Do začátku července zbývají ještě tři měsíce a pár dní, které můžete využít k zásadní změně své postavy. Nebude to zadarmo, ale není to nic nemožného. Přesto je však základem hubnout zdravě, abyste se vyhnuli zdravotním potížím a následnému jojo efektu. V první řadě musíte zásadně upravit svůj jídelníček a poté dodržovat důležitá pravidla, bez kterých by hubnutí stagnovalo.
Ať už je milujete, nebo vám to lepivé cosi úplně nevoní, jedno se ovesným vločkám upřít nedá: jsou snad v každém redukčním jídelníčku! Výživoví poradci jásají nad jejich perfektní strukturou, sportovci je oslavují jako znamenitý zdroj energie a ostatní jsou vločkám vděční za snížení hmotnosti. Pravdou je, že ovesné vločky jsou nutričně bohatou potravinou, která v sobě ukrývá komplexní sacharidy, bílkoviny, kvalitní tuky a řadu cenných mikroživin.
Přílohy jsou každodenním zdrojem sacharidů a základní součástí talíře. Jednou z nejčastějších chyb je jejich vynechávání anebo radikální omezování při hubnutí. Proč má smysl je v jídelníčku zachovat a v jaké míře?
Pravidelně cvičíte, dbáte na vyvážený jídelníček, ale ručička na váze stále stagnuje? Možná za to mohou ty večerní sklenky vína po práci. Ano, i víno je alkohol, který obsahuje cukry a sacharidy. A čím tvrdší, tím tučnější!
Bílkoviny jsou dnes populárně popisovány jako bezvýhradně pozitivní živina, která je neškodnou alternativou „zlých“ tuků nebo sacharidů v jídle. Biochemická pravda je ale trochu jinde. Co se stane, když lidé jedí příliš moc proteinu?
Dieta bez sacharidů a cukru láká především na to, že díky ní rychle zhubnete. Je vynechání jedné ze tří hlavních živin opravdu cestou k vysněné postavě?
Můžete se o něm dočíst, že umí doslova zázraky. Zelený čaj má hodně benefitů, dokáže zrychlit metabolismus a snižuje tlak i hladinu cholesterolu a zlepšuje imunitu. Spolu s pepřem je prý účinek při spalování tuků ještě větší. V čem je ale háček?
Začít jíst zdravě ze dne na den může být velmi náročné, a ne každý tuto prudkou změnu zvládne tak, jak si hned v úvodu naplánoval. Mnohdy se pak stává, že se po přílišném tlaku vrátí zpět na začátek, s mnohdy ještě horšími návyky. Přitom není vůbec nutné dělat změny skokově a nárazově, již pouhé nahrazení některých běžných potravin zdravějšími variantami může pomoci dosáhnout dlouhodobých a velmi uspokojivých výsledků.
Všichni známe ten pocit, když máte chuť na pořádný krajíc chleba nebo na slušnou porci lahodných hranolků. Naštěstí existují svačiny, které ho okamžitě zastaví.
Odborníci na výživu v posledních letech sacharidy označují jako hlavního viníka nadváhy a obezity. Sacharidy jsou přitom téměř ve všem, co máte rádi, a tělo je navíc potřebuje k výrobě energie. Všechny sacharidy ale nejsou pro tělo zhmotněním zla... Jakými potravinami prokážete své kondici nejlepší službu?
Sacharidy jsou nedílnou a velmi potřebnou součástí jídelníčku, záleží ovšem jaké. Jsou zdravé sacharidy, jako rýže nebo brambory, a pak sladkosti, které se řadí mezi prázdné kalorie. I mezi rýží a bramborami je velký rozdíl a mnozí se ptají, zda je vůbec zdravá, když obsahuje tolik sacharidů. A co je pravdy na tom, že může být plná toxinů? Je lepší si vybrat rýži, či brambory? Odpovědi nabízejí odborníci.
Rýže, kus ryby a lesknoucí se plátek mořské řasy. To je sushi, které budí dojem, že je ze samých zdravých věcí. Jenže co ta rtuť, množství rafinovaných sacharidů a nejrůznější omáčky na bázi majonézy, které překypují kaloriemi?
Toužíte po tom shodit do léta pár kilo dolů, vyrýsovat se a cítit se zkrátka dobře? Česka žijící ve Velké Británii, Gabriela Peacock, je nutriční specialistka, jejíž služby, mimo jiné, využívá i britská královská rodina. A když si její rady berou k srdci členové královské rodiny, něco na nich rozhodně bude! Gabriela se nedávno veřejně podělila o svůj stravovací plán, podle kterého se může řídit téměř každý. Vyzkoušejte a uvidíte sami!
Poslední dobou se ve světě fitness začínají objevovat stále častější zmínky o tzv. carnivore dietě. Jedná se v podstatě o dietu, při které se konzumují převážně různé druhy masa a dalších živočišných výrobků. V podstatě by se dalo hovořit o opaku vegetariánství, či veganství. Jak ale tato dieta vlastně funguje a jaké jsou její potenciální rizika?
Ketogenní dieta nabízí řadu užitečných přínosů pro lidské zdraví, a to zejména co se týče hubnutí. Pomůže vám také získat prevenci před mnoha nemocemi.
Cvičíte podle svého vědomí a svědomí a týden co týden se měříte i vážíte. A pořád nic! Propadáte frustraci, protože do fyzického pohybu dáváte úplně všechno? Nejspíš přehlížíte tyhle „maličkosti“!
Těstoviny na všechny možné způsoby jsou sice oblíbeným jídlem, ale ne pro ty, kdo chtějí hubnout nebo držet štíhlou linii. Ti se proto obvykle těstovinám vyhýbají, protože obsahují sacharidy.
Omezení příjmu sacharidů někteří odborníci kritizují kvůli tomu, že je to strava pro člověka nepřirozená. Ale jako metoda hubnutí je to dieta účinná a může pomoci rychle zhubnout. Fyziologové z Bostonu totiž metabolickým měřením zjistili, že lidé dodržující stravu s omezením příjmu sacharidů nejenže spálí denně více energie, ale jejich tělo produkuje méně hormonu ghrelinu, který může za pocity hladu.
Je opravdu tmavý chléb zdravější než pšeničné rohlíky? Neplatí to samozřejmě pro každého. Záleží velmi na tom, v jakém zdravotním stavu se nacházíme. Pokud se chcete vzdát sacharidů, protože chcete zhubnout, je tmavé pečivo rozhodně lepší. I tak se ale může objevit na dně pyramidy zdravého životního stylu.
s. Vlastimila Faiferlíková - byli jedni z prvních, kteří se před rokem v Plzni zapojili do pomoci ukrajinským uprchlíkům a koordinace dobrovolníků. Moderuje Veornika Albrechtová
Ketogenní dieta, zkráceně ketodieta, se v posledních letech stala velmi populární, byť je paradoxně velmi kontroverzní. Je výrazně odlišná od standardního nutričního modelu. Není divu, že se ketodieta stala objektem zájmu výzkumníků.
Ačkoliv mnozí považují sacharidy za nepřítele číslo jedna v otázce hubnutí, ve skutečnosti jsou sacharidy pro tělo primárním palivem a neměly by ve vašem jídelníčku chybět. Je však třeba rozlišovat, které sacharidy jsou pro tělo dobré a které jsou naopak ty škodlivé, které napomáhají ukládání nebezpečného viscerálního tuku.
Ketodieta patří mezi populární nízkosacharidové diety. Spočívá v radikálním omezení sacharidů a někdy zároveň ve zvýšeném příjmu tuků. Organismus se dostane do stavu řízené ketózy a začne intenzivně spalovat tukové zásoby. Tímto způsobem lze skutečně zhubnout. Ketonová dieta ale pochopitelně není vhodná pro každého a měli byste ji držet pouze pod dohledem odborníka. Navíc nemívá trvalé výsledky. Ketodieta představuje v současné době jednu z nejpopulárnějších redukčních diet. Řadí se mezi tzv. nízkosacharidové diety, mezi které patří také Atkinsonova, Dukanova nebo paleodieta. Při ketodietě člověk přijímá jen minimální množství sacharidů a naopak zvyšuje příjem tuků. Díky této specifické úpravě jídelníčku je organismus postupně uveden do stavu ketózy.
Ne nadarmo si lidé, kteří se rozhodli zatočit se sladkostmi a pokoušejí se shodit přebytečné kilogramy, stěžují, že první, o co člověk přijde, není tuk, ale dobrá nálada...
Nejen sledování seriálů a pasivní životní styl, na který jsme si zvykli už v době lockdownů, ale i pozůstatky z vánočního a silvestrovského hodování mají svoji daň – pár kilo váhy navíc. Nemusíte se ale zbytečně trápit a litovat se. Stačí totiž dodržet pár rad, udržet si pevnou vůli a výsledky se dříve či později dostaví. Jak se tedy dostat do formy?
Známe to všichni. Dojíme a… Ještě by to něco chtělo. Nějakou tečku. Pokud se snažíte zhubnout, může být právě tady ten skrytý problém, proč se vám to nedaří. Chuť na sladké má ale i velmi překvapivé důvody. Dát si po dobrém jídle dezert je celkem běžné. Ale napadlo vás někdy proč vlastně?
Hledáte chutné, ale lehké jídlo? S tím vám můžeme pomoci: Naše brokolicovo-květáková zapečená mísa neobsahuje velké množství sacharidů a je plný chuti! Tady je recept.
Chcete se po porodu dostat co nejdřív do původní formy? Místo drastických diet hlavně myslete na to, jak jíst zdravě a vyváženě – tak, aby z toho těžilo jak vaše miminko, tak i vy. Jde zhubnout a přitom zvládnout kojení svého dítěte?
Nakličování je vcelku jednoduché a nenáročné, i tak se při něm můžeme dopustit zbytečných chyb. Vysvětlíme je na případu několika mýtů, které kolem tohoto procesu panují.
Sacharidy jsou palivo. Jejich omezování, nebo dokonce vyřazení vede k chutím na sladké a hladu. Zaháníte hlad tučnými potravinami, abyste se vyhnuli zlým sacharidům? Nebo vynecháváte přílohy, protože jste se dočetli, že za kila navíc mohou jen a jen sacharidy? Naučte se vybírat si je systematicky a zhubnout i s nimi.
Od Atkinse po ketogenní dietu, nízkosacharidové stravování má ve světě diet své místo. Podívejte se na tuto příručku, pokud vás zajímá, jak může tento stravovací přístup pomoci při léčbě cukrovky i při hubnutí.
Začít pravidelně cvičit je pro většinu z nás těžké samo o sobě, natož když přes naše odhodlání a úsilí nejsou vidět výsledky. Podle odborníků je zapotřebí se vyvarovat následujících věcí.
Když má někdo nějaké to kilo navíc, může to být problém. Existuje ale řada způsobů, jak upravit životní styl k ideálu. Daleko horší někdy paradoxně je, když je člověk hubený a nedaří se mu přibrat. To bývá mnohdy komplikace pro lidi s ektomorfní postavou.
Život diabetika znamená dodržovat stravovací režim, nehledě na roční období je při sestavování jídelníčku nutné dávat pozor na obsažené sacharidy v potravinách. V létě jsou stánky plné ovoce a zeleniny. Po kterých mohou cukrovkáři bez obav sáhnout, kterým druhům se musí naopak zdaleka vyhnout, aby nedošlo ke zhoršení jejich zdravotního stavu?
Chléb patří do základu jídelníčku mnoha lidí. Není nic neobvyklého dát si ho k snídani, svačině nebo i večeři. Je to rychlé jídlo, ke kterému se hodí téměř vše. Oblíbený je například chléb se salámem, vajíčky nebo nasladko s džemem.
Pravděpodobně není na světě moc lidí, kteří by alespoň krátkodobě nedrželi nějakou formu diety. Různých diet je bezpočet, v posledních letech se hodně hovoří o ketodietě, která je často zaměňována s low-carb stravováním (nízkosacharidová dieta). Čím se tyto diety liší a má cenu je zkoušet?
Je vaším cílem zredukovat hmotnost nebo zkrátka jen chcete žít zdravě? Pak by vám pojem glykemický index neměl u potravin uniknout! Při hubnutí je důležitý a vyplatí se umět s ním pracovat. Proč má smysl ho sledovat a jak ho redukovat?
Tradiční bramborové hranolky nemají nic společného s výživnou stravou. Jsou sice chutné a málokdo by řekl, že je nemá rád, jenže lidově řečeno se po nich pořádně tloustne.
Je to právě vaše tělo, které by vám mělo dát najevo, jestli jste toho snědli málo, nebo moc. Opravdu byste měli jíst každé tři hodiny? Jsou jen dvě jídla za den dostačující, abyste měli dostatek energie i živin a netoužili vyjíst cukrárnu? A když chcete hubnout, musíte mít hlad?
V posledních letech je ve společnosti kladen stále větší důraz na složení a kvalitu stravování. Vzhledem k tomu, že zejména sacharidy obsažené ve stravě mají přímý vliv na kompenzaci diabetu, je zřejmé, že i dietní opatření měnící jejich množství budou ve středu zájmu. Mluvíme zejména o tzv. nízkosacharidových (low-carb), či jejich striktnějších variantách – ketogenních (very low-carb) dietách.
Ketogenní dieta je velmi populární, protože slibuje větší úbytek váhy bez pocitu hladu. Vzdát se ovšem musíte všech potravin obsahujících sacharidy, a to včetně rýže, brambor nebo dokonce barevné zeleniny, a nahradit je tučnými bílkovinnými pokrmy. Herečka Vanessa Hudgens se pochlubila, že za měsíc díky konzumaci slaniny zhubla 4,5 kg. Které další celebrity ketogenní dietě propadly?
Přerušovaný půst nejen jako moderní dieta, ale i životní styl? Co se při něm děje v těle a je vhodný při shazování kil? Řada lidí ho kombinuje s dalšími dietami a dokázali díky němu zkrotit přejídání a pohnout ručičkou na váze směrem dolů. Jak to skutečně je?
Máte rádi červené maso a bytostně nenávidíte luštěniny? Pak se vysokého věku asi nedožijete. Tedy alespoň podle „otce“ a tvůrce stravovacího plánu zajišťujícího dlouhověkost!
Když se před časem objevila Low Carb dieta jako zaručená metoda hubnutí, stala se velkým hitem. Její princip je jednoduchý: vyvarovat se v jídle sacharidů a soustředit se na tuky a bílkoviny. Tato nízkosacharidová kúra nebo také ketonová dieta přináší velmi rychlý úbytek kilogramů, takže je velmi oblíbená. Ale ani ona není zázračná a navíc se ukázalo, že se nehodí úplně pro každého.
Holdujete-li exotickému způsobu stravování, možná jste již narazili na prodejce nabízející kuriózní potravinu – sušené cvrčky. Abyste je ochutnali, nemusíte jezdit až do daleké Asie. Cvrččí křupky si pomalu, ale jistě budují cestu i do naší kuchyně. Překonáte-li počáteční strach z neznámého, překvapí vás svojí chutí a nebývalou výživovou hodnotou. Ne nadarmo se o cvrčcích tvrdí, že jsou proteinem budoucnosti.
Bez bílkovin, tuků a sacharidů se lidské tělo neobejde. Jenže všeho moc škodí. Reagujete na skryté signály, které prozrazují, že jich přijímáte až příliš?
Nízkosacharidové stravování je v poslední době hitem. Nemusíte se u něj nijak zvlášť omezovat, počítat kalorie a chroupat jen zeleninu. Povoleno je totiž téměř vše a v jakémkoliv množství kromě sacharidů. Milovníky sladkého nepotěší, pro masožravce je ovšem ideální.
O rostlinné stravě v dnešní době slýcháme velmi často. Přesto si mnoho z nás pod tímto pojmem představí většinou jen ovoce a zeleninu. Rostlinného původu jsou však i luštěniny, obiloviny nebo bylinky, které používáme k dochucování jídel. Pokud chcete rostlinnou stravu do svého jídelníčku zařazovat ve větší míře, nezapomínejte při tom na dostatečný příjem všech živin.
Říká se, že snídaně je základ dne. Přesto ji mnozí odbývají nebo dokonce úplně přeskakují. Pro náš organismus má však zásadní vliv. To, jak nastartujete svůj den snídaní, se podepisuje na fyzické i duševní aktivitě. A navíc, po nočním půstu je potřeba doplnit živiny, tekutiny a energii. Snídaně může mít mnoho podob, mnozí ji například preferují sladkou a bohatou na sacharidy. Jak ale snídat, když držíte nízkosacharidovou dietu?
Omezit sladkosti a jednoduché cukry je dobré rozhodnutí, a nejen kvůli hubnutí. Ale naprosté vynechávání všech cukrů včetně složitějších sacharidů by se nemuselo vyplatit.
Je tu opět leden a s ním fyzický i psychický restart. Možná jste při hledání zaručeně pravé diety narazili na keto dietu. Drží se totiž vysoko v žebříčku popularity. Slibuje rychlou ztrátu kil. Je to ale dlouhodobě udržitelný způsob fungování? Než s ní začnete, ověřte si, jaké má plusy a minusy.
O rostlinné stravě v dnešní době slýcháme velmi často. Vyzkoušejte ji, abyste zjistili, zda je pro vás vhodná, nebo ne. Pokud však chceme rostlinnou stravu do našeho jídelníčku zařazovat ve větší míře, musíme dbát na dostatečný příjem živin. Přečtěte si, na jaké potraviny rostlinného původu se zaměřit, abyste konzumovali dostatek bílkovin, sacharidů a tuků.
Zhubnout, jíst zdravě, žít zdravěji a hýbat se. Cíl, který si několikrát v životě dá většina z nás. Jak toho dosáhnout, aniž bychom se stali otrokem svého jídelníčku nebo abychom po týdnech hladovění zase nabrali těžce shozená kila zpět?
Pořád válčíte s vlastní tělesnou hmotností, která má do ideálu daleko? Vyzkoušejte účinné diety potvrzené vědou. Která z nich získá vaše srdce a o kolik měsíčně můžete zhubnout?
Už jste zkoušeli všechno možné a jste přesvědčeni, že nic nefunguje? Jestli se trápíte hlady, cvičíte, a když něco porušíte, tak se bičujete, nedivte se, že to nejde. Hubnutí totiž není o trýznění. Zkuste si sestavit jídelníček tak, abyste neměli hlad, zhubli a váhu udrželi. Máme pro vás návod v deseti krocích.