Zavřít
Eliška Přemyslovna

Eliška Přemyslovna

Nejnovější články na Seznamu na téma Eliška Přemyslovna
  • Classic Praha

    Jméno Nostic není jen synonymem Stavovského divadla. Kolik slavných osobností vzešlo z tohoto rodu?

    Před 6 dny
    Při vyslovení jména Nostic se každému nejspíš vybaví dnešní Stavovské divadlo, u jehož zrodu stál František Antonín z Nostic-Rienecku, český šlechtic, vlastenec, mecenáš a nejvyšší purkrabí Českého království. Seznamte se i s některými z jeho předků - Oto Nosticem, či Janem Hartvíkem. Co jméno, to významný muž, politik, mecenáš.
     Komentáře
  • Vlasta

    5 tipů na výlety v Českém středohoří: Vydejte se po stopách Karla IV., do ZOO nebo na vyhlídku

    Před 15 dny
    Také už to cítíte? Ať si kdo chce, co chce říká – jaro se blíží. A s ním i výlety. Vlakem, autobusem, autem nebo pěšky. Co takhle zkusit navštívit České středohoří. Nabízíme hned několik tipů na výlet pro celou rodinu.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Poslední Přemyslovec na českém trůně. Žena zbožňovaná, s nelehkým životním osudem

    Před 1 měsícem
    Život Elišky Přemyslovny byl protkán sérií nešťastných událostí, které i tak silnou ženu dokázaly postupně udolávat. Jakým způsobem přispěla tato šlechtična k rozvoji českých zemí a jaké nástrahy na ni na její cestě čekaly?
     Komentáře
  • Novinky

    Třicátá detektivka a první Lucemburská epopej spisovatele Vlastimila Vondrušky

    Před 2 měsíci
    Anděl smrti (Moba, 316 stran) je název třicátého detektivního příběhu Oldřicha z Chlumu, správce hradu Bezděz, z pera historika a prozaika Vlastimila Vondrušky.
     Komentáře
  • iReceptář

    Krupicová kaše: Naše babičky ji uměly hladkou a nadýchanou. Dělejte to jako ony

    Před 2 měsíci
    Když se řekne krupicová kaše, všem se okamžitě vybaví vzpomínky na dětství. Aby ne, vždyť tohle jídlo je rychlé, levné a navíc tak nebezpečně návykové. Uvařte si krupicovou kaši podle receptu našich babiček!
     Komentáře
  • Čtidoma

    Císař a král Karel IV.: O italském atentátu na čtrnáctiletého kluka nás ve škole neučili. Zachránila ho víra v Boha

    Před 2 měsíci
    Karel IV. byl nejen český král a dokonce císař, kterého si představujeme jako muže oblíbeného všude, kam vkročil. Byl to ale přece jen politik a vládce - a ti mají logicky i své nepřátele. Karel IV. se podle své vlastní kroniky setkal dokonce i s tím, že měl být při atentátu zavražděn. Stalo se tak dokonce ještě dřív, než mu byla na hlavu nasazena koruna.
     Komentáře
  • Jsme kočky

    Krupicová kaše, která tě vrátí do dětství. Jak si ji připravit?

    Před 2 měsíci
    Taky jsi jako malá milovala krupicovou kaši a žadonila o ni i k večeři? Ačkoli se pak z tvého jídelníčku mohla na čas vytratit, vsadíme se, že pokud jsi ji měla ráda kdysi, máš na ni občas chuť i teď.
     Komentáře
  • Dotyk

    Nechutný stravovací návyk krále Jana Lucemburského: Jeho oblíbené jídlo by nám bylo odporné

    Před 3 měsíci
    Říká se o něm, že Čechy považoval pouze za zdroj financí pro rodovou evropskou politiku. Doboví kronikáři mu zase vyčítali, že díky jeho nepřítomnosti upadá v zemi mír a moc práva. Přesto pozdvihl prestiž Českého království a dopomohl prvorozenému synovi k trůnu i římské koruně.
     Komentáře
  • Deník

    První bitva Karla IV.: Koně mu zabili, jeho zranili. Přesto v šestnácti zvítězil

    Před 4 měsíci
    Vždy je důležité vyzkoušet všechny prostředky před železem, psal český král a římský císař Karel IV. ve svém pozdějším věku v dopise básníkovi a humanistovi Francesku Petrarkovi. Přesto však musel svou první velkou bitvu vybojovat už ve svých šestnácti letech. A třebaže pod ním zabili jeho koně a jeho samotného zranili do ramene, dokázal v ní i zvítězit. Ani pořádně nevěděl jak…
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Čeští předkové britské královské rodiny: S kým je pojí pokrevní linie?

    Před 5 měsíci
    Opravdu koluje v žilách současné britské královské rodiny krev českých panovnických dynastií? A v jakém stupni příbuznosti byli naši vladaři vůči těm anglickým?
     Komentáře
  • Archspace

    Revitalizace umožní na Zbraslavském náměstí organizaci městských radovánek, říká Tomáš Klapka z ateliéru.tečka

    Před 5 měsíci
    Hustá doprava omezuje náměstí v jeho hlavní funkci. Napravit to a vyzdvihnout místní hodnoty má chystaná rekonstrukce. Architekti návrh konzultovali s památkáři, archeology, policií, dopraváky i místními a slibují nekompromisní kompromis.
     Komentáře
  • Znojemský deník

    Všude samé víno a zábava. Znojmo po dvou letech opět ožilo vinobraním

    Před 6 měsíci
    /FOTO, VIDEO/ Největší svátek vína v České republice po dvouleté pauze, ovládl královské město Znojmo o druhém zářijovém víkendu. Davy poddaných krále Jana Lucemburského na historickém vinobraní opět vítaly vznešeného panovníka. Za fotografie a video děkujeme Stanislavu Nováčkovi. Podívejte se na atmosféru akce.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci našli poklad za 230 miliónů korun s tajemnou korunou. Měl patřit Karlu IV.

    Před 8 měsíci
    Má hodnou více než 230 milionů českých korun. Jeden z nejvýznamnějších evropských pokladů vykopali dělníci v centru polského města Slezská Středa. To se nachází jen 110 km od Harrachova. S největší pravděpodobností cennosti držel v rukou i Karel IV.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Manželka Jana Lucemburského nahradila nešťastnou Elišku Přemyslovnu a jako první přežila císařský řez

    Před 8 měsíci
    Manželství Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského nebylo příliš harmonické. Svůj vliv měla i skutečnost, že starší Eliška se k manželovi chovala spíš jako matka.
     Komentáře
  • Jihlavský deník

    Slavnost Barchan: Sláva králi! Jemničtí, střežte Elišku, znělo městem. Podívejte

    Před 9 měsíci
    Barchan. Jedna z nejstarších slavností v České republice se v sobotu uskutečnila v Jemnici na Třebíčsku. Král Jan Lucemburský pobíjel loupeživé rytíře, zatímco poddaní v Jemnici mu hlídali královnu. Náležitě se jim odměnil.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Ženy to neměly vždy jednoduché. Eliška Přemyslovna utekla v převleku za stařenu, aby se vyhnula sňatku

    Před 10 měsíci
    Ženy to ve středověku opravdu neměly jednoduché. O tom by mohla vyprávět Eliška Přemyslovna.
     Komentáře
  • Tiscali

    Česká královna, co neuměla česky a zázrakem přežila těžký porod

    Před 10 měsíci
    Neumí čéésky, neumí čéésky! říká šašek o francouzské královně v kultovní Polívkově hře Šašek a královna. A česky se nikdy nenaučila ani druhá manželka Jana Lucemburského Beatrix Bourbonská, která byla přesně před 685 lety za okázalého nezájmu veřejnosti korunována českou královnou.
     Komentáře
  • Nymburský deník

    PODÍVEJTE SE: Pod nymburské hradby dorazila Eliška Přemyslovna s celým dvorem

    Před 10 měsíci
    Zřejmě tradici nové akce založili v Nymburce v neděli odpoledne. Od letoška každý rok chtějí pořádat pod hradbami Nymburské historické slavnosti, které budou vždy tematické. Letos byly věnovány Elišce Přemyslovně, jejíž výročí 730 let od narození si letos připomínáme.
     Komentáře
  • Náš region

    Jarní blokové čištění zbraslavských ulic skončí koncem dubna

    Před 11 měsíci
    Pravidelné blokové čištění bylo zahájeno 28. března a skončí 26. dubna. V tomto období bude uklizeno všech devadesát šest ulic se zpevněným povrchem ve…
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Brno je o krok blíže ke stavbě přestupního terminálu ve Starém Lískovci

    Před 1 rokem
    Brno je o krok blíže ke stavbě přestupního terminálu mezi vlaky a MHD ve Starém Lískovci, kde od prosince zastavují vlaky na nové zastávce.
     Komentáře
  • G

    Zločiny českých panovníků: otec pogromů Karel IV. a výbušný Václav IV.

    Před 1 rokem
    V české historii existují postavy, které platily za nedotknutelné. S tokem času se mění i pohled na dějiny. Myslím, že nastal čas velikány našich dějin demýtizovat.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jaký byl Karel IV. jako muž?

    Před 1 rokem
    Karla IV., přezdívaného Otec vlasti, považujeme za charismatickou a silnou osobnost. Za jeho vlády české země vzkvétaly. Byl velice zbožný a vzdělaný. Miloval však také dobrodružství a ženy. Jaký byl Karel IV. jako muž?
     Komentáře
  • Deník

    Zplodil sedm dětí, přesto ho měli za impotenta. Bratr Karla IV. uměl překvapit

    Před 1 rokem
    Zatímco stopy českého krále a římského císaře Karla IV. lze v Česku nalézt prakticky na každém kroku, vzpomínka na jeho mladšího bratra Jana Jindřicha je v obecném povědomí mnohem vybledlejší. Ke škodě historie, protože ani tento Lucemburk nebyl nezajímavý. Jako markrabě moravský přivedl Moravu k rozkvětu.
     Komentáře
  • Týdeník Policie

    Chodec sražený na pražské Zbraslavi zemřel po převozu do nemocnice. Policie hledá případné svědky nehody

    Před 1 rokem
    Dva dny před Štědrým dnem se stala v ulici Elišky Přemyslovny na Zbraslavi dopravní nehoda. Na přechodu pro chodce se střetl osobní automobil s chodcem, který skončil se zraněními v nemocnici.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Senior nepřežil srážku na přechodu pro chodce. Policisté nyní pátrají po svědcích tragické události

    Před 1 rokem
    Kriminalisté hledají svědky dopravní nehody z 22. prosince 2021. Senior, kterého řidič na Zbraslavi dva dny před Štědrým dnem srazil, kvůli vážným zraněním zemřel během hospitalizace.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Svatební furianti: Proč se na svatbě Jana Lucemburského pohádali preláti?

    Před 1 rokem
    Zaujmout na hostině místo po boku panovníka bylo snem mnoha pozvaných. Jednalo se o obrovskou poctu a ceněnou prestiž. Nejednou se tak bujaré hostiny změnily ve spory a hádky o zasedací pořádek, jako tomu hrozilo u svatební tabule Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
     Komentáře
  • Svět cestovatele

    Do Jemnice za Kapistránskou lípou, slavností Barchan a kamennou baštou

    Před 1 rokem
    Ve vzdálenosti 42 kilometrů od Třebíče leží město Jemnice, které by nemělo ujít pozornosti zvídavého cestovatele. Co tato obec, jejíž název poukazuje na hornickou tradici, nabízí k vidění? Kromě starobylého renesančního zámku je to také letitá lípa, židovský hřbitov či jemnické hradby. Už jste někdy slyšeli o slavnosti Barchan?
     Komentáře
  • Historie Plus

    25 min

    Podcast
    Bedřich Hrozný se do vědy zapsal objevením chetitštiny, jeho poslední knihu kritici strhali

    Před 1 rokem

    ·

    25 minut

    Nechybělo mnoho a z Bedřicha Hrozného mohl být evangelický farář. Na Vídeňskou univerzitu původně odešel studovat teologii. Už po prvním semestru ale přešel kvůli zaměření na filozofickou fakultu, aby se věnoval filologii. Od dětství vynikal v jazycích. Navíc na gymnáziu v Kladně se díky jednomu z profesorů setkal s orientalistikou. Vysokoškolské studium indoevropských jazyků tak nebylo překvapením.
     Komentáře
  • Historie Plus

    26 min

    Podcast
    Rudí bratři Morcheovi – postrach nacistů v česko-saském pohraničí

    Před 1 rokem

    ·

    26 minut

    Je zajímavé, jak vzpomínáme na hrdiny druhé světové války. Na ty, co přispěli k porážce nacismu. Hned od jejího konce, a právem, oslavujeme vojáky Rudé armády, stejně tak výsadkáře z Velké Británie i Sovětského svazu. Vzpomněli jsme si i na československé letce v královském letectvu a na ty, kteří se rozhodli zůstat a bojovat doma.
     Komentáře
  • Dotyk

    Těžká puberta Karla IV.: Vězení a divoké zábavy ho málem připravily o život

    Před 1 rokem
    Karel IV. nebyl římským císařem od narození – tento nejvyšší titul si musel zasloužit. Byl to úplně normální kluk, i když jeho dětství a dospělost se přece jen v mnohém vymykaly. Karel IV. strávil – ještě coby Václav – svá chlapecká a mladická léta na francouzském dvoře u svého strýce Karla IV. Sličného. Právě po něm poté přijal jméno a díky němu získal patřičné vzdělání. A i u něho poprvé přičichl k válečnickému umění.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Kovboj v Praze močil u zastávky. Když ho strážník napomenul, muž na něj namířil zbraň

    Před 1 rokem
    Městští policisté museli řešit případ, kdy muž v kovbojském klobouku vybavený střelnou zbraní, čtyřmi noži, slzotvorným prostředkem a elektrickým paralyzérem neváhal použít dvě z těchto zbraní právě na jednoho ze strážníků, který muže předtím upozornil na to, že se dopustil banálního přestupku proti veřejnému pořádku.
     Komentáře
  • Marianne

    Manželství ve 21. století: Mají si ženy stále měnit příjmení?

    Před 1 rokem
    Nemá cenu si nic nalhávat, očekávání, že si žena vezme po svatbě mužovo jméno, je založené na patriarchální tradici – vyjadřovalo, že právně už nepatřila svému otci či bratrovi, ale svému manželovi. Co s tím v genderově vyvážené době?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jak zemřel Jan Lucemburský? Hrdinná smrt nejodvážnějšího českého krále pasovala k jeho životu

    Před 1 rokem
    Jan Lucemburský patřil k největším rytířům pozdního středověku. Neobešla se bez něj jediná větší bitva, což trefně komentuje dobový bonmot, podle nějž „bez Boha a krále českého, není boje žádného“. V pořadí desátý český král zůstal své pověsti věrný až do smrti – zahynul v bitvě u Kresčaku, k níž došlo v 9. roce stoleté války. Angličtí lučištníci zde 26. srpna 1346 zmasakrovali 1 200 kontinentálních rytířů, v podstatě výkvět evropského rytířstva.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Karel IV. byl s otcem na ostří nože. Jan Lucemburský ho neskutečně štval, přesto mu vděčil za mnoho

    Před 1 rokem
    Vztah Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. byl dost vypjatý. Dodnes není jisté, jaký přesně k tomu byl důvod. Nicméně je z čeho vybírat.
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak vypadal Karel IV.? Budil hrůzu a respekt svým mimořádným zjevem

    Před 1 rokem
    Otec vlasti blahé paměti Karel IV. měl štěstí, že ve 14. století ještě nebyl vynalezen fotoaparát. S dvorními malíři a sochaři se dalo domluvit; panovníka ochotně zobrazovali tak, jak by zřejmě vypadal bez všech jizev a obličejových deformací. Karel se děsil představy, že by veřejnost spatřila jeho pravou podobu.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Zpustošená země a nepřátelský lid – to byly začátky panování Karla IV., jedné ze skutečných postav z historických filmů

    Před 1 rokem
    V české historii je celá řada slavných a zajímavých postav a bylo o nich napsáno mnoho poutavých románů. Jen filmařům se moc do zpracování českých dějin zajímavou formou, která by oslovila širokou skupinu diváků, moc nechce.
     Komentáře
  • Žena

    Blog Olgy Porrini: Prohlédněte si apoštoly na pražském orloji… Víte o nich něco?

    Před 1 rokem
    Pamatujete si na doby, kdy bylo Staroměstské náměstí plné turistů, kteří se tlačili před pražským orlojem?
     Komentáře
  • Novinky

    Jan Lucemburský: neklidný ahasver na českém trůně

    Před 1 rokem
    V roce 1345 se proti českému králi Janu Lucemburskému (1296-1346) a jeho synu Karlovi, markraběti moravskému, vytvořila silná protilucemburská koalice. Zorganizoval ji římskoněmecký král Ludvík Bavor s polským vládcem Kazimírem Velikým a skládala se skoro ze všech větších středoevropských států.
     Komentáře
  • Dotyk

    Slavní vězni Křivoklátu: Karel IV., biskup i tajemný alchymista

    Před 2 roky
    Hrad Křivoklát původně sloužil Přemyslovcům jako lovecké stanoviště, příští panovníci ho však využívali spíše jako místo k internaci nepohodlných osob, včetně těch vznešených. Období nesvobody zde prožil dokonce i císař Karel IV.
     Komentáře
  • Náš region

    Vzdělaná a krásná Anežka Přemyslovna. Stala se průkopnicí nemocniční péče

    Před 2 roky
    Byla to světice. Již tehdy, ve třináctém století. Světice, která nebyla ani rozsápána lvy, ani neskočila v plamenech. Královská dcera, vzdělaná a krásná. Usmýkaná tehdejším ženským údělem, politických sňatků z vypočítavosti. Předurčena porodit dědice, byla vždy na poslední chvíli odmítnuta. Její otec, Přemysl Otakar I. se právem mohl cítit uražen a ponížen. Ani jeden z jeho plánů, dobře dceru provdat, nevyšel. Výchova u premonstrátek v Doksanech však nazmar nepřišla.
     Komentáře
  • Lifee

    Vrátil se z lovu a našel zamčený hrad: Jana Jindřicha Lucemburského vyhodila manželka z domu

    Před 2 roky
    Jan Jindřich, mladší bratr krále Karla IV., syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, se narodil 12. února 1322. Toho dne určitě nikoho nenapadlo, jak se chlapec zapíše do dějin. Zažil totiž nejen politické úspěchy, ale také ho manželka Markéta Pyskatá vyhnala ze společné domácnosti, respektive hradu.
     Komentáře
  • Expres FM

    7. únor: Miroslav Donutil slaví sedmdesátiny

    Před 2 roky
    Slaví taky legendární Ivan Mládek a herečka Jana Preissová. Před 710 lety byl Jan Lucemburský korunován českým králem.
     Komentáře
  • Novinky

    Nymburští radní v zimních měsících dopřávají proslulému spisovateli vyhřátý azyl

    Před 2 roky
    Na lavičku s dřevěnou sochou spisovatele Bohumila Hrabala na nymburském náměstí Přemyslovců můžete přisednout až v dubnu. Umístili ji sem coby poctu vynikajícími spisovateli, který město proslavil. Sedící pábitel s kočkou na klíně a druhou mickou na konci lavice je před nepřízní počasí skryt ve vestibulu městské radnice. V úředních hodinách se ale lze výtvorem sochaře Michala Járy pokochat.
     Komentáře
  • Drbna

    Zkoumat okolnosti ukrytí relikvie bude dobrodružství, říká historička k vzácnému nálezu

    Před 2 roky
    Nedávný nález schránky s relikvií v Milevsku, částí hřebu považovaného za hřeb z Kristova kříže, slibuje dobrodružství pro historiky. Relikvie měly pomoci lidem ke spáse, kromě Karla IV. vlastnili zajímavý svátostný soubor i Rožmberkové. Archeologové našli schránku s relikvií v dutině v trezorové místnosti milevského kláštera. Zástupci vědy a církve o ní informovali v pondělí.
     Komentáře
  • České noviny

    Historička: Zkoumat okolnosti ukrytí relikvie bude dobrodružství

    Před 2 roky
    Nedávný nález schránky s relikvií v Milevsku, částí hřebu považovaného za hřeb z Kristova kříže, slibuje dobrodružství pro historiky. Relikvie měly pomoci lidem ke spáse, kromě Karla IV. vlastnili zajímavý svátostný soubor i Rožmberkové. V rozhovoru s ČTK to řekla Eva Doležalová z Historického ústavu Akademie věd ČR. Archeologové našli schránku s relikvií v dutině v trezorové místnosti milevského kláštera. Zástupci vědy a církve o ní informovali v pondělí.
     Komentáře
  • Proženy

    Očima padesátky: Když manžel objímá Elišku, já myslím na Karla!

    Před 2 roky
    Nasbírat kaštany a zkontrolovat aktovku, zda sýr nevypochodoval z týden staré svačiny zapomenuté na jejím dně. To byl můj příspěvek ke vzdělání dětí, zbytek zvládli učitelé. A skvěle. Dnes to mají rodiče i s opáčkem, zjišťuji majíc dočasně v péči školou povinné synovce. O tom všem, ale i o dalších radostech i starostech života (nejen) padesátky, vám tu budu psát každé pondělí ráno.
     Komentáře
  • Novinky

    Šedesát českých ženských hrdinek pohromadě

    Před 2 roky
    Kniha Hrdinky s podtitulem Příběhy významných českých žen přináší životní osudy šedesáti zajímavých žen. Těch, které se „s pomocí svého talentu, píle, vytrvalosti, a především víry ve vlastní sny dopracovaly přesně tam, kam chtěly, a prošlapaly přitom cestu k sebeuplatnění mnoha svým následnicím“.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřela herečka Jana Andresíková, čarodějnice z Arabely i hlas Whoopi Goldbergové

    Před 2 roky
    Ve věku 79 let zemřela herečka Jana Andresíková. Do povědomí se zapsala především rolí čarodějnice v pohádkovém seriálu Arabela.
     Komentáře
  • České noviny

    Zemřela herečka Jana Andresíková, čarodějnice z Arabely

    Před 2 roky
    Ve věku 79 let dnes zemřela filmová a divadelní herečka Jana Andresíková. Do povědomí televizních diváků se zapsala především rolí čarodějnice v pohádkovém seriálu Arabela. Svůj hlas propůjčila radě dalších filmových i rozhlasových postav. V roce 2010 získala za celoživotní mistrovství v dabingu Cenu Františka Filipovského. O úmrtí Andresíkové informovala ČTK její dcera Michaela Binderová.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Pramáti rodu Valois: Bona Lucemburská se vdala až na popáté

    Před 2 roky
    Podobně jako ve středověku většina královských dcer ani Jitka Lucemburská to neměla jednoduché. I s ní hýbali jako s figurkou na šachovnici. A potupně ji vrátili, když se jejímu ženichovi naskytla výhodnější partie.
     Komentáře
  • Náš region

    Řidiči, pozor. Montáž nosníku nového mostu uzavře Strakonickou ulici

    Před 2 roky
    Kvůli montáži nosníku nového mostu bude obousměrně uzavřena Strakonická ulice v pražské Zbraslavi. Uzavírka bude platit od soboty 19. září od 19:00 do neděle 20. září do asi 13:00. Provoz bude přerušen v úseku mezi mimoúrovňovými křižovatkami v Lipencích a Zbraslavi-Baních.
     Komentáře
  • Náš region

    Jízdu po Strakonické omezí stavba mostu, kdy si dát pozor?

    Před 2 roky
    Stavba nového mostu uzavře důležitou dopravní tepnu. Na Strakonické bude probíhat stavba nového mostu a v části komunikace nebude možné projet. Práce jsou naplánovány na příští víkend.
     Komentáře
  • G

    Karlovy Vary vznikly díky divokému jelenu, popálenému psu a bolavým nohám římského císaře

    Před 2 roky
    Karlovy Vary byly přesně před 650 lety povýšeny na město. Když se tak stalo, nebylo to jen tak na zelené loučce - nějaké baráky už tam samozřejmě stály. Historie založení dnešní mekky filmové kutlury v tuzemsku je totiž mnohem delší a poměrně podivná.
     Komentáře
  • G

    Bujný, mladý král Václav III. skonal rukou vraha. Přemyslovci tak vymřeli po meči

    Před 2 roky
    Datum 4. srpna 1306 nebylo pro slavný rod Přemyslovců šťastné. Ten den byl zavražděn v Olomouci král Václav III., poslední přemyslovský mužský potomek. Nebylo mu ještě ani sedmnáct a zemřel, aniž by po sobě zanechal dědice. Přemyslovci tak vymřeli po meči. Dodnes je kolem smrti mladého krále mnoho záhad.
     Komentáře
  • G

    Jindřich Korutanský byl nejneschopnějším českým panovníkem vůbec: O korunu přišel kvůli své lenosti dokonce dvakrát

    Před 2 roky
    Jindřich Korutanský má mezi českými panovníky speciální postavení. Ne snad kvůli tomu, že by byl nějak zvláštně nadaný či snad významný. Jako jediný český král totiž kvůli své neschopnosti dvakrát přišel o českou korunu…
     Komentáře
  • StoryMag

    Eliška Přemyslovna šla do všeho naplno a ctižádost jí nechyběla. Tvrdě prosazovala obnovení slávy českých zemí

    Před 3 roky
    Eliška Přemyslovna se narodila 20. ledna 1292 v Praze a zemřela 28. září 1330 na Vyšehradě.
     Komentáře
Reklama