Přírodní medicína pro rostliny je účinná, zdravá a zdarma. Díky ní můžete o zahradu pečovat s využitím přírodních zdrojů a chránit tak zdraví její i to své.
Pomáhá proti otokům kloubů, podporuje regeneraci tkání a může mít příznivý vliv také při léčbě nepříjemných zánětů. Řeč je samozřejmě o kostivalu, který odpradávna patří mezi známé léčivky. Dají se z něj připravit různé tinktury, silná kostivalová mast, obklady nebo hojivé zábaly, ale užívat byste ho měli pouze zevně, protože jinak může poškodit vaše játra.
Na plevel se často díváte skrz prsty, ale přesto se může mnohdy jednat o velice užitečné rostlinky, ze kterých si vyrobíte bylinné jíchy na hnojení či postřiky nebo je skvěle uplatníte v kuchyni. Pokud se přeci jenom rozhodnete plevel ze své zahrady vyhnat, je na vás, zda zvolíte ekologický přístup nebo raději využijete účinnou chemii, jejíž použití ovšem má i stinné stránky.
Přišel čas, kdy si můžete vykopat kořen kostivalu lékařského. Nejen v případě, že vás bolí klouby či svaly po dlouhé zimě, pomůže vám tinktura právě z této léčivé byliny. Dokonale vás zase postaví na nohy!
Téměř zázračný prostředek na klouby, to je kostival lékařský. Bylina, která se v léčitelství používá už skoro tisíc let. Její účinky můžete vyzkoušet i vy, nejlépe pomocí prostředků, které si sami rychle připravíte.
Starček přímětník, vejčitý, obecný či lesní patří do rodiny mocných bylin, které u nás rostou téměř na každém rohu. Od jejich vnitřního užití se ustupuje, ale v lidovém léčitelství mají nezastupitelné místo v léčbě hnisavých a špatně se hojících ran.
Kostival se v lékařství používá už odpradávna. Tradovalo se, že koupel v něm dokonce obnoví panenství. Tato krásná, krásně kvetoucí bylina má bohaté využití, ale pozor, používat by se měla jen zevně! V některých zemích je dokonce zakázaná.
Na procházce se vám nesjpíš připlete pod nohy, ale ještě před tím vás upoutá svým vzhledem. Kostival je mocnou bylinkou, se kterou se musí nakládat opatrně. Pro koho není vhodný a co hrozí, když ho přijmete ústy?
Máte-li problémy s klouby, jistě znáte kostivalovou mast. Kostival lékařský má ale mnohem více ozdravných možností. Než vyrazíte na jeho sběr, přečtěte si na co a jak se používá.
Černý kořen neboli kostival je v našich končinách poměrně hojně rozšířen. Najdete jej na vlhkých místech, jako jsou například louky, meze, některé lesy, nebo místa podél potoků. Kostival se poskromnu může vyskytovat také u silnic, ale takovému sběru se obloukem vyhněte. Černý kořen roste také v zahradách a u plotů. Vždy si však při sběru dávejte pozor, abyste kostival nezaměnili s černým kořenem španělským.
Už máte v pohotovosti holínky a gumové rukavice? Jakmile počasí dovolí, zasejte semena kostivalu. Přijde vám k dobru při špatném tlaku i krevním oběhu. S jeho pomocí ovšem lze vyzrát také na alergii, křečové žíly nebo bércové vředy!
O kostivalu lékařském se naši předkové zmínili jako o léčivé bylině už ve 12. století. Lidoví léčitelé ho využívají dodnes, ačkoli lékaři varují před vnitřním užíváním. Kostival totiž obsahuje alkaloidy, které mohou mít rakovinotvorné účinky.
Voda v koleni rozhodně není nic příjemného. Poznáte ji tak, že vám koleno ztuhne a nemůžete ho dobře ohýbat. Kromě toho vám může ještě natéct. Spolehlivě to poznáte tak, že si srovnáte obě nohy a koleno, ve kterém je voda, bude větší. Výpotek se odstraňuje odsátím. Pokud z něj máte strach a koleno není ještě nateklé extrémně, můžete ho zkusit vyhojit přírodními prostředky.
Už si na mladých rostlinkách a stromcích pochutnávají nezvaní návštěvníci? Zkuste to jinak než chemicky. Na svilušky a mšice působí také odvary z bylin. Pár vám jich představíme.
Opět tu máme rady z oblasti lidového léčitelství, které se v poslední době dostává opět do popředí zájmu, což je velmi dobře. A podíváme se na kostival. Lidé se zaměřují více na přírodní řešení problémů a nemocí a už tolik neholdují farmaceutickým doplňkům. Pokud patříte k těm, které zajímá alternativní medicína plná léčivých bylinek, pak byste rozhodně měli znát kostival. Tato úžasná léčivá bylinka má celou řadu zdravotních výhod.