V Česku je rekordní počet nakažených svrabem. Oproti loňsku hlásí epidemiologové nárůst až o 80 procent. Podle expertů za tím stojí větší míra migrace, turismus a celkový pokles imunity populace kvůli vysokým hygienickým standardům. Jaké jsou příznaky a jak se infekční nemoci zbavit?
Vyčistěte srst svého domácího mazlíčka od všech parazitů, aniž byste mu poranili kůži či poškodili srst. Takto můžete svého zvířecího společníka snadno zbavit blech.
Naegleria fowleri je obávaný parazit. Napadá lidský mozek a přes veškerou moderní léčbu 97 procent případů končí smrtí. Chemici ze dvou českých institucí na něj nalezli protilátku.
Co jsou to hlístice? Ne, nebojte se, i když některé z nich jsou pěkné "potvory", které na vás číhají za rohem ve snaze vám uškodit, jsou mezi nimi i jedinci, tzv. parazitické hlístice, díky kterým můžeme být v klidu. Jsou to užiteční pomocníci, kteří nám pomohou v našem věčném boji se škůdci. Povíme vám, jak fungují, jaké jsou druhy, kde je sehnat a jak s nimi pracovat a také, jak se ochránit před těmi škodlivými.
Střevní červi jsou jedním z hlavních typů střevních parazitů u lidí. Většina infekcí způsobuje pouze mírné onemocnění a lze je vyléčit léky, ale stejně je nejlepším řešením prevence.
Jeden z obyvatelů Floridy zemřel poté, co se nakazil nebezpečným parazitem. Ten způsobuje infekci mozku. Podle zdravotníků se muži dostal do těla poté, co si vypláchl nos vodou z kohoutku.
Úřady americké Floridy řeší vzácné úmrtí způsobené nebezpečným parazitem naegleria fowleri. Muž, který amébě požírající lidský mozek podlehl, se zřejmě nakazil, když si vyplachoval nos vodou z kohoutku. O případu informoval web BBC.
Syrový steak přivázaný k obličeji, pěstování parazitů i cereálie pro snížení libida. Zvyky mužů a žen žijících v 19. století vás jistě překvapí. Nejenže jsou pro nás naprosto nepochopitelné, ale některé z nich jsou také hazardem se zdravím.
Ač se to zdá v dnešní době takřka nemožné, bývávaly doby, a není tomu až tak dávno, kdy lidé opravdu věřili v mužskou menstruaci. Ba co věřili, považovali ji dokonce za běžnou součást dospívání a dospělosti mužů a chlapců.
Už nějakou dobu víme, že zebry nemají pruhy kvůli predátorům, ale kvůli parazitům. Otravní ovádi jako by neměli zebří vzory rádi. Nadšení zoologové z University of Bristol se to rozhodli prozkoumat a převlékali za tím účelem koně do rozmanitých oblečků. Zjistili, že ovádi vážně nemusejí pruhy, které opticky rozbíjejí siluetu zvířete.
Pronajímání billboardů nikdy nebyl byznys pro hodné hochy. Hodně billboardů je postaveno na černo nebo jim již dávno vypršelo povolení a jsou nelegální. Dva z billboardářů se ovšem svými kriminálními praktikami vymykají poměrům běžným v české kotlině. Jsou jimi v Čechách naturalizovaný Slovák Anton Fischer, kterému soud uložil podmínku a zákaz podnikání a jeho syn Oliver, kteří vystupují pod značkou Eurobillboard. Kverulantovým cílem je parazity z Eurobillboardu zastavit, a proto v prosinci 2022 vyhlásil bojkot* na jejich billboardy a vyzývá všechny případné inzerenty, aby se k tomuto bojkotu přidali. Výzvu k bojkotu Kverulant propaguje na Google a Seznamu placenou inzercí. Že je tento bojkot účinný dokazuje výhružný dopis od Eurobillboardu. Píše se v něm, že pokud Kverulant svůj bojkot nestáhne, bude čelit ze strany Eurobillboardu trestnímu oznámení a žalobě o náhradu škody. Ani tentokrát se Kverulant vyhrožování nezalekne. Bojkot nestáhne a bude jej dál propagovat.
Lidská evoluce většinou pracuje v našem zájmu, někdy však může dojít i k opaku. Vědci nedávno odhalili překvapivou souvislost mezi střevními parazity z vikingské éry a závažnými plicními nemocemi v současnosti.
Na živočichy, kteří si parazitismus vybrali jako svou životní strategii, většinou nepohlížíme zrovna hezky. Zpráva o tom, že i na ně neblaze doléhají klimatické změny, se tak jeví pozitivněji, než ve skutečnosti je.
Paraziti jsou mikroorganismy, které žijí v těle a mohou způsobovat různé zdravotní problémy. Existuje několik zlozvyků, které mohou podporovat výskyt parazitů v těle.
Vědci z Univerzity Britské Kolumbie vydali zdravotní doporučení pro inuitské velrybáře, když u běluh severních ze Severního ledového oceánu objevili infekčního kočičího parazita, který je potenciálně fatální předzvěstí klimatických změn na severu.
Panel 12 nezávislých expertů zveřejnil analýzu nevysvětlených úhynů tisíců korýšů u severoanglických břehů v letech 2021 a 2022, jejich zpráva však nepřináší jasnou odpověď na otázku, co bylo jejich příčinou. Jako nejpravděpodobnější možnost vědci označují novou chorobu či parazita. Za "velmi nepravděpodobnou" příčinu pak považují znečištění moře průmyslovou chemikálií pyridin. Právě tuto možnost přitom zmiňovali místní rybáři. Britská vláda zase poukazovala na to, že by za úhyn korýšů mohly být zodpovědné "škodlivé mořské řasy", což je podle vědců rovněž "nepravděpodobné".
Nový druh cizopasníka objevený v plošticích na Turnovsku představuje mimořádný objev. Ukázalo se totiž, že parazit má naprosto nepředvídatelnou a výraznou odchylku od genetického kódu, který je jinak úplně stejný u drtivé většiny organismů včetně člověka.
Skupina českých biologů objevila podivný druh parazita, který se vyskytuje na území České republiky. Tento tvor má natolik zvláštní genetickou strukturu, se kterou si neporadí ani nejzákeřnější viry.
Zcela nového a unikátního parazita popsali biologové z Akademie věd České republiky (AV ČR). Prvok má naprosto nepředvídatelnou a výraznou odchylku od genetického kódu.
Panel 12 nezávislých expertů zveřejnil analýzu nevysvětlených úhynů tisíců korýšů u severoanglických břehů v letech 2021 a 2022, jejich zpráva však nepřináší jasnou odpověď na otázku, co bylo jejich příčinou. Jako nejpravděpodobnější možnost označují novou chorobu či parazita. Za „velmi nepravděpodobné“ považují znečištění moře průmyslovou chemikálií pyridin. To přitom zmiňovali nejen místní rybáři.
Obyvatelé nejsevernějších končin naší planety, Inuité (Eskymáci), si pochutnávají na parazitických buchankách. Tito korýši se zavrtávají hluboko do těla ryb nebo velryb. Parazit prý díky hostitelově krvi chutná sladce.
Českým vědcům se podařil mimořádný objev. Nový druh cizopasníka objevený v plošticích na Turnovsku má totiž naprosto nečekanou a výraznou odchylku od genetického kódu.
Čeští vědci objevili nový druh parazita, jehož genetický kód se zásadně liší od převážné většiny organismů včetně člověka. Cizopasník je pro odborníky velmi cenný,…
Čeští vědci se rozhodli rozluštit, jak dokáže přežít jeden výjimečný prvok změnu svého genetického kódu. Že kód této trypanozomy, parazita v ploštici, se odlišuje od drtivé většiny všech živých organismů, se vědělo už několik let. Ještě donedávna totiž panovalo přesvědčení, že kód musí být u všech živých organismů stejný. Nevědělo se ale, díky čemu dokáže změnu kódu přežít. Výzkum, který na to odpověděl, teď uveřejnil časopis Nature.
Čeští vědci objevili v plošticích na Turnovsku nový druh parazita s názvem Blastocrithidia nonstop, jehož genetický kód se zásadně liší od převážné většiny organismů včetně člověka. Cizopasník je pro odborníky velmi cenný, jelikož díky němu mohou manipulovat s genetickým kódem a prohloubit další biologický výzkum, informovala ve čtvrtek Akademie věd ČR.
Čeští vědci objevili nový druh parazita, jehož genetický kód se zásadně liší od převážné většiny organismů včetně člověka. Cizopasník je pro odborníky velmi cenný, jelikož díky němu mohou manipulovat s genetickým kódem a prohloubit tak další biologický výzkum, uvedla Akademie věd (AV). Na nálezu se podíleli molekulární biologové z Mikrobiologického ústavu AV a z Parazitologického ústavu Biologického centra AV.
Čeští vědci objevili nový druh parazita, jehož genetický kód se zásadně liší od převážné většiny organismů včetně člověka. Cizopasník je pro odborníky velmi cenný, jelikož díky němu mohou manipulovat s genetickým kódem a prohloubit tak další biologický výzkum, uvedla dnes v tiskové zprávě Akademie věd (AV). Na nálezu se podíleli molekulární biologové z Mikrobiologického ústavu AV a z Parazitologického ústavu Biologického centra AV.
Břichatí mniši z Cambridge sice žili v askezi, ale jejich velké kulaťoučké pupky na to rozhodně nevypadaly. Proč? Odpověď se skrývala v jejich střevech!
Hrozným utrpením prochází Oľga Müllerová ze Slovenska, jejíž tělo napadl parazit, který doslova požírá její tvář i jiné části těla. Lékaři jsou zatím bezradní a nedokážou stanovit diagnózu.
Kočky a psi patří mezi nejoblíbenějších domácí mazlíčky. Bohužel se však mohou stát zdrojem parazitů a onemocnění. Tato zvířata totiž přichází do kontaktu s celým množstvím patogenů. A ty mohou způsobit onemocnění. Psi a kočky se totiž neštítí mrtvých zvířat, exkrementů, jsou vystavení parazitům, jako je klíště či blecha, a sežerou kdeco. To je důvod, proč bychom nikdy neměli svá zvířata pusinkovat. Jaké nemoci se dají chytit od psa a kočky?
Je to cizopasník, před Vánoci jde doslova na dračku a magickou moc mu přisuzovali už naši předkové. Řeč je o tajemném jmelí, které pravděpodobně zdobí vchodové dveře nejednoho českého domova. Kde se ale vzala legenda o jmelí? A doopravdy tato rostlina přináší štěstí?
Přírodní, zlaté, stříbrné. Jmelí je typickou vánoční ozdobou, která ve svátečních dnech nechybí v milionech českých domácností. Pro arboristy je to ale v posledních letech v první řadě nebezpečný parazit, který se šíří republikou a hubí tisíce stromů.
Starostlivý čínský otec musel být hospitalizován, když ve vzteku snědl syrového kraba. Chtěl tak pomstít svou dceru, protože ji krab štípl. Ale muž do těla kromě kraba dostal i parazity, kteří mu způsobili nemalé potíže.
Vyhlašujeme hon na parazity, a zejména na parazity, kteří napadají ovocné stromy. Jedná se zejména o bekyně, bělásky nebo vlnatky. Nemusí to být vždy chemický útok, někdy zcela postačí biologické zbraně. Ušetříme tím přírodu i naši peněženku, a přitom ochráníme ovocné stromy před přemnoženými housenkami.
Dlouho nepoznané tajemství nemilosrdného trojúhelníku mezi duby, jejich hmyzími cizopasníky a rostlinami parazitujícími jak na stromech, tak i na cizopasném hmyzu, odhalili zcela nedávno američtí biologové v lesích Floridy.
Dennodenně spíte po boku svého psa či své kočky a nijak byste neměnili? Asi byste měli vědět, že v peřinách možná nejste tak docela sami. Společnost vám mohou dělat desítky bakterií a parazitů, které v nestřeženém okamžiku přeskočí z kožichu přímo na vás. A neobejde se to bez následků!
Říká se mu zelený zázvor nebo absint. Pelyněk pravý je známý pro svoji hořkost, ale i léčivé a hlavně omamné účinky při kouření a vykuřování. Co všechno vyžene z těla a kdo by se mu měl obloukem vyhnout?
Školy hlásí nárůst výskytu vší u dětí. Ze tří námi oslovených škol, každá z nich zaznamenala během minulého měsíce výskyt tohoto parazita. Řešením, může být vší klinika v samotném centru Prahy v ulici Železná. Klinika garantuje stoprocentní odvšivení za pouhých 90 minut.
Už jen při představě vší, které se vesele hemží po pokožce hlavy, koušou a sají, se začneme automaticky drbat. A co teprve moment, kdy si vši dítě skutečně přinese ze školy, ze školky, z tábora? Už zase! Boj s těmito parazity je pořádně zdlouhavý, nepříjemný a často se opakuje. Nepropadejte však zoufalství a panice. Odvšivování nemusí být vždycky jen a pouze torturou pod taktovkou nenáviděného odvšivovacího hřebenu, po kterém je pokožka v jednom ohni. Seznámíme vás teď s letitými babskými radami, díky kterým odvšivení zvládnete rychle, levně a bezbolestně.
Jsou velcí asi třetinu milimetru, vyskytují se ve vlasových folikulech na obličeji, zádech nebo bradavkách. Jejich potravou je kožní mazivo. Aktivní jsou jen v noci, kdy vylézají na povrch, kde se páří. Trudníci.
Víte, jaké houby by se daly na podzim sbírat doslova kosou? Řeč je nepochybně o václavkách. Houby spjaté se svatým Václavem představují jakousi klasiku našich lesů. Takový guláš z václavek je naprosto originální a skvělou záležitostí. Václavky lze ale připravovat i jinými způsoby. My se na václavku obecnou podíváme podrobněji v následujících řádcích z několika pohledů a přidáme i několik zajímavých fotografií.
O tom, že kočičí parazit Toxoplasma gondii mění lidské imunitní buňky v trojské koně roznášející infekci po celém těle, jsme již na Oslu psali. Nyní tu máme nejnovější poznatek švédsko – francouzsko – amerického týmu. Odhalil molekulární fígl parazita, kterým přechytračuje imunitu, aby mohl beztrestně lézt do mozku.
Tasemnice žijí parazitickým způsobem života. Jedná se o bezobratlé živočichy, kteří parazitují zejména u obratlovců. Nejčastěji se nacházejí ve střevě.
Bojí se váš chlupáč vody? Co s tím dělat a jak často čtyřnohé mazlíčky koupat? Veterinářka MVDr. Pavlína Frajerová rovněž poradí, v jakých případech využít antiparazitní šampony.
Odčervení máme všichni spojeno zejména s našimi domácími mazlíčky. I v lidském těle se ale často vyskytují nezvaní návštěvníci. My vám ale poradíme, jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou a prozradíme, co vše mohou způsobovat. Základem je pravidelná očista organismu Kvasinky, plísně, bakterie a další cizopasníky najdeme téměř všude kolem nás a jen
Školní rok sotva začal a ve školách a školkách už se objevuje varování, že se objevily vši. Tento maličký parazit dokáže pořádně potrápit a může se zdát, že se množí rychlostí blesku.
Houbová sezóna je v plném proudu! Lišky patří mezi oblíbené houby všech houbařů. Nejen že je jejich sběr velmi jednoduchý díky zářivé žluté barvě, ale také příprava lišek a následná konzumace je paráda.
Po zakoupení tresky tmavé se česká zákaznice obchodního řetězce Lidlu zděsila. Těsně před tepelnou úpravou totiž v rybě našla parazita, konkrétně škrkavku, která může lidskému organismu poškodit zažívací i trávicí trakt. Nepříjemný nález sdílela žena na TikToku.
Tasemnice se do těla člověka dostává nejčastěji nedostatečně tepelně upraveným masem. Podívejte se, jak se nákaza projevuje a jaký domácí recept se proti parazitům používá.
Fenku Rosie objevili v zuboženém stavu ve stoce, když byla ještě malé štěně. Její srst byla pokrytá parazity a téměř nebyla schopná pohybu. Dnes už by ale nikdo nehádal, že má tak smutnou minulost, vyrostla z ní totiž krásná psí dáma, která si získala tisíce fanoušků.
Určitě jste ohledně banánů slyšeli zvěsti, že bychom neměli jíst jejich špičky. Mýty vyprávějí, že právě ve špičkách banánů můžete najít červy nebo jiný hmyz, a proto se špička musí ukrojit. Jak je to ale ve skutečnosti? Na internetu najdeme spoustu zajímavostí a špička banánu se řeší dnes a denně. Co se v banánech ukrývá a je opravdu nutné jejich špičky okrajovat, když si pak dáte stejně zbytek banánu do úst?
Plošné využívání přípravků proti parazitům má negativní vliv na životní prostředí.Dobytku se většinou podávají preventivně, místo aby se stádo veterinárně vyšetřilo.