Zavřít
Folklor

Folklor

Nejnovější články na Seznamu na téma Folklor
  • Koruna Vysočiny
    naSeznam Médium

    Tradice lidových krojových poutí se vrací na Zelenou horu

    Před 6 dny
    Staňte se součástí obnovené tradice a vydejte se na svátek svatého Václava do Žďáru nad Sázavou. Na Zelené hoře se sejdou folklorní soubory nejen z Vysočiny.
     Komentáře
  • Objevím

    Vlkolínec je historická horská vesnička na Slovensku. Její kořeny sahají už do 10. století

    Před 10 dny
    Vlkolínec, který se nachází na Slovensku, je pozoruhodně zachovalá osada 45 budov s tradičními rysy středoevropské vesnice. Jedná se o nejucelenější skupinu těchto typů tradičních roubených domů, které se často vyskytují v horských oblastech.
     Komentáře
  • Antonín ViK
    naSeznam Médium

    Září - lidové zvyky, tradice a pranostiky

    Před 20 dny
    Léto pomalu končí, nastává čas podzimní sklizně a jejich slavností. Nejeden náš pradědeček nebo prababička vzpomíná s jiskrou v oku, jak se točili v kole při slavných posvícenských slavnostech.
     Komentáře
  • TN

    Český folklor pláče. Zemřela jedna z nejvýznamnějších chodských zpěvaček

    Před 1 měsícem
    Českou folklorní scénu zasáhla smutná zpráva. Zemřela jedna z nejvýznamnějších chodských zpěvaček Jana Hojdová. Bylo jí 76 let.
     Komentáře
  • Knihobaze

    Obrazy z venkovského života

    Před 1 měsícem
    Chcete-li strávit s někým zbytek života, zeptejte se ho, jakou doma poslouchali hudbu. Protože vzpomínky na dětství nevymažete, ani kdybyste se přestěhovali na druhý konec světa.
     Komentáře
  • Náš region

    Dvanáct památek v Libereckém kraji otevřelo v rámci Dnů lidové architektury své brány

    Před 2 měsíci
    Ukázky řemesel, řemeslné dílny, folklórní a divadelní vystoupení, odborné přednášky, lidová hudba, zábava a netradiční zážitky. Takové budou Dny lidové architektury, které se konají o víkendu 22. a 23. července v Libereckém kraji.
     Komentáře
  • Náš region

    Do Příbora se sjedou přadleny a přadláci

    Před 3 měsíci
    Na 80 přadlen a přadláků z celé České republiky, Slovenska i Polska se v sobotu 1. července sjede do Příbora na Novojičínsku. Budou příst na kolovratech, vřetánkách a dalších nástrojích, které se v minulosti používaly na ruční zhotovování nití.
     Komentáře
  • Babinet

    Magický čas letního slunovratu, bájné zlaté kapradí i kouzelné svatojánské býlí

    Před 3 měsíci
    Naši předkové věřili, že noc o letním slunovratu má výjimečně magickou moc. Podle pověstí se prý v tuto dobu otevíraly skály a zjevovaly se temné mocnosti. Na lesních mýtinách údajně tančily divoženky a muži se museli mít před nimi na pozoru. Divoženky je totiž dokázaly zlákat do svého středu, pohrát si s nimi, pak je k smrti utancovat a nakonec roztrhat na kusy...
     Komentáře
  • Antonín ViK
    naSeznam Médium

    Sv. Antonín: pomocník při výběru partnera, zvyky, pověry a pranostiky

    Před 3 měsíci
    Na sv. Antonínka se nejčastěji obracíme s prosbou o nalezení věci nebo předmětu, který jsme zrovna někam položili. Pomoc je jednoduchá, stačí odříkat modlitbu nebo zaklínací formuli.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Proč je nejlepší sázet rostliny ve středu a neděli. Lidová pověra v tom má jasno

    Před 4 měsíci
    S příchodem jara nadšení zahradníci plánuji budoucí výsadbu a připravují své záhony pro pěstování dalších rostlin. Někteří se dodnes řídí těmito pověrami.
     Komentáře
  • Objevím

    Děsivý park Haw Par Villa v Singapuru. Vyobrazení lidé rozřezáni vejpůl obří pilou nebo vrženi na nože

    Před 4 měsíci
    Asijská historie, jedna z nejstarších existujících kultur dnešního světa, sahá přes tisíciletí a je plná fascinujících příběhů. Haw Par Villa, asijský kulturní park, je úložištěm folklóru a pověstných mýtů, oproti slavnému Disneylandu je ale spíše děsivý, bizarní a opravdu neobyčejný.
     Komentáře
  • Babinet

    Proč pálíme čarodějnice? Kořeny sahají hluboko do minulosti

    Před 5 měsíci
    Jarní svátky 30. duben a 1. květen mají přímo čarodějnou příchuť a mystický základ. Současné „pálení čarodějnic“ má svůj původ v dávných, pohanských obřadech (např. keltský svátek beltine), jejichž podstatou zapalování ohňů na kopcích toho večera a noci, který byl nejblíže jarní rovnodennosti, resp. prvomájovému úplňku.
     Komentáře
  • Praha.center

    Přijďte na bláznivou cyklojízdu a staročeský jarmark

    Před 5 měsíci
    Pokud máte rádi kolo a historii, neváhejte a připojte se k nám na společnou cyklojízdu s převleky. Čeká vás zábava, občerstvení a návštěva tradičního staročeského jarmarku v Kyjích.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Nejvyšší vrchol severního Německa Brocken je zároveň místem, kde se slétají čarodějnice

    Před 5 měsíci
    Německé pohoří Harz je fascinující krajina plná do nebe se tyčících stromů, majestátních skal a často zahalená tajemně působící mlhou.
     Komentáře
  • Antonín ViK
    naSeznam Médium

    Sv. Jiří a legenda o neohroženém rytíři, který zachránil princeznu před smrtí sežráním drakem

    Před 5 měsíci
    Obyvatele jednoho městečka na území Libye ohrožoval drak a vyžadoval denně na usmířenou dvě ovce, později dokonce i lidi vybrané losem. Nakonec došlo i na dceru krále.
     Komentáře
  • Antonín ViK
    naSeznam Médium

    Lidové zvyky v den svatého Jiří a pověry, kterým věřili naši předci

    Před 5 měsíci
    Podle jedné ze svatojiřských pověr se nemá pracovat na poli, ani na zahradě nebo v sadě, protože se probouzí země a lidé ji nesmí rušit.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Najděte čtyřlístek a nepijte vodu ze studní

    Před 5 měsíci
    Dnes slaví svátek Jiří a asi každému hned vytane na mysl přísloví, že na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Ale také by se neměla pít voda ze studní a čtyřlístky dnes nalezené prý mají kouzelnou moc. Jaké tradice a pověry se ještě k dnešnímu dni vážou?
     Komentáře
  • Ansu

    Karkulka, Sněhurka i Růženka: Původní verze pohádek místo idylických konců nahánějí hrůzu

    Před 5 měsíci
    Už jen samotné slovo pohádka v nás vyvolává příjemné pocity. Ovšem ne vždy tomu tak bylo. Pojďme se spolu podívat na to, jak vypadaly původní verze oblíbených příběhů.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Nejkrásnější roubenky a chaty z Česka. Zde měli majitelé velmi citlivý přístup

    Před 5 měsíci
    Česká republika nabízí celou řadu roubenek a chat, kam se můžete vydat na výlet a za kýženým odpočinkem. Jaké jsou ty nejkrásnější, které v Česku najdete? Tady jsou. Jejich majitele spojuje velmi citlivý přístup.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    Hon na čarodějnice aneb Kdo řekl, že černá kočka nosí smůlu?

    Před 6 měsíci
    Kočky černé jako peklo nad ostatními vynikají, zvláště když jejich přitažlivě lesklou srst provází hluboké jantarové oči. Keltská mytologie má svoji kočičí vílu Sith, která na sebe bere podobu velké černé kočky s bílou skvrnou na hrudi. Potuluje se skotskou vysočinou a loví duše nepohřbených mrtvých.
     Komentáře
  • Skutečnost

    Kdy a jak se slaví Smrtná neděle? Vynášení Morany a vítání jara

    Před 6 měsíci
    V letošním roce připadá Smrtná neděle na 26. března. S tímto křesťanským svátkem je spojen starý pohanský rituál vynášení Morany, tedy slovanské bohyně zimy a smrti. Co přesně znamená a obnáší, jak probíhá a proč dává smysl ho slavit i v dnešní době?
     Komentáře
  • Babinet

    Rumunská sídla spojená s legendou o krvavém upířím hraběti Drákulovi. Vydejte se na tajuplný výlet do Rumunska

    Před 6 měsíci
    Řekne-li se Rumunsko, většině z nás se mimo jiné vybaví i legendární hrabě Dracula, údajný upír, který se jako Vlad III. narodil v zimě roku 1431 a za přízvisko Dracula vděčí svému otci, valašskému knížeti Vladovi II., jenž byl členem prestižního uherského Dračího řádu. Byl proto přezdíván „Dracul“, tedy „Drak“. „Dracula“ pak není ničím jiným než zdrobnělinou otcovy přezdívky. V roce 1442 putoval Vlad III. i se svým mladším bratrem Radem Krásným na turecký dvůr jako pojistka dohody mezi tureckým sultánem Muradem II. a jejich otcem. V zajetí tam pak strávil šest let.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Na mých dětech mu nezáleželo. Leť k jeho nové ženě a zahub její děti aneb Jak se mstily grónské čarodějnice bývalému manželovi

    Před 6 měsíci
    Nejhorší ze všech nebezpečí, která hrozí lidem, jsou neštěstí pocházející od lidí samotných. Gróňané mohou uškodit zaříkadlem nebo pouhou zlou myšlenkou. Za velice nebezpečnou vlastnost je považována závist, neboť chamtivost, lačnost a touha zničit ty, kteří jsou šťastnější, dávají člověku skrytou sílu.
     Komentáře
  • Babinet

    Velikonoční doba začíná: Černá, Suchá nebo Smrtná. Kde se vzaly názvy postních nedělí velikonočního času a které zvyky se s nimi pojí?

    Před 7 měsíci
    Velikonocům předchází čtyřicetidenní postní doba, která začíná Popeleční středou. Ta letos vychází na 22. února. I v tento den něco končí a něco začíná. Končí masopust, který je nejenom “překlenovacím“ obdobím mezi Vánocemi a Velikonocemi, ale zároveň je masopustní bujaré hodování a veselí přípravou na dobu postní.
     Komentáře
  • Cool magazín

    Popeleční středa je tady

    Před 7 měsíci
    Nejen pro věřící křesťany, ale i pro nevěřící či ateisty znamená Popeleční středa nejen konec masopustního období, ale také začátek čtyřicetidenního půstu, během kterého by lidé měli být o něco pokornější, více se modlit, pomáhat chudým a vzpomenout si na trochu pokory, kterou nám kněz připomíná pomazáním čela věřícího popelem: Memento mori neboli Pamatuj člověče, prach jsi a v prach se obrátíš.
     Komentáře
  • Náš region

    Chaloupky pod horama. Poslední doklad krásy lidových staveb

    Před 7 měsíci
    První akcí, která oficiálně zahájí letošní muzejní sezonu v Městském muzeu a galerii Lomnice nad Popelkou, se stane tematicky zaměřená národopisná výstava nesoucí název…
     Komentáře
  • Lifee

    Hlučné Hromnice: Ženy bouchaly do podlahy košťaty, rámus pomáhal Perunovi zahnat zimu

    Před 8 měsíci
    Kdo by neznal Hromnice, které budeme slavit 2. února. Kromě toho, že se jedná o křesťanský svátek Uvedení Páně do chrámu, jde, z lidového hlediska, o oslavu přicházejícího jara. Jaký ale mají Hromnice ještě význam? Před čím nás chrání a jaké se k nim vážou pranostiky?
     Komentáře
  • Travel Adventure

    Masopustní reje rozveselí střední Čechy. O zabijačkové pochoutky nebude nouze

    Před 8 měsíci
    Masopust je tradičně spojený s dobrým jídlem, tancem a všeobecným veselím. První zmínky o něm se na našem území datují již od 13. století. Masopustní období začínalo po svátku Tří králů a končilo s Popeleční středou, která letos vychází na 22. února. Dnes známe masopustní tradici, která se koná až během posledních tří dnů, tedy od masopustní neděle do úterý. Slavit se bude i ve středních Čechách. Pestrobarevné masky, masopustní průvody nebo zabijačkové hody se objeví v Roztokách u Prahy, Jílovém u Prahy, skanzenu Kouřim, Nymburku, Mělníku nebo Zadní Třebani. Přestože masopust odkazuje k „opuštění masa“, půst se zatím nekoná. Zabijačkové pochoutky budou vonět ve středních Čechách až do konce února. První oslavy masopustu odstartují už v sobotu 28. ledna v Jílovém u Prahy. Tradiční Jílovský masopust plný dobrého jídla, pití, hudby a zábavy zavítá opět na náměstí. Nebudou chybět masopustní hody, rej masek, jarmark a průvod Jílovým. V plné kráse se vrátí také Roztocký masopust.
     Komentáře
  • Babinet

    Masopustní reje rozveselí střední Čechy. Kde a jak se bude slavit?

    Před 8 měsíci
    Masopust je tradičně spojený s dobrým jídlem, tancem a všeobecným veselím. V České republice mají masopustní oslavy dlouhou tradici. První zmínky jsou už ze 13. století. Masopustní období začínalo po svátku Tří králů a končilo s Popeleční středou, která letos vychází na 22. února. Dnes známe masopustní tradici, která se koná až během posledních tří dnů, tedy od masopustní neděle do úterý. Slavit se bude i ve středních Čechách. Pestrobarevné masky, masopustní průvody nebo zabijačkové hody se objeví v Roztokách u Prahy, Jílovém u Prahy, skanzenu Kouřim, Nymburku, Mělníku nebo Zadní Třebani.
     Komentáře
  • JenŽeny

    Masopustní období 2023: Kdy začíná a kdy končí?

    Před 8 měsíci
    Masopust 2023 je v plném proudu. Masopustní období tradičně začalo svátkem Tří králů 6. ledna, ovšem jeho konec je pohyblivý a každým rokem se mění. Kdy tedy končí masopustní období 2023 a které významné dny nás během masopustu 2023 ještě čekají?
     Komentáře
  • Tiscali

    Žádní krampusové - jen dobrácké české hudry hudry hudry

    Před 9 měsíci
    Žádný Santa, žádní krampusáci… a Děda Mráz už vůbec ne. Kdepak, cizácké importy tady nemají co dělat a my si budeme hezky užívat české Vánoce, jak bývá na tradičních výstavách pana Petra Herynka už od roku 1978 zvykem.
     Komentáře
  • Lifee

    Zapomenuté tradice: Na Mikuláše dostávaly děti koledu i od svaté Barbory a Ambrože

    Před 9 měsíci
    Život svatého Mikuláše byl pěkně bouřlivý, prý nešel pro ránu daleko. Teď se ale zaměříme na tradice, které na jeho svátek dodržovali naši předci. Možná jsme na některé z nich již tak trochu pozapomněli. A nevynecháme ani oblíbené pranostiky.
     Komentáře
  • Jsme kočky

    Znáš tajemství Mikuláše? Je patronem prostitutek a někde chodí holohlavý

    Před 9 měsíci
    Jen málokdo si dokáže představit začátek prosince bez tradiční návštěvy Mikuláše, čerta a anděla. Věděla jsi ale, jak tenhle svátek vznikl a proč spolu chodí zrovna tahle trojice?
     Komentáře
  • Lifee

    Svatá Barbora: Kdysi trpěla kvůli otci, dnes věští počasí na celý advent a vyhání dřevo ze dvora

    Před 9 měsíci
    Barbory slaví svátek 4. prosince. Jejích předchůdkyní byla mučednice a později světice Barbora z Nikomédie. Mučednice je vskutku správné slovo, neboť si před smrtí opravdu hodně vytrpěla. Ale abychom se nezabývali v adventní čas pouze negativy, podíváme se taktéž na význam jejího jména a tradice, jenž se pojí s jejím dnem.
     Komentáře
  • Velké ucho

    Vánoční strom. Víte, od kdy se zdobí a proč je právě jehličnatý stromeček symbolem Vánoc?

    Před 10 měsíci
    Historie vánočního stromu. V mnoha rodinách se o Vánocích strojí stromeček, ale málokdo ví, jak a kdy se k nám tato krásná tradice dostala. Jaká je historie vánočního stromu a jeho příběh? Kdy se poprvé rozzářil uvnitř našich domů, na náměstích a návsích?
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Legenda o černookých dětech: Kdo jsou a proč se před nimi dát na útěk?

    Před 10 měsíci
    Už na první pohled se vám nebudou zdát v pořádku. Při setkání s nimi zažijete nepříjemný vnitřní pocit, který neumíte popsat. Tyto děti jsou zcela jiné. Jejich oči totiž nejsou stejné jako oči ostatních. Jsou čistě černé, bez bělma a duhovek. Řeč je o dětech s temným pohledem a bledou pletí. Vypadají jako z hororu a podle některých lidí vážně existují. Kdo jsou děsivé černooké děti a proč se s nimi nechcete potkat?
     Komentáře
  • Prima Living

    Svátek sv. Kateřiny kdysi byl poslední příležitostí se před začátkem adventu pořádně pobavit

    Před 10 měsíci
    Svátek svaté Kateřiny má dlouhou tradici. Připomíná sv. Kateřinu Alexandrijskou, která byla podle legendy kvůli své víře krutě mučena, vězněna a nakonec popravena. Dříve si lidé Kateřinu spojovali s mnohými lidovými pověrami a pranostikami, ale hlavně byl její svátek pro naše předky poslední možností se před začátkem adventního období ještě pořádně pobavit.
     Komentáře
  • Travel Adventure

    Advent ťuká na dveře. Střední Čechy ovládne vánoční atmosféra

    Před 10 měsíci
    Obchody se pomalu zaplavují čokoládovými figurkami, adventními kalendáři a vánočními dekoracemi. Pro někoho začíná období stresu, shonu a shánění dárků. Přitom to může být čas, kdy se můžeme zastavit, nadechnout se pravé vánoční atmosféry a užít si čekání na Ježíška. Pro vánoční náladu vyrazte letos do středních Čech. Ve městech tradičně proběhnout vánoční trhy s rozsvěcením vánočních stromů, jarmarky s punčem a pečenými kaštany, malebné hrady a zámky nabídnou speciální vánoční prohlídky. Chybět nebudou výstavy betlémů nebo vánoční koncerty, na kterých zazní známé koledy. Ve středních Čechách si můžete vychutnat Vánoce všemi smysly. Bohatý program bude připraven jako už tradičně na zámku Loučeň. Magické období adventu zde zahájí už 17. listopadu speciálními prohlídkami.
     Komentáře
  • Lifee

    Svatomartinská husa: Tradice sahá až do středověku. Husa prý skončila na pekáči, neboť prozradila úkryt sv. Martina

    Před 10 měsíci
    Svatomartinská husa neodmyslitelně patří k podzimu a svátku svatého Martina, který připadá na 11. listopadu. Historie svatomartinských tradic sahá až do 5. století a vztahuje se k Martinu z Tours, který byl prvním světcem svatořečeným za svůj příkladný život a ne jako mučedník.
     Komentáře
  • Lifee

    Tulení žena Selkie: Vdala se jen tehdy, když ji muž podvedl opravdu nepěkným způsobem

    Před 10 měsíci
    Mořské panny zná snad každý. Ale co takhle “tulení” žena? Tajemná Selkie rozhodně patří mezi nejzajímavější bájné vodní tvory. Dočíst se o ní můžeme hlavně ve skotské mytologii, kde její osud není vykreslen zrovna růžově. Často se stává obětí a také manželkou muže, který ji prostě obelže...
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Proto vznikla pověra o tom, že přeběhnutí černé kočky přes cestu nosí smůlu. Má kořeny už ve středověku

    Před 10 měsíci
    Černé kočky mají reputaci jako nositelky smůly už někdy od roku 1233. Dokonce i dnes jsou statisticky nejméně adoptovanými zvířaty.
     Komentáře
  • Babinet

    Blížící se Halloween, s ním spjaté magické období i doba možných nečekaných událostí

    Před 11 měsíci
    Blíží se konec října a v obchodech se objevují dýně, různé předměty spojené s hororovou tematikou, ale také svíčky a ozdoby na hroby, které připomínají i blížící se Památku zesnulých. Halloween dnes vnímáme jako cizí svátek, který k nám byl importován z anglosaských zemí, zejména pak z Ameriky. Jeho původ však můžeme najít již u Keltů, kteří slavili z 31. října na 1. listopadu svátek zvaný Samhain. Pro Kelty byl Samhain časem, kdy se otevírá brána mezi tímto a dalším světem. Byl to tedy čas komunikace s mrtvými, kteří se jako divoký podzimní vítr toulali po zemi.
     Komentáře
  • Babinet

    Počasí a lidové pranostiky. Mnoho z nich se dochovalo dodnes a stojí za zamyšlení

    Před 11 měsíci
    Věřit, či nevěřit lidovým pranostikám? Většina lidí se jim jen shovívavě usmívá. Naši předci neměli nic podobného jako je Hydrometeorologický ústav se všemi přístroji, které dokážou předpovědět počasí, ani neměli televizi nebo rozhlas, aby se každý večer dozvěděli ze zpráv, zda je zítra čeká slunce, déšť nebo silný vítr.
     Komentáře
  • Babinet

    Je tu doba posvícenská. Jaké zvyky a obyčeje se s ní pojí

    Před 11 měsíci
    Pro naše předky to byla část v roce, kterou považovali za nejpříjemnější. Oslavoval se mimo jiné i konec těžké práce na polích. Je to neuvěřitelné, ale tradice posvícení sahá až do dob krále Šalamouna, tedy údajně. Existuje legenda, která praví, že pořádal každý rok ve stejný den hostinu na počest vysvěcení svého chrámu v Jeruzalémě.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Démoni, čerti, duchové a strašidla: Známé i neznámé průvody masek

    Před 1 rokem
    Folklorní akce či náboženské obřady po celém světě se neobejdou bez špetky nadpřirozena a k jeho zajištění často stačí málo – kostým s maskou. Zatímco Japonci házejí sójové boby po démonech, v Rakousku děti děsí Krampus a Mexikem procházejí mrtví
     Komentáře
  • Náš region

    Strážnice po covidu znovu ožila folklorním festivalem

    Před 1 rokem
    Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici navštívilo od čtvrtku do neděle přes 30 tisíc lidí. Zúčastnilo se ho přes 3800 účinkujících. Akce se konala poprvé…
     Komentáře
  • Náš region

    Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku vyhrál Kyjovják

    Před 1 rokem
    Nejlepším tanečníkem slováckého verbuňku se před zaplněným amfiteátrem zámku ve Strážnici na Hodonínsku stal na Mezinárodním folklorním festivalu Martin Vašulka z Kyjova. Druhé místo…
     Komentáře
  • České noviny

    Ve skanzenu Veselý Kopec u Hlinska opět spustili historický vodní mlýn

    Před 1 rokem
    Akce Mlynáři a sekerníci přilákala dnes dopoledne do skanzenu Veselý Kopec u Hlinska desítky lidí. Po opravě byl uveden do provozu historický vodní mlýn. Návštěvníci mohli sledovat mletí obilí a výrobu krup a povidel, řekla dnes ČTK Magda Křivanová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina, které spravuje skanzeny na Veselém Kopci a Betlém v Hlinsku. Akce končí v neděli.
     Komentáře
  • České noviny

    Strážnický festival ukáže Janáčkovu folklorní inspiraci i zvyky Lužických Srbů

    Před 1 rokem
    Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici navštívilo od čtvrtku do neděle přes 30.000 lidí. Počet návštěvníků v tiskové zprávě uvedla mluvčí festivalu Hana Jechová. Zúčastnilo se ho přes 3800 účinkujících. Akce se konala poprvé po pandemii koronaviru v plnohodnotné formě.
     Komentáře
  • České noviny

    Po tříleté pauze slavilo u Stonehenge letní slunovrat na 6000 lidí

    Před 1 rokem
    Po tříleté pauze se dnes u prehistorického kamenného kruhu Stonehenge sešlo na 6000 lidí, aby oslavili letní slunovrat. U megalitického monumentu sledovali východ slunce, které se nad obzorem v jižní Anglii objevilo ve 4:49 místního času (5:49 SELČ), napsala agentura AP. V letech 2020 a 2021 se tradiční oslavy slunovratu nekonaly kvůli pandemii, východ slunce se vysílal on-line.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ve Vsetíně bude folklorní festival Vsetínský krpec. Připomene zpěváka Josefa Lažu

    Před 1 rokem
    Ve Vsetíně se od 24. do 26. června bude konat Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec. Festival se koná každý druhý rok, výjimkou byl rok 2020, kdy se nemohl kvůli pandemii koronaviru uskutečnit.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Folklor, rock, triatlon i víno. Kam o víkendu v Královéhradeckém kraji vyrazit?

    Před 1 rokem
    O víkendu bychom v Královéhradeckém kraji mohli naměřit až 33 stupňů Celsia. Dobrou zprávou je, že většina koupališť v regionu už sezonu zahájila. O ty bude pravděpodobně největší zájem. I proto je v plánu několik zajímavých akcí, které stojí za zmínku. Od folkloru, přes závody, víno až k programu pro děti. Hradecká Drbna přináší přehled těch nejzajímavějších víkendových akcí.
     Komentáře
  • Novinky

    Hanácký Přerov hostil moravský folklor

    Před 1 rokem
    Množství lidí přilákal v sobotu na Horní náměstí v Přerově Folklorní festival, který pořádá zdejší Folklorní soubor (FS) Haná. Akce má ve městě dlouholetou tradici, minulé dva roky ji však zhatila pandemie nemoci covid-19.
     Komentáře
  • České noviny

    Vlčnovem po roce projela Jízda králů, vedl ji žák čtvrté třídy Zdeněk Janča

    Před 1 rokem
    Vlčnovem na Uherskohradišťsku dnes po roce opět projela Jízda králů. Vedl ji král Zdeněk Janča, žák čtvrté třídy základní školy. Na cestě vesnicí ho provázela družina mladíků, pro které byl dnešek okamžikem, kdy podle tradice přestali být chlapci a stali se z nich muži.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Vínečko bílé, budovatelské: Moravský folklór a jeho zneužívání komunisty

    Před 1 rokem
    Lidové soubory písní a tanců byly výkladní skříní komunistického režimu. Primáši cimbálových kapel ale zároveň čelili tvrdé cenzuře a šikaně ze strany papalášů z národních výborů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vlčnovem na Uherskohradišťsku po roce opět projede král se svou družinou

    Před 1 rokem
    Jde o vrchol každoroční folklorní slavnosti Jízda králů. Letos je králem žák čtvrté třídy Zdeněk Janča. Na cestě vesnicí jej doprovodí družina tvořená osmnáctiletými mladíky.
     Komentáře
  • České noviny

    Písničkářka Lucie Redlová na své album nahrála lidové i autorské písně

    Před 1 rokem
    Lucie Redlová na své album s názvem Lidová nahrála lidové i autorské písně, ve kterých mimo jiné vzpomíná na zemřelé kolegy Jitku Šuranskou a Davida Stypku. Písničkářka v nové tvorbě částečně navazuje na na odkaz svého otce, moravského zpěváka, textaře, skladatele a multiinstrumentalistu Vlastu Redla.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Po dvouleté covidové pauze bude na jihu Čech v létě řada akcí. Vstupné podraží

    Před 1 rokem
    Po dvouleté přestávce zaviněné covidem se na jihu Čech odehrají v létě velké kulturní akce. Jde o hudební festivaly Mighty Sounds, Hrady CZ nebo Musicfest Přeštěnice. Po dvou letech obnovili pořadatelé rovněž velké slavnosti v Českém Krumlově nebo Holašovicích. Vzrostly ale náklady, na řadu akcí tak bude vyšší vstupné. Vyplývá to z informací pořadatelů.
     Komentáře
  • Třebíčský deník

    Folklor v máji: v Telči se všichni skvěle bavili, podívejte se

    Před 1 rokem
    Dvě hodiny po poledni v Telči vrcholí přípravy na průvod folklorních souborů a domácí Podjavořičan řeší dilema. Nikdo nechce jít v čele s cedulí, na které je nápis souboru. A tak se této role ujímá starosta Vladimír Brtník. „Za chvíli šel okolo primátor partnerského města, slovenské Šaľy, tak jsem na něj volal, že jsem v čele. Myslel jsem, že také půjde do čela jejich spolku. No, nešel,“ bude se pak usmívat starosta města, které zrovna slaví hned několik výročí.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Schillerová propadla folkloru, zazpívala si i s Babišem. Není to kvůli voličům, říká

    Před 1 rokem
    Schillerová si nechala ušít kroj a v tomto týdnu si dokonce zazpívala lidové písničky s ženami z folklorního souboru.
     Komentáře
Reklama