Bazalka, rozmarýn nebo libeček. Tyhle druhy bylinek jsou notoricky známé, ale proč se omezovat jenom na ně? Při plánování své nové zahrádky zvažte i další, neobvyklé druhy, které nadělají parádu!
Bylinky, ať pěstované doma, na zahradě, v květináči nebo na záhoně, mají jedno společné – pomáhají nám stravovat se zdravě. Díky bylinkám, které využijeme při dochucování doma připravených pokrmů, můžeme plně nahradit sůl. I když je sůl pro lidský organismus nepostradatelná, všeobecně je dobře známo, že jsme jako národ doslova přesolení. A právě bylinky nám pomohou snížit spotřebu soli.
Jen těžko byste hledali tak univerzální skupinu rostlin, jakou jsou bylinky. Tyto aromatické rostliny se uplatňují v široké oblasti lidské činnosti. Své místo mají v rodinných zahradách, jsou předmětem zájmu přírodních a permakulturních zahradníků, kteří je využívají jako všestranné rostliny, ale stejně tak plní důležitou funkci v oblasti farmaceutické. Jsou skloňovány ve všech pádech v oblasti, které se daří hlavně v posledních letech, řeč je o výrobě přírodní kosmetiky, v níž hrají bylinky jednu z nejdůležitějších rolí.
Bylinky by v žádné domácnosti chybět neměly. Dokonale obohatí jakékoli jídlo, a navíc je nemusíte pěstovat ze semen. Stačí, když si donesete například pažitku či petržel, bazalku a ostatní a poskytnete jim několik kroků. Většinou se totiž stává, že po pár dnech začnou chřadnout a nakonec uhynou. Mohou za to podmínky, ve kterých byly bylinky pěstovány. To ale však nevadí, stačí, když jim poskytnete určitou péči.
Už dlouhá léta se šíří mýtus, že člověk během svého života spolkne v noci několik stovek pavouků. Nevěřte tomu. Pokud však nemáte pavouky rádi, můžete se jich zbavit pomocí jednoduché metody.
Je jen velký mýtus, že pavouci jsou přitahováni nečistotami a nepořádkem. Jsou naopak rádi v čistých interiérech, ve městech i na vesnicích. Existují humánní způsoby, jak se vypořádat s těmito návštěvníky.
Abyste se vyhnuli problému, jak s objeveným pavoukem naložit, předejděte jejich výskytu doma pomocí obyčejných čajových sáčků. Tento jednoduchý trik funguje.
U mátového čaje nás určitě jako první napadne, že dokáže pomoci se žaludečními problémy, zmírňováním bolesti a nevolností. Máta však v sobě skrývá mnohem více pozitivních vlastností. Je nenahraditelná i během teplých dnů. V dnešním článku vám povíme, kdo by hlavně neměl na mátu zapomínat.
Doběhla vás chřipka, která teď všude řádí jako zběsilá? Zkuste jí zatnout tipec bazalkou, heřmánkem nebo mátou. Čaje z těchto bylinek vašemu tělu udělají dobře!
Hojné hodování na sklonku roku a málo pohybu mnohdy zaviní, že se dostaví trávicí potíže. Bylinky a čaj zaberou téměř okamžitě. Rady od zahrádkářů pro zahrádkáře. Zahrádkář
Hmyz je velmi důležitou a nedílnou součástí ekosystémů, nicméně některé jeho zástupce na zahradě nebo v domácnosti zrovna s otevřenou náručí nevítáme. Především u hmyzu živícího se naší krví a přenášejícího různá onemocnění jsme na pozoru. Zbavit se ho dá různými způsoby, přičemž ideální je vsadit na ty ryze přírodní. Už naše babičky by jasně poukázaly na bylinky, jež mohou v tomto ohledu nabídnout své služby. My se na přehled těch nejúčinnějších podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.
Jste příznivci léčby na bázi vůní? Pak vám doporučujeme, abyste do své sbírky vonných přípravků zařadili mátu, která léčí bolesti hlavy, nebo citronelu, která snižuje horečku. Neopomíjejte ani limetku, protože zmírňuje pocuchané nervy! Nastal nejvyšší čas vyčistit aromalampu a nakoupit velkou zásobu vonných olejů, nemyslíte?
Jaké jsou ideální zahradní rostliny pro celý rok? Pokud hledáte takové, které bez potíží překonají zimu a u vás na zahradě se jim bude opravdu líbit, vyberte si z osvědčených stálic.
Že když si střeva „postaví hlavu“ a odmítají spolupracovat, jsou jediným spásným řešením laxativa z lékárny? Ale kdepak. Záchranné lano dokáže hodit i papája, máta nebo lněný olej!
Na světě je jen málo lidí, kteří neznají mátu, tak oblíbená tato bylinka je. Existují ale určitá pravidla, jak ji sbírat a sušit, aby si uchovala všechny své prospěšné vlastnosti.
Představujeme dvacet známých i méně známých bylinek, které dovedou nastolit hormonální rovnováhu, pomoci při syndromu polycystických ovarií či ulevit od příznaků předčasné menopauzy.
Potřebujete v zimě dochutit jídlo čerstvými bylinkami? Zajít do supermarketu a koupit si rostlinky v květináči je jednoduché. Jenže ty moc dlouho nevydrží a za pár dní jsou často zralé na vyhazov. Mnohem lepší je vypěstovat si vlastní – třeba na lince či na parapetu.
Na zubní kaz bylinky sice nepomohou, ale přesto je řada možností, kdy je při problémech se zuby a v ústech můžeme úspěšně použít. The post Bylinky osvědčeně zaberou při obtížích se zuby appeared first on Zahrádkář.
Mátový čaj je spojen především se žaludečními problémy, zmírňuje bolest a nevolnost. Toto ovšem nejsou jediné vlastnosti této rostliny, protože máta obsahuje mnoho cenných složek, které podporují fungování těla.
Jsou malé, ale šikovné. Poradí si se všemi typy vlasů i problémy pokožky. Jsou bez zbytečných ingrediencí navíc i obalů, které zatěžují přírodu. Řeč je o tuhých šamponech – a my jsme se pustily do jejich testování.
Na mátový likér neboli peprmintku (popřípadě zelenou) se hospodští štamgasti dívají skrze prsty. Přitom se jedná o zdraví prospěšný nápoj, který si snadno můžete připravit i doma.
Sezóna komárů ještě nekončí. Před nákupem specializovaných přípravků proti hmyzu zkuste nejprve přírodní metody, které jsou mnohem levnější a stejně účinné. Zde jsou čtyři chytré domácí prostředky, které vás před neoblíbeným hmyzem spolehlivě ochrání. Rostlinní pomocníci Komáři nemají rádi rostliny, jako je máta, pelargónie, fenykl a levandule. Jejich skutečným nepřítelem je ale také molice. Tato květina má velmi výrazný a štiplavý kafrový zápach, který komáři nenávidí.
Pokud se vám urodilo dost bylinek, využijte je k výrobě léčebných pochutin. V případě, že máte špatné trávení, jedinečným pomocníkem je máta, která se hodí nejen do mojita, ale jsou z ní i báječné čaje, a hlavně chuťově neodolatelný léčivý likér.
Jsi fanouškem aromaterapie? Pak doporučujeme tvůj vonný arzenál doplnit o mátu, která léčí bolesti hlavy, nebo citronellu, jež snižuje teplotu. Nezapomeň ani na limetku, protože ta zase uklidňuje pocuchané nervy!
Obchodní řetězce Globus a Albert stáhly z prodeje mátu. Tu oběma dovezl stejný dodavatel. Společnosti uvádějí, že měl výrobek nevyhovující laboratorní rozbory. Pokud však máte tuto mátu doma, nekonzumujte ji a vraťte ji zpět do obchodu, kde jste ji koupili.
Máte vy nebo vaše děti po jídle nepříjemné žaludeční problémy nebo pálení žáhy? Mnoho babských rad říká, že mátový čaj je přesně věc, která vám pomůže. Není to pravda.
Začíná podzim a ten je přímo dělaný pro přípravu různých voňavých receptů, které se budou hodit s příchodem chladnější části roku. Máta je dobře známá bylinka, která se jako plevel šíří celou zahradou, pokud ji nedokážete zkrotit. Víte, co s ní? Připravte si mátový med!
Sobotní šlágr ženské nejvyšší fotbalové soutěže mezi domácím Slovanem a pražskou Spartou má i charitativní rozměr. Výtěžek ze zápasu půjde na pomoc hráči přípravky libereckého klubu Máťovi, který onemocněl leukémií. Kromě vstupného dostane rodina i výtěžek sbírky v ženském i mužském A-týmu a probíhá i online aukce dresů Davida Bičíka a Christiána Frýdka.
Nestihli jste spotřebovat všechny bylinky, které jste utrhli na zahrádce nebo koupili na trhu? Bylinky zvadly a vám je nyní líto je vyhodit? Pak právě pro vás je následující trik, který používaly už naše babičky. Díky němu se zvadlé bylinky opět vzchopí a jsou jako čerstvě utržené.
Nemáte terasu ani balkón, ale toužíte po čerstvých a voňavých bylinkách? Pak pro vás máme způsob, jak si je vypěstovat přímo v kuchyni, a navíc k tomu nepotřebujete ani příliš místa. Podívejte se na podrobný videonávod, jak na to.
Určitě jste si již někdy všimli na chodnících červenočerných brouků. Věděli jste ale, že pokud se vyskytují i ve vaší zahradě, likvidovat je rozhodně nemusíte? Dokážou zahnat komáry a rostlinám neškodí!
Nic není zadarmo. Obzvlášť ne tak složitý proces, jako je hubnutí. Jsou ale suroviny, které vám v tom mohou pomoci a to v tom nejkrásnějším čase – ve spánku. Zkuste vynikající čaj, který je kombinuje a s hubnutím vám pomůže!
Nateklé kotníky trápí nejednoho člověka. Vznikají často v důsledku nezdravého životního stylu, ale také ze zdravotních důvodů. Je dobré se naučit otoky omezit.
Upečte si ze švestek vynikající obrácený koláč s karamelem. Je to delikatesa, kterou ještě vypíchnou lístky máty. Nejsou nutné, ale chuť švestek ještě umocní. Jak připravit báječný obrácený švestkový koláč?
Kyselkavá, sladká a s nádechem voňavé máty! Vyzkoušejte neobvyklou kombinaci borůvek a máty. Překvapí vás, jak je skvěle chuťově vyvážená. Zpracujete poslední borůvky, a ještě si budete moci pochutnat kdykoli během roku. Jak připravit borůvkovou marmeládu s mátou?
Máta je silně aromatickou bylinkou, kterou většina z nás zná jako hlavní přísadu čaje nebo nedílnou součást mojita. Skvělou kombinaci však tvoří například i s masem.
Milujete bylinky? Pak právě nyní je ta nejlepší doba na jejich sklizeň a zpracování. Pojďme se společně podívat na to, kdy bylinky sklízet, co k tomu budete potřebovat, jak je sušit a uskladnit na zimu.
Víte, která přírodní hnojva vašim muškátům vdechnou doslova život? Připravte si jednoduché bylinné lektvary, podobné těm, které jsme "vařili" jako děti. Přírodních hnojiv není nikdy dost, i vaše muškáty je ocení.
Začal vás náhle bolet zub? Česnek, kapusta, máta nebo chilli paprička. Už jste někdy slyšeli o tom, že tyhle přírodní medikamenty při dentálním maléru přijdou zatraceně vhod?
Víte, že obyčejný okurkový salát může být malý zdravotní zázrak? Spojení okurek, máty a jablečného octa je geniální kombinace a skvěle se hodí do každé redukční diety. Proč byste si měli okurkový salát pořádně užít právě teď v létě?
Mátový nálev se často užívá při žaludečních potížích, kdy tiší bolest a bojuje s nevolnostmi. To ale nejsou jediné pozoruhodné vlastnosti této rostliny. Máta obsahuje mnoho cenných složek, které podporují fungování organismu. V horkém letním počasí je nenahraditelná, protože osvěžuje a hydratuje organismus.
Máta peprná je nenáročná bylina, která nepotřebuje žádné speciální podmínky a roste takřka všude. Má ráda spíše vlhko, takže ji sázíme do polostínu a hojně zaléváme. Její využití je nejen jako léčivka, ale kvůli její osvěžující chuti způsobené silicí mentolem se zabydlela i v kuchyni, kde se používá do sladkých i slaných pokrmů.
Letní drink může být skvělým startovacím nápojem při letní párty s přáteli nebo vám může jen tak osvěžit horké dny plné slunce. Není složitý a nepotřebujete k němu žádné drahé ingredience.
Kupí se vám doma zbytky tuhého mýdla, které je vám líto vyhodit? Můžete ho skvěle využít na zahradě. Vyrobte si z nich třeba účinný postřik proti škůdcům. Jeho příprava je velmi jednoduchá a zabere vám jen pár minut.
Možná, že jste na zahradě narazili na zeleného lesklého broučka. Jde o škůdce, kterému se říká mandelinka mátová. A pokud dorazí k vašich záhonům s mátou, budete mít o jeden velký problém navíc.
Když teploměr šplhá ke třicítce, má většina lidí chuť na svěží, lehká jídla. Inspiraci jsme hledali u executive chefa průhonické restaurace Hliněná bašta Hynka Vávry.
Mátový čaj si mnozí spojují se žaludečními problémy, protože zmírňuje bolest a nevolnost. Toto ovšem nejsou jediné vlastnosti této rostliny, protože máta obsahuje mnoho cenných složek, které podporují fungování těla.
Nastal poslední letní měsíc. Pod horkými slunečními paprsky se dopéká ovoce, semena zrají, padají na úrodnou půdu a koloběh života začíná znova. I my můžeme na zahradě nejen sklízet, ale také znovu sít a znásobit tak hojnost blížícího se podzimu. Jak nám při tom pomáhá horoskop, cyklus Luny a hvězdných znamení?