Zavřít
Kateřina Medicejská

Kateřina Medicejská

Nejnovější články na Seznamu na téma Kateřina Medicejská
  • Bejvávalo

    Zdá se vám dnešní omezování kuřáků přísné? Kdysi by vám za kouření tabáku uřezali rty!

    Před 12 dny
    Kuřáci dnes naráží na řadu omezení, které se týkají jejich „záliby“. Jak vám ale ukáže článek z roku 1929, tak před dávnými časy přinášelo kouření nebo i šňupání tabáku daleko horší rizika, než že za něj dostanete pokutu.
     Komentáře
  • iBydlení

    Znáte historii používání vidličky v Evropě? Kdysi bylo považováno za rouhání!

    Před 25 dny
    Lžíce, nůž a vidlička: tato kombinace dnes překvapí asi málokoho. Zatímco jsou ale lžíce a nůž nástroje opravdu hodně staré a byly používány již od pradávna, s vidličkou je to trochu složitější. V Evropě se rozšířila až v průběhu 16. a 17. století a neměla to vůbec jednoduché.
     Komentáře
  • WeboZdraví

    Zajímavosti o parfémech: Proč každému voní trochu jinak i nejoblíbenější složky

    Před 1 měsícem
    Víte, odkud pochází slovo parfém? Kdo má lepší čich? A které suroviny se pro výrobu parfémů často používají? To vše a mnohem více vám právě teď prozradíme!
     Komentáře
  • Tiscali

    Důvěřivost vůči mladému mnichovi stála krále život

    Před 1 měsícem
    Před 434 lety přijal francouzský král Jindřich III. mladého mnicha, který mu přišel prozradit veledůležité tajemství. Jakmile byli o samotě, mnich Jacques Clément krále probodl.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Špenát je pro nás tím pravým zdrojem živin

    Před 2 měsíci
    Jste právě v dietě? Pokud jsou teď vaším největším nepřítelem chutě na sladké, můžete jim zatnout tipec špenátem. Ten je tlumí! A také posiluje imunitu, normalizuje tlak a předchází migréně.
     Komentáře
  • Apetit

    Kateřina Medicejská změnila francouzskou kuchyni? Francouze naučila jíst příborem, se zkaženým masem se nehodlala smířit

    Před 2 měsíci
    Coby manželka francouzského krále Jindřicha II. a matka jeho potomků byla Kateřina Medicejská důležitou postavou Francie 16. století. Kromě politické scény však tahle Italka významně ovlivnila i tehdejší tamní gastronomii.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Nejslavnější travičky v historii byly královny a jiné významné šlechtičny. Jed jim významně pomohl ke slávě

    Před 4 měsíci
    Jed, účinná ženská zbraň, která některým slavným aristokratkám pomohla dosáhnout jejich cílů. Proč zrovna jed? Jeho podání je snadné, na rukách přitom neulpí krev a je těžké jej odhalit. Zde je 6 nejznámějších traviček historie.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    800 let Notre Dame: Symbol Francie, korunovace, zvoník, tragický požár i kompletní obnova

    Před 4 měsíci
    Katedrála Notre Dame je klenotem nejen Paříže a celé Francie, ale je i jednou z nejdůležitějších památek raně gotického stylu na světě. Její hodnota je nevyčíslitelná. Nyní se obnovuje po zdrcujícím požáru v roce 2019.
     Komentáře
  • StoryMag

    Léto se blíží aneb kdo vynalezl zmrzlinu?

    Před 4 měsíci
    Když se řekne zmrzlina, mnohým z nás se automaticky vybaví ta italská. Podle legendy ale zmrzlinu vynalezli staří Číňané, do Itálie ji pak přivezl Marco Polo, do Francie Kateřina Medicejská a do Ameriky Thomas Jefferson. Pravdu o oblíbené letní chlazené pochoutce není snadné odhalit, pojďme se o to ale přesto pokusit.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Kachna na pomerančích je luxusní pokrm, který snadno zvládne i začátečník. S pomerančovým likérem chutná omáčka božsky

    Před 4 měsíci
    Šťavnaté maso s křupavou kůrčičkou a sametovou nasládlou omáčkou z pomerančů je pokrm hodný slavnostní tabule, přitom jeho příprava není tak složitá, jak by se mohlo zdát. Kachna na pomerančích se podle původní receptury připravuje vcelku, modernější přístupy však dovolují i kratší, neméně lahodnou úpravu pouze kachních prsou s citrusovými plody.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Kateřina Medicejská byla původně považována za krutou a bojovnou. Historici ale postupně přehodnocují její život

    Před 5 měsíci
    Kateřina Medicejská (1519–1589) byla královnou Francie, matkou tří králů a dvou královen a mezi lety 1559 a 1576 nejmocnější žena ve Francii a možná i v celé Evropě. Téměř 20 let vládla monarchii v době francouzských náboženských válek a politických intrik.
     Komentáře
  • Apetit

    Některá francouzská jídla mají ve skutečnosti původ v Itálii. Jak Kateřina Medicejská změnila francouzskou kuchyni?

    Před 5 měsíci
    Coby manželka francouzského krále Jindřicha II. a matka jeho potomků byla Kateřina Medicejská důležitou postavou Francie 16. století. Kromě politické scény však tahle Italka významně ovlivnila i tehdejší tamní gastronomii.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Královské chutě: Kateřina Medicejská přivezla z Itálie chřest, cibulovou polévku či makronky a naučila jíst Francouze vidličkou

    Před 6 měsíci
    Kateřina Medicejská ovlivnila v 16. století nejen francouzskou politiku, ale i francouzskou kuchyni. Italka, která se provdala za francouzského krále Jindřicha II., si na pařížský dvůr přivezla osobní kuchaře a cukráře.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Gougères aneb sýrové jednohubky z odpalovaného těsta. Pečou se jako věnečky a chutnají famózně

    Před 7 měsíci
    Na první pohled vypadají gougères jako klasické malé kobližky, chutí vás ale překvapí. Tyto malé bochánky jsou totiž slané, a navíc se dělají z odpalovaného těsta, což je víc přibližuje k větrníkům nebo profiterolkám. Sýr přidaný do těsta z nich ovšem udělá vynikající chuťovku.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Cukrářka Míša Landová poradí, jak na dokonalé makronky s arašídy a mléčnou čokoládou

    Před 9 měsíci
    Francouzské elegantní a pestré makronky se na českých vánočních stolech pomalu zabydlují a snaží se vytlačit české pusinky. Jak vyrobit nadýchané křehké makronky, které po kousnutí křupnou a pak se jejich chuť na jazyku jen rozplyne, na to jsme se zeptali porotkyně z Peče celá země, cukrářky Míši Landové.
     Komentáře
  • Lifee

    Mrazivá proroctví: Nostradamus předpověděl vzestup Třetí říše, Wolf Messing zase její konec

    Před 9 měsíci
    Přestože se na proroky jako byl Nostradamus často nahlíží s despektem, leckdy se jejich vize vyplní. Ne do puntíku, ale mírné mrazení zůstává. Jak je to možné? Připomeňme si devět proroctví, která se vyplnila.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život

    Před 9 měsíci
    Pokud považujete dnešní zrody královských potomků za obrovský mediální humbuk, tak zpozorněte. V minulých dobách probíhal prakticky veřejně i samotný porod.
     Komentáře
  • Tiscali

    Módu vysokých podpatků odstartovala královská svatba

    Před 10 měsíci
    Asi už nezjistíme, koho jako prvního napadlo ušít boty s vysokým podpatkem, nicméně průkopnicí v tomto směru byla Kateřina Medicejská, která si před 489 lety nazula tento módní výstřelek na své svatbě s budoucím francouzským králem.
     Komentáře
  • Vlasta

    Jedovatá krása: Radioaktivní lázně, tekuté zlato v pití a místo pudru směs olova

    Před 11 měsíci
    Každá generace se ráda ohlíží za pošetilostí svých předků a baví se jejich zkrášlovacími praktikami. Jak si tito lidé mohli myslet, že si pitím zlata zajistí věčné mládí? Koho napadlo, dávat si na pleť přísadu z olova nebo se mazat krémy obsahujícími radioaktivní prvky?
     Komentáře
  • Apetit

    Historie jídla aneb Kdy se z nutnosti jíst stala zábava? Za změnu může i královna Kateřina Medicejská

    Před 1 rokem
    Jídlo. Výživa pro náš organismus, který by bez něj nemohl fungovat. Během posledních sto let jsme však pokrmům a potravinám přisoudili ještě pár dalších významů. Staly se otázkou životního stylu a spotřební kultury. Jak jsme se ale od trhání masa rukama dostali až k minimalisticky naservírovaným pokrmům?
     Komentáře
  • Mix24

    Nostradamus dal pro rok 2022 hrozivou věštbu. Zemi čeká náraz, NASA se tím zabývá

    Před 1 rokem
    Nostradama jistě není třeba podrobněji představit. Tohoto francouzského lékaře a astronoma, vlastním jménem Michel de Nostredame, proslavily zejména jeho věštby, kterým můžete buď věřit nebo se smát jejich nejjednoznačnosti. Nicméně se nedá popřít, že některé se splnily. O to děsivější je fakt, že na rok 2022 Nostradamus předpověděl nejen války, chudobu a přírodní krize, ale také střet naší planety s obřím asteroidem. Znepokojující je i to, že se touto hrozbou zabývá sama NASA.
     Komentáře
  • Deník

    O Bartolomějské noci tekly Paříží řeky krve. Masakr stál životy tisíce hugenotů

    Před 1 rokem
    Je to jedno z nejproslulejších krveprolití nejen francouzských, ale i světových dějin. Masakr na den svatého Bartoloměje, zvaný též Bartolomějská noc, se odehrál v Paříži nad ránem 24. srpna 1572 a vyústil ve vraždění po celé zemi. O život přišly tisíce hugenotů, tedy francouzských protestantů. Všechno zosnovala králova matka Kateřina Medicejská, původně však chtěla zabít pouze jednoho muže.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Krvavé křesťanství: Trapná svatba odstartovala 20 let masakrů. Řeku zaplavily tisíce mrtvol

    Před 1 rokem
    Dobové záznamy hovoří o tom, že v Seině po noci z 23. na 24. srpna 1572 a následujících pár dnech vraždění plavalo tolik mrtvol, že se v ní nedaly lovit ryby. Masakr, který se rozšířil i na venkov a začal dvacetiletí hugenotských válek, ale de facto začal svatbou.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Skutečný příběh Krásky a zvířete by Disney nenatočil. Romance slavného vlčího muže byla z půlky hororem

    Před 1 rokem
    Pedro González dokázal své okolí přesvědčit o tom, že být chlupatý jako zvíře neznamená zvířetem být – přesto nikdy neměl všechna lidská práva. Jak vznikl svazek s jeho krásnou manželkou?
     Komentáře
  • Dotyk

    Nostradamova předpověď na rok 2023: Bude oheň na královské budově a velká válka

    Před 1 rokem
    Bez obav můžeme říci, že stejně jako Nostradamus sám neměl nudný život, postaral se o to, že díky jeho proroctvím jej nemáme nudný ani my. Jeho proroctví se splňují s vysokou pravděpodobností: Podle ročního horoskopu se dosud vyplnilo více než 70 % z jeho 6 338 proroctví. Co nám Nostradamus „naplánoval“ v roce 2023?
     Komentáře
  • Tiscali

    Král, který doplatil na svou důvěřivost: Tělo jeho vraha rozčtvrtili a spálili

    Před 1 rokem
    Před 433 lety přijal francouzský král Jindřich III. mladého mnicha, který mu přišel prozradit veledůležité tajemství. Jakmile byli o samotě, mnich Jacques Clément krále probodl.
     Komentáře
  • iReceptář

    5 minutový nepečený jahodový dort z 5 ingrediencí: Lahodný a hotový bleskem

    Před 1 rokem
    Jahody, jahody, všude samé jahody… Sezóna sladkých červených plodů je tady. Pokud potřebujete připravit nějakou rychlou a lahodnou sladkost, jahody jsou tou nejlepší ingrediencí. Zkuste náš rychlý nepečený dort, nebudete litovat.
     Komentáře
  • Memento Historia

    Ze svatby se stala jatka. Bartolomějská noc zbarvila Seinu do ruda

    Před 1 rokem
    Svatba má být rituálem lásky a radosti, když se navíc jedná o královskou svatbu v 16. století, je to velký diplomatický akt. Sňatek Markéty z Valois a Jindřicha Navarrského měl přinést mír Francii zdevastované náboženským válkami. Nic by však nemohlo být dál od pravdy: byla to krvavá svatba, která stála život tisíce lidí a v zemi rozpoutala další boje.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Obohaťte svůj letní jídelníček o nový salát: Ten lyonský výborně zasytí díky třem ingrediencím

    Před 1 rokem
    Francii vděčíme za mnoho gastronomických specialit, jednou z těch trochu méně známých je lyonský salát. Tato lahodná pochoutka uspokojí větší hladovce a zachutná i odpůrcům zeleniny. Listy salátu v něm totiž báječně doplňuje pošírované vejce a dokřupava osmažená slanina.
     Komentáře
  • Jímeto

    Makronky: Sendvičové sušenky, které okouzlily svět a mají svůj svátek

    Před 1 rokem
    Jsou to malé, kulaté, sladké sušenky na bázi pusinek s náplní uprostřed. Lidé si je oblíbili hlavně proto, že jsou lehké a křupavé na vnější straně a hedvábně měkké uprostřed.
     Komentáře
  • Dotyk

    V kleci zlata ti vypíchne oči: Pozoruhodná Nostradamova předpověď vyšla dokonale

    Před 1 rokem
    Nostradamova proroctví zaznamenaná v krátkých čtyřverších se překvapivě plní, tudíž je tento fenomenální lékař dlouhodobě považován za nejúspěšnějšího věštce všech dob. Své zkušenosti získal i od východních filozofů, meditoval a dokázal se dostat mimo vědomí. Ale nebyl moc chápán ani ve své době. Jedním z jeho nejpřesnějších proroctví byla předpověď smrti francouzského krále Jindřicha II. Nepokoušel se ho varovat?
     Komentáře
  • TopRecepty

    Crème Chantilly: Dokonale vyšlehaná a ochucená šlehačka je základem cukrářského umění

    Před 1 rokem
    Když se řekne Crème Chantilly, představíte si nějaký luxusní dezert? Název zní sice noblesně, ve skutečnosti se za ním ale ukrývá obyčejná šlehačka, ovšem s trochou cukru a vanilky, aby se neřeklo. I když vyšlehat šlehačku na dokonalou konzistenci také není tak snadné. Víte, jak na to?
     Komentáře
  • Dotyk

    Toto jsou úryvky z Nostradamových slavných proroctví: Poznáte, co v nich je?

    Před 1 rokem
    Proroctví a předpovědi Michela de Nostradama jsou populární už několik set let. A co víc, většinou ke zděšení nás všech se vyplňují, s větší či menší přesností. Ať už si to Nostradamus uvědomoval nebo ne, jeho prorocké spisy jsou natolik vágní, že je lze přetvořit do mnoha podob, aby vždy aktuálně odpovídaly dění ve světě. Pokud to bylo záměrné, pak možná Nostradamus skutečně měl schopnost předvídat. Podívejme se na ta, z nichž až mrazí.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Smrt Gasparda de Coligny: Za vraždou vůdce hugenotů stál šlechtic českého původu

    Před 1 rokem
    Během bartolomějské noci roku 1572, při níž došlo v Paříži k masakru tisíců hugenotů katolíky, byl zabit i hlavní představitel protestantské strany admirál de Coligny. V čele skupiny vrahů, kteří jej brutálně zamordovali, stál Čech. Jmenoval se Jan Janovský z Janovic.
     Komentáře
  • Dotyk

    Prokletá svatba Markéty z Valois: Zvrhla se v krvavou řež s hroznými následky

    Před 1 rokem
    Pro každou ženu znamená svatba okamžik, kdy se na chvíli stane princeznou z pohádky. Markéta z Valois však takové štěstí neměla. Ke svatbě ji donutili a bujaré oslavy skončily jedním z nejkrvavějších masakrů v dějinách, známý jako Bartolomějská noc.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Po většinu historie byla barvou smutku bílá. Kdy ji vystřídala černá?

    Před 1 rokem
    Po většinu středověku bylo zvykem oblékat se na znamení smutku do bílé. Teprve v 16. století nastal radikální obrat díky třem ženám z francouzského dvora.
     Komentáře
  • Tiscali

    Na královské svatbě se před 488 lety poprvé objevily vysoké podpatky

    Před 1 rokem
    Asi už nezjistíme, koho jako prvního napadlo ušít boty s vysokým podpatkem, nicméně průkopnicí v tomto směru byla Kateřina Medicejská, která si před 488 lety nazula tento módní výstřelek na své svatbě s budoucím francouzským králem.
     Komentáře
  • Dotyk

    Ženský rozmar, který zabíjel: Spodní prádlo působilo deformaci orgánů i smrt

    Před 2 roky
    Korzet byl v minulosti tvořen jen tílkem s kosticemi, jež mělo chránit ženin pas. Móda však šla do extrémů, a dámy si ho občas utahovaly tak moc, že jim mohl způsobit řadu nebezpečných zranění. Patřily mezi ně například problémy s dýcháním či dokonce probodnutí orgánů.
     Komentáře
  • Dotyk

    Smutný osud Markéty z Valois: Svatba bez lásky plná krve byl jen začátek

    Před 2 roky
    Manželství Markéty z Valois bylo nešťastné a bez lásky. Její svatbu navíc doprovázel jeden z nejkrvavějších masakrů v dějinách, známý jako Bartolomějská noc. Kvůli náboženskému sporu mezi hugenoty a katolíky, jejichž vztahy měly být původně tímto manželským svazkem uklidněny, zemřelo více než 20 tisíc lidí.
     Komentáře
  • Jsme kočky

    Makronky: kde se vzalo sladké potěšení a čím si nás získalo?

    Před 2 roky
    Jemné, vláčné, slaďoučké. Když se do nich zakousneme, naše chuťové buňky se roztančí a my propadáme absolutnímu blahu. Řeč je o makronkách. Kde se u nás vzaly, jaký je jejich původ a hlavně co z nich dělá takhle božskou věc?
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Za nejkrásnější parfémové esence vděčíme odvážným mořeplavcům

    Před 2 roky
    První parfémy se vyráběly jen z běžných bylinek jako byl tymián nebo rozmarýn. Vše se naštěstí změnilo díky myšlení, pronikajícímu z renesanční Itálie. A také asi díky nejznámějšímu mořeplavci – Kryštofu Kolumbovi.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Zmrzliny, jak je (ne)znáte: Už jste měli klobásovou, tvarůžkovou nebo uzenou?

    Před 2 roky
    Čekají nás horké dny a tak je fajn něčím se zchladit. Zmrzlina je značka ideál. Ale jakou si vybrat? Možná patříte mezi většinu, která nedá dopustit na vanilkovou, pokud ale rádi experimentujete, přečtěte si, jaké jiné příchutě jsou ještě k dispozici. Některé vám možná vyrazí dech...
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Král nekrál Jindřich z Valois: Z polského trůnu utekl za francouzskou korunou

    Před 2 roky
    V roce 1572 zemřel Zikmund II. August, poslední polský král z rodu Jagellonců. Pro polsko-litevský stát nastal čas volby nového panovníka a do Varšavy se sjel velký volební sněm, který měl rozhodnout, kdo bude novým králem.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Tabák: nádherná rostlina do každé zahrady

    Před 2 roky
    Tabák má latinské jméno Nicotiana a jedná se o rostlinu, která náleží do čeledi Solanaceae. To je stejná čeleď, do které patří rajčata či brambory. Jeho původ najdeme v Americe. Krátce po jejím objevení se tato rostlina dostala také do Evropy. Svůj název získala po francouzském velvyslanci Jeanu Nicotovi (od jeho jména je odvozeno také slovo nikotin). Původně byla tato rostlina využívána jako lék na dvoře Kateřiny Medicejské.
     Komentáře
  • TopRecepty

    Je libo věneček, nebo rakvičku? Sladká retro vzpomínka na klasické české zákusky

    Před 2 roky
    "Chceš věneček, nebo rakvičku?“ ptá se Rudolf Hrušínský svého syna v legendárním filmu Spalovač mrtvol. I přes to, že má tahle replika morbidně dvojsmyslný charakter, věnečky a rakvičky patří do zlatého fondu české cukrařiny. Co všechno o nich víme?
     Komentáře
  • Žena-in

    Nová kolekce Chanel je inspirovaná Kateřinou Medicejskou nebo filmem Angelina

    Před 2 roky
    Módní značka Chanel představila novou kolekci Métiers d'Aart 2020/2021, která oslavuje silné a mocné ženy. Inspirací byl kreativní ředitelce módního domu Chanel Virginii Viard film Angelika nebo francouzská královna Kateřina Medicejská.
     Komentáře
  • Lifee

    Jindřich IV. Francouzský: Jeho svatba se zvrhla v masakr, ulicemi tekla krev desítek tisíc lidí

    Před 2 roky
    Před 467 lety se narodil Jindřich IV. Francouzský. Měl být jen dalším bezvýznamným princem, který bude politické dění sledovat spíše z uctivé dálky. Když si ale bral svou nastávající ženu Markétu z Valois, která ho vůbec nechtěla a vdala se za něj jen z čistě pragmatických důvodů, strhla se během jejich svatby krvavá řež.
     Komentáře
  • G

    Bartolomějská noc spustila vraždění hugenotů. Ve francouzských řekách plavalo tolik mrtvol, že nešlo lovit ryby

    Před 3 roky
    Bartolomějská noc vešla ve známost jako chvíle, kdy francouzští katolíci pod přímou patronací krále Karla IX. a jeho matky Kateřiny Medicejské vyrazili do Pařížských ulic masakrovat hugenoty. Ti se tam sjeli oslavit svatbu královy sestry Marktéy z Valois s předním hugenotským šlechticem Jindřichem Navarrským. Ten byl jako jeden z mála masakru ušetřen s tím, že přestoupí na katolickou víru a sám stejně žádnou moc mít nebude. Paradoxně se právě on o 20 let později stal francouzským králem a Nantským ediktem ukončil konflikt, ve který jeho "krvavá svatba" vyústila.
     Komentáře
  • Proženy

    Mučicí nástroj, nebo zdravotní pomůcka aneb Historie korzetu: Prosadil se díky královně, která nesnášela ženy s širokým pasem, dnes je vnímán jako erotická pomůcka

    Před 3 roky
    Jen málokterý kousek oblečení má za sebou tak bouřlivou historii jako právě korzet, a přestože jeho předchůdce pochází už z dob neolitu, pravý rozkvět zažíval až v šestnáctém století. Toho času byl vnímán i jako nepostradatelný doplněk pro správné držení těla, a tak jej kromě žen oblékaly také děti, bez ohledu na pohlaví.
     Komentáře
  • Lifee

    Historie parfémů: Kleopatra jimi sváděla muže, Řekům voněla každá část těla jinak

    Před 3 roky
    Mezi námi jsou od nepaměti a každodenní život bez nich si většinou neumíme představit. Ano, jedná se o parfémy.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Zaniklá řemesla trhač kostic, brabenář, hadrář aneb čím vším se živili naši předkové

    Před 3 roky
    Pokrok s sebou nese vznik nových povolání a zánik těch, která se přežila. Společně s internetem třeba vznikla profese správce sociálních sítí nebo webdesigner.
     Komentáře
  • Proženy

    Krev a lásky slavných žen: Kateřina Medicejská: Bartolomějská noc krve a lásky

    Před 4 roky
    Ženy to dříve neměly lehké – a to ani ty urozené. A složitý život trápil dokonce i královny. Kateřina Medicejská přežila manžela a u vlády držela postupně tři své syny jako francouzské krále, dvě její dcery se staly královnami – a přesto byste s ní neměnili.
     Komentáře
Reklama