev neubývá, přestože ve světě vědci pozorují jejich úbytek. Největší riziko do budoucna může být hlavně nedostatek vody, řekl Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) se stavy včelstev v ČR stabilizovaly a na podporu včelařství půjde od příštího roku z evropských dotací více peněz než dosud.
Obrovská rozloha půdy, kterou zabírají solární parky, nemusí nutně ležet ladem. Jak ukazují nejnovější výsledky z praxe, dá se výroba energie spojit s pěstováním rostlin i chovem zvířat na stejné ploše. Jedním z ideálních odvětví zemědělské produkce je v tomto směru včelařství. Nejenže včelstva bez problémů prosperují v pomyslném stínu solárních panelů, ale dokonce se jim daří lépe, než na jiných stanovištích.
Debata se včelařem, medový workshop či promítání oceňovaného filmu Kam mizí včely. Olomoucká pevnost poznání se stane dějištěm dalšího ročníku festivalu Země na talíři, který se zaměřuje na témata životního prostředí, změn klimatu a potravin. Letos se bude program točit právě kolem nejznámějších hmyzích opylovačů.
České včelařství, které patří co do počtu úlů i aktivních včelařů mezi světovou špičku, dostane další finanční injekci od českého státu i Evropské unie. Nyní vláda na podporu včelařů ročně vynakládá zhruba 100 milionů korun. Dalšími 60 miliony korun přispívají zdroje EU. „Dobrou zprávou je, že v rámci společné zemědělské politiky půjde na podporu včelařství z evropských dotací téměř dvakrát více peněz než doposud,“ potvrdil včera ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)