Zavřít
Mikroflóra

Mikroflóra

Nejnovější články na Seznamu na téma Mikroflóra
  • iReceptář

    5 důvodů, proč jíst denně kvašáky, a recept na ty nejlepší

    Před 5 dny
    Milujete kvašené okurky, ale nikdy jste ještě nenašli odvahu je sami zavařit? Pak to letos změňte a připravte si na zimu pořádnou zásobu. Sami uvidíte, že nebudete litovat. Kvašáky jsou velmi zdravé, mimo jiné zlepšují trávení a střevní mikroflóru.
     Komentáře
  • Jsme kočky

    Jak pečovat o intimní partie? Denně je myj a nenos tanga!

    Před 10 dny
    Ať už jsi paní Mydlinková, nebo paní Nekoupáčková, správnou hygienu svého mezinoží bys rozhodně podceňovat neměla. Zjisti s námi, jak pečovat o intimní partie, aby to mělo efekt.
     Komentáře
  • TN

    Boj s pandemií: Dětská střevní mikroflóra jako lék pro celé lidstvo

    Před 11 dny
    Střevní bakterie u dětí mají pozitivní vliv na průběh onemocnění covid-19. Vyplývá to ze studie italských vědců. Pandemii koronaviru by tak namísto vakcíny mohla porazit probiotika.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Dobře fungující střevní mikroflóra je pro vytrvalostní běžce klíčová

    Před 14 dny
    Strava s vysokým obsahem sacharidů podporuje střevní mikroflóru, což se pozitivně projevuje na atletických výkonech.
     Komentáře
  • Bety

    Fekální transplantace je klíčem k delšímu mládí

    Před 1 měsícem
    Když se mikroby fekální mikroflóry jednoho jedince transplantují druhému, dárce prý může omládnout. A nejen to. V budoucnu se prý tento proces bude k lékařským účelům využívat zcela běžně! Procedura jen pro otrlé…
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Bakterie milují pivo: Jeden ležák denně zvyšuje pestrost střevní mikroflóry

    Před 1 měsícem
    Jedno pivo k večeři zajistí vyšší diverzitu mikrobů ve střevech. Pestřejší střevní mikrobiom zase vede ke snížení rizika vzniku srdečních chorob a cukrovky.
     Komentáře
  • WN24

    Jedno pivo denně prospívá střevní mikroflóře u mužů, zjistila studie

    Před 1 měsícem
    Podle nové studie portugalských vědců jedno pivo denně prospívá střevní mikroflóře. Alespoň tedy u mužů. Nejoblíbenější alkoholický nápoj na světě teoreticky může snížit riziko rozvoje cukrovky a srdečních chorob. Jakou roli v tom však hraje přímo alkohol, není jasné.
     Komentáře
  • fZone

    Pivo je prospěšné pro střevní mikroflóru mužů

    Před 1 měsícem
    Konzumace jednoho malého piva denně udržuje zdravou střevní mikroflóru. Díky tomu se snižuje riziko rozvoje některých chronických onemocnění.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Fermentované potraviny, které obnoví tolik důležitou střevní mikroflóru. Jedná se o přírodní probiotika za pár korun

    Před 1 měsícem
    Zdraví trávicího traktu je zvláště důležité pro kvalitní a pohodový život. Tyto potraviny vám pomohou obnovit střevní mikroflóru a ochránit vás před problémy.
     Komentáře
  • České noviny

    Popíjení piva podle vědců může u mužů prospívat střevní mikroflóře

    Před 1 měsícem
    Nový výzkum portugalských vědců by mohl dát zcela nový význam termínu "pivní pupek". A pivo by se mohlo zařadit po bok červeného vína mezi neřesti s přínosem pro zdraví. Podle studie, kterou zveřejnil odborný tisk, jeden ležák denně - alkoholický i nealkoholický - pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru; přinejmenším u mužů.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Potraviny pro zdravou střevní mikroflóru

    Před 2 měsíci
    Jak vědci v posledních letech zjistili, velké části imunitního systému se nacházejí v našich střevech. Miliony prospěšných bakterií jsou důvodem, proč všechno běží jako hodinky. Pokud se tato křehká rovnováha dostane do potíží, začne se hromadit infekce. Ale nebojte se: S našimi tipy můžete střevní flóru budovat cíleně.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Žitný chléb pro zdravou střevní mikroflóru

    Před 3 měsíci
    Obiloviny mají v současné době trochu problémy se svou pověstí, ale finská studie objasňuje mnoho z výhod konzumace žita. Například tu, proč jsou potraviny, jako je chléb vyrobený z žitného kvásku, tak zdravé.
     Komentáře
  • Pikant

    Ne všechny fermentované potraviny obsahují probiotika. Patří mezi ně kysané zelí, kváskové pečivo, kimchi a tepelně zpracované výrobky

    Před 3 měsíci
    Všichni chceme být zdravější a mít více energie, a proto často sáhneme po fermentovaných potravinách s vidinou, že děláme něco pro své zdraví a zároveň si pochutnáme. Nedávné výzkumy však zjistily, že ne všechny fermentované potraviny obsahují probiotika, tedy hlavní složku, kvůli které je konzumujeme.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Fekální transplantace mohou omlazovat mozek, střeva i oči

    Před 3 měsíci
    Transplantace střevní mikroflóry z mladých myší do střev starých myší přispěla k omlazení stárnoucích orgánů.
     Komentáře
  • Bydlení snů

    Střevní parazité nadělají v těle pořádnou paseku. Jejich napadení lze přitom jednoduše předejít

    Před 3 měsíci
    Střevní paraziti mohou narušit naši střevní mikroflóru a poškodit nejen naše střeva, ale celý trávicí systém. Mezi takové patří například lidská škrkavka, lamblie nebo tasemnice.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Zdraví začíná ve střevech: 7 způsobů, jak obnovit střevní mikroflóru a podpořit tak celkovou imunitu

    Před 4 měsíci
    Náš gastrointestinální trakt obsahuje asi 1,5 kilogramu bakterií, což se přibližně rovná váze jater. Ve skutečnosti je to celý „neviditelný“ orgán.
     Komentáře
  • Fit s rozumem

    Jak přirozeně budovat zdravou střevní mikroflóru

    Před 4 měsíci
    Stále více odborníků tvrdí, že nedostatečné zdraví našich střev může být příčinou řady nemocí, které se dokonce nemusejí projevit v samotném střevu, ale kdekoliv jinde v organismu. Jak co nejpřirozeněji budovat zdravou střevní mikroflóru?
     Komentáře
  • Ekonomický magazín

    Radka Hynková: Zemědělství ztratilo prestiž

    Před 5 měsíci
    Radce Hynkové se podařilo velmi inovativním způsobem vrátit půdě vápník a s ním důležité mikroprvky. Díky speciální výrobě granulovaných křídových vápenců a jejich aplikaci hnojí tak, že nedochází k okyselení půd a navrací půdě rovnováhu a podporuje mikroflóru.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Výměna manželek ukáže šílený jídelníček malého dítěte, ze kterého vám bude těžko v žaludku i u srdce

    Před 5 měsíci
    Rodiče obvykle chtějí pro své děti to nejlepší. Co přesně to znamená, si však může každý vysvětlit po svém. Rodina ani ne ročního chlapečka z nového dílu Výměny manželek dopřává svému potomkovi pokrmy, které mají ke zdravé výživě hodně daleko. "Při takovém jídelníčku hrozí, že se dědičné dispozice k různým onemocněním, například cukrovce, projeví u dítěte významně dříve," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz lékařka a odbornice na stravování Kateřina Cajthamlová (59).
     Komentáře
  • inStory

    Pití kávy po jídle je zdravé. Kofein prospívá trávení a pomáhá proti zácpě

    Před 6 měsíci
    „Konzumace kávy po jídle se stala pro většinu z nás zvykem,” seznamuje se studií vědkyně Astrid Nehligová z Francouzského národního institutu pro výzkum zdraví a medicíny v Paříži. Nehligová analyzovala 194 starších výzkumů týkajících se spotřeby kávy.
     Komentáře
  • CzechSight

    Je znám stimulační účinek kávy na trávicí procesy

    Před 6 měsíci
    Údaje načnačují souvislost kávy s vyšším množstvím střevních bakterií, jako jsou bifidobakterie, které mají příznivé účinky v naší střevní mikroflóře.
     Komentáře
  • ZdravéRady

    Probiotické potravinové doplňky: Víte, kdy je nejvhodnější doba k jejich užívání? Před jídlem, nebo po jídle?

    Před 7 měsíci
    O probiotikách a jejich pozitivech jste už pravděpodobně slyšeli. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují v naší trávicí soustavě a také v některých potravinách.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Rychlejší hubnutí i prevence osteoporózy díky tequille

    Před 10 měsíci
    Někteří tequillu milují, jiní zase nenávidí. Všichni se ale podivují nad tím, že urychluje spalování kalorií, zlepšuje trávení a předchází osteoporóze. A to opravdu?
     Komentáře
  • iReceptář

    Jak vyčistit tlusté střevo za 14 dní: bylinky, které vám zaručeně uleví

    Před 10 měsíci
    Už Hippokratés upozorňoval, že: „Všechny nemoci vycházejí z našeho střeva." Tlusté střevo totiž obsahuje důležitou mikroflóru, která ovlivňuje to, jak se cítíme i jak vypadáme. Pokud je rovnováha tohoto vnitřního světa narušena a střevo se zanáší, může být napadeno parazity nebo obsahovat těžké kovy. Jak vyčistit tlusté střevo?
     Komentáře
  • Prostřeno

    Probiotika nehledejte jen v jogurtech

    Před 10 měsíci
    Probiotika jsou žijící mikroorganismy, které mají jako součást střevní mikrobioty pozitivní vliv na naše zdraví. Abyste udrželi svou střevní mikroflóru v pohodě a harmonii, nemusíte se spoléhat jenom na jogurt.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Nepodceňujte pórek, posílí vám kosti a vylepší trávení

    Před 11 měsíci
    Silné kosti, ukázkový tlak, nižší riziko srdečních chorob a zdravá střevní mikroflóra. Že by si něco takového zasloužilo i vaše tělo? Tak mu to dopřejte. Třeba prostřednictvím pórku!
     Komentáře
  • Prostřeno

    Potraviny ničící zdravou střevní mikroflóru

    Před 11 měsíci
    Víte, čím svému trávení pořádně škodíte? Sladké snídaně a večerní pojídání uzenin. Vyvarovat byste se ale měli i umělým sladidlům, z nichž navíc hrozí také migréna a astma!
     Komentáře
  • LepšíJá

    Zhubněte díky probiotikům. Tyto střevní bakterie nejvíce pomáhají při dietě

    Před 1 rokem
    Probiotika jsou důležitou součástí trávicího traktu, jelikož v podstatě tvoří střevní mikroflóru, tedy pozitivní bakterie, jež se podílejí na rozkladu a zpracování potravy na odpadní suroviny.
     Komentáře
  • ZdravéRady

    Probiotika a prebiotika. Víte, v čem se liší a proč jsou tak důležitá?

    Před 1 rokem
    Střevní mikroflóra má pro zdraví člověka velmi důležitou roli. Pojmem střevní mikroflóra nebo též mikrobiom se označuje souhrn všech mikroorganismů, které v našich střevech žijí.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Aby děti chtěly jíst zdravě. Břišani zvou na exkurzi střevní mikroflórou

    Před 1 rokem
    Kvůli zdravotním problémům a častým pobytům v nemocnici se Kristýna Mothejzíková začala před lety zajímat o zdraví střevní mikroflóry. A protože pochopila, jak důležité správné stravovací návyky jsou, chtěla nabyté vědomosti předat hravou formou i svým synům. Tak vznikla kniha Břišani, která děti pomocí barevných ilustrací zábavnou formou edukuje o funkci různých střevních breberek.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Potraviny, které poškozují střeva. Na nic nečekejte a vyřaďte je ze svého jídelníčku již dnes

    Před 1 rokem
    Vědci nepochybují: zdraví začíná ve střevech. Moderní životní styl a nezdravá strava bohužel neslouží mikroflóře. Ta ovlivňuje mnoho aspektů naší fyziologie.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vědci z Mendelovy univerzity budou zkoumat půdní mikroflóru ve vinicích

    Před 1 rokem
    výzkum pomůže obnovit rozmanitost mikroorganismů ve vinařské a vinohradnické praxi s cílem zajistit optimální sklizeň hroznů a kvalitu vína.
     Komentáře
  • Bety

    Probiotika mohou paradoxně střevům uškodit

    Před 1 rokem
    Probiotika většina osob užívá po opakované či zdlouhavé léčbě antibiotiky nebo při nezdravém jídelníčku. Oba faktory totiž vedou k narušení skladby střevní mikroflóry. Probiotika, která mají ale pomoci, můžou paradoxně uškodit. Pokud obsahují bakterii Escherichia coli Nissle. Ta se totiž ve střevech s nezdravou mikroflórou mění v potenciálně nebezpečný druh bakterie.
     Komentáře
  • iReceptář

    Jak poznáte, že máte plíseň ve střevech a jak se jí zbavit?

    Před 1 rokem
    Nadýmání, průjem, nevolnost, kožní problémy, únava, ale také snížení sexuálního apetitu, zapomnětlivost, bolesti kloubů a návaly chladu. Za to vše mohou plísně ve střevech. Máte podezření, že se u vás tito mikroparaziti zabydleli? Zbavte se jich jednou provždy.
     Komentáře
  • MůjLife

    Studie: Osamělost ovlivňuje imunitu a rozmanitost střevní mikroflóry

    Před 1 rokem
    Vědci v několika studiích zjistili, že osoby považované za moudřejší jsou méně náchylné k pocitu osamělosti, zatímco ti osamělejší bývají také méně moudří. Jak to ale souvisí s mikrobiální rozmanitostí střev?
     Komentáře
  • Pikant

    Špatně fungující střeva negativně ovlivňují celé tělo. Potraviny, které vás dostanou do pohody

    Před 1 rokem
    Věděli jste, že člověk má ve svých střevech asi 1,5 kg nejrůznějších bakterií? A právě tyto bakterie mají vliv jak na naši imunitu, tak na psychiku. Narušení střevní mikroflóry pak má za následek i různá onemocnění.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Chcete žít déle? Starejte se o svá střeva, radí vědci

    Před 1 rokem
    Tajemství bezbolestného stáří spočívá v lidských útrobách. Nové poznatky naznačují, že střevní mikroflóra, která se s přibývajícím věkem neustále mění, je známkou zdravého stárnutí. Stagnující mikrobiom naopak značí onemocnění.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Průzkum lidské střevní mikroflóry odhalil přes 70 tisíc doposud neznámých virů

    Před 1 rokem
    V našich střevech žijí tisíce bakteriofágů – virů infikujících bakterie. Přestože je známe již déle než sto let, o jejich významu pro lidský organismus toho víme jen velmi málo.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Mikrobiom značně ovlivňuje organismus. Při jeho nedostatku hrozí zdravotní problémy. Naučte se ho doplnit

    Před 1 rokem
    Výraz mikrobiom se až tak často mezi lidmi nepoužívá. Vlastně laicky řečeno vyjadřuje mikroflóru v lidském těle. Je to jakýsi soubor všech mikroorganismů, které v něm lze najít. Zařadit mezi ně můžeme viry, bakterie, kvasinky, nebo houby. Nyní vám řekneme, jaké funkce má takový mikrobiom.
     Komentáře
  • KrásnéŽeny

    Střevní mikroflóra je důležitou součástí našeho organismu. Sledujte možné projevy její poruchy

    Před 1 rokem
    Zdravé trávení funguje jako skvěle promyšlený stroj pro čerpání všech potřebných živin z přijatého jídla. Jenže aby to mohlo správně fungovat, musí být zdravá střevní mikroflóra. Podstatnou část totiž neodvádí jenom buňky našeho těla, ale také hodné symbiotické bakterie. Zjistěte, jaký další význam mají v našem těle a proč jsou pro nás tolik důležité.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Silná imunita začíná ve střevech

    Před 1 rokem
    Věděli jste, že mozkem vaší imunity jsou střeva? Střevní mikrobiom (mikroflóru) ovlivňuje nejen strava, ale celkový životní styl.
     Komentáře
  • JenŽeny

    Ve střevech máme uložený druhý mozek, říkají vědci. Stav střevní mikroflóry ovlivňuje naši imunitu, náladu a vznik některých nemocí

    Před 1 rokem
    O mikroflóře ukryté v našich střevech odborné kruhy mluví jako u našem druhém mozku. Toto druhé centrum obsahující přes 100 bilionů bakterií nám pomáhá rozkládat vlákninu, anebo podporuje funkci imunitního systému. Jak napovídají nejnovější vědecké výzkumy, náš druhý mozek výrazně ovlivňuje také naše chování a náladu.
     Komentáře
  • Bety

    Zdravá střevní mikroflóra brání řídnutí kostí

    Před 1 rokem
    Štíhlí svalnatí lidé se silnými kostmi mají zdravou a silnou střevní mikroflóru. Ale platí to i naopak. Zdravá a silná střevní mikroflóra je prevencí křehnutí kostí a úbytku svalové tkáně. Tvrdí to vědci z nejstarší univerzity světa, která se nachází v Bologni. Jejich poznatky budou využitelné při cestách do vesmíru.
     Komentáře
  • Bety

    Pocit štěstí má kořeny ve střevech

    Před 1 rokem
    Štěstí je pro každého něco jiného. Někdo je šťastný, když ráno svítí slunce, jiný má radost, když může podniknout něco se svými blízkými, a někdo je šťastný teprve tehdy, když vyhraje v loterii. Většinou ale není pocit štěstí dlouhodobý a o pozitivní emoce se musíme starat každý den znovu a znovu.
     Komentáře
  • Bety

    Cvičení podporuje správnou skladbu střevní mikroflóry

    Před 2 roky
    Je to tak trochu začarovaný kruh. Pravidelné cvičení a pohyb snižují chuť na nezdravé pokrmy. A kdo cvičí a jí zdravě, je štíhlý. Nejen kvůli stravě a pohybu, ale také díky tomu, že se v jeho střevech zvýší počet těch druhů bakterií, které omezují vstřebávání tuků a ovlivňují metabolismus tak, aby neukládal energii do tuků a spíš budoval svalovinu. Naopak když člověk přestane cvičit, začne mít větší chuť na nezdravé pokrmy. A změní se tím skladba střevní mikroflóry, která tím spíš nadbytečnou energii bude ukládat do podkožního tuku.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Signály, které ukazují na to, že je narušená střevní mikroflóra a řešení tohoto problému

    Před 2 roky
    Naše tělo je dokonale fungující stroj. Na všechno má svoje metody, nástroje a pomocníky. A jedním z těch nejdůležitějších bezpochyby je střevní mikroflóra. Ta je tvořena společenstvím rozmanitých mikroorganismů, které spolu vzájemně fungují a spolupracují a mají nesmírně pozitivní vliv na fungování celého našeho těla.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Zdravá střeva díky zakysaným mléčným produktům

    Před 2 roky
    I když za okny svítí hřejivé slunce, ani v teplých měsících bychom neměli spoléhat na to, že se nám chřipky a angíny vyhnou obloukem. Imunitu je potřeba budovat a podporovat celoročně. Odborníci se shodují, že obranyschopnost vzniká převážně v našem střevě. To může při nesprávné funkci ovlivnit i řadu dalších možných potíží. Jak tedy správně podpořit střevní mikroflóru?
     Komentáře
  • Bety

    Imunitu a psychiku ovlivňují střevní bakterie

    Před 2 roky
    Když se řekne střeva, napadne vás možná nejdřív zažívání. No každopádně možná trochu nechutné téma. Když se střevům nedaří, jde o víc než jen nadýmání. Střevní bakterie mají nesmírný vliv na vaše zdraví. Víte, co pro správnou střevní mikroflóru dělat?
     Komentáře
  • Bety

    Rok konzumace středomořské stravy výrazně omezí stařeckou slabost

    Před 2 roky
    Středomořská strava má výrazně blahodárný vliv na skladbu střevní mikroflóry. Už rok na tomto jídelníčku vede k výraznému zlepšení nejen střevního mikrobiomu, což se druhotně promítne do mnoha aspektů zdravotního stavu. Po dvanácti měsících konzumace jídelníčku středomořských národů se u seniorů výrazně zlepší celková kondice a síla a také se zbystří paměť.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Středomořská strava pomáhá při hubnutí a chrání střevní mikroflóru

    Před 2 roky
    Jde-li o způsob stravování, je nám často středomořská strava dávána za příklad. Řada výzkumů potvrzuje, že právě středomořská strava je jedním z nejlepších způsobů stravování. Nejde totiž tak docela o dietu, i když bezpochyby vám může pomoci nějaké to kilo shodit. Daleko více jde o trvalý životní styl, kdy se stravujete tak, aby vaše tělo mělo dostatek všech vitamínů, minerálů a stopových prvků.
     Komentáře
  • Prostřeno

    Střeva jsou klíčový orgán imunity: Ovlivňují tvorbu bílých krvinek a budují obranyschopnost

    Před 2 roky
    Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují například produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je kostní dřeň či slezina, a zásadním způsobem se podílejí na „vzdělávání“ a formování naší obranyschopnosti hned po našem narození. Jak souvisí střevní mikrobiom s alergiemi či depresí? Jak o něj správně pečovat?
     Komentáře
  • Bety

    V lahvi dokvašující nefiltrované pivo je účinné probiotikum

    Před 2 roky
    Nefiltrovaná, v lahvi dokvašená piva jsou zdravým probiotikem. Tvrdí to vědci z Amsterdamu, kteří experimentálně testovali účinky silných belgických piv, která dokvašují v lahvi a obsahují kvasinky, na zdraví střevní mikroflóry. Údajně jedna sklenice takového piva denně působí jako probiotikum, podporuje zdraví prospívající bakterie ve střevní mikroflóře.
     Komentáře
  • ZdravéStravování

    Přírodní antibiotika mohou být alternativou u méně závažných onemocnění

    Před 2 roky
    Když vás přepadne nemoc, většina z nás zamíří automaticky k lékaři. Ten vás vyšetří a pokud je to alespoň trochu vážnější, předepíše vám antibiotika. Jenže asi všichni tušíme, že brát často antibiotika je pro naše tělo nebezpečné. Ničí totiž střevní mikroflóru a z toho mohou nastat další potíže. Proto je v některých, méně vážných případech dobré volit jiné cesty, ideálně přírodní.
     Komentáře
  • i60

    Češi vyvinuli individuální probiotika. Účinkují mnohonásobně lépe

    Před 2 roky
    Výrazně účinnější, než běžná probiotika z lékárny. To je výsledek práce českých mikrobiologů, kteří místo sériově vyráběných probiotik připravují individuální kúru pro každé střevo. Technologie analýzy střevního mikrobiomu vznikla ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Výzkumným ústavem veterinárního lékařství v Brně. Pomůže v boji se záněty střev, poruchami imunity, cukrovkou, obezitou, kožními i psychickými neduhy. Nahradí možná i fekální terapii.
     Komentáře
Reklama