Zavřít
Kryštof Kolumbus

Kryštof Kolumbus

Nejnovější články na Seznamu na téma Kryštof Kolumbus
  • Lifee

    Pečené batáty s ricottou a petrželkou: Báječný recept dochucený praženými arašídy

    Před 1 dnem
    Batáty, známé také jako sladké brambory, jsou příjemným zpestřením jídelníčku. A nejen svou chutí. Jejich barva svědčí o vysokém obsahu karotenoidů a vitaminu A. K tomu je v nich vláknina, železo, mangan a draslík.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Opravdu lidé ve středověku věřili, že je celý svět placka? Vůbec ne, ani Kolumbus nemusel nikoho přesvědčovat

    Před 2 dny
    Na naše dávné předky z doby před stovkami let můžeme být poměrně hrdí. Že je Země kulatá, věděli po celé tisíce let, a to včetně lidí bez většího vzdělání.
     Komentáře
  • České stavby

    Cukety zná určitě každý, jaké druhy si můžeme vybrat a jaké mají barvy plodů

    Před 8 dny
    Poslední dobou koluje mezi lidmi vtip. Co je nejčastější srpnový pozdrav? Ahoj, nechceš cuketu? V srpnu každoročně vrcholí plození cuket a mnozí lidé prostě už ani neví, co s nimi.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Kyselé okurky milovala už egyptská královna Kleopatra. Jak připravit ty legendární Milotické?

    Před 11 dny
    Křupavá kyselá okurka se stala trvalou součástí mnoha pokrmů. Řízek bez ní chutná tak nějak „polovičatě“, kyselá okurka se podává k uzenému masu, zapečeným flekům i k francouzským bramborům a zdobí šunkové chlebíčky. Víte, jak tento pokrm vznikl?
     Komentáře
  • Fandíme filmu

    1521: Historický epos o prvním obeplutí světa

    Před 11 dny
    Drsňák Danny Trajo ztvární světoznámého mořeplavce Fernãa de Magalhãese.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Hnědé zlato: Prvními evropskými konzumenty čokolády byli mniši

    Před 22 dny
    Cesta čokolády evropskými dějinami byla trnitější, než by se mohlo na první pohled zdát…
     Komentáře
  • Dotyk

    Podivný případ falešného deníku Kryštofa Kolumba. Slavný mořeplavec byl zločinec

    Před 22 dny
    Už jako mladíka ho hnala touha objevovat. Věřil, že Země není placatá, ale dá se obeplout, a to znamená nové obchodní příležitosti. Kryštof Kolumbus nebyl jen schopný mořeplavec, byl především podnikatel a za svými cíli šel doslova před mrtvoly.
     Komentáře
  • Indian

    Éra Aztéků nebo Bagdád? Insideři se neshodnou nad dalším Assassin’s Creed

    Před 1 měsícem
    Kam se podíváme příště? Podle nových spekulací se podíváme do éry Aztéků, kteří obývali území dnešního Mexika mezi lety 1300 a 1521. Renomovanější zdroj ovšem uvádí Bagdád.
     Komentáře
  • Novinky

    Itálie za dvě hodiny? V Rimini pohodově i s kávou

    Před 1 měsícem
    V parku Italia di Miniatura na okraji jaderského letoviska Rimini ve čtvrti Viserba si můžete dopřát příjemnou procházku. Během ní lze v poměru 1:25 a 1:50 vidět všechny důležité italské pamětihodnosti od vatikánského chrámu sv. Petra přes Koloseum, nakloněnou věž v Pise, Davida ve Florencii až po Vesuv nebo Etnu.
     Komentáře
  • Dotyk

    Nevyřešená záhada ostrova Roanoke: Po ztracené kolonii zůstal tajemný vzkaz

    Před 2 měsíci
    Ve chvíli, kdy Kryštof Kolumbus jako první z Evropy přistál u břehů Nového světa, netušil, že zcela změní jeho tvář, že osidlování země Evropany a zakládání kolonií položí základy vzniku Spojených států amerických, ale že také změní životy domorodců i budoucích osadníků.
     Komentáře
  • Mystické výlety

    Záhada Bermudského trojúhelníku: Údajně největší anomální zóna na planetě

    Před 2 měsíci
    V této oblasti Atlantského oceánu se dějí velmi podivné věci: dochází k záhadnému mizení mnoha lodí i letadel beze stopy. Nenašlo se dosud jediné zmizelé tělo. A přitom zde přišlo o život více než tisíc lidí.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Ukradené bohatství aztécké říše: Jak se hrstce Španělů podařilo zlikvidovat celý národ?

    Před 2 měsíci
    Kryštof Kolumbus objevil Nový svět a ten starý z Evropy vysílal jednu loď za druhou, aby si také uloupil kousek bohaté civilizace pro sebe. Hernán Cortés v tomto ohledu patří mezi ty nejúspěšnější dobyvatele, což bylo vykoupeno litry nevinné krve tamějšího obyvatelstva. Proč se mu podařilo hladce získat vzácnou Aztéckou říši, která právě kvůli němu definitivně vymřela?
     Komentáře
  • Vlasta

    Podpořte svoji imunitu. Zázračné zelí proti únavě, ekzémům, vyrážkám i akné!

    Před 2 měsíci
    Málokterá zelenina pocházející z našeho podnebného pásu má tolik "nej" jako zelí. Je nejrozšířenější, nejlevnější a ze všech zelenin jednou z nejbohatších na vitamin C. Copak si zelí zaslouží, abychom si ho dávali jen k nedělní vepřové s knedlíkem? Nechte se inspirovat recepty na zdravé a chutné saláty. Vždyť léto je pro ně jako stvořené!
     Komentáře
  • Headliner

    Čím Vangelis dobyl ráj? Pět zásadních filmů, které by bez génia (vy)zněly jinak

    Před 2 měsíci
    Zemřel řecký skladatel Vangelis. Filmu se sice v rámci své kariéry nevěnoval tak intenzivně jako filmoví skladatelé na plný úvazek. Přesto svým dílem řadu kolegů dokázal zastínit. Vybrali jsme pět snímků, pro které byla jeho hudba naprosto zásadní.
     Komentáře
  • Prima Cool

    8 největších hitů od Vangelise: Poslechněte si jeho nejkrásnější hudbu

    Před 2 měsíci
    Úžasná tvorba hudebního titána Vangelise, který nás opustil v úterý 17. května, nesmí nikdy být zapomenuta. Co všechno byste měli mít naposlouchané?
     Komentáře
  • Dotyk

    Jak dopadly střety Vikingů s indiány: Inuité byli krutější a Vikingy masakrovali

    Před 3 měsíci
    Teorie, že Vikingové přistáli u amerických břehů 500 let před Kryštofem Kolumbem, měla po dlouhá léta nadšené zastánce i zanícené odpůrce. Teprve archeologické nálezy v kanadském Newfoundlandu jednou provždy potvrdily, že severští mořeplavci Atlantik opravdu úspěšně přepluli. Co tu však vlastně dělali a jak se jim tu dařilo?
     Komentáře
  • Svět Kreativity

    Rozdíly mezi paprikami, které potřebujete znát, pokud je pravidelně jíte. Každá v sobě skrývá něco jiného

    Před 3 měsíci
    Paprika patří mezi hojně využívanou zeleninu. Jistě ji k přípravě pokrmů používáte i vy. Zjistěte, kdy byste měli sáhnout po její konkrétní barvě.
     Komentáře
  • Chalupáři Zahrádkáři

    Vypěstujte si ananas z vrcholového konce, který by jinak skončil v koši. O tak medové chuti se vám dosud jenom zdálo

    Před 3 měsíci
    Ananas patří mezi bromélie, takže není takový problém ho vypěstovat doma. A vystačíte si i se zbytky z obchodu. The post Vypěstujte si ananas z vrcholového konce, který by jinak skončil v koši. O tak medové chuti se vám dosud jenom zdálo appeared first on Chalupáři-Zahrádkáři.
     Komentáře
  • StoryMag

    Kolumbus objevil Nový svět. Proč tedy Amerika nenese jeho jméno?

    Před 3 měsíci
    Kryštof Kolumbus v roce 1492 slavně přeplul Atlantský oceán, ale místo očekávaného Japonska přistál u břehů Bahamských ostrovů. Během dalších tří výprav doplul jako první k dalším místům Střední a Jižní Ameriky.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Žádná Ukrajina neexistuje. Rusové přepisují učebnice dějepisu, zeměpisu i literatury

    Před 3 měsíci
    Ruský nezávislý web Mediazona upozornil, že v největší zemi světa v souvislosti s válkou na Ukrajině kvapně přepisují učebnice a ostatní výukovou literaturu. Vše se děje na základě zjevného rozkazu Kremlu, který se snaží u občanů Ruska vyvolat dojem, že žádná Ukrajina neexistuje a že Ukrajinci a Rusové jsou jeden národ.
     Komentáře
  • WN24

    Živé sochy na Las Ramblas v Barceloně

    Před 3 měsíci
    Las Ramblas (La Rambla) je nejznámější ulice ve španělské Barceloně. Tato 1,2 kilometru dlouhá tepna lemovaná stromy je absolutním potěšením pro místní obyvatele i turisty. A to i díky živým sochám.
     Komentáře
  • G

    Díl I.: Proč je Amerika Amerikou aneb Slavný omyl kartografa Martina Waldseemüllera

    Před 3 měsíci
    Ameriku objevil Kryštof Kolumbus, před ním k břehům Nového světa dopluli jen Vikingové, a i přesto je kontinent pojmenován po italském cestovateli Amerigu Vespuccim. Jak k tomu vlastně došlo? V tomto příběhu tkví jednoduchá pointa, a tou je jednoduchý lidský omyl či mystifikující domněnka. Německý kartograf Martin Waldseemüller totiž vydal společně s dalšími kolegy ze Saint-Dié knihu s názvem Cosmographiae Introductio, kde jako první použil pro objevený kontinent název Amerika. Omylem se totiž domníval, že Amerigo Vespucci byl prvním Evropanem, který tento nový světadíl „správně“ objevil a geograficky zdůvodnil. Kryštofa Kolumba a další mořeplavce tehdy nezmínil, čímž mimoděk zažehl dlouholetý geografický spor Vespucci vs. Kolumbus.
     Komentáře
  • Jímeto

    Chioská masticha: Tekutý poklad s vůní borovice. Řecký likér z pryskyřice patří mezi světové dědictví UNESCO

    Před 3 měsíci
    Chioská masticha je název velice oblíbeného a výjimečného likéru, jehož základem je pryskyřice získávaná z řečíku lentišku.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vědci našli ve vraku lodi legendární Sluneční kámen Vikingů. Fungoval dokonale

    Před 4 měsíci
    Není pochyb o tom, že Vikingové byli zdatní mořeplavci. Téměř 500 let před Kryštofem Kolumbem se jim podařilo přeplout Atlantik, a to bez pomoci magnetického kompasu. Jak se mohli orientovat jen podle slunce a hvězd, když je nebe na severu neustále zatažené? Ságy praví, že jim cestu ukazoval jakýsi magický sluneční kámen.
     Komentáře
  • Deník

    Zlato, koření i drahé kamení. Před 630 lety podepsal Kolumbus důležitý kontrakt

    Před 4 měsíci
    Dne 17. dubna 1492 uzavřel Kryštof Kolumbus se španělským panovnickým párem smlouvu o financování své první námořní výpravy na ostrovy Maluku západním směrem. Tato smlouva se jmenovala Capitulaciones a byla podepsána v Santa Fe poblíž Granady. Její součástí bylo i vypočítání Kolumbova podílu z veškerého přírodního bohatství, jež cestou objeví.
     Komentáře
  • Novinky

    Badatelé objevili místo, kde byl poprvé pohřben Kryštof Kolumbus

    Před 4 měsíci
    Španělským badatelům se podařilo objevit přesné místo, kde byl poprvé pohřben známý mořeplavec Kryštof Kolumbus. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na španělské námořní muzeum v Madridu. Místo se nachází ve středu města Valladolid. Tělo mořeplavce bylo po jeho smrti opakovaně přesouváno a nyní spočívá v katedrále v Seville.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Stopy duchů naznačují, že byli lidé v Americe mnohem dříve, než se myslelo

    Před 4 měsíci
    Pralidé mohli na území Ameriky dorazit mnohem dříve, než se dosud myslelo. Důkazem mají být takzvané stopy duchů v Novém Mexiku.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Vedlejší účinky šťávy z aloe vera

    Před 4 měsíci
    V poslední době se šťáva z aloe vera dostala do popředí zájmu jako „dokonalý nápoj pro zdraví“, ale je tomu skutečně tak? Tohle je pravda o vedlejších účincích, které nepotěší diabetiky ani nastávající maminky!
     Komentáře
  • VědaŽivě

    První sci-fi román byl napsán už ve 2. století. Poznejte nadčasový příběh o mimozemšťanech, UFO a robotech

    Před 4 měsíci
    Před více jak 2 000 lety se ve vzdálené krajině zrodilo první science fiction, které popisovalo život ve vesmíru. Lukiános je považován za otce tohoto žánru.
     Komentáře
  • Finmag

    Ostrý byznys plný bolesti. Znáte nejpálivější papričku světa?

    Před 4 měsíci
    Nákaza se nedala zastavit: po příchodu Evropanů se pálivé chilli papričky rozšířily z Ameriky do kuchyní celého světa. Bolest nám zachutnala a pořád jí nemáme dost: šlechtíme ostřejší a ostřejší odrůdy a vytváříme nelidsky pálivé omáčky. A protože ostrý byznys potřebuje ostrou šou, před publikem si pálí chřtány lidé z lidu i celebrity v jedné z nejsledovanějších talkshow na webu.
     Komentáře
  • Prostřeno

    S normalizací tlaku mohou pomoci batáty

    Před 4 měsíci
    Vysoký krevní tlak není žádná legrace. Zkuste ho usměrnit batáty, v tomto směru se hodně vychvalují. Působí i proti rakovině a tlumí bolesti!
     Komentáře
  • Dotyk

    Záhada ostatků Kryštofa Kolumba: Vědci udělali DNA a zjistili velký problém

    Před 4 měsíci
    Plavba jednoho z nejvýznamnějších mořeplavců historie, Kryštofa Kolumba, znamenala první kontakt mezi Evropou a Novým světem a odstartovala novou éru globální komunikace. I díky významu jeho objevu by bylo namístě se domnívat, že hrob tohoto dobrodruha, jenž zemřel roku 1506, bude na nějakém významném místě, a bude se těšit zájmu turistů i veřejnosti.
     Komentáře
  • Babinet

    Pusťte do kuchyně batáty! Sladký objev Kryštofa Kolumba, který se v kuchyni neztratí

    Před 4 měsíci
    I když se batátům říká sladké brambory, tak botanicky s těmi klasickými nemají nic společného a jediné, co je pojí, je jejich původ ve střední Americe, pocházejí z mexického poloostrova Yucatán a z oblasti ústí Orinoka ve Venezuele.
     Komentáře
  • Hobbykuk

    Tři netradiční pomocníci proti zácpě

    Před 4 měsíci
    Že když si střeva „postaví hlavu“ a odmítají spolupracovat, jsou jediným spásným řešením laxativa z lékárny? Ale kdepak. Záchranné lano dokáže hodit i papája, máta nebo lněný olej!
     Komentáře
  • Jímeto

    Apple Pie: Ikonický americký koláč ve skutečnosti z Ameriky nepochází. Hvězda slavných filmů má hluboké historické kořeny

    Před 5 měsíci
    Apple Pie neboli hezky česky jablečný koláč si drtivá většina lidí spojuje s Amerikou. Mohli jsme ho vidět v mnoha amerických filmech a je pravda, že se tam i běžně konzumuje. Koláč mající kulatou podobu a typickou mřížku v mnoha lidech vyvolává chutě.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dějiny psané čokoládou: Kakaové boby znají lidé už 4 000 let

    Před 5 měsíci
    Takřka kouzelné moci kakaových bobů lidé propadli již dva tisíce let před Kristem. V průběhu dějin jí byly přičítány afrodiziakální i léčivé účinky a nakonec si podmanila chuťové pohárky celého světa.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Využití batátů v kuchyni

    Před 5 měsíci
    Hned v úvodu si pojďme říci, že ačkoli se batátům říká „sladké brambory“, ve skutečnosti mají s klasickými bramborami pramálo společného. Povijnice batátová, někdy také povijnice jedlá, je druh tropické rostliny patřící do čeledi svlačcovitých, jejíž kořenové hlízy jsou známé jako batáty či sladké brambory.
     Komentáře
  • Dotyk

    Peklo na palubě Kolumbových lodí: Kurděje ovládly psychiku námořníků a zabíjely

    Před 5 měsíci
    Možná si pamatujete z hodin dějepisu, že právě na kurděje trpěli námořníci. I výpravy Kryštofa Kolumba nebyly ušetřeny. Naopak! Dnes máme detailnější informace i o tom, jak kurděje ovlivnily Kolumbovu zaoceánskou výpravu či první osídlení Nového světa.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Paprika přidá do jídla chuť i dávku zdraví

    Před 6 měsíci
    Paprika může být červená, žlutá i oranžová. Je asi jedno, po které v obchodě sáhnete, všechny vám pokryjí denní doporučenou dávku vitaminu C. A ještě pomohou při prevenci rakoviny, srdečních chorob i šerosleposti.
     Komentáře
  • iReceptář

    Plněné papriky podle Zdeňka Trošky: Recept lepší, než mají skuteční šéfkuchaři

    Před 6 měsíci
    Plněné papriky si většina z nás představí s rajskou omáčkou, ale existují stovky receptů z celého světa, ve kterých má plněná paprika hlavní slovo. My dnes nebudeme cestovat nijak daleko, protože si připravíme recept podle režiséra Zdeňka Trošky.
     Komentáře
  • Extra

    Kníratá hvězda Přátel: Tom Selleck skončil u soudu kvůli vodě

    Před 6 měsíci
    Bývalý idol žen Tom Selleck slaví 77. narozeniny. Hvězda kriminálního seriálu Magnum a sitcomu Přátelé si nyní užívá zaslouženého důchodu a věnuje se rodině, která pro něj celý život byla na prvním místě. Na kontě má taky několik prestižních filmových ocenění, neubránil se však ani nechvalně známé Zlaté malině.
     Komentáře
  • Dotyk

    Pravá tvář Kryštofa Kolumba: Byl to vrah, krutý tyran a skončil ve vězení

    Před 6 měsíci
    Odvážný mořeplavec, slavný objevitel, muž, který pomohl Evropě vykročit z temného středověku směrem k moderním zítřkům. Tak bývá opěvován Kryštof Kolumbus, který v roce 1492 připlul k americkým břehům. Školní učebnice se už ale nezmiňují, že se tento velikán hned o osm let později vrátil do Španělska s želízky na rukou. Úřady měly pádný důvod k jeho zatčení.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    10 zajímavostí o čivavách. Jsou opravdu tak agresivní, jak se říká?

    Před 6 měsíci
    Čivavy jsou malinkými psi, kteří mají silnou osobnost. S těmito 10 fakty se o těchto na první pohled nepřátelských psech můžete dozvědět více. Sdílel je portál Mental Floss.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Jardines de la Reina: Adrenalinové potápění v Královniných zahradách

    Před 7 měsíci
    Na počest španělské královny pojmenoval Kryštof Kolumbus souostroví jižně od Kuby Jardines de la Reina, tedy Královniny zahrady. Jde o úžasnou potápěčskou lokalitu, kde není nouze o setkání se žraloky a krokodýly
     Komentáře
  • Dotyk

    Gudrid: Zvláštní příběh odvážné vikinské mořeplavkyně, která objevila Ameriku

    Před 7 měsíci
    Vikingové měli pověst obávaných námořních lupičů a kolonizátorů. Výpravy podnikali na plochých člunech, které byly plné vousatých a charismatických mužů. Nemůže se však tato představa mýlit? Co když mezi nimi byla i žena, jež mohla 500 let před Kolumbem objevit Ameriku?
     Komentáře
  • Tripmania

    Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace jsou sázkou na jistotu

    Před 7 měsíci
    Dva roky trvající koronavirová krize přinesla hodně nejistot. Jednou z nich je dilema, kam vyrazit na dovolenou, aniž by vás na cestě potkalo nepříjemné překvapení.
     Komentáře
  • Proženy

    Nejlepší historické velkofilmy a seriály: lekce dějepisu se s v nich mnohdy nedočkáte, zato vášně, hrdinství a intrik ano

    Před 7 měsíci
    Ve škole může být dějepis pro někoho nuda, ale historie na filmovém plátně nebo na obrazovce mnohdy stojí opravdu za to. Dokonalé kostýmy, parádně natočené bitvy, příběhy plné vášně, odvahy, hrdinství a lásky, ale také intrik, touhy po moci a po pomstě. Už jste viděli nejlepší historické filmy a seriály?
     Komentáře
  • Zahrádkář

    Hrušně Blanketka pro nehrušňové polohy a Šídlenka z Moravy

    Před 7 měsíci
    Nabízím informace o dvou historických odrůdách hrušně, které také byly svého času velmi populární, ale jejich obliba uvadala, až se staly téměř nezvěstnými.
     Komentáře
  • Dotyk

    Vážně si lidé ve středověku mysleli, že je Země placatá? Nesmysl, bylo to jinak!

    Před 7 měsíci
    Ale vůbec ne! Na naše předky můžeme být v tomto ohledu skutečně hrdí. Po tisíciletí věděli, že je Země kulatá. Odkud se tedy vzal mýtus o placce, která končí oceánem? Ani Kolumbus nemyslel, že je potřeba kulatost Země někomu dokazovat.
     Komentáře
  • Deník

    Pohřbené město i ztracený obraz. Několik výjimečných objevů letos měnilo dějiny

    Před 7 měsíci
    Po těžkém roce, jako byl ten právě končící, by snad každého potěšil nález starých zlatých mincí ukrytých ve zdi či odhalení prastarého hodnotného talíře, který někdo schoval do šuplíku. Archeologové a výzkumníci několik podobných objevů v průběhu uplynulého roku 2021 učinili. Mnoho z nich změnilo pohled na dějiny lidstva.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Batáty přímo z pánve

    Před 7 měsíci
    Sladké brambory připravené na pánvi jsou jednoduché a velmi rychlé. A díky koření a bylinkám chutnají skvěle! Ochucené navíc ještě lžící zakysané smetany jsou vynikající a rychlou variantou oběda.
     Komentáře
  • Echo24

    Neuvěřitelné objevy roku 2021: ztracený Rembrandt, pravěké prase či prsten proti kocovině

    Před 7 měsíci
    Po náročném roce by rozhodně bylo pěkné najít ve zdi domu ukryté zlaté mince v hodnotě 6,75 milionu korun nebo v kredenci zastrčenou nenápadnou mističku, jejíž cena je v přepočtu 38 milionů korun, napsal zpravodajský server CNN. Často nás přitahují vzácné nálezy na nečekaných místech, stejně jako historické vykopávky vrhající nové světlo na minulost lidstva. V letošním roce se sice nenašel žádný záhadný monolit v poušti, ale ani tak nebyla nouze o neuvěřitelné nálezy – ať už malé jako korálky…
     Komentáře
  • České noviny

    CNN: Rok 2021 přinesl řadu zajímavých objevů - od drobných až po obrovské

    Před 7 měsíci
    Po náročném roce by rozhodně bylo pěkné najít ve zdi domu ukryté zlaté mince v hodnotě 6,75 milionu korun nebo v kredenci zastrčenou nenápadnou mističku, jejíž cena je v přepočtu 38 milionů korun, napsal zpravodajský server CNN. Často nás přitahují vzácné nálezy na nečekaných místech, stejně jako historické vykopávky vrhající nové světlo na minulost lidstva. V letošním roce se sice nenašel žádný záhadný monolit v poušti, ale ani tak nebyla nouze o neuvěřitelné nálezy - ať už malé jako korálky nebo velké jako celé město.
     Komentáře
  • Náš region

    Před 529 lety byla založena první evropská kolonie na americkém kontinentě

    Před 7 měsíci
    Dnes je tomu přesně 529 let, co po ztroskotání jedné Kolumbovy lodi Santa Maria, byla na ostrově Hispaniola zbudována pevnost La Navidad. Jednalo se…
     Komentáře
  • Žena-in

    Kde se vzala tradice bramborového salátu a jak ho letos ozvláštnit

    Před 7 měsíci
    Mysleli jste si, že na tradičním vánočním bramborovém salátu si naši předci pochutnávali v době, kdy se v Betlémě narodil Ježíšek? Omyl, tenhle typický pokrm ještě není starý ani sto let.
     Komentáře
  • Pěstujme

    Netradiční batáty ozvláštní každé jídlo. Jejich sladké chuti se nemusejí bát ani diabetici

    Před 7 měsíci
    Batáty neboli sladké brambory byly roky považované za zahraniční kuriozitu, v poslední době ale dobývají i středoevropské stoly. A není divu. Jejich netradiční chuť není jejich jediným přínosem, mají také pozitivní vliv na zdraví. Své napoví už jen jejich barva. Červená zelenina obecně snižuje riziko srdečních chorob a rakoviny a posiluje zrak, fialová zase obsahuje velkou dávku antioxidantů. Čím batáty prospívají? Batáty pocházejí z Jižní a Střední Ameriky.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Velcí bitevní psi conquistadorů vyvolávali u indiánů obrovský strach

    Před 7 měsíci
    Jak je známo, pro domorodé obyvatele Ameriky znamenal kůň i pes pozoruhodný úkaz, který budil hrůzu. Domorodci chovali pouze drobná ochočená zvířata: šlo buď o Kynkažu (Potos flavus), což je malá stromová šelma, příbuzná mývalům a nosálům, nebo psovitou šelmu zvanou Maikong (Cerdocyon thous), který se živí kraby a raky při pobřeží. Oproti těmto drobným zvířátkům tak působili oni obrovští pyrenejští psi (příbuzní mastifů) opravdu hrůzně.
     Komentáře
  • Žena-in

    Hitem letošní zimy je Dominikánská republika

    Před 8 měsíci
    Stovky Čechů letos v zimě vyráží ohřát se a odpočinout si do Dominikánské republiky. Není divu, nově sem létají přímé lety z Prahy, ceny jsou příznivé, místní pláže se svojí krásou vyrovnají Maledivám, a navíc je tu pořád co dělat.
     Komentáře
  • Bydlíme kvalitně

    Nové koření přidejte do perníku i svíčkové. Posiluje totiž imunitu a léčí bolavé klouby

    Před 8 měsíci
    Jamajský pepř, pimentovník pravý nebo lékařský. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Dáme ruku do ohně za to, že zcela jistě ano. Nejde totiž o žádnou novou exotickou rostlinu, nýbrž o nové koření.
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Kakaové boby zdrojem zdraví: naučte se je používat

    Před 8 měsíci
    Kakaové boby jsou plodinou, která pochází původně z Jižní Ameriky. Do Evropy ji přivezl Kryštof Kolumbus spolu s původní recepturou na nápoj, který se z nich vyráběl. Tento nápoj ale nikoho nenadchnul, a tak také kakaové boby se nestaly oblíbeným produktem na první dobrou. To se stalo až poté, co došlo ke změně receptury tohoto nápoje. Poté si jej zamilovalo spoustu lidí.
     Komentáře
Reklama