Ve videu si ukážeme typická slovíčka ke konci roku a jejich použití. Co se například nejí, co naopak ano? Čím se připíjí? A proč se používá slovíčko Bowle z angličtiny? A jak je to s přípitkem? Toto se dozvíte v tomto novém díle.
Silvestrovské a novoroční oslavy v Karlovarském kraji byly poměrně klidné. Větší zranění byla způsobená nehodami a vystřelenými zátkami od sektu. Událostí bylo mírně víc…
Toužíte si připít šampaňským či kvalitním šumivým vínem a nevíte, po kterém sáhnout? Poradíme vám. Šumivá vína se totiž vyrábějí po celém světě v mnoha stylech a kategoriích.
Ať už dáváte přednost českým, nebo zahraničním šumivým vínům, pro oba případy platí, že mohou být vyráběna buď klasickou metodou zrání v lahvi, anebo modernější metodou charmat, kdy se kysličník uhličitý dostává do vína během kvašení ve velkých, nerezových a tlakových nádobách.
Možná vás nenapadlo, že silvestr může představovat pro oči krizové období. Oslavy příchodu nového roku se mohou snadno zvrtnout. Pražská oční lékařka Eva Jerhotová pro server Pražský patriot uvedla, jak může být váš zrakový orgán na Silvestra ohrožen a co dělat v případě nehody.
Také občas tradiční českou „bohemku“ nazýváte šampíčkem? Je to jednoduchá zkratka, která mnohdy zakrývá to, že úplně neznáme pravý rozdíl mezi sektem a šampaňským. To se může ale rázem změnit. Náš stručný přehled vám osvětlí všechny rozdíly, takže budete na každé oslavě perlit znalostmi ze světa šumivých vín.
Oslava silvestra má být, jak se patří. Slavíme konec starého roku a příchod roku nového. Oslavy vrcholí slavnostním přípitkem o půlnoci. A co by byl přípitek bez kvalitních bublinek? Sommeliérka nám poradí, jak si vychutnat kvalitní sekt či prosecco tak, aby byl náš přípitek opravdovým zážitkem.
Když se láme rok, lítají špunty. Proto jsme vyzpovídali národní sommelierku Kláru Kollárovou, jednoho z nejpovolanějších lidí u nás, kteří rozumí šumivým vínům, sektům. Umožnila…
Tušili jste, že moravská a česká šumivá vína letos perlila na mezinárodních soutěžích? Získala medaile z Concours Mondial de Bruxelles i z letní edice Berliner Wein Trophy 2022. Proto vám mohou dělat perfektního společníka na závěr roku. Podle čeho ovšem vybrat takové, aby bylo podle vašich představ? Jak probíhá jeho výroba? K čemu se hodí a jak ho servírovat?
Blíží se silvestrovské oslavy, s nimiž je spojená i zvýšená konzumace alkoholických nápojů. Snad nikde nesmí chybět šumivé víno, ale řada z nás nepohrdne ani vínem tichým. Vyzkoušejte v našem kvízu, jak se ve víně vyznáte. Nezapomeňte se pochlubit výsledkem v naší diskuzi a pozvat své přátele na souboj vědomostí. A užijte si silvestrovské oslavy…
Šumivé víno má jednu skvělou vlastnost – díky jeho lehkosti a svěžesti ho můžete kombinovat s téměř čímkoliv. Parádně doplňuje polévku, hlavní chod i dezert. Samozřejmě ho můžete pít i jen tak po celý večer. Ve finále vás ovšem nemusí omezovat ani denní doba, pokud vám dorazí návštěva dopoledne. V Česku jsou navíc sekty neodmyslitelně spjaty s nadcházejícími vánočními svátky a my uděláme maximum, abychom vám pomohli s výběrem.
Bez skleničky bublinek si pořádnou oslavu neumíme představit. Jak ale vlastně správně otevřít láhev sektu? Zeptali jsme se profesionálů v oboru. Článek Čas otevřít bublinky: Zjistěte, jak správně otevřít láhev sektu se nejdříve objevil na Ženy s.r.o..
Šampaňské víno bublá na světě už stovky let. Nejstarší šumivé víno pochází z roku 1531 a první šampaňské se objevilo o sto let později. Říká se, že vzniklo náhodou: Předtím, než vinaři pochopili proces výroby, se víno stáčelo do lahví před ukončením kvašení.
Ještě před válkou šlo o 72tisícové město, které se soustředilo na výrobu šumivých vín. Nyní je doněcký Bachmut jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Vlivem ruského bombardování z něj nezbylo téměř nic. Smrt číhá prakticky za každým rohem. Lidé, kteří ve městě zůstali, jsou bez elektřiny a bez vody. Nová svědectví ze zničeného Bachmutu přinesl web Sky News.
Ještě před válkou šlo o 72tisícové město, které se soustředilo na výrobu šumivých vín. Nyní z doněckého Bachmutu vlivem ruského bombardování nezbylo téměř nic. Jen stěží by člověk ve městě našel budovu, která není poničená. Většinu staveb neustálé boje doslova srovnaly se zemí. U Bachmutu už se válčí dlouhé týdny a odehrávají se tu ty nejkrvavější epizody ruské invaze na Ukrajinu. Svou brutalitou i stylem připomínají záběry z města a okolí zákopovou první světovou válku.
Patříte mezi milovníky šumivých vín, ale nikdy jste úplně nepochopili, jaký je mezi nimi rozdíl? Sekt, šampaňské, prosecco, frizzante – zní to jinak, ale princip je přeci stejný. Nebo ne? Začtěte se do našeho článku a poznejte, čím a proč se liší.
Růžák nebo ryšák. Grand rezerva. Botrytický sběr. Že nevíte, o co jde? O výrazy z vinařského světa. Ministerstvo zemědělství navrhlo v nové vyhlášce úpravy pro označování tuzemských vín i zpřesnění definic tradičních výrazů. A to kvůli požadavkům Svazu vinařů a odborníků z oboru.
Tak čím začít? Prosecco bude jistota! Pokud takhle podobně začíná většina vašich dialogů v restauracích a barech, vítejte v klubu milovníků lahodných bublinek! Víte ale, jak poznat to pravé? A jak se liší například od šampaňského?
„Pro Španěly je víno espumoso, tedy jakékoli šumivé víno, automaticky sklenička cavy,“ prozrazuje Arseny Dobušev, spoluzakladatel a majitel značky Wine Office a vinného baru v centru Prahy. Už tři roky se specializuje na dovoz tradičního šumivého vína z oblasti Penedès z Katalánska, které u nás nabírá na popularitě.
Aby kolem sebe shromáždili a udrželi si stádo věrných oveček, používají vůdci sekt často manipulaci, vlastní charisma a celou řadu dalších technik. A vysoké procento lidí jejich lákání podlehne
Dokonce i lidé, kteří současné dění v křesťanské církvi příliš nesledují, už někdy zaslechli jméno „Matka Tereza“ a mají jej spojeno s obrazem stařenky v modro-bílém rouchu, která byla po smrti prohlášena za svatou. Kdo ale ve skutečnosti byla žena rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu a proč se okolo jejího životního odkazu točí kontroverze, kritika, a dokonce temné příběhy o utrpení?
Třetina Čechů si dopřává v létě prosecco, typ šumivého vína vyrobený v severní Itálii. Zjistil to nový průzkum u příležitosti Mezinárodního dne prosecca, který připadá na sobotu 13. srpna. Češi vypijí skoro devět milionů lahví.
Obsahují alkohol a bublinky, to je ale asi tak to jediné, co je spojuje. Odhalíme hlavní rozdíly mezi proseccem, šampaňským a sektem a prozradíme, jak moc je prosecco v Česku oblíbené. Mezinárodní den prosecca připadá na 13. srpna, a protože jde letos o sobotu, lze tento svátek oslavit v plné parádě. Jaký je rozdíl mezi proseccem a sektem a kdy si prosecco nejčastěji dopřáváme?
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je již za rohem a jak už to tak bývá, ani tahle slavnostní událost se nikdy neobešla bez nějakého faux pas či skandálem hvězd. Připomeňte si pár těch nejvýraznějších z uplynulých let. Proč měla Agáta Hanychová (37) zákaz vstupu na festival, komu se roztrhly oblekové kalhoty v rozkroku a jaké hvězdy se koupaly v opilosti se sektem v ruce v řece?
Když si vybíráte víno, je dnes obvyklé kupovat si spíše mladá vína, tedy jeden až tři roky po sklizni. Aby byl zážitek z vína dokonalý, je potřeba přemýšlet nejen nad jeho výběrem, ale i nad skladováním a servírováním. Pokud jste si pořídili kvalitní víno a šetříte si ho na speciální příležitost, pak si lahev můžete doma uložit i na několik měsíců.
Svátek svatého Valentýna už v Česku zdomácněl a vytvořil si své tradice. Jednou z nich je i slavnostní přípitek, pro nějž většina párů volí šumivé víno.
Šampus, šampíčko, sekt nebo prosecco, prostě „bublinky“. Co by to bylo za oslavy konce roku, kdyby o silvestrovské půlnoci chyběl přípitek šumivým či perlivým vínem. A nejinak tomu bude s největší pravděpodobností i o letošním silvestru.
Sváteční setkávání a oslavy konce roku jsou ideální příležitostí nabídnout hostům přípitek plný delikátních bublinek. Vybrat kvalitní sekt nebo pravé šampaňské není žádná věda, stačí znát ty nejdůležitější odlišnosti. Ze sektu taky lehce vykouzlíte exkluzivní koktejly, které zachutnají i těm, kteří samotným bublinkám moc neholdují.
Šumivé víno je přítomno na většině oslav a nesmí chybět ani na té toho roku poslední. Když ale přijde na otevírání lahve, není nouze o nejisté pohyby, komické situace a někdy dokonce nebezpečí úrazu. Až do teď. Přinášíme vám pár rad a triků, abyste se už nikdy při otevírání lahve bublinek necítili nejistě a stali se vítaným hostem každé akce.
Snad žádný jiný den se nevypije tolik sektu jako na silvestra. Víte ale, jak s bublinkami naložit, správně je vychladit nebo do čeho nalévat? Máme pro vás pár rad, které se budou hodit každému hostiteli novoroční party.
Máte rádi bujaré oslavy? Ať už plánujete nějakou oslavu v klubu s kamarády či v pohodlí domova s rodinou, rozhodně k těmto slavnostním okamžikům patří dobré jídlo a pití.
Víte, jak správě otevřít láhev šampaňského nebo sektu, abyste nepřišli o drahocenný obsah? Hlavně lahví netřeste a rozhodně schovejte nůž. Správně otevřené šampaňské zůstane v lahvi a ani špunt se neotiskne do stropu. Šampaňské otevřete bezpečně a jednoduše.
V okamžiku, kdy zasedneme ke štědrovečerní večeři, nastávají konečně tak vytoužené chvíle klidu. Sváteční večeře si samozřejmě žádá nějaký výjimečný nápoj. K rybě se obvykle podává bílé víno, chcete-li si ale dát něco speciálního, „bublinky“ jsou ideální. A rovnou si ze sektu připravte drink.
Zamyslet se nad tím, čím obdarujete své nejbližší, dá někdy pořádně zabrat. Ale za radost v očích a upřímný úsměv to vždycky stojí! A když už máte perfektní dárek, zbývá ho jen zabalit, bez toho přece není kompletní. Vždyť nazdobený dáreček vypadá pod stromečkem vždy lépe!
Gastronomii a společenské akce omezuje pandemie a s ní spojená opatření. Prodej sektů a tichých vín za prvních 11 měsíců roku přesto opět rostl. O čtrnáct procent oproti stejnému období loni. Za lahev si ale lidé připlatí.
Nejšílenější talkshow všech dob, která ironizuje vše, včetně sebe sama. Plyšový maňásek Adolfeen, který je moderátorem pořadu a novou hvězdou české internetové scény, si zve známé osobnosti českého showbyznysu, a na nikom nenechá nit suchou. Všechny díly bláznivé show najdete na iprima.cz
V rámci výzkumu zacíleného na ovládání lidské mysli bylo provedeno více jak 150 experimentů, na kterých spolupracovaly téměř dvě stovky výzkumníků. Všichni byli vázáni naprostou mlčenlivostí.
Nový, absurdní ruský zákon chce, aby se šampaňským v zemi říkalo domácí sekt. I nejkvalitnější skutečné šampaňské z Francie chtějí nazývat „šumivé víno“.
Pivo s rychlým špuntem mohou na Velikonoce ochutnávat příznivci Pivovaru Znojmo. Limitovanou edici pouhých tisíc kusů lahví uvedli pivovarníci právě na trh.
Čím oslavit jaro a připít si o Velikonocích? Jednoznačně šumivými víny, která se pro svou jemnost ideálně doplňují s jemnou chutí a vůní vajec. Otázkou je, zda zvolíte sekt, nebo šampaňské. Mezi oběma šumivkami je totiž zásadní rozdíl, a to zejména ve výrobě, která pak samozřejmě ovlivňuje výslednou chuť, ale i cenu.
Bohemia Sekt, jednička na trhu v prodeji sektů, prodal v loňském roce bezmála 30 milionů lahví. Perlivých, šumivých i tichých vín. To představuje meziroční nárůst o dvě procenta. Vyplývá to ze zprávy, kterou Seznam Zprávy získaly.
Neodmyslitelnou součástí oslav je sekt. Víte ale, čím si vlastně během slavnostních okamžiků připíjíte? Co je to sekt a jak se vyrábí? A jak poznat pravé šampaňské?
V českých zemích se donedávna výraz „šampaňské“ používal snad pro všechna vína, která v sobě mají bublinky. Takový nápoj byl téměř výhradně určen pro slavnostní okamžiky a hlavně slavnostní přípitek.
Šampaňské pro Čechy už dávno není jen bohemka. Málokdo ale ví, že by se do pravého šampaňského neměly dávat jahody a že by se nemělo lít do skleniček právě vytažených z myčky.
Chcete si letos silvestrovské oslavy zpestřit i něčím jiným, než je tradiční víno, sekt či pivo? Pak zkuste některý z následujících koktejlů. Vaši hosté je budou milovat a ani vy jim jistě neodoláte!
Kvůli pandemii a restrikcím se zhruba každý šestý Čech rozhodl neslavit příchod nového roku. Krize dopadla i na výrobce sektu v Česku. Přesto šéf společnosti Bohemia Sekt očekává pokles příjmů jen o zhruba deset procent.
Včera začala vrcholná, „předsilvestrovská“, sezóna prodejců sektu. Ochota Čechů kupovat si šumivé víno se přitom letos navzdory koronavirové krizi nijak nesnižuje, dokonce spíše naopak. Je možné, že letošní poněkud zvláštní Silvestr, poznamenaný nouzovým stavem a zákazem vycházení, si Češi o to více budou chtít zpříjemnit v domácím prostředí větším přísunem „bublinek“.
Ovlivnila je zavřená gastronomie i zákaz akcí a firemních večírků, kam dodávali tichá i šumivá vína. Lidé přesto v pití sektu v létě vytvořili rekord, říká šéf společnosti Bohemia Sekt.
Mezi klišé snobských večírků patří šampaňské a ústřice. Oblíbené snoubení těchto potravin stojí na faktu, že obě obsahují poměrně hodně glutamátu. Dánští vědci zjistili, že právě glutamát stimuluje v jazyku nervové buňky pro umami chuť. Ta je vedle sladké, slané, kyselé a hořké pátou chutí, kterou člověk rozeznává.