Zavřít
Alexander Fleming

Alexander Fleming

Nejnovější články na Seznamu na téma Alexander Fleming
  • Deník

    Antibiotika mají i odvrácenou tvář. Někde je jedí jako lentilky

    Před 3 měsíci
    Nesprávné a nadbytečné užívání antibiotik vede ke vzniku mnoha problémů. Lékaři na celém světě nyní čelí obtížným situacím, kdy pacienty s infekcí nelze adekvátně léčit, protože konkrétní bakterie je zcela rezistentní vůči dostupným antibiotikům.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Den svatého Patrika. Pastýř zeleného ostrova

    Před 4 měsíci

    ·

    20 minut

    I dlouholetý pobyt v otroctví může být přínosný. Třeba svatý Patrik se díky němu v 5. století vydal na cestu víry. Jak se stal z pasáčka ovcí biskup? A proč jako první misionář v Irsku uspěl? Jak se ve světě slaví 17. březen, den sv. Patrika?
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    19 min

    Podcast
    Velkolepý elegán Oldřich Nový. V kojeneckém ústavu si dceru vybíral mezi dvěma dívenkami

    Před 4 měsíci

    ·

    19 minut

    Vyučil se tiskařským sazečem, ale později šéfoval Nové divadlo na Václavském náměstí. Hrál v komediích, které přinášely lidem radost. Jako Kristián byl obdivovaný ženami. Jaké ale měl manželství, odkud pocházela dcerka, kterou adoptoval a vychovával, proč se nikdy nezmínil o svém pobytu v nacistickém lágru?
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Protektorát Čechy a Morava. Jedna z nejstrašnějších kapitol československých dějin

    Před 5 měsíci

    ·

    18 minut

    Píše se 14. březen 1939. Adolf Hitler završuje své plány na obsazení Československa. Přijatelné podmínky se prezidentu Háchovi v Berlíně dojednat nepodařilo.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    18 min

    Podcast
    Alexander Fleming. Zkoumal slzy, rýmu i plíseň na starých botách. Penicilin objevil díky dědictví

    Před 5 měsíci

    ·

    18 minut

    Když se řekne plíseň, jen málokdo si představí něco úžasného. Jakmile však ke slovu plíseň dodáme slovo „penicilin“, vyslovíme ho jistě s mnohem větším respektem.
     Komentáře
  • Deník

    Horší než AIDS. Třetím nejčastějším důvodem úmrtí je rezistence na antibiotika

    Před 6 měsíci
    Na rozdíl od srdečních onemocnění či mrtvic, které zabijí každoročně nejvíce lidí na světě, se o ní moc nemluví. Pro lidstvo ale představuje stále větší hrozbu. Rezistence bakterií na antibiotika se podle britských vědců řadí na třetí příčku seznamu nejčastějších důvodů úmrtí. Každodenně kvůli ní zemře tři a půl tisíce lidí.
     Komentáře
  • Nedd

    Odolné bakterie jsou třetím největším zabijákem lidí – větším než covid

    Před 6 měsíci
    Experti předkládají hrozivá data. Zjistili, že bakterie odolné vůči antibiotikům ročně stojí za téměř pěti miliony úmrtí.
     Komentáře
  • České noviny

    Tisíc lékáren se zapojí do osvěty o užívání antibiotik u dětí

    Před 9 měsíci
    Více než tisíc lékáren v Česku se příští týden zapojí do osvětové kampaně o užívání antibiotik. V takzvaném antibiotickém týdnu, který se koná už pojedenácté, se lékárníci chtějí zaměřit na podávání antibiotických kapek, tablet či mastí u dětí. Poučit chtějí hlavně rodiče či prarodiče. Akci, která potrvá od 15. do 21. listopadu, dnes na tiskové konferenci představili zástupci České lékárnické komory.
     Komentáře
  • Dobrá kondice

    Mohou omega 3 zvýšit účinek antibiotik?

    Před 9 měsíci
    Poslední dobou narůstá spotřeba antibiotik, která jsou si někteří pacienti schopni u lékaře doslova vydupat. Není divu, že se pak některé z bakterií stávají vůči této léčbě odolnými. Jev nazývaný antibiotická rezistence znamená v praxi vážný malér. Věděli jste například, že ročně zemře v Evropě 33 000 lidí v důsledku infekce způsobené bakterií rezistentní k antibiotikům?
     Komentáře
  • Dotyk

    Kde se v Evropě vzal a jak se léčil syfilis? Některé metody byly absurdní

    Před 1 rokem
    Psal se rok 1905, když německý zoolog Fritz Richard Schaudinn objevil bakterii, která získala název Treponema pallidum a vstoupila do dějin medicíny jako původce obávané syfilidy. O 23 let později Alexander Fleming vynalezl penicilin a v roce 1943 se tímto lékem úspěšně vyléčili čtyři nakažení. Syfilis však sužoval civilizovaný svět už od konce 15. století…
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Jak může plesnivý pomeranč v extrémních případech zachránit život? Flemingův převratný objev

    Před 1 rokem
    Život v dnešní době má mnoho výhod. Jednou z nich je pokrok v medicíně. Ovšem když nejsou lékárny k dispozici, vracíme se ke kořenům.
     Komentáře
  • iReceptář

    Které běžně používané potraviny působí jako silná přírodní antibiotika?

    Před 1 rokem
    Když skotský lékař Alexander Fleming objevil v roce 1928 trochu náhodou antibiotikum penicilin, změnil tím svět medicíny navždy, třebaže k jeho běžnému používání vedla ještě dlouhá cesta. Do té doby byli lidé odkázáni na přírodní prostředky, které jim pomáhaly s nebezpečnými bakteriemi bojovat. A díky tomu se naučili tyto produkty a jejich účinky dobře znát a jejich vědomosti můžeme úspěšně využít i dnes. Některé běžné potraviny totiž neslouží jen k utišení hladu, ale jsou plné účinných látek, které nám pomohou s nejrůznějšími obtížemi
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Nejlepší přírodní antibiotika za pár korun. Najdete je doma ve špajzu, jejich účinek překvapí

    Před 1 rokem
    Od chvíle, kdy Alexandr Fleming objevil penicilin, byla antibiotika používaná k léčbě jakéhokoli druhu infekce po celém světě. Jejich užívání má však i vedlejší účinky.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Mikrobiologové z Olomouce upozorňují na ztrátu účinku antibiotik na bakterie

    Před 1 rokem
    Významného úspěchu dosáhli mikrobiologové z Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého při výzkumu léčby antibiotiky. Studie se zaměřila na zamezení reálné hrozby ztráty účinku antibiotik na bakterie. Rozsáhlý výzkum v tuzemských poměrech nemá obdoby.
     Komentáře
  • Nápady návody

    Plísně na potravinách: Jak nás ohrožují na zdraví

    Před 1 rokem
    Určitě jste už někdy zaznamenali, že se vám objevila plíseň na potravinách. I při skladování v lednici můžete narazit na viditelné plísně na potravinách. Rychlé zkáze podléhá zejména zelenina, ovoce či pečivo, na nichž bývají plísně patrné i pouhých okem. Proč bychom neměli takové jídlo konzumovat?
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Návrat ke klasice: Vědci oživili původní penicilinovou plíseň Alexandera Fleminga

    Před 1 rokem
    Přečtení genomu původní plísně, díky které Alexander Fleming objevil penicilin, by mohlo pomoci v boji proti bakteriálním rezistencím.
     Komentáře
  • Náš region

    Fleming byl puntičkář a rád experimentoval. Plíseň na zapomenuté misce

    Před 2 roky
    Generál je na rozpacích. Původně chtěl s tím otravným kapitánem zdravotní služby vyrazit dveře, ale jeho skotská umíněnost se mu začíná líbit. Už půl hodiny ho neodbytně přesvědčuje, že používání antiseptických přípravků do hlubokých ran je zbytečné. Mlýnek na maso, francouzské město Verdun, je nedaleko. Až sem je slyšet hřímání děl.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Osudové náhody sira Fleminga. Revoluční penicilin objevil díky otevřenému oknu v laboratoři

    Před 2 roky
    I zapomenutá plíseň může obrátit medicínu vzhůru nohama. Musí ji mít však v laboratoři někdo, jako byl sir Alexander Fleming.
     Komentáře
  • G

    Alexander Fleming byl plísněmi posedlý, zkoumal svůj hlen i shnilé boty. Penicilinová plíseň se k němu dostala otevřeným oknem

    Před 2 roky
    Před 139 lety se ve skotském hrabství Ayrshire narodil jeden z nejvýznamnější lékařů všech dob, Sir Alexander Fleming. Celosvětově se proslavil svými významnými objevy lysozymu a penicilinu, který získal z plísně Penicillium notatum. K veledůležitému objevu mu dopomohla zvláštní souhra náhod – otevřené okno, náhodně vtroušená spora neznámé plísně, stará Petriho miska a hovězí vývar. Ačkoli objevu penicilinové plísně zpočátku nikdo nepřikládal váhu ani uznání, obdržel za něj Alexander Fleming Nobelovu cenu i rytířský titul „Sir“.
     Komentáře
  • Magazín

    Neviditelní zabijáci

    Před 2 roky
    Dokážeme ulovit největší zvíře, vysvětlit spoustu přírodních záhad, změnit krajinu k nepoznání. Nedokážeme však navždy zvítězit nad nepřítelem, který je tak malý, že ho ani nevidíme.
     Komentáře
  • Čtidoma

    65 let od smrti lékaře Alexandra Fleminga: Držitel Nobelovy ceny s boxerským nosem spasil svět penicilinem

    Před 2 roky
    Před šedesáti letey zemřel věhlasný skotský lékař Alexander Fleming, který stojí za objevem baktericidních účinků lysozymu a za získáním penicilinu z plísně Penicillium notatum. Ještě během druhé světové války lidé umírali na různé infekce. Díky náhodě a prozíravosti doktora Fleminga byl objeven penicilin, který do dnešní doby zachraňuje miliony lidí po celém světě.
     Komentáře
  • České noviny

    Lékař: Opletal po postřelení myslel, že byl pouze udeřen loktem

    Před 2 roky
    Student Jan Opletal krátce poté, co byl 28. října 1939 při demonstraci proti německým okupantům postřelen, ucítil bolest v levém boku a myslel si, že byl pouze udeřen loktem. Je to typický projev vstupu střely, řekl na dnešním vzpomínkovém shromáždění při příležitosti 80. výročí Opletalovy smrti v posluchárně 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Miroslav Zeman, který působí na 1. chirurgické klinice - břišní, hrudní a úrazové chirurgie. První týden po Opletalově operaci na 1. chirurgické klinice byl celkový stav studenta uspokojivý, Opletal se ale choval zvláštně odtažitě.
Reklama