Zavřít
Konstantin I. Veliký

Konstantin I. Veliký

Nejnovější články na Seznamu na téma Konstantin I. Veliký
  • MyMuži

    Istanbul: Perla na Bosporu, kde se střetává Orient a Evropa

    Před 23 dny
    Istanbul je největší město v Turecku a patří mezi 15 největších městských oblastí na světě. Leží na Bosporské úžině a pokrývá celou oblast Zlatého rohu, přírodního přístavu. Díky své velikosti zasahuje Istanbul do Evropy i Asie. Město je jedinou světovou metropolí, která se nachází na více než jednom kontinentu.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Istanbul: Město na dvou kontinentech má oslnivou historii

    Před 1 měsícem
    Istanbul leží na obou březích zálivu Bospor a zároveň na dvou kontinentech – Evropě a Asii. Se svými 15 miliony lidí, kteří zde žijí, je největším městem v Turecku. Už na základní škole se žáci učí, že jeho původní název byl Konstantinopol a odjakživa město plnilo roli důležité obchodní křižovatky jako brána do Orientu. Jaké zajímavé historické pamětihodnosti v něm uvidíte?
     Komentáře
  • Tiscali

    Přišel, uviděl, odvezl: Před 164 lety byla objevena nejstarší bible

    Před 1 měsícem
    Čtvrtého února 1859 objevil německý teolog Konstantin von Tischendorf v pravoslavném klášteře svaté Kateřiny na egyptském Sinaji jeden z nejstarších známých exemplářů Bible na světě. Podle místa nálezu je označována jako Sinajský kodex ( Codex Sinaiticus ).
     Komentáře
  • Classic Praha

    Rozdělení Československa, konec povinné vojenské služby i rozpad Beatles. Události spojené s posledním dnem roku

    Před 3 měsíci
    Za několik desítek hodin vstoupíme do nového roku. Jaké události se váží k 31. prosinci a kdo byl svatý Silvestr?
     Komentáře
  • Memento Historia

    Silvestr I. – kdo byl muž, podle kterého se jmenuje poslední den v roce?

    Před 3 měsíci
    Silvestrovské oslavy se staly běžnou součástí naší kultury a konec roku si bez nich snad ani nedokážeme představit. Víte ale, kdo byl onen Silvestr, podle kterého se poslední den v roce jmenuje? A kdy a proč se začal tento svátek slavit?
     Komentáře
  • Babinet

    Jaké pověry a pranostiky se pojí k Silvestru a Novému roku

    Před 3 měsíci
    Poslední den roku obvykle slavíme s chlebíčkem v jedné a se skleničkou šampaňského v druhé ruce. jaké byly v minulosti silvestrovské a novoroční obyčeje?
     Komentáře
  • Babinet

    Vánoční svátky jsou i oslavou zimního slunovratu

    Před 3 měsíci
    V pohanských švédských kalendářích byla doba uprostřed zimy označována jako ,,blažený čas“. V maďarské Šoproni zase ještě dnes říkají Vánocům ,,svátek tlustých břich“.  Ze záznamů  víme, že o zimních svátcích jsou dochována svědectví, že se slavily proto, aby v dalším roce vše dobře rostlo a klíčilo.
     Komentáře
  • Extra

    Svatá Lucie noci upije: Podle legendy si dívka sama vypíchla oči, aby zachovala svoji čistotu

    Před 3 měsíci
    Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Tradiční pranostiku zná asi každý. Znáte ale i další pranostiky, které se k Lucii vážou? Kromě nich praví o svaté Lucii i legenda, podle níž si pro zachování čistoty měla raději sama vypíchnout oči, než by přijala snoubence, jemuž byla zaslíbena.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Ti, kteří zahubili Věčné město: Které barbarské kmeny se podílely na pádu Říma?

    Před 3 měsíci
    Největším nepřítelem i spojencem Římanů zůstávali po několik staletí Germáni. Právě oni se přitom v hojném počtu dostali do římské armády a z jejich řad vzešlo mnoho schopných generálů. I oni ale nakonec plenili provincie Říma...
     Komentáře
  • A2larm

    Ježíš se narodil v chlévě. Církevní firma s jeho jménem v názvu dnes nabízí 1+kk za 18 tisíc

    Před 3 měsíci
    Prastarý monogram Krista vítězného se objevil v Praze na Zličíně. Značku XP nese projekt komerčního nájemního bydlení pražského arcibiskupství. To chce vlastnit až tisíc bytů v Praze.
     Komentáře
  • Deník

    Archeologové objevili starověkou římskou lednici. Uvnitř našli i zbytky jídla

    Před 5 měsíci
    Do podlahy zapuštěná nádoba z keramických desek. Tak vypadala starověká lednice, kterou archeologové našli v ruinách bývalé římské pevnosti v severním Bulharsku. Odhadují, že by mohla pocházet z prvního století našeho letopočtu.
     Komentáře
  • Badatelé

    Loupeže, plenění a zločin – Jak se dostal hřeb z Ježíšova kříže do Milevska

    Před 6 měsíci
    Když se před časem objevila zpráva, že v Milevsku byl objeven hřeb z domnělého Kristova kříže, vyvolalo to otázku, jak se mohl do Milevska dostat. Když se před pár dny potvrdilo, že schránka na hřeb pochází z 1. – 4. století našeho letopočtu, je tato otázka ještě naléhavější.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci rozluštili záhadu věčných lamp. Světla hořela stovky let a nešla uhasit

    Před 6 měsíci
    Podle tradice starých Egypťanů, Řeků a Římanů mohl mrtvý člověk potřebovat na své cestě do Údolí stínů trochu světla. To byl i důvod, proč se do hrobek spolu s tělem uzavíralo i věčné světlo, tedy stále hořící lampa. Ta sloužila jednak jako oběť bohů, jednak odháněla zlé duchy. Její světlo mělo dovést zemřelého bezpečně do podsvětí.
     Komentáře
  • Techsvět

    Muž si koupil detektor kovů a první den objevil obrovský poklad z Římské říše

    Před 7 měsíci
    Hledač pokladů Ole Ginnerup Schytz byl se svým novým detektorem kovů venku jen několik hodin, když narazil na ohromující objev, a to 1500 let starých zlaté artefakty datované do doby železné. Nyní odborníci nález, který byl učiněn v prosinci loňského roku na poli poblíž města Jelling v jihozápadním Dánsku, považují za jeden z největších a nejvýznamnějších v dánské historii, jak píše server Smithsonian.
     Komentáře
  • Dotyk

    Amatér si koupil detektor kovů a hned první den objevil obří zlatý poklad

    Před 7 měsíci
    Dánský amatérský hledač pokladů si koupil detektor kovů a hned první den objevil úchvatný obří poklad. Ten pochází z doby před Vikingy.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Souhlas netřeba: Proč unesli římští vojáci třicet žen z kmene Sabinů?

    Před 8 měsíci
    Získat vhodnou nevěstu nebylo vždy zdaleka snadné, mnohé společnosti i jedinci se proto uchylovali k únosům. K jednomu z nejznámějších mělo dojít v počátcích existence Věčného města. Římané ohrožení zánikem se tehdy měli zmocnit třiceti žen z mocného kmene Sabinů a pojmout je za manželky
     Komentáře
  • Memento Historia

    Longinovo kopí - bájný artefakt, jehož majitel bude vládnout světu

    Před 8 měsíci
    Kopí osudu je bájný artefakt, jehož držitel má podle legend moc vládnout světu. Kde se Svaté kopí vzalo a kdo ho v historii měl ve svém vlastnictví? A má opravdu onu kouzelnou moc? Podle tradované legendy byl Longinus římský voják, který svým kopím probodl bok Ježíše Krista visícího na kříži. Z biblického vyprávění víme, že Longinus chtěl tímto způsobem zjistit, jestli už Ježíš zemřel.
     Komentáře
  • Dotyk

    Amatérský hledač kovů našel hrnec plný zlata. Obří poklad ukrývá i záhadnou kůži

    Před 10 měsíci
    Vzácný až ohromující nález se povedl amatérskému hledači kovů, Danielu Lüdinovi, který ve švýcarském Bubendorfu objevil více než 1 000 římských mincí. Mince pocházejí z let vlády císaře Konstantina Velikého, který vládl Římské říši v letech 306-377 př. n. l. Záhadný objev však stále vyvolává řadu dosud nezodpovězených otázek.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Prozkoumejte Trevír: Nejstarší město v Německu je plné římských ruin

    Před 10 měsíci
    Trevír je malé německé město přímo na hranicích s malým Lucemburskem a je považován za nejstarší město v Německu. Je proslulé svými prvotřídními římskými ruinami, bezpochyby nejlepšími v Evropě. Je to jedno z nejúžasnějších evropských měst, které by si měl každý zapsat na svůj seznam.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Pravoslavná církev v Česku čelem k Moskvě. Kromě věřících přitahuje i fanoušky Kremlu

    Před 1 rokem
    Pro Rusko je pravoslaví i jedním z významných nástrojů takzvané měkké síly (soft power), která slouží k ovlivňování veřejného mínění v zahraničí. Česká republika není výjimkou. Tuzemští zástupci pravoslavné církve také udržují – nijak překvapivě – osobní kontakty s představiteli ruské ambasády. Církev sama o sobě podle expertů nešíří ruskou propagandu, někteří její duchovní a sympatizanti však ano. Pravoslavná
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Pravoslavná církev jako měkká síla Kremlu. Využívá ji ve své propagandě

    Před 1 rokem
    Pravoslavná církev v posledních letech rozšiřuje v Česku své řady – často o lidi z Ukrajiny, Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu, ale i z Balkánu. V rámci sčítání lidu se k pravoslavné církvi v Česku přihlásilo bezmála 41 tisíc lidí. Dalších 500 se hlásí výhradně k ruské pravoslavné církvi, která v Česku slouží především lidem kolem ruské ambasády. Úzké propojení pravoslavné církve
     Komentáře
  • Tiscali

    Přišel, uviděl, odvezl: Před 163 lety byla objevena nejstarší bible

    Před 1 rokem
    Čtvrtého února 1859 objevil německý teolog Konstantin von Tischendorf v pravoslavném klášteře svaté Kateřiny na egyptském Sinaji jeden z nejstarších známých exemplářů Bible na světě. Podle místa nálezu je označována jako Sinajský kodex ( Codex Sinaiticus ).
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak žil ve středověku nevolník? Překvapivě měl více volného času než máme my

    Před 1 rokem
    Když 1. listopadu roku 1781 spatřil světlo světa Patent o zrušení nevolnictví, ve velkém se slavilo. Českému národu začal postupně nový život. Po několika staletích přestal pro vesničany platit slib člověčenství.
     Komentáře
  • Babinet

    Ozvěny tajemných zvyků a tradic: Vánoční svátky jsou i oslavou zimního slunovratu

    Před 1 rokem
    Za pouhých několik dní se již přiblíží slunovrat a vánoční svátky. Pojďme se podívat, jak se tyto sváteční dny slavily kdysi dávno.
     Komentáře
  • StoryMag

    Z Konstantinopolu se stal Istanbul. Jak a proč ale ke změně názvu údajně největšího a nejbohatšího města středověku došlo?

    Před 1 rokem
    Istanbul je krásné a jedinečné město, turecká metropole je totiž zároveň asijským i evropským městem. Tato geografie pomáhá vysvětlit, proč byl kdysi hlavním městem Východořímské říše, známé také jako Byzantská říše, a proč se později stal mocenskou základnou osmanských sultánů, jejichž vliv sahal až do Afriky a arabského světa.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Psycholog Jeroným Klimeš: Jak se v Česku krade za covidu? Rozhádej celou společnost, pak si můžeš hrabat, jak chceš

    Před 1 rokem
    Na dění ohledně koronaviru reaguje každý jinak, život se za necelé dva roky od prvních pozitivních záchytů změnil prakticky všem. A jak to vypadá, návrat do normálního života je v nedohlednu. V současnosti Česko prochází podzimní vlnou epidemie, která do životů lidí přináší další nepopulární protiepidemická opatření. Společnost se rozdělila kvůli očkování na dvě kategorie občanů a čím dál častěji se mezi lidmi řeší otázka, kdy to skončí? Přední český psycholog Jeroným Klimeš (54) poskytl redakci ŽivotvČesku.cz rozhovor, v němž se nebál ostré kritiky ohledně současné situace s covidem.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Záhadný Lykurgův pohár je důkazem, že starověcí Římané ovládli nanotechnologie

    Před 1 rokem
    Používání nanotechnologií je v poslední době velmi moderní. Vzpomeňte si jen na loňský rok, kdy se nanoroušky staly díky své vysoké efektivitě filtrace a záchytu virových částic jednou z nejprodávanějších ochran v boji proti nákaze koronavirem. Kdo by byl řekl, že tuto technologii ovládali už naši vzdálení předci v době antiky? Jasným důkazem je zachovaný Lykurgův pohár, který má právě díky svému složení a postupu výroby velmi překvapující vlastnosti.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Krvavá jatka v Nagasaki. Poměry v Japonsku 17. století byly srovnatelné se španělskou inkvizicí

    Před 1 rokem
    Náboženská nesnášenlivost v 17. století v Japonsku došla do tak obludných rozměrů, že bychom ji mohli srovnat s horlivostí a postupy nechvalně známé španělské inkvizice.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Gigantické římské soše se po půl tisíciletí vrátil ukazováček

    Před 1 rokem
    Prst bronzové sochy císaře Konstantina I. Velikého se vrátil ke svému „majiteli“. Ukazováček objevený v pařížském muzeu Louvre byl k ruce přiřazen po pěti stech letech.
     Komentáře
  • Fajntip

    Ty nejlepší aprílové žerty v historii: Očistný obřad v Toweru, špagetový strom a punčochová barevná televize

    Před 1 rokem
    Apríl někdy nazývaný dnem všech bláznů je jedním z nejveselejších dnů v roce. Jeho původ je ale nejistý. Jaké nejzdařilejší žerty se během tohoto dne povedly v průběhu historie?
     Komentáře
  • Dotyk

    Trest smrti upálením mohl být milosrdným způsobem popravy, záleželo na situaci

    Před 2 roky
    Přestože si upalování zaživa většinou spojujeme s čarodějnickými procesy v raně novověké Evropě, ve skutečnosti hrozilo zločincům i nevinným odsouzencům už v dobách starověku. Smrt ohněm mohla být velmi krutá, ale také překvapivě milostivá; záleželo na tom, jakým způsobem byla poprava vykonána.
     Komentáře
  • Moulík

    Kočky svaté Heleny, které měly podle pověsti za úkol zbavit Kypr hadů

    Před 2 roky
    Jedním z přirozených plemen koček, tj. takovým, které nevzešlo ze selektivního křížení, je i kyperská kočka. Známá je i jako kočka svaté Heleny, případně svatého Mikuláše, navíc se v případě snahy o registraci čistokrevného plemene hovoří o plemeni "afrodita", které mělo vzejít ze zdejších divokých koček. Tak jako tak máme co dočinění s kočkami, které po staletí obývaly ostrov Kypr a které jsou i součástí zdejší kultury.
     Komentáře
  • Novinky

    Poslední prosincový den je zasvěcen památce papeže Silvestra I.

    Před 3 roky
    Silvestr. Dnes tolik oslavovaný svátek se původně nespojoval s žádnými zvyky a obyčeji. Silvestrovská noc získala na významu, až když se v průběhu 16. století ve všech západokřesťanských zemích ustálil kalendář gregoriánský a Nový rok na 1. leden.
     Komentáře
  • Náš region

    Pro víru trpěla celá rodina, otec, matka i dvě dcery. Kruté mučení je ale nezlomilo

    Před 3 roky
    Tento osud stihl ve 4. st. n. l. rodinu sv. Flaviána, původně římského prefekta (starostu) křesťanského vyznání, který svou funkci vykonával za císaře Konstantina Velikého. Kruté časy celé rodině nastaly, když se císař roku 351 přidal k sektě ariánů.
     Komentáře
Reklama