Zavřít
Lichořeřišnice

Lichořeřišnice

Nejnovější články na Seznamu na téma Lichořeřišnice
  • TopRecepty

    Pesto z lichořeřišnice: Podle bylinkářky Lindy je třeba kvalitní olej a předem namočená slunečnicová semínka

    Před 8 dny
    Znáte lichořeřišnici? Tato bylina nepatří k těm nejběžnějším, jde však přímo o zázračnou rostlinku s výjimečnými účinky na lidské zdraví. Většinou se s ní setkáváme ve formě různých tinktur. Pokud ale máte na zahrádce samotnou rostlinu, můžete ji zpracovat do formy pesta podle receptu bylinkářky Lindy Mahelové.
     Komentáře
  • Apetit

    Lichořeřišnice: Zkuste léčivou sílu přírody. Až půjdete kolem truhlíku, utrhněte pár lahodných kvítků do pusy nebo do salátu

    Před 22 dny
    Květy lichořeřnice můžete utrhnout a rovnou jíst. Nebo je na chvilku uschovat a přidat do salátu či jimi ozdobit jakýkoli talíř. Skvěle vypadá a ještě líp chutná! Při pohledu na tuto barvami hýřící rostlinku by málokdo tušil, jak zázračně může na lidský organismus působit. Lichořeřišnice či řeřicha se považuje za přírodní antibiotikum, má totiž schopnost bojovat se záněty.
     Komentáře
  • Lifee

    Vyzkoušeno redakcí: Domácí tinktura z lichořeřišnice podle našich babiček. Výroba přírodního zabijáku virů zabere pár minut

    Před 2 měsíci
    Pěstuje se jako letnička, má pestrobarevné oranžové, žluté a červené květy a dlouhé, popínavé výhony. Pokud si lichořeřišnici větší hýčkáte na svých záhonech, skalkách a v truhlících, využijte její mocnou léčivou sílu k přípravě tinktury, která vám s nástupem sychravého počasí bude krýt záda!
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Lichořeřišnice, rostlina okrasná květem, prospěšná zahradě i člověku

    Před 3 měsíci
    Lichořeřišnice je oblíbenou letničkou, která je všem zahrádkářům dobře známá. Během léta vytasí svoje největší zbraně v podobě úžasných květů, které lze využít různě. Přiblížíme si její pěstování, které rozhodně není složité, ale má svoje pravidla.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Jedlé krásky na zahradě i na balkoně: Jak pěstovat denivky, bohyšky i lichořeřišnice, které jsou krásnou ozdobou nejen do salátů

    Před 4 měsíci
    Možná vás to překvapí, ale i trvalky a letničky, které máme v zahradě na okrasu, se mnohdy dají konzumovat. Není zde řeč o bylinkách, které bývají krásné a aromatické zároveň, ale o rostlinách, které jsou okrasné květem či listem. Kterou „květinu“ si můžeme v klidu uvařit či přidat do studených salátů? Zde je pár takových, které se považují za okrasné a možná je letos poprvé zkusíte i ochutnat.
     Komentáře
  • Vitalia

    Lichořeřišnice je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Pomáhá v boji proti plísním i bakteriím

    Před 4 měsíci
    Ačkoliv lichořeřišnici řada z nás pěstuje na zahradě jako okrasnou rostlinu, jde o významnou léčivku. V tradičním léčitelství představuje osvědčeného pomocníka při zánětech urogenitálního a dýchacího traktu. Využít můžete prakticky všechny nadzemní části rostliny, na kterých si můžete pochutnat i v salátech nebo pomazánkách. Rod lichořeřišnice (Tropaeolum), kterému se lidově říká také kapucínka, je jediným rodem bylin spadajících do čeledi lichořeřišnicovité (Tropaeolaceae). Tato skupina zahrnuje více než 90 rostlin, přičemž s většinou se můžete setkat v Jižní a Latinské Americe. Chybným názvem je pak řeřicha, se kterou si lidé lichořeřišnici často pletou.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Lichořeřišnice je antioxidační vzpruhou

    Před 5 měsíci
    Ozdobí každou zahrádku, truhlík i květináč a pomůže vyléčit celou řadu zdravotních potíží. Takový poklad je lichořeřišnice, která má skutečně dlouhou tradici. Nechcete jí u sebe také ubytovat? Je nenáročným, ale vděčným nájemníkem!
     Komentáře
  • Prima Living

    Jak pěstovat lichořeřišnici, krásnou letničku i přírodní antibiotikum s jedlými květy

    Před 5 měsíci
    Kdyby lichořeřišnice neměla tak krásné květy, jistě by patřila mezi zeleninu. Mladé listy, poupata, květy i plody mají příjemně kořenitou chuť připomínající řeřichu či ředkvičku. Květy jsou jedlé, a tak zdobí zahradu i balkon a mohou se stát netradiční ozdobou pokrmů. Pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary, mladé výhonky a listy slouží jako koření. Tinktura ze semen a poupat se považuje za přírodní antibiotikum.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Podpořte imunitu u psa přírodní cestou. Nic složitého

    Před 5 měsíci
    Tak jako je třeba podporovat náš imunitní systém, nejinak je tomu i psů. Ať už máte psa, který s vámi žije v bytě nebo venku na zahradě, je dobré podpořit jeho imunitu. Na které přípravky se můžete spolehnout? Některé vás možná překvapí a o to více, když uvidíte samotný účinek.
     Komentáře
  • DIAstyl

    Bylinkářka radí: Vyzkoušejte lichořeřišnici větší, léčivou bylinku s antibakteriálními účinky

    Před 5 měsíci
    Jedna z nejhezčích bylin, kterou si můžeme zpříjemnit jarní, letní i podzimní zahradu. Kvete oranžově, červeně i žlutě, list je sytě zelený, se svou typickou bělostnou hvězdou. Bylinka vykazuje velmi dobrou klíčivost, roste mezi prvními a kvete pak ještě velmi dlouho, stejně jako milovaný sléz maurský. Lichořeřišnice se rozloučí na konci října, sléz v teplém podzimu i na začátku prosince. V čem nám může pomoci?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Vypěstujte si lichořeřišnici, která je nenáročná na péči a ideální pro zdraví

    Před 6 měsíci
    V posledních několika letech jsou jedlé květy velmi populární. To však jistě není k údivu, protože mnohé z nich jsou přímo nabité živinami. Velmi podobně je na tom zmíněná lichořeřišnice původem z Jižní Ameriky, kde ji již ve středověku používali léčitelé k léčbě zdravotních potíží. Jedná se o nenáročnou a krásnou rostlinu, které nevadí růst mezi plevelem. Stejně tak zdatně zvládne sucho i deště.
     Komentáře
  • iReceptář

    Co se stane s vaším tělem, když budete denně pít čaj z lichořeřišnice

    Před 1 rokem
    Tuto rostlinu si mnozí z vás pěstují doma na záhonech, skalkách či truhlících. Svými pestrobarevnými květy může oslnit nejen sousedy, ale také váš organismus, například při zánětu močového měchýře.
     Komentáře
  • iReceptář

    Zdravotní zázrak na záněty v těle: Tinkturu z plodů lichořeřišnice nic nepřekoná

    Před 1 rokem
    Lichořeřišnice se opět vrací na scénu. Kdysi byla nejen oblíbenou květinou, která zdobila téměř každou zahrádku našich babiček, ale často se využívala i jako výborný léčebný prostředek, který umí dokonale likvidovat zánět v těle a podpoří imunitu.
     Komentáře
  • Naše krásná zahrada

    Lichořeřišnice je silné přírodní antibiotikum: nenáročná rostlina, která bohatě kvete celé léto, vás zbaví bacilů a podpoří imunitu

    Před 1 rokem
    Lichořeřišnice (Tropaeolum), někdy známá pod lidovým názvem kapucínka, je větší dužnatá letnička z čeledi lichořeřišnicovitých. Pochází z Jižní Ameriky, kde je dodnes populární jako tradiční koření. Znáte její použití v zahradě, kuchyni nebo domácí lékárničce?
     Komentáře
  • iReceptář

    Tinktura z lichořeřišnice léčí záněty v těle: Takto jednoduše si ji vyrobíte

    Před 1 rokem
    Lichořeřišnice je barevná letní kráska, která zdobí kdejaký balkon a nejednu zahradu. Víte však, že se jedná o tuze zdravou bylinu? Je to skvělé přírodní antibiotikum! Hodí se do jídla, k výrobě čaje a dá se z ní vyrobit léčivá tinktura. Máme pro vás jednoduchý recept.
     Komentáře
  • Prima Nápady

    Nenápadná letní kráska, která ozdobí váš balkon a hodí se i do vaší lékárničky

    Před 1 rokem
    Lichořeřišnice pochází z daleké jižní Ameriky. Ale už před staletími si našla cestu do Evropy a dnes ji u nás běžně pěstujeme. V domácnosti zužitkujete nejen její plody, ale především listy a květy. Jsou totiž chutné a léčivé.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Aby děti žasly: Obří slunečnice roste, lichořeřišnice se jí

    Před 1 rokem
    Malé zahradníky nejspíš ohromí, že rostliny zvané letničky musí od jara do podzimu stihnout vyklíčit, vyrůst, vykvést a vytvořit semínka.
     Komentáře
  • iReceptář

    Jak se zbavit mšic? Vysaďte na zahradu tyto rostliny

    Před 1 rokem
    Škůdce, který dokáže potrápit nejednoho zahrádkáře, to je mšice. Malí černí či zelení broučci se vyskytují v hojných koloniích na rostlinách a živí se jejich šťávou. Dokáží zlikvidovat budoucí úrodu a poničit i okrasné květiny. Jak  se jich zbavit bez chemie?
     Komentáře
  • iReceptář

    Jak se zbavit kadeřavosti listů na ovocných stromech bez chemie: Zasaďte křen

    Před 1 rokem
    Trápí vás, že vaše stromy na zahradě trpí kadeřavostí? Zejména kadeřavost broskvoní, pokud se neřeší, může způsobit až úplné uhynutí stromů. Pokud se chcete této choroby zbavit bez chemie, existují rady, jak na to přírodní cestou.
     Komentáře
  • inStory

    Zastavte inkontineci přírodní cestou. Pomáhá kopřiva, lichořeřišnice i medvědice

    Před 1 rokem
    Důvodů, proč k inkontinenci dochází, je celá řada. Velmi často je to následek po porodu, ale na vině mohou být také ortopedické či neurologické problémy, změny v menopauze, nebo může jít o následek operace v oblasti pánve, zánět či infekce.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Pěstování lichořeřišnice a její použití v kuchyni

    Před 1 rokem
    Lichořeřišnice (Tropaeolum) patří do čeledi lichořeřišnicovité. Ačkoli ji považujeme za okrasnou květinu – a to právem, protože na sebe upozorní nejen neobvyklým tvarem svých zelených listů, ale hlavně výraznými květy, nejčastěji v oranžové barvě – využijeme ji ale také v kuchyni nebo rostlinolékařství. Lichořeřišnice může mít všestranné použití, takže pokud se ji rozhodnete pěstovat, rozhodně neprohloupíte.
     Komentáře
  • Zdravotnictví a medicína

    Lichořeřišnice se někdy označuje jako přírodní antibiotikum. Jaké jsou její účinky?

    Před 1 rokem
    Ačkoliv má složitý název, v lidovém léčitelství je dobře známá. Řeč je samozřejmě o lichořeřišnici, která se vyznačuje antibiotickými, antivirotickými či antibakteriálními účinky a pomáhá při léčbě různých akutních i chronických zánětů. Využít se dají semena, květy i listy, přičemž někteří lidé pěstují lichořeřišnici také jako okrasnou bylinu.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Různé druhy lichořeřišnice: je z čeho vybírat

    Před 1 rokem
    Lichořeřišnice (Tropaeolum) náleží do čeledi lichořeřišnicovité. I když do této čeledi spadá více než 80 druhů, na našich zahradách se jich objevuje obvykle jenom několik. Přitom lichořeřišnice není příliš náročná na pěstování, takže do své zahrady můžete zavést klidně i několik druhů současně. Jejich výhodou je taktéž to, že všechny její části jsou jedlé, a to včetně krásných květů. Jimi můžete ozdobit nápoje, různé pokrmy či dezerty.
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Lichořeřišnice jako zdroj cenných živin

    Před 1 rokem
    Jedná se o přitažlivou popínavou rostlinu, která rozhodně nepatří jen do skupiny okrasných rostlin. Všechny její části jsou jedlé, takže je můžeme využit jako ozdobu hlavních chodů nebo si z ní rovnou připravit něco dobrého. Lichořeřišnice je také zdravá, obsahuje spoustu vitamínů a živin, které jsou prospěšné pro naše tělo. Její pěstování není náročné, a tak se do něj pouští celá spousta lidí. A i když existuje více než 80 druhů náležejících do čeledi lichořeřišnicovitých, v našich zahradách se opakují obvykle jen podobné druhy.
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Vybíráme k pěstování zeleninu podle obsahu zajímavých látek

    Před 1 rokem
    Zkušení pěstitelé zeleniny na zahrádce to už vědí a ti začínající brzy zjistí, které druhy dobře rostou a jakou zeleninu bude rodina ochotně jíst.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Připravte si pesto z lichořeřišnice, kombinuje v sobě sladkost i kyselost

    Před 2 roky
    Hledáte zajímavou chuť do své kuchyně? Pak vsaďte pesto z lichořeřišnice. Dokáže zaujmout pestrou paletou chutí, a navíc je jeho příprava doopravdy snadná.
     Komentáře
  • Bydlíme kvalitně

    Lichořeřišnice ozdobí saláty i lékárničku. Poradíme, jak ji vypěstovat

    Před 2 roky
    Tuhle krásku si často pořizujeme nejen kvůli jejím ozdobným květům, které mohou zdobit jak balkony, tak saláty, ale též kvůli pupenům a nezralým semenům. Ta totiž můžeme naložit do kyselého nálevu jako kapary.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    S bakteriálními infekcemi pomohou nejen léky. Seznamte se s nejznámějšími přírodními antibiotiky

    Před 2 roky
    Podle výsledků průzkumu Česká lékárnické komory se každý pátý pacient mylně domnívá, že antibiotika účinkují proti chřipce, nachlazení či viróze. Nadužívání antibiotik ale vede mimo jiné k rezistenci bakterií, což představuje velké riziko.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Mšice dokáží zničit keře i stromky. Připravte si na ně vlastní, účinný a přitom ekologický postřik

    Před 2 roky
    Mšice dokáží napadnout prakticky jakoukoliv kulturní rostlinu, tedy jak ovocné dřeviny, tak i zeleninu nebo okrasné rostliny. Největšímu náporu mšic budete čelit vždy na jaře a pak také na začátku léta.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Nedoceněné přírodní antibiotikum, které zdobí mnoho zahrad i balkonů

    Před 2 roky
    Lichořeřišnice větší je květina, která zdobí mnoho zahrad, skalek i balkonů. Už méně lidí ale ví, že jde zároveň o silné přírodní antibiotikum.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Venkovské zahrádky mají své kouzlo. Jsou okrasné, ale také jedlé a léčivé

    Před 2 roky
    Možná už přemýšlíte, jak si letos zvelebit svou zahrádku či záhon před domem. Chcete, aby lahodila oku, ale přitom z ní mít užitek? Vsaďte na venkovský styl, který zdaleka není pouze výsadou venkova. Kvůli snadné údržbě si získává oblibu u celé řady pěstitelů.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Recepty našich babiček vám pomohou zbavit se plísně na nehtech

    Před 2 roky
    Plíseň na nehtech trápí opravdu mnoho lidí. Většinou se projevují zahnědnutím, lámáním či drolením nehtů.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Léčivé kapky z lichořeřišnice: Vyrobte si je doma sami

    Před 2 roky
    Lichořeřišnice je velmi známá rostlina, kterou považujeme za léčivku. Tato rostlina roste poměrně bezproblémově a využít ji můžete také v kuchyni. Její květy ozdobí nejeden pokrm. Využít je ale můžete také na přípravu kapek, které si snadno a rychle připravíte z pohodlí domova. Ačkoli je možné kapky koupit i v obchodech, přece jen – přípravou domácích můžete ušetřit a navíc víte, co se v nich přesně nachází.
     Komentáře
  • inStory

    Zima je sice v plném proudu, i tak se ale blíží čas výsevu letniček

    Před 2 roky
    I když může za okny sněžit či mrznout, zahrádkáři by už měli začít přemýšlet o nové sezoně. Například některé letničky je dobré vysadit už v únoru.
     Komentáře
  • Flóra na zahradě

    Lichořeřišnice – léčivka nahrazující penicilin

    Před 2 roky
    Lichořeřišnice pochází ze Střední a Jižní Ameriky, odkud ji přivezli do Evropy holandští námořníci už v 16. století.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Popínavé rostliny dokáží víc, než jen zakrýt nevzhledný kout. Vysadit je můžete i na podzim

    Před 3 roky
    Vždy je třeba dobře promyslet, jaký druh popínavky zvolíte, jakou konstrukci bude vámi vybraná rostlina potřebovat a zohlednit musíte také třeba velikost či členitost vaší zahrady. Velikost zahrady Pokud disponujete spíše menší zahrádkou, měli byste se rozhodnout jen pro jeden druh popínavky.
     Komentáře
  • inStory

    Lichořeřišnice je krásná balkonovka a silné antibiotikum. Dokáže si poradit s celou řadou neduhů

    Před 3 roky
    Lichořeřišnice se u nás pěstuje už přes 400 let, ale její původ je nutné hledat až v Jižní Americe. Postupem času se rozšířila do celého světa.
     Komentáře
  • Dobrá kondice

    Které bylinky můžete pěstovat i v květináči doma?

    Před 3 roky
    Čerstvé bylinky jsou úžasné koření – nic nevylepší jídlo lépe. A jejich sílu také oceníte v domácí lékárničce.
     Komentáře
  • iReceptář

    Zahradníkův březen: Osejte záhony, předpěstujte si sazeničky

    Před 3 roky
    Jaro konečně přišlo. Kalendářní ještě ne, ale zahradníkovo ano. Kvetou sněženky a šafrány, půda se ohřívá a říká – osej mě a léto bude nádherné.
     Komentáře
Reklama