Zavřít
Škůdci

Škůdci

Nejnovější články na Seznamu na téma Škůdci
  • Naše krásná zahrada

    Jak v zimě nezlikvidovat pokojovky: nezavlečte si domů choroby a škůdce ze zahrady. Pro kontrolu závlahy použijte trik se špejlí

    Před 19 hodinami
    Je tady podzim a to znamená nejen práci se sklizní, zpracování úrody a stálou péči o zahradu, ale vzhledem ke snižujícím se teplotám i to, že letněné pokojové rostliny budete muset přenést do bezpečí bytu. V tomto případě ale musíte být velmi opatrní, neboť při neopatrnosti a nepozornosti si do bytu můžete kromě svého rostlinného miláčka, přinést i nějakého škůdce či chorobu ze zahrady, který vám napadne jiné pokojové rostliny. Na co tedy nesmíte zapomenout ve chvíli, kdy se chytáte přenést pokojovky z jejich letního bytu dovnitř?
     Komentáře
  • Inspirmag

    Kopřivový postřik ochrání dýně před škůdci a zvýší úrodu

    Před 20 hodinami
    Co se týče dýní, můžeme si vybrat z několika odrůd, z nichž mnohé jsou jedlé, chutné a plné vitamínů. Pokud vám při pěstování záleží na zásadách ekologického zemědělství, použijte k hnojení dýní jednoduché kopřivové hnojivo. Vyloučíte ze zahrady zbytečnou chemii a ochráníte úrodu před chorobami a škůdci.
     Komentáře
  • Minutový manžel

    Ochrana dřeva: Jak na impregnaci dřeva proti škůdcům

    Před 1 dnem
    Dřevokazný hmyz je postrachem nejen dřevostaveb ale hlavně střešních částí. Pokud se vám takový hmyz dostane do domu, máte problém. Pojďme si s Pepou Libickým v roli minutového manžela ukázat, jak chránit dřevo proti takovýmto škůdcům.
     Komentáře
  • Gardening

    Oslaďte život své zahradě. Rostliny porostou bleskovou rychlostí a škůdci se jim obloukem vyhnou

    Před 2 dny
    Cukr patří mezi oblíbené potravinářské výrobky, ale bohužel není zdravý pro naše tělo. Spojovaný je nejen s nadváhou, ale také zubním kazem nebo dalšími zdravotními komplikacemi. Cukr má ale jednu výhodu – můžete ho použít jako kvalitní hnojivo pro zahradní rostliny. Vyživuje je, je to zdroj energie nejen pro člověka.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Invazní kněžice okupují území našeho státu

    Před 3 dny
    Boj se škůdci je velice důležitý. Nikdo z nás nechce přijít po těžké dřině o úrodu, která stála mnoho času i práce. Mezi významné zemědělské záškodníky patří i invazní kněžice. Tento poddruh hmyzu má své kořeny v Asii a Africe. Díky mezinárodnímu obchodu však nyní škodí skoro po celém světě a zemědělci s ním musí účinně bojovat. Boj má svá pravidla. Jak se tohoto parazita zbavit?
     Komentáře
  • Inspirmag

    Rostlinné pasti přirozeně ochrání zahradu před škůdci

    Před 3 dny
    Na vlně módy pro návrat k přírodě, ekologickému pěstování a permakultuře získávají takzvané přírodní pasti na oblibě. I když jejich název může znít tajemně, většina z nás je velmi dobře zná. Mluvíme o populárních, i když nenápadných rostlinách, které lákají hmyz a chrání naše pozemky, zahrady a sady.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Krtci v mžiku opustí zahradu, stačí k tomu jen hadice s vodou

    Před 4 dny
    K vyhnání krtků z vašeho pozemku vám postačí docela obyčejná hadice s vodou. Stačí ji jen použít jedním velmi šikovným způsobem.
     Komentáře
  • Napřírodno Michala Plundry

    Co byste neměli pěstovat společně?

    Před 4 dny
    Ne všechny rostliny se snesou s ostatními, dokonce jsou případy, že určité rostliny si mohou navzájem i škodit. Důležité je tedy vědět, které rostliny to jsou a s kterými je vysadit, aby byly všechny spokojené a zdárně rostly.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Zavíječ zimostrázový je odolným škůdcem. Domácí postřik ho pomůže zlikvidovat

    Před 4 dny
    Zavíječ zimostrázový je velmi odolný škůdce, který pochází z východní a jihovýchodní Asie. Do našich končin se pravděpodobně dostal na importovaném exotickém ovoci a zelenině a naše klima mu velmi vyhovuje. Napadá a ničí buxusy a rychlým tempem je přivádí ke zkáze. Hmyz obvykle napadá rostliny od časného jara až do podzimu. Jak napadení poznat? Housenky zavíječe požírají většinu mladých výhonků a listů. Jedná se o nejchoulostivější části rostliny, která následně rychle chřadne. Přítomnost světle zelených larev a dospělých jedinců se nejprve projevuje okousanými okraji listů a končí úplným uschnutím rostliny.
     Komentáře
  • Deník

    Varování před suchem i škůdci. Revoluční vynález umožní komunikovat s rostlinami

    Před 6 dny
    Nová studie vědců z Anglie naznačuje, že lidé dokážou komunikovat s rostlinami, a to pomocí světelných signálů. Díky tomu by je v budoucnu mohli varovat před extrémním počasím anebo před napadením škůdci.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Štěnice skoro ani nevidíte, ale v noci po vás lezou a sají vaši krev. Sami se jich nezbavíte

    Před 6 dny
    O štěnicích slýchám čím dál častěji. Osobní zkušenost s nimi naštěstí nemám, ale v panelovém domě, kde žiju už se vyskytly několikrát. Co to je, co to způsobuje a jak se tomu bránit? Na to se pokusím odpovědět v tomto článku.
     Komentáře
  • České stavby

    Vrtule ořechová - nový invazní škůdce likviduje úrodu vlašských ořechů

    Před 7 dny
    S novými invazními škůdci se poslední dobou roztrhl pytel. Kombinace teplejšího klima a lidské přepravy, tedy přepravy nejen osob, ale především zboží všeho druhu z různých míst planety na jiná, způsobují čím dál tím většímu počtu pěstitelů vrásky na čele. Novým hitem je velmi nebezpečná vrtule ořechová, Američanka, která dovede zdecimovat úrodu oblíbených vlašských ořechů. Výzkumníci proto žádají o pomoc veřejnost.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Máte červivé třešně? Proti vrtuli třešňové zabírá podzimní prevence

    Před 8 dny
    I na podzim je důležité věnovat se prevenci u ovocných stromů a keřů. Jde především o ochranu před drobnými škůdci ovoce, kteří mají za důsledek významné poškození úrody. Tentokrát se podíváme na to, jak vhodnou podzimní prevenci bojovat proti nejhoršímu škůdci třešní, vrtuli třešňové.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Proti mšicím lze využít domácí cibulový nebo česnekový postřik

    Před 8 dny
    Nevíte, jak se zbavit mšic? Nechcete, aby vaše rostliny trpěly, a chcete jim dopřát tu nejlepší péči? Rozhodně existují metody, kterými se jich můžete zbavit. Budou levné, účinné a šetrné k přírodě. Samozřejmě ale můžete použít také prostředky z obchodu, ty ale budou plné chemických látek.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Úrodu před slimáky ochrání vaječné skořápky

    Před 8 dny
    Šneci nebo slimáci na zahradě jsou nezvanými hosty, kteří mohou zničit celou úrodu. Objeví se především po dešti a hlavně večer či v noci, proto je velmi těžké se jich zbavit. Moc dobře vědí, co je pro ně nejlepší, a jdou po salátu a další zelenině, která je pro ně velmi chutná. Jaké domácí prostředky pomohou v boji proti nim? Vyzkoušejte je, budou účinnější než přípravky z obchodů. Slimákům musíte zkřížit cestu k rostlinám Slimáci jsou velmi vynalézaví, proto musíte být chytřejší než oni a rostlinám udělat takový prostor, aby se k nim nedostali.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Proto naše babičky nevyhazovaly česnekové slupky: Ze zahrady odeženou svilušky i mšice

    Před 9 dny
    Aby vás svilušky a mšice už nikdy neobtěžovaly, osvojte si výrobu postřiku z česnekových slupek. Je to opravdu jednoduché.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Škůdci a choroby rostlin, které nejde přehlédnout

    Před 9 dny
    Každoročně se pěstitelé potýkají s celou řadou chorob a škůdců, kteří se v příznivých podmínkách rychle množí a dokáží svou agresivitou ohrozit celou řadu pěstovaných plodin. Každá pěstitelská sezona se něčím liší. Záleží určitě na klimatických podmínkách i kondici rostlin.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Se sadbou česneku nespěchejte. Listopad jej ochrání před škůdci a chorobami

    Před 10 dny
    Pokud chcete předejít chorobám česneku, je důležitá prevence. A ta spočívá ve správném vysazení, ale i zdravé sadbě. Pokud tyto dvě podmínky splníte a česnek navíc vysázíte ve správný čas, riziko chorob bude podstatně nižší. Jak sázet česnek a předejít jeho chorobám? A které choroby česneku jsou nejčastější?
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Nehezký hmyz nepatří mezi škůdce

    Před 10 dny
    Hmyzí škůdce najdeme všude – ač zahrada představuje oázu klidu, místo, kde můžeme relaxovat a plně se spojit s přírodou, ani tato krásná oáza přírody není vždy bez problémů, neboť může být domovem pro různé druhy škůdců, kteří mohou našim rostlinám způsobit nepříjemné problémy. Mezi těmito potenciálními škůdci lze nalézt i škvora obecného. Je však tento malý hmyz naší zahradě skutečně nebezpečný, nebo bychom mu měli dát šanci?
     Komentáře
  • Inspirmag

    Proti krtkům lze využít speciální plašiče i domácí produkty

    Před 10 dny
    Krtek na zahradě může napáchat spoustu škod a problémů. Následky jsou často nevratné a zahrádkáři stále hledají osvědčené patenty na boj s tímto škůdcem. Než se uchýlíte k invazivním opatřením, vyzkoušejte přirozené způsoby, jak se s nezvaným hostem vypořádat. Jak krtka ze zahrady spolehlivě vyhnat? Bojujte proti krtkům pachy Přestože samotného krtka je na zahradě obtížné spatřit, jeho přítomnost a aktivity prozrazují nevzhledné krtiny uprostřed zahrady či pozemku. Krtek ničí trávníky a vrtáním tunelů poškozuje kořenový systém mnoha rostlin. Najdou se ovšem i zastánci krtků, kteří tvrdí, že kypří a provzdušňují půdu.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Slimáci se neodváží vstoupit na zahradu, odežene je kukuřičná mouka

    Před 11 dny
    Kukuřičnou moukou nedokážou slimáci strávit, takže je velmi účinně likviduje. Stačí si jen vyrobit ty správné pasti a výsledek se rychle dostaví.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Mravence z našeho domova pomůže vyhnat okurka

    Před 12 dny
    Mravenci jsou malý, neškodný a poměrně užitečný hmyz, který často najdeme na dvorcích, v zahradách, na loukách a v lesích. Když se ale ocitnou v našich domácnostech, není to nic příjemného a my je začneme vnímat jako škůdce, které je nutné co nejdříve vyhubit. Daleko lepší je přitom vyhnat je pomocí ekologických a přírodních prostředků. Užiteční pro přírodu, katastrofa pro domácnost Mravenci se vyskytují v téměř všech zeměpisných šířkách. Po celém světě žije až 12 000 druhů, ačkoliv u nás jich najdeme jen něco kolem stovky. Mravenci tvoří velmi složitá společenství s jasnou hierarchickou strukturou a přidělenými úkoly.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Rajčata a brouci: ne vždy se jedná o nežádoucí situaci

    Před 12 dny
    Je chybou považovat všechny brouky za „špatné“. Někteří mohou být pro rostliny, jako jsou rajčata, dokonce i prospěšné. A to například tím, že se postarají o škůdce, které by jinak mohli rajčatům ublížit. Zde je přehled brouků, které rajčatům neublíží, ale přinesou jim prospěch.
     Komentáře
  • Proženy

    Zahradě nyní poděkujete tím, že jí pečlivě připravíte na další sezonu a dopřejete odpočinek

    Před 13 dny
    Užíváte si právě teď sklizně plodů veškeré své celoroční práce? Nadšeně je zavařujete a krmíte rodinu zdravými dobrotami? Proto nezapomeňte, až ze spíže vytáhnete poslední zeleninu, záhonům za úrodu poděkovat. Rytím, hnojením nebo mulčováním. Přes zimu si odpočinou a naberou sílu na další sezonu.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Jak si poradit s jezevcem

    Před 13 dny
    Objevili jste na zahradě přehrabanou zeminu, hluboké nory a trus? S největší pravděpodobností vás navštívil nevítaný jezevec. Tito škůdci v zahradě mohou napáchat nepříjemné škody. Poradíme, jak si s ním poradit, aby se mu na vaší zahradě přestalo líbit a již víckrát nepřišel.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Řebříček se hodí do postřiků, odežene škůdce a ochrání rostliny před chorobami

    Před 13 dny
    Nedejte šanci škůdcům a chorobám, kteří by chtěli poničit vaši zahradu. Zbavíte se jich jednoduše díky postřiku z řebříčku.
     Komentáře
  • StyleUp

    Správná prevence sníží riziko napadení klíštětem

    Před 13 dny
    Každý rok se objeví několik případů kousnutí klíštětem, kdy se do krve dostanou bakterie a viry, které způsobí například encefalitidu nebo lymskou boreliózu. Na jaře a v létě jsou klíšťata nejvíc aktivní, navíc se objevují nejen v přírodě, ale mohou na vás skočit také při procházce městem. Tito pavoukovci dokážou být velmi nebezpeční.
     Komentáře
  • Náš dům

    Jak účinně ochránit slepice před kunami? Odstraňte lákadla

    Před 13 dny
    I když se kuny zdají být velmi drobné a nenápadné, jejich pověst je předchází právem. Dokáží se vloupat nejen do motorů aut, ale také vám mohou sežrat slepice. Kuny jsou roztomilé, avšak velmi nebezpečné. Nejenom slepice je pro ně snadná kořist. Kuny se dostanou i na místa hůře přístupná, jejich mrštné, štíhlé tělo se dostane téměř všude. Žijí a loví hlavně v noci. Je proto na čase dát jim stop.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Postrach ořešáků dorazil i k nám

    Před 14 dny
    Hmyzí škůdci jsou obávanou pohromou pro každého zahrádkáře. V posledních letech se u nás stále častěji objevuje nový invazivní druh, který se jmenuje vrtule ořechová. Ohrožuje ponejvíce cennou úrodu vlašských ořechů.
     Komentáře
  • Gardening

    Spokojená monstera se stane skutečným skvostem interiéru, který s vámi přečká dlouhé roky

    Před 14 dny
    Monstera patří mezi oblíbené dekorativní rostliny, které můžete mít doma po celý rok. Jestli se o ni budete starat správně, vydrží vám i dlouhé roky. Jak ale zabránit tomu, aby rostlinu napadali škůdci, a jak ji zalévat, abyste jí neuškodili? Spousta lidí bohužel dělá chyby, které mohou monsteru zahubit. Přinášíme vám tipy, jak se o ni starat.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Cibulový postřik se na zahradě vypořádá s mšicemi

    Před 14 dny
    Jsou maličkaté, pro leckoho neviditelné, v zahradě však dokážou způsobit naprostou pohromu. Mšice patří mezi největší škůdce, kteří dokáží zlikvidovat úrodu během několika málo dní. Živí se paraziticky na rostlinách, ze kterých vysávají rostlinné šťávy, a rozšiřují infekce. Před mšicemi nejsou uchráněny keře na zahradě, ale nevyhýbají se ani balkonům nebo terasám, kde jsou rostliny v květnících. Co proti nim použít? Drahé a agresivní chemikálie, které se prodávají v obchodě? Mnohem snazší a efektivnější variantou je cibulový odvar. Jak jej připravit a použít? Malí a zákeřní škůdci Jak by mohli být takoví drobečkové zákeřní?
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Praktické tipy na podzimní ochranu ovocných stromů před mrazem a škůdci

    Před 15 dny
    Mrazíky jsou ještě daleko, ale škůdci nikdy neodpočívají. Zjistěte, jak udržet své ovocné stromy ve špičkové formě tak, aby byly připravené na nadcházející chladné období.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Rostliny před slimáky ochrání koření, epsomská sůl nebo káva

    Před 15 dny
    Péče o pozemek nebo zahrádku je časově náročná aktivita. Kromě času zabere i úsilí a také stojí i finanční prostředky. Na druhou stranu si můžete pěstovat de facto, co chcete, a být tak soběstační.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Komáry odpudí vůně určitých květin, účinně působí také suroviny z kuchyně

    Před 16 dny
    Kdo by neměl rád dlouhé letní večery strávené s přáteli a dobrým pitím i jídlem. Během grilování se ale mohou objevit nezvaní hosté v podobě komárů, kteří nám mohou hodně otrávit život. Jestli se nechcete po nich neustále ohánět rukama, bude lepší zajistit, aby se komáři k vám na zahradu nebo do domácnosti vůbec nedostali. A využít k tomu můžete i domácí metody.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Šváby z domova vyženou některé přírodní vůně

    Před 16 dny
    Švábi obvykle v lidech vyvolávají pocit znechucení a velké nepohodlí. Jejich jediným nebezpečím však nejsou reakce okolí, ale bakterie a viry, které přenášejí. Ty mohou být pro člověka nebezpečné. Pokud tedy na tyto nezvané hosty v domě narazíme, je třeba co nejdříve přijmout veškerá opatření, která je zase vyženou pryč. Pomohou vám v tom některé domácí prostředky.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Okrasný keř zimostráz a jak ho chránit před zavíječem

    Před 16 dny
    Zimostráz je okrasný keř, který se hojně vysazuje v okrasných zahradách. V posledních letech je ale pěstování nenáročných zimostrázu zkomplikováno výskytem zavíječe zimostrázového, který se v našich podmínkách rozšířil a hojně škodí našim rostlinám.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Invaze škůdců na zahradě ohrožuje domácí zvířata

    Před 17 dny
    Nezvaní hosté dokážou na našem pozemku napáchat nevídané škody. Škůdci na zahradě mohou být různí. Jedni trápí zahrádkáře a pěstitele, jiní se zaměřují spíše na domácí zvířata. Otravují jim život, sají jejich krev a přenáší nebezpečné nemoci. Jedním z nich je kloš jelení – parazit, který může přenášet podobné nemoci jako klíště.
     Komentáře
  • StyleUp

    Zahradu ohrožuje několik malých i velkých škůdců

    Před 17 dny
    Škůdci v zahradě a na pozemku nedávají spát mnoha zahrádkářům. Ničí plodiny, okrasné rostliny a ovocné keře. Tvrdá práce by měla přinášet bohatou úrodu, takže není tak překvapující, že se každý bojí ztrát a destrukce. Níže uvádíme některé nezvané hosty a účinné způsoby, jak je vypudit z našeho pozemku.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Správné vytažení klíštěte z kůže sníží riziko infekce

    Před 17 dny
    Sezóna klíšťat ještě nekončí. Hezké počasí láká k různým procházkám lesem i jinou přírodou, ale to nese možná rizika v podobě klíštěte. Jenomže nenechte se zmást, tento pavoukovec se rozšířil už do městských částí, jakými jsou různé parky nebo větší travnaté plochy. I když je tento pavoukovec slepý, pozná svou kořist podle vyšší tělesné teploty a vydechovaného oxidu uhličitého. Největším lákadlem jsou pro ně tedy sportovci.
     Komentáře
  • Magazín Doma

    Kdy je nejlepší čas na zazimování pelargonií a jak je seříznout, aby příští rok bohatě kvetly

    Před 17 dny
    Sluníčko nás prozatím příjemně zahřívá, ale již brzy nastane méně oblíbený podzim, kdy mnoho rostlin potřebuje ukrýt před mrazíky, aby nás i příští rok těšily svými překrásnými květy. A jak je to s…
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Otravné mušky na pokojových rostlinách: zbystřete, mohou to být smutnice. Zjistěte, jak zlikvidovat tohoto nebezpečného škůdce

    Před 18 dny
    Blíží se období, kdy budeme více pozornosti věnovat pokojovým rostlinám a je také možné, že si nějakou pokojovou rostlinu plánujete zakoupit. Tím nejčastějším problémem, který u pokojových rostlin řešíme, jsou drobné mušky, které poletují kolem nich. Těmto malinkým potvůrkám říkáme smutnice a domů si je můžete přivézt v substrátu s nově zakoupenou rostlinou nebo v novém substrátu, kam třeba rostliny přesazujete. Víte, jak se dotěrných smutnic, jejichž larvy vám mohou vaši rostlinu zahubit, nejlépe zbavit? My ano a rádi vám to prozradíme.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Proti škůdcům v zahradě funguje spolehlivě mýdlo

    Před 18 dny
    Jak se zbavit typických zahradních škůdců? Zkušení zahradníci sdílejí své osvědčené patenty na nejrůznějších diskuzních fórech a o nápady na přírodní postřiky nebo jiné překvapivé metody není nouze. Jedním z těch nejméně obvyklých je použití obyčejného kostkového mýdla. Ukazuje se ale, že se škůdci umí pěkně zatočit.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Jak se zbavit drátovců: oranžové larvy dokáží zlikvidovat vaši úrodu. Vsaďte hlavně na prevenci

    Před 18 dny
    Jestliže jste v půdě zahlédli oranžového, mrskajícího se červíka, tak máte tu čest s drátovcem. Jedná se o larvu brouka kovaříka, který jako dospělec je naopak v zahradě užitečný, nicméně jeho larvy už nikoliv. Jestliže je v půdě objevíte, začněte rychle jednat, jinak vám zlikvidují vaši úrodu. V půdě vydrží klidně až 6 let, takže na nic nečekejte, sami vážně nezmizí. Jak proti drátovcům co nejlépe bojovat? Vsaďte hlavně na prevenci, nebo na pomoc užitečných bakterií.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Nejde jen o obyčejné koření: Kurkuma odežene ze zahrady všechny škůdce

    Před 19 dny
    Naučte se využívat kurkumu na zahradě a usnadněte si práci. Díky tomuto oblíbenému exotickému koření se zbavíte škůdců a ochráníte své rostliny i budoucí úrodu.
     Komentáře
  • Žena-in

    Pozor na odporného škůdce: Brouk krasec umí zničit celý živý plot tújí, který pak vypadá jako mrtvý

    Před 19 dny
    Máte na zahradě túje? Pak si dejte pozor na zeleného brouka, který je velmi rád okupuje. Jeho larvy mají lýko z tújí jako potravu, takže je to nebezpečný škůdce.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

    Před 19 dny
    Co dělat, pokud se u vás objevil ježek na zahradě? Buďte rádi, protože takový tvor je velmi užitečný. Živí se totiž opravdovými škůdci. Připravte mu podmínky k životu a bude vám prospěšným parťákem v péči o zahradu.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Postřik z chilli papriček zlikviduje mšice i jiné škůdce

    Před 19 dny
    Každý zahradník či pěstitel zná ten pocit zmaru, kdy se po dlouhých týdnech péče o rostlinky konečně objeví hmatatelné výsledky, ať už jde o poupata budoucích nádherných a omamně vonících květů, nebo o sladké ovoce či zeleninu, a najednou vše překazí invaze mšic nebo jiného hmyzu. Právě mšice jsou v našich podmínkách podobně nenasytné jako příslovečné kobylky. Navíc je velká šance, že si jich nevšimnete, dokud nebude pozdě. Jakmile je totiž na svých rostlinkách spatříte, pravděpodobně už jich na zahradě nebo ve skleníku máte celou kolonii. A zatočit s nimi nebývá nic jednoduchého.
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Škůdci a choroby rostlin, které letos nešly přehlédnout

    Před 19 dny
    Každoročně se pěstitelé potýkají s celou řadou chorob a škůdců, kteří se v příznivých podmínkách rychle množí a dokáží svou agresivitou ohrozit celou řadu pěstovaných plodin. Každá pěstitelská sezona se něčím liší. Záleží určitě na klimatických podmínkách i kondici rostlin.
     Komentáře
  • iReceptář

    Výluh z přesličky proti škůdcům i jako urychlovač kompostu

    Před 20 dny
    Přeslička rolní není jen plevel. Jedná se o rostlinu s mnoha účinnými látkami a lze ji využít praktickým způsobem i na zahradě. Zkuste si vyrobit třeba přesličkový hnůj. Je fantastický pro kompost, protože urychluje tlení a má i další skvělé benefity pro vaši zahradu.
     Komentáře
  • Adbz

    Poklidná noc bez komárů: Stačí dát k posteli plátky cibule

    Před 22 dny
    Tento jednoduchý trik vám zajistí klidnou noc bez přítomnosti bzučících a otravných komárů. Potřebovat budete jen pár plátků cibule a tito škůdci se vám vyhnou obloukem.
     Komentáře
  • Inspirmag

    Postřik z jedlé sody zbaví rostliny mšic a dalších škůdců

    Před 22 dny
    Nebaví vás pěstovat zeleninu a okrasné květiny pro škůdce, jako jsou mšice? Existuje jednoduchá domácí metoda, jak se jich zbavit. Stačí použít jedlou sodu, prášek, který má každý doma v kuchyni. Jedná se o bezpečný přírodní a ekologický prostředek, který pomůže nejen v boji se škůdci, ale také s plevelem. Tento prášek je bezpečný jak pro lidi, tak i pro přírodu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Trus hlodavců mezi zbožím. Hygienici uzavřeli dvě prodejny na Náchodsku

    Před 22 dny
    Stopy po hlodavcích a jejich trus našli inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce v prodejnách v Náchodě a Teplicích nad Metují. Kromě tohoto výrazného porušení hygienických podmínek našli řadu dalších nedostatků. Na pultech se dokonce objevilo zboží, které bylo škůdci kontaminované. Prodejci mohou zažádat o opětovnou kontrolu a znovuotevření, jakmile závažné závady odstraní. O uzavření informuje web Náchodský deník.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Stoletá dřevěná věž na návsi v Bolevci musela k zemi, památkově chráněný objekt napadli škůdci

    Před 22 dny
    Dřevěné požární leziště na Bolevecké návsi v Plzni bylo nepřehlédnutelným prvkem, který tam podle archivářů stál od roku 1920. Ubíhající roky se na konstrukci památkově chráněného objektu nemile podepsaly. Podle odborníků byla věž napadena dřevokaznými houbami a škůdci, což vedlo k obavám, že by stavba mohla spadnout a někoho zranit. Vedení prvního obvodu přislíbilo, že na místě vybuduje repliku.
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Podzimní postřik je účinný, protože zasáhne škůdce, než zazimuje

    Před 23 dny
    Už jste zahlédli první spadané listy, a tím vám došlo, že léto je oficiálně za námi? Teď nastává to pravé roční období, kdy se naši zelení přátelé na zahradě připravují na dlouhý, chladný spánek. Ale pozor! Přesně v tuto chvíli se škůdci a nemoci plíživě usazují na našich miláčcích. Věděli jste, že podzim je ten ideální čas k tomu, aby se stromy a keře na zahradě dostaly do skvostné formy?
     Komentáře
  • Zahrádkářská poradna

    Sametka útočí, víte, jak se bránit?

    Před 24 dny
    Podzimní škůdci umí znepříjemnit život nejen rostlinám, ale i živočichům nebo lidem. Přesně takovým představitelem je třeba sametka podzimní, která si na vás počká ve velkém počtu, a pak se na vás vrhne jako na zákusek. Nevěříte? A už jste se někdy v srpnu nebo v září vrátili ze zahrady, sbírání hub nebo z parku ohromně poštípáni v oblasti horního lemu ponožek? Pokud ano, nejspíš jste se stali obětí vášnivého kousnutí nejednoho roztoče z rodu Neotrombicula.
     Komentáře
  • Gardening

    Roztomilý, ale nebezpečný: zbavit se krtka není nemožné, pomohou tři jednoduché metody

    Před 24 dny
    Krtek na zahradě může způsobit mnoho problémů, protože vytváří nenapravitelné škody. Ty jsou často jen obtížně řešitelné a zahrádkáři stále hledají osvědčené prostředky pro boj s tímto škůdcem.
     Komentáře
  • Bydlíme kvalitně

    Vlnatka krvavá: Škůdce, kterého prozradí "vata" na rostlinách a "krvavé" skvrny

    Před 25 dny
    Seznamte se s vlnatkou! Nezvaným škůdcem, který dokáže napáchat značné škody na pokojových i zahradních rostlinách. Víme, jak ji odhalit a jak se s ní vypořádat.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Jedlá soda má na zahradě mnoho využití: Poslouží jako hnojivo i ochrana proti škůdcům

    Před 25 dny
    Aby vás příště nepřekvapil náhlý útok škůdců nebo chorob, připravte si k ruce jedlou sodu. Poslouží vám přímo skvěle.
     Komentáře
  • Gardening

    Nenápadný hraboš je skutečnou pohromou zahrady. Existují ale triky, které ho vyženou

    Před 25 dny
    Malý a nenápadný tvoreček, leckdo by řekl, že roztomilá myška. Hraboš je sice titěrného vzrůstu, ale dokáže napáchat obrovské škody. V tuzemském zemědělství se jedná o prokazatelně největšího škůdce. Hloubí tunely a okusuje kořeny zespod, k tomu likviduje vše, co se mu dostane do cesty. Vrhá se na sazenice, vzrostlé rostliny, ale též úrodu. Takového nepřítele na zahradě nikdo nechce, ale jak se jej zbavit pomocí humánních a neagresivních metod? Vyzkoušejte tipy od letitých zahrádkářů.
     Komentáře
  • Rozmarýna

    Přírodní ochrana proti škůdcům: Snadno, rychle a především levně!

    Před 26 dny
    Jíchy, čaje, maceráty a další přírodní produkty ochrání rostliny před škůdci a chorobami a podpoří jejich růst i odolnost. Skoro nic nestojí a můžete si je připravit sami.
     Komentáře
Reklama