Zavřít
Příroda

Příroda

Nejnovější články na Seznamu na téma Příroda
  • Hospodářské noviny

    Dunaj, Rýn či Pád na suchu. Sužuje půlku Evropy, vyschlými koryty se prochází lidé, trpí zemědělci i byznys

    Před 1 hodinou
    Kvůli nízkým srážkám se průtoky hlavních evropských řek v posledních týdnech výrazně snížily a vody v tocích se oteplují. Problémy zaznamenávají řeky ve Francii, Rýn, Dunaj či italský Pád. Dopady jsou rozsáhlé, od omezení zavlažování pro zemědělství po říční dopravu či energetiku.
     Komentáře
  • Náš region

    Zbytečná a nesmyslná stavba, kritizovali ekologové rozhlednu na Králickém Sněžníku. Marně

    Před 5 hodinami
    Ekologové rezignovali na další kritiku výstavby rozhledny na polské straně Králického Sněžníku. Je prakticky dokončená, otevřít by se měla na podzim. Kromě negativních dopadů…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vědci chtějí oživit téměř 100 let vyhynulého tasmánského tygra

    Před 6 hodinami
    Téměř 100 let po vyhynutí by se mohl na svět vrátit tasmánský tygr. Nákladný vědecký projekt chce vačnatce dostat zpět do přírody pomocí kmenových buněk a technologie pro úpravu genů.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    8 tipů, kam se vydat za potápěním. Objevte podmořský svět!

    Před 6 hodinami
    V případě, že jste fanouškem plavání a potápění a už vás nebaví odpočívat na pobřeží nebo hledáte akčnější zábavu, měli byste se vydat na ponor. Vybrali jsme pro vás osm míst z celého světa, kde je pod mořskou hladinou rozhodně co k vidění!
     Komentáře
  • Refresher

    Jablonec nad Nisou: Sluneční lázně lehly popelem. U přehrady stály od roku 1927

    Před 9 hodinami
    V Jablonci nad Nisou shořely oblíbené Sluneční lázně u místní přehrady. Hasiči se k požáru dostali v brzkých ranních hodinách. Drtivá většina objektu lehla popelem. Při požáru zemřeli také papoušci, kteří byli pro řadu místních nedílnou součástí Slunečních lázní. O požáru informovali hasiči na Twitteru.
     Komentáře
  • Žena-in

    Letní osvěžení, které může skončit otravou. Raději si ověřte, kde se koupete

    Před 10 hodinami
    Vyrážka, podrážděné oči, alergická rýma, ale také zažívací potíže, bolesti hlavy nebo jaterní problémy. To všechno nám mohou způsobit toxiny produkované sinicemi. A těch v přírodních vodách s koncem prázdnin přibývá. Kdy si na osvěžení v rybníku nebo přehradě raději nechat zajít chuť?
     Komentáře
  • Příbram

    Stezka skřítka Tušílka nabízí propojení skutečných zážitků z přírody se světem internetu

    Před 10 hodinami
    Protože do začátku školního roku přeci jenom nějaký ten čas ještě zbývá, máme pro vás prázdninový tip – Tušílkova stezka. Jestli ji už v létě nestihnete, nevadí. Můžete se tam vypravit až do konce září.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Podívejte se, jak floridský aligátor spolknul ve vzduchu dron a dýchal kouř jako vodní drak

    Před 12 hodinami
    Díky vynálezům kamer, jako je GoPro, a dronů můžeme vidět neuvěřitelné snímky a videa jako nikdy předtím. Lidé, kteří tyto kamery používají, mají možnost zachytit nádherné záběry přírody, zvířat a mnoho dalšího. Pokud se ovšem váš dron nesetká s aligátorem.
     Komentáře
  • Novinky

    Mateřská abeceda a první negativní věc, co kdy kdo řekl o mušelínu

    Před 13 hodinami
    Původně moderovala první sérii podcastu, dnes je v něm váženým hostem. Ráda šije, sleduje seriál Gilmorova děvčata a nově také pěstuje vlastní ovoce a zeleninu. K točení podcastu se už vracet nehodlá, volný čas tráví raději pohybem nebo péčí o pracně vybudovanou zahrádku na chalupě. Její syn je v přírodě jako ryba ve vodě, jeho vášeň pro městské autobusy ale stále přetrvává.
     Komentáře
  • Marianne

    Áčková chatka s fascinujícím interiérem

    Před 13 hodinami
    Zapomeňte na zatuchlou chatičku, stísněné prostory, studenou koupelnu a provizorní kuchyň. Díky šikovným designérům dostává pobyt v přírodě zcela nový rozměr. A my našli další povedený interiér!
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Šílený “megablesk” se stal nejdelším bleskem všech dob a překonal rekord

    Před 14 hodinami
    Dva mohutné blesky překonaly nové šokující rekordy. Blesk táhnoucí se téměř 800 kilometrů přes tři státy nyní drží rekord v délce blesku.
     Komentáře
  • Ecoista

    Levné čínské tonery znečišťují přírodu. Alternativou je renovace originálů

    Před 14 hodinami
    V Česku se ročně prodá kolem tří milionů originálních náplní do tiskáren.
     Komentáře
  • IT pro Tebe

    Poslechněte si zvuky deštného pralesa, které pomáhají vědcům chránit slony

    Před 14 hodinami
    Některé živočišné druhy jsou kriticky ohroženy a o některých doposud nevíme, jaké mají vzory chování. Proto se výzkumný tým rozhodl, že do pralesa v Kongu umístí několik závěsných mikrofonů, které monitorují zvuky zvířat. Z těchto zvukových záznamů je pak možno zjistit pohyb a chování jednotlivých druhů zvířat.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    V železném sevření: Které zvíře má nejsilnější stisk čelistí?

    Před 15 hodinami
    Zvířata s nejsilnějším stiskem dokážou vyvinout tlak zhruba třicetkrát silnější než člověk. Které zvíře má stisk čelistí nejsilnější?
     Komentáře
  • OnlyU

    Dcera Světlany Nálepkové Pepina si užívá mateřství i farmy. Po rodičích zdědila lásku k přírodě

    Před 16 hodinami
    Dcera herečky Světlany Nálepkové je již dvojnásobnou maminkou. S manželem, hercem Ondřejem Kavanem, vychovává dvě děti. K tomu dělá koňské tábory a vyučuje jízdu na koních.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Vilém Famm: Afghánistán? Poraženi odešli Rusové, utekli Američani a nyní tam přišli Číňané. Vaše dopisy

    Před 16 hodinami
    Válka na Ukrajině. Mocenská přetahovaná na Tchaj-wanu. Přetahování velmocí o sféry vlivu. Kdo tahá za kratší provaz? Kdo hraje jakou hru a s jakými pravidly? A kde jsme v tom marasmu my? Nad takovými otázkami se pozastavuje Vilém Famm.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Svět vzrostlých kapradin: Zelená paměť z období dinosaurů

    Před 17 hodinami
    Na první pohled vypadají jako palmy, ve skutečnosti ale pocházejí z mnohem dávnější historie. Stromovité kapradiny, které chutnaly býložravým druhům dinosaurů, můžete obdivovat dodnes…
     Komentáře
  • fZone

    Rok ve Skotsku, to je jiná divočina!

    Před 1 dnem
    Čtyřdílný dokument Skotsko: rok v divočině uvedl kanál Viasat Nature. Každá epizoda se zaměřuje na jedno roční období. Štáb navštívil utajená místa divočiny a natočil zvířata, z nichž některá byste v této oblasti nečekali.
     Komentáře
  • Echo24

    VIDEO: Lidé smutní kvůli utracené mrožici Freye. Postaví jí sochu

    Před 1 dnem
    Soukromá norská občanská iniciativa chce postavit sochu mrožici Freyi, která byla o víkendu utracena poté, co se stala atrakcí pro davy zvědavců v Oselském fjordu. Podle úřadů to bylo nebezpečné pro lidi i pro samotného ploutvonožce. Podle iniciativy, která na postavení sochy vybírá peníze, však utracení zvířete symbolizuje ničení přírody, která se postavila do cesty lidem.
     Komentáře
  • WN24

    Ropa uniklá z Deepwater Horizon stále nezmizela, upozorňuje studie

    Před 1 dnem
    Výbuch vrtné plošiny v Mexickém zálivu Deepwater Horizon známe jako největší ekologickou katastrofu v historii USA. Její následky podle vědců cítí podvodní ekosystémy ještě dnes. Zatímco velká část uniklé ropy byla odstraněna či degradovala zvětráváním, odolné zbytky se usadily na hlubinných sedimentech nebo při pobřeží.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Gigantičtí smrtící šneci z Afriky se šíří na sever. V ohrožení může být i Česko

    Před 1 dnem
    Byť původem pocházejí z Afriky, čile se s nimi obchoduje po celém světě a také v České republice roste počet chovatelů, kteří se pyšní gigantickými krasavci. Dokud je šnek v teráriu, problém nepředstavuje. Někteří nezodpovědní chovatelé ale dopustili, aby se šneci dostali do volné přírody. V tu chvíli se z mazlíčka stává invazní druh, který může v přírodě napáchat obrovské škody. A nebezpečný může být i člověku.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Desítky řidičů porušují zákaz vjezdu do lesů v Jeseníkách. Hrozí jim mnohatisícové pokuty

    Před 1 dnem
    Až desítky řidičů týdně přistihnou strážci přírody a pracovníci chráněné oblasti Jeseníky, jak přes zákazy a upozornění vjíždí do zdejších lesů a chráněných partií hor. Motoristům za to hrozí mnohatisícové pokuty, počet přestupků však v poslední době roste.
     Komentáře
  • inStory

    Dešťová voda se už nedá pít. Obsahuje životu nebezpečné chemikálie

    Před 1 dnem
    Dešťovku jsme vždy považovali za čistou vodu, která se dá klidně i pít. A mnohdy jsme to také dělali, jenomže to už není možné.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Laskavý gentleman se srdcem pro děti bez lásky. Před sto lety se narodil uznávaný dětský psycholog Zdeněk Matějček

    Před 1 dnem
    Zabýval se hlavně náhradní rodinnou péčí a specifickými vývojovými poruchami chování a učení. Stál také u zrodu a znovuobnovení SOS dětských vesniček. Profesor Zdeněk Matějček se stal legendou dětské psychologie nejen u nás. Ve vzpomínkách pamětníků zůstane ale také jako neobyčejně laskavý člověk se silným vztahem k přírodě.
     Komentáře
  • Svět2000

    Apokalypsa dorazila do Evropy, říká Velká Británie

    Před 1 dnem
    Evropa hoří díky vlnám veder, které způsobují smrtelné kolapsy, láme teplotní rekordy a živí divoké požáry.
     Komentáře
  • iReceptář

    Lahodný nápoj z netřesku je nejlepší rozpouštědlo tuku na břiše. Jak ho vyrobit?

    Před 1 dnem
    Netřesk střešní bývá okrasou každé skalky a tvoří barevně zajímavé růžice, které jsou navíc velmi přínosné zdraví svými blahodárnými léčivými účinky. A dokonce vám pomohou i k plochému bříšku!
     Komentáře
  • Refresher

    Ve Švýcarsku vynalezli krmivo, díky kterému krávy tolik neohřívají planetu

    Před 1 dnem
    Krávy produkují obrovské množství metanu, který je škodlivý pro klima a přispívá ke globálnímu oteplování. Vědci proto přišli s nápadem, jak produkci metanu snížit.
     Komentáře
  • Obnovitelně

    Desetkrát větší než Stromovka. Na soutoku Vltavy a Berounky vznikne unikátní příměstský park

    Před 1 dnem
    Rozloha jako dvě stě padesát Václavských náměstí nebo jako deset parků Stromovka. Na soutoku Vltavy a Berounky by měl vzniknout obrovský příměstský park. Na území větším než tisíc hektarů už Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy vyhlásil mezinárodní krajinářsko-urbanistickou soutěž. Jejím cílem je vybrat tým zpracovatelů, který dokáže navrhnout budoucí podobu této říční krajiny a její dlouhodobý rozvoj formou příměstského parku.
     Komentáře
  • Techsvět

    Jaký největší oceán existoval na Zemi? Panthalassa zastiňuje Tichý oceán

    Před 1 dnem
    Naše planeta prošla za miliardy let své existence značným vývojem. Jednou z pozorovaných změn jsou vodní plochy včetně oceánů. Vědci zjistili, že Tichý oceán, který je v současnosti největším oceánem a zabírá asi 30 % zemského povrchu, si v ničem nezadá s největší vodní plochou v historii planety, oceánem Panthalassa.
     Komentáře
  • Prima Living

    Křivka vyzobává omítku z roubenek. Lidé věřili, že chrání chalupy před bleskem

    Před 1 dnem
    Co mají společného křivky, s pruhovanými chalupami, jaké jsou stále k vidění na našich horách a v podhůří? Tradiční vápennou omítku, kterou tihle ptáčci s oblibou vyzobávají. Horalé jim to však vždy rádi odpouštěli, protože podle jedné z pověr křivky chrání chalupy před úderem blesku.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Vědci objevili u Mexického zálivu nový druh obřího stejnonožce

    Před 1 dnem
    Vědci objevili v oceánu u Mexického zálivu nový druh obřího stejnonožce, který dostal jméno Bathynomus yucatanensis.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Vědci zřejmě objevili nejstarší ledovcová jádra. Vzduch je v nich uvězněný až 5 miliónů let

    Před 1 dnem
    V nejstarších ledových jádrech na Antarktidě mohou být zachycené vzduchové bubliny s nedotčenými vzorky atmosféry z doby i před několika miliony lety.
     Komentáře
  • WN24

    Rozsáhlý požár na severovýchodě Španělska si vyžádal evakuaci 1500 lidí

    Před 2 dny
    Velký požár na severovýchodě Španělska se přes noc rychle rozšířil a v neděli se vymkl kontrole. Situace v provincii Zaragoza si podle tamních hasičů vyžádala evakuaci osmi vesnic a 1500 lidí.
     Komentáře
  • Runwayonline

    Unikátní nález: Kateřinská jeskyně poodhalila další tajemství

    Před 2 dny
    Za tajemnými nálezy nemusíme až do dalekých krajin, mnohé máme i u nás doma. Důkaz? Nečekaný a velmi neobvyklý nález, který v uplynulých dnech vydala Kateřinská jeskyně v Moravském krasu.
     Komentáře
  • Žena-in

    Tip na letní výlet – s dětmi za krásami málo známých míst Vysočiny. Můžete si zahrát i dobrodružnou hru

    Před 2 dny
    Vysočina láká návštěvníky zejména na krásnou a čistou přírodu. Může vám toho ale nabídnout mnohem víc! Ať už jste milovníci historie, vodních sportů nebo mystiky a fantazie, na své si zde přijde každý. Přinášíme vám tipy na místa, kam stojí za to letos vyrazit.
     Komentáře
  • Fit s rozumem

    Pomoc z přírody, když vás bolí svaly

    Před 2 dny
    Je úplně jedno, zda jste to včera přehnali s cvičením, nebo máte svalové bolesti kvůli nějaké zdravotní komplikaci. Tak jako tak jde o krajně obtěžující záležitost! Naštěstí existují přírodní prostředky, jež podají pomocnou ruku. Kterým dát šanci?
     Komentáře
  • Refresher

    Česko v datech: Jen šest procent Čechů řeší své psychické starosti s odborníky. Problémem je i nedostatek péče

    Před 2 dny
    Vyplývá to z průzkumu realizovaného pro T-Mobile a neziskovou organizaci Nevypusť duši.
     Komentáře
  • Travelnews24

    Chcete vidět legendárního komodského draka? Nově kvůli turistické dani zaplatíte 18x víc

    Před 2 dny
    Indonésie následuje mnoho jiných zemí a zavádí turistickou daň, aby ochránila své přírodní bohatství na ostrovech Komodo. Nově tak za návštěvu komodských draků zaplatíte 250 USD (téměř 6 tisíc CZK).
     Komentáře
  • Marianne

    Vstávejte brzy a vařte lehká jídla! 4 letní návyky, které lze aplikovat i během podzimu

    Před 2 dny
    Srpen je ve své polovině, a to znamená jediné - podzim pomalu klepe na dveře. A přestože se příroda na podzim ukládá ke spánku, není to pokyn pro pravidelné lenošení. Zůstaňte aktivní a přeneste si své letní návyky i do dalších měsíců!
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Muž objevil úžasného lesklého brouka. O co jde?

    Před 2 dny
    Jednoho dne narazil Michael při procházce po pozemku svého pozemku na něco, čemu nemohl uvěřit, píše Popular.
     Komentáře
  • Mix24

    King Kong není mýtus. Obří opici se stalo osudným hladovění

    Před 2 dny
    Domníváte se, že King Kong je výmyslem filmových tvůrců? Ale kdepak. Kdysi po naší planetě chodil obří gigantopiték, který by se mohl poměřovat s filmovým King Kongem. Kde žil, čím se živil a proč vyhynul?
     Komentáře
  • Obnovitelně

    Čeští vědci pomáhali zmapovat lesy v Africe. Globální studie našla nejvíce druhově rozmanité lesy

    Před 2 dny
    Nejvyšší diverzita stromů je v Amazonii, naopak lesy střední Evropy jsou druhově chudé. Zjistilo to mezinárodní konsorcium 249 vědců z 50 zemí. Výzkumníci zjišťovali, proč jsou lesy v některých částech světa mnohem druhově bohatší, než na jiných místech ležících v podobné zeměpisné šířce. Sesbírali proto data o 55 milionech stromů z 1,3 milionu výzkumných ploch, které reprezentují 97 % lesních ekosystémů světa. Studie nedávno vyšla v nejprestižnějším ekologickém časopise Nature Ecology and Evolution.
     Komentáře
  • Aplausin

    Když byla Praha pod vodou a Karlín připomínal italské Benátky

    Před 2 dny
    Před dvaceti lety nechtěně připomínala Praha italské Benátky. Tisíciletá voda, kdy Vltava kulminovala 13. až 15. srpna 2002, zasáhla Prahu tak říkajíc naplno.
     Komentáře
  • Techsvět

    Obří blesk, který vystřelil z oblohy do vesmíru, je možná nejsilnějším bleskem, jaký byl kdy zaznamenán

    Před 2 dny
    Obloha se zatáhne, spustí se prudký déšť a vzduchem proletí blesk. Ale místo toho, aby udeřil dolů k zemi nebo prolétl bokem mezi mraky, tento blesk udělá něco nečekaného. Z vrcholu mraku vystřelí přímo vzhůru, vystřelí 80 km do nebe a dotkne se spodního okraje vesmíru.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Absurdně zavádějící: Proč se někteří vědci domnívají, že by měla být evoluční teorie aktualizována

    Před 2 dny
    Hlavní proud evoluční teorie čelí sílící nespokojenosti nové vlně vědců, kteří poukazují na její nedostatky a požadují přepracování. Jejich odpůrci je odmítají jako pomýlené kariéristy - a tento konflikt může rozhodnout o budoucnosti biologie.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gigantická krajta sežere i aligátora. Podívejte se, jak snadno spolkne obří kořist

    Před 2 dny
    Aligátoři a krajty spolu koexistují jen velmi špatně, oba se totiž mohou stát potravou toho druhého. Když se potkají, záleží na tom, kdo má víc síly a je pohotovější.
     Komentáře
  • Adbz

    Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě

    Před 2 dny
    Na léto se člověk těší proto, že jsou delší dny naplněné sluncem. Je to období dovolených a odpočinku. Při něm ale velice často obtěžují otravné mouchy, komáři či klíšťata.
     Komentáře
  • Novinky

    Žirafy se při vystupování z kontejneru poroučely k zemi

    Před 2 dny
    Na jednu stranu úsměvné, na druhou trochu dramatické záběry zveřejnila tento týden agentura Reuters z vypouštění žiraf do přírody. Zatímco první zvíře jen s menším zaváháním opustilo kontejner, další dvě se při vystupování ven poroučela k zemi.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Impozantní hnízda: Neuvěřitelná díla ptačích architektů

    Před 2 dny
    Téměř jakékoli ptačí hnízdo je pozoruhodným výsledkem obrovské pracovitosti, umu a trpělivosti. Za projektování některých ptačích příbytků by se ovšem nemusel stydět ani geniální architekt.
     Komentáře
  • Ekolist

    Olomoucká zoo chystá vypuštění letošního mláděte sovy pálené do přírody

    Před 2 dny
    Olomoucká zoologická zahrada připravuje vypuštění letošního mláděte sovy pálené do volné přírody. Letos se jí podařilo odchovat jedno mládě, samičku narozenou v červnu. Na vracení sovy pálené zpět do české krajiny se olomoucká zoo podílí dlouhodobě. Repatriace živočichů zpět do volné přírody je jedním z vrcholů činnosti moderních zoologických zahrad, informovala ČTK mluvčí zoo Iveta Gronská.
     Komentáře
  • Kondice

    Letní bylinka – Vratič obecný

    Před 2 dny
    Louky jsou v rozpuku a všude kolem nás rozkvétají užitečné bylinky. Podle vzhledu je nejspíš znáte, milovníci přírody možná vyloví z paměti i jméno, ale víte, že mnohé z nich jsou i účinnými bylinami? Vratič je jednou z nich. Odpuzuje hmyz, ale vyniká i silnými antibakteriálními účinky a uleví bolavým kloubům. Byla by škoda si ho právě teď neutrhnout.
     Komentáře
  • TN

    Před 20 lety zasáhla Česko ničivá povodeň. Málem strhla Karlův most

    Před 3 dny
    Nejničivější záplavy, které v novodobé historii Česka nejvíce postihly Prahu, před 20 lety 14. srpna Vltava kulminovala s průtokem více než pět tisíc metrů krychlových vody za sekundu. To je 50krát víc než obvykle.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Olomoucká zoo pomáhá vracet sovu pálenou do volné přírody. Její populace se drasticky snižuje

    Před 3 dny
    Populace sovy pálené ve volné přírodě se drasticky snižuje. Olomoucká zoo se proto snaží mláďata tohoto typického nočního predátora odchovávat a vypouštět na svobodu. Pomáhá k tomu takzvaná adaptační voliéra v Záchranné stanici v Bartošovicích v Novém Jičíně.
     Komentáře
  • Epeníze

    Největší německá řeka přestane být splavná

    Před 3 dny
    Letošní vlny extrémních veder naplno odhalily problémy, se kterými se budeme potýkat díky měnící mu se klimatu stále častěji. V Německu povážlivě klesla hladina řeky Rýn, která je jednou z hlavních evropských dopravních tepen. V některých úsecích je již nyní jeho hloubka jen něco málo než čtyřicet centimetrů.
     Komentáře
  • Volty

    Wilsonovo centrum zveřejnilo mapy rezerv důležitých kovů pro elektromobilitu

    Před 3 dny
    Nedávná zpráva Wilsonova centra nazvaná The Mosaic Approach označila geografickou koncentraci kritických nerostných surovin za velkou výzvu pro dodavatelský řetězec pro výrobu elektromobilů a nových technologií.
  • LepšíJá

    Jak kouř z lesních požárů ovlivňuje zdraví? Nejedná se pouze o lokální vliv

    Před 3 dny
    Kouř z požáru v lese způsobuje velkou zátěž na zdraví člověka a dopadá i na ty, kdo nejsou v jeho přímé blízkosti. Tento druh kouře se skládá ze složité směsi plynných, kapalných a pevných složek.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Procházíte se rádi lesem? Pak byste měli vědět, jaká pozitiva to pro vás má

    Před 3 dny
    Výlety nemusí vždy mít jen do nějaké profláklé destinace, kde bude na návštěvníky čekat dobré jídlo a leckde i teplá postel. Naopak, někdy má největší přínosy docela obyčejné toulání přírodou. A rozhodně nemluvíme do větru.
     Komentáře
  • TN

    Nové zjištění vědců je alarmující. Tento "spící obr" ohrožuje celý svět

    Před 3 dny
    Na možné dopady globálního oteplování vědci upozorňují už mnoho let. Nová studie ukazuje, jak moc je zásadní splnit cíle stanovené v Pařížské klimatické dohodě. Kdyby se podle jejích výsledků globální teplota zvýšila o více než dva stupně, největší ledový příkrov na světě může způsobit vzestup hladiny moří o několik metrů.
     Komentáře
  • Dotyk

    Prakrokodýl: Nejhrůznější monstrum pravěku. Ani T-rex by proti němu neměl šanci

    Před 3 dny
    Když vědci nalezli fragmenty lebky prehistorického krokodýla, psal se rok 2000. Byli velmi překvapeni jeho velikostí, ale nebyli si jisti, jaké fosilie nalezli. Museli si počkat na další fosilní pozůstatky, podle nichž pak identifikovali razanu. Razanandrongobe sakalavae, zkráceně razana, je starověký krokodýl z Madagaskaru, který měřil přes 6 metrů na délku a 1,5 metru na šířku.
     Komentáře
  • Ekolist

    Muflon evropský krčský

    Před 3 dny
    Muflon evropský se do Evropy a dalších koutů světa rozšířil ze středomoří a to z Korsiky a Sardinie. Do Čech se dostal přibližně v polovině 18. století do staré Obory u Hluboké nad Vltavou. Za rozšíření do Čech a celého Rakousko Uherska mohla hlavně šlechta, která v něm viděla nový druh zvěře k lovu v oborách. Odtud dochází k prvním únikům do volné přírody.
     Komentáře
Reklama