Zavřít
Serotonin

Serotonin

Nejnovější články na Seznamu na téma Serotonin
  • Čtidoma

    Máte náladu pod psa? Zvyšte si hladinu serotoninu a dopaminu

    Před 3 měsíci
    Trápí vás špatná nálada? Ač se to může zdát nemožné, můžete ji spravit už do několika minut, a to hned několika běžnými aktivitami. Stačí se jen zaměřit na ty činnosti, které naše tělo nutí produkovat více dopaminu a serotoninu.
     Komentáře
  • Krajské listy

    RECENZE Michel Houellebecq, Zničit. Óda na smrt

    Před 3 měsíci
    Kontroverzní. Provokativní. Pobuřující. To je nejznámější spisovatel Francie, možná i Evropy. Houellebecq umí vtáhnout čtenáře do děje, hrát si s ním, štvát ho i frustrovat. Jestliže byl román Serotonin skandální, Platforma byla inovativní a Podvolení dráždivé, nic podobného od aktuálního díla nečekejte.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Dýně překvapuje i terapeutickými schopnostmi

    Před 4 měsíci
    Máte pocit, že je dýně úplně obyčejná? Co vás nemá! Vždyť funguje jako kouzelné uklidňující antidepresivum, které navíc zkvalitňuje i spánek. A pokud se vám z ní nechce nic vařit, můžete si dát jen pár jejích semínek. I tohle přinese kýžený efekt!
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Jak se vyhnout nedostatku serotoninu, který ovlivňuje náladu a spánek

    Před 6 měsíci
    Hormony jsou důležité pro správné fungování těla i psychickou pohodu. Velký vliv má hormon zvaný serotonin. Ten se stará o dobrou náladu, klid a vyrovnanost. Podívejte se, jak můžete hladinu serotoninu zvýšit ve chvílích, kdy se necítíte nejlépe.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Bylinky pro zvýšení hladiny hormonů štěstí

    Před 6 měsíci
    Za takzvané hormony štěstí se označuje skupina hormonů a neurotransmiterů, které u lidí vyvolávají pocity potěšení, blaha, štěstí a lásky. Jmenovitě jde o serotonin, dopamin, oxytocin a endorfiny. Jak produkci těchto úžasných látek navýšit? Povolejte bylinky a spolkněte sůl!
     Komentáře
  • Bety

    Štěstí stisknutím tlačítka

    Před 6 měsíci
    Serotonin, známý také jako hormon štěstí, hraje důležitou roli v naší náladě. Věděli jste, že hladinu tohoto hormonu můžete sami ovlivnit?
     Komentáře
  • Vlasta

    25 antidepresivních potravin: Vyplavují hormon štěstí a důležité vitamíny

    Před 6 měsíci
    Vztahy, práce, finanční situace. Zdraví naše i našich blízkých. Chování a (ne) úspěchy potomků. Počasí. Politika. To všechno a mnoho dalšího působí na naše psychické rozpoložení. Velký vliv má ale i jídlo, které konzumujeme. Asi větší, než si vůbec uvědomujeme.
     Komentáře
  • Echo24

    Řítíme se do prázdna. Společnost je přecitlivělá, lidé žijí v zběsilém tempu

    Před 7 měsíci
    S Thomasem Fuchsem se setkávám prostřednictvím Zoomu. Rukou si tedy nepotřeseme. Podle heidelberského filozofa a psychiatra nejde o zanedbatelnou změnu v naší komunikaci. Je totiž fakt, že člověk nemá tělo, člověk je svým tělem. Štěstí proto můžeme zakusit jen jako tělesné bytosti, které ctí své hranice.
     Komentáře
  • Náš region

    Šokující studie: Věřili jsme v mýtus o antidepresivech?

    Před 7 měsíci
    Pokud je vám diagnostikována deprese, často se setkáte s vysvětlením, že váš mozek prostě jen produkuje málo serotoninu. Psychiatr pak předepíše antidepresiva, aby se…
     Komentáře
  • iRozhlas

    Lidem s depresemi nechybí serotonin, antidepresiva fungují jinak, než jsme si mysleli, odhaluje studie

    Před 7 měsíci
    Vědci z University College London v rozsáhlé studii zpochybňují souvislost mezi množstvím hormonu serotoninu a depresemi. Jejich výsledky zveřejnil prestižní časopis Nature. Právě domněnka, že nedostatek tohoto takzvaného hormonu štěstí způsobuje deprese, podle nich stála za strmým nárůstem ve spotřebě antidepresiv. Dosavadní výzkumy přitom účinnost těchto léků většinou hájily.
     Komentáře
  • Novinky

    Za depresí nestojí jen chemická nerovnováha. Antidepresiva tak nemusí vždy fungovat, uvádí studie

    Před 7 měsíci
    Antidepresiva mají pomáhat lidem s depresí řešit jejich potíže. Zajišťují rovnováhu neurotransmiteru serotoninu v mozku, jenž je také považován za hormon štěstí. Nejnovější vědecká studie ale naznačuje, že za depresí stojí zcela něco jiného než chemická nerovnováha. Antidepresiva se tak možná míjí účinkem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nevyhazujte antidepresiva. Vědci zkoumali serotonin a depresi, ne účinnost

    Před 7 měsíci
    Nejsou důkazy, že nedostatek serotoninu způsobuje lidem deprese. To je ústřední – a jediný – závěr nové psychiatrické studie. Média ale ze studie začala vyvozovat něco, co předmětem zkoumání vůbec nebylo. Pozor na unáhlené závěry.
     Komentáře
  • Zdravotnický deník

    Antidepresiva fungují dál. Deprese má však pravděpodobně více příčin než jen nedostatek serotoninu

    Před 7 měsíci
    Nová studie publikovaná v žurnálu Molecular Psychiatry zaměřená na serotoninovou hypotézu jako možnou příčinu vzniku deprese vyvolala velký mediální zájem. Už jen proto, že se soustředí na stále rozšířenou představu, že deprese vzniká kvůli nízké koncentraci serotoninu. Považovat ale tuto práci za důvod k tomu okamžitě ukončit léčbu antidepresivy by však bylo příliš zkratkovité.
     Komentáře
  • Zdravotnictví a medicína

    Serotonin ovlivňuje vaši náladu, spánek i sexuální touhy. Jak poznáte jeho nedostatek?

    Před 7 měsíci
    Serotonin je neurotransmiter, který ovlivňuje správné fungování mozku a další tělesné funkce, jako je například trávení a hojení ran. Správné hodnoty serotoninu se obvykle projevují pocitem spokojenosti a emoční stability, nízké hladiny pak zpravidla vedou k poruchám nálady, úzkostem i depresím.
     Komentáře
  • Techsvět

    Průlom v léčbě depresí. Antidepresiva možná léčí špatným způsobem

    Před 7 měsíci
    Rozsáhlý přehled 17 existujících studií odhalil, že neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že deprese je způsobena chemickou nerovnováhou.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ‚Léčba psychiatry je empirická.‘ Nové poznatky mezi spojením serotoninu a depresemi terapii nezmění

    Před 8 měsíci
    Podle britské psychiatričky Joanny Moncrieffové nemá vznik deprese přímou spojitost s nedostatkem serotoninu. O tom, že deprese mají různé příčiny vzniku a že i léčba bývá často empirická, pro server iROZHLAS.cz promluvila psychiatrička a somnoložka z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Zuzana Vimmerová Lattová.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Deprese možná není způsobena chemickou nerovnováhou. Co je její příčinou?

    Před 8 měsíci
    Dlouhou dobu jsme depresi chápali tak, že je způsobena chemickou nerovnováhou v mozku, který neprodukuje dostatek serotoninu - chemické látky, která přináší štěstí. Nový rozsáhlý přehled desítek výzkumů v této oblasti však dospěl k závěru, že deprese nemusí být nutně způsobena nedostatkem serotoninu, uvedl server Huffingtonpost.
     Komentáře
  • Fit s rozumem

    Serotoninový syndrom: Komu hrozí a jak ho poznat

    Před 8 měsíci
    Když máte špatnou náladu, obvykle vám chybí serotonin. Každý ho tedy chce mít co nejvíc! Jenže ono je to vlastně špatně. Co se stane, když vás postihne serotoninový syndrom a jak se mu dá zabránit?
     Komentáře
  • Bety

    Špatnou náladu může způsobovat antikoncepce

    Před 9 měsíci
    Připomínají změny vašich nálad aprílové počasí? Obětí emočních výkyvů jste možná kvůli antikoncepčním pilulkám, které snižují nejen riziko početí, ale i koncentraci serotoninu. Čím méně ho máte, tím méně bývá i důvodů k úsměvu.
     Komentáře
  • Heroine

    Beru antidepresiva. No a co? Moje cesta k přijetí psychofarmak

    Před 9 měsíci
    Markéta Lukášková bere antidepresiva a nebojí se o tom mluvit. I když ve společnosti přestává být duševní zdraví a hlavně duševní potíže tabu, braní antidepresiv pořád halí stín předsudků. Řešit nedostatek serotoninu léky není slabost. Klinickou depresi nevyřeší procházka a po antidepresivech člověk není „omámený“.
     Komentáře
  • Žádný špeky

    Tyto běžně dostupné potraviny podpoří tvorbu hormonu štěstí

    Před 10 měsíci
    Serotonin je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském organismu a na náš organismus má velice pozitivní účinky. Někdy je mu přezdíváno „hormon štěstí“. Jeho množství v těle, a tedy i pocit štěstí, se dá díky potravě zvýšit, i když se sám v přirozené podobě v potravě nevyskytuje.
     Komentáře
  • Proženy

    Šťastnější díky jídlu: hitparáda potravin, z nichž se tělo vyrobí více hormonu štěstí serotoninu

    Před 10 měsíci
    Pozitivní účinky serotoninu na lidské prospívání potvrdily a stále potvrzují výsledky mnoha studií. Zvýšit jeho produkci v těle můžete, je ale třeba vědět, že v žádné potravině se sám o sobě nenachází. Přesto se dá získat ze stravy. Jak na to?
     Komentáře
  • Vitalweb

    Máte dost serotoninu, hormonu dobré nálady? Nyní je ideální čas na jeho doplnění

    Před 11 měsíci
    Jaro je obdobím, které vlivem slunce výrazně působí na vyplavování serotoninu. To nám zvedá náladu, přináší naději a dobré pocity. Co všechno byste o hormonu štěstí serotoninu měli vědět?
     Komentáře
  • Knihy

    12 pravidel pro život podle Petersona

    Před 11 měsíci
    Dnes jsem si pro vás připravila shrnutí knihy 12 pravidel pro život od autora Jordana Petersona. Doufám, že se vám dnešní video líbilo! Pro více podobných shrnutí sledujte můj kanál.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Tymiánový čaj vám dobije baterky

    Před 11 měsíci
    Jste pořád unavení a nemáte na nic náladu? To si žádá šálek tymiánového čaje! Tohle občerstvení zvýší množství serotoninu a tím i hladinu energie. A jak s pomocí této bylinky prodloužit trvanlivost skladovaného slunečnicového oleje?
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Jezte šťastně. Žaludkem totiž prochází nejen láska, ale i dobrá nálada

    Před 1 rokem
    Jídlo opravdu může způsobovat pocit štěstí, a to proto, že až 95 % našeho serotoninu, tedy hormonu štěstí, se tvoří ve střevech. Většina z nás ví, že naše střeva jsou plná milionů bakterií a že ty produkují různé neurochemikálie, které náš mozek používá k učení, zapamatování a regulaci nálady.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Jak si můžete zvýšit hormon štěstí v těle? Díky těmto 5 tipům budete mít lepší náladu a více energie

    Před 1 rokem
    Chmurná nálada a temné myšlenky. Vždycky se najdou chvíle, kdy si přejete mít po ruce zázračný lék, díky kterému by zmizel veškerý stres a starosti. Odpověď je serotonin, hormon dobré nálady ve vašem těle. Jak si ho posílit radil portál Women's health.
     Komentáře
  • Jímeto

    Opravdu vám banán dokáže zlepšit náladu? Vědci váhají, vy však s banánovo-kokosovým smoothie nemusíte

    Před 1 rokem
    Banán svým tvarem připomíná jednu z nejdůležitějších věcí v našem životě. Upřímný úsměv. A nejen že ho napodobuje, on ho dokonce umí vyvolat. Obsahuje totiž hormon „štěstí“ – serotonin.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Navýšení produkce šťastného hormonu

    Před 1 rokem
    Necítíte se ve své kůži? Chybí vám důvod k úsměvu? Zřejmě čelíte nedostatku hormonu serotoninu. Podpořte jeho „výrobu“ tím, že si skočíte na masáž. Hodně pomůže i to, když si pochutnáte na banánu, fazolích a celozrnných obilovinách.
     Komentáře
  • Kupi Magazín

    7 tipů k udržování správné hladiny hormonu štěstí

    Před 1 rokem
    Že je tělo propojená nádoba je fakt a nikoli otřepané klišé. Všechny orgány jsou spolu těsně spjaty a nezáleží přitom na tom, jak daleko jsou od sebe. To je případ i mozku a našich střev, které spolu taktéž velmi úzce souvisí – a proto je tak důležité se o střeva správně starat. Zdravá střeva se totiž rovnají dobré náladě a veselé mysli.
     Komentáře
  • ČasProŽeny

    Cítíte se pod psa? Vyhněte se těmto potravinám, které vám věčně zhoršují náladu

    Před 1 rokem
    Některé potraviny nám dokážou zvýšit množství serotoninu, nebo-li hormonu štěstí, když je budeme konzumovat častěji. Bohužel to však funguje i naopak. Prozradíme vám, kterým potravinám a odpoledním svačinám se raději vyhnout, píše portál Well and Good.
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Jídlo pro dobrou náladu: tyto potraviny pomáhají

    Před 1 rokem
    Zimní období může být náročné pro každého z nás. Krátké dny a časté špatné počasí nám příliš náladu nezvedají. Dlouhodobá ponurá nálada se může promítnout i do našich mezilidských vztahů, a to jak na pracovišti, tak doma. Přitom ale není důvod pro špatnou náladu. Existují metody, s jejichž pomocí můžete zapracovat na dobré náladě. Jednou z nich je úprava vašeho jídelníčku. Které potraviny byste podle neurologů měli do svého jídelníčku zařadit?
     Komentáře
  • Runwayonline

    Jak a čím si zvednout náladu? Tohle funguje!

    Před 1 rokem
    Asi bychom ji potřebovali všichni. Aspoň občas. Pilulku štěstí, po které se člověk cítí ve vteřině o sto procent líp. Kde ji hledat? Na dně skleničky určitě ne. Existují mnohem lepší způsoby, jak si celkem snadno a rychle zlepšit náladu.
     Komentáře
  • Bety

    Lékům je přisuzován serotoninový syndrom

    Před 1 rokem
    Serotonin je klíčem k optimistickému psychickému rozpoložení. Když ho je ale v těle až moc, může vám zadělat na trávicí obtíže, svalové křeče a horečku. V sázce je dokonce i zhoršená pohyblivost!
     Komentáře
  • Feminela

    O štěstí každý musí usilovat sám, jeden recept ale může zkusit každý

    Před 1 rokem
    Říká se, že každý je strůjcem svého štěstí. A vědci dávají tomuto rčení za pravdu, protože doplněním určitých chemických látek do organismu dojde i ke zlepšení nálady a zvýšení životní pohody.
     Komentáře
  • Biolékař

    Cítíte se bez energie, nemáte z ničeho radost? Možná vám chybí serotonin

    Před 1 rokem
    V jedné oblíbené písničce se zpívá, že štěstí je krásná věc. A abychom se cítili šťastní, potřebujeme serotonin. Jak ho tělu dodat?
     Komentáře
  • Vím, co jím

    Dobrou náladu a skvělé soustředění získáte i potravinami

    Před 1 rokem
    Když myslíme na jídlo, často řešíme abychom si pochutnali, zvolili pokrm dobrý pro naše zdraví. Mluví se o potravinách pro zdravé srdce a cévy, pro zdravé kosti a tak dále. Víte jaké potraviny jsou dobré pro náš mozek a pro dobrou náladu? Přečtěte si naše tipy.
     Komentáře
  • Fit s rozumem

    Serotoninový syndrom: Komu hrozí a jak ho poznat?

    Před 1 rokem
    Když máte špatnou náladu, obvykle vám chybí serotonin. Každý ho tedy chce mít co nejvíc! Jenže ono je to vlastně špatně. Co se stane, když vás postihne serotoninový syndrom a jak se mu dá zabránit?
     Komentáře
  • Bety

    Nasměrujte hormon štěstí tím správným směrem

    Před 1 rokem
    Hormon štěstí – serotonin je transmiter, který má v lidském těle spoustu úkolů. Co znamenají jeho nízké nebo vysoké hodnoty?
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Prostředky, které bojují proti depresi: Stimulujte serotonin, hormon štěstí a snižte tak projevy nebezpečné úzkosti

    Před 1 rokem
    V dnešní době mnoho lidí trápí psychické problémy. Řeší je nejčastěji léky, které však nejsou nutné. Mohou totiž využívat bylinky. Ty umí působit podobně jako prášky, říká psycholog Timothy J. Legg.
     Komentáře
  • Plné zdraví

    Jídlo pro psychickou pohodu aneb jak předcházet nízké hladině cukru v krvi

    Před 1 rokem
    Jistě i vy jste přišli na to, že jídlo ovládá naše psychické rozpoložení. Říká se, že láska prochází žaludkem. Dobře nakrmený člověk je lépe naladěný a dokáže se na své okolí usmívat jako měsíček. Zatímco hladový se bude spíše mračit a zvyšovat nervózně hlas. Které potraviny vás dostanou do pohody?
     Komentáře
  • ZdravéRady

    Hormony štěstí a dobré nálady. Víte, jak jich získat co nejvíce?

    Před 1 rokem
    Ačkoli různé reklamy slibují, že štěstí dosáhnete jen díky pořízení nového produktu, pravda je jiná. Ve skutečnosti je třeba jen několik návyků, které jsou zadarmo a s vaším tělem dokážou divy.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Zajímavé účinky veselého serotoninu

    Před 1 rokem
    Že jsme díky serotoninu veselejší? To bezpochyby jsme, ale také zdravější. Tento neurotransmiter totiž zasahuje i do imunity, kvalitního spánku, trávení, mozkových funkcí a sexuálního libida. Co musíte udělat pro to, aby vám v krvi kolovalo jeho dostatečné množství?
     Komentáře
  • ZdravéRady

    Podpořte přirozeně vznik serotoninu. Budete se cítit šťastnější

    Před 1 rokem
    Serotonin se jako látka vyskytuje v krevních destičkách, centrálním nervovém systému, ale i na dalších místech v těle. Zodpovědný je především za správné trávení, ale podílí se také výrazně na vaší náladě.
     Komentáře
  • Naše zahrada

    Prospěšnost rostlin: proč se vyplatí pěstovat i v době pandemie

    Před 1 rokem
    Ti z nás, kteří nemají doma zahradu, se přesto mohou věnovat pěstování. Mít doma pokojové květiny je nejen velmi estetické, ale dobře to působí na lidskou psychiku. Navíc existují rostliny, které svou pouhou existencí dokážou pročistit vzduch. Pěstování květin je podle vědců spojováno taktéž s produkcí serotoninu, kterému lidově říkáme „hormon štěstí“. Výhodou je, že při pěstování v podstatě nemáte co ztratit. Získat naopak můžete hodně.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Hladinu šťastného hormonu lze zvednout přirozeným způsobem

    Před 1 rokem
    Nemáte chuť na kávu nebo jí prostě nepijete? Energetickým drinkům se vyhýbáte obloukem? Dobré fyzické i duševní rozpoložení vám zajistí ale také pobyt na slunci nebo konzumace kuřecího masa!
     Komentáře
  • Fit s rozumem

    Co je serotoninový syndrom a komu hrozí

    Před 1 rokem
    Když máte špatnou náladu, obvykle vám chybí serotonin. Každý ho tedy chce mít co nejvíc! Jenže ono je to vlastně špatně. Co se stane, když vás postihne serotoninový syndrom a jak se mu dá zabránit?
     Komentáře
  • Vitalweb

    Serotonin je důležitý hormon pro psychickou pohodu. Ověřte si, že ho máte dostatek

    Před 1 rokem
    Kromě problémů s úzkostí a depresí souvisí s nízkou hladinou serotoninu i mnoho dalších příznaků. Čeho byste si měli všímat, co se vyplácí nepřehlížet a k čemu všemu serotonin vlastně potřebujeme?
     Komentáře
  • Feminela

    Smích je tím nejpříjemnějším cvičením, posílí břicho a udrží dobrou náladu

    Před 2 roky
    V dnešní době výzkumníci velmi oceňují pozitivní účinky smíchu na zdraví. Smích s sebou přináší mnoho prospěšného pro naše tělo. Pořádný smích dokonce předčí intenzivní cvičení ve fitku a pomůže vám zpevnit břišní svalstvo. Když se smějete opravdu hodně, můžete cítit, jak vás svaly na břiše začínají bolet. To je způsobeno aktivním stahováním a uvolňováním svalstva.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Léčba mrazem pomáhá s celulitidou, s revmatickým onemocněním, i při léčbě chronických bolestí kloubů a zad

    Před 2 roky
    Kryoterapie je metoda, při níž je organismus krátkodobě vystaven extrémně nízkým teplotám -110 až -150 stupňů Celsia. Kryoterapie může být aplikována lokálně nebo celkově.
     Komentáře
  • Nápady návody

    Nedostatek serotoninu může za špatnou náladu: Jak ho doplnit přírodní cestou

    Před 2 roky
    Když je v zimním období málo slunečního záření, nedostatek serotoninu může způsobovat špatnou náladu. Na jeho syntézu v těle má totiž velký vliv množství světla. Jak dodat tělu serotonin přírodní cestou i jiným způsobem?
     Komentáře
  • Fit s rozumem

    Zjistěte, zda vám nehrozí serotoninový syndrom

    Před 2 roky
    Když máte špatnou náladu, obvykle vám chybí serotonin. Každý ho tedy chce mít co nejvíc! Jenže ono je to vlastně špatně. Co se stane, když vás postihne serotoninový syndrom a jak se mu dá zabránit?
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Za špatnou náladou může být serotonin. Doplňte hormon štěstí přírodní cestou

    Před 2 roky
    Mnoho z nás pociťuje zhoršení nálady během chladnějšího počasí. To souvisí s poklesem hormonu jménem serotonin. Ten vzniká v našem mozku, střevech a nadledvinkách. Během podzimu a zimy se naše nálada dostává na bod mrazu. Do ničeho se nám nechce. A právě tyto emoce se dají zvrátit tak, že navýšíte hladinu serotoninu.
     Komentáře
  • Proženy

    Sklenička vína vám nepomůže, makrela, oříšky a avokádo ano. Co jíst, abyste předešli podzimní depce?

    Před 2 roky
    Zdá se, že léto se ještě nechce vzdát své nadvlády, ale plíživý příchod podzimu je místy už znát Padá-li na vás s příchodem nového ročního období nálada těžká jako deka, nepodléhejte tomu a k veselé mysli se projezte!
     Komentáře
  • Bety

    Přirozená podpora tvorby hormonu spokojenosti

    Před 2 roky
    Serotonin je neurotransmiter, o kterém se nejvíce hovoří v souvislosti s dobrou náladou a celkovou spokojeností. Ovšem bylo by chybou myslet si, že navozováním hezkých pocitů jeho působení končí. Spánek, strava, slunce i sport. To jsou čtyři S, která mají na produkci serotoninu nejpříznivější vliv. A k čemu je tato látka vlastně dobrá?
     Komentáře
  • Bety

    Každý jsme originál

    Před 2 roky
    Každý je, jaký je. Jeden prochází životem s obavami, ale ohleduplně, druhý zase životem proletí ve své černé limuzíně. Proč se chováme, tak jak se chováme?
     Komentáře
Reklama