Jitrocel napomáhá hojení a snižuje zánětlivé procesy. Kromě známého jitrocelového čaje či sirupu jej můžete přidávat i do pokrmů nebo jej použít na obklady.
Byliny jsou schopné nám pomoci bojovat s mnoha zdravotními obtížemi. Dokážou upravit trávení, podpoří detoxikaci, některé zabírají i při stresu a duševním vypětí, jiné urychlí rekonvalescenci po infekcích nebo dokonce zabírají i při bolestech kloubů a revmatismu. Aby nám zabraly spolehlivě a přinesly kýžený účinek, musíme dodržovat denní doporučené dávky a držet se návodu na aplikaci odvarů či konzumaci bylinných čajů.
Jitrocel je nejlepším důkazem toho, že v přírodě najdeme mnoho zdravých rostlin nebo koření. Jitrocel je oblíbený především ve farmacii, využít můžete jeho vlastnosti nejen na různá onemocnění. Jestli nevíte, jak využít právě jitrocel, který znaly už naše babičky, poradíme vám v dnešním článku. Díky obsahu cenných látek se vyplatí mít ho v domácí lékárničce. Pro koho je jitrocel určený? Jitrocel je rostlina jako každá jiná. Vyniká pouze tím, jak je prospěšná pro naše tělo.
Začne-li nás obcházet nachlazení, mnozí sáhneme po česneku na topince a po česnečce. Účinek potvrzují i poznatky vědy. A co užít proti kašli? The post Pomocníci proti kašli: lípa, bez, med, jitrocel, mateřídouška… appeared first on Zahrádkář.
Jitrocel kopinatý roste všude kolem nás. Byli bychom blázniví, kdybychom jej neposbírali a nepoužili k výrobě odvaru či sirupu. Jeho blahodárné léčivé vlastnosti nám totiž mohou pomoci při nejedné chorobě. Nejen proti nachlazení naše babičky jitrocel používaly. Jak si vyrobit sirup a na co použít odvar z jitrocele? Odvar z jitrocele Pokud vás provází metabolické problémy nebo nachlazení, určitě si uvařte odvar ze sušených lístků jitrocele.
Léto nám sice mává na rozloučenou, ale bylinky jsou v k mání stále. Už se chystáte na kostival, fialku nebo jitrocel? Tyhle medikamenty se budou hodit!
Přestat kouřit je pro mnoho lidí velmi těžkým úkolem. Je to závislost, která nejenže leze do peněz, ale také ohrožuje zdraví naše i našich blízkých. Je třeba mít nejen pevnou vůli, ale také se stranit všeho, co by kouření připomínalo.
Přestat kouřit je těžké, protože tento zlozvyk se dotýká mnohých činností ve vašem životě. A když tyto činnosti děláte, máte chuť na cigaretu. Existuje spousta způsobů, jak přestat kouřit, bohužel žádný z nich není stoprocentní. Vždy bude hrát roli vaše vůle. Pomoci mohou také bylinky. Nikotin v cigaretách stimuluje centrální nervový systém, kardiovaskulární systém a trávicí systém. Když nikotin opustí systém, začneme po něm toužit.
Zahrádkáři vám rádi potvrdí, že nejlépe se na jejich zahradě daří plevelu. I kdyby nic nerostlo, tak plevel zaručeně jediný poroste. Ale pozor, najdeme mezi nimi i užitečné léčivé byliny.
Přírodní léčitelství a používání bylinek je něco, k čemu se dnes hodně lidí vrací. Léky z lékárny jsou plné chemie a mnoho lidí chce tuto složku ze svého života co nejvíce odstranit.
Přestat kouřit je velkou výzvou, které čelí obrovské množství lidí po celém světě. V lékárně sice seženete náplasti nebo žvýkačky proti kouření, zaplatíte za ně ale hodně peněz a nemáte nikdy jistotu, že vám pomohou.
Červen je ideální dobou pro sběr léčivých květů a listů. Ve volné přírodě i na našich zahradách jich je ke sklizni opravdu dost. Už víte, na jaké bylinky se vydáte?
Jitrocel jsme si jako malí dávali na poranění a věřili, že nás vyléčí. Nebyla to jen dětská hra, jitrocel má totiž opravdu léčivé vlastnosti. Bylinky se k nám dostávají stále častěji.
Kouření je ošklivý zlozvyk, který stojí hodně peněz a zdraví. Z těchto důvodů se mnoho lidí snaží přestat kouřit. Existuje samozřejmě mnoho žvýkaček a náplastí, které slibují zázračné výsledky, ale většinou vůbec nefungují. Důležitá je pevná vůle a malá pomoc v podobě jitrocele obecného. Obvykle ho vidíme jako plevel, ale ve skutečnosti má blahodárné účinky na naše tělo. Navíc může pomoci s odvykáním od cigaret. Jak na to?
Češi považují jitrocel za plevel, přesto se jedná o rostlinu, která obsahuje úžasné množství léčivých látek a vitaminů. Skvělý je z něj sirup, který se vyplatí mít vždy při ruce.
Jitrocelový sirup patří k tradičním léčivým prostředkům hlavně na nemoci z nachlazení, suchý a dráždivý kašel. Jeho léčivé účinky využívali už ve starém Řecku a jako prověřený medikament jej ctily i naše babičky. A jeho další výhoda? Vyrábí se za studena.
Objevte nové způsoby, jak zpracovat jahody, než vám shnijí. Využijte nadúrodu jablek do posledního kousku a zjistěte, s jakými neduhy vám může pomoci docela obyčejný jitrocel. Následující tipy odhalí pár šikovných vychytávek.
Dříve ho nazývali králem cest, dnes je však oblíbený hlavně pro své pozitivní účinky na lidský organismus. Řeč je samozřejmě o rostlině známé jako jitrocel kopinatý, která má antibiotické a protizánětlivé účinky, pomáhá v boji proti kašli a zároveň podporuje správnou činnost trávicího systému. Vyrábí se z ní třeba chutný jitrocelový sirup nebo hojivá jitrocelová mast.
Máte nasušený vlastní jitrocel? Anebo budete muset skočit pro jitrocelový čaj do lékárny? Jitrocel je takový obyčejný, a i když tušíme, že je léčivý, rozhodně se o něm často nemluví. Je to škoda, jitrocelový čaj je totiž velmi užitečný.
Jitrocel je léčivka, kterou znají prakticky všichni, a není divu. Pomáhá na spoustu neduhů, je rozšířený, navíc zcela bezpečný a sirup z něj výborně chutná. V sezoně respiračních nemocí uleví při kašli, kromě toho je skvělý i na rány a záněty všeho druhu. Jak jitrocel nejlépe využít?
Že na podzim pěkně kašlete? Učiňte tomu přítrž. Překontrolujte své bylinkové zásoby a zjistěte, zda v nich máte tymián, jitrocel nebo mátu. S nimi se téhle patálie zbavíte dřív, než řeknete švec!
Dny se pomalu krátí a příroda nás vybízí k posledním procházkám barevnou krajinou. Po cestě si můžeme natrhat hrsti šípků, trnek a bezinek nebo nasbírat jitrocel na léčivý sirup. Vydejte se s námi za poznáním podzimních léčivek.
Jitrocel si dokážeme nejčastěji spojit s dýchacími obtížemi. Mnozí ale nevědí, že se dá tento plevel a bylina využít mnoha různými způsoby v lidovém léčitelství, říká doktorka Katherine Marengo.
Ani jsme se nenadáli a podzim je tady. Zatím nás místo jeho barevné krásy sužují spíš plískanice, které s sebou nesou i různá nachlazení a virózy. S podzimními bylinkami a plody si však se všemi neduhy hravě poradíte.
Na zahradě a při procházkách najdeme především na jaře, ale i v průběhu celého roku, řadu bylin, které nám pomohou při léčbě kašle. Odvary a výluhy z nich výrazně ovlivní průběh a délku rekonvalescence. Poznejte ty nejúčinnější bylinky na kašel podle Marie Treben.
Asi každý z nás zná vytrvalou bylinku, o které jsme v dětství recitovali nejednu básničku. Málokdo už ale tuší, s čím vším může tahle plevelná rostlina pomoct. Pohodlně se proto usaďte a seznamte se s potenciálem jitrocele.
Máte už letos nastřádané zásoby jitrocele? Tenhle přírodní lék je při akné, žaludečních problémech, kašli nebo zánětu doslova k nezaplacení. Rádi si na něj vzpomenete i po bodnutí hmyzem!
Byla by obrovská škoda zapomínat na přírodní léčivé postupy, na které spoléhaly naše babičky. Všechno jsou to již mnoho let osvědčené způsoby, které opravdu pomáhaly. Tak proč by nemohly fungovat i dnes? Úplně postačí, když jim dáme šanci.
Vláknina je pro naše zdraví i zažívání velmi důležitá. Ne vždy ji však máme dostatek. Existuje několik druhů produktů, které se doslova pyšní bohatým zdrojem vlákniny.
Sázíte, poctivě zaléváte, staráte se, ale přesto stojí vaše úroda za starou belu? Možná je na vině pH půdy. Poradíme vám, jak kyselost půdy zjistit pomocí domácích prostředků.
Léto je symbolem vodních radovánek, výletů a grilování. Je ale také plné nástrah v podobě útočícího hmyzu. Naštěstí jsou tu pomocníci, kteří vás po jeho bodnutí ošetří!
Léto s sebou nese jednu nepříjemnost, a to větší riziko pokousání nebo poštípání hmyzem. Abyste situaci zvládli co nejlépe, je třeba zarudlé a svědící místo co nejrychleji ošetřit.
Ananas patří mezi stálici, co se týká přínosu pro ústní dutinu. Jitrocel pomáhá proti krvácení dásní. Unikátní efekt pro zuby a dásně mají i další bylinky, přírodní potraviny či včelí produkt propolis. Těchto vlastností využívají i výrobci přípravků péče o zuby.
Jitrocel si pamatujeme dobře z dětství. Posloužil jako provizorní talíř k servírování oběda na pískovišti, stejně tak pomohl ošetřit natržená kolena a rány. Jitrocel obsahuje vitamíny A, C a K, má řadu léčivých vlastností a zároveň je dobře použitelný v kuchyni. Ano, opravdu je stále řeč o obyčejném jitroceli!
Jitrocel bývá často mylně považován za plevel. Většina „plevelů“ má však mnoho využití pro člověka a divokou zvěř a hraje klíčovou roli v přírodním cyklu. Slovo plevel ve skutečnosti znamená jen nechtěnou rostlinu. Jitrocel je bylinná trvalka, nejvíce roste na jaře a v létě, přičemž jeho kvetení probíhá od začátku léta do začátku podzimu.
Na podzim i v zimě útočí na lidi chřipka více než kdykoli jindy, kromě lidí jsou ale ohrožena i zvířata, především pak psi. Asi největším zdravotním nepřítelem je pak psincový kašel, který umí čtyřnohá zvířátka pěkně potrápit.
Zelené krmení by nemělo chybět v žádné stravě doma chovaného papouška. A právě jaro je období, kdy můžete svému papouškovi dopřát stravu bohatou na vitaminy, minerály, stravu, která prospěje jeho trávení.
Během chřipkových období je nejdůležitější posilování imunity, a to především dostatečným přísunem vitaminů a správně zvolenými výtažky z rostlin a bylinek. Ty jsou vhodné ve formě olejů, jako je například měsíčkový nebo rakytníkový, vhodná je také echinacea, kterou lze užívat v různých formách jako čaje nebo tinktury.