Československo po vpádu vojsk Varšavské smlouvy postupně sevřela komunistická normalizace. Nástrojem propagandy režimu se stal i Československý rozhlas. A tak například vysílané komentáře často velmi tvrdě a nevybíravě odsuzovaly všechno dění po lednu 1968.
17. srpna 1968 odletěla z Prahy rumunská delegace, která ujistila československou komunistickou stranu o svém přátelství a podpoře. Rumunský diktátor Nicolae Ceausescu o pár dní později odmítl do Československa vyslat své vojáky a vojenskou intervenci vojsk Varšavské smlouvy otevřeně odsoudil.
17. srpna 1968 odletěla z Prahy rumunská delegace, která ujistila československou komunistickou stranu o svém přátelství a podpoře. Rumunský diktátor Nicolae Ceaușescu o pár dní později odmítl do Československa vyslat své vojáky a vojenskou intervenci vojsk Varšavské smlouvy otevřeně odsoudil.
Rozdíl mezi E46 a E92 nebyl tak dramatický, ale novější generace byla ještě dotaženější a vyspělejší. Něco málo přibrala, rozměry se zvětšily, ale jízdně se jednalo o jedno z nejlepších sportovních aut světa, a to zejména díky své dokonalé univerzálnosti. Když chcete, umí jet pohodlně, tiše a za spotřebu běžného silnějšího dieselu a po zmáčknutí [&hellip
Design a vzhled je vždy věcí osobního vkusu. Co se jednomu zdá krásné, může druhému připadat ošklivé. A je jedno, zda jde o ženy, muže, obrazy, auta, nebo třeba budovy.
V kontextu východní Evropy se jedná o zvláštní příklad diktátora, který se nebál ukázat Sovětskému svazu záda a klidně navazoval kontakty se západem. Poctivě budovaný kult osobnosti okoukal od Josipa Tita a do osudného pádu režimu byl Nicolae Ceaușescu neomezeným vládcem Rumunska. Svou moc chtěl udržet i za cenu krveprolití, což se mu stalo osudným.
Vřelý úsměv, neutuchající zájem o druhé, a hlavně obrovský literární talent. To jsou poznávací znamení spisovatelky Ruty Sepetysové, která koncem roku dorazila do Prahy, aby představila svou novou knihu Musím tě zradit.
V šest ráno se náš milovaný vůdce soudruh Ceaušescu probouzí a celé Rumunsko se probouzí s ním. V půl sedmé soudruh Ceaušescu cvičí a celé Rumunsko cvičí s ním. V sedm soudruh Ceaušescu snídá a celé Rumunsko mu přeje dobrou chuť.
Nicolae Ceausescu žil v letech 1918 až 1989 a znám byl svým zapojením v politice, a to jako tajemník, předseda Státní rady a v letech 1967 až 1989 to dokonce dotáhl na prezidenta státu Rumunské socialistické republiky.
Kdo by si pomyslel, že v obyčejnou květnovou středu roku 1987, kdy právě vyšel hit skupiny U2 „With or without you", se tisíce kilometrů odtud, v srdci Transylvánie, ve městě Alba Iulia, uskuteční báječný projekt, který překročí hranice představivosti?
Zkušený režisér a scenárista Cristian Mungiu servíruje další z morálních dramat v rytmu rumunské nové vlny. Mungiu částečně ustoupil od typických dlouhých záběrů a také se snaží pokrýt více sociálně třaskavých témat.
Strašlivé podmínky rumunských sirotčinců, zanedbaná nebo spíš žádná hygiena, hlad, týrání a absolutně žádný zájem o děti. To byla realita v socialistickém evropském státě ještě před koncem minulého století. Jak je to možné a co všechno museli rumunští sirotci vytrpět?
Invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 Sověti pojmenovali operace Dunaj. K jejímu provedení soustředili půl milionu vojáků a tisíce tanků.
Je fascinující, jak lidé, kteří budovali svět za železnou oponou, sami věděli, že jimi nastolené zřízení není s to vyprodukovat ani něco, co by s čistým svědomím mohli dát lidem z vlastní rodiny darem. Tohle auto budiž jedním z důkazů.
Sametová revoluce se stala ikonickou událostí našich dějin. Doteď vlastně nevíme, kdo dal příkaz k zásahu proti studentům na Albertově. Otazníků okolo listopadu 1989 je však víc.
Kdo byl hrabě Drakula doopravdy? Jeho skutečný příběh je na hony vzdálený románovému upírovi. A přitom je daleko děsivější než Stokerův román. Drsné metody a proč se karpatského postrachu bál i Nicolae Ceausescu.
Každé dítě by mělo růst v milujícím prostředí, bohužel se tak neděje. Sirotčince v Rumunsku znázorňují odstrašující příklad, co s dětmi provede nedostatek lásky.
Malebná rumunská vesnička Geamăna se proměnila v 70. letech minulého století z domova několika stovek spokojených lidí ve skladiště toxického odpadu. Proč tu vzniklo toxické jezero?
Historické území Valašsko, tvořící jižní třetinu dnešního Rumunska, proslavil irský spisovatel Bram Stoker, když tamní hrad Bran ztotožnil se sídlem krutého knížete Drákuly. Ačkoliv jde jen o legendu, středověká památka se díky ní proměnila v nejslavnější turistickou atrakci v zemi
Nicolae Ceaușescu dostal v roce 1973 darem Paykan Hillman Hunter, britské auto vyráběné v licenci v Íránu. Vůz byl k mání v aukci a zájem o něj měli právě Íránci – je pro ně symbolem. Prodal se za 2,4 milionu korun.
Letadlo z flotily bývalého rumunského komunistického prezidenta Nicolae Ceaušeska se po urputném souboji více než stovky sběratelů prodalo v aukci za 120.000 eur (tři miliony Kč). Informovala o tom agentura AFP. Letoun Rombac 1-11, který se vyráběl v Rumunsku v britské licenci, šel původně do dražby s odhadní cenou 25.000 eur (640.000 Kč).
Nadia se narodila v listopadu 1961 v malém rumunském městě Onesti. Sport byl právě to, co jako živé hyperaktivní dítě potřebovala. Když k ní do školy zavítal gymnastický trenér, který hledal adeptky do nově otevřené gymnastické školy, tak se tím okatému děvčeti změnil život.
I když mají na svědomí desítky tisíc životů a hrozných osudů obyčejných lidí, i tato monstra musí jíst. Známí diktátoři historie měli také své choutky a oblíbené pokrmy. Podívejma se, který tyran jedl rád kobry, a kterého byste potkali ve frontě v KFC.
Víte, komu se přezdívalo Karpatský génius nebo Dunaj myšlenek, a přesto se vypracoval mezi nejhorší evropské diktátory? Nicolae Ceaușescu v počátcích své vlády razil liberální a velmi opatrný přístup, jenže pak se „něco porouchalo“.
Vedle licenčních Renaultů se značkou Dacia (především dlouhověkého typu 12) zavedli v Rumunsku výrobu osobních automobilů Oltcit nižší třídy, s nimiž se pokusili zvýšit úroveň motorizace v zemi. Plány to byly velké, jenže se naplnily jen zčásti. Navržené produkce 130 tisíc vozů ročně továrna v Craiově nikdy nedosáhla.
Lidé, kteří byli v raném dětství zanedbávaní a strádali, mají menší mozky. Zjistili to vědci z londýnské King´s College, kteří sledovali vývoj dětí adoptovaných z nechvalně proslulých sirotčinců v Rumunsku. V těchto zařízeních panovaly úděsné podmínky a svět se o nich dozvěděl po pádu diktátora Nicolae Ceaušeska.
Bývalý rumunský komunistický prezident Nicolae Ceaušescu ve své zemi nastolil jeden z nejhorších autoritářských režimů v Evropě. Ceaušescu se sice snažil o samostatné postupy, pod jeho vedením se ale z Rumunska stala jedna z nejchudších zemí v Evropě s nevídaným kultem osobnosti. A cestu ke svobodě navíc zaplatilo Rumunsko i díky němu jako jediné z bývalých komunistických zemí oběťmi na životech.
Pod rumunskými Karpaty na vás dýchne kouzlo zapomenutého středověku. Gotické hrady, bukolické vesnice s pasáčky ovcí i koňské povozy v centru měst lákají turisty pomocí jediné marketingové strategie: zde vysával hrdla hrabě Drákula. Místní ale představa Rumunska jako země upírů uráží.
Před nejvyšším soudem v Bukurešti začal v pátek soud s bývalým rumunským prezidentem Ionem Ilieskem. Je souzen za zločiny proti lidskosti v souvislosti s úlohou, kterou sehrál během protikomunistického povstání v Rumunsku v roce 1989.