Některé mýty o čtyřnohých mazlíčcích slýcháváme tak často, že je považujeme za pravdu. Jak je to doopravdy s psí barvoslepostí, blechami nebo slinami, které prý léčí?
Když jsme byli malí, rodiče i babičky nám nalévaly mléko s tím nejlepším úmyslem – je přece dobré na kosti! Dnes si společně s mlékem do kávy naléváme i jistou dávku pochybností, zda svému tělu neškodíme. Existuje ale opravdu důvod, abychom si mléko odpírali?
Jedovatými houbami se u nás každý rok otráví desítky houbařů. A to není zdaleka všechno, co se milovníkům hub může přihodit. Na nemocničních pohotovostech se hodně často objevují lidé, kteří snědli sice jedlé, ale špatně tepelně upravené houby. Jaké příznaky má otrava houbami? Jakým chybám se vyhnout při jejich sbírání a co funguje jako zaručená první pomoc při takové otravě? A jaké zásadní chyby lidé dělají?
V Anglii se označují jako "fairy rings" (vílí prsteny), ve Francii "ronds de sorcières," (kruhy čarodějnic) a třeba ve Švédsku "älvringar" (vílí kruhy). V Česku se jim nejčastěji říká houbové čarokruhy. Každý název odráží místní mýty a pověry, které se v dané části světa k těmto zvláštním shlukům hub v minulosti vytvářely. Pravdou ovšem je, že vznik houbových čarokruhů má své vědecké vysvětlení. Přesto tento fascinující přírodní jev v podobě kruhových formací hub vyskytujících se v lesích či na loukách i v současnosti dál působí na lidskou představivost.
Češi už dávno nejsou jenom zaťatí pivaři, lahodné víno si dopřávají ženy i muži nejen při slavnostních příležitostech. Popíjejí ho spárované s pokrmy i jako příjemnou tečku na závěr dne. Znáte mýty a polopravdy, které o vínu kolují?
Hrdinové v legendách málokdy putovali sami, vždy je doprovázel buď věrný sluha, přítel, nebo aspoň zvířecí kamarád. Zvířaty se to v mytologii jen hemží. Některá hrdinům na jejich cestách pomáhají, jiná jim naopak škodí. Vždy jsou ale hlavně symboly, které do příběhů vnášejí hlubší smysl.
Češi si rádi upravují recepty z ciziny a nejinak tomu je i v případě italské kuchyně. Vzali totiž Tagliattele Bolognese a udělali si nejdříve špagety bolognese a posléze to dekradovali na špagety s kečupem a eidamem. Můžu vám ale garantovat, že lepší omáčka na těstoviny snad ani neexistuje. Recept na konci pořadu.
Odhalte pravdu o roli tajných společností ve světové politice. Od mýtů o temných rituálech až po inspirativní fakta o filantropii. Seznamte se s jejich skutečným vlivem.
Před padesáti lety byl násilně odstaven od moci chilský socialistický prezident Salvador Allende. Vystřídala ho diktatura generála Pinocheta. Zničit odkaz prezidenta-mučedníka však nedokázala.
Kdy jindy natočit video o sebevraždách než na světový den prevence sebevražd? Pro mnoho lidí je rozhovor o myšlenkách na sebevraždu stále tabu. Tím ale popírají základní pravidlo přístupu k riziku sebevražedného jednání. A jaké mýty o sebevraždách ovlivňují vás? Díky za každé zhlédnutí! Díky za šíření tohoto tématu! Tentokrát se mi to zdá důležitější než kdy jindy.
Českému čtenáři se poprvé dostává do rukou dílo jednoho z největších žijících afrických spisovatelů Abdulrazaka Gurnaha, předloni vyznamenaného Nobelovou cenou za literaturu. Získal ji jako první černošský autor z Afriky po dvaceti sedmi letech. Švédská akademie ho ocenila za nekompromisnost vůči kolonialismu a za empatii k osudu uprchlíků rozpolcených mezi různými kulturami a kontinenty. K jeho nejvýznamnějším dílům patří Ráj, příběh dospívání chlapce Júsufa na počátku 20. století v Tanzanii, kterou stále více ničí kolonialismus a násilí.
To, že se houby nemají sbírat do igelitek, nebo že i ty okousané od plžů a červů mohou být jedovaté, je známá věc. Některé mýty ale přetrvávají mezi lidmi dodnes. Ačkoliv je řada mykologů a předních odborníků dávno vyvrátila. Které pověry se o houbách stále říkají a zbytečně odrazují od konzumace těchto výborných pokladů lesa? A na kterých je zrnko pravdy?
Robotizace a automatizace jsou čím dál žádanějším řešením. Nejenže reagují na nedostatek kvalifikovaných lidských pracovníků, zajišťují rovněž přesnost a jasně daný výkon.
V životě každého z nás může nastat situace, kdy si budeme potřebovat vypůjčit auto. A pokud vám klíčky od svého vozu nesvěří nikdo z rodiny, přátel či pracovních kolegů, nabízí se jednoduché řešení – autopůjčovna. Také v tuzemsku vyhledává služby autopůjčoven stále více lidí, ať už v pronajatých autech vyráží na dovolenou, služební cesty, nákupy nebo třeba na prodloužený víkend [&hellip
Ruský historik a politolog, doktor historických věd Valerij Garbuzov byl odvolán z funkce ředitele Ústavu pro USA a Kanadu Ruské akademie věd, uvedla ruská agentura Meduza. Garbuzov krátce před svým odvoláním z funkce napsal sloupek, ve kterém podrobně popsal absurditu státní propagandy, odsoudil protizápadní rétoriku a popsal místo Ruska ve světě.
Solární panely na střechách rodinných domů jsou v poslední době na vzestupu. S tím je však spojeno jedno riziko, a to konkrétně vzplanutí tohoto zařízení.
Ačkoli o osteoporóze slyšel téměř každý, vhodná léčba se dostane jen asi k pětině pacientů. Zbytek o své nemoci buď vůbec neví, nebo se diagnózu dozví příliš pozdě. Řídnutí kostí je přitom dobře léčitelné. Jaké jsou nejčastější mýty kolem tohoto onemocnění?
Je jen málo věcí, které naruší chvíle odpočinku na zahradě, u vody nebo v lese tak, jako komáři. Setkáváme se s nimi pravidelně a přivádí nás k šílenství. Víte ale o nich něco? My vám přinášíme pět zakořeněných mýtů a jednu pravdu, která vás bude bolet.
Vladimir Putin pripomína mafiánskeho krstného otca. No každý capo de tutti capi potrebuje ľudí, ktorí mu veci zariadia. Na to mal Putin Jevgenija Prigožina.
O zmrzlině koluje mnoho mýtů. Podle některých totiž pomůže proti bolesti v krku. Zmrzlina by se také prý neměla jíst v zimě, protože prý může způsobit nevolnost. Jestliže nevíte, ke kterému tvrzení se připojit, možná vám pomůže dnešní článek, ve kterém si ukážeme, jestli zmrzlina opravdu může pomoci. Jak si pomoci od infekce v krku?
Trans lidé jsou často cílem předsudků a nepravdivých informací. Pojďme se podívat na tři nejčastější mýty o trans lidech, které byly vědecky vyvráceny.
Očkování nemá mezi lidmi dobrou pověst, přestože díky němu se nám podařilo vymýtit řadu nemocí, na které se dříve umíralo. Vyvrátit mýty a zlepšit osvětu o očkování se snaží nezisková organizace Loono, jejíž zakladatelka Kateřina Šédová pro CNN Prima NEWS nastínila, co by se stalo, pokud by proočkovanost populace nebyla dostatečná.
Každý diabetik se ve svém životě určitě setkal s mýty a nevyžádanými radami ohledně své diagnózy. Nejčastěji slýcháváme, že cukrovku způsobuje nadměrná konzumace sladkého, že by diabetik neměl sportovat, ale i to, že léky vše spasí. Bohužel s podobnými mýty se nesetkáváme jen z řad běžných občanů, ale i odborníků. V nedávné době dokonce spatřil světlo světa film, jehož scény jsou pro diabetiky doslova nebezpečné.
Dovolená v Chorvatsku se podle některých médií měla stát pro našince téměř nedostupnou. Nejen kvůli zdraženému ubytování, ale především z důvodu neúnosného růstu cen v restauracích a obchodech. Jak ovšem říká Dagmar Brokešová–Udovičić, jde o uměle vytvořenou senzaci.
Kde se vzalo oněch 10 000 kroků, které se často uvádí v doporučeních pro zdravý život? Udaná číslovka má překvapivě vratký základ. Naopak se ukazuje, že optimální počet kroků se pohybuje kolem nižších čísel.
Když kupujete víno, zohledňujete, zda je v krabici nebo lahvi a dle toho určujete kvalitu? Víte, že je to špatně, protože ani jedno není ukazatelem kvality? A takových mýtů je mnoho.
Zdravá strava a správné krmení jsou klíčem k dlouhodobému a zdravému životu pejsků. V otázce krmení ale stále existuje mnoho mýtů, které mohou pejskům uškodit či způsobit nehezké žaludeční potíže. Je také nutno říct, že neexistuje jeden univerzální klíč, jak krmit pejsky. Je důležité vždy stravu a styl krmení volit podle jednotlivého pejska - jeho zdravotního stavu, věku, váhy i plemene.
Čipy do mozků implantovat nepotřebujeme. Pokud nás někdo chce ovládat, má k tomu mnohem jednodušší nástroje. Tento článek ovšem pojednává o tom, že i docela chytré mozky netuší, jak naše mozky pracují
Přestože není jisté, zda jde o deset procent objemu mozku, energetického metabolismu, elektrické aktivity nebo okysličení, obecný mýtus o tom, že člověk využívá jen deset procent svého mozku, je ve společnosti hluboce zakořeněný. Je dokonce zažitý tak silně, že se na něho ptají studenti neurověd.
Na platformě Epic Games bude od 17. srpna dostupná zcela zdarma unikátní hra z žánru RPG, která má bohatý děj a dokáže vtáhnout hráče.V posledních letech se na herním trhu objevuje stále více titulů, které nás zavedou do záhadných a okouzlujících světů s bohatými příběhy a originálními herními mechanismy. Jedním z takových titulů je i hra Black Book, která nás zavádí do temného a poutavého světa ruských mýtů a magie.
Toyota Mirai, auto, které se v Německu nebo ve Francii už běžně používá, protože je tam výrazně širší síť vodíkových čerpacích stanic, budí v Česku rozruch a spoustu otázek. Pojďme zodpovědět ty nejčastější a zároveň vyvrátit rozšířené mýty. Mýtus č. 1: Vodíkové auto není v Česku kde plnit, protože tu nejsou čerpací stanice Před pár týdny [&hellip
Je začátek srpna a podle houbové mapy Českého hydrometeorologického ústavu to vypadá, že houbařům konečně začínají žně. Bylo by tedy dobré si připomenout největší fakta a mýty, kterými jsou opředené. Věděli jste třeba, že houby byste neměli sbírat do igelitky a pít na ně alkohol? V redakci eXtra.cz jsme se na pár z nich podívali.
Hunzové jsou etnickou skupinou žijící v horských údolích v severním Pákistánu, nedaleko hranic s Indií. O těchto lidech se traduje, že se dožívají i více než sto let. Jaké je tajemství jejich dlouhověkosti?
Filmový publicista Kamil Fila je trnem v oku řadě lidí. Sám sebe přitom vidí spíš jako konsenzuálního člověka, kontroverzním tématům se ale nevyhýbá, jak dokazuje i tento rozhovor. Jeho kritici navíc dostali pomyslnou hůl v podobě filmu Síla, který sleduje nejtěžší část Filova života.
Zkušení houbaři nejspíše dobře vědí, jak se tomuto koníčku bezpečně věnovat. Pokud chodíte na houby jen občas, podívejte se, jestli stále nevěříte dávno vyvráceným mýtům.
O opalovacích produktech koluje spoustu faktů, ale i mýtů, které bychom rádi uvedli na pravou míru. Nevěřte všemu, co si kde přečtete a naučte se používat opalovací přípravky automaticky každý den a správným způsobem.
Ohledně koupání během menstruace panuje velké množství mýtů. Důležité je zmínit, že nejde o tabu. Stačí jen zvolit vhodnou menstruační pomůcku. Samozřejmě jako u všech ostatních aktivit při menstruaci jednoznačně platí, že pokud je vám to nepříjemné, nedělejte to.
Chceme udělat to nejlepší pro své zdraví, a tak věříme tvrzením, která se mnohdy nezakládají na pravdě. Místo toho, abychom svému tělu prospěli, nevědomky mu můžeme naopak i uškodit. Uvádíme nejčastější mýty o zdraví a zdravém životním stylu na pravou míru.
S obavou z dalšího růstu cen a nedostatku paliva začínají lidé vyvíjet různé strategie a taktiky, jak se s touto situací vyrovnat. Jednou z nejběžnějších praktik je plnění nádrží na maximum a tvorba osobních zásob. Nyní se však mezi řidiči šíří neobvyklý mýtus, který slibuje zvýšení objemu natankovaného paliva. Podíváme se na tento kontroverzní trik a zjistíme, zda má nějaké opodstatnění.
Stres je způsob, jakým vám tělo říká, abyste zpomalili. Stres je reakcí těla na nepříjemnou situaci, která vyžaduje reakci nebo odpověď, a u různých lidí se projevuje různě. Ne každý prožívá stres stejně.
Mnoho z dnešních seniorů ještě v dětství běhalo venku převážně bosky. I proto možná chůzi vnímají jako samozřejmou součást života a chodí rádi i ve vysokém věku. Jen během života načerpali různé mýty o tom, jaké boty mají na svých nohách nosit.
Obytné vozy a mobilní bydlení se staly nedílnou součástí moderního života pro mnoho lidí. V současné době je pozorovatelný značný vzestup zájmu o klasické obytné vozy, karavany a různé formy obytných vestaveb. Mnozí se rozhodují investovat do těchto alternativních způsobů bydlení z různých důvodů, ale často se při takových investicích objevují určité mýty, které jsou bohužel velmi rozšířené.
Každý houbař dobře ví, že by měl sbírat jen ty houby, které bezpečně zná. Mezi lidmi se ale traduje řada nejrůznějších mýtů a pověr o houbách, které mohou být užitečné, pokud jsou pravdivé, ale jiné až životu nebezpečné. Pojďme si ty nejčastější připomenout.
Možná máte pocit, že o kaloriích víte všechno. Nebo skoro všechno. Spousta žen je po většinu života počítá, sčítá, ubírá. Ale pokud jde o hubnutí, kolem kalorií panuje spousta mýtů. Které jsou ty nejvytrvalejší?
Na počátku času – to ještě plynul hezky volně, táhl se jako med a nikoho moc nehonil – žili lidé v celkové harmonii. Měli za úkol zalidnit zemi, a tak na tom úkolu velmi svědomitě pracovali.
Kosmetické výrobky se často předhánějí, který toho zvládne víc. Omladí o deset let, vyzmizíkuje kruhy pod očima, nebo dokonce zahojí zánět. Jak ale poznat, kdy mluví pravdu a kdy jde jen o marketing? Které sliby o účincích jsou za hranou zákona? Jsou zatracované silikony či sulfáty skutečně špatné? A jak je to se symboly o netestování na zvířatech? Novinky si o tom povídaly s odbornicí na vývoj kosmetických produktů a hodnotitelkou jejich bezpečnosti Lenkou Průšovou.