Zavřít
Měsíček lékařský

Měsíček lékařský

Nejnovější články na Seznamu na téma Měsíček lékařský
  • Kupi Magazín

    Kdo nemaže, ten pije! Co se stane, když budete měsíček lékařský užívat vnitřně?

    Před 1 měsícem
    Měsíček lékařský je dobře známou přísadou vyživujících a protizánětlivých mastí a krémů. Žlutooranžové květy obsahují velké množství betakarotenu, silic, saponinů, hořčinů, vitamínu C a dalších látek. Právě proto je škoda, že mnozí lidé ani netuší, že je čerstvý i sušený měsíček výborný také při popíjení a kloktání. Na které neduhy pomáhá a v jakých podobách se dá užívat?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Měsíček lékařský: vypěstujte si jej, má mnohé léčebné účinky

    Před 1 měsícem
    Pokud existuje univerzální bylina, kterou můžete použít na celou řadu neduhů, pak je to právě měsíček lékařský (Calendula officinalis). Používá se jako přírodní antibiotikum, má antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky. Používá se do kosmetických i léčivých krému, protože zvláčňuje pokožku, ale také jako kloktadlo (při problémech v dutině ústní) či jako čaj pro vnitřní užití. Stejně jako je všestranné jeho využití, je univerzální i jeho pěstování: můžete to dělat doma, na balkoně nebo na záhonu.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů

    Před 2 měsíci
    Ať už bylinky pěstujete na své zahradě nebo je sbíráte ve volné přírodě, můžete si z nich vyrobit neskutečné množství užitečných přípravků, kterými hravě nahradíte komerční kosmetiku. Navíc budete vědět, co jste na jejich výrobu využili, v jaké kvalitě a navíc se můžete zcela obejít bez chemie, která má při častém používání i negativní dopady na vaše zdraví.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Vypěstujte si svoje bylinky na další sezonu

    Před 2 měsíci
    Závratnou rychlostí se blíží období, kdy se opět budeme moci vrhnout do víru zahradních prací. Začátek nové sezony úzce souvisí s předpěstováním sadby zeleniny, ale také užitečných bylinek. Svépomocí si tak můžete vlastními silami vypěstovat celou řadu bylinek, což oceníte zvláště tehdy, když jich potřebujete větší množství.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Poklad každé zahrady – zdravá půda

    Před 2 měsíci
    Ať vlastníte okrasnou nebo užitkovou zahradu, vždy je váš úspěch závislý na kvalitě půdy na pozemku. Mnohdy si tento poklad sami kontaminujeme nesprávně používanými chemickými postřiky a hnojivy, které půdu zasolují, likvidují v ní půdní život a navíc i ničí její přirozenou strukturu. Pokud se chcete o půdu na své zahradě starat smysluplně a dočkat se tak zdravé sklizně, nechte se inspirovat postupy našich předků, pro které byla přírodní péče o půdu zcela samozřejmá.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Není na světě bylina, aby na něco nebyla

    Před 4 měsíci
    Byliny jsou schopné nám pomoci bojovat s mnoha zdravotními obtížemi. Dokážou upravit trávení, podpoří detoxikaci, některé zabírají i při stresu a duševním vypětí, jiné urychlí rekonvalescenci po infekcích nebo dokonce zabírají i při bolestech kloubů a revmatismu. Aby nám zabraly spolehlivě a přinesly kýžený účinek, musíme dodržovat denní doporučené dávky a držet se návodu na aplikaci odvarů či konzumaci bylinných čajů.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Zpět k tradicím – návrat venkovské zahrady

    Před 4 měsíci
    V uspěchané době si čím dál tím více ceníme tradic a starých dobrých věcí, které tu byly odjakživa. Na venkovských zahradách byste dříve spíše našli pravidelně tvarované zeravy a typicky městské výsadby, které s venkovem neměly nic společného. Nyní se ovšem stará dobrá venkovská zahrada vrací tam, kde vznikla. Skvěle si opět rozumí s ovocnými stromy, květnatými loukami nebo trvalkovými záhony s typicky venkovskými trvalkami.
     Komentáře
  • Vitalia

    Jak přírodní cestou zmírnit bolest v prsou, za kterou mohou hormony

    Před 4 měsíci
    Prsa čas od času bolí každou ženu. V naprosté většině případů nejde o nic závažného, stojí za tím hormony a výkyvy jejich hladiny během měsíčného cyklu. Přesto dokážou být bolesti hodně nepříjemné. Zmírnit potíže lze i jinak než pomocí prášků. Téměř každá žena zažila nepříjemné pnutí a zvýšenou citlivost prsou, zejména v období před menstruací. Někdy se prsa nalévají téměř po ovulaci a nepříjemné pnutí i bolest trvají až do menzes. Pomůže změna životosprávy a dobře vybrané bylinky.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Jakým bylinkám dát přednost

    Před 4 měsíci
    Bylinky jsou pro mnohé zahrádkáře jednou z nejdůležitějších skupin rostlin, kterou využívají nejen jako skvělou surovinu na dochucení jídel, ale také jako přírodní léčivo a přídavek do přírodní kosmetiky. Bylinky jsou mnohdy považovány dokonce za jakýsi přechod mezi rostlinami užitkovými a okrasnými. Pokud jste někdy sháněli osivo těchto rostlin, jistě jste se na trhu setkali se sortimentem běžných a BIO osiv. Jaká jsou vhodnější a kde je seženete?
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Bojujeme proti zimním nemocem bylinnými nálevy

    Před 4 měsíci
    Zima je tu a je načase, abychom přemýšleli nad tím, jak si co nejvíce uchránit své vlastní zdraví před zimními nemocemi. Základem je samozřejmě zdravý životní styl, ve kterém by ovšem neměly chybět ani léčivé rostliny, díky nimž lze bojovat proti lehčím zimním obtížím, jako je rýma či kašel. Bylinky dokáží pomoci nejen při nachlazení, ale zpříjemní i ten nejsychravější den.
     Komentáře
  • iReceptář

    Seznam nejkrásnějších bezúdržbových trvalek našich babiček: Tyto jsou bez práce

    Před 6 měsíci
    Toužíte po zahradě plné rozkvetlých květin a nevíte, které si pořídit, protože máte málo času? Vysaďte nenáročné trvalky, o které se nemusíte starat a jsou doslova nezničitelné!
     Komentáře
  • iReceptář

    Plíseň na rajčatech: 7 geniálních triků, jak proti ní bojovat

    Před 6 měsíci
    Rajčata ze zahrádky jsou šťavnatá a chutná. Co dělat, aby vám je neznehodnotila plíseň?
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Velká hrst tipů pro sběr a zpracování bylinek

    Před 7 měsíci
    Milujete bylinky? Pak právě nyní je ta nejlepší doba na jejich sklizeň a zpracování. Pojďme se společně podívat na to, kdy bylinky sklízet, co k tomu budete potřebovat, jak je sušit a uskladnit na zimu.
     Komentáře
  • iReceptář

    Odpuzovač hmyzu z igeliťáku a mincí: Mouchy se ho bojí jako čert kříže

    Před 8 měsíci
    Léto je období plné hmyzu, který už vás jistě štve a rádi byste se ho zbavili. Neustálé bzučení, poletování kolem obličeje a posedávání na vašich nohách už vás nebaví, a navíc víte, že mouchy přenášejí spoustu nemocí. Poradíme vám, jak je vyhnat z obydlí jednou provždy.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Byliny v kuchyni: Měsíček lékařský ochutí rizoto a uděláte z něj i skvělé víno nebo salát

    Před 8 měsíci
    Jak už napovídá její název, měsíček lékařský je ceněnou bylinkou a uplatňuje se i v kuchyni. Už staré kultury ho využívaly jako koření. Přečtěte si, do kterých pokrmů můžete zařadit tuto zářivou rostlinu.
     Komentáře
  • Zdravotnictví a medicína

    Měsíček lékařský je známý jako univerzální léčivka. K čemu se používá?

    Před 8 měsíci
    Díky svým výrazným žlutooranžovým květům dnes mnoho zahrádek zdobí měsíček lékařský, což je oblíbená léčivka, která si našla využití v gastronomii či v kosmetice. Podporuje činnosti trávicí soustavy, má protizánětlivé účinky, zmírňuje gynekologické obtíže, při zevní aplikaci pomáhá urychlit hojení ran a stala se také symbolem Českého dne proti rakovině.
     Komentáře
  • iReceptář

    Postřiky na rajčata: Tyto je ochrání proti plísni a neuškodí vašemu zdraví

    Před 8 měsíci
    Každý pěstitel si přeje sklízet krásná, zdravá a chutná rajčata. Napadla vaše rostliny plíseň? Zlikvidujte ji postřiky, které jsou chemicky nezávadné a fungují.
     Komentáře
  • iReceptář

    Bobkový list není jen do omáček, je to i skvělé hnojivo: Jak ho správně použít?

    Před 9 měsíci
    Bobkový list nemusíte používat pouze jako dochucovadlo, můžete si z něj vyrobit i skvělé přírodní hnojivo. Je to dokonalý životabudič, který vám zaručí mnohem větší úrodu.
     Komentáře
  • Vitalia

    Ve středu si lze koupit žlutý květ a podpořit tím sbírku na boj s rakovinou

    Před 10 měsíci
    Ve středu se vydají tisíce dobrovolníků ve žlutých tričkách do ulic, aby lidem nabídly květy měsíčku lékařského s fialovou stužkou. Symbol Českého dne proti rakovině, jenž je spojen se sbírkou na nádorovou prevenci či zlepšení kvality života onkologických pacientů. Květinový den letos připadá na 11. května. Do ulic vyjde celkem 12 200 dobrovolníků. Mimo jiné z řad školáků, studentů, skautů nebo dobrovolných hasičů. Lidem nabídnout možnost přispět na 26. ročník sbírky boje s rakovinou, kterou pořádá Liga proti rakovině. Symbolickou odměnou za dar jim bude látkový květ měsíčku lékařského se stuhou fialové bary. Jde o jednu z barev symbolizující boj s rakovinou.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Vypěstujete si doma měsíček lékařský – užitečnou léčivku

    Před 1 rokem
    Zářivka, kterou stačí jednou vysít a od té doby se bude sama rozmnožovat svými vitálními semeny, se uplatní nejen v okrasných záhonech, ale také ve vaší lékárničce. Měsíček lékařský je totiž stejně léčivý jako krásný.
     Komentáře
  • iReceptář

    Proč byste teď měli na zahradě vysévat měsíček? Vypadá nádherně a léčí

    Před 1 rokem
    Chcete si na zahrádce vypěstovat domácí bylinkovou lékárnu? Začněte měsíčkem lékařským. Už z jeho názvu vyplývá, že má doslova zázračné účinky na naše zdraví.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    Naplánujte si záhon s letničkami k řezu

    Před 1 rokem
    Milujete řezané květiny? K tomu nejlépe poslouží letničky. Založte si letničkový záhon a budete se doma těšit z nádherných kytic po celou sezónu.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Vysejte si měsíček lékařský ještě teď. Podzimní výsev vám jeho účinky zprostředkujte mnohem dříve než obvykle

    Před 1 rokem
    Využijte léčivé účinky měsíčku příští rok dříve než všichni ostatní. Postará se o to je ho včasný výsev ještě na zimu. Není totiž třeba čekat na jaro. Vysejte si měsíček lékařský ještě teď. Podzimní výsev vám jeho účinky zprostředkujte mnohem dříve než obvykle.
     Komentáře
  • inStory

    Hmyzí bodnutí může být hodně nepříjemné. Pomoci mohou i věci, které máte na dosah ruky

    Před 1 rokem
    Léto s sebou nese jednu nepříjemnost, a to větší riziko pokousání nebo poštípání hmyzem. Abyste situaci zvládli co nejlépe, je třeba zarudlé a svědící místo co nejrychleji ošetřit.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Jedlé letničky i trvalky vám zkrášlí zahradu a ještě si na nich pochutnáte

    Před 1 rokem
    Zatímco některé rostliny jsou vysloveně jedovaté, najdou se naopak takové, které jsou zdravé a ještě chutné. Pokud budete chtít, můžete si vytvořit i celý záhon jedlých letniček a trvalek.
     Komentáře
  • inStory

    Mandelinky každoročně škodí bramborám. Poraďte si s nimi bez chemie a zároveň vsaďte na prevenci

    Před 1 rokem
    Mandelinky jsou obávanými škůdci. Nejvíce jich najdete na bramborách, ale škodí také paprikám či lilkům. Začněte se jich zbavovat zavčas. Pokud neradi používáte chemické prostředky, které sice mandelinky zničí, ale zároveň zasáhnou i brambory, vyzkoušejte šetrnější varianty.
     Komentáře
  • Žena-in

    Bylinky prospívají pokožce našeho těla: Měsíček léčí, rakytník zklidňuje, meduňka uvolňuje tělo i mysl

    Před 2 roky
    Různé bylinky léčí různé neduhy. To věděli už i naši předci. Přidáváme si je do čajů, do pokrmů, používáme je na vlasy i na pleť. Některé jsou prospěšné pro pokožku našeho těla. Například takový měsíček, meduňka nebo rakytník dokážou zázraky.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Měsíček lékařský hojí infekce horních cest dýchacích

    Před 2 roky
    Na první pohled zaujme svojí sytě oranžovou barvou. Sušené květy měsíčku lékařského se často přidávají do výplní polštářů, protože prý přinášejí prorocké sny. Pokud však o věštění nestojíte, zužitkujete je při infekcích horních cest dýchacích. A počítejte i s posílenou imunitou!
     Komentáře
  • iReceptář

    Zapomenuté babské rady, co vám mohou zachránit zdraví

    Před 2 roky
    Přírodní moudrost našich předků funguje jako skvělá alternativa konvenčních léčiv. Samozřejmě pro nepříliš vážné případy. Poradíme vám, jak ulevit při drobných poraněních, nebo třeba střevních problémech.
     Komentáře
  • Magazín zahrada

    9 důvodů, proč by měsíček lékařský neměl chybět ani doma, ani na zahradě

    Před 2 roky
    Měsíček lékařský je úžasný na pěstování - jednou ho vysejete a už vám na zahradě, díky hojnému vysemeňování, zůstane. Má mnohostranné využití – vypadá úžasně na záhonu i ve váze, okvětní lístky se dají použít do salátů jako chutná ozdoba a má široké využití v bylinkářství i kosmetice. Měsíček by neměl chybět na žádné zahradě.
     Komentáře
  • iReceptář

    Vyrobte si domácí měsíčkovou mast: Hojivý zázrak na spáleniny, řezné rány, exemy

    Před 2 roky
    Hojivá mast z měsíčku lékařského nesmí chybět v žádné domácí lékárně. Oceníte její blahodárné účinky na celé tělo, s její pomocí snadno vyhojíte spáleniny, řezné rány, ekzémy, vyrážky a další neduhy. Vyrobte si ji z dostupných surovin v několika snadných krocích.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Ještě stále můžete vysadit měsíček lékařský, zahrada bude díky němu zářit ještě v říjnu

    Před 2 roky
    Na výsadbu letniček je vesměs už pozdě, to však neplatí o měsíčku lékařském. Bylince, která září oranžovými nebo žlutými květy různých odstínů. Rychle klíčí a roste, nyní vysazené rostlinky vám pokvetou ještě v září a říjnu, kdy už je o barevné květy v zahradě nouze.
     Komentáře
  • inStory

    Pokud se cítíte se unavení a leniví, zkuste jarní očistu organismu

    Před 2 roky
    Nejen příroda, ale i tělo se na jaře probírá ze zimního útlumu. Po dlouhém chladném období ale potřebuje pořádně pročistit.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Domácí měsíčková mast je lékem na různé kožní problémy

    Před 2 roky
    Měsíček lékařský: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com Měsíček lékařský patří mezi oblíbené bylinky. Velice známá je zejména měsíčková mast, kterou používaly již naše babičky na nejrůznější kožní problémy.
     Komentáře
  • inStory

    Pokud chcete posílit organismus, výborný je rakytník, černý bez i olej z jedle nebo máty

    Před 3 roky
    Během chřipkových období je nejdůležitější posilování imunity, a to především dostatečným přísunem vitaminů a správně zvolenými výtažky z rostlin a bylinek. Ty jsou vhodné ve formě olejů, jako je například měsíčkový nebo rakytníkový, vhodná je také echinacea, kterou lze užívat v různých formách jako čaje nebo tinktury.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Jaké má zdravotní účinky měsíček lékařský

    Před 3 roky
    Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednou z nejpoužívanějších bylinek v kosmetickém průmyslu. Není divu, přináší velkou spoustu zajímavých zdravotních přínosů. Velice snadno se pěstuje, a tak není problémem, vypěstovat a vyrobit si vlastní měsíčkovou kosmetiku. Měsíček má rád slunce či polostín a je to jednoletá rostlina. Každý rok jí dopřejte jiné místo na své zahradě, protože je náročný na živiny a mohl by vyčerpat vaši půdu.
     Komentáře
  • inStory

    Měsíček lékařský pomáhal odpradávna. Vyrobte si z něj skvělou mast

    Před 3 roky
    Měsíček lékařský byl v dávné minulosti považován za bylinu, která má magické účinky. Kromě toho byla tato rostlina se žlutým okvětím hojně využívána i pro své hojivé účinky.
Reklama